Gewone toeristen? J 3ó Scholten onverantwoord” Vertrek van minister Kamerleden reageren sceptisch vandaag: Terlouw (D’66) over benoeming: het weer CRM-geld voor dagverblijven in V elsen/Zaanstad Van Agt: „Tv- interview is Vermoedelijke „koffiemenger” gearresteerd niet relevant” 4^ het woord is aan... om Den immwacde een rat u lat ii t eid )00 ;ers. ste Acties en uitwassen En verder Strandverwachting EE^MI ZATERDAG 21 JUNI 1980 (ADVERTENTIE) Descartes: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 192 4, 5,7,9 Apartheid )- Tv-toestellen vergaderen in Paralympics Biennale 160 Gastarbeider doen. Groeten uit Cordoba 10 13,15,17 2 E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Geör. Hermans b.v. pagina’s JONGE ENERGIEKE VERKOPER EN EEN DITO VERKOOPSTER 9 Koel en wisselvallig Vliegende brandweer (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet heeft zich gisteren uitgesproken voor inpoldering van de Markerwaard. De ministerraad vindt een princi- peuitspraak op dit moment belangrijk, om te voorkomen dat men name Noord-Holland helemaal wordt dichtgebouwd. Woordvoerders van de grote partijen in de Tweede Kamer reageerden gisteravond sceptisch op het voornemen van de regering. goeden (WwlS W Achtergrond2 Binnen- en buitelend2,3 Eigenhandig29 Gastenhoek4 Kerkdiensten7 Kunst11 Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips Sport Weerrapporten - w i Umuider Courant Kabinet voor inpoldering Markerwaard 3 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zie ook pag. 3 (ADVERTENTIES) Zie pagina 2 ll|llllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinn kofdwas Ipoeien I Minister Scholten Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: De PvdA meent, dat de noodzaak van landwinning nog lang niet is aangetoond en vindt het „spijtig dat een volstrekt De gedeputeerde wijst erop, dat de land bouwers in dit deel van de randstad wel erg in de knel zijn gekomen door de ruim teconsumptie voor stedelijke uitbreidin gen. Nieuwe polders zouden een goede compensatie zijn voor de landbouwgrond, die voor woningbouw moest worden opge offerd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Dat het kabinet na minister Kruisinga nu ook zijn tweede minister van Defensie laat vertrekken om vice-president te worden van de Raad van State is onverantwoord en een teken van de afbraak die het kabinet kenmerkt. Tijdens de wekelijkse persconferen tie na de ministerraad zei Van Agt, dat het kabinet niet op de hoogte van zijn opmerkingen is geweest. Dat vond hij ook niet nodig, want de maatregelen waren niet als besluit, conceptbesluit of zelfs maar als voorstel in de minis terraad geweest. Zijn uitspraken waren dus geheel persoonlijk en dat noemde Van Agt vrijdag „niet politiek relevant”. „Ik wist trouwens ook zelf van tevoren niet dat ik die opmerkingen zou gaan ma ken, omdat ik niet wist wat mij ge vraagd zou worden”, aldus Van Agt. CENTRALE VERWARMING DAKBEDEKKING SANITAIRE INSTALLATIES LOODGIETERSWERKEN KOMPLETE BADKAMERS RIOLERINGEN DEN HAAG/VELSEN. Staatssecreta ris Wallis de Vries (CRM) heeft vijf mil joen gulden uitgetrokken voor het inrich ten van 24 nieuwe kinderdagverblijven. Bij de uitverkoren gemeenten zijn Zaan stad en Velsen. Al in de begroting voor dit jaar was aangekondigd dat het geld, be schikbaar zou worden gesteld. Het totaal aantal verblijven dat mede door het mi nisterie wordt gesubsidieerd komt hier mee op 140 stuks. Naast deze opvangmogelijkheid werkt het departement in het kader van het emancipatiebeleid ook aan de voorberei ding van enige tientallen andere projec ten. Daarbij gaat het om de opvang van schoolgaande kinderen en van hen die ouders hebben die niet uit Nederland af komstig zijn. Het kabinet zal pas maandag na het weekeinde zijn standpunt be palen over de door de Tweede Kamer gevraagde olieboycot van Zuid-Afri- ka. Er was te weinig tijd om het beraad over deze problemen af te ronden, zo liet premier Van Agt gis teravond weten. Door de sterke zuidenwind, met af en toe een bui en een temperatuur van 14 tot 16 graden, wordt het een weekeinde met overwegend slecht strandweer. Vooruitzichten: na mor gen verwijdert de depressie zich en wordt het langzamerhand stabieler met geleidelijk meer zon. radioes - televisies - platenspelers stereoapparatuur - bandrecorders keizerstraat 9-11/haarlem (023) 314740 i'oor service en kwaliteit Dit zei D’66 fractieleider Terlouw, gis teravond om een reactie gevraagd op de benoeming van mr. Willem Scholten. Het kabinet besloot gisteren zijn huidige minister van Defensie met ingang van 1 oktober te benoemen als nieuwe vice- voorzitter van de Raad van State, als opvolger van de dan aftredende M. Rup pert. Tegelijkertijd kwam gisteren de be noeming af van mr. E. Toxopeus, commis saris van de koningin in Groningen, per 1 november tot lid van de Raad van State. Toxopeus is tien jaar lang als Commissa ris van de Koningin in Groningen werk zaam geweest. PvdA-fractieleider Den Uyl noemde de benoeming van de huidige minister van Defensie, Schoften, tot vice-voorzitter van de Raad van State een „onbegrijpelijke en polariserende daad van het kabinet-Van Agt”. Onbegrijpelijk, omdat voor de twee de maal in tweeëneenhalf jaar tijd „op onverantwoorde wijze wordt omgespron- Puin- en vuilafvoer per container Ik heb bewustzijn, daarom ben ik. Wlllebrordstraat 10-12 IJmulden. Tel. 11324 en 18754 gen” met de post van minister van Defen sie; polariserend omdat op geen enkele wijze contact is opgenomen met de PvdA, „die als grootste partij stellig in aanmer king komt voor het leveren van een kandi daat voor deze functie en in de persoon van mr. Van der Hoeven, voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, een voortreffelijke kandidaat be- schikbaar had”. Premier Van Agt verklaarde gister avond dat het kabinet mr. Schoften veruit de meest geschikte kandidaat vond voor het vice-voorzitterschap. Nog niet bekend is wie de CHU’er Schoften gaat opvolgen als minister van Defensie. Minister Schoften is afkomstig uit de Raad van State. Hij werd in februari 1978 uit de Raad van State gehaald om minis ter van Defensie te worden toen zijn voor ganger, Kruisinga, in verband met een conflict over de neutronenbom aftrad. Intussen is de strijd om de vrijkomende commissarispost in Groningen al begon nen: D’66 meent recht te hebben op deze post, gezien de landelijke politieke ver houdingen en heeft al een rijtje kandida ten beschikbaar voor het ambt. Belang rijkste kanshebber is Brinkhorst, D’66- Tweede-Kamerlid en oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken in het kabinet- Den Uyl. Er zijn maar weinig politieke partijen onverdeeld gelukkig met het optreden van actiegroepen als buitenparlementaire op positie. Ook in de PvdA, die kern en leidster van „links” heet, oogsten actie groepen niet altijd instemming en mede werking. Dat is begrijpelijk uit diverse overwegingen. In de eerste plaats blijft het altijd moeilijk, een politiek prestige te verbinden aan de manier van optreden die sommige actiegroepen zich hebben eigen gemaakt en die vaak bedenkelijk dicht in de buurt van relschopperij of vandalisme komt. Dat laatste is ook de voornaamste reden waarom de wat oude re burgerij meestal zeer wantrouwend te genover „dat gedoe” staat. Voor de politie ke partijen is er echter nog een andere overweging, namelijk dat buitenparle mentaire oppositie eigenlijk niet nodig is omdat de volksvertegenwoordiging haar mannetje staat. Dat laatste kan niet als een doorslagge vend argument worden beschouwd, aan gezien de officiële parlementaire opposi tie dan consequent iedere steun aan bui tenparlementaire acties zou moeten ont houden, en geen acties van buitenaf zou mogen uitbuiten om haar eigen standpun ten uit te dragen. Men moet zich realiseren dat het ledental van politieke partijen in totaal nauwelijks 5 percent van de totale bevolking dekt, terwijl de rest tussen ver kiezingen in op geen enkele wijze invloed op de parlementaire activiteit kan uitoefe nen, tenzij de fracties een gewillig oor lenen aan hun kiezers, wat geen schering en inslag kan worden genoemd. Dus wél actiegroepen, die evenals de pers buiten het parlement om een zekere controlerende en activerende taak hebben in zaken die in het samenspel tussen rege ring en parlement niet voldoende aan de orde worden gesteld. Helaas biedt die buitenparlementaire actie echter zelden een stevig en betrouw baar houvast voor degene die ermee zou urillovt comanurorlzan TT.T* (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „De uitspraken voor de tv over een verlaging van het mini mumjeugdloon waren politiek niet re levant Zo kwalificeerde minister president Van Agt gisteren zijn eigen uitlatingen tijdens een interview voor de NOS-tv. Van Agt zei donderdag, dat het kabi net studeert op mogelijkheden de WAO-uitkeringen te wijzigen, het be- uniek natuurgebied verloren gaat”, aldus PvdA-Kamerlid mevrouw De Boois. Het CDA is verbaasd, dat het kabinet niet heeft gewacht op de resultaten van een onderzoek (van Lievense, red.) naar de mogelijkheid in de Markermeer een energiebekken aan te leggen. D’66 be treurt het kabinetsbesluit. Fractievoorzit ter Terlouw vindt het verwonderlijk, dat het kabinet deze beslissing neemt in een tijd van zo grote financiële krapte. Met de drooglegging van 41.000 hectare Ijssel meer zal anderhalf miljard gulden zijn gemoeid. Alleen de VVD staat er positief tegen over. WD-woordvoerder Waalkens is er van overtuigd dat inpoldering van de Mar kerwaard alleen al voor de woningbouw in de toekomst dringend nodig is. De ministerraad nam gisteren geen be slissing over de bestemming van het nieu we land. Het kabinet houdt rekening met woningbouw, landbouw, bosbouw en re creatie. Ook wordt gedacht aan een mili tair oefenterrein en een tweede nationale luchthaven, wanneer daar in een later stadium behoefte aan is. voor exclusieve heren- en damesmode In onze exclusieve herenconfectie- en herenmodezaak, die onlangs werd uitge breid met een echte damesafdeling, gaat onze modeverkoopster zich meer concen treren op de verkoop in deze nieuwe afd. Wij hebben daardoor plaats voor een die bereid moeten zijn op alle afdelingen hun krachten in te zetten. Ons team is gewend de cliënten met accura tesse en gedegen advies te begeleiden. Ambitie en interesse voor onze branche zijn derhalve uitermate belangrijk, naast een re presentatief optreden en zo mogelijk kennis van zaken. Sollicitaties verwachten wij gaarne aan het adres Grote Houtstraat 59, Haarlem, tel. 023-321065. Na 18 uur 287895 of 323704. ervan verdacht gif te hebben gedaan in suikerpotjes en melkkannetjes en daarmee 25 mensen zwaar vergiftigd te hebben. De politie is hem op het spoor geko men, nadat verscheidene vergiftigden hem hadden herkend op een foto van de politie. De verdachte is afgelopen woensdag ontslagen uit een psychiatri sche inrichting in Kiel. Hij liet zich daar op eigen verzoek opnemen omdat hij - naar eigen zeggen - overspannen was. Volgens de Westduitse politie deden zich in de omgeving van de verdachte sinds 1976 vijf „geheimzinnige sterfge vallen” voor. Daartoe rekent de politie ook de dood van de vrouw van de verdachte, die zichzelf doodschoot in 1979. Een van zijn vriendinnen is drie jaar geleden dood gevonden in een hotelkamer in Amsterdam. Men vond daar ook sporen van een giftige vloei stof. willen sympathiseren of samenwerken. Er is een enorme verbrokkeling, er speelt een maniakale eenzijdigheid mee, er is geen spoor van coördinatie tussen verschillen de actiegroepen die ongeveer hetzelfde willen, er blijft steeds het grote gevaar van infiltratie door kwaadwillende ele menten en de kans op het gebruik van onbehoorlijke middelen. Wanneer een ac tiegroep zich duidelijk onderscheidt door serieuze aanpak, redelijke strategie en zorgvuldig afgewogen actiemiddelen, is het de moeite waard zo’n groep in ere te houden en ernstig te nemen. Zoals bij voorbeeld Greenpeace, die op het gebied van de milieuzorg met veel idealisme maar practische zin voortdurend actief blijft zonder grenzen van behoorlijkheid of redelijkheid te overschrijden. Er zijn meer van die groeperingen, Amnesty In ternational bijvoorbeeld, die een goed prestige hebben opgebouwd en een waar devolle democratische aanvulling vormen voor datgene wat een parlementaire oppo sitie kan bereiken op het gebied van sa- menlevingsbelangen. Er behoort wel een scherp selectievermogen toe om het kaf van fret koren te onderscheiden om te voorkomen dat alle actievoerders voort durend op één hoop worden gegooid met „relschoppers” en „geteisem”. Het ligt echter ook voornamelijk aan de activisten zelf, of zij zich door ongure elementen op sleeptouw laten nemen. Milieuorganisaties en ook beroeps IJsselmeervissers zien volstrekt geen heil in inpoldering van de Markerwaard en wijzen die dan ook af. Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur om streeks 16 graden. Vrij krachtige, aan de kust en op het Ijsselmeer nu en dan krachtige wind tussen zuidwest en west. grip „passende arbeid” te verscherpen en het minimumjeugdloon te verlagen. Hiermee wilde de premier de hoge kos ten van de sociale voorzieningen drukken. KIEL. De man die vermoedelijk koffie heeft vergiftigd in restaurants in Dusseldorf, Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen is gisteravond in de West duitse havenstad Kiel gearresteerd. Dit heeft de politie in Düsseldorf bekend gemaakt. Hoe de arrestatie in zijn werk is gegaan deelde de politie niet mee. De aangehoudene is een 32-jarige West- duitser, tegen wie arrestatiebevelen waren uitgevaardigd in West-Duits- land, Nederland en België. Hem zal poging tot moord door giftoediening worden ten laste gelegd. De man wordt Alle video systemen demonstratieklaar. VHS - BETAMAX - SVR - U-MATIC De leiders van het ANC (African National Congress), zoals Nelson Mandela, mogen dan gevangen zit ten in Zuid-Afrika, de bevrijdingsbe weging zit niet stil. Vanuit Loesaka is het parool gegeven om de strijd te gen de apartheid op te voeren. Hans Rombouts had een gesprek met Tha bo Mokoaledi, een lid van het ANC „Wij willen vrede; wij willen geen bloedvergieten. Wij strijden niet te gen de blanken; wij vechten tegen de apartheid. Zuid-Afrika is ook van onsDat is het credo van het ANC. aldus Mokoaledi. Nederland heeft niet zoveel na tuurgebieden. Daar moet zuinig mee worden omgesprongen. Met de mo dernste middelen houdt de brand weer de wacht op de Veluwe. Voort durend zijn er twee vliegtuigen met waarnemers in de lucht om onmid dellijk een brand te kunnen signale ren en de plaats daarvan door te geven aan de posten op de grond Een van onze verslaggevers vloog mee met de ,.Ajax-Zuid’ Een aantal video-kunstenaars heeft een manifestatie van tv-toestel- lén georganiseerd. Niet de tv-bon- zen, maar de tv-toestellen zelf komen aan het woord op het congres van tv- apparaten in Amsterdam. Klaas Pie ter Rieksen stak er zijn licht op. Minister Tuijnman (Verkeer en Water staat) zei na afloop van de ministerraad, dat inpoldering van de Markerwaard een aantal grote knelpunten op het „oude” land kan oplossen. Hij wees op de behoef te aan woningbouwmogelijkheden rond Amsterdam, de toenemende druk van wa- terrecreanten op de Zuiderzeestadjes en het beslag dat daardoor wordt gelegd op de spaarzame natuur. De kabinetsbeslissing van gisteren is, aldus Tuijnman, een beleidsvoornemen. Over de Markerwaard zal nu een „plano logische kernbeslissing” in procedure gaan, waarbij een maatschappelijke dis cussie zich kan gaan ontspinnen. Pas daarna „over een paar jaar”, aldus Tuijnman zal de regering een definitie ve beslissing nemen. Met de keuze voor inpoldering van de Markerwaard moet volgens het kabinet een einde komen aan de heersende onze kerheid. Met name in Noord-Holland vreest het kabinet anders wellicht onge wenste planologische ontwikkelingen. Zo kan woningbouw in de nieuwe polder voorkomen dat Noord-Holland en Utrecht helemaal moeten worden volgebouwd. De reactie van de Noordhollandse gede puteerde voor de ruimtelijke ordening, W. van der Knoop, op de kabinetsbeslissing is „niet negatief’. Van der Knoop noemt de beslissing een „volstrekte verrassing”, waarmee hij overigens persoonlijk wel blij is. Als gewone toeristen wandelen de Amerikaanse president Carter, zijn dochter en echtgenote hier over het Forum Romanum, de oude overblijfselen van de Romeinse tijd in het hartje van de Italiaanse hoofdstad. Van Rome gaat Carters reis verder naar Venetië voor de economische topconferentie, die morgen begint.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1