Voor klachten moet men bij de verkoper zijn U KOCHT HET BIJ DE WINKELIER NIEUWE TECHNIEKEN BIJ BEHANDELING ZIEKTEN KRANSSLAGADEREN door Kees Cornelisse Optimisme A 2 5 januari 1930 Geachte Heer, afleiding van Uw schrijven van 2 november ’79» ontvingen wij eind decem V door L. Bakker onze en Naax een antwoord Veel minder bekend dan de ruzies in de hartchirurgie is de opkomst van een andere behandeling van ziekten in de kransslagaderen. Er zijn nu technieken in ontwikkeling, gebaseerd op al wat oudere vindingen, die steeds beter kunnen worden uitgevoerd en al aardig succes opleveren. Er worden ook kosten mee bespaard. Voor Nederland komen dergelijke behandelingen in het verschiet, zo meldt de Stichting 8io-Wetenschappen en Maatschappij. Andreas Gruntzig uit Zürich verwierf eind 1977 grote bekendheid door een techniek op de kransslagaderen van het hart toe te passen, waarbij de arts een dun slangetje, balloncatheter genaamd, in de slagader brengt. Door de ballon op te blazen wordt de vetophoping, die vernauwing in de slagader veroorzaakt, tegen de slagaderwand platgedrukt. Sinds 1977 zijn in de Verenigde Staten en Europa ongeveer Afschuiven Volgens Van Andel komen de resultaten van de Dottertechniek overeen met de resultaten van een chirurgische behandeling, terwijl de patiënt er minder door wordt belast. 300 patiënten met deze methode behandeld; een jaar na de behandeling verkeert 90 percent van deze patiënten nog in goede conditie. Bij nader onderzoek blijkt deze techniek echter niet zo nieuw te zijn. Het principe van de behandeling werd al in de jaren ’60 geïntroduceerd door de Amerikaan Charles Dotter en sindsdien is de Dottertechniek verder ontwikkeld op een viertal plaatsen in Europa. Dr. C. J. van Andel, werkzaam in het Diaconessenhuis te Eindhoven, is een van de pioniers geweest, vooral bij de behandeling van vernauwingen in het been en in het bekken. Balloncatheter Ook bij reizen Op da eerste plaats is, dat eind december hele jaar. Al is in een aantal westerse landen de sterfte door hart- en vaatziekten de laatste 15 jaar enigszins teruggelopen, toch blijven de hersenbloedingen en hartinfarcten nog veruit doodsoorzaak nummer één. Een van de problemen is vernauwingen in de bloedvaten, stenosen genaamd. Stenosen, veroorzaakt door verharding en plaatselijke verdikking op de binnenwand van een slagader (arteriosclerose) hebben een slechtere doorstroming van de organen tot gevolg. Uiteindelijk kan zelfs afsluiting van een bloedvat optreden, waardoor een orgaan van zijn levensbelangrijke voedsel- en zuurstoftoevoer kan worden afgesneden. Wanneer dit in de kransslagaderen van het tere hart gebeurt, kan in de hartspier een plotseling zuurstoftekort optreden (angina pectoris), of er kan een storing in het elektrisch prikkelsysteem van het hart ontstaan (hartinfarct). In het relaas van klachten van consumenten zit vaak een rare draai: men heeft bij een winkel iets gekocht, dat niet deugde. De winkelier heeft de klacht doorgegeven aan de fabrikant, maar die weigert er wat aan te doen. Dus staat de winkelier machteloos, hoezeer hem dit ook spijt. Klagers houden hem vaak zelf de hand boven het hoofd: „Aardige man, die winkelier. Vond het zo sneu dat wij met dat doorgezakte bankstel moesten blijven zitten. Hij heeft wel drie keer, waar we bij stonden, naar de fabriek opgebeld. Maar daar wilden ze niet naar hem luisteren”. Medicijnen Beperkingen Laten liggen kat betreft het misverstand over de vertrekdatum 30 september of 20 oktober, komen zij weer terug o? het feit, dat zij dat nooit aan ons bevestigd zouden 'hebben, maar, zoals U weet, heeft ondergetekende dit zelf behandeld, en zullen we maar schuiven op een communicatie stoornis, want daar blijven we over 1 redetwisten. I excuses voor de late beantwoording, de oorzaak daarvJ begin januari onze drukste boekingsweken zijn van het Vernauwing te lijf met balloncatheter Kransvat are auf :ive nik s-Gravenhage L der für Waarom zou je bij een wegversperring een omleiding aanleggen, als je die versperring ook kunt opruimen? Deze gedachte moeten Charles Dotter en Melvin Judkins in 1964 hebben gehad, toen zij een methode ontwikkelden om vernauwingen in bloedvaten te verwijderen. Zij brachten een dun slangetje, catheter genaamd, in een bloedvat. Daarmee duwden zij de versperring als met een sneeuwschuiver uiteen. Dat is mogelijk omdat de afzetting binnen het bloedvat bestaat uit een vetmassa en bindweefsel dat niet elastisch is, zodat de versperring zijn oude plaats niet weer inneemt. In de medische wereld heet deze methode de ’percutane transluminale angioplastiek’, maar ook de artsen spreken gemakshalve van ’dotteren’. Dotteren wordt vooral toegepast om vernauwingen te verruimen, soms ook om echte verstoppingen te verwijderen. Als alternatief voor een chirurgische behandeling werd de Dottertechniek in de jaren ’70 nog betrekkelijk weinig toegepast; maar sinds vorig jaar lijkt daar verandering in te komen en wint deze methode steeds meer veld, ook in Nederland. In het Diaconessenhuis te Eindhoven past dr. G. J. van Andel echter al sinds 1973 de Dottertechniek met succes toe. „Vooral bij vernauwingen van de slagaderen in het been en het bekken hebben wij de laatste jaren veelvuldig de Dottermethode toegepast; de ’dotters’ in de nieren zijn het meest behandeld in het Academisch Ziekenhuis Utrecht door prof. Puijlaert. Het grote voordeel van deze methode is dat de patiënt minder wordt belast: er wordt alleen plaatselijk verdoofd, en meestal kan de patiënt na 48 uur het ziekenhuis alweer verlaten. Een Het is de winkelier, die u iets verkocht heeft. Niet de fabriek. Daar hebt u geen zaken mee gedaan, maar hij. Hij heeft bijkomend voordeel is dat er geen potentieverlies optreedt; dat is namelijk nogal eens het gevolg van een chirurgische behandeling in het bekken”, zegt Van Andel. Voor zijn vriendelijke gezicht koopt u niets, als hij de verantwoordelijkheid voor zijn leverantie intussen probeert af te schuiven op een ander. Het gebeurt erg vaak dat consumenten dit niet door hebben. Meubelwinkels meer kost. Men verwacht dat ongeveer 10 procent van alle patiënten die momenteel hartchirurgie nodig hebben, ongeveer 10.000 mensen, in de toekomst met de nieuwe behandeling kan worden geholpen. „Niet meer dan een logisch vervolg op het voorafgaande” noemt dr. Van Andel de werkwijze van Gruntzig. In principe kan het dotteren op alle slagaderen worden toegepast, dus waarom niet op de coronaire arteriën? Maar er bestaan ook verschillen. Zo moet bij het hart zeer snel worden gewerkt („een kwestie van seconden”), terwijl bij de behandeling in het been de arts alle tijd heeft. „Waarom heeft nog niemand het dotteren in de halsslagader gedaan? Dat komt omdat er bij de methode kleine partikeltjes (vaste deeltjes) in het bloed Aansluiting ader op lichaamsslagader Aansluiting ader op X kransvat onder de vernauwing Sterke vernauwing kransvat door atherosclerose Gebied van zuurstoftekort in de hartspier vaak leidend tot angina pectoris Lichaams slagader (aorta) bureau waar zij boekten, gaat bij hen bij voorbaat vrijuit, als er iets te klagen valt over het verloop van de georganiseerde vakantiereis. Bij het reisbureau, daar zijn het allemaal aardige mensen, die je zo prettig helpen en altijd vragen hoe het met je gaat sinds vorig jaar. Als het fout gaat, kunnen zij er niets aan doen, want de reis moeten zij overlaten aan de reis- ondernemer. Intussen realiseren weinigen zich dat fouten in de opgegeven vertrektijden, late bezorging van reisdocumenten, ach terwege gebleven berichten over veran deringen in reisprogramma en logies, heel vaak te wijten zijn aan het reisbu reau. Dat heeft óf zulke dingen niet tijdig aan zijn klanten doorgegeven, óf in elk geval geen initiatief genomen om kunnen ontstaan. In de benen zal dit weinig effect hebben, maar voor de hersenen kan dit ernstige risico’s inhouden. Zo heeft iedere slagader zijn eigen risico’s. In Nederland wordt de Dottermethode nog niet in de coronaire arteriën toegepast, maar er bestaan wel plannen in deze richting”, zegt dr. Van Andel. De ontwikkelingen gaan zo snel dat de eerste ’hartdotters’ wellicht al dit jaar zijn te verwachten. igs- nd- de- lei- ati- nik In 1974 kwam Gruntzig met een variant op de Dottercatheter: de balloncatheter. Hierbij bevindt zich om het slangetje een ballon, die men kan opblazen. Deze ballon is voorgevormd; men kan de ballon als een korset slechts tot een bepaald formaat opblazen. De juiste grootte is natuurlijk die grootte, die een verstopping kan opruimen zonder de slagaderwand te beschadigen. Sinds eind 1977 heeft Gruntzig een balloncatheter van pvc (polyvinychloride een soort plastic) bij de behandeling van de kransslagaderen van het hart (ook wel coronaire arteriën geheten) toegepast. De arts brengt de balloncatheter in de coronaire arterie en blaast deze op. Hierdoor wordt de afzetting in de arterie tegen de wand platgedrukt. Na een paar seconden ontlucht de arts de ballon en verwijdert deze. De patiënt blijft gedurende de behandeling bij bewustzijn en voelt geen pijn. Tot nu toe hebben Gruntzig en zijn collega’s ongeveer 300 patiënten op deze manier behandeld. Tenminste een jaar na de behandeling had 90 percent van de patiënten nog steeds een goede doorbloeding van het hart, geen klachten over pijn in de borst of aantoonbare hartafwijkingen. Bij deze methode hoeft de patiënt maar ongeveer twee dagen in het ziekenhuis te verblijven; bij hartchirurgie kan het wel twee weken duren. Ook de kosten zijn aanzienlijk lager: in de Verenigde Staten schat men de nieuwe methode op ongeveer 1000 dollar, terwijl een chirurgische operatie 12.000 dollar of Stukje beenader dat vernauwing overbrugt („bypass") zelf contact te houden met de reisonder neming. In geval van klachten over de uitvoe ring van een reis voelt een reisbureau zich dikwijls al helemaal niet meer bij de zaak betrokken. Ze zijn bereid brieven door te sturen, maar dat is ook alles. En toch is het juist het reisbureau waar je hebt betaald, en dat voor zijn diensten zo’n 15 procent van je geld incasseert. Een zeer sterk staaltje van het gemak waarmee een reisbureau het liet afweten toen er klachten waren, deed zich on langs voor met een groepsreis. In totaal 86 personen zouden op reis gaan. Ge boekt bij een reisbureau, te verzorgen door een grote reisonderneming. De reisweek was van 30 september tot 6 Typisch is ook, dat zoveel mensen bij reisklachten ditzelfde verhaaltje slik ken. Graag zelfs, lijkt het wel. Het reis- Volgens Michael Mock van het NHLBI kan de bypass-chirurgie een uitstekende oplossing zijn voor sommige coronaire ziekten; maar het is niet het enige antwoord op alle aandoeningen van de kransslagaderen. Met name gevallen waarin de linkerhoofd-coronaire arterie is verstopt, medicijnen niet helpen en wanneer de patiënt het zelf wil, lijken voor de bypass-operatie weggelegd, aldus Mock. Daarnaast lijkt ook de Dottertechniek zich specifiek voor bepaalde ziekten van hart en vaten te lenen. Om hierover zoveel mogeljjk te leren en om de bypass-ruzies te voorkomen onderzoekt Mock de eerste resultaten van de Dottertechniek in de Verenigde Staten. Voorlopig zijn de onderzoekers optimistisch. Dat optimisme deelt Van Andel voor zijn toepassing van de Dottermethode: „Die lange-termijnresultaten hebben wij hier al voor bijvoorbeeld de bekken-slagader. Deze resultaten (onder andere een 90 procent blijvend gunstig resultaat, gemiddeld 33 maanden na behandeling) zijn zodanig dat men er eenvoudig niet meer omheen kan. Ik verwacht over een jaar of vier, vijf grote aantallen behandelingen met de Dottermethode, omdat deze in de Verenigde Staten in toenemende mate wordt toegepast. Het toepassingsgebied ook voor het hart blijft echter beperkt: ik schat dat voor alle vaatafwijkingen 10 percent in aanmerking komt voor de Dotterbehandeling. En in ieder geval is een goede samenwerking tussen chirurg en radioloog, zoals wij die in Eindhoven kennen, een zeer belangrijke voorwaarde voor een succesvolle behandeling van de patiënt”. Dat is toch te gek. Natuurlijk is die winkelier juist géén aardige man. Hij laat u met uw klacht zitten. Eerst heeft hij nog geprobeerd of hij op een makke lijke manier iets gedaan kon krijgen bij de fabriek, maar toen dat niet lukte, heeft hij u de strop gelaten. Zó is het verhaal. Maar na een aantal jaren vroeg men zich af of de hartchirurgie op de langere termijn wel zoveel betere resultaten heeft dan een behandeling met medicijnen. Er zijn verschillende grote studies gedaan om de resultaten van beide behandelingen te vergelijken. Meestal luidde de belangrijkste conclusie dat er in de eerste twee tot drie jaar na de behandeling geen aantoonbaar verschil in sterftecijfers bij de patiënten was te zien. Wel wezen de studies uit dat de patiënten de eerste jaren na de hartchirurgie een duidelijke verbetering van de kwaliteit van hun leven ervoeren: de patiënt was vaak minder gehandicapt en had minder last van pijn in de borst. Er volgde een storm van protest tegen deze studieresultaten. Met name de hartchirurgen beweerden dat de patiëntengroepen in de studies niet te vergelijken zijn en zij bekritiseerden de onderzoekmethoden. Er wordt wel beweerd dat het conflict terug is te voeren op een diepgeworteld verschil in benadering tussen twee groepen artsen: enerzijds de hartchirurgen en anderzijds de cardiologen (hartspecialisten die een behandeling met medicijnen voorstaan). De cardiologen leggen de nadruk op preventie, aanpakken van de oorzaken van de ziekte (met name de risicofactoren) en behandeling met medicijnen (onder andere de zogenaamde bèta-blokkers: geneesmiddelen die het hart afschermen tegen prikkels die bloeddruk, hartslag en zuurstofgebruik opdrijven, en de hartprestatie naar een lagere versnelling oktober. Bevestigd door het reisbureau. Na twee weken kwam er een afzeg ging. De reis kon alleen maar doorgaan op 20 oktober. De klanten pasten zich met tegenzin aan, want het weer (op Sicilië) kon zo laat in de tijd een stuk slechter zijn. Op 20 oktober stond iedereen volgens schema om zes uur 's ochtends op Schip hol. Daar kreeg men te horen dat de vlucht niet doorging en dat men de avond van de volgende dag nog maar eens moest informeren. Uiteindelijk ver trok men toch, anderhalf uur later dan was afgesproken. Ook over de begeleiding van de reis was men later ontevreden. vaak nog gezien als de ’agressieve behandeling’. De chirurgie zou daarentegen teruggaan op de 18e-eeuwse ’heelkunst’ (naast de ’geneeskunst’). Hartchirurgen zijn meer ’technisch’ ingesteld en beroepen zich op resultaten uit de praktijk; de behandeling met medicijnen heet hier ’conservatief. In plaats van samenwerking zou er tussen beide benaderingen veeleer een soort concurrentie bestaan. Ook in de Nederlandse pers kunnen we bijna dagelijks over de vele ruzies tussen de verschillende hartdoktoren lezen. Het lijkt duidelijk dat de patiënt bij al deze problemen weinig baat vindt. een slechte leverancier uitgezocht, of althans heeft hij de produkten van die leverancier niet stuk voor stuk goed be keken voordat hij erin ging handelen. Misschien is hij wel een slechte vakman, die er helemaal geen kijk op heeft. Of een handelaar die heeft gedacht: „De kwaliteit van die fabriek is wel zo-zo. maar ze geven mij een mooie winst marge”. verwijzen bij klachten gaarne naar „de fabriek in Duitsland”. Stomerijen zeggen in geval van ver knoeide kledingstukken nogal gauw: „Daar zijn we niet voor verzekerd. Dat moet vergoed worden door het bedrijf waar wij dit soort werk zelf ook weer uitbesteden”. Zonder dat ze zelfs maar willen noemen welk bedrijf dat wel is. Men moet maar afwachten „tot het ant woord van dat bedrijf binnen is”, luidt dat antwoord afwijzend, dan „is er jam mer genoeg niets aan te doen”. Principe van kransvatchirurgie: bij hartkatheterisatie is een ernstige vernauwing in een van de kransvaten aangetoond die bij geringe inspanning tot aanzienlijke klachten van pijn op de borst leidt en slecht op medicamenten reageert. Bij de hartoperatie wordt het hart stilgelegd en de bloedsomloop tijdelijk verzorgd door de hart-longmachine. De chirurg maakt met een stukje ader uit het bovenbeen een verbinding bypass") tussen lichaamsslagader en het onder de vernauwing nog gave kransvaten verbetert daarmee de plaatselijke bloedvoorziening van de hartspier. Zonder risico’s is de behandeling van de coronaire arteriën niet. Ongeveer 5 percent van de 300 patiënten belanden toch op de operatietafel. Een hartchirurg, operatietafel en een voorraad bloed moeten dan ook steeds ter beschikking staan. De Dottertechniek, die gewoonlijk wordt beoefend door een radioloog (röntgenarts), moet daarom plaatsvinden in samenwerking tussen radioloog en chirurg. Wanneer gen patiënt na behandeling met dè Dottertechniek nog klaagt over pijn in de borst, of de arteriewand zichtbaar helemaal verstopt zit, moet de patiënt alsnog een operatie ondergaan. Men vermoedt dat de behandeling kan mislukken, wanneer de afzetting breekt in plaats van uiteen valt, of wanneer de arteriewand door de druk van de ballon breekt en vervolgens een stukje arteriewand de ingang van het kapotte bloedvat blokkeert. Volgens Michael Mock, werkzaam bij het Amerikaanse Nationale Hart-, Long- en Bloedinstituut (NHLBI), is in sommige gevallen de ballonmethode beter dan in andere. Zo is gebleken dat de methode vaak succesvol is in de arterie die het grootste gedeelte van de hartspier van bloed vooriet. Maar andere kransslagaderen zijn weer beter af met een chirurgische behandeling. Ook verkalkte afzettingen zijn met de balloncatheter minder goed aan te pakken, omdat men deze niet goed kan samendrukken. Onder toezicht van de NHLBI is in de Verenigde Staten een experiment gestart om in een aantal medische centra de resultaten van de behandeling op de langere termijn te kunnen volgen. Zo hoopt men er achter te komen welke patiënten het meeste baat vinden bij deze techniek, hoelang de bloedstroom in de coronaire arteriën goed blijft, en hoeveel ervaring artsen nodig hebben om de methode goed te kunnen toepassen. Het is de eerste keer dat in de Verenigde Staten een nieuwe techniek in een zo vroeg stadium nauwgezet in het verloop van haar resultaten zal worden gevolgd. Dit is geen toeval, want, zegt Michael Mock, „het is de bedoeling te voorkomen wat er met de bypass-chirurgie is gebeurd”. De hartchirurgie werd bij haar introductie in 1968 in de Verenigde Staten snel geaccepteerd. Het betreft vooral de zogenaamde bypass-operatie, waarbij een verstopte kransslagader door een omleiding wordt omzeild. De chirurg neemt een stukje ader uit het been van de patiënt, en gebruikt dit om vanaf de lichaamsslagader (aorta) direct zuurstofrijk bloed naar de hartspier te leiden. De laatste 10 jaar zijn er in totaal meer dan 400.000 bypass-operaties verricht; 96 tot 98 percent van de operaties slaagt. Toen men zich daarover na terug komst wilde beklagen, hield het reisbu reau zich zorgvuldig buiten schot. Nadat de reisorganisator de klachten had afge wezen, het het reisbureau het bericht hiervan ruim een maand liggen en stuur de het toen pas door naar de reisgroep. Die diende onmiddellijk een klacht tegen de reisonderneming in bij de Ge schillencommissie Reizen van ANVR en Consumentenbond. Maar helaas, de commissie antwoordde dat nu de ter mijn (drie maanden) om te klagen was verstreken. Toch kwam niemand op het idee dat dit (en ook het onduidelijke gedoe over de vertrekdatum en de vertrektijden) grotendeels te wijten was aan de laks heid van het reisbureau. Men richtte slechts zijn woede tegen de reisonderne ming. Omdat deze toen niet meer een verzoek wilde steunen voor verlening van de klachtentermijn, verweet men hem dat hij „een eerlijk onderzoek te genhield”. Weet waar u klant bent. Dat is in de winkel of aan de balie waar u hebt betaald. Daar moet men dus ook uw klachten oplossen. schakelen); de hartchirurgie wordt daarin

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27