NIS Goede prestatie Zeer strenge bewaking Jan Visser: kanshebber Tafeltennister Cock Hill niet stimulerend i Thermopane dubbele beglazing dubbel voordelig? herschi/drinks derde ronde om beker Digna Ketelaar DWR verrast AZPC in 1! Herstel OG niet erg overtuigend uinre PARALYMPICS IN ARNHEM GEOPEND f 5.50 ik k? ing s, tlle n. Thermopane dubbele beglazing: warm aanbevolen energiebesparing! 16 17 1980 SPORT ZATERDAG 21 JUNI /V KSE Vraag vrijblijvend informatie bij: iAAL Entree: L 4 ”4 duinrelll,wassenaar NS-bt ktel 01751-19212 t03®. 5. Marjon Cock Hill: Stoppen met gehandicaptensport." 0 (ADVERTENTIE) ra I gerust lijvend Nieuw: pnsektenshow .en Kikkershow 'kiekt' met kodak Daarvoor is de validesport (tafeltennis bij HBC) mij te lief.” Ooit ontstond de gehandicaptensport uit de bond van oorlogsslachtoffers. De binding met het militaire apparaat is er nog steeds. Met de andere deelnemers is Cock Hill in een streng bewaakte kazer ne ondergebracht. De Heemstedenaar zegt daarover: „Je ziet hoe moeilijk het is om hier binnen te komen. Ik kan me niet voorstellen dat een valide evene ment op een kazemeterrein georgani seerd moet worden. Maar voor de deel nemers aan dit toernooi kan ik me geen betere huisvesting wensen. Het is prima geregeld en er staan een massa hulptroe pen voor ons klaar.” Dat Zuid-Afrika er niet bij is betreurt Cock Hill wel voor de betreffende spe lers. Maar gehandicapten in Nederland zijn ook gewone mensen die zich bij meerderheidsbeslissingen moeten neer leggen, vindt hij. Cock Hill: „Je moet zeker niet zeggen moet zo’n zielig stelle tje gehandicapten nou nog dubbel ge pakt worden ook.” J. C. Cramer en Zoon B.v H. N. Werkmansweg 17 2031 BA HAARLEM tel. 023-327922 Krug Kerrebijn B.V ir. Lelyweg 44-46 2031 CD HAARLEM tel. 023-319328 Zenuwcentrum voor al deze politie activiteiten is de mobiele commando post van de Arnhemse gemeentepoli tie, die permanent op Papendal naast het hoofdgebouw is gestationeerd. Van daaruit worden via portofoonverbin dingen de politieposten in de wijde omtrek aan het werk gehouden. De politiemensen zagen alle verloven inge trokken en draaiden ploegendiensten van 12 uur op, 12 uur af. Birds en Pirates, die respectievelijk de Meteoor en UW met 5-0 klopten. Onze Gezellen 2-11-3-4-2-0-x 20. Anita Bank 7-13-8-4. De Pino’s 0-3-6-0-0-3-3 15. Sandra Iskes en Anita Verzijlberg 3-11-17-3. Over dit duel dat om zeven uur van start ging viel het doek pas rond half tien. Beide defensies hadden geen enkele greep op de wederzijdse aanvallen. De Pino’s, dat vrij zeker Annelies van der Does dit seizoen wegens een blessure verder zal moeten missen, trad bovendien aan zon der de zieke Piëta Blüm. Beste slagvrou- we aan IJmuidense zijde was Marri Kruis wijk. Zij was het ook die haar ploeg in de tweede inning via een driehonkslag op een 2-3 voorsprong zette. Lang duurde de vreugde echter niet. Onder aanvoering van Tineke Hoenderdos en Nelleke Kops sloeg de thuisclub nog in dezelfde inning hard terug. Wie gedacht mocht hebben dat Onze Gezellen de strijd voortijdig zou beëindigen kwam bedrogen uit. Het zeer zwakke werpen van Anita Bank gaf de Pino’s steeds weer de kans om terug te slaan. Werkelijk gevaarlijk werd het ech ter voor Onze Gezellen nooit, omdat de Haarlemse slagploeg duidelijk superieur was aan die van de gasten. Hij vindt echter dat de NIS te veel een doel op zich geworden is en dat daar door van de beoogde integratie te weinig terecht komt. Dat is voor hem zelf niet nodig. Hij is ook nog keeper van een voetbalelftal en vindt sport eigenlijk pas interessant als hij zich met valide spelers kan meten. Over de NIS zegt hij: „Het bestaat. Het is een goed ding. Ik heb er een leuke tijd gehad. Maar ik heb niet de indruk, dat het echt stimulerend werkt. Misschien vinden ze het wel makkelijk, zo veel makke schapen.” Doorgaan met gehandicaptensport zou voor Cock Hill betekenen dat hij weer met een nieuwe sport zou willen beginnen. Daarover zegt hij: „Dat kan ik niet opbrengen. f Voor de Olympische Spelen voor gehandicapten zijn nog volop kaarten verkrijgbaar. In de voorverkoop zijn ongeveer 30.000 toegangskaarten ver kocht. De openingsplechtigheid, die vandaag op de tot olympisch stadion omgebouwde atletiekbaan van het na tionaal sportcentrum Papendal in Arn hem plaatsvindt is vrijwel uitverkocht en zal worden bijgewoond door 11.000 toeschouwers. Ook voor de finales van de zwem wedstrijden zijn weinig kaarten meer verkrijgbaar. Het Valleibad te Veenen- daal heeft echter een zeer beperkte toeschouwersaccommodatie (750). Voor de finale van het rolstoelbasket- bal in de Cijnhal te Arnhem zal het eveneens moeilijk worden een kaartje te bemachtigen. De hal kan overigens slechts 500 kijkers bevatten. en het olympisch dorp in goede banen te leiden. Op het sportcentrum zelf en in het dorp wemelt het verder van de rechercheurs in burger die, bewapend met normaal dienstpistool, kunnen in grijpen bij wanordelijkheden. Uit de regio IJmond komt Jan Vis ser. Hij is atleet en doet mee in de categorie van de visueel gehandicap ten. Dat betekent dat hij bij het hard lopen direct door een coach begeleid wordt. Op de korte afstand vindt die begeleiding plaats via een megafoon, om de hardloper zo in het rechte spoor te houden. Op de langere afstand is de hardloper door een band met zijn be geleider verbonden. De 32-jarige Jan Visser komt buiten dé 60 meter sprint en de 400 en 1500 meter hardlopen ook uit op het onderdeel speerwerpen. Hij heeft hard getraind. Daardoor kon hij onlangs in Roosendaal het wereldre cord op de 400 meter verbeteren. Dat stond op 60,3 seconden. Jan Visser liep in Roosendaal een tijd van 57,8. Jan Visser beschikt over een beperkt ge zichtsvermogen. Met een speciale bril kan hij tot een zekere afstand zien, maar brailleschrift is voor hem onmis baar. Aanvankelijk beoefende hij zijn sport bij een validensportvereniging. Doordat zijn gezichtsvermogen min der werd stapte hij over naar de ge handicaptensport. Hardlopen met de bril op is voor hem onmogelijk. „Daar om heb ik me helemaal geconcen treerd op de aanwijzingen van mijn coach”, zegt hij. Op de 400 meter moet Jan Visser zeker tot de grote kansheb bers gerekend worden. Met Victor Hertog en Theo van Kessel vormt Cock Hill de oude kern van de Nederlandse tafeltennisploeg, die uit zes spelers bestaat. In de teamkampioen schappen verwacht hij een finaleplaats, met het voorbehoud dat Nederland Duitsland dan niet meteen in de eerste ronde tegenkomt. Individueel verwacht hij, afhankelijk van de loting, wel tot de laatste vier te kunnen reiken. Op één ding hoopt Cock Hill: er moe ten veel gehandicapten als toeschouwer komen. De tafeltennisser: „Dan bereik je wat je wilt met de gehandicapten sport. Zeker als er veel rolstoelers bij zijn.” Op de terreinen voor het publiek na is Papendal hermetisch afgesloten. Een taak voor de Arnhemse gemeente politie, die daarvoor vanaf zaterdag 120 man van korpsen uit andere ge meenten uit het hele land in bruikleen heeft gekregen. Deze ploeg is dan alleen nog maar ingezet om het verkeer rond Papendal Maar - let u wel op - de echte Thermopane van ClaverDel is herkenbaaraan 2 duidelijke kenmerken, het «gouden» randje en de merknaam Thermopane in de metalen randverbinding Sta er op dat u de echte Thermopane krijgt Aanvankelijk was ook een aantal mobiele-eenheidpelotons achter de hand gehouden in verband met de komst van Zuidafrikaanse sporters en de daardoor te verwachten protestde monstraties. Nu de Raad van State heeft bepaald dat Zuid-Afrika niet welkom is, is de mobiele eenheid toch maar paraat gehouden omdat dit nu eenmaal in de schema’s was opge nomen. J (Van onze tennismedewerker) HEEMSTEDE. Voor de grootste sen satie op de districtskampioenschappen tennis, waarvan vandaag op het park Groenendaal de laatste ronden worden gespeeld, zorgde de jeugdige Digna Kete laar. Vorige week speelde zij al een hoofdrol op de districtsjeugdkampioen- schappen. Gisteren verloor zij wel in de kwartfinale van Ineke Aalbers, maar zij kwam tot een uitstekende prestatie: 6-3, 6-4. Vera Bruggeman is tegenstandster van Ineke Aalbers. Zij versloeg Els de Jong. De andere halve eindstrijd gaat tussen Xandra Weller, die Freke Wiers versloeg en Thea Rietveld, die zich via Tonnie de Vilder plaatste. Bij de heren had Hans Bruggeman in de kwartfinale geen kind aan Wijnand van den Boom: 6-0, 6-3. Van daag speelt Hans Bruggeman tegen Mar co Groot, die zich met 6-2, 6-4 van het opkomende talent René Oskam ontdeed. De als eerste geplaatste Hans Schmidt versloeg gisteren Wim Meijer (6-3, 6-0) en treft daardoor vandaag Marco Winter, die met 6-1, 6-1 van Noud Wijers won. In de finale van het damesdubbel tref fen Ineke Aalbers en Jannie Hogenkamp vandaag Lili Wijers en Margo Kramer. Aalbers en Hogenkamp versloegen in de halve finale Els de Jong en Thea Rietveld (6-2, 6-1), Wijers en Kramer wonnen van Freke Wiers en Marita Krijgers Jansen: 6- 4, 6-3. Hans Bruggeman en Hans Schmidt plaatsten zich in de finale van het heren- Ripperda Schilderwerken B.v carenkokerskadel9 2013 AJ HAARLEM tel. 023-314861 Firma Tjade Petri schalkwijkerweg 17 2033 JB HAARLEM tel. 023-343733 Jan van der Vlugt en Zn. B.v. Wijk aan Zeeërweg 79 1972 NS IJMUIDEN tel. 02550-19046 ARNHEM. Sinds donderdag mag geen enkel luchtvaartuig (of dat nu een verkeerstoestel, een sportvlieger of een ballonvaarder is) meer over de locaties van de Olympische Spelen voor Gehandicapten vliegen. De Rijksluchtvaartdienst heeft zelfs de wijde omgeving tot streng verboden gebied verklaard. Elke vliegbreve- thouder is schriftelijk op de hoogte gesteld. Wie het toch waagt van bove naf een blik op Papendal of het olym pisch dorp te werpen, is zijn vliegbre vet onherroepelijk kwijt of krijgt mi nimaal voor lange tijd een vlieg verbod. Herschi Sinas met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitsluitend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen! Herschi/Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77 stoppen. Er zijn te weinig internationa le evenementen om het de moeite waard te maken. Op de nationale kampioen schappen is het niveau veel te laag. Dat geldt voor iedereen binnen onze (ampu- tatie)-groep.” Sport moet voor Cock Hill een uitda ging vormen. Hij heeft in Arnhem een kamergenoot die gewichtheffer is. Daar over vertelt hij: „Als ik dat zie, denk ik dat zou ik misschien nog binnen de nis kunnen gaan doen. Maar dat zal mijn vrouw niet leuk vinden. Dan kom ik straks als kleerkast thuis. Het zou in elk geval wel weer een prikkel zijn om door te gaan met de gehandicaptensport.” Cock Hill kwam uit de validensport in de invalidensport terecht. Uitgangspunt van de NIS was, gehandicapten via de invalidensport in de validensport te brengen en ze daardoor in de maat schappij te integreren. Cock Hill signa leert dat veel gehandicapten drempel vrees hebben voor de valide wereld. Daarom zegt hij: „De gehandicapten sport moet zeker doorgaan.” (ADVERTENTIE) pggëi) Geen maatregel om het gadeslaan van de Spelen zonder toegangskaartje te voorkomen, maar onderdeel van de enorme beveiligingsoperatie waar ge meentepolitie, landmacht, Koninklijke Marechaussee en militaire politie tij dens de komende spelen de handen aan vol zullen hebben. cn O Onze Gezellen scoort; werpster Anita Ver zijlberg van de Pino s komt te laai. nu nog ca. 33% overheidssubsidie (max. 1200.-) energiebesparing tot 61 nT aardgas per nr/jaar 10 jaar speciale thermopane garantie voor de winter geplaatst als u nu bestelt. vakkundige plaatsing gegarandeerd. vraag eens die offerte aan dan weet u zeker dat t voordeliger is dan u denkt (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Tegen streekgenoot de Pino’s heeft Onze Gezellen zich gister avond weliswaar hersteld van de neder laag tegen Zuidvogels, maar overtuigend was het allemaal niet. Een door blessures gehandicapt Europa Meubel Pino’s werd uiteindelijk in een runrijk duel met 20-15 geklopt. Eerder in de week zorgde DSC’74 voor een verrassing door het hoog geno teerde Spaarnwoude voor eigen publiek met 5-7 af te troeven. In de eerste klasse gaat de strijd om de fel begeerde promotie onverminderd voort. De Haagse derby leverde Storks een 2-0 overwinning op Capac-WK op. In de race om de eerste plaats bleven ook de Uit de nationale softbalploeg voor de Haar lemse softbalweek is buitenveldster Marijke Sytsma weggevallen. In de wedstrijd van afgelo pen dinsdag tegen Shell liep de HHC-speelster een Achillespees-blessure op. Vermoedelijke vervangster in de selectie zal Marja de Vries van Terrasvogels zijn. In het treffen tussen DSS en Terrasvogels dat komende zondag aan de Kleverlaan plaatsvindt, zal Wil Huisman definitief afscheid nemen van topsoftbal. Lange tijd was de van Terrasvogels afkomstige eerste honkvrouwe een vaste keus in de selectie van bondscoach Nol Houtkamp. (ADVERTENTIE) ARNHEM. Op zijn zestiende als een Hollandse jongen naar zee gegaan. Kor te tijd later in een ziekenhuis in een Engelse havenstad. Een been kwijtge raakt, bij het afmeren van zijn schip. Het verhaal van de Heemstedenaar Cock Hill die in het Olympisch kamp in de Oranje kazerne in Arnhem verblijft. Maandag komt hij op Papendal in actie tijdens de Olympische spelen voor ge handicapten als lid van de Nederlandse tafeltennisselectie. Acht maal haalde hij het Nationaal kampioenschap tafeltennis georgani seerd door de NIS, de Nederlandse Inva liden Sportbond, in de categorie van de zogenaamde niet-rolstoelers. Dit jaar werd voor het eerst weer een ander kampioen: de 23 jarige Ed Baars uit Bovenkarspel. Baars was voor hij een ongeluk kreeg al een zeer goede tafelten nisser. Cock Hill, inmiddels 32, was wel gek op sport. Hij voetbalde, zwom en deed aan judo. Getafeltennist had hij echter nog nooit. Als revalidatie begon hij des tijds met zitvolleybal bij de Haarlemse Muggen. Daarna ging hij ook tafelten nissen bij HBC, een validensportvereni ging. Aanvankelijk recreatief, maar la ter ook in competitieverband. Zo kwam hij in contact met de Velse- naar Rein Bok, toen nationaal kampioen tafeltennis bij de gehandicapten. Cock Hill: „Rein Bok vroeg of ik bij de NIS wilde komen spelen, om het spelniveau omhoog te brengen. Dat heb ik gedaan, maar het was het laatste jaar dat Rein kampioen was.” Cock Hill bleef altijd onder de paraplu van de Nederlandse tafeltennisbond bij HBC spelen. Maar werd voor de aanslui ting bij de NIS ook lid van Unicum. Daar gaf hij ook drie jaar training. Daarmee stopte hij echter om zich op deze olympi ade voor te bereiden. Toen vier jaar geleden de olympische spelen voor gehandicapten in Toronto werden gehouden, waren die voor het eerst ook open gesteld voor niet-rolstoe- lers. Cock Hill deed mee. Het werd een grote teleurstelling. In tegenstelling tot de spelen in Arn hem werd er alleen individueel tafelten nis gespeeld. In zijn eerste wedstrijd trof Cock Hill de Belg De Vrieze, normaal een gelijkwaardige tegenstander. De Heemstedenaar verloor en lag meteen buiten het toernooi. Maar er was meer. Cock Hill: „Het was een drama. De organisatie was zo slecht dat wij niet wisten waar onze coach was en omge keerd. Een clubkampioenschap hier wordt nog beter geregeld.” Na Canada stopte Cock Hill met tafeltennis binnen de NIS. Binnen die bond ging hij aan atletiek doen en werd promt twee keer kampioen Meerkamp. Maar ook dat had hij toen gezien. Cock Hill: „Ik hou van een beetje strijd. Er was te weinig tegen stand voor mij. Maar om niemand voor het hoofd te stoten: er zijn ondertussen een paar jongens bijgekomen die stuk ken beter zijn dan ik toen was.” Cock Hill beperkte zich tot tafeltennis, maar de NIS haalde hem terug. Eerst voor de Europese kampioenschappen in ’77 (Hill werd daar tweede) en dan nu voor de Olympische spelen. Toch zegt de HBC’er: „Ik denk er hard over om met de gehandicaptensport te AMERSFOORT. Tweedeklasser DWR zorgde ongetwijfeld voor de groot ste verrassing in de derde ronde van het KNZB-bekertoernooi door de sterke eer steklasser AZPC in het eigen bad te Amersfoort een nederlaag toe te brengen. De Waterratten, die zonder Louis Bos speelden, bewezen hiermee opnieuw tot opzienbarende prestaties in het beker toernooi te kunnen komen. Vriend en vij and was het erover eens dat DWR tactisch een bekeken wedstrijd speelde. Dit keer werd vooral de ruimtedekking gehan teerd om afstandsschoten uit te lokken terwijl aanvallend gekozen werd voor een behoudende opzet. In een buitenbad waar nauwelijks oriëntatiepunten zijn voor een schutter naast en achter het doel missen de afstandsschoten vaak de juiste rich ting. AZPC zag dan ook vele doelpogingen mislukken omdat ze door de dubbele mid-' voordekking gedwongen werden tot af standsschoten. Slechts twee of drie Water ratten hielden zich bezig met offensieve daden hetgeen vooral veel ruimte oplever de waarvan direct al in de eerste periode tweemaal door de snelle Jan Koen Antho- ni en Bob Bouwmeester geprofiteerd werd. AZPC werd de gehele wedstrijd gedwongen om de aanval te kiezen omdat DWR, dat aan een gelijkspel voldoende had, er voortdurend in slaagde een voor sprong te nemen. Viermaal nam DWR een voorsprong, via Jan Koen Anthoni (2x), Bob Bouw meester en Hans Stocker, waarop AZPC direct wist te antwoorden, echter, nadat DWR in de laatste periode via Daan Kra mer met 5-4 de leiding nam, moesten de Amersfoorters een antwoord schuldig blijven. Keeper Jan van de Booren vormde voor AZPC in de slotfase een te groot struikel blok. Zelfs twee strafworpen waren voor Van de Booren geen enkel probleem. Gezien het feit dat de training reeds twee maanden stilligt getuigt deze pres tatie van een hoge basisconditie bij de DWR-spelers, iets wat bij AZPC in min dere mate het geval was omdat ondanks de inzet van vele wisselspelers het tempo in de laatste periode geheel stilviel. dubbel door een zege op Wijnand van den Boom en René Oskam. De andere finalis ten zijn nog niet bekend. De halve finale tussen Wim Brandse en Marco Groot en Marco Winter en Arthur Maaswinkel moet nog gespeeld worden. In de finale van het gemengd dubbel treffen Lili Wijers en Hans Schmidt na een goed bevochten driesets winst op het duo Aalbers/Groot, Vera en Hans Bruggeman, die de combi natie Weller/Winter met 6-1, 6-3 ver sloegen. In de D klasse plaatsten T. Tuppes en Pieter Kwakman zich voor de halve eind strijd in het herendubbel. Olaf Abma en Pablo Knaven, die bij een volgende gele genheid niet aan deelname in het C toer nooi zullen kunnen ontkomen, spelen met Nico Verburg en Anton Freriks nog in de kwartfinales. Sylvia Steenvoorden, vorige week goed op dreef bij de jeugdkampioenschappen, is met Marlies Radder, Micky de Beurs en Esther de Jong halve finaliste in het damesenkelspel. Spaarnwoude 1-2-2-0-0-0-0 Kortekaas 5-2-11-3. DSC’74 0-2-0-0-0-3-2 7. Thea van Opzee- land 2-4-7-3. Lange tijd heeft Spaarnwoude de talrij ke toeschouwers kunnen doen geloven dat de winstpunten in eigen huis zouden wor den gehouden. Slagwerk van Maijon Kor- cekaas, A. Wempe en Corrie Lemmers i werkte in de tweede inning de snel door j toedoen van Marian Bakker en Jenny Smink opgelopen achterstand weg. Een inning later kon het thuisfront opnieuw juichen en bereikten Monique en Marjan Kortekaas met medewerking van het DSC-veldwerk de thuisplaat. Snel luwde daarna de aanvalsdrift van Spaarnwoude. Langzaam maar zeker ver overde DSC zich bovendien een licht aan vallend overwicht. Tot aan de laatste twee slagbeurten wachtte DSC met het slot- offensief. Maar toen was het ook meteen raak. Eerst zorgden Hanneke Kortekaas, Marjan Bakker en Tineke van Ree voor de gelijkmaker en vervolgens deden Marja de Vries en Thea van Opzeeland de winst verrassend naar de ploeg uit Schalkwijk gaan.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17