Venetië-top over Afghanistan: 1 3 Afrika kampt met enorm voedseltekort Leden Iraanse Lekkend vat uranium in vliegtuig Nederlandse Bomaanslag •ek ijk Den Uyl: Houding kabinet onbegrijpelijk Grünen doen mee aan verkiezingen China bereid Islamitische top wil steun Afghaans verzet in Spaanse badplaats incident met spionageschip strijdkrachten gearresteerd tot gesprek met India Britse betoging tegen kernwapens 99 Duizenden arbeiders in staking tentoonstelling in Auschwitz Rellen bij feestviering in België Militaire hulp blijft uit N.-Korea ontkent Schmidt blijft bij NAVO-besluit 2 MAANDAG 23 JUNI 1980 3 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) J acties sent, dat emener- voerders namelijk e acties, van Ka rijke in- isschien en brief nercom- nplan yisserij mdse ha ft, als de opereren, aten van een der- omen tot rbij een net zoek- e vangst ingen vis vrouw ke fusie JOHANNESBURG (UPI). Pre mier Botha van Zuid-Afrika heeft gisteren de waarschuwing laten ho ren, dat de regering nu genadeloos verdere rassenonlust in het land zal onderdrukken nadat volgens hem af gelopen week met opmerkelijke te rughoudendheid is opgetreden om een einde te maken aan de ernstig onlusten in Zuid-Afrika in vier jaar. lotoren ederland e. Dat is 1 zes uur en rond i nabij den alle unt pas- (Van onze redactie buitenland) VEVEY. Ministers van mohammedaanse landen en vertegenwoordigers van Afghaanse verzetsbewegingen hebben zaterdagavond na een tweedaags beraad in het Zwitserse Vevey mogelijkheden besproken voor versterking van het verzet tegen de Russische militaire aanwezigheid in Afghanistan. 1 S *0* w* geheel terugtrekken se president Giscard d’Estaing door de Benelux: Thorn voorzitter van Europese Commissie Russisch leger moet Z-Afrika: harde zen naar vorige i Dode- mpathi- toomke- :ober is i in het aange- ntrale. Hamer jlaatsen steden en ge- waarin erd en uipers in itie naai jdag aan ioctor in promo- TOKIO (DPA). Noord-Korea heeft het bericht van de Zuidkoreaanse rege ring over het tot zinken brengen van een Noordkoreaans „spionageschip” een ver zinsel genoemd. Dit heeft het Japanse persbureau Kyodo gisteren gemeld. Zaterdag had Kyodo bericht dat een Noordkoreaans schip door de marine van Zuid-Korea op 130 kilometer ten zuidwes ten van de hoofdstad Seoel tot zinken was gebracht. Acht Noordkoreanen zouden daarbij het leven hebben verloren en één zou zijn gevangengenomen. In een Noordkoreaanse verklaring voor radio-Pyongjang wordt het „zogenaamde incident” een verzinsel van de Zuidkore aanse militaire autoriteiten genoemd. Terwijl de premier sprak, was er scher pe bewaking van oproerpolitie rond de zwarte woongebieden bij Port Elizabeth en Uitenhage, waar duizenden zwarte ar- TEHERAN (AFP). Zeker 27 leden van de Iraanse strijdkrachten zijn zaterdag gearresteerd wegens een „samenzwering tegen de regering”, zo heeft het Iraanse dagblad Bamdad gisteren bericht. De mi litairen worden ervan beschuldigd met nog 250 andere soldaten te hebben samen gespannen om de regering omver te wer pen. Volgens het hoofd van de revolutio naire militaire rechtbank, Hodjatloleslam Mohammad Reysjahri, zijn honderd sa menzweerders al schuldig bevonden of in afwachting van een proces, terwijl naar 150 anderen nog een onderzoek wordt ingesteld. De universiteit van Teheran heeft zater dag aangekondigd met zuiveringen te zijn begonnen. Een eerste groep van 389 pro fessoren, studenten en medewerkers zijn, naar het Iraanse persbureau PARS mee deelde, weggezuiverd, omdat ze hebben samengewerkt met de SAVAK, de inmid dels opgeheven geheime politie van de ex- sjah. NEW DELHI (Reuter). China wil zijn grensgeschil met India oplossen door de huidige grens te accepteren. De Chinese vice-premier, Deng Xiaoping, heeft deze oplossing gesuggereerd in een vraagge sprek met het officiële Indiase defensie- blad Vikrant. Uit het vraaggesprek wordt geciteerd door het Indiase persbureau United News of India. LONDEN (Reuter). Gisteren is in Londen een demonstratie tegen kernwa pens gehouden, waaraan door zeker elf duizend mensen werd deelgenomen. De betoging, georganiseerd door de Labour- partij, die in de oppositie is, was in het bijzonder gericht tegen het besluit van de regering 160 Amerikaanse cruise-raketten in Engeland te stationeren. In de Iraanse hoofdstad zijn gisteren zes personen geëxecuteerd wegens handel in drugs. In Zahedan, in het zuiden, zijn zaterdag drie mannen terechtgesteld die beschuldigd waren van moord. Met moeite bereikte de bisschop van Lodwar in het noorden van het land, dat president Daniel Arap Moi toestemming gaf om deze mensen rondom het Turkana- meer hulp te verlenen. Nederland heeft inmiddels aangeboden 5.000 ton mais te leveren. De EG betaalt de kosten voor transport en distributie. Maar eigenlijk is dit alles slechts een druppel op de hete plaat. Een katholieke missiezuster: „Ons kerk hof is bijna vol. Hier zijn de laatste twee maanden meer mensen gestorven dan in twintig jaar daarvoor...” De zuster leeft in Kaabong, aan de grens met Kenia. Een van de belangrijkste deelnemers aan het beraad, de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadech, ver klaarde zaterdag kort voor de sluiting van de bijeenkomst: „Wij wachten op het ogenblik het resultaat van pogingen af om een politieke oplossing tot stand te bren gen. Wanneer echter de bezetting door de Sovjet-Unie voortduurt en de massamoor den doorgaan, dan is het onze plicht en die van de mensheid, te hulp te komen, ook met wapens”. Een andere leider van Afghaanse op standelingen, Sajaf, noemde de Russische aankondiging dat troepen uit Afghanistan zullen worden teruggetrokken „een pro pagandastunt”. De opstandelingen had den van de conferentie onder meer geëist, dat alle islamitische landen de betrekkin gen met de Sovjet-Unie zouden verbreken tot een eind zou zijn gekomen aan de Russische inmenging in dit land. verzetsstrijders is officieel nog open ge bleven, maar in de wandelgangen van het congreshotel aan het Meer van Genève is er intensief over gesproken. Gedeeltelijk is de oorzaak van de hon- gercatastrofe ook te zoeken in de politieke gebeurtenissen in dit gedeelte van Afrika. Ethiopië bedrijft tussen de Ogaden-woes- tijn en Somalië een politiek van de ver schroeide aarde. Om de daar nog steeds vechtende guerrillastrijders geen kans te geven, worden de hutten in brand gesto ken en de bronnen vergiftigd. Het vee wordt met machinegeweren neergemaaid. In Noord-Oeganda, Kenia, gedeeltes van Ethiopië en Somalië sterven steeds meer mensen van de honger. De vaklieden spreken van een permanente crisis, hoe wel zij aanvankelijk geloofden dat de droogteperiodes deze gebieden slechts om de zes tot zeven jaar zouden teisteren. Het gebied in noordelijk Oeganda is op het ogenblik het meest getroffen. ’ewerkt rd naar en van (Van onze redactie buitenland) VENETIË—MOSKOU. „De gedeelte lijke terugtrekking van Russische troepen uit Afghanistan moet worden voortgezet totdat alle Russische troepen volledig zijn teruggetrokken”. DORTMUND (DPA). De Westduitse milieupartij Grünen zal deelnemen aan de algemene verkiezingen in de Bondsrepu bliek op 5 oktober. Daartoe besloot de partij gisteren op het congres in Dort mund. zienlijk g voor ■cheden begro- jgtijdig andere en niet as, zou evig te ien mi er met d) ervoOr- uiterst »n (De- ifficiële aar de ■n tiental Wetboek van de antal op- i die van es, waar- ezien, de aggevend zeggen- i, die zijn liter van aaijeveld- •d op een aissie uit (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De droogte en de hongersnood in Oost-Afrika en in ver schillende buurlanden van Zuid-Afrika nemen steeds ernstiger afmetingen aan. Zelfs Kenia wordt erdoor geteisterd en is - terwijl dit land verleden jaar nog voor meer dan 500 miljoen dollar voedsel ex porteerde - niet meer in staat de eigen bevolking te voeden De meeste buurlanden van Zuid-Afrika zijn dan ook gedwongen het door de Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) geeiste handelsembargo tegen Pretoria te doorbreken en om voedsel te „bedelen”. Dit gaat zover dat de zakken mais, die via Mombassa geleverd worden, het opschrift dragen „produce of Mozambique”. Maar Mozambique heeft zelf inmiddels 150.000 ton mais moeten kopen in Zuid Afrika. Zambia vroeg al enkele maanden geleden om 250.000 ton Zuidafrikaanse mais. Ke nia krijgt 80.000 ton en wil nog eens 100.000 ton extra hebben. Verder gaat 30.000 ton naar het pas bevrijde Zimbab we, alsmede naar Zaire en Malawi. Zuid- afrika heeft naar verluidt een voedsel- overschot waarmee achttien miljoen men sen een jaar lang kunnen worden gevoed. niging en directies, eroepson- emardus, sloten sa- Inderwijs is daar- grootste ildus een g ging en Uyl imissa- iat vijf 'dA en Schol- van de et, ge- linister umissie n hun i beide n een op on tleden - (Am- e Za- alking Een van de belangrijkste verzetsleiders in Vevey was de chef van de Islamitische Partij van Afghanistan, Goelboeddin Hekmatjar, die tegen journalisten zei, dat in zijn land 180.000 verzetsstrijders tegen de Russische troepen vechten en dat al 10.000 van hen zijn gesneuveld. Vertegenwoordigers van de World Food Council (Wereld Voedselraad) zeggen dat minstens vier miljoen mensen te weinig voedsel hebben en dat Oost-Afrika alleen voor het komende jaar 1,5 miljoen ton graan en of mais nodig heeft om de men sen van het noodzakelijkste te voorzien. Katholieke missionarissen menen dat minstens 500 mensen per dag sterven. Botha zei dit in een tv-uitzending in zijn eerste officiële uitlating over de recente onlusten in het land, die volgens officiële politiecijfers 32 doden en 171 gewonden veroorzaakten. „De staat moest geweld gebruiken en de staat moest de orde hand haven”, zo zei Botha. Het geweld van de afgelopen week heeft zware schade toege bracht aan de economie, aldus Botha. „Als de economie wordt getroffen, kun nen wij de levensomstandigheden van de mensen niet zo verbeteren als wij zouden willen”, zo zei hij. Naar zijn zeggen zijn sommige van de grieven van de niet-blan- ke bevolking in het land gerechtvaardigd en legitiem, maar wordt dit uitgebuit door revolutionaire elementen. Waarschijnlijk zal Zuid-Afrika „lange tijd” met door deze elementen veroorzaakte onrust te maken hebben, zo stelde hij. Premier Van Agt heeft, door zij het na enige aarzeling in de stemmen met de kandidatuur van Thorn, gehandeld tegen de wens van een Kamermeerderheid. Vorige week woensdag aan vaardde de Tweede Kamer een motie van D’66'er Brinkhorst, die de regering vroeg alsnog te zoeken naar een Nederlandse kandi daat voor het voorzitterschap. Tijdens de debatten bleek dat de PvdA graag had gezien dat oud-minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel naar voren was geschoven. In een eerste reactie zei PvdA-fractieleider Den Uyl gister avond het „kleingeestig” te vinden van het kabinet-Van Agt, dat blijkbaar niet serieus heeft gepoogd te zoeken naar kandidaten voor het voorzitterschap van de Europese Commissie buiten de eigen CDA-kring. Den Uyl meende dat Van der Stoel ook internationaal sterkere papieren zou hebben dan Thorn. „Het is onbegrijpelijk dat Nederland deze kans niet heeft benut”, aldus Den Uyl. Bekend is dat Van Agt, in de wetenschap dat Nederland eigenlijk het eerst in aanmerking zou komen om de nieuwe voorzitter te leveren, de oud-premiers Zijlstra en Biesheuvel heeft benaderd. Beiden hebben echter geweigerd zich beschik baar te stellen voor de hoogste Europese functie. Tegelijkertijd is bereidheid uitgespro ken ook naar een politieke oplossing van de kwestie te blijven zoeken. De vraag omtrent militaire hulp voor de Afghaanse aanpak onlusten WARSCHAU (ANP). Gisteren is in het voormalige concentratiekamp Ausch witz-Birkenau in Polen een permanente Nederlandse expositie geopend. Dit ge beurde in tegenwoordigheid van onder meer de Poolse onderminister voor zaken van oorlogsveteranen Kujda, de Poolse minister van Cultuur Najdowski, de voor zitster van het Nederlandse Auschwitzco- mité A. Fels en de Nederlandse ministers van CRM en Onderwijs, Gardeniers en Pais. (Van onze redactie buitenland) VENETIË. De Amerikaanse presi dent Carter heeft zaterdagavond na een onderhoud van een uuur met de Westduitse bondskanselier Schmidt gezegd, dat het „absoluut geen twijfel lijdt, dat kanselier Schmidt het besluit van de NAVO nieuwe kernraketten voor de middellange afstand te instal leren in West-Europa, zal nakomen”. Eerder was bericht, dat Schmidt op zijn komende bezoek aan Moskou zou willen voorstellen dit besluit tijdelijk uit te stellen. Hierop volgden berich ten, dat Carter hem in een brief waar schuwde dit niet te doen. Zaterdag avond maakte Carter duidelijk dat Schmidt geen plannen in die richting heeft. De bondskanselier bevestigde dit. BRUSSEL (ANP). Een bezoek van het Belgische koninklijk paar aan Ant werpen is zaterdag verstoord door relletjes die veroorzaakt werden door Vlaams-nationalistische groeperingen. Koning Boudewijn en koningin Fabi- ola keerden een half uur eerder dan was gepland uit Antwerpen terug naar Brussel. Verscheidene onderdelen van het programma dat koning Boudewijn en koningin Fabiola in Antwerpen zouden afwerken, vervielen. Zo opende de ko ning niet, zoals oorspronkelijk was voorzien, een feestmarkt en een bezoek aan het Rivierenhof, een provinciaal domein, werd afgelast. De Vlaams-nationalistische groepe ringen riepen leuzen, zongen liederen en trachtten plechtigheden te versto ren. De politie (er was rond duizend man op de been gebracht) voerde enke le malen charges uit met de wapenstok. Verscheidene demonstranten werden gewond. Ook twee politiemannen lie pen verwondingen op, toen de betogers de politie met stenen vanuit een af- braakwoning onder vuur namen. Ver scheidene ordeverstoorders zijn opge pakt. Het koninklijk bezoek aan Antwer pen hing samen met feestelijkheden ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van België. Vlaams-nationalisti sche tegenstanders van de Belgische staat, verenigd in organisaties zoals Voorpost, Were-di, de Vlaamse Militan tenorde, het Taalactiecomité en ande re, hadden van tevoren aangekondigd het feest te zullen verstoren. Met deze woorden reageerden de leiders van zeven Westerse landen, die bijeen zijn in Venetië, gisteren in een gezamenlijke verklaring op de eerder die dag gedane aankondiging van het Russische persbu reau TASS, dat een aantal troepen uit Afghanistan zal worden teruggetrokken, omdat het niet meer nodig is. De zeven Westerse leiders zijn de Ameri kaanse president Carter, de Canadese premier Trudeau, de Britse premier That- niets als je het niet ziet”. De beelden cher, de Franse president Giscard d’Es taing, de Westduitse bondskanselier Schmidt, de Italiaanse premier Cossiga en dé Japanse minister van Buitenlandse Za ken Okita. In hun verklaring zeggen zij verder onder meer, dat alleen volledige terugtrekking van de Russische troepen uit Afghanistan de crisis tot een oplossing kan brengen en dat alles in het werk zal worden gesteld „de soevereiniteit, de poli tieke onafhankelijkheid en de territoriale onschendbaarheid van Afghanistan” te 'herstellen. De Russische militaire aanwezigheid ir. Afghanistan wordt in de verklaring „on aanvaardbaar” genoemd. Volgens de Westerse leiders heeft het Afghaanse volk op een moedige manier zijn wens van onafhankelijkheid bewezen. De Russische aankondiging dat een aantal troepen uit Afghanistan zal worden teruggetrokken werd gistermorgen vroeg vanuit Moskou gemeld. In een van de .Moskouse kranten bleek op een binnenpa- 'gina een bericht van zes regels te staan „met als kop Nieuws uit Afghanistan, waarin melding werd gemaakt van terug trekking. Afgelopen vrijdag was de Fran- lijke terugtrekking of vervanging van troepen. Westerse deskundigen schatten de militaire sterkte van de Sovjet-Unie in Afghanistan overigens op tachtig- tot hon derdduizend man. TORONTO (AP). I Uit een vat in de bagageruimte van een passagiersvliegtuig van Air Canada is op een vlucht van Saskatoon naar Toronto, radio-actief ura nium gelekt zo is van officiële zijde in Toronto meegedeeld. De 118 passagiers hadden de DC-8 vrij dagavond op het internationale vliegveld van Toronto al verlaten toen bagageper- soneel ontdekte dat een van de 58 vaten met uraniumstof niet dicht was. Een woordvoerder van Air Canada deelde mee van de Canadese dienst voor de atoomenergie te hebben vernomen dat er geen gevaar bestaat voor de passagiers of de bemanning. De vaten uranium wa ren bestemd voor Frankrijk en zouden in Toronto worden overgeladen. Het vlieg tuig is naar een verlaten stuk van het vliegveld gebracht waar een speciale ploeg van de Canadese dienst voor atoom energie de zaak heeft opgeruimd. Volgens goed ingelichte waarnemers werden in het gebied van de Wabe-Sche- belerrivier meer dan 600.000 geiten en schapen doodgeschoten. In Oeganda gin gen 400.000 stuks vee’verloren door de droogte en door diefstal van troepen uit Tanzania. In het Turkana-gebied, waar Kenia’s armzalige nomadenbevolking leeft, werden tussen de 60 en 80 percent van alle kuddes gedood of door veedieven gestolen. FUENGIROLA (AFP). In de Spaanse badplaats Fuengirola is gisteren bij de ingang van een hotel een bom ontploft, zo heeft de politie meegedeeld. De ontplof fing veroorzaakte slechts geringe materië le schade. De bom bevatte een kilo spring stof van het type dat meestal door de Baskische afscheidingsbeweging ETA wordt gebruikt. Zaterdag had de ETA Politico Militar al aangekondigd dat zij in de belangrijkste Spaanse badplaatsen bommen tot ont ploffing zal brengen als de Spaanse rege ring weigert 19 Baskische gevangenen vrij te laten. Russische ambassadeur in Parijs op de hoogte gesteld over wat door diplomatie ke bronnen in Parijs „de Russische troe pensterkte in Afghanistan” werd ge noemd. De precieze inhoud van de bood schap aan de Franse president is niet bekend, maar aangenomen werd dat Gis card details over de Russische voorne mens heeft gekregen. De Russische televisie toonde gister avond beelden van een tankeenheid in Afghanistan, die op het punt zou staan terug te keren naar de Sovjet-Unie. De commentator bij deze beelden haakte in op de eerste reactie van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Muskie gistermorgen, die had gezegd „Geloof BRUSSEL/DEN HAAG. De liberale Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken Gaston Thorn is door de drie Beneluxlanden kandidaat gesteld voor het voor zitterschap van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. Er zal definitief geen Nederlander kandidaat worden gesteld voor deze functie. beiders in de autoindustrie staken nadat zij vorige week in botsing kwamen met de politie. De stakingen onder zwarte werk nemers in Port Elizabeth hebben zich za terdag uitgebreid tot 16 fabrieken. In Ui tenhage heeft de politie vrijdagavond met traangas en jachtgeweren een menigte ontevreden werknemers uiteengedreven. De politie en het leger zijn in deze stad ingeschakeld bij het beschermen van bui tenlandse autofabrieken. In Kaapstad, zo heeft de politie meege deeld, is op verschillende plaatsen brand gesticht, waardoor aanzienlijke schade is ontstaan. Wanneer de overige EG-landen tegen de kandidatuur van Thorn geen onoverkomelijke bezwaren hebben, zal de Luxem burgse oud-premier op 1 januari volgend jaar de Brit Roy Jenkens opvolgen aan het hoofd van het uitvoerend orgaan van de Gemeenschap. De premiers van de drie Beneluxlanden, Van Agt, Martens (België) en Werner (Luxemburg) werden het gistermiddag ten slotte eens over Thorn, nadat zij zaterdag in Brussel een bespre king aan de kwestie hadden gewijd. Eerder al was door de Negen besloten dat de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie zou worden geleverd door de Benelux. Zeven leiders op een rijtje. Van links naar rechts premier Trudeau (Canada), bondskanselier Schmidt (West-Duitsland), president Giscard d’Estaing (Frankrijk), premier Cossiga (Italï). president Carter (VS), premier Thatcher (Groot-Brittannië) en voorzitter Jenkins van de Europese Commissie. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken Okita was afwezig toen de foto werd genomen. kunnen volgens de commentator een „eind maken aan alle scepsis”. De Amerikaanse president Carter noemde de aankondiging van de gedeelte lijke terugtrekking gistermorgen „een stap voorwaarts”, maar hij zei erbij dat het tijdstip van de aankondiging volgens hem zo is gekozen, om meer atleten te doen besluiten naar de Olympische Spe len in Moskou te komen. De verklaring van de zeven Westerse leiders noemde Carter „een bewijs van eenheid”. Over het gesprek dat hij gisteren had met de Fran se president Giscard d’Estaing, zei Carter dat dit „niet beter had kunnen lopen”. Intussen is door een aantal landen dat niet aan de conferentie meedeed gerea geerd op de Russische aankondiging. Chi na het weten dat de Sovjet-Unie de aan dacht van de wereld van de topconferen tie wil afleiden, door dit soort aankondi gingen te doen. In Pakistan wordt gezegd, dat de Russische aankondiging „met be langstelling wordt bestudeerd”. Secreta- ris-generaal Luns van de NAVO wees er gisteren op, dat geen bijzonderheden be kend zijn over de Russische troepensterk te in Afghanistan en dat het bovendien niet duidelijk is of het hier gaat om werke-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3