Kamerbehandeling pas over een jaar iedereen anders Rijksluchtvaartdienst wijst kritiek op prognoses van de hand Draaien vierde baan kost nog geen jaar Nog geen duidelijkheid Over Schiphols toekomst denkt over woonschepenbeleid Nieuwe koers provincie moet nog juridisch worden getoetst sje ]ens Ikg ak tegen aamsteeg est vanaf 12. Zaten nen 8 ZATERDAG 21 IJMOND JUNI 19 8 0 ourant iek T (Van een onzer verslaggevers) Zelden heeft een nota zoveel tegenstellingen en vraagtekens opge roepen als het Structuurschema Burgerluchtvaartterreinen dit in het afgelopen jaar heeft gedaan. Het is dan ook een ingewikkelde nota. Niet alleen de gevolgen voor het ruimtelijk beslag dat uitbreiding van de luchthavens, met name Schiphol, met zich brengt wordt erin behandeld, ook komen er uitgebreid zaken aan de orde als geluidhin der, werkgelegenheid, woningbouw, infrastructuur en economische groei. Vandaag is het precies een half jaar geleden dat de minister van Verkeer en Waterstaat, mede namens zijn collega van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening een lijving rapport publiceerde dat de naam Structuurschema Burgerluchtvaart terreinen draagt. In dit rapport bracht de regering haar beleidsvoornemen naar buiten ten aanzien van de verdeling van de ruimte die moet worden benut voor de uitbreiding van onze burgerluchtvaart terreinen Schiphol, Rotterdam, Eelde, Beek en de voor het civiele verkeer opengestelde militaire bases Eindhoven en Twente. Vorige week, op 15 juli liep de termijn af, waarop belangheb benden hun mening in het kader van de inspraak konden geven, waarna het plan van de regering doorgestuurd is met alle daarop binnengekomen reacties naar de Raad van ADvies voor de Ruimtelijke Ordening. Onderstaand een overzicht van de belangrijkste regeringsstandpunten en de reacties daarop. lem (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het is nog niet duidelijk of het voorgenomen woonschepenbeleid, zoals Gede puteerde Staten zich dat hadden gedacht, gunstig of ongunstig zal uitpakken voor de woonschip- pers. De Statencommissies voor Natuur- en Landschapsbescher- ming en voor Juridische zaken hebben vrijdag in een gezamen lijke vergadering op deze vraag antwoord proberen te krijgen. Maar wat GS precies willen en wat de gevolgen van het voorge stelde beleid zullen zijn, werd nog niet duidelijk. Te meer om dat wellicht ook nog een proef proces zal moeten uitwijzen, of het beleid juridisch-technisch wel kan. In elk geval kwam men er vrijdag nog niet uit. Gedepu teerde Van Gelder beloofde dat de betrokken commissies voor de behandeling van het woonsche penbeleid in de septemberverga- dering van Provinciale Staten nog een keer een bespreking aan het onderwerp zullen kunnen wijden. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De inspraakpro cedure naar aanleiding van het structuurschema Burgerlucht vaartterreinen zal ongeveer 270 schriftelijke reacties opleveren. Bij de Rijksluchtvaartdienst op het departement van Verkeer en Waterstaat is al ruim de helft van die reacties officieel geregi streerd. Niet alleen instellingen als gemeenteraden, provinciebe sturen en Kamers van Koophan del laten zich in dit koor gelden. Zo is er een briefschrijver in de Achterhoek die een ernstige te kortkoming in het schema heeft geconstateerd. Geen woord na melijk over luchtschepen. Het ge jammer over geluidshinder is niet van de lucht. Maar over deze sta tige en bijna geruisloze manier van transport geen letter in het dikke blauwe boekwerk. Een ka binet met een beetje visie zou daar toch zeker aandacht aan ge schonken hebben, aldus onze man in het oosten van het land. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Ir Knapen (links en drs H W. B Messelink lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 3 drie trading sd. Alle itlaten-, Rozen- amper- spraak- 8: Een inalyse vertelt e leeft. druk- ng 6 j’’ biedt Ive prijs. riek. Alle xm. Ook naakt en en boot. IJsselmuiden pleit dan ook voor een zodanige verlegging van de vierde baan dat de geluidstrog daarvan precies tussen Twee kamerleden achten de kans ge ring dat nog tijdens de zittingsperiode van dit kabinet het structuursschema burger luchtvaartterreinen bij het parlement in behandeling komt. Hessel Rienks (PvdA) en Pam Cornelissen (CDA) menen dat de tussenliggende stappen te veel tijd in be slag zullen nemen om nog voor volgend jaar zomer aan discussie in de Tweede Kamer toe te kunnen komen. Cornelissen wijst erop dat gebeurtenissen tijdens de inspraakprocedure er best toe kunnen lei den dat het kabinet zijn voornemen aan zienlijk wijzigt. „Kijk naar de terugval op de markt voor vakantievluchten, dan weet je wat ik bedoel”. Half november 1979 bracht het kabinet het structuursschema in de publiciteit. De eerste verantwoordelijke is staatssecreta ris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, tweede ondertekenaar is de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Begin dit jaar werd het boekwerk ter visie gelegd, waarna tot de eerste mei gelegen heid voor reacties bestond. Die periode bleek echter te krap te zijn, waarna tot een verlenging met zes weken werd besloten. RACE- 75. lol. ITAFEL i. 950. denbu- I. 023- VONEN, nieuw w. port. 50. Tel. drachten iring niet -den. Als jegeven scomfoor op poot Alles in 02. I »ar Mr. >r, Lan- 9, IJm. spraak. 1/2 jr. 02502- igkastjes en alles I Show- itof aan- zen De- ekerk. Diverse commissieleden wilden weten, wat nu precies de maatstaven waren ge weest voor de indeling in de verschillende categorieën. Men vond het vreemd dat op een set kaartjes voor het gehele gebied van de provincie wel de categorieën 1 en 3 waren aangegeven, maar niet de categorie 2, zodat men zich geen voorstelling kon maken wat GS nu precies verstaan onder een onaanvaardbare ligplaats. Het PvdA- Statenlid Winkel was van mening, dat in elk geval de verordening niet mocht wor den toegepast op woonschepen, die al een ligplaats hadden. Met Klaasen (D’66) pleit te zij voor inpassing van de toetsingscrite ria in streekplannen. Haar fractiegenote Goedmakers vroeg zich af, of GS bij de beoordeling van de wenselijkheid van een streekplan niet al te subjectief zouden oordelen. Was het bijvoorbeeld wel juist om in zijn algemeenheid te stellen, dat woonschepen in recreatiegebied onge wenst waren. Men zou dat van gebied tot gebied moeten kunnen bekijken. Gedeputeerde Van der Knoop greep de ze stellingnamen aan om met veel reto risch plezier de Statenleden te kunnen overdonderen met een voorbeeld, hoe het met woonschepen in een recreatiegebied de spuigaten kan uitlopen. In een officieel door de Staten aangewezen groene buf ferzone, aldus Van der Knoop, was hem gevraagd toestemming te geven voor de bouw van 22 garages bij woonschepen in een zijkanaal. Langs deze woonschepen waren reeds 54 illegaal gebouwde schuren aanwezig en een groot aantal andere op stallen. Bovendien had een aantal woon- bootbewoners niet eens de toestemming voor de garages afgewacht en reeds de fundering daarvoor gemaakt. jaar november door het kabinet-Van Agt werd vrijgegeven. Centrale vraag in het geheel was: wil de rijksoverheid op dit moment wel of niet beslissen over de aanleg van een tweede internationale luchthaven? Het kabinet wond er geen doekjes om. Schiphol kan tot het jaar 2000 de verwachte groei van het aantal starts en landingen wel aan, zij het onder zekere voorwaarden. 'rijw. v.d. 322232. >r uw hemden dig. Uni sineerd. i modes, llegom SCHA- vinkelw nooit! 2-8282. MBANK, /olt. Ta rn gara- gereed- 02502- „Tja, de hele luchtvaart en alles wat daarmee verwant is, wordt in de discussie overhoop gehaald. De publicatie van het regeringsvoornemen heeft veel losge maakt. Reclamevliegen, parachutesprin gen, enz., dat alles speelt een rol in die discussie”, voegt ir. Knapen aan het bo vengenoemde voorbeeld toe. Zijn collega bij de RLD, drs. H. W. B. Messelink: „Op die inspraakavonden hebben wij de men sen wel eens teleur moeten stellen. Ze stelden allerlei zaken ter discussie waar over niet via dit schema wordt besloten. Hierin is slechts het ruimtelijke gevolg aangegeven van bepaalde ontwikkelingen die we kunnen verwachten rond de bur- gervliegvelden in ons land”. Het tweetal is betrokken geweest bij de opstelling van het schema dat verleden Zo’n 300.000 starts en landingen van lijn- en chartervliegtuigen (verleden jaar zaten we halverwege dat cijfer) is een haalbare kaart indien de zogeheten „vier de baan” aan de noordzijde in westelijke richting wordt gedraaid. Dit vooral om de bewoners van onder meer Zwanenburg en Halfweg van de ergste lawaaioverlast te bevrijden. Ook een tweede passagiersgebouw is onontbeerlijk voor de verwerking van de stroom luchtvaartpassagiers. Deze zou uitgroeien van 10 miljoen in 1979 tot het viervoudige rond de eeuwwisseling. Cij fers die hevig onder vuur kwamen te liggen van onder meer het provinciaal bestuur van Noord-Holland, omringende gemeenten en de Luchthaven Schiphol. Drs. Messelink, vervoerseconoom van professie: „Het is moeilijk om die cijfers in een paar zinnen te verklaren. Dat is tenminste op de inspraakavonden wel ge bleken. In grote lijnen kun je zeggen dat er twee soorten prognoses zijn. Allereerst die waarbij je zegt: om over vijf jaar iets te kunnen bereiken, is het nodig om hon derd miljoen te gaan investeren. Een an dere prognose is die waarbij je ruimte reserveert ten behoeve van ontwikkelin gen op langere termijn. In het eerste geval ben je je geld kwijt indien blijkt dat je er naast zit met je berekeningen”. „Bij die planologische programmering echter, gaat het om iets heel anders. Ne derland is zö vol, dat je de kans loopt over een aantal jaren geen kant meer op te kunnen omdat je die reservering achter wege hebt gelaten. Met onze prognoses zijn we aan de voorzichtige kant gaan zitten. Het is best mogelijk dat de groei anders uitpakt, maar gesteld dat dat zo is, Aan de Raad voor de Ruimtelijke Orde ning, RARO, is nu de taak een analyse van alle bijna driehonderd schriftelijke reac ties op te stellen. Daarna volgt het stand punt van de Raad zelf. Naar verwachting gaat daarmee toch wel een jaar heen. Vervolgens ziet het kabinet of er nog reden is wijzigingen aan te brengen in het beleidsvoornemen zoals dat in het schema is vastgelegd. De visie die daarna naar buiten wordt gebracht heet de regerings- beslissing, de vierde fase in de procedure die „planologische kernbeslissing” (PKB) wordt genoemd. Pas daarna komt de Tweede Kamer aan het woord over de toekomst van de Nederlandse burger luchtvaartterreinen Zoals gemeld, vinden GS thans, dat een speciale woonschepenverordening buiten werking moet treden, wanneer een ge- rk Esta diep ten Tel. dan is de straf daarop minder dan wan neer je de royale reservering niet legt. Blijk je achteraf te krap te hebben ge schat, dan is het nadeel namelijk veel zwaarder wegend. Je kunt dan geen kant meer uit”. Van der Knoop droeg dus zelf het be wijs aan, van de rekbaarheid van toet singscriteria als landschapsschoon en stads- of dorpsgezicht. oude spiegel kleine en jas i vloer- 0 cm. EDIKANT lerikaans d. geen >-2090, Dhippen- L. Tel. Toe maar, zou de argeloze toehoorder denken, en dat deden veel Statenleden dan ook in eerste instantie op gezag van Van der Knoop. Op een vraag van D’66- vertegenwoordigster Klaasen moest de gedeputeerde echter toegeven, dat het zij kanaal in kwestie Zijkanaal F in Halfweg betrof. Dit Zijkanaal heeft in de globale aanduiding van het streekplan weliswaar een groenbestemming (dagrecreatie), maar niemand, die de situatie terplaatse kent, zal de oevers van dit Zijkanaal grote landschappelijke schoonheid toekennen. De woonschepen liggen pal tegen de be bouwde kom van Halfweg aan, tussen enerzijds de suikerfabriek en anderzijds het westelijk havengebied van Amster dam. De lelijkheid van Halfweg wordt door de woonboten - met of zonder gara ges - alleen meer opgefleurd. Bovendien wordt een deel van Zijkanaal F volgens hetzelfde streekplan van het recreatiege bied, waar het aan één kant aan grenst, afgesneden bij verwezenlijking van de omlegging van Autoweg 5 bij Halfweg. In het bij de verordening behorende kaart materiaal is het gebied in kwestie tenslot te nog gearceerd aangegeven, hetgeen be tekent dat de landschapsverordenlng er niet eens van toepassing is. Messelink zet zich ook af tegen een ander verwijt dat gedeputeerde staten van Noord-Holland wereldkundig hebben gemaakt, en dit college niet alleen. De visie in het schema zou te weinig sturend zijn. Nu, daar wil de RLD-functionaris wel het een en ander over kwijt. „Kijk, luchtvaart in Nederland is nauwelijks een binnenlandse zaak. Ik geloof dat we zo’n 10.000 binnenlandse vliegbewegingen op het totaal hebben. We moeten echt alle zeilen bij zetten om internationaal alleen maar te houden wat we hebben. Je hebt altijd met het buitenland te maken. Nederland heeft in het vervoer histo risch gezien een naam opgebouwd; dat geldt ook voor de KLM. Het aandeel van de luchtvaartmaatschappij is in verhou ding tot onze 14 miljoen inwoners buiten gewoon groot. Gesteld nu, dat je beperkin gen gaat opleggen aan de groei van het aantal passagiers, dan loop je de kans dat er lijnen zouden moeten vervallen. Ik ver zeker u dat er tal van andere gegadigden zijn om in zo’n gat te duiken”. De gesprekspartners wijzen erop dat je niet zonder meer mag stellen dat de groei in het luchtverkeer een achterhaalde zaak zou zijn vanwege de exploderende olie prijzen. In het eerste jaar na de energiecri sis van zes jaar geleden, trad ook een stilstand op, maar die deuk is er al lang weer uit. „Destijds zaten we op 6 tot 7 miljoen passagiers via Schiphol en in 1975 verwachtten we 10 miljoen mensen tegen 1980. Die prognose is precies uitgeko men”, vermeldt Messelink niet zonder trots. De econoom wijst erop dat in het jaar 2000 de wereld niet ophoudt. Een gerust stellende gedachte, maar in dit verband krijgt die mededeling vooral waarde te gen de achtergrond van de prognoses. De RLD-man wil er maar mee zeggen dat wellicht over 20 jaar die prognose niet zal uitkomen, een paar jaar later echter kan - dat wel degelijk het geval zijn. Messelink ziet een aantal factoren die •- het luchtvervoer zelfs op korte termijn sterk kunnen stimuleren. „Dit jaar is het aantal vliegvakanties sterk ingezakt. Stelt nu dat we een slechte zomer krijgen, dan weet ik zeker dat we die terugval in de - volgende zomer meer dan goed zullen maken”. Naast zo’n incidenteel verschijnsel meent hij, dat ook structurele zaken een j rol spelen. „Alom hoor je de roep dat ons.- bedrijfsleven zich moet vernieuwen. Sec toren waar het dan vooral om gaat, zijn die waarin hoge scholingsgraad, hoog waardige technologie en internationale dienstverlening een vooraanstaande rol spelen. Het transport door de lucht is in dat geheel een onmisbaar element. Dat geldt ook voor de relatie tot de ontwikke lingslanden. De produktie van allerlei goederen zou niet meer in de westerse wereld moeten plaatsvinden, maar elders. Dan ben je zonder meer aangewezen op een daarbij passende vervoersstructuur”.' Messelink haalt in dit verband het gege ven aan, dat driekwart van alle vliegbewe gingen lijnverkeer en een kwart vakantie- vervoer via charters omvat. Een deel van de recreatiepassagiers zit ook nog in lijn--: toestellen, maar als die portie wegvalt, betekent dat een vermindering van de dienstverlening aan zakenmensen omdat een aantal lijnvluchten niet meer gemaakt zal worden. Het verbieden van vluchten op de korte afstand is evenmin zonder meer een zinni ge zaak. „Een Japanner die Europa nu via Amsterdam binnenkomt en niet meer naar Parijs zou mogen doorvliegen, zou gewoon een andere route gaan nemen. Dan gaat hij bijvoorbeeld rechtstreeks naar de Franse hoofdstad en laat Neder land in het vervolg links liggen”. Knapen voegt daar aan toe, dat al eer der is gesproken over alternatief vervoer via supersnelle treinen. In het structuur/, schema verkeer en vervoer is dat echter een weinig reële ontwikkeling genoemd. Bovendien is eerder gebleken dat mensen vooral de auto zullen nemen en niet het openbaar vervoer als het vliegtuig om wat voor reden ook gemeden wordt. De plano loog: „Je zou ook nog moeten zorgen voor het creëren van die snelle spoorverbindin gen voordat je bepaalde vliegtrajecten eventueel zou kunnen verbieden. Het is geen reële zaak om die twee te verwiss selen”. Ir. J. T. M. Knapen noemt het eveneens irreëel dat in de inspraakprocedure een draaiing van de vierde baan is voorgesteld naar het oosten, in plaats van naar het westen. De kop van de Zwanenburg-baan zou richting Amsterdams havengebied moeten komen. Dit om Spaarndam en het recreatiegebied Spaarnwoude te ontzien. Knapen: „Allereerst zou dit betekenen dat mensen in Amsterdam-West die nu al veel hinder hebben zwaarder belast worden en dat het ook meer inwoners daar zou tref fen. Daarnaast zou de staart van de baan dichter bij Hoofddorp komen en dat lijkt me ook geen ontwikkeling die zou worden toegejuicht”. Het grote motief voor draaiing van die baan, minder geluidshinder, zou op die manier onder het tapijt verdwijnen. De» suggestie die operatie maar achterwege te laten omdat na 1985 veel meer geluidarme toestellen in de lucht’zullen komen, wijst Messelink van de hand. „Het draaien van de baan zelf is een karwei van 7 5 8 maanden. Daarbij moet je dan nog mee tellen dat die strook beton ook operatio neel moet worden gemaakt, maar dat vergt minder tijd. Aan dat werk kun je pas beginnen als de inspraakprocedure hele maal doorlopen is”. „Het streven was altijd, dat dit kabinet de zaak nog zou afronden. Inmiddels heeft de inspraakronde zes weken langer gevergd en zitten we nu voor de vakantie. Dat betekent vertraging in het overleg. Daarom is het de vraag of we mei volgend jaar zullen halen. Het is natuurlijk duide lijk, dat hoe sneller we die baan daar draaien, des te groter het effect is voor de mensen die nu hinder van die vliegtuigen ondervinden. De verhalen dat die operatie pas tegen de jaren ’90 gereed zou zijn, kloppen gewoon niet. Dat hangt voorna melijk af van het optimisme of pessimis me waarmee je de zaak bekijkt”. 1969 vis t/m 1962, t/m 1957, >9 ƒ0,10. cent, alle rijksdaal- an 50, De Zaken, die een tegenstrijding belang dienen, waaruit het maken van een keuze moeilijk is. Er dienen zich vragen aan als: Moeten we de luchtvaart terwille van de werkgelegenheid laten groeien? Of moe ten we die juist afremmen omdat de ge luidhinder woningbouw onmogelijk maakt? Is het aanleggen van goede toe- voerwegen belangrijker dan een handha ving van het landschappelijk schoon? Ie dere betrokkene in het gebied van onze nationale luchthaven heeft zijn zegje kun nen doen. De kaarten zijn gedeeld. Het zal uiteindelijk aan de Tweede Kamer zijn te bepalen hoe het spel tot het jaar 2000 zal worden gespeeld. Als het aan de regering ligt blijft Schip hol met zijn internationale verkeersver bindingen de belangrijkste luchthaven van Nederland. In de visie van de beleids bepalers in Den Haag zal het met het huidige banenstelsel mogelijk zijn 300.000 vliegtuigbewegingen per jaar af te wer ken. In passagiers uitgedrukt: 40 miljoen reizigers. Meer dan een verdubbeling. Om deze stroom te kunnen verwerken, pleit de regering voor de aanleg van een tweede stationsgebouw. Over de toename van de geluidhinder door het toestaan vand eze capaciteitsvergroting is de nota duidelijk. Deze zal na het jaar 1985 sterk afnemen. Geluidsarme, gecertificeerde vliegtuigen zullen de zone waarin men last ondervindt niet vergroten. Ondanks dit gunstige vooruitzicht meent de regering toch een ingrijpende maatregel te moeten propageren, namelijk het draaien van de huidige Zwanenburgbaan in westelijke richting. Hierdoor zou de geluidscontour die is een zone waarbinnen men last heeft van het vliegtuiglawaai zo ver schuiven, dat Zwanenburg/Halfweg en omgeving verlost zijn van het overvlie gend luchtverkeer. Een ander gebruik van het huidige banenstelsel zou ook andere woongebieden voor een groot deel ontlas ten van het lawaai. Op het eerste gezicht een schitterend plan. Veel werkgelegenheid, weinig extra geluidhinder genoeg ruimte voor woning bouw voorhanden en weinig infrastructu rele veranderingen. Toch is de kritiek over de hoofden van de samenstellers van de nota over de burgerluchtvaartterrei nen losgebarsten. Niet alleen de progno ses die door de regering werden gehan teerd zouden niet kloppen, ook werden de door Den Haag gemaakte plannen ver vangen door andere. De zwaarste kritiek kwam van de pro vincie Noord-Holland. Met overgrote meerderheid besloot Provinciale Staten dat het onaanvaardbaar is de capaciteit van Schiphol door de draaiing van de vierde baan tot 300.000 vliegtuigbewegin gen te vergroten. Al eerder, onder meer in het streekplan Amsterdam Noordzeeka- naalgebied hadden be staten hun grens bij 180.000 vliegtuigbewegingen (starts en landingen) gelegd. De bouw van een twee de passagiersareaal werd dan ook van de hand gewezen. Hoewel men niet negatief stond tegeno ver een draaiing van de vierde baan van wege het positieve effect op de geluidbe lasting in Zwanenburg Halfweg, vond de provincie dat de draaiïngshoek een nade re studie behoeft. En daarin staat zij niet alleen. Want, afhankelijk van de geografische ligging doet vrijwel elke gemeente een duit in het zakje als het op draaien aankomt. Het percentage dat gedraaid moet worden is in alle gevallen afhankelijk van de gevol gen die dit voor eigen woongebidd meeb rengt. Velsen is voor draaiing met 0% de baan blijft waar hij nu ligt. De Haar lemmermeer vraagt een studie naar draaiing met 10%. Het Gewest Kennemer- land noemt een draaiing naar het oosten realistisch. Ook parallelle verleggingen van de huidige Zwanenburgbaan worden bepleit. Met name burgemeester IJssel muiden van Haarlemmerliede en Spaarn woude is hier een warm voorstander van. Niet dat de burgemeester tegen draaiing is, maar de voorgestelde draaiing van 14% zou betekenen dat de geluidhinder van Zwanenburg-Halfweg verplaatst wordt naar Spaarndam. ten te zijner tijd zo mogelijk aanvaardba re vervangende ligplaatsen beschikbaar worden gesteld. Dit zal gebeuren in overleg met de gemeenten en andere be trokken instanties. Deze schepen liggen nu in natuurgebieden, landschappelijk waardevolle gebieden en beschermde stadsgezichten. Deze derde categorie telt 469 woonschepen, waarvan er 284 perma nent bewoond zijn. Daarnaast zijn er 185 woonschepen voor recreatief gebruik (tweede woning). Deze recreatiewoon- schepen komen volgens GS als eerste voor verplaatsing in aanmerking. meente in een bestemmingsplan ligplaat sen voor woonschepen opneemt. De ver ordening treedt dan buiten werking voor het gehele bestemmingsplangebied in kwestie. Is dus ook niet toepasbaar voor woonschepen, die niet een officieel in dat bestemmingsplan aangegeven ligplaats innemen. Wat dat betreft verschilt de ver ordening van de vorige ontwerpverorde ning. Want daarin trad de verordening slechts terug voor officieel als zodanig bestemde ligplaatsen. Een meerderheid van genoemde com missies vond dit nieuwe beleid wel een verbetering ten opzichte van het oude. Een meerderheid vond bovendien een ver ordening voorlopig nog wel gewenst, wan neer het ruimtelijk beleid (de inpassing van woonschepen in bestemmingsplan nen) dan maar voorrang had boven de toepassing van de verordening. Veel vra gen waren daarmee echter allerminst weggenomen. Zoals gemeld, onderscheidt de nieuwe verordening drie categorieën woon schepen: 1. woonschepen, die op aanvaardbare ligplaatsen liggen. Dat zijn er 373, waar van er 111 een ontheffing hebben van het thans nog geldende algemene verbod een ligplaats in te nemen. 2. woonschepen, die op een onaanvaard bare plaats liggen. Deze zullen in het ka der van de verordening ongemoeid wor den gelaten. Het gaat om 439 schepen. 3. woonschepen die op absoluut onaan vaardbare plaatsen liggen. Hiervoor moe- Halfweg-Zwanenburg enerzijds en Spaarndam anderzijds komt te liggen. Een voorstel, dat weer onaanvaardbaar voor de Haarlemmermeer is. Deze ge meente, binnen wiens grenzen Schiphol ligt, is vooralsnog tegen elke draaiing of verplaatsing die de centraal gelegen Hoofdvaart kruist. Een definitief nee te gen een doorsnijding van de Hoofdvaart moet de Meerse gemeenteraad echter nog uitspreken. Moeten de meeste gemeenten en instel lingen zich behelpen met de nota van de minister en hun standpunt bepalen naar aanleiding van de daar gepresenteerde cijfers en een keuze maken uit een aantal geschetste alternatieven, de KLM en de luchthaven Schiphol hebben, gebruik ma kend van hetzelfde model als de Rijks- quchtvaartdienst, een eigen rapport laten maken. Een rapport dat op vele punten lijnrecht tegenover dat van de regering staat. Niet een gedraaide vierde baan, zelfs geen gedeeltelijk gedraaide vierde baan zou soelaas bieden aan de geluidso- verlwst van het luchtverkeer, neen, een vijfde dus nieuwe baan geeft de beste oplossingen. In dit rapport verwijt de nati onale luchthaven aan de regering dat zij is uitgegaan van foute prognoses, en dat het Rijk bij de verschillende alternatieven geen juiste capaciteitsberekeningen heeft uitgevoerd. Een verwijt, dat enkele dagen na verschijning op een vergadering van de Stichting Geluidhinder Schiphol in Amstelveen door de Rijksluchtvaart dienst werd ERETOURNEERD. „Ge goochel met cijfers” noemde men het Schipholrapport. In dit spel van loven en bieden valt op, dat Amsterdam zich op merkelijk stil heeft gehouden. Het hoofdstedelijk gemeentebestuur heeft zich in het commentaar op de rege ringsnota enigszins op de vlakte gehouden wat betreft de keus tussen de aanleg van een vijfde baan of de draai, ng van de vierde. Een ding lijkt zeker, Amsterdam heeft de troeven in handen. Welke beslis sing er ook valt, Amsterdam zal er niet slechter op worden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9