op modern informatiesysteem Verwondering in IJmond Vignet Velser Gemeenschap voor vertrekkende dirigente Bij klanten Tafeltje Dek-je voorkeur voor carillonklankcn TER BEVORDERING VAN EFFICIËNTIE EN VEILIGHEID J dure menu’s over uitspraak Heerma „Radar IJmuiden” gaat over Vaste vergoeding nauwelijks toereikend it I I ZATERDAG 21 JUNI 1980 5 IJMOND Sloop door Eli Vlessing Indeling IVS Bereik PLAN VOOR KOLENOVERSLAG BIJ AVERIJHAVEN Invloed oo Oude semafoor moet wijken voor moderne verkeersleidingspost Voorbarig IJMUIDEN. Het Directo raat Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM) hoopt nog voor het einde van dit jaar het startschot te kunnen geven voor de bouw van een nieuwe semafoor in IJmuiden. Het ge bouw, van waaruit het in- en uitgaande scheepvaartverkeer wordt geregeld, zal 8 meter ach ter de huidige semafoor aan de Seinpostweg worden opgetrok ken. Inclusief de 18 meter hoge radarantenne met kraaienest zal het gebouw een hoogte krijgen van 40 meter. In de loop van 1982 zal het in gebruik moeten worden genomen. De kosten van bouw en inrichting met de meest geavanceerde elektronische technische apparatuur wordt geraamd op circa 10 miljoen gulden. Verslagenheid Onderscheiding jStl 1 I 4 90 85 00 70 00 80 idorp) atts. Veer- 23 u., eroti- sing Het r in t en d in (Van een onzer redacteuren) IJMOND. De uitspraken van wet houder E. Heerema van Amsterdam over een nog dit jaar bij het Hoogovensterrein aan te leggen terminal voor de overslag van kolen en ertsen blijkt nogal voorba rig geweest te zijn. Tijdens een debat in de hoofdstedelijke gemeenteraad over de havenontwikkelingen in het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied liet Heerema dui delijk blijken te rekenen op een snelle realisering van het project. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het Centraal Orgaan Bejaardenbeleid in Velsen draait anderhalf jaar als stichting met directe inbreng vanuit het gemeentebestuur. In januari 1979 nam het COB na talloze voorbesprekingen definitief de taak over van de meer praktijk gerichte Stichting Dienstverlening aan Bejaarden (SDAB), een op particuliere leest geschoeide instelling. In het COB-taken- pakket ligt het accent op coördinatie van plaatselijke activitei ten ten behoeve van de 65-plussers. De maaltijdenverstrekking aan die leeftijdsgroep (Bezorgsysteem Tafeltje Dek-je) krijgt als erfenis uit de SDAB-periode relatief veel aandacht in het eerste COB-jaarverslag behandelend de gang van zaken in 1979. Ook de te installeren radarbeeldkas- ten zijn, in vergelijking met de appara tuur die sinds 1964 in gebruik is, aan merkelijk verbeterd. Op de beeldscher men zijn de contouren van alle obstakels duidelijk waarneembaar. Zoals de kade muren, boeien, strekdammen, sluizen en de lichtenlijn. Navigatiepunten die met elkaar als een soort geografische kaart geprojecteerd kunnen worden op het beeldscherm. Dankzij de hoogte van de radarmast is het mogelijk verder over zee te „kijken”. De blik wordt nu begrensd op 28 kilome ter. Het nieuwe radaroog heeft een be reik van 40 kilometer. Een verbetering die onder meer noodzakelijk is voor er tstankers met een diepte van meer dan 18 meter met bestemming de aan te Hef ontwerp van het nieuwe communica- tiecentrum dat in IJmuiden binnen enke le jaren operationeel moet worden en de plaats gaat Innemen van het huidige semafoor. hebben vrijdagmiddag in het Diensten centrum aan het Zeewijkplein afscheid genomen van hun dirigente Jeanne van Asselt, die met al deze koren sinds vijf tien jaren grote successen heeft geboekt. Dat gebeurde tijdens een besloten recep tie, want voor een open receptie met alle koorleden en relaties zou men op z’n minst de Stadsschouwburg hebben moe ten afhuren. Van alle koren afzonderlijk neemt zij afscheid tijdens de laatste repe tities. Afgezien van haar grote muzikale gaven als koordirigente is het al onmogelijk ge bleken haar te laten opvolgen door één man of vrouw, omdat niemand bereid en in staat is gevonden de leiding van al die koren op zich te nemen met alle repetities, concerten, uitvoeringen, deelneming aan concoursen en dergelijke. Haar vertrek naar Oss brengt daarom verscheidene ko ren in de problemen. Nu al is bekend, dat zij door meerdere dirigenten zal worden opgevolgd. Zij stelde zich op het standpunt, dat men ook aan bejaardenkoren hoge eisen kan en moet stellen. Daarom werd zij door de bejaarden wel eens „lastig” genoemd - ze erkende vrijdagmiddag zelf het te zijn. Maar het resultaat is geweest overvolle prijzenkasten, langspeelplaten, optredens voor radio en televisie met als dirigente van bejaardenkoren een landelijke repu tatie. Daarvoor werd vrijdagmiddag onder meer grote bewondering, dank en respekt uitgesproken door in eerste instantie de voorzitter van het Centraal Orgaan Be jaardenbeleid in Velsen en door wet houder J. W. Meijer namens de gemeente Wethouder J. W. Meijer vertolkte de hulde en dank van het gemeente bestuur. te r in leze t je een een de .30 u., e jon- 16 j. ag en ag en stel- 20 u.: 1 21.15 avond 11004) ie”, 12 keert 16 j. 19 en orde”, .15 u.: otzoe- de ers. bei- van mannen en een systeem van koken als burenhulp wil het COB- bestuur deze activiteit verder uitbouwen. Direct contact tussen de betrokken bejaarden wordt als belangrijke bijkomstigheid genoemd van gemelde initiatieven. De maaltijdenverstrekking vormt vanwege de hieraan verbonden papierenrompslomp een extra belasting voor de COB-administratie die aan de Abelen straat (gebouw „In de Abeel”) nog steeds uitermate krap gehuis vest is. Overwogen wordt daarom aanstelling van een aparte functionaris hiervoor. eer la- ;aar ge- in- sen cht eer ak- de de ha- pe- irte Opvallend was vorig jaar toeneming van het aantal uitge brachte maaltijden van 275 (75 bezorgadressen) naar 500 (110 adressen). Door invoering van een keuzesysteem voor de deelne mers, prijsstijgingen per ingekochte (diepvries)maaltijd en ook een hoger elektriciteitstarief kwam de verhouding kosten/baten meer en meer scheef te liggen. Bij de keuzebepaling, ingevoerd in september 1979, viel op de algemene voorkeur voor de duurdere menu’s waardoor grotere bedragen gemoeid waren met het op peil houden van de voorraden. Door een vaste vrijwilligersploeg werd en wordt nog steeds bezorgd vanuit een speciale diepvries- kluis aan de Abelenstraat in IJmuiden-Oost. Opheffing van een tweede diepvriescel in Velsen-Noord wordt overwogen gezien het relatief geringe aantal deelnemers uit die plaats. Met het organiseren van gezamenlijke maaltijden, kookcursussen voor VELSEN. De besturen van een klei ne tiental bejaardenkoren in de Umond In 1951 werd door prins Bernhard de huidige havenradarinstallatie in gebruik genomen. De modernste en eerste in haar soort op het vasteland van Europa. Datzelfde geldt ook weer voor de nieuwe voor demonstraties, opleiding, vergade ren en instructie. In geval van rampen kan hier een actiecentrum worden inge richt. Waarschijnlijk zullen hier ook de terminals worden geplaatst van het in formatieverwerkende systeem. De twee de verdieping zal voorzien in een behoef te die momenteel node wordt gemist, namelijk een rust- en ontspanningsruim- te voor het personeel. Verder op de twee de verdieping kantoorruimten voor de Rijkshavenmeester en de inspecteur van de dienst. Eén van beiden zal fungeren als chef van de post. De vierde verdieping zal min of meer worden volgestouwd met alles wat be trekking heeft op de techniek. Techni sche apparatuur op het gebied van de elektronica. Belangrijk is ook de lucht- behandelingsapparatuur die dient ter koeling van de computer en beeld- schermruimten. Zowel de begane grond als de topverdieping is grotendeels be stemd voor dienstruimten. Alle vijf bouwlagen zijn middels een lift met el kaar verbonden. steem) waarmee in eerste instantie het Havenkantoor in Amsterdam, het Slui- scommando in IJmuiden en het opera- tiecentrum in het nieuwe gebouw zelf zullen worden uitgerust. Als in een later stadium het systeem is beproefd kunnen ook belanghebbenden, zoals sleepvaart- maatschappijen, het kantoor van de vletterlieden en de post van marechaus see daarmee worden uitgerust. Het data-systeem beschikt over 11 „pa gina’s” waar alle noodzakelijke informa tiegegevens uit zijn op te diepen. Daarbij moet worden gedacht aan te verwachten tijden van aankomst van schepen, bij zonderheden van die schepen van tech nische aard maar evenzeer van de lading die zij voeren, alle informatie van sche pen die op de rede van IJmuiden ten anker liggen, zich in de haven, sluizen of het Noordzeekanaal ophouden en van schepen die vertoeven in het Amster damse havengebied. Dit systeem zal alleen daarom al ui terst efficiënt zijn, omdat het een einde maakt aan het huidige steeds toenemen de telefonische en radiografische ver keer tussen genoemde posten. Niet min der belangrijk is dat met gebruikmaking van dit systeem het risico van het maken van fouten of vergissingen nihil wordt. Betere en vollediger informatie, waar mee de veiligheid van de scheepvaart en de mensen die werken en wonen in de omgeving van het vaarwater, wordt be vorderd. Naast de volledig gemoderniseerde computergestuurde apparatuur is ook ruimschoots aandacht besteed aan de werkomstandigheden van de mensen die op de toren de continudienst moeten verzorgen. Daarvoor is de derde verdie ping gereserveerd waar de nuttige werk ruimte een oppervlakte bestrijkt van 14 bij 14 meter en omgeven is door een balkon met balustrade. Hier zullen kust wacht, radardienst en redeplot worden gehuisvest. Instellingen die nu op ver schillende verdiepingen de ruimte van de huidige semafoor reeds delen. Maar ook de Rijkshavendienst en de Rijkswa terstaat zullen gebruik maken van de werkvloer. Een samenwerkingsverband dat in het kader van de per 1 januari van dit jaar samengevoegde diensten onder de vlag van de DGSM uitstekend past in de constellatie van de nieuwe behuizing. Het hele gebouw bestaat uit 6 verdie pingen, behalve de derde, elke met een vloeroppervlak van 9,50 bij 9,50 meter. Op de eerste verdieping zijn ruimten installatie waarvoor een werkgroep met vertegenwoordigers van alle betrokken diensten een programma van eisen heeft opgesteld dat is verwerkt in vier lijvige boekwerken waar Den Haag zijn goed keuring aan heeft gegeven. In nauw overleg met de mensen van de werk groep hebben specialisten van Philips het wenselijk geachte systeem gedefini eerd. Overeenkomstig het ultra-moder- ne havenradarsysteem van IJmuiden zullen ook de walradarketens van Rot terdam en Antwerpen worden uitge voerd. Velsen, die stipuleerde dat afgezien van de vreugde van het met elkaar zingen- de koren voor de bejaarden ook veel contact mogelijkheden bieden. leggen overslaghaven aan de noordoe ver van de IJmond. Kleinere schepen zoals kusters en sleepboten zullen op 25 kilometer afstand waarneembaar zijn. Jachten en tenders op 18 kilometer ter wijl boeien reeds op 14 kilometer af stand op het beeldscherm kunnen wor den geregistreerd. Ook de blik landinwaarts wordt ver ruimd dankzij een radarsensor die wordt geplaatst op het havenkantoor op het Sluiseiland. Situaties op het Noord zeekanaal tot voorbij het tracé van de Velsertunnel kunnen opgevangen door de sensor middels een straalverbinding worden doorgeseind naar de toren. Het nieuwe operationele hart van het IJmui- dense havengebied. gehaalde plan. „Er zijn de laatste tijd nogal wat ontwikkelingen geweest die ge leid hebben tot diverse wijzigingen van de oorspronkelijke voorhavenplannen. De aanleg van een terminal op de plaats van de averijhaven is daar een voorbeeld van. Beverwijk rekent er op dat deze zaak binnen het Open Beraad besproken zal worden. Pas als dat gebeurd is, kan een besluit genomen worden. Vandaar dat de uitsprei en van Heerema op het eerste gezicht wat voorbarig lijl en”, zo zei hij. Ook Velsen kijkt blijkens mededelingen van de gemeentelijk woordvoerder aldaar wat vreemd tegen de opmerkingen van de Amsterdamse havenwethouder aan. „Dat de oorspronkelijke voorhaven-plannen danig uitgekleed zijn, is overduidelijk. Heerema denkt waarschijnlijk dat de aan leg van een terminal planologisch wel De zorg vanuit het COB voor nog zelfstandig wonende bejaar den in Velsen spitst zich toe op de sectoren gezondheidszorg, huisvesting, het gezelligheidsleven en daarbij ook de maatschap pelijke dienstverlening. Georganiseerde bejaarden in de ge meente hebben direct invloed op de bestuurlijke gang van zaken via een driemansvertegenwoordiging van de bejaardenbonden. Niet-georganiseerden kunnen daarin meepraten via wijkcom missies in te stellen voor de afisonderlijke woongebieden en woonkernen. Voor Velsen-Noord, Velsen-Oost en Santpoort zijn hiervoor al de eerste stappen gezet. Over de inzet van vrijwilligers, in tegenspraak met een voort gaande professionalisering in de welzijnssfeer, verkeert het COB momenteel nog in dubio. Niet ingevuld zijn aspecten als begelei ding, vergoedingsregeling en nauw omlijnd ook de taakstelling van vrijwillige medewerkers. Het meest opmerkelijke verschil aan de buitenkant van het gebouw, dat zo’n dominerende plaats inneemt bij de have ningang van IJmuiden, is naast de aan gepaste architectonische conceptie, het verdwijnen van de stellage met de sig- naallampen. Vrijwel alle seinen en te kens die met behulp daarvan werden overgedragen zijn verdrongen door de techniek. In dat verband is voor de infor matieverwerking een gesloten beeld- schermcircuit gecreëerd. Een zoge noemd IVS (Informatieverwerkend Sy- Directeur van het district IJmond van de DGSM de heer M.C. Willemse, heeft bijzonder veel waardering voor de men sen van de werkgroep die via hun pro gramma van wensen een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de, naar zijn idee, toch snelle vormgeving van reeds jarenlang bestaande plannen en eisen. „Ook van de zijde van Philips heeft men”, zo vertelt hij, „daarvoor vee] waardering gehad. Twee mensen van de districtsleiding, twee loodsen, twee ra- darwaamemers en twee mensen van de besteldienst hebben uitstekend voorbe reidend werk geleverd. Dat dat mogelijk was is mede te danken aan het feit dat de huidige behuizing te klein en de appara tuur toch wat te beperkt werd. Men wist uit ervaring waar de knelpunten lagen”. Over het operationeel worden van de nieuwe toren -„ik praat eigenlijk liever over het operatiecentrum dan over se mafoor”-vertelt hij dat de huidige voor ziening volledig in werking blijft tot na gereedkomen van de nieuwe toren. Alle mensen die met de nieuwe apparatuur en onder volkomen gewijzigde omstan digheden met elkaar moeten werken, moeten ruimschoots de gelegenheid krij gen vertrouwd te raken met „het nieu we”. Als dat proces voltooid is zal wor den overgegaan tot de sloop van de oude semafoor. Een hele klus omdat”, aldus de heer Willemse, „dat bouwsel is opge trokken op een solide bunker.” Met de „oude” semafoor zal ook de kleinere versie daarvan, die terzijde staat en in beheer is bij Rijkswaterstaat, onder de slopershamer vallen. Het mo dernste operationele scheepvaartver- keersleidingscentrum van de Europese kust staat, evenals in 1964, over een paar jaar opnieuw in IJmuiden! VELSEN. Velsens gemeentebeiaar- dier Hein de Ligt bespeelt zaterdagmid dag tussen vier en vijf uur als gebruikelijk het stadhuiscarillon op het Plein 1945. Gespeeld worden de volgende composi ties: 1. Fantasia (H. Herzog); 2. Siciliano (J. S. Bach); 3. 2 ambachtsliedjes: a. Komt vrienden in den ronde, b. Vier weverkens; 4. Intermezzo 1 (J. Andriessen); 5. Kleine triptiek (H. Maijer): a. preludium, b. me nuet, c. passacaglia; 6. twee liefdesliedjes: a. Adelein, bruin maagdelijn, b. Ik zeg adieu; 7. Intermezzo H (J. Andriessen); 8. Leeuwarder impressies (P. Post): a. de Oldenhove, b. us heit, c. prinsentuin, d. us men, e. zaailandmarkt; 9. Improvisatie (H. de Ligt). Dit zou op de plaats van de huidige averijhaven gesitueerd moeten worden. Deze haven, die eigendom is van het Rijk, wordt slechts in zeer beperkte mate ge bruikt. De gemeenten Velsen en Bever wijk hebben evenals Hoogovens en de Provincie de indruk dat Heerema wat al te hard van stapel gelopen is. De zaak zal in ieder geval eerst binnen het zogenoemde Open Beraad aan de orde moeten komen, zo wordt gesteld. De aanleg van een terminal in de IJmond zou Amsterdam zeer gelegen ko men aangezien er mede in verband met de vergroting van de centrale Hemweg meer kolen naar de hoofdstad vervoerd zullen moeten worden. In de IJmond wordt er, zo blijkt uit de reacties van diverse betrok ken partijen, terdege rekening mee gehou den dat bij Heerema de wens de vader van de gedachte is geweest. Een woordvoerder van de gemeente Be verwijk liet weten niet geheel onbekend te zijn met het door Heerema naar voren De heer Van der Vegt van het COG signaleerde dat er grote verslagenheid heerst onder de bejaarde koorleden over het tamelijk plotseling vertrek van Jeanne van Asselt, die het wat rustiger aan wil gaan doen. Hij memoreerde de oprichting van het Algemeen Velser Bejaardenkoor in 1965 met direct zo’n honderd leden, die onder leiding van mevrouw van Asselt al in 1967 de eerste beker wonnen tijdens het Neder lands Koorfestival. Die beker werd haar nu overhandigd. In 1969 telde het koor honderdtachtig leden. Toen won men al eerste prijzen en werd ook de eerste gram mofoonplaat uitgebracht. In 1970 werd het koorfestival in Velsen gehouden met 47 deelnemende bejaardenkoren en twee duizend zangers in Velserbeek. In 1973 trad het Velser Bejaardenkoor voor het eerst op voor de televisie en daarna is de reeks successen nauwelijks rpeer op te sommen. In dat jaar ontstonden nieuwe bejaardenkoren in Velsen-Noord, later in de bejaardentehuizen, in Zeewijk, maar ook de al bestaande interkerkelijke be jaardenkoren in Beverwijk en Umuiden en het Heemskerks Hervormd Kerkkoor vroegen haar als dirigente, waarbij zij aangetekend, dat mevrouw Van Asselt ook nog pianoles gaf, zelf veel muziek schreef en zangspelen samenstelde. Van de interkerkelijke koren brachten vier vertegenwoordigsters vrijdagmiddag de moed op haar een zelfgeschreven af scheidslied toe te zingen. haalbaar zal zijn, maar er moet toch nog het een en ander gebeuren voor het werkelijk zo ver is. Het Open Beraad spreekt in ieder geval een woordje mee en het is uiteindelijk de minister van Verkeer en Waterstaat die op grond van de aan hem uitgebracht adviezen een beslissing over de havenontwikkelingen neemt”, al dus de woordvoerder. Ook Velsen vindt de uitspraken van Heerema dus voor barig. De Provincie heeft, zo werd door een woordvoerder meegedeeld, nog geen ken nis genomen van het plan. Wel is in Haar lem geconstateerd dat de Amsterdamse wethouder vrij veel vaart achter het door hem zo noodzakelijk geachte plan zet. Hoogovens wacht, zo blijkt uit mededelin gen van dit bedrijf, rustig op de dingen die gaan komen. Mocht de terminal er ooit komen, dan verwacht het staalbedrijf in een vroeg stadium bij het overleg over deze zaak betrokken te worden. Grote waardering ook van de Velser Gemeenschap als culturele opbouworga- nisatie voor het particulier initiatief dat mevrouw Van Asselt mede ontketende. De secretaresse van deze stichting, me vrouw Lammerse, overhandigde de schei dende dirigente namens het bestuur als onderscheiding het zilveren vignet van de Velser Gemeenschap als dank voor alles wat zij voor de zangkunst in Velsen heeft gedaan. Daarna volgden nog sprekers namens de Algemene Ned. Bond van Ouderen, afdeling Velsen en verschillende koren, waarbij nog haar grote begrip werd vast gesteld voor de speciale eisen die een bejaardenkoor stelt, haar stimulerende persoonlijkheid en haar humor. In haar dankwoord onthulde mevrouw Van Asselt, dat zij het moeilijke besluit om Velsen te verlaten had genomen, mede omdat zij eigenlijk geen van de koren had willen afstoten, terwijl zij haar leven toch wat rustiger moet gaan inrichten. Daarom vertrek naar een andere regio, maar in Oss is zij al benoemd tot dirigente van tenminste één koor. Van de besturen vroeg zij steun voor de nieuwe dirigenten in de IJmond die haar opvolgen. J

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5