Mark Andrews doorstaat vuurproef Edison voor Vocaal resultaat stelt Jasperina Wulstan in het gelijk Bevredigend concert van reggaepersoonlijkheid Hans Vandenburg kan niet worden afgedaan Licht herstel boekenverkoop muziek en dansscènes Den Haag krijgt muziekcentrum aan het Spui Verrassend levendige Clerkes of Oxenford bewijzen reputatie Redelijk optreden hernieuwde Sportivo Geen fonds voor literaire vertalers INTERNATIONAAL FOLKLORISTISCH DANSTHEATER 12 13 KUNST DINSDAG 24 JUNI 1980 hi kse /s t! 1 ROTTERDAM. Voor erg ve len is Bob Marley de meest direk- te personificatie van de reggae geworden. Je hoeft sinds enkele jaren op haast geen feestje meer te komen of er wordt wel weer tot vervelens toe zijn Live!-album ge draaid, waarvan met name overbekende dansdeunen als No Woman No Cry en I Shot The Sheriff een onverwoestbare po pulariteit lijken te genieten. Een en ander zou de opvatting beves tigen dat Marley in de eerste plaats de reggae vercommerciali seerd heeft. Die opvatting is ech ter maar ten dele waar. F t. J JOOST NIEMÖLLER. (Foto Lex van Rossen) Bob Marley: veranderende opstelling. Bob Marley stelt zich weer veel actiever op Een zeer aanstekelijke Bulgaarse dans. JOOST NIEMÖLLER GEMMA COEBERGH HEEMSKERK. Het meest verbluffende van een optreden van de weer onder de (Van onze kunstredactie) ent >r een: JAN BAART JOHN OOMKES nueau instuderen ontbreekt eigenlijk niets; zijn hele ontwikkeling als song-schrijver komt er in aan bod. Een verbetering ten opzich te van de periode dat hij als Buddy Odor rondtberde lijkt zeker in aanleg aanwezig. De band speelt met veel meer pit en heeft de wat intellectualistische verveling die de Odor Stop kenmerkte van zich afgelegd. De gelaagdheid van het totaalgeluid en de uitwerking die die op elk van de betrokke nen heeft, speelt hierbij een grote rol. Als je met blazers werkt kun je je nu eenmaal minder losbandigheid veroorloven. De nieuwelingen weren zich in de nieu we Gruppo zeker verdienstelijk hoewel sommige songs van Copy Copy eigenlijk te zwak zijn om je er druk voor te maken. Ramona en Life in Tokyo zijn bijvoor beeld voortborduursels op eerdere pro- dukten. Via Only on Weekends, Lasting Forever (met een mooi intro), Buddy Odor, I don’t know en Hey Girl weet Vandenburg in ieder geval duidelijk te maken dat hij nog niet afgeschreven kan worden. Of de nieuwe Sportivo naar een dusdanige eenheid groeit waardoor een sterkere interactie met publiek ontstaat dan thans nog het geval is, lijkt nog een hamvraag. In de populaire sector werden voorts Edisons toegekend aan Gé Titulaer (What’s new), Margriet Eshuys'(On the Move again), Flairck (Gevecht met de engel), Robert Long (Homo Sapiens), Lancee (Models) en Spargo voor de single You and Me. De buitenlandse artiesten die onderscheiden werden, zijn Charles Aznavour (Autobiograp- hie), David Sanbourn (Hide-away), Joe Jackson (I’m the Man), Dexter Gordon en Johnny Griffin (Great Encounters), Lee Clayton (Naked Child), J. D. Sou ther (You’re only lonely) en Stevie Wonder (Journey through the Secret Life of Plants). Als beste buitenlandse single werd We don’t talk anymore van Cliff Richard genoemd. In de klassieke-muzieksector gaan de Edisons voorts naar Itzhak Perl man, producer Klaas Posthuma, het Alban Berg Quartet, the English Con cert, Christiaan Zacharias, Christop her Hogwood, Pierre Boulez (voor Lu lu), Elisabeth Söderström, Gerd Al brecht en P. Veenstra vanwege de pro- duktie 400 jaar Nederlandse muziek (de jubileumplatencassette van het Re- sidentie-Orkest). „We zullen doorgaan”, ging het waar schijnlijk om in het hoofd van Andrews, zelfs toen zijn verbale intermezzi kenne lijk voor dovemansoren bestemd leken. Natuurlijk speelde Andrews zijn hele Internationaal Folkloristisch Dans theater met programma van volksmu ziek en authentieke dansvormen uit Europa. Theater De Balie, Amster dam, voorstellingen t.m. 5 juli 1980. Hoogtepunt van zijn repertoire was Tal king With Your Body, voorwaar een lek ker nummertje. De clichématigheid van Let Yourself Go (zowel tekstueel als muzi kaal) werd tactvol ondervangen door een adembenemende sortering rennen, sprin gen, gekke bekken trekken en het meta morfoseren van de microfoonstandaard tot een uitvergrote metronoom. plaat. En - het zij hier dan maar nadrukke lijk vermeld - dat zonder Jackons spasti sche motoriek, eveneens minus diens sati rische scherpte. Andrews brengt in de eerste plaats circus en doet dat niet onver makelijk. DEN HAAG Vergeleken met het eerste kwartaal van vorig jaar zijn in de overeenkomstige periode van 1980 400.000 boeken méér verkocht, ten be drage van 10 miljoen gulden. Voor het boek lijkt zich volgens de Stichting Speurwerk na de tegenvallende mark tontwikkeling in 1979 een licht herstel te hebben voltrokken. Ook de gemid delde prijs die de consument betaalde steeg enigszins, namelijk naar f 17,30. Ten opzichte van de gemiddelde prijs over geheel 1979 is er echter een duide lijke daling waarneembaar. DEN HAAG (ANP). Minister Garde- niers van CRM heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat er „geen reden” is over te gaan tot de instelling van een apart fonds voor literaire vertalers. De minister zegt dit in een reactie op het zwartboek Geef ons Heden, dat enkele maanden geleden door de aktiegroep ver talers werd uitgegeven. Mevrouw Garde- niers zegt te betwijfelen of het in het zwartboek opgeroepen beeld representa tief is voor alle vertalers in ons land. Uit haar reactie blijkt, dat de minister het zwartboek om advies zal doorzenden naar de stichting Fonds voor de Letteren om na te gaan of het noodzakelijk is de benade ring van de literaire vertaler te herzien, al of niet door bijstelling van het huidige uitkeringssysteem. Concert door The Clerkes of Oxen ford. Dirigent: David Wulstan. Pro gramma: Sheppard, Tallis, Byrd. Nieuwe Kerk, Den Haag, 22 juni 1980. i de Apollohal het muzikale negermekka van Harlem plus met name een actueel getinte single als Zimbabwe zijn tekenen de uitingen van die veranderde opstelling. Voor de iets meer ingewijde bezoeker mocht het dan ook nauwelijks verwonde ring oproepen dat de Bob Marley, die gisteravond in de Rotterdamse Ahoyhal acte de présence gaf niet meer met dichte ogen een beetje stoned in een vaag Utopia liep rond te zwaaien, maar integendeel een opvallend aktieve en soms bijna agressieve indruk maakte. Songs als War en het recente Zion Train kwamen er dan ook m hoog tempo, met levendige armge baren en soms nogal rauwe zang uit. Al- AMSTERDAM. „Nou, laat maar eens horen.” Zo kan wellicht het tref fendst de blaséhouding geschetst worden van het handjevol doorsneeconcertbezoe- kers dat zaterdagavond Mark Andrews in Paradiso opwachtte. Bepaald geen makkelijke entree dus voor een pas via het vinyl debuterende rockartiest, die bovendien nog eens door de pers meerde re malen beticht werd wat al te veel tegen grote broer Joe Jackson aan te leunen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Bij de toekenning van de Edisons 1980, een onderschei ding die het artistieke niveau en de kwaliteit van een platenproduktie ho noreert, vallen de namen van Jasperi na de Jong en Boudewijn de Groot in de populaire sector en die van Ber nard Haitink in de klassieke afdeling het meest op. Jasperina en Bouwde- wijn krijgen de Edison voor hun pla ten Thuis Best en Van een afstand, terwijl de dirigent van het Concertge bouworkest onderscheiden werd voor zijn registratie van Bruckners Symfo nie nr. 7. Concert: Gruppo Sportivo in Don- key-shot in Heemskerk. Bezetting: Hans Vandenburg (zang, gitaar), Pe ter Calicher (toetsen, zang), Max Mol- linger (drums), Martin Bakker (bas, zang), Lies Schilp (zang), Laurens de Jonge (tenorsax) en Sylvia Tuankotta (altsax). Heemskerk, 20 juni 1980. De toegift stond in'het teken van de zestiger jaren. Want zo heet dat toch wan neer andermans hitwerk als Come Back en Summer In The City weer eens uit een roze verleden opgerakeld wordt. Het pas te overigens bijna gênant perfect in het muzikale concept van hoe-heet-ie-ook-al- weer. Marley heeft zich namelijk het laatste jaar in veel grotere mate militant opgesteld en zijn laatste creatieve uitingen, de albums Survival en het pasverschenen Uprising geven dan ook overtuigend weer hoeveel aardser hij geworden is in de profetische positie die hij zich toedenkt ten opzichte van het zwarte deel van de derde wereld. Daadwerkelijke optredens in Afrika en in kestje, goed voor instrumentale solo’s en ensemble-spel, en zangeres Marjolijne Rommerts, met uitstekende zang en uit spraak in een veelsoortig repertoire, zor gen voor aantrekkelijke intermezzo’s. Een enkele keer stoort het gebruik van kunststoffen en niet authentieke fel ge kleurde rokken in de kostumering. Een wat erg rommelige en niet helemaal op de muziek passende choreografie in de Hon gaarse Csérdós, overtuigt ook niet hele maal. Het zijn echter uitzonderingen bin nen een over het algemeen juist zeer ver zorgde uitvoering, waarin geen opvallen de knievallen voor de commercie zicht baar zijn. AMSTERDAM. Een enthousiaste groep van twintig dansers en danseressen met een zevental musici, vormen samen het uitvoerend gedeelte van het Internationaal Folkloristisch Danstheater. Dit kleurrijke gezelschap heeft zich gespecialiseerd op de volkscultuur van Europa. Met muziek, zang en dans wordt tijdens een voorstelling een authentiek getint overzicht gegeven van deze folkloristische cultuurvormen. Iedereen heeft wel eens gehoord van melodietjes en dansvormen uit ons Neder lands erfgoed, met namen als Hakke-to- néh, de Horlepiep en Gort-met-stroop. Het Internationaal Folkloristisch Danstheater gebruikt deze, en nog ander Nederlands repertoire, als openingsnummer van het programma, dat zij momenteel als serie in theater De Balie brengen. Een staalkaart van muziek, dans en klederdrachten ont vouwt zich als een kleurig spektakel voor de toeschouwer. De enthousiaste hoge gil letjes passen niet in het authentieke Hol landse kader, maar geven meer een aan duiding van het enthousiasme waarmee de groep de voorstelling brengt. Vooral veel dansvormen uit Oost-Euro- pa staan op het programma. Een dans uit Bulgarije, op muziek met onregelmatige maatsoorten, laat het gezelschap van zijn beste kant zien; nauwkeurig van bewe ging, uitstekend van kostumering en voor al met een verrassend enthousiasme. Naast de gevarieerde dansen, valt er ook een aantrekkelijk muziekgedeelte te bewonderen. Een veelzijdig zesmans or- Er zijn in het eerste kwartaal van dit jaar 500.000 fiction-boeken meer ge kocht dan de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Het aantal gekochte non-fiction-boeken is teruggelopen. Voor het eerst is de geldomzet van het fiction-boek hoger dan die van het non- fïction-boek. Het aantal gekochte kin derboeken daalde. De stijging van de verkoop van literaire werken in 1979 heeft zich in het eerste kwartaal van 1980 doorgezet. DEN HAAG. Niet voor niets genieten The Clerkes of Oxenford in en buiten Engeland een enorme reputatie. Karakteristiek voor dit gezelschap is (behalve dat hun samenzang een verbazingwekkende graad van perfectie heeft bereikt), het gebruik van vrouwenstemmen voor de hoogste partijen, zuiver als feit in historisch perspectief niet juist, maar uitgesproken doelmatig. Want de filosofie die dirigent en oprichter van het koor David Wulstan er op na houdt is niet: hoe maak ik een volmaakte replica van een 16e eeuws koor, maar: hoe bereik ik zo goed mogelijk de klank van een 16e eeuws koor. i Concert: Mark Andrews and the Gents. Bezetting: Mark Andrews (gi taar, zang), Martin Sawtell (basgi- (taar, zang), Brian „Jag” Kemp (orgel, basgitaar, zang), Larry Tolfree (drums). Barry Lines (gitaar, zang). Paradiso, Amsterdam, 21 juni 1980. centraal stonden leefden en werkten in voor kerkmusici roerige tijden. Toen Hen drik VIII in 1534 via de zogenoemde Act of Supremacy aan het hoofd van staat èn kerk kwam te staan had dat tot gevolg dat veel uitingen van het katholicisme (waar onder de meerstemmige, Latijnstalige kerkmuziek) werden vernietigd. De volks taal deed zijn opgang in de kerkmuziek, alleen de elite der componisten kon in de Chapel Royal terechtkomen, een instel ling waar de Koninklijke kerkmuziek werd verzorgd. Zowel Sheppard als Tallis en Byrd wa ren Gentleman van deze Chapel Royal. Byrd is desondanks tot het eind van zijn leven overtuigd katholiek gebleven. Dit alles heeft de muziekgeschiedenis een schat aan polyfone koormuziek opgele verd, fraai geconstrueerd, vloeiend van lijn en indrukwekkend van opbouw. Mu ziek die The Clerkes of Oxenford op maat is gesneden., Van John Sheppard stonden The Lord’s Prayer, In manus tuas en Credo en Agnus Dei uit de Missa Cantate op het program ma, van Thoma Tallis de aangrijpend mooie Lamentations I en II of Jeremia, Videte miraculum en Loquebantur variis Unguis en van Wilham Byrd Ad Dominum cum tribularer. Alles uiterst gaaf, maar zeer ontspannen en met noblesse gezon gen, zodat dirigent Wulstan (die het met een enkel sober gebaar en vooral met zijn mimiek allemaal vorm gaf) zijn intenties besUst helemaal heeft kunnen terug vinden. DEN HAAG (ANP). De Haagse Ge meenteraad heeft in de nacht van maan dag op dinsdag met 26 stemmen voor en 17 tegen ingestemd met de bouw van een muziekcentrum aan het Spui in Den Haag. Met het nieuwe concertgebouw krijgt het Residentie-Orkest na jaren een volwaardige muziekzaal voor zijn repeti ties en uitvoeringen. Het orkest is altijd slecht te spreken ge weest over de akoestiek van de Prins Willem Alexanderzaal in het Congresge bouw, waarvan het momenteel de vaste bespeler is. Behalve aan het orkest gaat het com plex ook onderdak bieden aan de muziek afdeling van het Haags Gemeentemu seum en aan de openbare bibhotheek. Het gebouw dat rond de 45 miljoen gulden gaat kosten, moet in de loop van 1986 gereed zijn. De jaarlijkse exploitatiekos ten zullen ruim zeven miljoen bedragen. De tegenstemmers, afkomstig -uit aUe partijen behalve de VVD, waren over het algemeen van mening dat dit geld beter aan andere zaken besteed kan worden. Zij legden de prioriteiten bij andere sectoren zoals volkshuisvesting, of hadden liever een muziekzaal aan het Hofplein gehad. k w De vrouwenstemmen (meisjes-vrou- wenstemmen eigenlijk, want het koor telt enkele vrouwelijke leden die er niet ouder uitzien dan 14, 15 jaar) hebben, mits op de juiste manier getraind, ten opzichte van jongensstemmen veel voor. Ademtech- niek en muzikaal begrip zijn tenslotte zaken die bij kinderen heel ver geschoold kunnen worden (daar kennen we genoeg voorbeelden van), maar die bij (bijna) volwassenen veel intensiever kunnen wor den uitgebuit. De haarfijne, strakke en ook in de aller hoogste regionen (en die waren hoog soms!) zuivere en nooit afgeknepen gelui den die de vrouwelijke leden van The Clerkes wisten voort te brengen gaven -Wulstan dan ook voor de volle honderd procent gelijk. En in samènhang met de al even klare en doorzichtige behandeling van de mannenstemmen is er dan een totaalklank van zeer, zeer grote schoon heid. Ideaal materiaal om polyfone mu ziek uit Engelands Gouden Eeuw (2e helft 16e tot eind 17e eeuw) tot in alle details tot haar recht te laten komen. De drie componisten die op dit concert Andrews doorstond de vuurproef. Een innemende persoonlijkheid en een vol doende dosis entertainmentsvakman- schap waren daar debet aan. Echter, pas bij het derde nummer, de ook op single uitgekomen song Big Boy werden ge noemde eigenschappen bewaarheid. De reeds stevig kalende zanger/gitarist (zon der de stiletto-spuuglok waarmee hij een visueel visitekaartje afgaf op de hoes van zijn pasverschenen debuutelpee Big Boy) begon toen een vermakelijke verscheiden heid aan gymnastische toeren te bouwen. leen bij het akoestisch gespeelde Redemp tion Song even Dylanesque als quasi profetisch walmde er weer iets van de oude mystiekerige Marley naar boven. Het geluid van The Wailers Marley’s begeleidingsband was daarmee overeenstemmend van een rockerige kracht en met uitzondering van de met dubtechnieken bewerkte basdrum (waar mee bijvoorbeeld in Jamming effecten werden bereikt die refereerden aan Lin ton Kwesi Johnson’s album Forces Of Victory) klonk alles glashelder en onge woon aards. Jammer genoeg werd met deze aanpak de dromerige sfeer van zijn studiowerk niet meer opgeroepen. Wat ervoor in de plaats kwam had op zijn slechtste momenten overeenkomst met disco maar bood gelukkig voor het merendeel van de tijd genoeg aan origine le orkestratie (er valt dan ook heel wat uit te halen met acht instrumentalisten) om op het een en ander met een voldaan gevoel terug te kijken. Voorlopig heeft Marley nog genoeg aan muzikale impact en creatieve vemieuwingskracht om zijn Rasta-bedevaart met succes voort te kun nen zetten. De boekhandel blijft de belang rijkste aankoopplaats (42 procent). De aankopen van algemene boeken door Nederlandse gezinnen bedroegen hier 62 miljoen, wat een stijging van 9 pro cent betekent. Andere aankoopplaat- sen zijn de boekenclubs (22 procent), warenhuizen (12 procent) en boeken- postorderbedrijven (8 procent). Bij de boekhandel is een duidelijke tendens naar omzetverbetering waarneem baar. De bij de postorderbedrijven bestel de boeken bestonden voor bijna 30 procent uit kook- en dieetboeken. m vlag Gruppo Sportivo optredende Hans Vandenburg c.s. is het feit dat men het publiek maar met moeite een toegift af kan laten dwingen. En dat terwijl er tijdens de set vele momenten aan te wijzen zijn waarop de toeschouwers enthousiasme tonen en de nieuwe band van de tot voor kort onder de benaming Buddy Odor Stop door het leven gaande Vandenburg beslist met power speelt. Vandenburg is in mijn ogen een van de - meest originele Nederlandse song-schrij- vers van de laatste twintig jaar. Een man die satire verbindt met amusement en zo nu en dan artrock-achtige trekjes, maar in zijn streven om het wapen van de parodie en de persiflage te gebruiken wel met eens al te lullige ideeën op de proppen komt. De centrale man van Gruppo liet en laat zich bij zijn werk sterk leiden door voor beelden van buitenaf. De invloed van Zap pa, Beefheart, Kinks, de Engelse theater- rock (Deafschool, Bonzo Dog) is sterk. Die eigen verwerking van ideeën van andere heeft nooit een belemmering ge vormd voor de waardering van Vanden- burgs songs. Gegapt wordt er nu eenmaal altijd, maar bovendien was het zo dat de eigen identiteit van Hans zich voldoende aftekende. Zijn visie op mens en wereld kreeg gestalte via twee voortreffelijke Gruppo Sportivo-elpees, een avontuurtje onder Buddy Odor-etiket, en nu recente lijk, opnieuw als Gruppo Sportivo getuige het album Copy, Copy (koppie, koppie, dus). Met die titel geeft Vandenburg dus ge woon ruiterlijk toe dat hij beïnvloed wordt en feitelijk sterk naar invloeden op zoek gaat. Reggae is altijd al sterk door hem verwerkt, maar nu geldt hetzelfde voor de thans zo populaire 2-Tone (ska- rock). Mede om die reden heeft Vanden burg het concept van zijn geesteskind behoorlijk aangepast. De zangeressen zijn teruggebracht tot een enkelvoudige stem, die van de ongetrainde bankemployee Lies Schilp, terwijl de chorussen nu veelal worden opgevuld door een sterk blazers- duo, dat de sound kracht en rijkdom ver schaft. In de set die Vandenburg nu heeft laten Concert: Bob Marley and the Wai lers. Bezetting: Bob Marley: zang2 gi taar. Aston Barrett: basgitaar. Carl ton Barrett: drums. Tyrone Dwonie, Earl Lindo: toetsinstrumenten. Junior Marvin, Al Anderson: gitaar. Alvin Patjerson: percussie. Rita Marley, Ju dy Mowatt, Marcia Griffiths (de I Trees): achtergrondsvocalen. Ahoy hal, Rotterdam. 23 juni 1980.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13