'ii Weg met keuken geurtjes Palmen OG 2 in de huiskamer Noodpakket autovakantie Een bank en tafel ineen S Hobbymesjes r- 1 KE 'J? I I I IgunoM Het aanbrengen Benodigdheden Ondergrond z I I Zelf vermeerderen I I I I EIGENHANDIG 1 Behangen op plafond lastiger dan op wand g ^an sur Door het opklappen van de rugleuning wordt dit een tafelblad. O Informatie HM lede- ultu- Textielbekleding in de vorm van vierkante tegels; het hier getoonde materiaal is Tropa- jutetegel. is. Breng de banen bij voorkeur over de breedte aan, omdat korte banen makkelij ker te hanteren zijn dan banen in de lengterichting. Een bepaald patroon kan zich echter beter lenen om in de lengte richting te worden gebruikt. Wilt u pla fond en wanden beide behangen, dan is het aan te bevelen om met het plafond te beginnen. Snijd alle banen die voor het plafond nodig zijn op lengte, alvorens te gaan plakken. Voor het instrijken hebt u een werktafel nodig, liefst bij het raam of in ieder geval op een plaats waar goed licht aanwezig is. Dit is noodzakelijk om te Nu geeft u met een duimstok en potlood op het plafond de breedtemaat, minus die 5 mm, aan. U krijgt dus een lijn op het plafond waarlangs het papier moet vallen. Een eenmaal ingesmeerde baan vouwt u aan één zijde circa 30 cm om, zodanig dat de bedrukte zijde boven komt te liggen (zie de schetsen). De volgende vouw wordt op circa 60 cm van de eerste vouw aange bracht. Daarna slaat u de eerste vouw hierop terug, zodat de bedrukte zijden op elkaar vallen. Op deze wijze gaat u verder, tot het laatste gedeelte op tafel komt te liggen. Dit eind vouwt u naar binnen. Nu hebt u een balkje of liefst een koker nodig met de breedte van het papier. Deze koker wordt onder de gestapelde laag papier geschoven, zodat u de baan behang kunt optillen. Het einde van de baan, dat u naar binnen hebt gevouwen, blijft vrij hangen. Breng het behang nu aan door de eerste vouw weer open te slaan en dit eind tegen het plafond te drukken, terwijl scherp op de richting van muur en pot loodstreep wordt gelet. Als u dit werk met twee man doet, kan de één de rol vasthouden en uitvouwen, terwijl de ander met een zachte borstel het behang aandrukt. Vervolg het werk vouw na vouw tot u de overliggende muur bereikt. Druk het laat ste stuk in de hoek aan, zodat de vouw daar zichtbaar wordt. Trek het terug en knip het met een overlap van 5 mm af. Daarna plakt u het weer vast. Voor een volgende baan kunt u een tweede lijn op het plafond aanbrengen. Let er goed op, dat bij het aanbrengen de banen niet op elkaar komen te liggen. De laatste baan zal in de meeste gevallen over de hele lengte op maat moeten worden gesneden. Het recht aanbrengen van de eerste baan is belangrijk voor het totale resultaat. afknippen van de bruine punten, onge veer een millimeter laten zitten. Een handige bank (voor de tuin en voor binnenshuis), die als bouwpakket verkrijgbaar is, wordt door een simpele klap beweging een prima tafel om op terras of balkon te picknicken of om aan te spelen. Deze Fetim-„banktafel”, verkrijgbaar in vele DHZ-zaken, warenhuizen enz., bestaat uit twee heel sterke dragers van kunststof en negen glad afgewerkte houten delen, die iedereen zonder moeite in een paar uur in elkaar zet. Het hout kan op elke gewenste manier worden behandeld: met verf, beits, blanke lak, kleurvemis enz. De breedte is 159 cm, tafelhoogte is 79 cm. In de tafelfunctie lijkt hij wel wat op een ouderwetse schoolbank, of op een „openbare” picknicktafel. Het pakket kost rond de 300 gulden; daarvoor heb je dan ook een meubel dat nagenoeg onverwoestbaar is. Klein, huiselijk hobbywerk is weer helemaal „in”. Misschien komt, onder invloed van onze nostalgische neigin gen, zelfs het aloude fineerinlegwerk wel weer tot nieuwe bloeiU weet wel, „schilderijtjes” maken van precies in elkaar passende stukjes fineer in allerlei kleuren. hem 1911 Voor het behangen van het plafond hebt u behalve het behanggereedschap, zoals plakselkwast, vledder (borstel waarmee het behang wordt aangedrukt), behang- schaar en stanleymes, vooral veel stellage- materiaal modig. Met een huishoudtrap kunt u niet toe. Twee stevige trappen en een steigerplank zijn het minimum. Een stevige tafel, opgehoogd met enkele kist jes en een steigerplank, werkt makkelij ker, maar zorg ervoor dat «dies veilig en stevig staat. Bij het behangen van een plafond moet u het zich niet moeilijker maken dan het al Voor het aanbrengen van de eerste baan behang is het verstandig met een potlood streep op het plafond aan te geven waar deze geplakt dient te worden. Bepaal eerst aan welke zijde van het plafond u begint. Vervolgens meet u de breedte van het papier op. Houd er rekening mee dat een gedeelte van het papier, circa 5 mm, tegen de muur wordt doorgeplakt. kunnen constateren of het papier goed ingestreken is. Niet goed ingelijmde ge deelten kunnen namelijk blazen en rim pels op het aangebrachte behang veroor zaken. Het plaksel moet op de dag dat het aangemaakt is, worden gebruikt, anders kan het stollen of klonteren op het papier, dat daardoor oneffenheden gaat verto nen. Wordt er plaksel op de bedrukte kant van het papier gemorst, dan moet dit direct met een droge doek worden verwij derd. Lichtpunten aan het plafond kunt u het best verwijderen. Dit voorkomt proble men bij het behangen, omdat u nu slechts een kleine snede in het behang hoeft aan te brengen ter plaatse van het lichtpunt. Van de palmsoorten wordt de dadel palm het meest door liefhebbers ge kweekt. U kunt daarvoor de pitten gebrui ken van de geconfijte dadels, maar ook de gele dadels uit kerststukjes leveren goed zaad. De harde pitten moet u eerst enige dagen in water weken op een warm plaatsje, bijvoorbeeld boven de verwar ming. Dat bevordert de kieming. Dan pot u de pitten op in een vochtig, zanderig grondmengsel en doet u een plastic zakje om de pot heen. Het duurt vaak erg lang voordat de pit gaat kiemen; eerst komen de witte wortels en dan de lintvormige bladeren. Daarna volgen driedelige lint vormige bladeren en pas na enkele jaren komen de geveerde palmbladeren. De jon ge plantjes goed tegen de zon beschermen. Ook de andere palmen, zoals Chamae- rops, Chamaedorea, Howeia en Microdoe- lum kunnen uit zaad vermeerderd wor den. Het kiemen duurt in de meeste geval len nogal lang. U moet wel altijd voor voldoende bodemwarmte en een vochtige atmosfeer zorgen. De Chamaerops is nog het best uit zaad op te kweken. Palmzaad is niet overal goed verkrijgbaar. U kunt eventueel bij uw bloemist vragen of hij het voor u bestellen wil. Van Tubergen in Haarlem verkoopt zaad van de Howeia. De Kentia-palm, een gemakkelijke plant die u zelf uit zaad kunt opkweken. behoorlijk grote plant kan uitgroeien. De plant staat ’s zomers graag buiten op een beschaduwd plaatsje en wil dan vrij veel water. Vorstvrij laten overwinteren en minder water geven. Verpotten is zelden nodig, meestal kunt u volstaan door de bovenste laag aarde te vervangen. Bij Papier-, fineer- en kartonsnijden als uiting van creatieve bezigheidsbehoef- ten vergt speciaal snijgereedschap. In ateliers enz. worden tientallen soorten mesjes gebruikt. Dergelijke gereed schappen worden nu ook voor de niet- professionele gebruiker gemaakt, ui teraard in een wat minder omvangrijk assortiment. Een nieuwe set van Stan ley bevat drie mesjes (twee met een „potloodgreep”, één met een handvat), die praktisch de hele behoefte aan snij gereedschap voor hobbytoepassing dekken en die „consument-vriende- lijk” geprijsd zijn: van 4,95 tot 8,50. Een bot geworden mesje wordt een voudig vervangen door een nieuw. L Niet zo zeer geschikt voor kleuters, vanwege de scherpe mespuntjes, maar prima „creatief gereedschap” voor grotere kinderen en volwassenen. De ondergrond moet vlak zijn, even tuele gaten en scheuren moeten we daar om eerst bijwerken. Als we met een met latex geschilderd plafond te maken heb ben, moeten we deze met een spons en warm water voor het behangen goed afne men. Losse verf moet eraf! Synthetische verf-oppervlakken worden licht ge schuurd. Een poederend plafond moet worden afgeborsteld en eventueel met een voorstrijkmiddel worden behandeld. zich aan het uit-einde van de lange stelen. De palm mag ’s zomers best in de volle zon staan, eventueel buiten, en hij kan dan ook vrij veel water hebben. De Kentia-palm (Howeia) is een ideale plant voor onze huiskamer; heeft niet veel licht nodig, niet te veel water geven (pas op voor natte voeten!), groeit vrij lang zaam en kan ook ’s winters wel in de huiskamer blijven staan. Bruine punten kunnen ontstaan door gieten met te kalk- rijk water of doordat er steeds tegenaan gelopen wordt. Bij verpotten altijd de bekende diepe palmpotten gebruiken. De kokospalm (microcoelum) is even eens een langzame groeier, waarvan de geveerde bladeren zo’n 1,5 meter hoog kunnen worden. De plant staat graag op een lichte plaats zonder zon en wil vrij veel water hebben. Door uitdrogen van de potkluit of bij droge lucht ontstaan snel bruine punten aan het blad. Als de plant ’s winters te koud staat, worden de blade ren geel. De dadelpalm (Phoenix) staat ’s zomers graag buiten op een niet al te zonnige plaats. In de zomer vrij veel water en in de winter minder water geven en op een koele, vorstvrije plaats zetten. De stevige, geveerde bladeren kunnen bruine punten krijgen door te hard water, te veel water in de winter of door een uitgedroogde potkluit. De Washingtonia is een waaierpalm met typische, draderige bladeren, die tot een Er zijn van die geurtjes die hardnekkig de keuken weigeren te verlaten; die van gebakken sardines of makreel bijvoor beeld. Maar zij zijn niet opgewassen tegen de welriekende stoom die opstijgt uit een pan kokend water waarin een handje van een van de volgende kruiden werd ge strooid: eucalyptus, rozemarijn, munt of thijm. Gewoon enkele minuten laten ko ken. Eucalyptusdamp is bovendien een uitstekend middel om de winterse micro ben te verjagen. Aanrecht en keukentafel kunt u van tijd tot tijd eens opfrissen door ze af te soppen met een geparfumeerd concentraat dat u zelf kunt maken. Los daartoe vier eetle pels zuivere zeepvlokken op in een kwart liter gloeiend warm water. Voeg daarbij een achtste liter alcohol van 90 pet. (ver krijgbaar bij drogist) en een achtste liter citroensap. Het mengsel bewaren in bij voorbeeld een uitgewassen lege fles voor afwasmiddel. Na het gebruik hiervan zal er in de keuken een hele tijd lang een verrukkelij ke frisse geur van citroenen blijven hangen. Er zijn vele soorten palmen, maar geen enkele soort die in ons klimaat buiten groeit. Bija allemaal horen ze in een tro pisch klimaat thuis en veelal zijn het echte „gebruiksplanten”: de sagopalm, kokos palm, dadelpalm en de rotanpalm. In het subtropische klimaat van Zuid-Europa zien we de dwergpalm (Chamaerops hu- milis) en dat is de enige soort die in Europa thuishoort. Die palmsoort siert veelal de boulevards van de badplaatsen op. Enkele palmsoorten zijn wel geschikt om in onze huiskamers als potplant te gebruiken. Vooral in de tijd van onze grootouders waren palmen erg populair; op iedere bruiloft werd wel een Kentia- palm (Howeia) cadeau gegeven, dat hoor de er gewoon bij! Later zijn de palmen enige tijd helemaal in de vergetelheid ge raakt, maar met de nostalgie kwamen ook de palmen weer in de huiskamers terug. Tussen grootmoeders spullen hoort be slist een palm of clivia te staan! Chamaedora is een bekend palmpje dat helaas geen goede Nederlandse naam heeft. Het is een makkelijke plant, die met betrekkelijk weinig licht genoegen neemt. Heel leuk is ook de bloei van deze soort in de winter. De bloempjes lijken op die van de mimosa. De dwergpalm (Chamaerops humilis), die in Zuid-Europa voorkomt, wordt in de huiskamer niet hoger dan circa één meter. De waaiervormige bladeren bevinden De afwerking van een plafond, met welk materiaal dan ook, levert altijd meer problemen op dan het werken aan wan den. Dat is waarschijnlijk de reden dat plafonds in vergelijking vaak veel minder aandacht krijgen. Het behangen van plafonds is in ons land niet erg in trek, maar met de huidige materialen die op dezelfde manier als behang worden aangebracht, kan het als plafondafwerking erg aantrekkelijk zijn. Textielweefsels op een papieren onder laag of andere natuurlijke materialen, die zich dank zij een ruglaag van papier als behang laten plakken (meestal met spe ciale lijm) geven een plafond een heel ander uiterlijk. Met enige behangervaring kunt u zich aan deze techniek wel wagen, zij het dat een handige helper hierbij wel wenselijk is. Willen we een plafond gaan behangen, dan kunnen we erover denken om het plafond met hetzelfde behang af te wer ken als de muren. Dit „verzacht” de overgang tussen wand en plafond, waar bij u dit effect nog kunt versterken door een enigszins sprekend patroon, bijvoor beeld een motief met kleine bloemetjes, te gebruiken. Een dergelijke behandeling van wand en plafond geeft een intieme warme sfeer. Gebruikt u een „strak” patroon, bij voorbeeld een behang met een brede baan, dan komt dit vrij hard over. Het kan best mooi zijn, mits de aansluiting van het behang tussen wand en plafond nauwkeu rig is aangebracht, hetgeen nogal eens problemen oplevert. De lange vakantietocht per auto wordt voor velen nogal eens „verlevendigd” met een pechgeval. Dat kan ook in uitstekende staat van onderhoud verkerende auto’s overkomen, met name onder omstandigheden die de wagen bij zijn gewone werk in eigen land niet gewend is: langdurige grote hitte, bergrijden enz. Het is daarom zaak om op de vakantiereis spullen bij de hand te hebben om zoveel mogelijk zélf de narigheden te kunnen verhelpen. Als je met een gescheur de waterslang ergens op een binnenweg in Spanje staat, kan het lang duren voordat er hulp opdaagt Een handig noodpakket voor de vakantie brengt Holt: er zit een middel in om een lekkende radiateur af te dichten (Radweld geheten; gewoon in de warme radiateur gieten), een bandage om gescheurde koelwaterslangen te repareren (Hoseweld) en Gun-Gumbandage om een gat of scheur in de uitlaat dicht te maken. Een bus vloeistof om insecten van de voorruit te verwijderen completeert de set, die in de autoshop 23,45 kost. Vanzelfsprekend is het zaak om op vakantie de eventueel nodige gereedschap pen mee te nemen. En een algemene inspectie van de auto vooraf is zeker geen overbodige maatregel. i er- Iers- bege- I 12-tal jaar. g epas- eiten I ende

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 29