VS en Italië in communiqué: Drie ministers weg j uit kabinet Suriname Secretaris Nikolai Faddeyev: Volgende maand herstel overleg tussen Comecon-landen en EG Euro-Commissie stad Uitenhage Einde blokkade tegen rebellen breidt troepen VN-economen: Nog geen naam voorzitter Leger Zimbabwe voert actie Geen pers in Zuidafrikaanse CSU-congres in München bijeen Peilingen voorspellen nederlaag voor Strauss groei economie van 2,5 procent Afghanistan uit” „Sovjet-Unie „Regering te log Spaanse grens 99 99 ■■I ■i „Vrouwen biologisch fitter dan man” ■•BR*5- Mil 2 ZATERDAG 21 JUNI 1980 BINNEN- EN BUITENLAND ROME. De Verenigde Sta ten en Italië bleken het er gis teren over eens te zijn dat het Westen moet beschikken over een globale politieke strategie om de Sovjet-Unie ertoe te brengen haar soldaten uit Af ghanistan terug te trekken. smet kruit I weg dsfout Munt kom haften belang- en naar nerfje elderse op de n zijn m ver bolgens ?n D aische n en anuari ndels- liljard (naar ƒ112 naam Edah, Staal t een aarbij razilië n het irage t ertoe leder en ea rn ar- i geen in Tol ik dat n van auto- tee sa- ian en doek” K 77 Politieke strategie tegen Russen nodig regerings- na- arium e aan ingen t ge- issing d aan geen ;llen. p On- iag op >eheer- ip An- iw van Iharte- lad en eerden mede n ker- de gra- oide ze e heeft ïgeven. son de ju van iendui- die op aat, is lensen. oek in genten eindex- na een >ch nog van de lijk een aardoor in hun i staats- i schrif- amerlid met 1.9 pct. op Strauss in 1976, maar dat zijn coalitie niet de 9.3 pet haalt waarmee in 1972 werd gewonnen. Voorts zou de liberale FDP meer dan vijf percent van de stemmen verwerven, maar zouden de „Groenen” niet aan deze drempel komen, waardoor zij niet in de Bondsdag worden vertegenwoordigd. gie is nodig om de Sovjet-Unie door mid del van toepassing van geschikte maatre gelen te bewegen tot snelle en volledige terugtrekking van haar troepen uit Afgha nistan”, aldus het communiqué. van voor Uit het stuk was duidelijk af te lezen dat de Verenigde Staten en Italië niets voelen voor een verwatering van het westerse standpunt over Afghanistan dat concrete uitdrukking heeft gevonden in het bevrie zen van nieuwe handelskredieten aan de Sovjet-Unie door enkele westelijke landen en boycot van de Olympische Spelen in Moskou. duizend man geschatte sterkte omvatten, volgens sommigen ongeveer 120.000. Een leider van de Afghaanse verzetsbe- Uit mededelingen die in Praag zijn ge daan, wordt opgemaakt dat het met de coördinering van de afzonderlijke econo mische plannen niet zo best gaat. Spre kers in de vergadering, onder wie de Roe meense premier, zouden onder meer heb ben geklaagd over vergeefse pogingen tot verbetering van de efficiëntie. PARAMARIBO (ANP). Drie ministers van het Surinaamse kabinet zijn op verzoek van premier Chin a Sen afgetreden. Het betreft de minister van Economische Zaken, drs. H. Abrahams, de minister van Sociale Zaken, drs. R. T. Wongsodikromo en de minister van Planning en Ontwikkelingsbeleid, drs. A. J. Zunder. De regeringsleiders zijn het ook eens geworden over het programma voor be vordering van de toepassing van compu ters, vooral microprocessors, dat achttien miljard dollar gaat kosten. Al eerder was overeenstemming bereikt over een ambi tieus programma voor de ontwikkeling van kernenergie in de tien landen. Het streven is in 1990 in een kwart van de behoefte aan elektriciteit te kunnen voor zien door middel van kerncentrales. mers zijn Angola, Zuid-Jemen, Laos, Ethi opië en Mozambique. Joegoslavië is met de organisatie geassocieerd. windslieden te hebben getwijfeld. Zij heb ben zich bereid verklaard om hun land in welke andere hoedanigheid dan ook te blijven dienen, aldus de Surinaamse rege ringsleider. ’s Rijks dsplaat- Amels- Tweede el gelijk ndhaafd en her- net alle kunnen svoort. y Ex- s niet >llege in de n de 1982 an, is misa- wet- >t die neen >r de f wa- amse in de Staats- 4) heeft Jgesteld, ren ak- binnen- 'estuurd Aan het gesprek dat Schmidt vanavond in Venetië zal hebben met president Car ter, zullen volgens Boiling ook de weder zijdse ministers van Buitenlandse Zaken, Genscher en Muskie, deelnemen. Een der gelijk gesprek zal ook plaatshebben tus sen Schmidt en de Canadese premier Trudeau. De gedachtenwisselingen over de inter nationale toestand zullen in Venetië de economische thema’s overvleugelen als gevolg van de Russische inval in Afgha nistan. In Bonn is erop gewezen dat de zeven staats- en regeringshoofden elkaar voor het eerst ontmoeten sinds deze inter ventie. Volgens Boiling zullen uit de topconfe rentie van Venetië ook besluiten voort vloeien ten aanzien van de Amerikaanse gijzelaars in Iran, het gijzelen van diplo maten in het algemeen en het vluchtelin genvraagstuk. woordvoerder Klaus Bölling gisteren op een persconferentie, „dat de Bondsrege ring de steun van haar geallieerden zal krijgen voor de reis naar Moskou van bondskanselier Helmut Schmidt en zijn minister van Buitenlandse Zaken.” President Carter en premier Francesco Cossiga bleken ook van mening te zijn dat de NAVO haar Europese defensie moet verbeteren, nu de Verenigde Staten troe pen en materieel uit het gebied terugtrek ken en overbrengen naar Zuidwest-Azië en het gebied van de Perzische Golf. In een gemeenschappelijk communi qué, dat werd uitgegeven op de tweede dag van Carters verblijf in Rome, aan het begin van een rondreis van acht dagen door vier Europese landen, stond dat de Russische bezetting van Afghanistan een ernstige uitdaging aan het adres van het Westen is en een hinderpaal voor de ont spanning. „Een globale westerse politieke strate- weging heeft gisteren verklaard dat sinds het begin van de strijd tegen het regiem in Kaboel een half miljoen mensen om het leven zijn gekomen. Hij zei dat de strijd doorgaat totdat de Russen instemmen met een „onvoorwaardelijke terugtrekking” uit Afghanistan. MÜNCHEN (Reuter). Het tweedaags partijcongres van de CSU in München is gisteren begonnen met een pleidooi voor Franz-Jozef Strauss, de CDU-CSU-kandidaat voor het kanselierschap, die volgens de laatste opinie peilingen op een verkiezingsnederlaag afstevent. afzonderlijke Comecon-landen handelso- vereenkomsten kan sluiten, maar niet met de organisatie als zodanig omdat de mi nisterraad van de Comecon niet dezelfde bevoegdheden heeft als de Europese Commissie. Aan Comecon-kant stelt men juist een akkoord tussen de EG en de Oosteuropese organisatie op prijs. Faddeyev zei dat het initiatief tot de hervatting van de onderhandelingen van de Sovjet-Unie is uitgegaan. Hij deelde mee dat het overleg van de komende maand zal worden gepleegd op het niveau van deskundigen. Faddeyev zei een en ander gisteren in Praag, waar deze week de jaarlijkse conferentie van regeringslei ders van de Comecon-landen is gehouden. De conferentie is geëindigd met een pleidooi voor nauwere samenwerking tus sen de aangesloten landen op het gebied van de energievoorziening. Het is niet gelukt volledige overeenstemming te be reiken over de plannen voor coördinering van het economische beleid van de tien Hoewel veel aandacht is gegeven aan voorstellen voor het op elkaar afstemmen van de economische plannen van de tien landen, werd de conferentie toch overheerst door de vraagstukken van energie en grondstoffen, aldus het com muniqué. Het agendapunt economische integratie kon niet geheel worden afge werkt. De vergadering besloot Afghanistan de status van waarnemer bij Comecon-be- sprekingen te verlenen. Andere waarne- Hij gaf deze verzekering terwijl hij en andere vertegenwoordigers van de op- standelingengoeperingen begonnen aan een tweedaagse bespreking met een speci ale commissie van de islamitische confe rentie in Genève. SALISBURY (Reuter). De lucht macht van Zimbabwe is gisteren in staat van paraatheid gebracht en eenheden van leger en politie zijn ingezet om een einde te maken aan een gewapende opstand van aanhangers van Joshua Nkomo’s ontbon den guerilla-leger (ZIPRA) in West-Zim- babwe. Aanhangers van Nkomo die bij de ver kiezingen op 18 april een nederlaag leed, zijn ontevreden over Nkomo’s onderge schikte rol als minister van Binnenlandse Zaken in het nieuwe kabinet van premier Moegabe. Moegabe beschouwt de opstand als een ondermijning van zijn regering en heeft verklaard de rebellie met alle middelen te zullen neerslaan. Het tijdschrift Der Spiegel kwam giste ren met een opinie-onderzoek, waaruit bleek dat de huidige kanselier Helmut Schmidt met zijn links-liberale coalitie bij de verkiezingen op 5 oktober aanstaande gaat winnen. Voorspeld wordt dat Schmidt verder komt dan de overwinning KAAPSTAD (UPI). De Zuidafrikaan se politie heeft gisteren de stad Uitenhage, 32 kilometer ten westen van Port Eliza beth, volledig voor journalisten afgesloten nadat 1000 stakende zwarte arbeiders van de Amerikaanse bandenfabriek Good year een protestmars hadden gehouden voor hoger loon. Een fotograaf van het blad „Port Eliza beth Evening Post” werd door de politie gearresteerd. De demonstranten zouden met stenen naar huizen van blanken heb ben gegooid, zo meldden journalisten voordat zij uit de stad werden gezet. Eerder deze week had de politie met geweervuur en traangas al slag geleverd met niet-blanke demonstranten in Kaap stad, Port Elizabeth en Uitenhage. In en kele zwarte woonwijken van Port Eliza beth moesten politieagenten zich al schie tend een weg banen langs opgeworpen barricaden, zo heeft de politie verklaard. Twee personen zouden door schoten ha gel van de politie zijn gewond. De onrust in het gebied rond Port Eliza beth begon toen de fabrieken van Volks wagen en Ford door stakingen van zwarte arbeiders hun poorten moesten sluiten. De stakingen voor hogere lonen hebben zich nu uitgebreid naar nog acht andere ondernemingen. Het officiële dodencijfer na de rellen deze week in Zuid-Afrika bedraagt 32, zo heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. Dertig doden zouden zijn ge vallen in Kaapstad en omgeving en 2 in Bloemfontein. NEW DELHI (Reuter). De Sovjet- Unie is in snel tempo bezig zijn strijd krachten in Afghanistan uit te breiden. Elke avond strijken op het vliegveld van Kaboel zo’n tien grote transportvliegtui gen neer zo hebben westerse diplomatieke bronnen in New Delhi gisteren verklaard. Zij zeiden dat deze toestellen onder dek king van de duisternis verse manschap pen en materieel aanvoeren voor de strijd tegen de islamitische verzetsgroepen. De Russische strijdmacht zou momenteel aanzienlijk meer dan de aanvankelijk door het Westen op tachtig- tot honderd- landen, aldus een communiqué dat in Praag is gepubliceerd. De zeven Oosteuropese landen en hun vier bondgenoten elders in de wereld, waren het er blijkens het communiqué over eens dat er op het energieverbruik bezuinigd dient te worden en dat er meer samenwerking moet komen bij opsporing en ontginning van nieuwe energiebron nen. Ook met andere grondstoffen moet voortaan zuiniger worden omgesprongen. BERKELEY (UPI). In een proef schrift, geschreven aan de universi- teit van Californië staat dat vrouwen langer leven dan mannen omdat zij biologisch sterker zijn en niet omdat zij een gemakkelijker leven leiden. Volgens de schrijfster, Deborah Win gard, wordt een man in de Verenigde Staten gemiddeld 69 jaar tegen 77 jaar voor vrouwen, omdat „vrouwen gewoon biologisch fitter zijn dan mannen”. De meeste onderzoeken tot nog toe hebben de langere levensduur van de vrouw toegeschreven aan werkom standigheden en daarmee verbonden gezondheidsproblemen, aldus me vrouw Wingard. „Ik dacht dat het feit dat mannen eerder gewoontes heb ben die slecht zijn Voor de gezond heid, zoals roken en drinken, zou ver klaren dat zij vroeger overlijden”, zo zei de schrijfster, die vorige week is benoemd tot hoogleraar in de epide miologie aan de faculteit voor genees kunde van de San-Diego-hogeschool. Volgens haar wees onderzoek echter uit dat vrouwen „meer risicovolle ei genschappen hebben dan mannen”. Deze factoren omvatten in haar proefschrift roken, drinken, gebrek aan lichaamsbeweging, leeftijd, ras, beroep, sociaal-economische status, gewicht, slaappatronen, gebruik van medische voorzieningen, lidmaat schap van kerk en vereniging en le vensvervulling. Ondanks de risico factors hebben „vrouwen een lager sterftegemiddelde in vrijwel ieder land op bijna elke leeftijd en bij de meeste doodsoorzaken”, aldus me vrouw Wingard. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. „Mij is bekend wie waarschijnlijk de voorzitter van de Europese Commissie gaat worden per 1 januari 1980. Ik wil echter nu nog geen namen noemen.” Dit heeft minister-president Van Agt gister avond meegedeeld tijdens zijn weke lijkse persconferentie na afloop van de vergadering van de ministerraad. Het voorzitterschap van de com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, komt vrij wanneer de Engelsman Jenkins zijn functie neerlegt. Een kandidaat uit Luxemburg of Nederland komt in aanmerking omdat deze landen nog niet eerder een voorzitter geleverd hebben. Van Agt wilde geen namen van personen noemen, maar verze kerde wel dat het een kandidaat uit de Benelux gaat worden. In Brussel wordt echter niet uitgesloten geacht dat uiteindelijk een Italiaan zal wor den gekozen. De Beneluxlanden gaan dit week einde praten over een gezamenlijke voordracht aan de Europese Com missie, zo deelde de Belgische pre mier Martens gisteren mee. Hij zou vandaag contact zoeken met premier Van Agt. Martens had gisteren in russel over de kwestie gepraat met zijn Luxemburgse collega Pierre Werner. Volgens de beide regerings leiders zou maandag de naam van de Benelux-kandidaat bekend worden gemaakt. Het congres in München werd door de secretaris-generaal van de CSU, Edmund Stoiber, toegesproken over de „nazi-achti- ge” heksenjacht van tegenstanders op CSU-leider Strauss. Tot de heksenjagers moeten volgens Stoiber fascisten, commu nisten en leden van de regerende coalitie gerekend worden. De campagne tegen Strauss kan volgens Stoiber slechts worden vergeleken met de nazi-propaganda onder Hitlers minister Goebbels. Stoibers verwijzing naar Goeb bels moet worden gezien in het licht van een aanval op Strauss in het tijdschrift Stern, waarin een toespraak van Strauss werd vergeleken met een rede van Adolf Hitler in dezelfde congreshal tijdens de Tweede Wereldoorlog. Op het tweedaagse congres spreken on der andere de politici die Strauss bij een eventuele overwinning op 5 oktober in zijn „ploeg” denkt op te nemen. Gerhard Stoltenberg, premier van Sleeswijk-Holstein en vicekanselier of mi nister van Financiën in de eventuele rege ring van Strauss, riep het congres gisteren op om strijd te leveren voor de overwin ning op 5 oktober. Hij legde de nadruk op de economische moeilijkheden van de Bondsrepubliek en stelde een financieel plan voor van „vrijheid en sociale verant woordelijkheid” Vandaag wordt het congres in München toegesproken door de leider van de chris- ten-democraten Helmut Kohl en door Franz-Jozef Strauss zelf. ;er Per- lar ont- ‘erwerk mensen l wil de ;r te lijf onaan- stateert aor een Voordat Carter en Cossiga confereer den, had eerstgenoemde een onderhoud in het Quirinaal gehad met president Sandro Pertini. Vandaag gaat hij op audiëntie bij de paus en vliegt dan naar Venetië voor de morgen beginnende economische topcon ferentie van zeven westerse landen. De Westduitse regeriiig acht het vooruit zicht groot dat op de economische topcon ferentie het Westen eensgezind de interna tionale toestand en de internationale cri ses zal beoordelen. „Vast staat”, verklaarde NEW YORK (ANP). Het ziet er naar uit dat de groei van de wereldeconomie dit jaar niet meer dan 2,5 procent zal bedra gen en de kans is groot dat Engeland en de Verenigde Staten helemaal geen groei zul len kennen. Dit staat in een rapport over de ontwikkeling van de wereldeconomie, dat de afdeling economische en sociale zaken van de Verenigde Naties gisteren heeft gepubliceerd. In de voornaamste industrielanden zal de groei naar alle waarschijnlijkheid klein zijn, mogelijk niet meer dan ander half procent. De socialistische landen zul len het beter doen en dit jaar mogelijk een gemiddelde groei van 4,5 procent berei ken. Om de economische groei in de ont wikkelingslanden te beschermen tegen kwalijke invloeden van buitenaf, is inter nationale economische samenwerking no dig, aldus het rapport. De economische deskundigen van de VN achten de kans op een belangrijke afneming van de inflatie klein en wijzen erop dat de prijsstijging in een groot aan tal rijke landen al meer dan tien procent per jaar bedraagt en in de ontwikkelings landen over het algemeen meer dan twin tig procent. De stijging van de prijzen van energie, die in de vijftien maanden tot maart van dit jaar 130 procent heeft be dragen, is de voornaamste oorzaak van de toeneming van de inflatie, aldus het rapport. Chin A Sen verklaarde in een toespraak voor de Surinaamse televisie dat het kabi net met 19 leden te log werd bevonden om een slagvaardig beleid te voeren. Het departement van Economische Za ken zal na afstoting van enkele diensten en bedrijven worden beheerd door de minister van Financiën. Sociale Zaken wordt voorlopig toegevoegd aan het mi nisterie van Arbeid en Ontwikkelingsbe leid wordt opgeheven en zal als directo raat onderdak vinden bij het ministerie van Algemene Zaken en Buitenlandse Zaken. Premier Chin A Sen zei dat toen hij gepolst werd om de leiding van het kabi net op zich te nemen, hij zich al afvroeg of het aantal ministers de slagvaardigheid niet zou belemmeren. Volgens Chin A Sen stagneerde de be sluitvorming van de regering herhaalde lijk, waardoor wezenlijk gevaar ontstond dat de uitvoering van de regeringsverkla ring en het urgentieprogramma in het gedrang zou komen. De premier merkt op nooit aan de moed, durf en capaciteit van de afgetreden be- MADRID (DPA). De blokkade van de - Frans-Spaanse grens, die vijf dagen gele den is begonnen, wordt opgeheven. De Spaanse vrachtwagenchauffeurs die de grenspost La Junquera hadden geblok keerd nadat Franse boeren hun vrachtwa gens met goedkope groenten hadden aan gevallen, zijn gisteren in de namiddag begonnen met het opheffen van de blok kade. De regeringen in Parijs en Madrid be sloten de chauffeurs schadeloos te stellen voor de vernielingen die zijn toegebracht aan hun vrachtwagens. Sommige vracht wagens zijn in brand gestoken door Fran se boeren. De blokkade stuurde het toeris tisch verkeer van en naar Spanje grondig in de war. Vele reizigers konden de grens post niet passeren en moesten wachten of lange omwegen maken. Op bepaalde ogenblikken stonden meer dan 2000 vrachtwagens bij de grenspost. Nadat gisteren verscheidene uren was onderhandeld tussen de vrachtwagen chauffeurs en de Spaanse autoriteiten, werd besloten tot beëindiging van de blok kade. Officieel werd meegedeeld dat er nu garanties zijn voor een ongestoord trans port van waren door Frankrijk. De rege ring in Parijs heeft de Franse boeren verzekerd de prijzen van groenten en fruit, indien nodig, op peil te houden. Afghaanse rebellenleiders zijn in Genève aanwezig tijdens een door islamitische landen georganiseerde conferentie over de situatie in Afghanistan. Rechts de leider van de delegatie, Agha Shari. PRAAG (ANP). Volgende maand worden de onderhandelingen tussen de Europese Gemeenschap en de Sovjet-Unie hervat in Genève, zo heeft Nikolai Faddeyev, secretaris de Oosteuropese organisatie wederzijdse economische bij stand Comecon, meegedeeld. Het overleg tussen de twee economische groeperingen was na het Russische militaire ingrijpen in Afghanistan genoeg gestaakt. Faddeyev zei dat partijen op 16 juli weer rond de tafel gaan zitten. „We ver wachten dat het overleg opbouwende re sultaten zal opleveren”, zo voegde hij er aan toe. Het gesprek zal vooral gaan over de mogelijkheden om een formeel handelsakkoord tussen de EG en de Co mecon te sluiten. Daar wordt al verschei dene jaren over gepraat. De EG is van mening dat zij wel met de

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3