van Zwitserland c Ex-wereldkampioen behaalde nog nooit Nederlandse titel f Wereldrecord op vijfkamp INGEDEELD HOCKEYERS Moskouploeg uitgebreid 4 f ■Beccia wint Ronde 99 Om Grote Prijs Eddy Merckx i Zoetemelk: Hopen dat het beter wordt" pttpost Als u gevraagd wordt uw adres op te geven, noemt u er toch ook de postcode bij? ZATERDAG 21 JUNI 1980 15 SPORT F •koop ntie. Gebruik'm goed. Kapers et, het me Theoriepraatjes I I r. z* (Van onze sportredactie) ZÜRICH Een keiharde finale in de ochtendetappe en een wande- i ling van het compacte peloton in de middaguren. Daarmee viel het j doek in de Ronde van Zwitserland. Dat Ludo Peeters (voor Heddy Nieuwdorp) de voorlaatste rit op zijn naam schreef en dat Benny Schepmans in de massale eindsprint op de wielerbaan van Oerlikon j zegevierde, was eigenlijk alleen interessant voor die twee Belgische renners. In het klassement zoals dat een dag eerder, na de beslissende I slag op de flanken van de Klausen, werd opgemaakt, kwam geen j verandering meer. (ADVERTENTIE) A t) Knetemann n. teer ven GERRIE KNETEMANN: „Weinig tijd om ver vooruit te denken „Denk desondanks niet dat wij zo- 5900). 3344) k De uitslag van de elfde etappe: 1. Ludo Peel ers (Bel) 81 km in 2 uur 1 min., 38 sec.; 2. Heddi Nleuwdorp (Ned) op 21 sec.; 3. Bruno Wolfer (Zwi) op 25 sec.; 4. Sergio Santamaria (Ita) op 1.52; 5. Wilfried Wesemael (Bel) op 2.00; 6. Roland Salm (Zwi) op 2.29; 7. Guido Amrhein (Zwi) op 2.34; 8. Benny Schepmans (Bel) op 2.52; 9. Lucien van Impe (Bel) z.t.; 10. Charly Berard (Fra) z.t.; 11. Mario Beccia (Ita) z.t.; 16. Joop Zoetemelk (Ned) z.t.; 25. Bert Pronk (Ned) z.t.; 27. Theo de Rooy (Ned) z.t.; 33. Ad van Peer (Ned) op 3.14; 43. Jan van Tilborg (Ned) op 7.25; altijd iemand anders die daar stond”, zegt Knetemann, de ex-wereldkampioen van de Nürburgring. „Of ik al vaak aan de wedstrijd in Geulle heb gedacht?” Gerrie Knete mann herhaalt de vraag en grinnikt. „Nou, nee. Je hebt als beroepsrenner weinig tijd om ver vooruit te denken. Wanneer je in de Ronde van Zwitser land zit, heb je andere dingen aan je hoofd. Bovendien, ik ben niet direct de man die wakker ligt van wedstrijden. Je kunt vooraf zoveel plannen maken als je wilt, maar als je geen goeie benen hebt en als het geluk je in de steek laat, kun je het verder wel vergeten. Alle maal die theoriepraatjes vooraf. Niks voor mij”. maar eventjes ouuciiing de buit verde len. Er zijn kapers op de kust, alhoewel ik het persoonlijk geen ramp zou vinden als er naast onze ploeg nog een andere sterke Nederlandse formatie aan de start zou staan. Geen kwaad woord over HB maar de praktijk in de Neder landse criteria heeft geleerd dat ze de koers op ons afstemmen. In Made, een paar weken geleden, zaten die jongens wel zo fel op het wiel van de Raleighs te rijden, dat we de trucdoos voor de dag hebben moeten halen om het heft volle dig in handen te kunnen nemen”. Desondanks zegt de logica, dat degene die zondag de best geklasseerde man uit de ploeg is, tevens kampioen van Neder land is. Wie die beste man uit het tour- gilde van de vroegere zesdaagsekeizer is, zal niettemin moeten blijken. „Het koersverloop bepaalt wie de steun van de anderen krijgt”, herhaalt Knete mann een reeds jarenlang gebezigde op merking in het team waarvan hij, na een paar seizoenen in Franse wieler- dienst, deel uitmaakt. 44. Wies van Dongen (Ned) z.t.; 46. Ad Wijnands (Ned.) z.t.; 47. Jos Schipper (Ned) op 7.36. Gerrie Knetemann ging niet van start voor de elfde etappe. De uitslag van de twaalfde etappe: 1. Schep mans (Bel) 2.18,45; 2. Wesemael (Bel) z.t.; 3. Pevenage (Bel) z.t.; 4. Van Dongen (Ned) z.t.; 5. Willems (Bel) z.t.; 6. Zweifel (Zwi) z.t.; 7. De- mierre (Zwi) z.t.; 8. Van Peer (Bel) z.t.; 9. Cazzolato (Ita) z.t.; 10. Crespi (Ita) z.t. Eindklassement: 1. Beccia (Ita) 45.13,57; 2. Fuchs (Zwi) op 2.12; 3. Zoetemelk (Ned) op 3.15; 4. Van Impe (Bel) op 4.25; 5. Willems (Bel) op 4.27; 6. Loro (Ita) op 5.04; 7. Zweifel (Zwi) op 5.50; 8. Schmutz (Zwi) op 6.08; 9. Wellens (Bel) op 6.28; 10. De Rooy (Ned) op 6.36. De indeling ziet er als volgt uit: Hoofdklasse A: Klein Zwitserland, Amster dam, Laren, tilburg, Oranje Zwart, Schaerweij- de, Gooische, Groninger Studenten, Breda en DKS. Hoofdklasse B: Kampong, HGC, Bloemen- daal, Hattem, MEP. HDM, SCHC, Geel Zwart. MOP en Wageningen. I »en it/ Rijn DEN HAAG. Landskampioen Klein Zwitserland is voor het eerst sinds jaren in de nationale hockeycompetitie bij de heren niet bij de traditionele concurrent Kampong ingedeeld. te slecht was om verder spelen mogelijk te maken, en nauwelijks hadden de spelers het veld verlaten, of de regen kwam als een gordijn naar beneden. Voordat dat sombere einde van de dag kwam, was er echter nog volop sensatie in de laatste twintig minuten. De eerste ge beurtenis die Lord’s op zijn grondvesten deed trillen, was het aanzetten van Geoff Boycot als bowler. Met pet op en trui aan bowlde hij twee overs, waarin slechts twee runs werden gescoord door de twee volledig ingespeelde Westindische gi ganten. De tweede en laatste sensatie was het uitgaan van Richards. Op bowler Willey produceerde Richards een slag waarvoor een schooljongen zich zou schamen en werd hij gevangen door substitute-fielder Dilley, die voor Hendrick in het veld was gekomen. „Laat er geen misverstand over be staan”, aldus de wereldkampioen van 1978. „Ik zou in mijn zevende jaar als professional een nationale titel heus wel op mijn naam willen hebben, maar ik kan hem niet op voorhand bestellen. Vorig jaar won ik in de Ronde van Zwitserland, die net als nu twee dagen voor het Nederlands kampioenschap eindigde, liefst vier etappes. In Geulle reed ik de daaropvolgende zondag als een krant. Ik kreeg mijn benen niet rond. Naar ik meen eindigde ik als vijf tiende. Deze keer heb ik het in Zwitser land met veel minder moeten doen. Wie weet eindigt de titelstrijd nu wel in een succes voor mij. Zondagmiddag, om een uur of vijf, weet ik het exact”. Ongeveer twintig renners worden gecontracteerd: Hinault, Knudsen, De Vlaeminck, Moser, de Zweed Tommy Prim, Bernaudeau, Saronni, Criquielion, Bert Oosterbosch, Wil lems, De Wolf, Lubberding, Mutter, Braun, Pollentier, Kuiper, Van Sprin- gel en als hij nog niet tot dit selecte gezelschap behoort de nieuwe we reldkampioen (31 augustus in Sallan- ches) plus de nieuwe kampioen van België. De huidige titelhouder in Bel gië is Gerry Verlinden. MOSKOU. De Sovjetrussische atlete Olga Koeragina heeft in het Leninstadion in Moskou het wereldrecord vijfkamp verbeterd. Zij kwam tot een totaal van 4856 punten, zeventien meer dan het oude record van haar landgenote Nadesjda Tkatsjenko, dat van 18 september 1977 (Rijssel) dateert. De roeiafvaardiging bestaat uit; DAMES: Skiff: Hette Borrias. Twee zonder: Joke Dierdorp en Jacqueline Ste- fels. Dubbel vier: Jos Compaan,Greet Hel- lemans, Lily Meeuwisse, Ineke Donker voort en Monique Pronk (stuurvrouw). HEREN: Dubbelvier: Ronald Florijn, Ronald Vervoort, Jeroen Vervoort en Vic tor Scheffers. (Van onze sportredactie) LONDEN Na de in alle Engelse dag bladen als „historisch” betitelde innings van 123 runs van Graham Gooch op don derdag (The Times had zijn foto zelfs op de voorpagina), was op de tweede dag van de Lord’s Test al snel het woord aan de Westindische batsmen uit Barbados, Antigua en Guyana. In 65 minuten verlo ren de Engelsen vrijdagmorgen hun laat ste drie wickets voor 37 runs. De twee staart-batsmen, Willis en Hendrick, zorg den nog voor een zeer levendig slot door voor het laatste wicket 24 runs te scoren, alvorens Willis, die veertien runs scoor de, door Garner werd gebowld. Hendrick bleef met tien knock-out. Dit laatste tweetal scoorde ieder twee maal een vier en Willis scoorde zelfs een vijf door een overthrow bij een poging van Bacchus om van grote afstand het wicket in één keer te raken. Van de vijf Westindische bowlers verlieten er drie zonder wickets het veld, doordat Holding (zes voor 67 in 28 overs) en Garner (vier voor 36 in 24 overs) in eendrachtige sa menwerking de Engelse innings beperk ten tot een totaal van 269 all-outs. De Westindische start was meer dan indrukwekkend. Gordon Greenidge sloeg in de allereerste over van Bob Willis drie vieren in drie verschillende richtingen en weet ik ook wel dat wij, de Raleighs, een sterk blok vormen in het peloton dat op de Slingerberg in actie komt”, aldus Knetemann. DEN HAAG. In de tweede bespre king tussen het Nederlandsch Olympisch Comité en de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie is de olympische atletiek- afvaardiging met twee deelnemers uitge breid. Sprintster Els Vader en 400 meter- hordenloper Hugo Pont. Voor laatstge noemde geldt dat zijn inschrijving voor lopig is. Verspringster Edine van Heezik en lange-afstandloper Gerard Tebroke konden in de ogen van het NOC geen genade vinden. (Van onze sportredactie) ZÜRICH Tussen de finish van de 44ste Ronde van Zwitserland en de start van het nationaal kampioenschap liggen amper veertig uur. Dan trekken Zoetemelk, Knetemann, Jan Raas, Lubberding, Kuiper, Jo Maas, Van de Velde, Pirard, Pronk, Van der Meer en noem verder maar op de toeclips aan voor de strijd om het rood- wit-blauwe eretricot. Niet alle Nederlandse toppers en outsiders hebben overigens slag geleverd op de Zwitserse wegen alvorens naar het Zuidlimburgse Geulle af te reizen. Sommigen waren in Franse etappewedstrijden present: Midi Libre en Tour de l’Aude. Weer anderen draaiden warm op de Italiaanse wegen (Schuiten bijvoorbeeld) of verkozen het getol rond Belgische patat-frietkramen en draaimo lens als warming-up. In ieder geval: het Nederlands kampi oenschap staat voor de deur. En zo’n titel heeft nog altijd grote waarde, ook al hebben vooral Zoetemelk, Jan Raas, Kuiper en Knetemann reeds zoveel an dere successen in hun loopbaan verg aard, dat ze de strijd in Geulle beslist niet als „de wedstrijd van het jaar” wil len bestempelen. „Twee keer heb ik op het Nederlands kampioenschap beslag gelegd. Als ik het voor de derde keer kan doen, is dat iets waaraan ik veel sportieve betekenis zal hechten. Ik win graag, maar zo denkt de rest van het veld er natuurlijk precies eender over”, merkte Joop Zoetemelk tijdens een rustig moment in de Ronde van Zwitserland op, toen de titelstrijd van zondag 22 juni ter sprake kwam. „De keren dat ik Nederlands kampi oen werd, was in het begin van mijn loopbaan als beroepsrenner. De laatste jaren stond ik als renner van een Franse merkenploeg altijd tegen een overmacht van Raleighs. Zondag is het precies an dersom. De tegenstanders van vorige keren zijn nu mijn ploeggenoten. Maar het betekent tevens dat het teambelang opnieuw een rood-wit-blauwe trui in de weg kan staan”. Minder vaak dan Joop Zoetemelk maar toch eveneens alle keren dat hij startte ook als potentiële kandidaat voor de titel, was Gerrie Knetemann in het Nederlands kampioenschap present. „Het wordt de zevende keer, als ik mij goed herinner”, vertelt Knetemann. „Wanneer ik de amateurseizoenen erbij tel, zal ik onderhand wel een dozijn wedstrijden om de nationale titel heb ben verreden. De keren dat ik als kampi oen uit de bus kwam, zijn makkelijk te tellen”. Een humoristische opmerking van de Kneet, want hij hoeft immers niet te tellen, om de doodeenvoudige reden dat hij nooit op de hoogste trede van het platform hoefde te verschijnen. „Er was Knetemann vergeet uiteraard niet dat behalve HB („Wij starten met dertien man. Zij, de Raleighs, met twaalf’, zegt chef d’equipe Henk Koopmans van ’s lands tweede profploeg) ook nog man nen als Kuiper, Schuiten, Frits Pirard, de gebroeders Van Houwelingen, de in eigen streek rijdende Wim Maessen en een andere Limburger, Jo Maas, aan het hoofd van een vijftal renners uit de DAF-ploeg start. Inclusief Langerijs, Van Gerwen en Stamsnijder, de ama- teurkampioen van vorig jaar. Er kan want wie is in staat om officieel het tegendeel te bewijzen een combine in elkaar gestoken worden. Er kan zoals dat in rennerstaal luidt „een slag” tegen de formatie van Peter Post ge maakt worden. Probeersels in ieder ge val om het de gedoodverfde favorieten zo lastig mogelijk te maken. De binnenkort 25 jaar wordende Itali aan Mario Beccia bleef in de gele trui en hij behaalde met het veroveren hiervan zijn eerste grote overwinning in de inter- I nationale wielerwereld. Mario Beccia verdiende deze triomf ten volle. Hij wachtte precies eender als Zoetemelk, Van Impe en de Zwitserse favorieten tot de voorlaatste dag om toe te slaan. Het verschil met de anderen was dat Bec- I cia slaagde en de anderen duidelijk te kort kwamen. De voorsprong die Beccia in de allesvragende bergetappe veroverde, loog er niet om. Na twee achtereenvolgende zesde plaatsen in de eindstand van de I Giro d’Italia, was er nu opeens een victo- I rie die hem in eigen land niet was toege dacht, omdat zoiets alleen voorbestemd leek voor de cracks Saronni, Moser, Ba- ronchelli en Battaglin. De Italiaanse ve detten waren echter niet aanwezig in de Ronde van Zwitserland, omdat er tegelijk I met het evenement van organisator Sepp Vögeli in Italië een paar wedstrijden wer den verreden voor het nationaal merken- kampioenschap. Beccia en zijn sponsor, Hoonved, plus chef d’equipe Dino Zandegu (de oud-ren- ner die in de jaren ’60 onder meer de j Ronde van Vlaanderen op zijn naam schreef), dachten in Zürich uiteraard geen seconde meer aan de ploegenstrijd in ei gen land. Zij hadden het succes op zak dat zij beoogden. Vreugde derhalve in de klei- I ne Italiaanse kolonie. Tevredenheid in het kamp van Godefroot’s IJsboerkes, die niet alleen zeven etappes wonnen (Wil lems zes en Peeters een), maar die tevens constateerden dat Daniël Willems het hooggebergte in de toekomst minder I hoeft te vrezen dan was verwacht. Een andere Belgische ploeg (het Safir- team van Florent van Vaerenbergh) proefde twee keer de smaak van het etap- t pesucces. De Zwitsers wonnen drie ritten en hadden good-old Sepp Fuchs op de tweede plaats in het eindklassement. Te genover deze oogst was de verzameling ophefmakende resultaten van de Ra leighs, die vierde werden in het ploegen- klassement, minder groot. Joop Zoetemelk moest een zware slag incasseren toen hij op zijn terrein, de bergen, uit de gele trui werd gereden en uiteindelijk met de derde plaats tevreden moest zijn. Zelfs geen etappewinst was gedurende tien dagen weggelegd voor de renners van Peter Post, ofschoon er in clusief de proloog liefst dertien keer voor de overwinning gestreden kon worden. Niet bepaald een opwekkende conclu sie, luttele dagen voordat in Frankfurt de Tour de France begint. „Het heeft geen zin om er nog lang over na te praten”, zei Joop Zoetemelk. „Je verandert er toch niets meer aan. We moeten gewoon hopen dat het in de Tour beter wordt”. Op de laatste dag van de Zwitserse ronde werd de reeds tot zes man geredu ceerde ploeg van Peter Post (nadat Beat Breu en Stefan Mutter reeds eerder waren verdwenen) wederom twee man kwijt. Gerrie Knetemann verscheen niet meer aan de start van de voorlaatste etappe en nadat Ad Wijnands tijdens de korte, maar fel betwiste rit van Glarus naar Herrli- berg opnieuw in de achterhoede terecht kwam, oordeelde zijn chef d’equipe het beter om de Maastrichtenaar tegelijk met Knetemann reeds te laten terugkeren naar Nederland. De Belg Wesemael (uit de ploeg van Peter Post) en de Brabander Wies van Dongen (uit de formatie van Henk Koop mans) pikten in de laatste rit nog een graantje mee in de vorm van een eervolle klassering. Hetzelfde deed Heddy Nieuw dorp in de ochtendetappe, waarin hij wel iswaar de ontketende Ludo Peeters moest laten gaan, maar wel de Zwitser Wolfer versloeg in het gevecht om de tweede plaats. Overigens bereikte de HB-equipe van Koopmans precies eender als het team van de Raleighs met vier man het eindpunt. Gehalveerde ploegen derhalve in het tot 49 renners geslonken rennersveld, dat vorige week woensdag met 78 man sterk aan de strijd was begonnen. (Van onze sportredactie) ZÜRICH. Met de start in de woonplaats Meisse van de vijfvoudi ge tourwinnaar Eddy Merckx en de finish in het Brusselse Heizelstadi- on, wordt op 21 september een indivi duele tijdrit over 60 kilometer verre den, die als Grote Prijs Eddy Merckx geprogrammeerd staat. Deze koers belooft meteen een topper op de in ternationale wedstrijdkalender te worden. Winnaar Mario Beccia produdeert een zwakke grijns nadat hij gehuldigd is als winnaar van de 44e editie van de ronde van Zwitserland. Links naast Beccia de Zwitser Fuchs die tweede werd, rechts Joop Zoetemelk die beslag wist te leggen op de derde positie in het eind klassement. Goeie benen hebben. Knetemann heeft geen patent op deze uitspraak. Het typisch rennersjargon. De woorden ge ven overduidelijk weer hoe er in het peloton gedacht wordt over tactiek zus en techniek zo. Als de vorm er niet is, als de benen niet meer willen, zoals de geest ze commandeert, vergeet het dan maar. Dan helpt alle plannenmakerij niet meer. De voorlaatste etappe in de Ronde van Zwitserland was daarvan weer eens het bewijs. Zoetemelk zou, zo werd door vrijwel iedereen in de volgerskaravaan voorspeld, zijn gele leiderstrui met suc ces over Lukmanier, de Oberalp, vervol gens ook over de met sneeuw bedekte Klausenpas dragen. De realiteit was an ders en de waarschuwing vooraf van chef d’equipe Peter Post: „Niet te vroeg juichen. Er moet eerst gereden worden”, bleek op zijn plaats. Nu is het Nederlands kampioenschap op de weg uiteraard niet te vergelijken met een allesvergende bergetappe in een grote buitenlandse ronde, maar dat er eerst gekoerst moet worden alvorens de prijzen verdeeld worden, staat niettemin als een paal boven water. „Natuurlijk West-Indië op dreef het zouden niet de laatste boundaries van de dag zijn. Vanaf kwart voor een was het alles West-Indië dat de klok sloeg. Op 37 ging Greenidge vlak na de lunch nog lbw op Botham, na in 25 runs vijf vieren te hebben gescoord, maar dat was voorlopig het laatste Engelse succes. Vivien Richards betrad vervolgens het veld van Lord’s, waarop hij nog nimmer een test-100 had gemaakt. In zijn voor gaande 32 testwedstrijden kwamen er negen centuries van zijn bat. Vrijdag kwam de tiende. En hoe! Richards pas seerde de duizend runs in testmatches tegen Engeland in zijn zesde innings te gen de Britten. Het werd een groot West- indisch feest. De supporters uit het war me Westen kwamen met duizenden om hun landgenoten toe te juichen. En zij kregen het volle pond. Desmond Haynes, die de innings met Greenidge opende, kon het tempo van Richards weliswaar op geen stukken na bijbenen, maar onbetuigd liet hij zich al lerminst. Richards bereikte met 19 vieren en een zes de honderd in 125 minuten. Haynes had tien minuten meer nodig om de vijftig te bereiken. Maar toen brak ook hij los. En de enige vraag leek nog of ook hij deze middag zijn honderd zou halen. Dat gebeurde niet, want met zijn score op 92 oordeelden de umpires dat het licht Niet in superconditie”

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15