Ook vakbeweging prijst WRR Industrierapport krijgt instemming politieke partijen Van der Klaauw VN opgeroepen druk te vergroten OAE veroordeelt geweld Z.-Afrika Van Agt zinspeelt op Subsidie voor verlaging jeugdloon kleine bedrijven 1 Veder krijgt geen hulp bij onderzoek Moskou PTT-tarieven door kosten- spreiding hoger Mug wethouder in Amsterdam Sluiting Okto nu definitief Regeringspartijen overleggen weer over abortuswet Vergiftigingen in Antwerpen wil Palestij nen niet ontvangen DamiatePers op individuele Ook zwaardere eisen voor uitkering Kamer onderzoekt relegieuze sekten Proef met melding chemische stoffen „Geen bezuiniging huursubsidies” IJmuider Courant VRIJDAG 20 JUNI 1980 R Verdediger: p< be cli Zaak-Menten tijdsverschijnsel” BINNEN- EN BUITENLAND 4 I Gt L3 Ui (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De grote politieke partijen in de Tweede Kamer hebben vrij positief gereageerd op het gisteren versche nen rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR) over de positie van de Nederlandse Indu strie. (Van onze redactie binnenland) 155,00 - :-y •t*' S’ D’66 zet vraagtekens bij de „haalbaar heid’, van de doelstelling om de werkgele genheid in bedrijven tot 1985 met 1 pro cent te laten groeien. Volgens de fractie is dit uitgangspunt te hoog gegrepen. D’66- woordvoerder Engwirda prees het WRR- rapport, omdat het perspectief biedt in de vorm van een beleidsvisie en in een uitge werkt beleidsinstrumentarium voor een te voeren sector-structuurbeleid. Volgens de WD-fractie verdient het rapport alle lof, omdat het de huidige problemen van de industrie op serieuze en grondige wijze heeft benaderd. Het CDA noemde het rapport positief en verfrissend: „De strekking van het rapport voldoet aan onze traditie van de mengvorm van gericht overheidsbeleid en de creativiteit van bedrijven”, aldus een CDA-woordvoerder. De PvdA omschreef het rapport als ui terst waardevol: „Het defaitisme, waar door het industrie-politieke beleid van mi nister Van Aardenne van Economische Zaken zich kenmerkt, wordt afgewezen”. De PvdA-fractie onderstreept dat in het bijzonder sectoren als scheepsbouw, zwa re metaal, textiel, leder, schoenen en de meubelindustrie niet worden afgeschre ven, maar in het rapport juist worden aangeduid als gebieden waar nieuwe per spectieven kunnen ontstaan. Ook de Raad voor Middelbaar en Hoger Personeel onderschrijft in grote lijnen de aanbevelingen van de WRR. Het wordt hoog tijd voor een drastische ingreep ter opvijzeling van ’s lands economie. De MHP heeft op zo’n benadering meermalen aangedrongen en het stemt nu tot voldoe ning dat er aanbevelingen zijn die groten deels overeenkomen met zijn verlangens. Bij het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) bestaat nogal wat twijfel over de aanbevelingen van het WRR-rapport. Zo vreest het Verbond ver sterking van centralistische tendensen, hetgeen onwenselijk wordt genoemd. Het NCW wil juist meer decentralisatie in de economie. FNV en CNV staan zeer positief tegen over de poging die het rapport doet om inzake de industriële activiteiten van ons land een andere weg in te slaan. Het CNV vindt het belangwekkend te constateren dat de WRR niet alleen de noodzaak ziet, maar ook de mogelijkheden tot verster king van onze industrie, waardoor de werkgelegenheid kan worden uitgebreid. De FNV waardeert vooral de uitspraak dat de overheid het voortouw moet nemen bij het aanzwengelen van de investerin gen. Het herkent daarin uitspraken, die van de kant van de vakbeweging ook zijn gedaan, aldus een woordvoerder. Als één partij daartoe in staat is, dan de overheid, zo meent deze vakcentrale. volg van de door de regering aangekon- digde belastingverlaging. Langere, dagelijkse reistijden moeten worden geaccepteerd, vindt Albeda. Het Minister Albeda (Sociale Zaken) zal de Sociaal-Economische Raad (SER) binnen kort advies vragen over een duidelijker afbakening van het begrip passende ar beid. Hij vindt dat van werklozen in som mige gevallen meer inzet bij het zoeken naar een baan mag worden verlangd. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. Premier Van Agt heeft gisteravond in het NOS-tv- programma Den Haag Vandaag gezinspeeld op een verlaging van de jeugd lonen. werken in vierploegendienst mag volgens de bewindsman niet zonder meer worden afgewezen als niet-passende arbeid. Albeda denkt er ook over, bedrijven met 500 mensen in dienst het verplichten een bedrijfsgeneeskundige dienst te hebben. Tot nu toe behoeven bedrijven pas zo’n dienst te hebben als zij 750 mensen in dienst hebben. In een verklaring die gisteravond werd uitgegeven verzocht de ministerraad van de OAE de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties, dwangmaatregelen te ne men die de liquidatie van het apartheids systeem en de vestiging van een democra tische Zuid-Afrikaanse staat bespoedigen. De halsstarrige weigering van de rege ring van Zuid-Afrika mensen- en politieke rechten te geven aan de grote meerder heid van de bevolking, aldus de verkla ring van de OAE, laat de Zuidafrikaanse bevolking geen andere keus dan te grijpen naar de wapens en zich te bevrijden van het onmenselijke stelsel dat hen veroor deelt tot eeuwigdurende slavernij. De onlusten in de kleurlingenwijken van Kaapstad hebben dertig mensen het leven gekost. Er vielen 141 gewonden. Het zijn de officiële cijfers, zoals die gisteren door Zuidafrika’s minister van politie Louis le Grange openbaar werden ge maakt. Officieuze schattingen komen ech ter op een hoger dodental uit: tegen de zestig. Premier Botha van Zuid-Afrika, die de Raad van Kerken in zijn land verwijt een van de grootste onruststokers te zijn, is bereid met de raad te praten onder be paalde voorwaarden. Bisschop Desmond Toetoe heeft ver klaard „geen werkelijke moeilijkheden te hebben met Botha’s voorwaarden vooraf. Botha wil onder meer dat de raad openlijk het communisme afwijst. In Pretoria zijn gisteren drie zwarten, die schuldig waren bevonden aan moord, opgehangen. Van Dam, die het interpellatiedebat had aangevraagd, diende twee moties in, waarin hij de regering vraagt ook in 1981 niet te bezuinigen op de post individuele huursubsidie. Voorts wil Van Dam dat de tabel voor de individuele huursubsi die per oktober wordt aangepast aan éventuele prijsstijgingen. Brokx wees de moties af. De verwachting is dat de moties geen Kamermeerderheid zullen halen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft gisteren de Begeleidingscommissie Proef- aanmelding Nieuwe Chemische Stoffen geïnstalleerd. De taak van de commissie behelst het begeleiden van een proef, waarbij producenten en importeurs van chemische stoffen nieuwe door hen geïn troduceerde stoffen kunnen aanmelden. Bedoeling is dat een dossier wordt aange legd over de eigenschappen van de stoffen en de eventuele gevaren voor mens en milieu. Op het erf van een woning in het Friese Nieuwehome (gemeente Heerenveen) is de afgelopen dagen een vrij omvangrijke gifvondst gedaan. De eigenaar en bewo ner van het pand - een voormalig boerde rijtje - heeft ruim negen jaar geleden vaten met onder andere het giftige xyleen begraven nadat hij een aanschrijving had ontvangen waarin hem werd bevolen gif tig afval van zijn terrein te verwijderen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Vandaag is het faillis sement van de Winschoter vouwkar- tonfabriek Okto aangevraagd. Gis teravond heeft de Tweede Kamer in meerderheid besloten geen geld meer in het bedrijf te steken. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije SAI poo nen Vel: tal gev: het V dijk ord ma; hou HE Het de bot tie, W. ree OPI me DEN HAAG (ANP). Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd om de twee Palestijnse burge meesters en de Palestijnse geestelijke die begin mei door Israel werdeh verbannen van de westelijke jordaanoever, te ont vangen. Het PvdA-Kamerlid Ter Beek, gastheer van de drie Palestijnen, had om zo’n ontvangst gevraagd. De minister vindt een dergelijke ontvangst echter „niet opportuun”, aldus een woordvoer der van het ministerie. De drie Palestijnen zijn de burgemees ter Kawesméh van Hebron, de burge meester Milhem van Hulhol en de geeste lijke leider Tamini. Zij werden begin vori ge maand verbannen, na een PLO-aan- slag in Hebron. 1 dor geh tele De 1 MC Ogt ne 1 I Haf nac elel het- hiei sch een S vite tere stra in leef ziet plei woi nek woi wee Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 VE de hu wa pu pa: ter bei ter ter t)e we pu: de sar is zaa -gel gei be; fra pri lin, er te C het ke (Cl mo dat var Scl de dai cor zeg wo frai kin E for: ren dé ten rui: (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Niet de verhuiskosten van de PTT-directie, maar wel de gevol gen vain die spreiding zullen worden door berekend in de PTT-tarieven. Staatssecre taris Smit-Kroes van Verkeer en Water staat heeft dat gezegd in een gesprek met leden van de PTT-raad, op 28 februari. Zij verklaarde in dat verband haar opvolger, die met al deze consequenties wordt ge confronteerd, „niet te benijden”. De verhuiskosten van de centrale dienst van de PTT vormen een onderdeel van de begroting van Binnenlandse Zaken. Zij worden opgebracht uit de belastingen en hebben, aldus Verkeer en Waterstaat, geen directe gevolgen voor de PTT-tarie- ven. Dat is wel het geval met de kosten die voortvloeien uit het feit dat de centrale directie na de verhuizing naar Groningen zal zijn gesplitst in een Haagse en een Groningse afdeling. Wanneer dat het ge val zal zijn, in welke mate de tarieven worden verhoogd en om welke tarieven het daarbij vooral zal gaan, staat op dit moment nog niet vast. (Van onze redactie buitenland) FREETOWN. De Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) veroordeelt „de moord in koelen bloede op weerloze burgers” in de Kaapprovincie van Zuid-Afrika. In een notitie over het arbeidsmarktbe leid aan de vaste Kamercommissie voor sociale zaken schrijft de minister vooral advies te willen hebben over de reikwijdte van het begrip mobiliteit en het werken in vierploegendienst. Bij de mobiliteit tekent hij aan dat vaak twee mensen uit hetzelf de samenlevingsverband in dezelfde regio een arbeidsplaats hebben. „De bereidheid om bij verlies van arbeidsplaats van een van de partners naar een andere regio te trekken, loopt daardoor sterk terug”, al dus Albeda. ROTTERDAM. De Amsterdamse hoogleraar strafrecht prof. Rüter mag van de Rotterdamse rechtbank niet naar Moskou om daar als deskundige namens de rechtbank archief-onderzoek te verrichten samen met de Nijmeeg se hoogleraar in de Slavische talen professor Veder. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Kleinere ondernemingen met maximaal 200 personeelsleden kun nen bij het aantrekken van een exportma nager gedurende een half jaar de kosten daarvan voor de helft vergoed krijgen. Het subsidiebedrag per onderneming is maximaal 30.000 gulden. Doel van de regeling is kleine en middel grote bedrijven aan te moedigen een ex portpositie op te bouwen of te versterken. Deze vorm van subsidie heeft voorlopig een experimenteel karakter. Aan het eind van dit jaar zal minister Van Aardenne (Economische Zaken) bekijken of de sub sidieregeling aan zijn doel beantwoordt. De PvdA probeerde Okto nog tot 1 de cember van steun te voorzien, maar CDA en WD voelden daar nier voor. De rege ringspartijen volgden de beslissing van minister Van Aardenne van Economische Zaken om met Okto te kappen. Van Aar denne zal nog een onderzoek doen naar de mogelijkheid om Okto „in de mottenbal len” te houden, voor het geval zich alsnog een koper voor het bedrijf aanmeldt. Intussen verkeert het Drents-Groningse aarappelmeelconcern AVEBE in grote moeilijkheden. Het heeft afgelopen jaar een verlies geleden van drie miljoen gul den. Gevreesd wordt dat ook dit jaar en volgende jaren verlies zal worden gele den. Berichten als zou AVEBE duizend werknemers willen ontslaan zijn volgens de directie van. het concern echter „india nenverhalen”. De leiding van AVEBE stelt op het ogenblik financieel orde op zaken in overleg met het ministerie van Landbouw. AMSTERDAM. De CPN komt niet te rug in het Amsterdamse gemeentebe stuur. De PvdA-fractie heeft aanvoerder Pelle Mug naar voren geschoven als wet houder om de afgetreden PvdA-wet- houder voor financiën Wim Sinnege te vervangen. Het gewest van de PvdA moet de kandi daatstelling nog goedkeuren. Wekenlang is geprobeerd onderhandelingen op gang te brengen om de CPN terug te krijgen in het college. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De vaste Kamercom missie voor de volksgezondheid wl dat een parlementaire commissie gegevens gaat verzamelen over een aantal in ons land werkende sekten, zoals Children of God, Unified Family, Scientology en Transcen dente Meditatie. De kamercommissie zegt de laatste jaren te zijn gealarmeerd door ouders van kinderen die met deze sekten in aanraking zijn gekomen. De commissie kwam tot het besluit om dat de geuite grieven aan het adres van de staatssecretaris van volksgezondheid, mevr. Veder-Smit, tot nog toe weinig ef fect hadden gesorteerd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Vertegenwoordigers van de beide regeringsfracties zijn deze week begonnen met de eerste verkennen de gesprekken over het abortuswetsvoor stel. Bij dit overleg, dat nog een oriënte rend karakter droeg, waren ook de beide meest betrokken bewindslieden aanwe zig. Binnenkort moet de Kamer het afslui tende schriftelijke verslag inleveren, dat dient als voorbereiding voor het komende debat. Woordvoerders van CDA en WD wil den gisteren niet uitsluiten dat beide par tijen uiteindelijk toch tot overeenstem ming zouden komen, hoewel men het er over eens is dat dit niet waarschijnlijk is. Het nu begonnen overleg lag in de lijn van de verwachtingen nadat de gesprekken tussen PVdA. D’66 en VVD over een geza menlijk voorstel tot wijziging van het door de regering ingediende wetsvoorstel op niets waren uitgelopen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Er wordt per 1 juli niet bezuinigd op de individuele huur subsidie. Dit heeft staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting gister avond geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Dam (PvdA). De socialist Van Dam verweet Brokx dat hij bij de aanpassing van de subsidietabel per 1 juli, de aanval op de individuele huursubsidie had ingezet. De mensen met minimuminkomens worden er geen cent slechter van, zo zei de bewindsman. De laagstbetaalden moesten vorig jaar 11,5 pct. van hun inkomen aan huur afdragen. Brokx re kende voor dat dit percentage per 1 juli vrijwel ongewijzigd blijft, mede als ge- degelijk in de jaren vijftig een toezegging aan Menten gedaan dat hij niet meer vervolgd zou worden wegens in 1941 ge pleegde oorlogsmisdrijven in het door de Duitsers bezette Polen. Er resteert daarom volgens mr. de Liagre Böhl nog de vraag of die toezegging had moeten wijken voor zwaarder wegende belangen, zoals de Hoge Raad nadrukke lijk heeft gesteld in het eerste Menten arrest. Dat zou volgens de raadsman al leen het geval zijn als fer een veranderde rechtsopvatting zou zijn gekomen met be trekking tot de wenselijkheid van de ver volging van oorlogsmisdrijven. Mentens verdediger zal zijn pleidooi vol gende week, voortzetten. Waarschijnlijk zal dat donderdag gebeuren. Dat hangt echter af van de tijdige terugkeer van mr. Veder uit Moskou. Volens het plan moet hij woensdag uit Moskou terugkeren met de resultaten van zijn archiefonderzoek. Een dag later zullen dan de raadsman en de officier van justitie nogmaals aan het woord komen. Vrijdag wordt het proces dan afgesloten met het laatste woord van de 81-jarige verdachte. De uitspraak volgt waarschijnlijk half juli. Het kabinet denkt er nu over om de WAO-uitkering om te zetten in een WW- uitkering. WW-trekkers zien hun uitkering die ook op 80 procent begint, namelijk na een half jaar naar 75 procent dalen en na een jaar valt men terug op de nog lagere bjjstandsregeling. Wie arbeidsongeschikt wordt, krijge nu 80 procent van zijn laatstgenoten inko men, ook als hij bijvoorbeeld voor maar 30 procent ongeschikt is verklaard, aldus Van Agt Hoewel de betrokkene dus nog voor een deel arbeidsgeschikt is, krygn hij toch een relatief hoge uitkering. De rechtbank zei gistermorgen aan zijn vertrek naar Moskou geen enkele behoef te te hebben. „Uiteraard staat het hem wel vrij om op eigen gelegenheid naar Moskou te gaan als hij er toestemming voor krijgt”, aldus de president van de bijzon dere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank, mr. L. Schipper. „De hele zaak-Menten was een tijdsver schijnsel. Halverwege de jaren zeventig was ons oorlogsverleden een kruitvat dat wachtte op een lont. Menten heeft het lot getroffen als zodanig te functioneren. Dat is ovérigens niet toevallig. Hij heeft het ideale profiel van een oorlogsmisdadiger: schatrijk, kunstverzamelaar, wonend in een veel te groot huis in Blaricum, met een geheimzinnig oorlogsverleden in een woe lig gebied en een na-oorlogs verleden dat is doorploegd met affaires en processen. Dit zei gisteren Mentens verdediger mr. de Liagre Böhl in het eerste deel van zijn pleidooi. Op de twaalfde dag van het proces voor de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank kwam hij tot de conclusie dat de officier van justitie „nooit aan de zaak-Menten had mogen beginnen”. Volgens de raadsman is er wel BRUSSEL (ANP). In het Antwerpse Stuyvënberg-ziekenhuis zijn gisteren vijf mensen opgenomen die na het drinken van koffie in een café vergiftigingsver schijnselen vertoonden. Allen zijn buiten levensgevaar, aldus de verklaring van een arts. De politie heeft via Interpol de opspo ring verzocht van een 32-jarige Westduit- ser die vorige week 11 juni uit een inrich ting in het Westduitse Kiel is verdwenen. De man, dié als hobby plantaardige ver giften heeft, wordt verdacht van de vergif tigingen. Het gif dat in Nederland in de suiker of in kopjes is gestrooid, is geïdentificeerd als „scopolamine”, een stof, die tot de atropinegroep behoort. Scopolamine ver schilt van atropine door de onmiddellijke uitwerking op het centrale zenuwstelsel. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 «a PvdA-Kamerlid Relus Ter Beek (tweede van links) begroette gisteren op Schiphol de burgemeester van Hebron (rechts) en de burgemeester van Halul (links). BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18. 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal „Als we het financieel niet meer rond krijgen en we wel gedwongen zijn hier en daar naar versoberingen om te zien, heb ben we hier een sector op het oog die wel degelijk onze aandacht verdient”, aldus de premier. Van Agt zei verder dat er „een aardige kans” is dat het begrip passende arbeid scherper zal worden omschreven. Ook acht hij het niet uitgesloten dat de eisen om in aanmerking te komen voor een sociale uitkering, zwaarder worden. Het kabinet studeert op mogelijkheden om de WAO-uitkeringen te wijzigen. Die wijziging zou neerkomen op een verlaging voor die arbeidsongeschikten, die nog voor een ruim deel kunnen werken.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4