HUURINKOMSTEN FRACTIE VAN JAARLIJKSE LASTEN rond de losplank IC Feest bij De Duinkrekels politienieuws In groei beperkt Witte Tejater wil dolgraag naar Velserbad s KANS GRIJPEN” „VELSEN MOET gSa 1 I |i plein 1945 deze week MAANDAG 23 JUNI 5 KLEUTERSCHOOL BESTAAT 25 JAAR it Extra leerkrachten voor negen scholen Kinderdagverblijf in oude Emmaschool 19 8 0 'JMOND (Van een onzer verslaggevers) Minimaal itvang ment. irlem. A1O Geluidshinder met mij iem. Beperkingen (Van een onzer verslaggeefsters) IJMIJDEN. De Stichting Witte Tejater Velsen vindt dat, nu de provincie Noord-Holland de gemeente Velsen een subsidie van twee ton in het vooruitzicht heeft gesteld ten behoeve van de verbouw van het voormalige Velserbad tot een zogenoemd middentheater, de gemeente raad die kans met beide handen zou moeten aangrijpen. VELSEN. De gemeente Velsen moet elk jaar grotere bedragen toeleggen op de exploitatie van de zogenoemde Entresols gelegen aan het Zeewijkplein in IJmuiden west. Een over 1979 wederom on gunstig exploitatiebeeld werd na delig beïnvloed door een huurbe drag van 62.000 verschuldigd aan Storks Pensioenfonds, de ei genares, met daartegenover een teruglopend zaalgebruik. De drie beschikbare zalen nabij het in 1974 gestichte winkelcentrum Zeewijkplein bleven in het ver slagjaar honderd uren per week onbenut. De inkomsten aan zaal huur, circa veertienduizend gul den, stonden daarmee in geen en kele verhouding tot dit vaste huurbedrag. I A r ML - I r Entresols door gering gebruik blok KJ id 5,00 gwer- l aan mon- rwer- s ge- 5.90 5,85 0,00 0,70 3,00 0,80 ir ir „Grap”. Een 53-jarige automobilist uit Santpoort reed in de nacht van zater dag op zondag op één van de ventwegen langs de Willem de Zwijgerlaan in Sant poort tegen een daar over de weg gespan nen touw aan. De man ondervond hiervan Inbraak. Vrijdagnacht is ingebro ken in een bezinestation aan het Stations plein. De dader(s) verschafte(n) zich toe gang tot het gebouw door een deur van het magazijn meh een breekijzer te forceren. De eigenaar, een 33-jarige garagehouder uit Velsen, mist een radio-cassetterecor- der, een aanzienlijke hoeveelheid sigaret ten en shag en een bedrag van 200 gulden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Met het oplaten van ruim 100 ballonnen werden zaterdagmorgen de festiviteiten rond het 25-jarig be staan van kleuterschool De Duinkrekels aan de Radarstraat in IJmuiden geopend. De leerlingen van de school, bijgestaan door een aantal kinderen uit de buurt, lieten hun ballonnen om- Autodiefstal. Het afgelopen week einde is wederom ingebroken in een groot aantal auto’s in de gemeente. De inbraken Stenengooien. Een 15-jarige jongen uit Santpoort en diens 12-jaritige vriendje uit Overveen bekogelden zondag vanaf de Kanaaldijk de pont met stenen. Daarbij vernielden zij de ruit van een auto. De politie, die door het personeel van de pont gealarmeerd werd, kon de jongens op de Duin en Kruidbergerweg aanhouden. Na overleg met hun ouders zijn zij op vrije voeten gesteld. Een verbouwd Velserbad zou wel een goede behuizing voor het Witte Tejater opleveren: groot en hoog genoeg, gele gen tudden scholen en een sporthal en nabij de schouwburg, met voldoende mogelijkheden voor een doeltreffende geluidsisolatie en laad- en losfaciliteiten op de begane grond. „Uitgerust met een goede technische outillage” - zo meende ook de Culturele Raad Noordholland, die met betrekking tot de toekenning van de verbouwingssubsidie de provin cie van advies diende - „wordt het ver bouwde Velserbad een theater waarin alle vormen van hedendaagse theater kunst, evenals jazz-uitvoeringen, verant woord kunnen worden gepresenteerd.” Het Witte Tejater conformeert zich graag aan de mening van de Raad, dat verbouwing van het voormalige Velser bad ten behoeve van het Witte Tejater een goede zaak is. Op grond van onder meer dit positieve advies stelde de pro vincie de gemeente Velsen uit het fonds nieuwbouw culturele centra de (uitzon derlijk hoog geachte) subsidie van twee ton ter beschikking. Daarnaast is de provincie bereid het akoestisch onder zoek van het gebouw voor haar reke ning te nemen, mits Velsen tenminste op korte termijn een beslissing over de herhuisvesting van het Witte Tejater neemt. Commissie economische zaken. Op het vergaderrooster van het Velsense Stad huis staat deze week slechts één commis sievergadering genoteerd en wel die van de commissie economische zaken. Deze komt woensdagavond om 19.30 uur in het Stadhuis bijeen. Gesproken zal worden over de gang van zaken rond Stork Velsen en van Gelder Papier in Velsen-Noord. Ook de voorhavenproblematiek komt aan de orde. De commissie economische za ken zou aanvankelijk vorige week don derdag vergaderen, maar deze bijeen komst ging op het laatste moment niet door. Gemeenteraad. De gemeenteraad komt donderdag om 19.30 uur bijeen in het Stadhuis. Op de agenda staat ondermeer de vaststelling van een groot aantal begro tingswijzigingen. Ook zal besloten moeten worden over de aanvraag van diverse scholen voor het uitbreiden en modernise ren van gebouwen en het aanschaffen van nieuw materiaal. De aanpak en ontwikke ling van de bebouwing in de Velserbroek- polder fungeert als sluitstuk op de agen da. De raad zal zich uit moeten spreken over een rapport dat de werkgroep Ont wikkelingsplan in mei dit jaar over deze zaak uitbracht. Er wordt op het Stadhuis rekening gehóuden met een tweede raads vergadering deze week. Mocht het niet lukken om donderdagavond alle 19 agen dapunten naar behoren af te werken dan zal er vrijdag om 19.30 uur opnieuw verga derd worden. kin- ionn. egaal lond, uwe- .drie- 1 lila o.a. daal- jasje, mdje Om voor eens en altijd een duidelijk zicht te krijgen op de mate van geluids hinder, hebben de Brulboei en het Witte Tejater gezamenlijk bij de gemeente om een geluidsmeting gevraagd. Het gaat er daarbij vooral om, de kwaliteit van de muur te testen. De geluidshinder is echter maar één van de bezwaren, die aan een gedeeld gebruik van het PEN-centrum kleven. Rob Stam: „Zowel het jongerenwerk als het Witte Tejater kunnen geen kant meer op. Ruimte voor uitbreiding van de activiteiten is er niet, we staan beiden met de rug tegen de muur. Zou het Witte Tejater gebruik kunnen gaan maken van het verbouwde Velserbad, dan zijn die groeimogelijkheden er wèl. Het jon gerenwerk krijgt dan de beschikking over het gehele PEN-centrum, en dat betekent dat er popconcerten kunnen worden gegeven en bijvoorbeeld oefen ruimten voor popgroepen kunnen wor den gecreëerd; alles geheel in overeen stemming met de oorspronkelijke be- weinig hinder, maar stelde wel de politie ervan op de hoogte. Het touw dat tussen twee lantarenpalen aangebracht was, had met name voor (brom)fietsers gevaar op kunnen leveren. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het college heeft het advies van de commissie die zich uit spreekt over het toekennen van extra taakverlichting in knelpuntsituaties bij het openbaar en bijzonder kleuter en la ger onderwijs overgenomen. Dit betekent dat de volgende scholen in aanmerking komen voor extra steun in de vorm van een leerkracht voor een ochtend of mid dag per week: de kleuterscholen Winde kind, de Duinrekels en de Kruidberg en bij de lagere scholen de Clara Stern school, de Zeewijkschool, de Brederode- school, de St. Jozefschool, de Bosbeek- school en de Prinses Beatrixschool. De extra taakcerlichtingsregeling bestaat al ehkele jaren. Het is voor het eerst dat hierop vanuit het kleuteronderwijs een beroep wordt gedaan. Meestal maken de ze scholen gebruik van de normale taak verlichting die voor rekening van de ge meente komt. werden gepleegd op parkeerherreinen bij de Seinpostweg en de Westonstraat. De dieven hadden het hoofdzakelijk gemunt op autoradio’s en cassetterecorders. Zij sloegen in totaal vijfmaal hun slag. „En dan heb je ook nog te maken met de ligging en de aanblik van het gebouw: die ligging is nogal excentrisch en de entree met die verscholen toegangsdeur en dat lelijke trappenhuis is bepaald niet representatief. We zouden ons graag met onze theater-, film- en jazzvoorstellingen op een wat breder publiek willen rich ten, maar binnen onze huidige accomo- datie met al z’n beperkingen is het zeer de vraag of ons dat lukt.” arme omgeving. Tot nu toe hebben we de programma’s nog op elkaar af kun nen stemmen, hebben we de activiteiten zó kunnen coördineren dat we elkaar niet storen. Maar zowel de Brulboei als wij willen in het nieuwe seizoen de acti viteiten gaan uitbreiden en dan komen we - waar beider activiteiten vooral rond de weekeinden zijn geconcentreerd - ge heid in moeilijkheden.” van de Schouw in (Velsen Noord), „In de Abeel, het wijkgebouw Zeeweg en het Cultureel Centrum, alle in IJmuiden gele gen. Jn al deze gevallen bleven de binnen komende bedragen voor zaalhuur con stant of vertoonden een stijgende lijn ver- stemming van het gebouw.” Het is uiteraard niet alleen om het jongerenwerk van dienst te zijn, dat het Witte Tejater graag wil verhuizen. Rob Stam: „Het PEN-centrum betekent voor ons een rem op onze inhoudelijke ontwikkeling. Voor theaterdoeleinden is onze huidige accomodatie verre van ideaal. Het gebouw leent zich voor alng niet alle voorstellingen. De theaterzaal is maar vier meter hoog, terwijl je ei genlijk over een minimaal acht meter hoge ruimte zou moeten beschikken. We kunnen slechts tachtig toeschouwers ontvangen, terwijl we graag de beschik king over honderdvijftig zitplaatsen zouden willen hebben. Er is in het hele gebouw maar één kleedkamer te vin den; er zouden er minimaal vier moeten zijn. De décors van de optredende groe pen moeten via de brandtrap en het platte dak worden aangevoerd, wat vooral als het stormt levensgevaarlijke situaties oplevert.” De Entresols aan het Zeewijkplein. Oorspronkelijk bedoeld als vaste stek voor wijkgebon- den activiteiten maar als zodanig nooit uit de verf gekomen. oplossing, zo vragen wij ons af. Misschien kan daarmee een eind komen aan de jacht op deze kleine schol. Wie dit prodiukt toch aan boord krijgt kan altijd nog terugzet ten in zee. De schol is sterk genoeg om dit te overleven. Wie in de afgelopen week voor schol een minimumprijs veronder stelt zit er ver naast. Deze vis maakte in de IJmuider hallen beslist geen slechte prijs. De uitkomst van de diverse besommingen toont dit duidelijk aan. een aangename constatering moet voor de aanvoerders geweest zijn herstel van de eerder terug gevallen prijsvorming voor tarbot. Voor de inzinking gold aid verklaring de rol van Deense vissers die vaak flink kuitzieke tarbot via de Hollandse afslagen tegen elk aanneemvaar bod kwijt trachtten te ra- ken. Ook de prijs van tong liep op in de afgelopen week. De opbrengst van tong en tarbot bepaalt het economisch resultaat van reizen ondernomen door de platvis schepen. Uit een weekoverzicht blijkt duidelijk de geringe activiteit in het midden van de week. Alleen de vis afkomstig van impor teurs bracht wat leven in de brouwerij. Een aanval in de rug was voor deze heren afslag in Lauwersoog van een lading kool- vis. Vanuit die afslag is her en der getele foneerd om koers te vinden. IJmuiden kan men daarbij uiteraard niet links laten Eggen al houdt de hier geconcentreerde handel ook elders domicilie. Alleen de kostprijs van stookolie kan een beletsel geweest zijn voor aanvoer in IJmuiden van deze goed verhandelbare vissoort. De vriestrawlers zetten de makreel vangst onvermoeid voort. Een aantal van deze schepen probeerde nog in de zoge noemde vrije gebieden wat haring buit te maken. Een enkel pak haring werd aange troffen van bijna zelmachtige proporties. Veel te groot voor welke toepassing dan ook. De te lange en te magere exemplaren hadden voor verkoop aan .de kar veel en veel eerder gevangen moeten worden. De afzet van makreel gaat intussen rus tig door. In IJmuiden is de komende week een drietal visschepen te verwachten om (Van een medewerker) In de afgelopen week ging weer de ver koop van start van de zogenoemde „nieu we maatjesharing”. De prijs voor dit pro- dukt is voor de kleinhandel beslist niet tegengevallen. Ze lag enkele tientjes lager dan bij de werkelijke Hollandse Nieuwe. Aan de verkooppunten zal de stuksprijs ongetwijfeld snel weer op het oude niveau liggen. De meerprijs voor deze eerstelin gen hoeft op zichzelf geen verbazing te wekken. De eerste aanvoer van aardbeien brengt in het voorjaar immers ook relatief meer op? De kwaliteit van de eerste harin gen laat weinig te wensen over. De vroe ger aangevoerde eerste haring was altijd aan de schrale kant. Van de haring die thans vanuit Denemarken tot ons komt kan dat bepaald niet gezegd worden. In de oude situatie werd daardoor pas enkele weken na de start van een nieuw harings- eizoen „koninginneharing” geoffreerd aan Hare Majesteit; door de schipper zelf of bij diens afwezigheid door vrouwlief of de burgemeester van zijn woongemeente. De gemeenten Vlaardingen, Katwijk: en Scheveningen viel altijd die eer te beurt. Of IJmuiden ooit ten paleize verscheen met dit puikje van de haringvangst is ons niet bekend. De haring onderging vooraf een strenge keuring van de haringcontro- ledienst. Om die reden was altijd het hoofd van deze dinest in Soestdijk present bij de aanbieding. Voor de bewuste per soon een leuk uitje, voor de haringhandel mooi meegenomen als reclame. Of met het voorgaande verband bestaat is niet aantoonbaar. Vaststaat dat aan de vrij dagmarkt wederom een fors kwantum schol vier, in ongestripte toestand, onver kocht achterbleef in de hallen van Lauwe- soog voor toewijzing aan de visverwer- kende industrie. Een bittere pil toch wel voor degenen die iets met vis of visserij van doen hebben. Bij doordraai wordt deze vis door toevoeging van kleurstof „gedenatureerd”. Doodzonde daar het gaat om vis van prima kwaliteit. In de achterliggende periode kregen nogal wat schepen een vaarverbod opgelegd. Biedt geleken met voorafgaande jaren. Het Cul tureel Centrum trok profijt van groeiende belangstelling voor de volwassen-MAVO (Erasmus College) waaruit voortvloeide een toenemend zaalgebruik. Een damclub bridge- en klaveijasverenigingen kwa- Die historische claim kreeg in april van dit jaar opnieuw zijn beslag, toen buurtcentrum De Brulboei zijn activitei ten op het vlak van het open jongeren werk overhelde naar de benedenverdie ping van de voormalige machinehal van de kanaalstraat. Om geluidsoverlast te voorkomen werd een geluidswerende muur gebouwd, die in de parktijk echter maar matig blijkt te voldoen. Witte Teja- ter-voorzitter Rob Stam: „De theaterac- tiviteiten zoals wij die op de bovenver dieping uitvoeren vereisen een geluids De gemeente Velsen stelde tegenover Stork het huurrecht als voorwaarde bij totstandkoming van het winkelcentrum in 1974. Met een huurovereenkomst lo- -pend tot 1996 werd aan die eis tegemoet gekomen. Momenteel geldt de exploitatie van de wat achteraf gelegen Entresols als een onevenredig zware belasting. Duide lijk komt dit tot uiting in het zojuist ■^verschenen beheersverslag over 1979 van de „Stichting tot beheer en exploitatie van gebouwen voor sociaal-cultureel werk”. ,„Pe exploitatie steekt ongunstig af bij die IJMUIDEN. De voormalige Emma school aan de Beukenstraat waarin nu nog een aantal illegalen verblijft zal on derdak gaan bieden aan een zogenoemd internationaal kinderdagverblijf. Hierin zullen zowel Nederlandse als buitenland se baby’s en peuters opgevangen worden. Het ministerie van CRM verleent in het kader van de Rijksbijdrageregeling Kin derdagverblijven een omvangrijke sub sidie. Zo komen de salariskosten voor de di rectrice, de adjunct-directrice, 2 leidsters en 2 assistent-leidsters voor rekening van CRM. Van de verbouwingskosten neemt de gemeente 20% voor haar rekening, ter wijl het Rijk 60% financiert. De resterende 20% zal opgebracht moeten worden uit de contributies die de ouders van de kinde ren gaan betalen. De werkgroep die zich lange tijd ingezet heeft voor de realisering van het dagverblijf richtte zich aanvanke lijk alleen op Turkse ouders. Voor eerdergenoemde Entresols viel een peuterspeelzaal in 1977 weg als vaste huurder. Voorzitter R. de Boer van de beherende stichting wijt de geringe animo voor de zalen aan het Zeewijkplein aan de minder gunstige ligging en de beperkte gebruiksmogelijkheid. De gemeente had destijds bij de "exploitatie voor ogen be vordering van het verenigingsleven in de omliggende woonwijk. Voor losse evene menten wordt kennelijk aan andere zaal- ruimte de voorkeur gegeven. Vooral in de avonduren is het zaalgebruik op dit mo ment minimaal. „Het winderige plein kan als ambiance voor het wijkgebonden uit gaansleven nauwelijks aanlokkelijk wor den genoemd. Door beheerders van ande re gemeentelijke gebouwen wordt kenne lijk zelden of nooit verwezen naar de lokaliteiten aan het Zeewijkplein. Gezien de ligging is dat ook wel een beetje begrij pelijk,,. Voor de weggevallen peuterspeelzaal is in de Entresols nog steeds geen gelijk waardige huurder in de plaats gekomen. Onderhandeld wordt momenteel met de Turkse gemeenschap in Velsen over toe wijzing van ruimte voor viering van de ramadan (Mohammedaanse vasten) die in augustus valt. Die beslissing zou in eerste instantie deze week vallen, tijdens de bespreking door de Velser gemeenteraad van de prioriteitenstelling ten behoeve van de meerjarenbegroting. De aan de vaststel ling van de prioriteitenlijst gewijde raadsvergadering is echter uitgesteld tot na het zomerreces. Tot zolang blijft de bestemming van het voormalige Vel serbad onduidelijk, al ligt voor het Wit te Tejater de keus voor de hand: niet slopen, maar verbouwen tot een theate- raccomodatie waarin het Witte Tejater z’n activiteiten verbreden en verdiepen kan! streeks 10.00 uur het luchtruim kiezen. Later op de dag volgden nog een fancy-fair en een loterij waarvan de prijswinnaars over twee weken bekend gemaakt zullen worden. De drumband IJmuiden maakte samen met de kinderen een feestelijke rond gang door de buurt. De dag werd besloten met een receptie in de school waar velen de leerkrachten en het bestuur kwamen feliciteren met het 25-jarig bestaan. aan het been voor gemeente Velsen men als vaste huurder in plaats van het Pieter Vermeulenmuseum dat gedurende 1979 elders aan het Moerbergplantsoen huisvesting vond. De inkomsten aan zaal- huür voor De Schouw vertoonden een stijging in 1979 althans gerekend in geld bedragen (van ƒ33.176,00 in 1978 naar 44.886,25 in 1979). Met de verbouwing van het in on bruik geraakte overdekte bad aan de Briniostraat tot nieuw onderkomen voor het Witte Tejater is volgens een uit ’78 daterende raming van Openbare Werken Velsen een bedrag gemoeid van in totaal ƒ650.000. Rekening houdend met de toegezegde provinciale subsidie, brengt realisering van de nieuwe thea teraccommodatie voor de gemeente aan jaarlijkse lasten minden dan 70.000 met zich mee. Tegenover deze uitgave staat dat het Witte Tejater in het nieuwe onderko men de activiteiten belangrijk zal kun nen uitbreiden, terwijl na het vertrek van de theaterstichting uit het PEN- centrum er in dit gebouw maar ruimte beschikbaar komt voor het open jonge renwerk, waarvoor het centrum van oudsher eigenlijk ook is bestemd. Ar' V ■- A

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5