Besluit over topsalarissen gevallen Koninklijke vaartocht I u Kabinet achtergrond en dan dit nog langs de afgrond Disconto half procent omlaag Bij A’damse bankoverval F S y „Gids had wad nooit op mogen gaan” Gratiepleidooi raad Amsterdam voor illegalen situatie”, waaraan zo spoedig mogelijk een eind moet worden gemaakt. il 4 ZATERDAG 21 JUNI 2 1980 BINNEN- EN BUITENLAND Z V Lab besmet Actie Onkruit Geld weg te te w ee or br gt v: af er ta P< la til er m di to ra Beurs niet welkom (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet praat maandagmorgen verder om zijn standpunt te bepalen over een olieboycot van Zuid- Afrika, zo heeft premier Van Agt gisteren na afloop van het kabinetsberaad meegedeeld. Grafschennertje Garage V en D Schoonheidsfout Cultuurschatten Werk bij Munt „Banvloek” Kabinet praat maandag verder over olieboycot Regering: politie schoot terecht (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) C OJ 15 15 16 15 17 15 15 15 16 17 17 26 25 18 19 18 20 20 17 21 17 24 24 17 33 26 27 15 22 18 18 26 25 19 23 16 23 24 26 28 29 0 1 0.6 4 1 0.4 0 2 0 1 0.6 0 0 0.4 0 0.1 0 0 5 0 2 0 0 0.1 0 0 0 2 0 1 0.1 0 0 0.1 2 0 0.1 0 0 0 0 Het kabinet heeft gisteren wèl een be sluit genomen over de beteugeling van de ambtelijke topsalarissen. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken zal de Tweede Kamer in de loop van de volgende week op de hoogte stellen, aldus premier Van Agt na afloop van het kabinetsberaad. Via een CDA-motie werd twee weken (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De crisishaarden liggen momenteel in politiek Den Haag voor het opscheppen. Topsa larissen, olieboycot, hypotheekren te, begrotingsproblemen. Zelden eerder werd een kabinet in zo korte tijd geconfronteerd met kritieke momenten over onderwerpen die elk voor zich al „goed” genoeg zijn voor het einde van zijn bestaan, als het kabinet- Van Agt in deze laatste juniweken. Het is bijna traditie geworden dat in die weken voor het zomerreces de pro blemen zich opstapelen. Maar dit keer knaagt er meer. Het toch al niet stevig in ons parlement verankerde kabinet staat te trillen op zijn grondvesten. Voor een aantal (CDA-?) politici lijkt het moment aangebroken om, zoals PvdA-fractielei- der Den Uyl dat noemde, op het kabinet de „lakmoesproef’ te nemen. In de afgelopen tweeëneenhalf jaar hebben Van Agt en de zijnen meer van die proeven veelal door het simpelweg gebruiken van zware druk doorstaan. Maar die vlieger gaat nu niet meer op. Het kabinet moet op zijn tenen lopen en steeds meer mensen voorspellen dat het dat niet lang meer volhoudt. De problemen rond het Binnenhof gaan allang niet meer alleen over de inhoudelijke beleidskanten. In rustiger politieke tijden en bij een meer geaccep teerd kabinet dan dit zouden zaken als de topsalarissen, de hypotheken of de olieboycot vermoedelijk niet zó op de spits zijn gedreven als nu. Centrale rol in dit alles speelt zoals immer het CDA. Hoewel Lubbers met zijn onverhulde, maar later weer afge- „Wij zijn van mening”, zo schrijven de fractieleiders, „dat bij de uitvoering van de 1-novemberwet menselijke overwegin gen voor regering en parlement doorslag gevend dienen te zijn”. Zij wijzen er ver der op dat de overgangsregeling die voor geleden van minister Wiegel geëist, dat die beteugeling al per 1 juli zou ingaan. Wie gel vond echter, dat hij tijd nodig had tot 1 januari, waarna de zaak opnieuw in het kabinet moest worden gebracht. Het kabinet zal vóór dinsdag een besluit nemen over de vraag of het kan instem men met een eenmalige uitkering van 7500 gulden aan oud-KNIL-militairen en bur gers die in de periode 1942-45 geïnter neerd zijn geweest in het toenmalige Ne derlands Indië. Dit heeft premier Van Agt gisteren na afloop van het kabinetsberaad meegedeeld. De Tweede Kamer nam afge lopen week unaniem een motie aan, waar in om zo’n uitkering werd gevraagd. Mi nister wiegel wilde daar echter niet mee akkoord gaan. Hij wilde de zaak eerst opnieuw in het kabinet aan de orde stellen. En dan komt het Centraal Planbureau met nieuwe cijfers die aangeven dat de lonen volgend jaar zullen stijgen, de industriële bedrijvigheid zal afnemen, de werkloosheid groeit, het financiering stekort zal toenemen en bezuinigingen ter grootte van 5 ft 6 miljard daar zelfs nauwelijks iets aan kunnèn veranderen. Er zal fors bezuinigd moeten worden, dat is duidelijk. Maar of dit kabinet daartoe in staat is, is de vraag. Van der Stee is niet voor niets zo boos over het gebrek aan bereidheid van zijn collega’s om inderdaad de uitgaven in de hand te De groepen illegale buitenlanders die in Nederland hun toevlucht hebben gezocht De vloer van het isotopenlaboratorium van de vakgroep moleculaire biologie aan de Landbouwhogeschóol in Wageningen is vorige week radio-actief besmet ge raakt door het morsen van een oplossing met zwavel-35. Het voorval is gemeld aan de Arbeidsinspectie, maar die zag geen aanleiding om een onderzoek in te stellen. De anti-militaristische actiegroep On kruit heeft in de nacht van donderdag op vrijdag actie gevoerd tegen de beheer maatschappij van het kernafvalschip An drea Smits in Rotterdam. Het gebouw van de beheerder General Shipping Charte ring werd met rode verf beklad en enkele ruiten van het gebouw werden ingegooid. Onkruit stelt het bedrijf mede aansprakelijk voor de dumping van ker nafval in de Atlantische Oceaan. Uit een kluis in het hoofdbureau van politie in Groningen is deze week tiendui zend gulden verdwenen. De kluis, die op de afdeling van de recherche staat, is slechts toegankelijk voor politiemensen. De rijksrecherche stelt een onderzoek in en heeft inmiddels een aantal agenten verhoord. nnw wzw wzw w w wzw wzw w wzw wzw w wzw nno wzw nw w nw zzo w.st. o wzw nnw w.st. w w.st. zo wzw zzw o z wzw w.st. wzw zzo wnw zzw wnw nno w.st. nno nw Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis 1 Co de vei pe kei en I qu da, bei do Ru en We spi Mi CI pe 1 rei bk Sc de ga; Sc De Tweede Kamer aanvaardde deze week een motie van de CDA-er Jan Nico Schoften, waarin om zo’n olieboycot werd gevraagd. Het beraad is gisteren niet afge rond, omdat er tijd tekort was, aldus Van Agt. uü jas ge Vt lei de da za he Fr; dei Sp gre ke< gei ge' be; kaï I slo voi aai wa se tisi in po lar og vrs 1 on ch we ka ga po rir ve fn de kl. ha iei ge ke w: k\ na di moest worden teruggedrongen, ligt in feite op 6,25 procent. Slechts door een rekentruc (die volgens Van der Stee zelf „geen reële betekenis” heeft) staat in de Voorjaarsnota keurig het cijfer 5,75 genoemd. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Gelet op de gewij zigde verhoudingen in de valutamarkt en de daarmee samenhangende daling van de geldmarktrente zal De Neder- landsche Bank haar tarieven over de hele linie met een half procent verla gen. Per 23 juni geldt voor het wisseldi sconto een tarief van 9,5 percent, voor de voorschotrente een tarief van 10,5 percent en voor het promessedisconto een tarief van 11 percent. De vorige discontowijziging dateer de van 2 mei van dit jaar. Toen ver hoogde de centrale bank voor de ne gende maal in successie sinds 26 juli 1978 haar tarieven en wel met een half procent over de gehele Unie. De han delsbanken koppelen hun voornaam ste rentetarieven voor kortlopende kredieten en leningen aan het bedrijfs- De International Naval Technology Ex po, een vakbeurs voor de marine, is niet langer welkom in Rotterdam. Het college van B. en W. wil de beurs niet meer in de Maasstad hebben. Het verzoek van de Amerikaanse organisatoren om in 1982 weer naar Rotterdam te mogen komen, is afgewezen. In een brief aan het organisa tiebureau schrijven burgemeester en wet houders, dat de beurs effecten oproept die niet vallen onder het begrip „algemeen maatschappelijk aanvaard”. Van over de hele wereld kwamen volgens de brief wa penhandelaren naar de Rotterdamse Ahoy, aangetrokken door de „aard van de materialen”. een aantal illegalen de mogelijkheid open de om alsnog een verblijfsvergunning aan te vragen, een wassen neus is gebleken. Van de 110 buitenlanders in de Domini- cuskerk heeft niemand van deze regeling kunnen profiteren. Een achtjarige jongen uit het Gelderse Lichtenvoorde heeft gisteren op de rooms-katholieke begraafplaats in zijn woonplaats ongeveer vijftig graven ver nield. In enkele gevallen kreeg hij volgens de politie steun van vriendjes. De jongen trok crucifixen van de gra ven af, gooide grafstenen om en gooide ze kapot. De politie in Lichtenvoorde heeft de jongen een flinke berisping gegeven. Over het bedrag van de schade kon de politie geen mededeling doen. a Het bezoek van het koninklijk paar aan Friesland, gisteren: koningin en prins zwaaien naar de mensen langs de route van hun vaartocht door Leeuwarden. Onbekenden hadden overigens geprobeerd een brug dicht te metselen om zo de doorgang van het statenjacht met aan boord het koninklijk paar, te verhinderen. Het cement was echter in de nachtelijke uren niet hard genoeg geworden. Weer In binnen- en buitenland Stagnatie in de autoverkoop heeft ertoe geleid dat het slecht gaat met de Neder landse garagebedrijven maar van een ca tastrofe waarbij enkele duizenden ar beidsplaatsen op de tocht staan is geen sprake, meent FNV-bestuurder Van Tol uit Amsterdam. Hij heeft de indruk dat veel garagehouders gebruik maken van de publikaties over de malaise in de auto mobielindustrie en alles wat daarmee sa menhangt om werknemers te ontslaan en reorganisaties door te voeren. h. bew. zw. bew. zw. bew. regenbui regenbui regenbui zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. geh. bew. 1. bew. h. bew. regenbui 1. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. regenbui onbew. zw. bew. regenbui 1. bew. 1. bew. h. bew. h. bew. h. bew. 1. bew. regenbui onbew. onbew. regen regen zw. bew. geh. bew. 1. bew. onbew. onbew. h. bew. ZONDAG 22 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 05.16 uur, onder 22.04 uur Maan op 15.36 uur, onder 03.33 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 11.57 uur en uur Laagwater 07.19 uur en 19.50 uur MAANDAG 16 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 05.16 uur, onder 22.04 uur Maan op 16.41 uur, onder 02.55 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 00.24 uur en 12.59 uur Laagwater 08.17 uur en 20.52 uur zwakte crisisdreigementen anders doet vermoeden, is er de CDA-leider alles aan gelegen te voorkomen dat het kabinet door de CDA-fractie naar huis gestuurd wordt. Het ?ou het CDA intern splijten, Van Agt zou „zijn” beleid ter beoordeling aan de kiezers kunnen voorleggen en onge twijfeld dé grote buit binnen halen. Dat wil Lubbers niet, maar hij kan dat alleen voorkomen als de coalitie uit elkaar valt. En daarvoor is nodig dat de WD uit de selectie stapt. Niet voor niets zijn de kritieke punten op de kameragenda van de komende, laatste week, alle conflicten met de WD, terwijl het kabinet (tot nog toe) redelijk eensgezind lijkt. Toch heeft Lubbers in de hypotheekrentezaak al voorlopig de weg geëffend door voor na de vakantie een initiatief-voorstel aan te kondigen en lijkt ook het probleem van de topsalarissen niet onoverkomelijk. Dat zou slechts de olieboycot van Zuid-Afrika kunnen zijn; een voor de WD zeker zo zwaar punt. Maar daarin is de CDA-fractie intern verdeeld en dat is geen gelukkig uitgangspunt om een crisis over te maken. Dan blijven alleen de begrotingsproblemen over. Daar valt het kabinet mogelijk intern te splijten. Dat blijkt wel uit de afgelopen week verschenen Voorjaarsnota van de lang zamerhand ook al wanhopig wordende schatkistbewaarder Van der Stee en de nog veel somberder voorspellingen die het Centraal Planbureau deze week zorgvuldig liet uitlekken. Uit de Voorjaarsnota blijkt dat van de financiële doelstellingen van het kabinet niets terecht zal komen. Het financieringstekort, dat tot 5,5 procent CDA-kamerlid Van Rooijen sloeg vori ge week voor Brabantse en Zeeuwse werkgevers de spijker op de kop toen hij Van Agts pessismisme over verdere be zuinigingen tegensprak en constateerde dat er sprake is van „onwil” bij tal van ministers. Geen vreemde constatering. Wie ziet dat een bezuinigingsoperatie van 3 mil jard gulden nu al gedoemd is volledig te mislukken het kostte een minister en nét niet het kabinet moet er wel een hard hoofd in hebben dat het kabinet- Van Agt er wél in slaagt het dubbele te vinden. Het aanpakken van (alle) inkomens is dan een even logisch als gemakkelijk antwoord. Slechts weinigen twijfelen aan de noodzaak van matiging, zelfs in de PvdA niet, maar dergelijke ingrepen vergen voor alles vertrouwen in de poli tici die ze uitvoeren. Halsstarrigheid waar het gaat om de aanpak van hoge hypotheken en (ambtelijke) topinko mens is geen basis om dat vertrouwen te vergroten. Van Agt roept nu hoopvol dat het kabinet 1981 haalt. Maar de problemen zullen dan alleen zijn toegenomen, ter wijl dat jaar door verkiezingen en kabi netsformatie toch al verloren gaat. Dat betekent dat nieuwe heelmeesters moge lijk pas in 1982 aan de zieke patiënt kunnen gaan sleutelen. Met dat vooruit zicht wankelt het kabinet langs de af grond in deze moeilijkste weken uit zijn bestaan. Ondanks de ongunstige economische omstandigheden heeft het Vroom en Dreesman-concern in het op 31 januari afgesloten boekjaar 1979-1980 de handels- omzet verder zien stijgen van 5,6 miljard tot 6,5 miljard en de nettowinst (naar aanschafwaarde) van 100 mln tot 112 miljoen. V en D (behalve onder deze naam ook actief onder andere namen als Edah, Siebel, Kreymborg, Hunkemöller, Staal Bankiers en City Courier) voorziet een verdere internationale expansie, waarbij vooral gedacht wordt aan de VS, Brazilië en het Verre Oosten, zo wordt in het jaarverslag gezegd. in kerken en buurthuizen, hebben giste ren ook steun gekregen van de anti-racis- meconferentie in Noordwjjkerhout. In een verklaring zeiden de aanwezige kerk leiders hun steun inhoud te hebben gege ven door het zenden van een delegatie, gisteravond, naar de illegalen die in de Amsterdamse Dominicuskerk hun toe vlucht hebben gezocht. AMSTERDAM. De voorzitters van de zeven Amsterdamse gemeenteraadsfrac- ties hebben eendrachtig een beroep ge daan op staatssecretaris Haars van Justi tie en minisger Albeda van Sociale Zaken om een oplossing te zoeken voor de illega le buitenlanders, die zich in de Amster damse Dominicuskerk hebben ver schanst. Volgens de fractievoorzitters ver keren deze mensen in een „schrijnende VWO-leerlingen, die dit jaar eindex amen biologie hebben gedaan en na een herkansing zijn gezakt, hebben toch nog een kansje op het diploma. In een van de vragen voor het examen is namelijk een schoonheidsfoutje geslopen, waardoor leerlingen die geen natuurkunde in hun pakket hadden, benadeeld zijn. Dit blijkt uit de antwoorden van staats secretaris De Jong (Onderwijs) op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid Braams (WD). leven meestal aan het promessedis conto van de Nederlandsche Bank. In geldmarktkringen toonde men zich nauwelijks verrast over de maat regel van de centrale bank. Al enkele dagen was men hierop voorbereid om dat de tarieven zich reeds bewogen rondom het aanstaande door te voeren lagere peil. Men wijst erop dat de cen trale bank al een paar dagen steun heeft verleend aan de Westduitse mark. Overigens twijfelen sommigen eraan of de dalende tendens zich zal doorzetten. Er zijn tekenen die op het tegendeel duiden. DEN HAAG. De politie heeft niet onjuist of onmenselijk gehandeld bij een bankoverval op 10 december vo rig jaar in de Amsterdamse Van Baerlestraat, waarbij twee mannen zijn doodgeschoten. Dat hebben de ministers Wiegel van Binnenlandse Zaken en De Ruiter van Justitie geantwoord op schriftelijke vra gen van PPR, CDA en D’66. Wel hebben de politiebeambten zich een onjuist beeld gevormd van de aard van de verwondin gen van één van de overvallers. Een ver wijt valt hen met het sectierapport in de hand daarover niet te maken, aldus de bewindslieden. De politie kreeg op 10 december aan „stil alarm” binnen van een bank in de Van Baerlestraat en ging er heen. Toen één van de overvallers naar buiten kwam, hield een agent hem met zijn dienstpistool in de aanslag aan. Toen de man probeerde zijn revolver te pakken schoot de agent tweemaal gericht op zijn rechterhand, tot hij vooroverviel en zijn revolver liet vallen. Een tweede overvaller probeerde toen te ontkomen met een vrouwelijke bankbe diende als schild. De politie heeft daarom gericht op hem geschoten, tot ook hij viel. De GG en GD had de politie inmiddels gewaarschuwd. Aan de eerste overvaller was volgens de bewindslieden niet meer te zien dan wat bloed in de mondhoeken. Later bleek hij door zijn longen te zijn geschoten. Omdat de man trapte en sloeg heeft hij handboei en aangekregen en is naar een patrouille wagen getrokken. Daarna is hij per ambu lance naar een ziekenhuis vervoerd. Van beide overvallers is daar de dood vastge steld, aldus de lezing van de bewinds lieden. De regering wil voorkomen dat belang rijke Nederlandse cultuurschatten naar het buitenland verkocht worden. Staats secretaris Wallis de Vries (CRM) heeft daarvoor een wetsontwerp opgesteld, waarmee de ministerraad gisteren ak koord is gegaan. Het ontwerp zal binnen kort voor advies worden doorgestuurd naar de Raad van State. De komende reorganisatie van ’s Rijks Munt zal niet tot verlies van arbeidsplaat sen leiden. Staatssecretaris Van Amels- voort heeft in een nota aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat een vrijwel gelijk aantal (120) arbeidsplaatsen gehandhaafd wordt. Mede door omscholing en her plaatsing zal in goed overleg met alle betrokkenen de reorganisatie kunnen worden volbracht, aldus Van Amelsvoort. De Raad van Middelbaar en Hoger Per soneel vindt dat de PvdA met haar ont- werp-verkiezingsprogramma Weerwerk „De banvloek” uitspreekt over de mensen met de hogere inkomens. De PvdA wil de economische problemen onder meer te lijf via een forse nivellering en dat is onaan vaardbaar aldus de MHP, die constateert dat de PvdA onomwonden kiest voor een centraal geleide loonpolitiek. Premier Van Agt zei, dat er een verzoek ligt van het Kamerlid Scholten om nog komende week, voor de Kamer op zomer reces gaat, over de beslissing van het kabinet geïnformeerd te worden. Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) heeft dat echter niet toegezegd. Hij heeft slechts zijn bereidheid getoond dit ver zoek in het kabinet ter sprake te brengen. Dat heeft hij gedaan en het maakt deel uit van de beraadslagingen, alus Van Agt. (Van onze redactie binnenland) LEEUWARDEN. De gids die gisteren met zestien wadlopers op het wad ten zuidoosten van Ameland door de opko mende vloed in moeilijkheden is geko men, had nooit het wad op mogen gaan. Dit heeft secretaris H. Bouma van het wadloopcentrum Friesland in Wierum gisteravond gezegd. Bouma wijst erop, dat donderdagavond een halve meter verhoging van het water was voorspeld. Bovendien was het gezien de sterke wind (met windstoten van wind kracht 7 tot 8) en de windrichting (west) onverantwoordelijk om over het wad te lopen, aldus Bouma. De snel opkomende vloed werd gisteren twee wadlopers noodlottig. Een man, af komstig uit Irak, wordt nog op het wad vermist. Hij kan niet zwemmen. Een an der, een 42-jarige Chinees, overleed in het ziekenhuis, nadat hij en de andere wadlo pers waren opgepikt. Het slachtoffer stierf van de kou. Hij en de andere onfor tuinlijke wadlopers waren rond vier uur ’s middags door een bootje van Rijkswa terstaat uit zee opgepikt. Het water stond hen toen tot borsthoogte. De wadlopers waren cursisten van het Internationaal Instituut voor Luchtkarte- ring en Aardkunde in Enschede. De groep stond onder leiding van een staflid van dit instituut, die als een zeer ervaren wadlo- per bekend stond. Alle departementen zullen de voor dit jaar toegekende begrotingsruimte overschrijden met totaal één miljard. Dat daarvan in de Voorjaarsnota weinig te merken valt, komt omdat deze tegen vallers tegen de meevallers worden weg gestreept. Maar aan de tegenvallers zelf wordt niets gedaan en die zitten dus blijvend in de begrotingen verwerkt. het weer] Vooruitzichten voor maandag, opge steld door het KNMI: Af en toe buien, ook opklaringen. Aan houdend koel. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon: 2 tot 8. Minimum tem peratuur: ofnstreeks 10 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. WEERRAPPORTEN houden. En premier Van Agt, die on langs verklaarde „dat er op de begrotin gen niets meer te halen valt”, kondigt via de televisie keurig bezuinigingen op de wao en het jeugdloon aan. '^77 a qj - r f- oi?

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2