Op volle toeren in eigen provincie S s 1 ff ■tó noord-holland GEVARIEERD AANBOD: TIEN DAGTOCHTEN EN HONDERDEN EVENEMENTEN IJS I i» 11 1980 JUNI ZATERDAG 21 KUNST Keramisten Tekst: Brigitte Sprenger Foto’s: Poppe de Boer Herman Kruyder AL Zaanse Schans Industrie Met het thema ontdekking voor het programma van 1980 is de Toer-in dit jaar eigenlijk dub belop te werk gegaan. Want als er een brede definitie geldt voor deze inmiddels al twaalf jaar lopende zomermanifestatie, dan is het de stimulans tot ontdek king - het aangeven van toeristi sche, folklorische en culturele plekken en evenementen die vaak zelfs voor de daar met zijn neus bovenop-wonende onbe kend zijn. Hf: it - toer-in Het fraaie interieur van de Doopsgezinde Schuurkerk in Westzdan film- f mi- Een typisch Zaans beeld - de moderne industrie naast de sporen van een windmolenindustrie uit vroegere tijden Maandag 23 juni De Zaanse Schans - prachtige gevels op groene huisjes naast molens en musea. nily. reekt >uyn- andag- 1 09.15 gnalen panel Dr. A. t over is kan wel degelijk op af stroomt: een histo risch dorpje dat nooit heeft bestaan. Op het tentoonstelling-gebied is het aanbod van de Toer-in overigens dit jaar weer zeer rijk. In het Singer Museum in Laren is tot en met 17 augustus een overzichtstentoonstelling van het werk van Herman Kruyder ingericht. Den Haag: The Clerkes of Oxenford HI (Nied-” we Kerk. 11 uur). Amsterdam: Stuttgarter Ballett III (Stads>, schouwburg. 20.15 uur). Do- lelin- port. 21.25 ureel art. 18.30 19.10 Tv- >orta- Film- 19.45 Jour- 21.00 isma- sicht, Jour- natief >e re- Do- itieve 23.00 film. assie- -NOS. lum 2 vering Weder woord werd et een 33 uit onder Volhy- is ver sprak haar ■wili and - rsum 2 afleve- a Raad oor de es ge ren de Haag, e geen at een m wer- raadhuis uit 1660. het pittige Jisp dat eens de thuishaven was voor walvisvaar ders en dat nu nog een door Leeghwater ontworpen raadhuis en een Hervormde kerk uit 1720 herbergt, komt de toer aan bij Neck. Dan is het rechtsomkeert en terug naar de Zaanstreek langs de stati ge Noorderweg van de Wijde Wormer. Hier wordt nog een stopje gemaakt voor het bezichtigen van de Zaanlandse Oud heidkamer, ofwel het koopmanshuis La- gedijk 80 waar veel van de rijke Zaanse cultuur destijds bijeen is gebracht. En van hieruit, de Gortershoek, krijgt men een blik van een plekje waar de toerist Naast de Zaanstreek ligt het Waterland, waar de Toer-in ook een tocht heeft uitgestippeld. Daar wordt men geleld langs het prachtige dorpje Broek in Waterland, 't Leed Einde is daar te vinden. dag op In de rdt ge er ko- s: mag tiewer- at voor erken? gespro ts van en In- WM- Utrecht: Slotmanifestatie Holland Festival (Muziekcentrum Vredenburg. 19-02 uur). Aan de Zaanoever, op de Kalverpol- der, net over de Julianabrug, ligt de Zaanse Schans. Het is een soort monu ment ter nagedachtenis aan de Zaanse Gouden Eeuw, of liever gezegd, de drie eeuwen Voor de komst van stoom en elektriciteit toen de windmolen nog hoogtij vierde. Op deze plek (de naam is afgeleid van Toch is het thema weer actueel - in de betrekkelijk kleine ruimte die de provin cie Noord-Holland omvat, weet de Toer- in ieder jaar weer haar programma uit te breiden, nieuwe interessante plekjes op te duiken, verse evenementen aan bod te laten komen en zelfs voor haar lijstje van al ruim een honderd aange stipte bezienswaardige orgels een paar nieuwe aanvullingen te vinden. Deze nieuwe vondsten, tezamen met veel van de al bekende, zijn onderge bracht in onder andere tien dagtoeren die de hele provincie, behalve Amster dam, dekken. Ze zijn dit jaar ook weer niet alleen op de buitenlander gericht, maar ook op inwoners van de provincie die zelf wel eens op ontdekkingstocht willen gaan. De toer-in, in gelukkige echt verbonden aan de Culturele Raad Noord-Holland, onderstreept al jaren dat de aangeboden programma’s voor de provinciale bevolking vaak het meest interessant en verrassend zijn: het ont dekken van een prachtig oud kerkje „om de hoek” is voor hen een onverwachte, en daardoor des te meer welkome ge beurtenis dan voor de toerist die dat meestal juist wel verwacht. Neem nou bijvoorbeeld de Zaan streek. een van de tien aangeboden toe ren zet deze regio in het zonnetje. De rondreis is 45 kilometer lang en zoals alle andere, per bus of auto of fiets of te voet of zelfs een mengeling van al deze middelen. Voor de Noord-Hollander is dit een streek waar het Toer-in thema kan wor den waargemaakt. Ook vanwege het industriële beeld. Een industrie die haar oorsprong had in een zo rijke geschiede nis en waar toch nog zoveel van is overgebleven. Nederlands Gouden Eeuw was ook het gotlden tijdperk voor de Zaanstreek. Toen stonden er langs de meer dan twaalf kilometer lange Zaan, niet zo lang daarvoor afgesloten van het IJ door de Oude Sluis, in totaal 990 windmolens. Met de klapperende wieken van de over het vlakke polderlandschap waaiende windvlagen, werd daar hout, olie, verf, tabak, cement, hennep, meel, mosterd, blauwsel en nog veel meer geproduceerd of verwerkt. Er bestond een levendige scheepsbouw, veel houthandel en de ij verige arbeiders woonden in dorpen waar een karakteristieke architectuur bloeide. En dit alles was omsingeld door een wijd, waterig, effen landschap dat op eigen wijze rijk aan natuurschoon was - en is. De toer, nummer zes in de reeks, be gint in Zaandam zelf waar een aantal bezienswaardigheden zijn aangestipt. In historische zin springen het Czaar Peter- huisje, een aantal fraaie kerken en de sluizen het eerst in het oog. In de geschiedenisboekjes wordt er nogal veel ophef gemaakt van het ver blijf van de Russische keizer in de Zaan streek. Rond 1700 bracht Peter een be zoek aan Zaandam en naar de boeken vermelden, trad hij in dienst als knecht bij een scheepstimmerwerf onder de naam Peter Michaeloff. Maar veel kan het niet hebben voorgesteld. Zijn ver blijf duurde slechts vijf dagen en hij was kennelijk in het bezit van een zeer soci aal karakter want gedurende deze perio de maakte en bezocht hij ook nog een groot aantal vrienden - vrienden die hem later nog enkele malen naar de streek teruglokten. Hoe dan ook, in 1895 werd het houten huisje waar Czaar Peter gelo geerd had op last van Czaar Nicolaas II door een stenen gebouw omgeven en vandaag is het huisje aan de Krimp in Zaandam een museum, gevuld met rele- kwieën van de Russische monarchie. Zaandam was in de tijd van Czaar Peter al een groot industriecentrum. Ontstaan bij een dam in de Zaan, gelegd in 1288, heette het oorspronkelijk Zaan- den en lag iets ten westen van de huidige stad. Nadat graaf Willem II Zaanden had verwoest ontstonden er twee nieuwe dorpen aan weerszijde van de rivier en na voltooiing van de Oude Sluis in 1544 groeiden de dorpen ineen. De twee hui dige nog bestaande sluizen bezitten na tuurstenen bekroningen, aangebracht in de.achttiende eeuw. Aan de Oostzijde van Zaandam strekt zich het Twiske uit; oorspronkelijk een grote plas (Twiske betekent scheiding in het Fries) die in 1943 werd leeggepompt. Vroeg in de jaren zeventig ontstond in deze polder een groot recreatiegebied en dat staat nu aangestipt door de Toer-in, evenals de Oostzijderkerk, waar iedere vrijdagavond bovendien orgelconcerten worden gegeven, en de Westzijderkerk met haar fraaie interieur en twee ge brandschilderde ramen. De toer voert dan naar Westzaan met haar pittoreske houten bruggen en hui zen tussen de veenweiden. Als echte ont dekking geldt hier de houten Doopsge zinde Schuurkerk (Zuideinde 231) uit 1731. Niet zo moeilijk te ontdekken is de Grote Kerk waar een speciale tentoon stelling onder de titel Huisje, Boompje, Beestje is ingericht. In het kader hiervan geven ruim dertig kunstenaars hun kijk op dit agrarische thema door middel van ongeveer een honderd diverse kunst werken. De „toerist” wordt dan via het haven- een bolwerk dat Sonoy omstreeks 1570 oprichtte in de strijd tegen de Spaanse belegging) is een wandeldorp geconstru eerd dat een Zaanse buurt van zo’n 250 jaar geleden moet weergeven. Ongeveer twintig mooie oude woonhuizen uit ver schillende Zaandorpen zijn naar deze polderplek overgebracht. De houten, groene huizen, met heel fraai gevelwerk, staan hier naast musea en, een beetje verderop, vijf overgebleven Zaanse windmolens. Over houten bruggetjes en langs de smalle wandelpaden is er iedere halve meter wel iets te zien. Stijlkamers in het Noordehuis, een bakkerijmuseum, een kruideniersmuseum, een oude scheeps- werfschuur waarin een klompenmakerij nu bedrijft en een molenschuur die in gebruik is als tentoonstellingsgebouw. Aan de Kalverringdijk kan men mos terd kopen die daar ter plekke in een molen wordt gemaakt, en verder is er een olie-, verf- en paltrokhoutzaagmolen te bewonderen. Dat bewonderen is mo gelijk te land of te water. Rondvaarten vertrekken regelmatig. Ook is hier een van de vertrekpunten van de boot die naar het Poppentheater van Tom en Corrie Wentink in Oost-Knollendam vaart. Van de Schans keert men weer terug naar de westoever van de nu zeer brede Zaan naar Zaandijk en de weg leidt dan naar Koog aan de Zaan. Het enige mo lenmuseum in de wereld is hier te vinden aan de Museumlaan 18. Het is gevestigd in een koopmanshuis uit 1760 en bin nenshuis zijn schaalmodellen, gereed schappen en documenten over de eens zo ijverige molens te bezichtigen. En dan is de 45 kilometer-stand van deze toer zo ongeveer al bereikt. Res teert alleen te vermelden dat de impres sionistische schilder Claude Monet deze streek zo mooi vond dat hij twee achter eenvolgende zomers in de vorige eeuw hier met palet rondsjouwde. En in dit verband moet ook een Zaan se bijdrage in het tentoonstellingspakket van de Toer-in Worden aangestipt; vier Zaanse kunstenaars exposeren van 20 juni tot en met 17 augustus in de Oude Ursulakerk in Warmenhuizen. Daar zijn schilderijen en tekeningen van Guido Goedheer, schilderijen van Peter Tee- ling, druksels van Wim Koster en goua ches en etsen van Leo Poelmeijer opge steld. Zondag 22 juni Amsterdam: Aap verslaat de Knekelgeest (Tent Frankendael, 20.15 uur); Concertgebouw-. orkest II (Concertgebouw 14.30 uur; De Ontdek- king (Universiteitstheater, 20.30 uur;; Stuttgar- J ter Ballett III (Stadsschouwburg, 20.15 uur). tje Nauerna en Assendelft, een van de oudste Zaanse dorpen, voornamelijk be kend door zijn voormalige zeildoekwe- verij, naar Krommenie geleid. Vlak daarbij bevindt zich Krommeniedijk waar van 27 juni tot en met 6 juli een aantal evenementen plaats hebben ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van deze woonplaats. Daarna wordt de industrie tijdelijk de rug toegekeerd terwijl de weg zich langs het veen, de plassen en sloten van het Wormer- en Jisperveldgebied slingert. Door het langgerekte Wormer met een Deze belangrijke Nederlandse expres- sionist (1881-1935) heeft lange tijd geen aandacht gehad. De laatste aan hem gewijde overzichtsexpositie had ruim dertig jaar geleden plaats en heel wat grondig speurwerk was er nodig om het verspreide materiaal op de kop te tikken om weer een uitgebreid overzicht te kun- nen presenteren. Ondanks het feit dat Kruyder niet veel werken heeft nagela ten is de Toer-in er toch in geslaagd ongeveer vijftig werken bijeen te brengen. Kruyder woonde en werkte achtereen- volgens in Haarlem, Heemstede, Benne- broek en Blaricum en op deze expositie pijn zijn tekeningen en aquarellen vol gens deze perioden ingedeeld. De soms felle, vaak krachtige en sterk expressio nistische beelden spreken duidelijk zijn gevoelens uit en vormen een interessant inzicht op deze man die aan psychische inzinkingen leed. Een andere, zeer belangwekkende - nieuwe tentoonstelling is tot 8 augustus in de Kennemer Oudheidkamer in Huize Scheybeek te Beverwijk ingericht. Het gaat hier om vier keramisten uit de jaren twintig en dertig die samen in mei 1920 een eigen werkplaats opricht ten onder de naam De Vier Paddestoe- -■ len. Jan van Ham, Koen Mertens, Cees van Muyen en Eelke Snel stelden zich toen ten doel om aardewerk te maken dat eenvoudig en goed van vormgeving was maar ook voor iedereen betaalbaar. Het was de vroege fase van de vernieu- wingsbeweging. Lang hebben deze vier niet samenge werkt - binnen een paar jaar trok ieder naar een eigen plaats (Utrecht, Velsen, - - Den Haag en Noordwijk) en zodoende heet deze expositie De Vier Paddestoe- - len en hun sporen. Bijeen verzameld zijn werken die een goede indruk geven van de ideeën die destijds heersten in de pottenbakkersindustrie en de expositie geeft ook, in mindere mate, de sociale -< geschiedenis weer. Belangwekkende evenementen zijn er eveneens op andere gebieden. Naast de honderden tentoonstellingen, muziek- o en theatervoorstellingen, botter-, boot en bustochten, poppentheaters en bijna 150 orgels zijn er ook de „kinder-ex- pres”-bustochten, de boerderijen die op sommige tijdstippen of na afspraak hun erf openstellen, markten, fietstochten en ritjes op speciale trams, treinen en bussen. En de toer door de Zaanstreek is maar een van de tien. Men kan ook kiezen voor de zee, bossen, duinen en meren van Noord-Kennemerland of de Oud-Hol- landse polders Schermer en Beemster die al vroeg in de 17 de eeuw werden drooggelegd. Ook bevat het pakket een excursie door West-Friesland met zijn vele musea en monumenten, het weidse gebied aan de kop van Noord-Holland en nog noordelijker het door zijn natuurschoon beroemde Texel. Verder wordt nog ge boden een toer door Waterland waar de - drukbezochte stadjes Edam, Volendam en Monnickendam zijn inbegrepen, een toer rondom midden-Kennemerland, een door Haarlem en omstreken en een door het Gooi. Voor informatie daarover kan men terecht in de Toer-in-krant waar in zes tien pagina's deze tien toers uitvoerig worden beschreven. Daarin is ook een dag-agenda te vinden met meer dan 1300 evenementen en krijgen de diverse an dere gebeurtenissen eveneens uitge breid aandacht. De oplage van deze krant, gratis ver krijgbaar bij VVV- en ANWB-kantoren, op campings, in musea en elders, is ook dit jaar weer gestegen. Er zijn in totaal 215.000 exemplaren afgedrukt. Een ge deelte daarvan is dit jaar voor het eerst gratis toegestuurd aan houders van de Culturele Jongeren Pas. Er is bovendien een bijlage, ingekort, van de krant in drie talen verkrijgbaar - Frans, Duits en Engels. Z'.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11