Belangstelling voor Paralympics valt tot nu toe tegen paralympics Bij wedstrijden op IJsselmeer Zeilsucces Van Gelder in klas kajuitjachten Waterpoloteam eindigt in Patras als tweede Crabb snelste Team Spelen bijna rond Turner Ooykaas wint zes finales sportpuntiqj I 1 Trumbic maakt Olympische selectie bekend 10 MAANDAG 2 3 1980 JUNI T\ WEST-INDIÉ: CRICKET VAN WERELDKLASSE Onbenut Run-out dood Succes (Van onze sportredactie) ARNHEM. De eerste wedstrijddag van de Olympische Spelen voor gehandicapten is gisteren een onverdeeld succes voor de Nederlandse ploeg geworden. Marianne Polderman van de Bever- wijkse atletiekvereniging DEM veroverde als eerste een gouden medaille. Zij deed dit op het onderdeel kogelstoten. Goud was er ook voor Soedcheman Dipowidjojo uit het Limburgse Schaesber- gen. Hij leverde de beste prestatie bij het onderdeel hinkstap- sprong. Twee keer goud voor Nederland Van onze sportredactie) w Goed begin broers Vollebregt 5 I Dick Ooykaas: klas apart Ivo Trumbic: veel wissels Desmond Haynes behaalt record Gebroeders Vollebregt: succes in Kieler Woche KIEL (ANP). De boycotoproep van president Carter mag op het zeilfront geslaagd genoemd worden. In Tallin ko men over enkele weken nog geen honderd boten op het water in de jacht naar olym pisch eremetaal. Vooraanstaande zeilna- ties zoals de Verenigde Staten, Canada, Frankrijk, Engeland en West-Duitsland mijden het vierjaarlijkse evenement, zo dat de sportieve waarde ervan in twijfel getrokken kan worden. Nu het aantal boekingen ver is achter gebleven bij de verwachtingen, zitten veel hotels met onbenutte hoeveelhe den telefoontoestellen. K. Krom, hoofd van deze technische operatie: „Dit heeft weer, al zijn in het Olympische Dorp de nodige verkoudheden gesignaleerd. Voor de communicatiedienst van de PTT betekende de verwachting van gro te aantallen bezoekers in de afgelopen maanden handenvol werk. In hotels tot ver buiten Arnhem is met man en macht gewerkt aan de uitbreiding van het aan tal telefoontoestellen die het massale contact met thuis en de sportlokaties zouden kunnen verwerken. De eindstand: 1. Joegoslavië 12 pnt, 52- 23, 2. Nederland 10 pnt 50-35, 3. West- Duitsland 6 pnt. 42-30, 4. Spanje 6 pnt. 33- 34, 5. Griekenland 4 pnt. 24-39, 6. Honga rije B 2 pnt. 32-43, 7. Bulgarije 2 pnt. 27-46. vië zegevierde met 9-8 over Bulgarije B en Spanje en Griekenland speelden ge lijk: 5-5. Deze marge werd in het verdere verloop uitgebouwd naar 11-5. In het Hongaarse team was geen enkele speler van de A- selectie, die zich voorbereidt op de Olym pische Spelen, opgenomen. Doelpunten van Nederland: Van Zee land 4, Landeweerd 2, Van Belkum, Nieu wenhuizen, Veer, Jan-Jaap Korevaar, Van Mil. ma wordt gepresenteerd. De rond de 1200 scouts van Scouting Nederland, die gedurende de Spelen de vrijwillige hel pende hand bieden, zijn in het afgelopen weekeinde min of meer weggeregend. De padvinders zijn ondergebracht in een gigantisch tentenkamp op het terrein van het Olympisch Dorp ten noorden van Arnhem. Zondag was men massaal bezig met het graven van afwateringska- naaltjes rond tenten. Naast het batten van de Westindiërs, die via bijdragen van Murray (34), Ro- LISSE. De Engelse militair Ray Crabb (Afcent Striders) heeft zaterdag in Lisse de jaarlijkse 25 kilometer-loop ge wonnen. Crabb liep de afstand in 1 uur 17 minuten en 58 seconden. Hij had ruim drie minuten voorsprong op Rob Strik (BAV), die in 1.21.31,6 tweede werd. berts (24) en Gamer (15) uiteindelijk tot 518 all-out kwamen, viel er ook te genie ten van een aantal fraaie staaltjes veld werk van de Engelsen. Ook vroeg in de ochtend stierf Colin Croft bijvoorbeeld de run-out-dood door een gooi in één keer in het wicket van Mike Gatting. v g v F v d a v P g n ti n v t< n d o F e k 1 P Gi lai ho sp De eerste zes plaatsen in het individuele klassement waren voor Spaansen. Irene Martinez was met 37,50 punten de beste. Monique Kaaks eindigde met een zevende plaats (34,75) als beste Nederlandse. Het individuele klassement: 1. Irene Martinez (Spa) 37,50, 2. Gloria Viseras 36,80, 3. Virginia Navarro 36,20, 4. Encar- nacion Martin 35,70, 5. Margot Esteves 35,40, 6. Ana de Diego 35,10, 7. Monique Kaaks 34,75, 8. Liesbeth van der Slik (Ned) 34,30. D te ni H v< gi d< di ki T1 m rs dt d( di Q d 3. d. v d t€ ei ir vi g£ lo d( al D v< d( J et d( A. m di no gn tei ee aa gr Ja tol He no 3 zo mi in St uii dii va Sc bh ini he ve u te fc VI di di rr ni he ini vo m; de he to< B( Hi de pr tei di Hi wi de ve de in zo bi Mt In vergelijking met de strijd voor de kust van Tallin mag de 89ste Kieler Woche eerder het predikaat „olympisch” worden verleend. De oudste zeilregatta kent een deelnemersveld van meer dan 1000 boten, dat in kwalitatief opzicht vrijwel de hele westerse top aan de start brengt. In de Olympische zeilklassen hebben de landen, die Tallin wel op het programma hebben In de Soling arriveerde Bakker als vijf de aan de finish, wat na de gebroeders Vollebregt de beste Nederlandse prestatie was. Zesde plaatsen waren er voor de combinatie Willen van Walt Meyer en Go- vert Brasser in de Tornado’s en voor Boud wijn Binkhorst en Ko van den Berg in de Stars. In de Finnjollen werd Olym pisch zeiler Neeleman negende en „thuis blijver” Van Leeuwen achtste. De wedstrijden, gehouden onder leiding van de Jachtvereniging Watervrienden, kenmerkten zich door wisselvallig zwaar weer. De frequent overkomende buien waren vergezeld van hevige windvlagen. Nederland is in Moskou in tien tak ken van sport actief: atletiek (2 dames, 9 heren), handboogschieten (1 dame, 1 heer), judo (2 heren), kanovaren (2 da mes, 4 heren), roeien (8 dames, 5 he ren), schieten (4 heren), waterpolo (11 heren), wielrennen (9 heren), zeilen (15 heren) en zwemmen (7 dames, 5 heren). Ten opzichte van Montreal is Neder land nu wel bij handboogschieten en judo aanwezig, maar niet bij hockey, paardensport en turnen. De atleet Hugo Pont is onder voorbe houd ingeschreven en Ruud Wielart dient nog medisch gekeurd te worden. Het staat ook nog niet vast of Henk Vrouwer dan wel Raymond Heeren- veen (die in Montreal voor de Neder landse Antillen uitkwam) de atletiek- ploeg zal completeren. Voorts vullen Joke Dierdorp en Jacqueline Stefels, aangewezen voor de twee zonder stuurvrouw bij het roeien, afhankelijk van hun prestaties tijdens de wedstrij den om de Koninklijke Hollandbeker van het komend weekeinde beslissen of zij wel of niet naar Moskou reizen. Tenslotte zullen de geselecteerde zei lers de komende dagen tijdens de Kie ler Woche nogmaals hun deelneming in Tallin ter discussie stellen. Opvallend op de eerste dag was dat er geen Westduitse overwinningen waren. De Denen, die over enkele weken wel aanwezig zullen zijn in de Finse Golf, trokken het leeuwedeel naar zich toe met drie overwinningen, precies vijftig pro cent. De andere twee dagprijzen gingen naar Argentinië en de Verenigde Staten, beide absent in Tallin. Uitslagen: Klasse A: 1. Peter van Gelder, 2. Mick van Beyeren, 3. Cor Roest, 4. Bertus Dier- manse, 5. Peter van der Spree, 6. Paul Kocks. Klasse B: 1. Hans Kol, 2. Frans Visser, 3. Fred van Dekker, 4. Willem Kouwenberg, 5. Ron Kol, 8. Jan Wickel, 7. John Hoffman, 8. Roel Schuit, 9. Gerard Witteman. Klasse C: 1. Adrie van der Ham. 2. Pim Steenkist, 3. Paul Groen, 4. Edwin van de Velde, 5. R. Beunting, 6. Willem Gooyer, 7. W. Tuinebreijer, 8. R. ter Horst. Klasse D: 1. A. Wolthuis, 2. Tinus Wijkhuizen, 3. Hen Somers, 4. Martin van Haasdrecht, 5. Nico Sontag, 6. G. Jongeneel, 7. J. Sutherland, 8. Ys Rienstra, 9. P. van Opzeeland. De uitslag is: 1. Ray Crabb (Afcent Striders) 1.17,58, 2. Rob Strik (BAV) 1.21.31,6, 3. Piet van Alphen (AAC) 1.22.43,5, 4. Roel van Zuylen (Vet. Ned) 1.22,49; 5. Paul Vos (Altis) 1.23,52, 6. Jan de Hollander (Hellas) 1.24,06, 7. Dick van Santen (PAC) 1.24,14, 8. Huib Dalebout (AV’56) 1.25,16, 9. Vic Zonneveld (NSL) 1.25,21, 10. Eric Thomas (Afcent Striders) 1.25,23. voor de winds rak naar Enkhuizen en daarna een kruisrak terug naar Volen dam. In de eerste twee rakken kwamen de krachtsverschillen nauwelijks tot uiting. Slechts diegenen die tussen de buien door spinakerden behaalden iets voordeel. In klasse A was Bertus Diermanse als eerste bij de eerste en de tweede boei, maar zakte in het kruisrak weer terug. In klasse B is de strijd om de eerste plaatsen geleverd tussen Hans Kol en Frans Visser. Na aanvankelijk op de eerste twee rakken afwisselend een en twee gelegen te heb ben, kon Hans Kol in het kruisrak voor blijven en met ruim 2 minuten voorsprong aan de finish verschijnen. Paul Groen had in klasse C op de eerste twee rakken al spinakerend een ruime voorsprong opgebouwd. Deze verspeelde hij echter op het kruisrak, waar hij slechts als derde uitkwam. Adrie van der Ham en Pim Steenkist moest hij met respectieve lijk 51 en 23 minuten voorsprong voor laten gaan. In de klasse D ging de eerste prijs naar de heer Wolthuis. Tweede werd hier Tinus Wijkhuizen. Fast-bowler Bob Willis, die aan de boun- dery fielde, kreeg er van het Westindische publiek al na de allereerste over van de ochtend geweldig van langs toen hij twee bouncers bowlde op Colin Croft. Met een van de toeschouwers ging Willis een wed denschap aan, die hem later vijf pond opleverde toen hij twee wickets had geno men. Het geld werd hem ter plekke overhandigd en de vrede was weer gete kend. Boycot zorgde weer voor een vrolijke noot door vijf overs te bowlen, waarbij hij steeds bij het begin van zijn aanloop zijn pet achterstevoren opzette. In zeven overs kreeg hij overigens slechts elf runs tegen en was daarmee ruimschoots de voorde ligste bowler. De wickets werden geno men door Willis (3 voor 103 in 31 overs), Botham (3 voor 145 in 37), Underwood (1 voor 108 in 29) en Willey (2 voor 73 in 25). De tweede Engelse innings had met Gooch en Boycot een voorspoedige start. In de resterende 45 minuten scoorde het openingspaar 33 runs, waarbij Gooch, die met 21 not-out is, alle drie Westindische fast-bowlers eenmaal voor vier hookte. Botham toonde zich na afloop van de derde wedstrijddag nogal overmoedig. De laatste wedstrijd tegen het B-zeven- tal van Hongarije werd gekenmerkt door te hard spel. Uit angst voor blessures wisselde coach Trumbic veelvuldig. In de eerste periode zwom het oranje-zevental, dat basisspeler Buunk door maagklach ten niet al te langdurig in het water zag, naar de comfortabele voorsprong van 4-1. Nadat prinses Margriet hem de fakkel heeft overgedragen ontsteekt de atleet Hans Venema het Olympisch Vuur van de Gehandicaptenspelen. „Ik heb er het volste vertrouwen in dat wij de Westindiërs een passend antwoord zul len geven. Ik hoop met een voorsprong van 200 runs te kunnen sluiten halverwe ge de laatste dag om er dan nog een interessante match van te kunnen ma ken”. Zijn optimisme wordt door weinig Engelsen gedeeld. (Van onze zeilmedewerker) IJSSELMEER. Bij de op het IJsselmeer gehouden zeilwedstrijden voor kajuit jachten is de Haarlemmer Peter van Gelder winnaar geworden in de A-klasse. In een slim gezeild laatste kruisrak, wist hij een voorsprong op te bouwen van 48 min. op zijn naaste concurrent Mick van Beyeren, die hij niet meer verspeelde. LONDEN Bellen, fluiten en toeters hebben voor de achtergrondmuziek gezorgd bij het banket dat de Westindische cricketers serveerden voor 30.000 toekijkende smulpapen. De innings van Gooch had donderdag als voorafje gediend en na de fantastische hoofdschotel vrijdag van Richards serveerden Haynes en Lloyd verruk kelijke tussengangen. De huidige manager van het Westindi sche testteam, Clyde Walcott, die in 1957 met de Westindiërs nog op het Rood en Wit-veld in Haarlem aanwezig was, maar toen niet meespeelde, verloor zaterdag een record dat hij sinds 1950 in zijn bezit had: de hoogste score van een Westindiër tegen Engeland op Lord’s. Zijn 168 not- out werd door Desmond Haynes zaterdag middag gepasseerd. Drie mannen betraden zaterdagmorgen het veld, dat zij sinds donderdag alleen voor lunch, thee en nachtrust hadden ver laten. Dat waren de beide umpires en Haynes, die eerst fielde en vervolgens de Westindische innings opende en pas acht uur en tien minuten na de opening zijn wicket verloor. In zijn 184 runs zaten 25 vieren en een zes. Het mooiste cricket kreeg men zaterdag te zien met Haynes en Lloyd samen aan de wickets. In een stand van 107 runs voor een zesde wicket scoorde Lloyd een schit terende 56 waarin hij Underwood een maal voor zes sloeg midden in het volge pakte terrein voor de Taverner’s Bar. Ze ven vieren kwamen van Lloyd’s bat, waar van de zevende hem op 50 bracht, hetgeen hem een bescheiden applausje van het verwende publiek opleverde. Met de score op 469 ging Haynes op de derde bal na de thee LBW op de Engelse aanvoerder Ian Botham wiens captaincy aan nogal wat kritiek onderhevig is. Daar bij moet niet uit het oog worden verloren dat Engeland enorm gehandicapt is door een dijbeenspier-blessure van fast bowler Hendrick die in deze wedstrijd waar schijnlijk niet meer zal kunnen bowlen. Hij heeft zaterdag zelfs de hele dag niet gefield. De start bevond zich even buiten Volen dam. De baan die vervolgens afgelegd diende te worden voerde via een ruime winds rak naar Hoorn vervolgens een DEN HAAG. Met de aanwijzing van de roeiploegen en de aanvulling van de atletiekafvaardiging vrijdag avond door het Nederlandsch Olym pisch Comité heeft de samenstelling van de uiteindelijke Nederlandse Olympische ploeg verder gestalte ge kregen. Zoals het er nu naar uitziet zal Nederland in Moskou met 85 sport mensen vertegenwoordigd zijn, bij wie 20 dames en 65 heren. Dat is 38 personen minder dan vier jaar geleden in Montreal. WADDINXVEEN. Dick Ooykaas, die onlangs in Utrecht Nederlands turn- kampioen op de zeskamp werd, heeft zaterdag in Waddinxveen bij de toestelfi- nales alles zes onderdelen gewonnen. De Nederlandse meisjes-turnploeg, zwaar gehandicapt door het wegvallen wegens ziekte en blessures van enkele turnsters onder wie de nationaal kampioene Bibi Vos, verloor met groot verschil, 166,55- 181,30. handenvol geld gekost en nu wordt er amper gebruik van gemaakt.” De kaartverkoop voor de Spelen wijst erop, dat het publiek de meeste belang stelling toont voor het tweede deel van de Spelen. Vooral voor de finalewed strijden zijn veel kaarten verkocht. In het Olympisch Dorp zoeken publiek en sporters inmiddels vertrooiing in de gigantische recreatietent, waar elke avond een goed doortimmerd program- Piet van Alphen (AAC) eindigde als eer ste veteraan op de derde plaats in een tijd van 1.22.43,5. Matjan Hoogerhoud (Olym pus ’70) was de snelste dame in 1.43,33. E. kwamen 200 lopers en loopsters aan de start. De Mexicaan Salvador Sanchez heeft in Las Vegas zijn wereldtitel boksen in het vedergewicht behouden door de Ameri kaans Danny „Little Red” Lopez te ver slaan. Na één minuut en 42 seconden in de veertiende ronde maakte scheidsrechter Lane een einde aan het gevecht. De Canadese zwaargewichtkampioen Trevor Berbick behaalde vrijdagnacht in het Olympisch stadion in Montreal een verrassende overwinning op de ex-we- reldkampioen, de Amerikaan John Tate. In de negende ronde van het over tien ronden vastgestelde gevecht sloeg Ber bick zijn tegenstander knock-out. In het bijprogramma van het gevecht om het wereldkampioenschap zwaarwel- tergewicht tussen Sugar Ray Leonard en Roberto Duran raakte de lichtgewicht Cleveland Denny ernstig gewond in zijn gevecht tegen de Canadees Geaten Hart. Denny werd naar een ziekenhuis overge bracht waar een hersenoperatie noodza kelijk bleek. De Britse waterski-ploeg is afgelopen weekeinde in Bordeaux winnaar gewor den van de strijd om de wereldbeker. De tweede plaats was voor Canada en de derde voor de Verenigde Staten. De 20-jarige Oostenrijke baancommis saris Siegfried Lerchbacher is tijdens een 1000 kilometer motorrace op de Öster- reichring om het leven gekomen. Hij stak in een onoverzichtelijke bocht de baan oVer toen de Oostenrijkse coureur Man fred Obinger er aan kwam. De 4x200 meter vrije-slagploeg (dames) van Zwemlust/Den Hommel heeft zondag avond in Utrecht het Nederlands record op dit nummer verbeterd en gebracht op 8 minuten en 40,5 seconden. Het kwartet Monique Bosga, Yvonne van de Hurk, Inge de Lange en Berber Kamstra was tweétiênde seconde sneller dan de ploeg van Zwemlust/Den Hommel, die bij de nationale kampioenschappen van vorig jaar in Amersfoort tot 8.40,7 kwam. Peter Herlings is winnaar geworden van dé nationale motorcross 500 cc-klasse, die zondag op circuit de Vrijenberg in Loenen werd gehouden. De Maico-rijder uit Gemert wist beide manches op zijn naam te brengen. Toon Karsmakers, die in dg eerste manche op de tweede plaats beslag legde, zag zich in de tweede man che de overwinning ontgaan. De coureur uit Waalre finishte als eerste maar werd gediskwalificeerd omdat hij een stuk van hét circuit had afgesneden. De Italiaan Giovanni Fedrigo heeft de amateurgiro van Italië gewonnen. De eer- stp vijf plaatsen in het eindklassement waren voor Italianen. Op de zesde plaats eindigde de Venezolaan Juan Arroyo. staan, in de meeste gevallen hun complete afvaardiging naar de Westduitse stad ge stuurd. Zo ook Nederland, dat in het weekje zeilen in de Kieler Bocht een uit stekende voorbereiding op het Olympisch spektakel ziet. Het slechte weer speelde de atleten gisteren danig parten. Ondanks het feit dat de moed erin werd gehouden moes ten verschillende onderdelen worden onderbroken om de deelnemers in de gelegenheid te stellen een droog onder komen te zoeken. Tussen de buien door werd echter het gehele wedstrijdpro- gramma afgewerkt. De plensbuien waren er volgens de organisatie ook de schuld van dat er gisteren aanzienlijk minder bezoekers de tribunes van het sportcentrum Pa pendal bevolkten dan was verwacht: on geveer 5.000. Volgens de opsteller van de wedstrijd- programma’s H. Meyers is het organisa torisch geen probleem als de wedstrij den door regen een uur onderbroken moeten worden. „Wij hebben een uit loopmogelijkheid tot negen uur ’s avonds. Dat is ook de reden dat we geen alternatief programma op touw hebben gezet. De weersomstandigheden spelen ons wat dat betreft geen parten.” Ook de atleten schijnen weinig moeite te hebben met het typisch Nederlandse Na afloop van het toernooi heeft coach Ivo Trumbic de definitieve selectie van het Nederlandse waterpoloteam voor de Olympische Spelen in Moskou bekend ge maakt. Van de zestien spelers moesten er vijf afvallen. De thuisblijvers zijn doel man Uitenhout en de spelers Hans Kore vaar, Smits, Heiden en Nonnekes. Laatst genoemde twee scharen zich alsnog bij de jeugdselectie, die zich voorbereidt op het Europese jeugdkampioenschap, dat begin augustus in Sittard wordt gehouden. De waterpoloploeg voor Moskou be staat daarmee uit: doel: De Bie (HZC/De Robben) en Misdorp (Zian/V). Spelers: Landeweerd, Nieuwenhuizen (HZC/De Robben), Veer, Van Mil (Zian/V), Van Bel kum, J. J. Korevaar (De Zijl/LGB), Buunk, Noordegraaf (AZC Alphen) en Van Zeeland (VZC/R). Bondscoach: Trumbic. Fysiotherapeut: Wagenaar. Ploegleider: Grootveld. Op de eerste dag was er voor de Neder landse ploeg direct al enig succes wegge legd. In de Flying Dutchman wonnen de gebroeders Erik en Sjoerd Vollebregt zondag de eerste race. In de overige Olympische klassen eindigden vrijwel al le Nederlanders onder de eerste tien. Al leen Henk van Gent in de 470-klasse maakte hierop een uitzondering en be hoorde niet tot de eerste tien die door de finish gleden. PATRAS (SID). Het Nederlands olympisch Waterpoloteam is bij het ze- venlandentoernooi in Patras als tweede geëindigd achter het ongeslagen Joego slavië. In de laatste ronde won Neder land met 11-5 van Hongarije B. Joegosla-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 16