Dirigent 1 Stuttgarters maken revanche compleet zeer Opvoering Zauberflöte mist elke speelsheid Pli selon pli knap gerealiseerd bleyle-shop Orkestleider Stravinski krijgt bloedtransfusie toegediend Derde programma dwingt respect af Bert Kaempfert overleden Bijzondere Bleyle-Mode bijzondere prijzen Oude Egyptische kunst naar VS gesmokkeld SOS MAANDAG 23 JUNI 9 1980 KUNST B Keulse Opera stelt teleur Complete compositie Boulez onder Tabachnik Komt u eens binnenlopen? Voor u dus het juiste moment om uw zomer- of vakantiegarderobe nog eens ekstra voordelig aan te vullen. U zult verrast zijn over hetgeen de Bleyle-Shop u heeft te bieden. Vroeger dan ooit tevoren begint Bleyle met levering van de nieuwe herfstmode 1980. Dat betekent dat de zomerkollektie hiervoor plaats zal moeten maken. AMSTERDAM. Von Karajan trok geen heleméél volle zaal. Dat lukt alleen een figuur als Frank Sinatra,ook al kosten de plaats bewijzen dan zelfs vierhonderd gulden, tegen de honderdvijftig die men zaterdagavond voor dit concert door de Berliner Philhar- moniker moest neertellen. Anegang 26 Haarlem AMSTERDAM. Het Stuttgar ter Ballett maakt het niet ieder een gemakkelijk. Een zielloze Ka- meliendame in Den Haag en een maar half bevredigdend Cranko- programma in Rotterdam, heb ben de aanvankelijk hooggespan nen verwachtingen nog maar net tot een minimum terugge schroefd, of daar slaat het succes toe. Het laatste balletaandeel van het Holland Festival, een pro gramma met werken van Glen Tetley en John Cranko, veegt de vloer aan met alle scepsis. Von Karajan schenkt vervoering in Mahler MO I Herbert van Karajan JOHAN VAN KEMPEN KES De vier solisten van het ballet Initialen R.B.M.E. (ADVERTENTIE) XL. I JAN BAART i I' Opus I, eerder in Rotterdam met Suzan ne Hanke en Richard Cragun als solisten maar matig, blijkt in Amsterdam een rele vatie. Dan treden Nora Kimball en Chris topher Boatwright aan voor het twaalf koppig ensemble. Wat eerst als geheel Overigens willen deze opmerkingen al leen maar duidelijk maken dat Witham en Madsen net niet voor de volle honderd procent overtuigen. Initialen R.B.M.E., op Brahms tweede pianoconcert, heeft als trefzekere decor- en kostuumontwerper Jürgen Rose. Net als bij Poème de l’Extase uit het tweede programma, blijkt de combinatie John Cranko Jürgen Rose het gezelschap enorm te inspireren. Bij het ballet initia len staan de letters R.B.M.E. voor Richard Cragun, Birgit Keil, Marcia Haydée en Egon Madsen, aan wie het werk is opge dragen en die de officiële bezetting vormen. pathetisch en verouderd overkwam, geeft nu minstens bij het aandeel van de twee solisten een treffende bekoring. De chore ografie laat nog steeds zwakke passages zien, maar de vertolking trekt de aan dacht weg van deze plekken, alsof het niet belangrijke details zijn. >egift <s in nder- iaam zang doen even rdige DEN HAAG. „Regisseur-ontwerper Ponnelle heeft bij zijn interpretatie van Mozarts „Zauberflöte” sterk aan Wenen gedacht: voor hem komen Papageno en Papagena rechtstreeks voort uit de Weense comedie,” zo luidde de toelichting bij de Zauberflöte-opvoering zoals die dit weekeinde in het Holland Festival door de Opera van Keulen werd gebracht. De titel Pli selon pli is ontleend aan een versregel van de Franse dichter Stéphane Mallarmé (1842-1898): je sens/que je dévêt pli selon pli la pierre veuve... Een beschrij ving van de stad Brugge die opdoemt uit de optrekkende mist. Het muziekwerk van Boulez is van dit proces een analogie: de persoonlijkheid van Mallarmé en de essentie van diens dichtwerken heeft de componist willen transformeren in mu ziek. Hetzelfde grondpatroon dus, maar gemaakt met ander materiaal. Het is niet verwonderlijk dat Boulez zich juist in de grote abstractie van Mal- larmés dichtkunst heeft kunnen vinden, evenmin als het feit dat hij de werkwijze van de Ierse schrijver James Joyce als een grote inspiratiebron heeft aangewezen. Het Residentie-Orkest, organist Richard Ram, dirigent Michael Collins, pianist Roland Keiler, dirigent Stewart Kershaw. Stadsschouwburg Amsterdam, 22 juni 1980. Concert: Integrale uitvoering van Pli selon Pli (1957/1962) van Pierre Boulez door het Concertgebouworkest. Dirigent: Michel Tabachnik. Soliste: Arleen Augér, sopraan. Koninklijk Conservatorium Den Haag, 21 juni 1980. Holland Festival. Stuttgarter Ballett met choreografieën van Glen Tetley en John Cranko. Voluntaries, Tetley/Poulenc, aankleding Rouben Ter-Arutunian, 1973. Opus I, Cranko/Webem, 1965. Initialen R. B. M. E., Cranko/Brahms, aankle ding Jürgen Rose, 1972. gang gereedstaande zivergrijze Rolls Roy ce, om zich uit de wielen te maken nog voordat handtekeningjagers hem konden belagen. Nergens wordt die sfeer zo duidelijk opgeroepen als in het openingsdeel Don (gebaseerd op de eerste regel uit Mallar- més gedicht Don du poème, waar de moei lijke wordingsgeschiedenis van een ge- Bert Kaempfert werd op 16 oktober 1923 in Hamburg geboren. Hij kreeg inter nationale bekendheid met schlagers als Die Gitare und das Meer, Wunderland bei Nacht, Spanish Eyes, Strangers in the Night, Danke Schön, African Beat, Swin ging Safari en vele andere. Van de meer dan twintig langspeelpla ten met songs van Kaempfert werden miljoenen exemplaren verkocht en alleen van Strangers in the Night en Spanish Eyes gingen er zo’n tien miljoen over de toonbank. et, in zich ïmpo aeten 11 er mmy n op t aan Rain se en t, het spira lling tdoor g op- e een i het pres bliek einig Die Zauberflöte van Mozart. Opvoe ring door Die Oper der Stadt Köln, m.m.v. het Gürzenich Orchester. Diri gent: John Pritchard. Solisten: Her mann Winkler, Tamino; Margaret Ne ville, Pamina; Claudio Nicolai, Papa geno; Karin Hennersbach, Papagena; Mary Sandoz, Königin der Nacht; Ha- rale Stamm, Sarastro. Regie, decors en kostuums: Jean-Pierre Ponnelle. Congresgebouw Den Haag, 21 juni 1980. DEN HAAG. Pli selon pli ging op het Holland Festival van 1962 in première, onder leiding van de componist zelf, ge speeld door het Südwestfunk Orchester Baden-Baden. Een jaar eerder (tijdens het wordingsproces) had Hans Rosbaud in Amsterdam met het Concertgebouwor kest twee delen laten horen. Nu, achttien jaar later, heeft datzelfde concertgebouworkest het aangedurfd de ze mijlpaal van de avant-gardemuziek in zijn geheel tijdens het Holland Festival uit te voeren. (Van onze kunstredactie) CAIRO (Reuter). De internationale politieorganisatie Interpol stelt momen teel een onderzoek in naar een smokkel- affaire, waarbij 61 kunstschatten van Ou degyptische herkomst en van onschatba re waarde naar de Verenigde Staten zou den zijn overgebracht. In Cairo is zater dag meegedeeld van officiële zijde dat de 3500 jaar oude voorwerpen door een Brit naar New York zijn gesmokkeld. se n ia, ?n en et id if is ir g n g n •s ït n ;e e le te ts in k Br ?r it »n 3t st te ■n it n ?r e- is- ie 75 )e m jn w jn Roelof van Driesten (foto Vincent Mentzel) het Amsterdams Concertgebouw op en neer rende om gulzig alle publieke ovaties te incasseren. Nu beklom de inmiddels ook alweer 72-jarige maestro moeizaam en voorzichtig het podium via het kleine Melinda Witham, die de rol van Birgit Keil in Amsterdam heeft gedanst, laat misschien een fractie te veel afstandelijk heid zien. Egon Madsen roept af en toe associaties op die niet door het program maboekje bevestigd worden. Dit keer kan een vergelijking met Gejaagd door de Wind niet uitblijven, zó haastig en benard maakt hij zijn sprongen over de planken. Soms kon je overigens ervaren dat Von Karajan het enigszins moeilijk had met het feit dat het in Mahlers hier uitgevoer de Vierde symfonie onmogelijk is om breed uit te halen met dramatische con trastwerkingen, omdat de tragiek die bij Mahler anders een zeer belangrijk onder deel is van zijn zeggingskracht, hier slechts een randverschijnsel vormt dat bij tijd en wijle de sprookjesachtig delicate atmosfeer vertroebelt. Maar wat in de zo uiterst rijk genuan ceerde vertolking van deze juweel van een symfonie als geheel bereikt werd, was toch overtuigend omdat de spanningen doorgaans goed geproportioneerd bleven en de vervoering tot in de kleinste details doorklonk. De sopraan Edith Mathis geen onbekende bij de Nederlandse Opera stichting - zong in de finale van deze Vierde” de daarin voorkomende solo van Das Himlische Leben met veel begrip en kemachtig van klank ausserst discret of zee zich daarbij zo goed aanpassen. Boulez beweegt zich tussen gasnevels, ko meten, interstellaire ontploffingen: dat zijn ook dingen van ons, maar ver weg, op een afstand. Richard Cragun, dynamisch en atle tisch, en Marcia Haydée, ingetogen en lyrisch, overtuigen wèl volledig. Nauw keurig en beslist in stijl en techniek geven Cragun en Haydée meeslepende vertol kingen, vol spanning, sfeer en emotie, als in een klassiek romantisch danswerk. Dergelijke momenten zijn een kostbaar bezit. PALMA DE MALLORCA (DPA). Op 56-jarige leeftijd is zondag de Duitse componist, arrangeur en orkestleider Bert Kaempfert overleden. Hij stierf in zijn villa bij Cala Brava op Mallorca aan een beroerte. ke regie en aankleding die Watteau-achti- ge plaatjes opleverde, in een uitermate speelse aanpak met technisch geraffineer de foefjes (zoals bij een operavoorstelling in het laatst van de 18de eeuw ook ver wacht werd), toonde toen aan dat Die Zauberflöte het inderdaad helemaal niet van aangedikte diepzinnigheid hoeft te hebben, maar dat het geheel in de sfeer van de komedie kan komen te liggen zon der dat het meer kosmische aspect ge schaad wordt. Bij de voor dergelijke sym boliek gevoelige toeschouwer dient die achtergrond zich tóch wel aan. Speelsheid was dus hetgeen er in opti ma forma bij Ponnelles opvoering aan ontbrak. Een basisdecor dat via doorkijk jes snelle scènewisselingen mogelijk maakte, schiep - ondanks de ontegenzeg gelijke functionaliteit ervan - ook nog eens extra afstand ten aanzien van het publiek in de voor operavoorstellingen toch al minder geschikte zaal van het Haagse Congresgebouw. JOHAN VAN KEMPEN (Vervolg van pagina 1) Roelof van Driesten, die al geruime tijd veelvuldig gastdirecties bij het NPO ver zorgt, werd op 4 november 1944 in Rotter dam geboren. Hij studeerde viool bij Jewssey Wulff. Na het behalen van zijn solistendiploma stelde een rjjksbeurs hem in staat zijn studie te voltooien bij de vermaarde vioolpedagoog prof. Riccardo Odnoposoff te Wenen. In 1967 aanvaardde Van Driesten de benoeming tot tweede concertmeester bij het RPhO. Enkele jaren later begon hij zijn directiestudie bij Edo de Waard en Ferdinand Leitner. Na zijn geslaagde debuut bij het RPhO als dirigent volgden vele gastdirecties, zo als bij het Utrechts Symfonie Orkest, het Radio Filhalmonisch Orkest, het Residen tie-Orkest en het Nederlands Kameror kest. Het volgend seizoen zal Roelof van Driesten in de Verenigde Staten debu teren Tien jaar geleden was Von Karajan hier met zijn Berliners voor het laatst geweest, met een Brucknervertolking; nu stonden Stravinski en Mahler op het programma. Een niet geheel begrijpelijke keuze Er is bij de Berliners geen sprake van een Mah- lertraditie (daarvoor moet je eerder in Amsterdam zijn) en Stravinski is moeilijk te rijmen met Von Karajans karakter. Dat laatste was dan ook wel te merken en had een enigzins vervalsende maar wat mij betreft ook wel positieve invloed. Want de steriele balletmuziek van Stra vinski’s Apolon musagète kreeg, zoals te verwachten was, een warm romantische aanpak, waarbij het anders nogal schraal klinkende werk bovendien een ware bloedtransfusie kreeg toegediend door verdubbeling van het gebruikelijke aantal strijkers. In deze combinatie van nogal on Stravinskiaanse benadering en buitenge woon imponerende strijkersklank, kreeg het stuk meer allure dan ooit. De van Von Karajan bekende show moest ditmaal achterwege blijven, aange zien de wereldberoemde dirigent - door rugklachten achtervolgd nu eerder de houding van een zieke vogel dan van de zwierige ijdeltuit van destijds had aange nomen. Wel een verschil dus met de Von Karajan die in 1970 de hoge trappen van Men heeft bij voorbaat al niet veel aan het toeval overgelaten. In de orkestbak speelt het Residentie Orkest onder twee dirigenten en met twee instrumentale so listen. Bepaald geen half werk. De rolver deling laat bijna uitsluitend namen van het eerste plan zien. Wat echter bij vorige gelegenheden nog uitzondereing leek, blijkt nu regel bij het balletgezelschap: de vertolkingen tonen bezieling. Bij het eerste onderdeel, Voluntaries, door Glen Tetley gezet op Poulencs con cert voor orgel, strijkers en pauken, kan een positieve waardering van de open bewegingscompositie en het afwisselend gebruik van ensemble tegenover solisten nog geen verbazing wekken. Immers, na het zo slecht ontvangen avondvullende ballet van Neumeier en het middelmatige Cranko-programma moet een choreogra fie van Tetley, ook succesvol bij het Ne derlands Dans Theater, wel meevallen, volgens de logische gedachtengang. Bij de volgende twee werken, Opus I en Initialen R.B.M.E., het aandeel van Cran ko, gaat dit echter niet meer op. Dan blijkt dat, zelfs wie niet volledig open staat voor de soms nogal triviale emotionaliteit bin nen Cranko’s choreografieën, moet gelo ven in de vertolkingen van de Stuttgar ters. dicht wordt aangeduid). Don is een ge comprimeerde samenklontering van alle elementen uit de vier overige delen, waar van het slotdeel Tombeau (een „in memo- riam” voor de dichter Verlaine) met de zelfde oorverdovende slag eindigt waar mee Don begint. De vrouwelijke zangstem (vertolkt door de Amerikaanse sopraan Arleen Augér, die in januari Van dit jaar twee gedeeltes uit Pli selon pli met het Concertgebouwor kest uitvoerde en een onbetwist specialis te is op dit gebied) duikt in alle vijf onder delen in flarden op: soms met grillige melismen, soms met gefluister of langge rekt parlando. Xylofoons, vibrafoons, klokken, bekkens, trommen, pauken en wat al niet meer overheersen het instru mentale beeld, de strijkers spelen een ondergeschikte rol. Dit alles werd uiterst knap door Boulez gehanteerd en onder leiding van een spe cialist als Michel Tabachnik (die alles scherp in de hand hield) ook uiterst knap gerealiseerd. Maar, zoals al gezegd, deze muzikale structuren gebeuren voor de toehoorder ergens in het universum, ver weg en niet resonnerend in de mens met alles wat die heeft: niet alleen de rede, maar ook de zintuigen en de emotie. GEMMA COEBERGH begeleid (zoals de componist het in de partituur voorschrijft). Na de eerste uitingen van enthou- siastme bijval van het publiek in ont- zjjtrapje, gaf het publiek nauwelijks gele- vangst te hebben genomen, haastte Von genheid om hem te huldigen en dirigeerde Karajan zich naar de aan de artiestenuit- in blijvend gebogen houding. De zalvende bewegingen van zijn han den riepen misschien wat minder perfect samenspel op dan voorheen, maar de ver- tolkingsintensiteit leek daarentegen ver groot. Wat Von Karajan trouwens aan voortdurende tempowisselingen, vaak binnen één maat, ter verheviging van de expressie wist te bewerkstelligen, grenst aan het ongelooflijke. Het was daarom des te verwonderlijker dat Papageno (Claudio Nicolai) weliswaar aan de toneelmatig voor deze rol vereiste komische kant tegemoet kwam, maar dat deze daarbij meteen dan ook de enige beweeglijke figuur in het geheel was. Alle overige en tenslotte allemaal even belang rijke partijen kregen fleur noch kleur en leverden - met uitzondering van die van Pamina (Margaret Neville) - op vocaal gebied hoogstens middelmatige prestaties op. Indrukwekkende geluiden kwamen evenmin van het koor als vanuit de orkest bak, waar dirigent Pritchard de scepter zwaaide over het Gürzenich Orchester. Al met al werd het niet zo goed duidelijk hoe de Holland-Festivalorganisatoren hun oog op dit onderdeel van de al enige jaren lopende Mozartcyclus van de Keulse Opera hadden laten vallen. Met de kleuri ge Zauberflöte-opvoering door de Neder landse Operastichting van vorig jaar april nog tameljjk vers in het geheugen, moest deze Duitse enscènering het Hollandse publiek wel teleurstellen. Terwijl Ponnelle dus beweert er op uit te zijn de komediekant van de Zauberflöte naar voren te brengen, werd men hier nu juist geconfronteerd met een versie waar in allereerst de nadruk gelegd scheen te zijn op de verheven inhoud die Mozarts librettist Schikaneder met de verwerking van de vrijmetselaarssymboliek voor ogen moet hebben gestaan. Dan lijkt in de destijds door Sanjust (overigens zonder tevoren geponeerde stellingen dienaangaande) bij de Neder landse operastichting geregisseerde Zau- berflöte-voorstellingen, veeleer bereikt wat Ponnelle nastreefde. Een fantasierij- De ontvreemde kunstvoorwerpen zijn afkomstig uit Tel Amarna, de stad van de ketterse farao Achnaton. Diens opvattin gen weken sterk af van de traditionele, waardoor een eigen stijl ontstond. Kunst voorwerpen uit deze periode gelden daar door als uiterst waardevol. De smokkel kwam aan het licht nadat het Metropolitan Museum in New York een aanbod kreeg om oude Egyptische kunst aan te kopen. Beide schrijvers (en dat is dan allemaal terug te vertalen in de muzikale ontwikke lingen die Boulez en zijn geestverwanten hebben vorm gegeven) stellen zich buiten het emotionele vlak, men kan zich met hun werk niet vereenzelvigen, het ontwik kelt zich in en vanuit zichzelf. De vernieuwingen van een componist als Debussy zijn altijd nog terug te voeren op dingen die van ons en van onze planeet zijn, vandaar dat termen als wind, water Concert door de Berliner Philhar- moniker onder leiding van Herbert von Karajan. Soliste: Edith Mathis, sopraan. Programma: Stravinski, Apollon musagète; Mahler, Vierde Symfonie. Grote zaal Concertgebouw Amster dam, 21 juni 1980.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9