pe Joop Zoetemelk: geen paniek Favoriet Van Meer maakt grote indruk lts lit- Post-pupil weer succesvol Johan van de Velde ondanks titel knecht NK IN CIJFERS WAGTMANS KIEST PLOEGEN Top: damestitel in Tour de France MO WAARDIG KAMPIOEN BIJ AMATEURS kj V w r 14 MAANDAG 23 JUNI 15 1980 Superieur „Opnieuw bekijken Geen zorgen Enerverender I Van onze sportredactie) Johan van de Velde op weg naar zijn Nederlandse titel bij de profs. Wielerbondscoach Rini Wagtmans stel de de wielerploegen voor de Olympische Spelen samen. nmers: 77: het Van de Velde begint als knecht aan zijn tweede Tour-avontuur. In tegenstelling tot zijn optreden in dit Nederlands prof- kampioenschap, waarin hij zich ontpopte tot een pure aanvaller. Een rol, die hem niet bepaald op het lijf is geschreven. Van alle grote wedstrijden, die hij tot nu toe won, kwam hij bijna steeds als een dief in de nacht naar de frontlinie gestoven. Als verdediger van de positie van een leiden de kopman. Vanuit die stelling zal hij ook in de Ronde van Frankrijk moeten star ten, al hield hij gistermiddag na het uitvallen van Joop Zoetemelk de moge lijkheid open dat tijdens de Tour weleens een onverwachte wending kan worden aangebracht. (Van onze sportredactie) BEEK Terwijl zijn ploegmaats nog ploeterden op de Slingerberg in Geulle en de luidsprekers nog allerhande mededelingen en disco-muziek uitspuwden over het par cours, lag Joop Zoetemelk al op zijn bed in een motelkamer enkele kilometers van de strijd om de nationale titel. Na zo’n 100 kilometer wedstrijd staakte hij met een achter stand van drie minuten op de kopgroep de strijd. En dat terwijl ploegpleider Peter Post zijn naam nog hoog op het lijstje van kandidaten had genoteerd. Vlak voor de Ronde van Frankrijk zou Zoetemelk dan ook ongetwijfeld volkomen ontredderd moeten zijn. Het tegen deel was echter het geval. Ontspannen lachend luisterde hij via de radio naar de gang van zaken in de kampioenswed strijd. „Ik hield er al rekening mee dat dit kon gebeuren”, meldde Zoetemelk opgewekt. „In de Ronde van Zwitserland heb ik last gekregen van mijn maag. Misschien hebben we iets verkeerds gegeten, want ook Mutter, Knetemann en Pronk hadden problemen”. Tijdens de tijdrit in de Ronde van Zwitserland, die hem de leiderstrui bezorgde, ontstonden er problemen. De dag erop, GEULLE. Wielercoach Rini Wagtmans, heeft zijn ploeg voor het Individuele wegkampioenschap van de Olympi sche Spelen samengesteld. Uit een achttal geselecteerde renners, wees hij voor de vier beschikbare plaatsen aan: nationaal kampioen Jaques van Meer, Peter Winnen, Adri van der Poel en Jacques Hanegraaf. Eerste en tweede reserve zijn resp. Theo Hogervorst en Johnny Broers. De ploeg voor de honderd kilometer zal vermoedelijk als volgt zijn samengesteld: Jacques Hanegraaf, Adri van der Poel, Guus Bierings en Johnny Broers. „Afhankelijk van de weersomstandigheden”, zegt Wagtmans, die bij de genoemde formatie uitgaat van „normale” omstandigheden. Mocht het door regen en wind bijzonder zwaar worden in Moskou, dan komen Hogervorst en Koersen in de ploeg voor Broers en Bierings. De Raleigh-ploeg die zal deelnemen aan de Ronde van Frankrijk wordt vandaag voorgesteld door ploegleider Pe ter Post. Dit gebeurt tijdens een bijeenkomst in het Zeeuw se Westkapelle. De KNWU heeft zes renners definitief aangewezen voor het wereldkampioenschap wielrennen voor profs, dat 31 augustus in het Franse Sallances wordt gehouden. Na een gesprek met vijf Nederlandse toprenners werden Jan Raas, Joop Zoetemelk, Gerrie Knetemann, Johan van de Velde, Henk Lubberding en Hennie Kuiper aangewezen voor die titelstrijd. Hoewel eerst dan officieel de ploeg bekend is, staat al vast dat de volgende renners donderdag 26 juni in Frankfurt aan de startlijn zullen staan: Joop Zoetemelk, Jan Raas, Gerrie Knetemann, Johan van de Velde, Henk Lubberding, Leo van Vliet, Cees Priem, Bert Pronk, Bert Oosterbosch en Paul Wellens. De laatste is als Belg de enige buitenlander in de formatie. In het twee uur durend gesprek werden nog eens zestien renners genoemd, waaruit de aanvulling van de dertien man sterke Nederlandse delegatie zal worden gekozen. Dat zijn: Leo van Vliet, Cees Priem, Bert Pronk, Bert Oosterbosch, Piet van Katwijk, Theo de Rooy, Jo Maas, Hans Langerijs, Hennie Stamsnijder, Johan van der Meer, Jos Lammertink, Martin Havik, Henny Nieuwdorp, Jos Schipper, Frits Pirard en Fedor den Hertog. Voor vijf plaatsen in de WK-équipe valt de beslissing na de Tour de France en de laatste twee renners worden tijdens de Ronde van Nederland aangewezen. De resulaten in de profrondes van de belangrijkste Euro pese wielerlanden zijn: België: 1. Jos Jacobs, 275 kilometer in 6 uur en 21 minuten; 2. Dirk Heirweg; 3. Eddy Schepers. Gezamenlijke wielerkampioenschap van West-Duitsland, Zwitserland en Luxemburg: 1. Lucien Didier (Lux.), 224 km in 5 uur 23 minuten en 1 seconde; 2. Gregor Braun (WD1.) op 35 seconden; 3. Klaus-Peter Thaler (WD1.); 4. Godi Schmutz (Zwi.); 5. Dietrich Thurau (WD1.), zelfde tijd als Braun. Italië: 1. Giuseppe Saronni; 2. Battaglin; 3. Chinetti. Frankrijk: 1. Pierre Raymond Villemiane; 2. Bernard Hinault; 3. Ray mond Martin. Spanje: 1. Juan Fernandez. Frits Pirard vertrekt aan het eind van dit seizoen bij de Franse wielerformatie Miko Mercier van ploegleider Jean Pierre Danguillaume. De Bredase coureur zal in dienst treden van Boule d’Or, de ploeg van Rogier de Vlaeminck. Pirard, die niet is aangewezen voor de Ronde van Frank rijk van dit jaar, is na het vertrek van Joop Zoetemelk bij de Franse formatie in een moeilijke en duidelijk ondergeschikte positie terechtgekomen. Reden voor hem om een punt te zetten achter de verbintenis met de Franse ijsfabrikant. Thurau was betrapt op het gebruik van verboden stimule rende middelen in de Ronde van Romandië in het Franstali ge deel van Zwitserland. De Zwitserse commissie confor meerde zich daarmee aan het standpunt van de Westduitse bond, die Thurau niet bestrafte omdat er procedurefouten zijn gemaakt nadat gebleken was dat de renner positief had gereageerd bij het onderzoek naar verboden stimulerende middelen. De Westduitse bond heeft Thurau wel een ernstige waarschuwing gegeven. ide cjj- Aantal 0. Prü- prijs: Derde prijs: 5 ruiter- Jendrix, zeteraan wekeinde iet Chio Alleen rde) wa- het ma- ik afge- tweede, len niet 4 j i spring- met het I zaterdag AARD- er (A. H. Bois, 3. >pp 74.20 en Tojo 140 m: 1. 2. Trin- 1.80 2.30 oland H. 40 m: 1. I. 27.1,2. 2.20 1.70 y. AMA- J. Wage- I. Rober- 6.20 trio n: 1. Pi- Romeo 1.50 1.60 RIJS le ir) 2.21.6 LlyWinn .00. Niet 2040 m: 1.24.6, 2. 2.80 6.50 MIZZI Red Fox obeli, 3. 00 kopp 380 m: 1. .23,8, 2. 2.70 2.60 i: 1. Poe- Revan- 1.20 3.90 y Moore. 0 m: 1. 2. Sol- 1.60 2.70 3. WAS- ndag op PRIJS •g) 2.46.9 y. Toto: .40, kop- ylvia de 1. Peter nhart, 3. sf 1.50, prijs in) 1.21.5 id 5.70, 1.80, trio 10 m): 1. 1.21.8 2. ito: win- koppel Buiten per Star Semli du id 2.80, .80. trio 0 m): 1. daker, 3. ts 1.70 >xbergér i PRIJS k) 2.05.9 s. Toto: 00, kop- ourqoui. Go Davina s 1.20, prijs 1.19.5 2. to: win- koppel prijs g) 3.03.1 1. Toto: koppel alisatör- ig gelo- ndigt te 1. No. 2, Peter cino du 5 Henry staling: 3 ik werd Pierre lij bleef r Emiel der had op een laatste 'aard oor t jacht? door de (Van onze sportredactie) GEULLE. De invloed van het besluit van Keetie van Oosten-Hage om dit sei zoen eindelijk een punt te zetten achter haar carrière, is duidelijk merkbaar ge weest bij het nationaal wielerkampioen schap voor dames. Geïnspireerd door de kansenvergroting die haar afwezigheid inhield, kwam er een recordaantal van 83 dames aan de start. Bovendien benadruk ten de wielrensters die een favorietenrol kregen, het vertrek van Keetie van Oos- ten-Hage door elkaar zo te beloeren dat een outsider won. De titel kwam terecht bij de 23-jarige Hennie Top uit Wekerom die ondanks haar tweede plaats van vorig jaar in het Nederlands kampioenschap, toch niet tot de uitgesproken kanshebsters behoorde. Favorieten waren met name wereldkam pioen Petra de Bruin en Anne Möhlman- Riemersma, maar die hadden het zo druk met elkaar dat ze de beslissende slag misten. Voor wereldkampioene Petra de Bruin liep het kampioenschap slecht af. Ze kwam door een olievlek op het par koers ten val en brak een sleutelbeen. ners: 3 Jlobale .000. fa fa& fafa ffatfafafa In ieder geval was de 226 kilometer lange wedstrijd met als belangrijkste scherp rechter de Slingerberg aanzienlijk ener verender dan de kampioenschappen die de afgelopen jaren aan het publiek wer den voorgeschoteld. Al na 100 kilometer kwam er een flinke splitsing en haakten Knetemann (aanvankelijk zeer stringent bewaakt door Hennie Kuiper) en Zoete melk af voor een kans op de hoofdprijs. Zoetemelk staakte even later zelfs de strijd. Uit een zestienmans kopgroep zocht neo-prof Ad Wijnands uit Maas tricht (die begin deze maand als prof debuteerde in de ploeg van Post) het avontuur. Toen de 30.000 voornamelijk Limburgse toeschouwers hun kelen schor hadden geschreeuwd en Wijnands zijn laatste reserves had aangesproken, werd de finale ingeluid. Animator daarbij was de sterk rijdende Jos Schipper, die op zijn 29e jaar aan de Achteraf bleek Jacques van Meer zich geen moment zorgen gemaakt te hebben over de actie van Broers (die 33 kilometer voor de finish werd achterhaald) en Van der Poel. „In de klim van de Slinger berg”, zei hij, „ben ik een paar keer voluit gegaan om eens te kijken hoe het er met Het peloton wist dus waar de opdracht lag, maar toen Jacques van Meer die con frontatie opdrong bleken er slechts twee bij machte adequaat te reageren: Peter Damen (boordevol revanche-gevoelens omdat bondscoach Rini Wagtmans hem in de selectiegroep voor de Olympische Spe len passeerde) en Wim Jennen (een einde vierdejaars student farmacie die ook tot zijn eigen verrassing mee voorop kwam). Dat koersbeeld vooral, benadrukte de su perioriteit van Jacques van Meer, die bo vendien indruk maakte door niet profite rend in een wiel te kruipen maar zelf de aanval te zoeken. Hij deed dat met allure: brutaal op kop, hautain omkijkend naar de hijgende hoofden achter hem en in een schitterende fietsstijl. Op 45 kilometer voor het einde had hij zijn wielerkwaliteiten de vrije loop gela ten. Dat gebeurde in een reactie op een toen al zeventig kilometer solorijdende Johnny Broers die door zijn ploegleider Jan Gisbers op pad was gestuurd om een opening te maken voor Adri van der Poel, die in zijn eentje alle kansen van de ploeg torste. Een nationaal kampioenschap mag dan individueel zijn, aan de sponsorsbe- iangen ontkomt geen coureur wat in het onderhavige geval leidde tot het absolute kopmanschap van Adri van der Poel. Om het gewenste doel te bereiken, trok geld schieter Jan van Erp zelfs een trainings kamp van een kleine week op in de buurt van het parcours. Tevergeefs. Adri van der Poel haalde het niet. Hij kwam, toen hij samen met Barry Zoontjes uit het peloton ontsnapt was, zwaar ten val en ofschoon hij weer bebloed en wel op de fiets klauterde, kon hij verder geen rol van betekenis spelen. De uitslagen van de Nederlandse wielerkam pioenschappen zien er alsvolgt uit: PROFS: 1. Johan van de Velde (Rijsergen). 226,4 kilometer in 5 uur 50 minuten en 3 secon den., 2. Jos Schipper (Kwadendamme) op 1 minuut en 1 seconde., 3. Theo de Rooy (Erica), 4. Adri van Houwelingen (Zaltbommel), 5. Jan Raas (’s-Heerenhoek), zelfde tijd als Schipper, 6. Jos Lammertink (Oldenzaal) op 3 minuten, 7. Bert Pronk (Oud-Turnhout-Belgie), 8 Henk Lub berding (Voorst), 9. Jo Maas (Maastricht), 10. Willy Maesen (Maasbracht), zelfde tijd als Lam mertink, 11. Hennie Kuiper (Putte) op 3.12, 12. Frit Pirard (Breda) op 3.15, 13. Hans Langerijs (Blokker) op 3.26, 14. Jan Jonkers (Oud-Gastel) op 3.43., 15. Ad Wijnands (Maastricht) zelfde tijd. AMATEURS: (Afstand 204,4 km.) 1. Jac van Meer (Wouw) 4.59.31. 2. Peter Damen (Drunen) z.t., 3. Wim Jennen (Grevenbicht) z.t., 4. Jan Rooks (Heerhugowaard) op 9 sec., 5. Peter Win nen (IJselstein) op 24 sec., 6. Bert Wekema (Peize) op 32 sec., 7. Adri van der Poel (Hooger- heide) op 36 sec., 8. Ad van der Poel, (Hoogerhei- de) z.t., 9. John Broers (Maartensdijk) z.t., 10. Matthé Pronk (Warmenhuizen) z.t., 11. Han Vaanhold (Haaksbergen) z.t., 12. Gijs Nederlof (Maassluis) op 48 sec., 13. Maarten de Vos (Maas tricht) op 1.01, 14. Peter Steijn (Wierden), 15. Toon van der Steen (Bruinisse). DAMES: 1. Henny Top (Wekerom) 70,4 km. in 2.04,6, 2. op 11 sec.: Leontien van der Lienden (Bosch en Duin), 3. op 19 sec.: Mary Barendregt (Ooltgensplaat), 4. op 1.23 Tinene Fopma (Nis- se), 5. op 1.55 Anne Moehlmann (Apeldoorn), 6. op 1.58 Truus van der Plaat (Geldermalsen), 7. Henny Lieverse (Hillegom z.t., 8. Janny Michori- us (Haaksbergen) z.t., 9 Marijke van den Berg (Oploo) z.t., 10. Corrie Oosterwaal (Vlijmen) z.t. Er wordt naar gestreefd een premiepot van ƒ70.000 te hebben. Dertigduizend gulden wordt daarin gestort door de mogelijke nieuwe wereldkampioen, dertigduizend door een grote sponsor, vijfduizend door de KNWU en vijfduizend door de stichting Prof Wielerpromotion. Het begeleidingste am bestaat uit Bas Goud (chef d’équipe), Piet Liebregts (begeleider), de soigneurs Ruud Bakker, Rudy Bergmans en Bertus Fok en de mecaniciens Jan Legrand, Hans de Bruin en Gerard Peters. De Zwitserse commissie voor het beroepswielrennen heeft besloten geen strafzaak tegen de Westduitser Dietrich Thurau aanhangig te maken. De commissie nam zondag dit besluit tijdens zijn vergadering in Le Locle, waar het gemeenschappelijke kampioenschap op de weg voor profs uit West-Duitsland, Zwitserland en Luxemburg plaatsvond. „Als het niet mocht lukken met Zoete melk”, meldde Van de Velde, „zullen we na een paar dagen toch opnieuw moeten bekijken of de tactiek niet gewijzigd moet worden. Per slot van rekening had Zoetemelk ook vandaag problemen met zijn maag of ingewanden”. De lange, nog altijd wat schuchtere Van de Velde houdt in zijn achterhoofd al rekening met een gedwongen kopmanschap. Met gejuich zal hij die beslissing zeker niet begroeten. „Ik heb voor mezelf nog altijd het gevoel dat ik in grote etappe- wedstrjjden de ervaring mis om de ver antwoordelijkheid te dragen. Vooral ook omdat ik in tijdritten niet al te sterk ben, vreet dat aan mijn moraal. Het liefst pak ik op een wat gluiperige manier twee minuten. En ja, dan krijgen ze me er niet zomaar meer af’. Ondanks die speculaties over de ont wikkelingen in de Tour de France is in middels wel duidelijk geworden dat de uiterst omzichtige manier waarop ploeg leider Peter Post met zijn talent om springt, de juiste is. Van de Velde moest dit seizoen gedwongen rustig van start gaan, om krachten te sparen voor de Ron de van Frankrijk. Pas half maart reed hij (zijn eerste koers. „Ik heb mezelf zitten verbijten voor de televisie als ik die jon gens in de klassiekers bezig zag. Inmid dels weet ik dat het toch goed is geweest. In de Dauphiné liep het al lekker en ook vandaag was ik uitstekend in vorm. Er was afgesproken dat Knetemann, Zoete melk of ik zouden worden uitgespeeld. Ik had de beste dag, vooral ook omdat ik me goed kan voorbereiden op zo’n eendags- ■wedstrijd”. vooravond staat van zijn eerste Ronde van Frankrijk. De in Belgische dienst rijdende Schipper, die dit jaar wordt ge plaagd door een vernauwing in de bloed vaten van het rechterbeen en aan het eind van het seizoen daaraan operatief zal wor den geholpen, demarreerde toen Wij nands in zicht kwam. Jan Raas, Johan van de Velde, Theo de Rooy en (verrassend) Adrie van Houwelingen sprongen mee. Na een solo van 50 kilometer werd Wijnands achterhaald en vrijwel onmiddellijk ge lost uit het kwintet. Ruim 20 kilometer waren er nog voor de boeg toen Van de Velde begon aan de ontsnapping die hem de titel zou brengen. „Jan Raas had me gezegd goed uit mijn doppen te kijken”, vertelde hij. „Ik heb me toen voorgenomen niet te lang te wachten, want als je twee ronden voor het einde gaat is de kans groot dat De Rooy, die erg sterk reed, met je meespringt. Hij kan ontzettend goed het wiel houden. Dan loop je nog het risico geklopt te worden in de eindspurt*’. Die mogelijkheid werd nu door de vrij vroege demarrage van de Rijsbergenaar uitgesloten. Met een minuut voorsprong zette hij na de Dauphiné Liberé opnieuw de kroon op de zorgvuldige werkwijze van dit seizoen. toen hij zijn eerste plaats moest verdedigen was het helemaal mis. „Maar je rijdt toch door, omdat je aan de leiding staat. Het gevolg is wel dat je al je reserves aanspreekt”, zei Zoetemelk. Dat speelde hem ook in de nationale titelstrijd ernstig parten. „Ik was een beetje slap. Vooral in de beklimming had ik er last van. Dan ging ik van voren naar achteren in de groep, terwijl het normaal net omgedraaid is”. In de aanloop naar donderdag zal Zoetemelk zoveel moge lijk rust nemen. „Ik zal niet meer koersen en een beperkt aantal kilometers trainen. Morgen ga ik in Parijs nog naar dokter Fuchs, die mij altijd verzorgt. Er zijn nog vier dagen voordat de Tour begint en als ik het kalm aan doe, moet het best weer in orde kunnen zijn”. Zoetemelk wordt, sinds hij in dienst van de Raleigh-ploeg van Post rijdt, achtervolgd door tegenslag. Hij startte tijdens de Ronde van de Middellandse Zee al met een sleutelbeenbreuk en kampte in Zwitserland met maag klachten. „Ach”, lacht hij, „laat de pech maar vóór de Tour komen. Als dan tijdens de Ronde alles maar van een leien dakje gaat”. (Van onze sportredactie) GEULLE Wie zijn favorietenrol speelt zoals Jacques van Meer dat deed in het Nederlands kampioenschap amateur- wielrennen, is de titel waardig. Met de volle last op naam en rugnummer, ont worstelde hij zich onder een donkergrijze hemel vol regen aan de druk van een groot peloton concurrenten en vocht op de streep een geslaagd duel uit met Peter Damen wiens erkend scherpe eindsprint bleef steken in de onverzettelijkheid van Jacques van Meer’s pedaalslag. Zijn positie van groot kanshebber, dankte Jacques van Meer aan het feit dat de aard van het parcours geheel overeen kwam met de sterkste wielergave in zijn kleine lijf: het klimwerk. Vorig jaar was dat ook zo, maar toen ontbrak het de Westbrabander aan de vereiste vorm. En het seizoen daarvoor, ook al onder die voor hem ideale omstandigheden, was zijn talent nog niet voldoende ontwikkeld, wat Jos Lammertink in het beslissende sprintje bergop bewees. Maar nu dan glo rieerde Jacques van Meer breeduit. In de aanloop naar dit kampioenschap atten deerde hij zijn collega’s op zijn groeiende macht met vijf etappe-overwinningen in zware meerdaagse wedstrijden, waaron der de gerenommeerde Limmburgse rit van Olympia’s Ronde. GEULLE Met dubbele „moraal” gaat Johan van de Velde donderdag van start in de Ronde van Frankrijk. De 23-jarige Post-pupil stond na zijn schitterende overwinning in de Dauphiné Libéré al op scherp, maar gisteren in het Zuidlimburgse Geulle liet hij zich na de nationale titelstrijd hullen in de Nederlandse driekleur. „En deze trui is een extra stimulans voor mij wanneer ik naar de Tour ga”, liet de talentvolle renner uit het Brabantse Rijsbergen glunderend weten. Met enkele centimeters verschilt klopte Jacques van Meer (links op de foto) in de sprint Peter Damen, waardoor hij kampioen van Nederland bij de amateurs werd. mij voorstond en wat de anderen pres teerden. Ik ontdekte toen dat ik geen schrik hoefde te hebben”. De finale reed Jacques van Meer zelf verzekerd, hoewel het voor hem een span nende vraag was of hij op het laatst zou gaan soleren of het op een sprint met Peter Damen en Wim Jennen (die de be slissende slag had ingeluid) moest laten aankomen. Hij koos voor het laatste en kreeg daarbij alleen grote tegenstand van Peter Damen die zijn nederlaag na een schitterend gevecht toeschreef aan de hin derlijke opstelling van fotografen. Daar mee deed hij Jacques van Meer absoluut tekort, maar begrijpelijk was het zoeken naar een voor de nederlaag verzachtende omstandigheid wel. Met het behalen van het kampioenschap had Peter Damen na melijk bondscoach Rini Wagtmans, die bij de rennerskeuze voor Moskou in de selec tiegroep aan hem voorbij ging, voor schut willen zetten. Jacques van Meer vierde zijn succes en vooral de wijze waarop dat tot stand- kwam, in bescheidenheid en met groot gevoel voor realiteit. „Kijk”, zei hij, „het feit dat ik hier gewonnen heb wil niet zeggen dat ik de beste ben van Nederland. Ik was vandaag de sterkste, dat is heel wat anders. Als wielrenner moet ik nog op belangrijke punten sterker worden. Mijn tijdrijden kan beter en op het vlakke heb ik ook nog wel wat bij te werken. Daarom denk ik dat die trui voor mij weleens een zware last zou kunnen worden”. PETER HEERKENS Joop Zoetemelk A

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15