THIJS: RESULTAAT TERECHT Publiek laat Tweede keus Horst het afweten Hrubesch beloont vertrouwen Derwall opstellingen EK voetbal O EK. voetbal KNVB gaat in beroep bij EK-duels BELGISCH ELFTAL TWEE MINUTEN VOOR TIJD EERVOL TEN ONDER OP J JUNI 1980 13 Ter discussie „Dat nooit” IQ I Angst sportief door Jan van der Nat MAANDAG 23 I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I n SPORTEF (Van onze sportredactie) teerd lim, De Duitse held van de EK-finale tegen België, Horst Hrubesch en de in Rome gewonnen trofee Tsjechen handhaven reputatie en u ie ROME Horst Hrubesch vierde vorige week zaterdag tot diep in de nacht de overwinning op Nederland, zondagoch tend benutte hij de vrije uurtjes om met enkele ploeggenoten een bezoek te bren gen aan het Sint Pietersplein. De bonkige spits van de Hamburger Spiel-Verein keek toe toen paus Johannes Paulus met twee vingers in de lucht priemend de legen gaf aan de duizenden gelovigen. Op het gigantische plein kreeg Hrubesch de lachers op zijn hand door op dat moment op te merken: „Kijk, de paus zegt dat ik twee doelpunten maak in de finale”. Een week later werd de grap van de 29- jarige spits, die meer tijd doorbrengt aan het viswater dan in de kerk, waarheid. Na elf minuten in de eerste helft ving hij een pass van Bernd Schuster op, speelde de bal met de borst langs zijn bewaker Luc Millecamps en schoot laag diagonaal in het doel. De wanhopig naar de hoek dui- kende doelman Pfaff kon de net voor hem opspringende bal wel aanraken maar niet voldoende afweren (10). Nadat de Ham burger op de rand van de „derde niet” in dit voetbalseizoen verkeerde (bij een 11- stand), sloeg hij opnieuw toe. Fancois van der Eist: strafschop afoedwohoen België toonde daarentegen voor de rust teveel angst voor de Westduitsers, die in de eerste helft heer en meester waren. Tegen Nederland kon Hrubesch niet scoren, maar in de punt van de aanval verrichtte hij werk waarvan zijn ploeg genoten profiteerden. Hij kan zich sinds vorige week zaterdag een van de weinige aanvallers noemen die Oranje-doelman Piet Schrijvers angst inboezemen. Tegen de Grieken was hij met zijn reusachtige hoofd (volgens Sepp Maier heeft de kop stoot van hem de snelheid van een projec tiel) driemaal dicht bij een treffer. werd kort voor het EK toegevoegd aan de selectie. moeten wisselen. Iedereen heeft kun nen zien hoe hij de zaken regelde”. De bondscoach zei overigens dat Wil fried van Moer nog niet zijn laatste interland heeft gespeeld. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de nu 35- jarige café-houder uit Hasselt na dit EK zou stoppen en dan nog een seizoen zou „aftrainen” bij Beveren, de club waar hij ook begon. Een logische vraag was of het feit dat België in de laatste ronde een zeer zware wedstrijd had gespeeld tegen Italië en West-Duisland, bovendien 24 uur eerder en „een makkie” had gehad tegen de Grieken, van invloed was ge, weest. Thijs: „Vaak hebben dergelijke dingen wel invloed. Dit keer geloof ik niet dat dat het geval is geweest. Mijn ploeg heeft een prima wedstrijd ge speeld, is misschien wat laat in de juiste cadans gekomen, maar we heb ben bewezen dat we kunnen voet ballen”. Die mening was overigens ook zijn Westduitse collega Jupp Derwall toe gedaan. „In de tweede helft heeft Bel gië erg goed gespeeld. Wij hebben het De lange serie van twee keer negen strafschoppen was noodzakelijk, om dat Italië aanvankelijk niet van wij ken wilde weten. Acht Italianen de den zeer goed mee in de roulette, die een dergelijke beslissing via straf schoppen nu eenmaal is. Pas toen doelman Netolicka de trap van Collo- vati, zij het met enige moeite en de nodige twijfels (was de bal nu wel of niet over de lijn?) had gestopt, was de zaak bekeken. Josef Barmos, de negen de Tsjechoslowaak, scoorde vervol gens wel. Natuurlijk waren de Tsjechoslowa- ken dolblij met het resultaat. Maar dan ook alleen met het resultaat. Bondsco ach Venglos was heel eerlijk toen hij zei, dat er onmogelijk tevredenheid kon zijn over het vertoonde spel. Ita- worden nagegeven hebben gedaan wat binnen hun vermogen lag. Maar dat is niet zo verschrikkelijk veel. De opzet van de aanvallen was vaak niet slecht, maar de afwerking abominabel. Een aantal Italianen had zich het afscheid van de nationale ploeg onge twijfeld anders voorgesteld. Dit Euro pees kampioenschap had de bekroning moeten worden van een interlandcar- rière. Zeker voor de ouderen in de équipe van Enzo Bearzot. Het lijkt hoogst onwaarschijnlijk dat mannen als Zoff, Causio, Bettega en Benetti er straks in oktober, wanneer Italië tegen Luxemburg begint aan eèn serie kwali ficatieduels voor het WK van 1982, nog bij zullen zijn. Maar niet alleen voor de Azzurri is de tijd van afscheid nemen gekomen. Ook een aantal Tsjechoslowaken zal het volgende wereldkampioenschap niet meer meemaken. Dertigers als Ondrus, Gögh, Masny en ook de in Italië door een blessure afwezige Do- blas verkeren momenteel in onzeker heid over hun toekomst. Er is enige hoop, maar nog steeds geen zekerheid, dat zij hun voetballoopbaan in West- Europa mogen gaan besluiten, zodat er tenminste nog wat geld verdiend kan worden. Er zal ongetwijfeld em plooi te vinden zijn voor deze spelers. Al is het alleen maar als strafschop penspecialist. iche n en. dit euvel an. ndsen v. ed.) 11,30 1,62 439.50 328.00 7,90 110.00 ROME. De elftallen die dit week einde in het kader van het Europees kam pioenschap voetbal streden om de ere plaatsen deden dat in de volgende opstel lingen: Finale: West-Duitsland: Harald Schumachter, UU Stielike, Manfred Kaltz, Karl-Heinz Förster, Bernard Dietz, Bernd Schuster, Hans-Peter Briegel (Cullman) Hansi Müller, Karl-Heinz Rummenige, Horst Hrubesch,/ Klaus Allofs. België: Jean-Marie Pfaff, Eric Gerets, Luc Millecamps, Walter Meeuws, Michel Renquin, Julien Cools, Wilfried van Moer, Francois van der Elst, Rene Vandereycken, Raymond Mom mens, Jan Ceulemans. .Kleine finale”: Tsjecho-Slowakije: Netolicka, Ondrus, Barmos, Vojacek, Goegh, Kozak, Jur- kemik, Panenka en Masny, Vizek (Gajdusek) en Nehoda. Italië: Zoff, Scirea, Gentile, Collovati, Cabrini, Barest, Tardelli, Causio, Graziani, Altobelli, Bettega (Benetti). Zijn positie in het Duitse elftal kwam toen opnieuw ter discussie, tenslotte stond hij er voor het maken van doelpun ten en dat was nog niet gelukt. Derwall bleef het vertrouwen in de voormalige slagersknecht houden en werd daarvoor beloond met twee goals, nota bene de eerste en tweede treffer in de vijf inter lands die de van Rot-Weiss Essen afkom stige aanvaller speelde. In de finale tegen de Belgen was Hrubesch meestentijds een onzichtbare, maar twee keer gooide hij zijn beperkingen van zich af en be zorgde de elf van Jupp Derwall de negen tiende wedstrijd zonder nederlaag. De ware kracht van dit Duitse elftal ligt niet op wereldniveau, maar is desondanks te sterk voor Europa, dat met een vervlak king van het spelniveau worstelt. Onze oosterburen wonnen de eindstrijd ver diend, konden lange tijd echter niet overtuigen en werden in de tweede helft in grote problemen gebracht. liëTsjecho-Slowakijke schaarde zich namelijk wat dat betreft keurig in het rijtje van de overige wedstrijden van dit EK. Een stomvervelende, zeer trage wedstrijd zonder al te veel hoogtepun ten. Die bleven beperkt tot twee. Het eerste was zonder meer het doel punt van Ladislav Jurkemik in de achtste minuut van de tweede helft. Zijn ziedend harde en loepzuivere schot was zo fraai, dat de prijs voor het doelpunt van het jaar al vergeven lijkt te zijn. Het andere hoogtepunt volgde na de gelijkmaker van Italië (kopbal van Graziani uit een vrije trap van Causio). Een ware slagregen van schoten op het doel van Netolicka leverde, merkwaardig genoeg, geen tweede Italiaanse treffer op. Tsjechos- lowakije reageerde onmiddellijk en een break-out volgens het boekje bood Nehoda een unieke kans op 21. Zoff toonde echter zijn klasse. Met die twee hoogtepunten was de koek eigenlijk al, helemaal op voor de slechts 24.652 toeschouwers, die ten slotte via een serie van 18 strafschop pen nog een enigszins verteerbaar des sert kregen voorgeschoteld. Eigenlijk waren het vooral .de Tsjechoslowaken die verantwoordelijk waren voor de smakeloze hap. Tot vervelens toe werd I de bal in de breedte gespeeld, alsof men vanaf het begin gokte op straf-, schoppen. De Italianen dat moet hen De Duitse bondscoach, met een liefde voor creativiteit, nam die beslissing met gemengde gevoelens en ook de Hambur ger leende zijn twijfels. „Een van de din gen die de mensen niet moeten doen is mij vergelijken met Fischer, die vergelij king kan ik niet aan”. (Van onze sportredactie) ROME De uitschakeling van Ita lië in het EK voetbal, afgelopen woensdag door de Belgen, bleek nog steeds zeer veel pijn te doen. Niet alleen bij de toeschouwers, die zeer duidelijk partij kozen voor West- Duitsland. Ook Italiaanse journalis ten hadden er nog steeds moeite mee. De Belgische coach Guy Thijs werd na de eindstrijd tegen West-Duitsland de vraag voor de voeten geworpen of hij het niet juister had gevonden wanneer Italië in de finale had gespeeld. Het antwoord van Thijs leverde de zo veelste dreun op voor de Italianen. „Ik geloof’, zei hij, „dat het voor de toe schouwers hier in het stadion en voor de miljoenen televisiekijkers thuis veel beter is geweest dat Italië juist niet in de finale stond”. Thijs was van mening dat zijn ploeg juist tegen West-Duitsland heeft bewe zen dat de finaleplaats terecht was. „Ik vond dit een zeer goede wedstrijd. Van beide kanten. Natuurlijk heeft West- Duitsland in de eerste helft gedomi neerd. En ook weer in de slotfase. Maar daar tussenin hébben wij de wedstrijd beheerst en de 11 was op dat moment dan ook terecht. Over het geheel geno men vind ik toch dat de overwinning bij de juiste ploeg terecht is gekomen. Maar een verlenging hadden we ver diend. Al denk ik dat we daarin mis schien kracht tekort zouden zijn geko men. Ik had dan in elk geval Van Moer ROME. De KNVB heeft bij de Europese voetbal federatie (UEFA) geprotes- teerd tegen dè boete van 6000 gulden. De UEFA had die geldstraf opgelegd vanwege „uiterst incorrect gedrag tijdens de wedstrijd tegen Tsjechoslowakije”. „We weten niet wat de KNVB of de spelers zouden hebben misdaan”, aldus KNVB-voorzitter Wim Meuleman. „De ploeg was in dat duel niet onsportiever dan de tegenstander.” Hrubesch miste het landskampioenschap met HSV in de laatste wedstrijd, ging vervolgens in Madrid in de finale van de Europa-Cup ten onder tegen Nottingham Forest, en leek de derde tegenvaller te moeten incasseren nadat René Vander eycken van elf meter de gelijkmaker aan tekenende en de Belgen sterker en ster ker werden. „Dat nooit”, moet Hrubesch gedacht hebben toen hij twee minuten voor het einde van de aantrekkelijke fi nale met zijn hoofd alle kracht zette achter een hoekschop van Karl-Heinz Rummenigge. West-Duitsland Europees kampioen, België eervol ten onder. Horst Hrubesch zijn positie in het Duitse elftal wankelde op dit Europees kampioenschap. De eerste wedstrijd te gen de Tsjechen moest hij vanaf de bank toekijken, de tweede tegen Nederland mocht hij opdraven omdat Derwall na de zware beschuldigingen over de lafheid van zijn formatie niet opnieuw met slechts twee aanvallers durfde te voet ballen. Een derde offensieve speler, veel keus bleef Derwall niet. De beste Duitse spits Klaus Fischer is door een been breuk uitgeschakeld, Horst Hrubesch ROME De veertien wedstrijden om het Europees kampioenschap voetbal zijn in totaal door een kleine 350.000 toeschouwers bezocht. Dat is de helft minder dan UEFA-voorzitter Artemio Franchi in zijn voorspellingen gedacht had. Dat het gemiddelde aantal toeschouwers nog op 25.000 is gekomen, is te danken aan de wedstrijden die Italië voor eigen pu bliek speelde. ItaliëEngeland was met 60.000 men sen op de tribunes het best bezocht. De minste toeschouwers kwamen bij Grie kenlandTsjechoslowakije. De eerste op gave bij dit duel meldde een kleine 8000, officieel bleken het er nog geen 5000 te zijn. De wedstrijd van Oranje tegen West- Duitsland scoorde met 26.000 het best in groep 1. De finale trok 48.000 voetbalfans. 129,00 69.70 95.00 92.00 12.20 t 41.20 211.50 25.00 75.50 50.00 100.00 42.00 65,10 toen moeilijk gehad, maar we zijn teruggekomen. Gezien de hele eerste helft en de slotminuten geloof ik dat wij zeer terecht Europees kampioen zijn geworden. Na die strafschop uit de dug-out heb ik het niet kunnen zien, maar de tv-beelden hebben mij duide lijk gemaakt dat de overtreding een meter buiten het strafschopgebied plaats vond heb ik natuurlijk angst gehad. Het tempo van de Belgen werd steeds hoger en wij konden aanvanke lijk het antwoord niet vinden”. Over het technisch niveau van het totale toernooi was de nog altijd onge slagen Westduise bondscoach teleurge steld. „De meeste ploegen moeten nu hard aan het werk. Er zal door velen anders gedacht moeten worden. Deze finale is echter zeer goed geweest. Een duidelijke reclame voor het voetbal. Het is bewezen dat de juiste ploegen om het kampioenschap hebben ge streden”. Over de toekomst, het WK over twee jaar in Spanje, wenste Derwall nog niet te denken. „We zijn nauwelijks een half uur Europees kampioen. Dat moet ik nu eerst nog verwerken”. Men zou bijna zeggen uiteraard, want geen enkele speler van de Oosteu- ropese ploeg lijkt enige moeite te heb ben met strafschoppen. Vier jaar gele den waren het er vijf uit vijf; nu negen uit negen. En stuk voor stuk even zui ver. Geen „net-aan”-gevallen, zoals die van de Italiaan Graziani, die de bin nenkant van de staander nodig had. En ogenschijnlijk zonder nervositeit, on danks het hartverscheurende fluitcon cert van de Italiaanse toeschouwers. (Van onze sportredactie) NAPELS. Elke ploeg heeft wel een specialist voor het nemen van strafschoppen. De man traint er extra op, om indien de situatie zich voor doet, zijn team uit die ogenschijnlijk zo gemakkelijke kans aan een doel punt te helpen. Maar ook die specialis ten missen wel eens. Tenslotte wordt ongeveer een derde van alle straf schoppen niet in een treffer omgezet. Maar er zijn natuurlijk altijd uitzon deringen. In dit geval heet de uitzonde ring simpelweg Tsjecho-Slowakije. De Oosteuropeanen werden in 1976 Euro pees kampioen door na een onbesliste finale tegèn West-Duitsland (2-2) Sepp Maier vanaf elf meter te verslaan. Za terdag werd een andere, bijna legenda rische doelman het slachtoffer. Dino Zoff, die meer dan 80 interlands voor Italië heeft gespeeld, kreeg niet minder dan negen keer de kans een nieuw hoogtepunt in zijn loopbaan te creëren. Mogelijk het laatste, want het einde van de carrière van de nu 38-jarige Italiaanse goalie nadert met rasse schreden. West-Duitsland scoorde via Hrubesch, in casseerde via Van der Eist een minuut later bijna de gelijkmaker, maar was in het resterende deel verreweg de betere ploeg. In die periode had men de strijd moeten beslissen, dankte het aan Duitse nonchalance dat het halverwege nog enigszins in de race lag. Meer durf,.meer agressiviteit, de woor den van Guy Thijs werkten voor zijn mannen weer eens als een rode doek. Het Westduitse team ontsnapte in de tweede helft aan een ontketend België dat duidelijk die periode opeiste. Meerdere mogelijkheden kreeg men nadat na tien minuten in de tweede helft voor het eerst meer dan vijf spelers op de vijandelijke helft kwamen. Schumacher moest de ste ken oprapen die zijn ploeggenoten in gro ten getale lieten vallen. Hij deed het be kwaam, maar moest zich gewonnen geven bij een strafschop een kwartier voor het einde. Van der Eist werd geremd in zijn vrije tocht richting Schumacher en de niet geweldig leidende Rainea zag in de overtreding net buiten, het penaltygebied een strafschop. Vandereycken benutte die: 11. Vanaf dat moment groeide de strijd naar een hoogtepunt en iedere minuut kon de beslissing vallen. Het werd een Westduit se treffer. Die was verdiend, maar o zo jammer voor de Belgen, die dit zwakke toernooi toch een verrassende wending hebben gegeven. 8 I 14.50 i 110.00 I 133,00 46,50 97.00 57,00 91.20e 45.00 36.80 I 23,60 272.00 190,00 72,30 40.60 U4,50 39.9Ö I 51.70 I 51.10 4 99.70 5 57,00 59.00 136.00 103,50 142.00 41.00 I 52.00 7 70,00 - 51.00 57,00 47.00 75.50 'j 88.10 41.90 143,00 42,90 41.90 I 71,00 31,80 55,70 143.60 91.90 60.00 149,00 39,10 148,50 79.50e 69.70 177.50 32.20 82.00 155,50 25,00 35,80 35.10 43.80 48.20 106.00 350.00 740.00 175.00 152.00 360.00

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13