Oud-minister Van der Stoel wil steun voor VS EGYPTISCHE PRESIDENT VOERT STRIJD OM MACHT p r 1 JliR r f1 V 15 DINSDAG 24 JUNI 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND [4 - delijk te maken: wij zullen X (Door Fred Sanders) DEN HAAG. „Meer dan ooit is het nu de taak van Europa de Amerikanen dui- jullie blijven steunen; wij zul len helpen de economische druk uit te oefenen op Iran, maar wij kunnen jullie niet volgen in enig militair optre den tegen Iran, ook als het gaat om een blokkade of om het afsluiten van de havens. (Van onze redactie buitenland) In Egypte worden, zoals dat in een democratie gaat, voorstellen van de regering regelmatig onderworpen aan de goedkeuring van het volk door middel van een referendum. Vorige maand werd zo’n volksraadpleging gehouden, waarbij het volk met overgrote meerderheid (ruim 98 pro- cent) de laatste hervormingen goed keurde. 7 i Kleine rol voor Europa in het wereldgebeuren b Sadat mist massapartij Stemt u maar! Onder toeziend oog van medestemmers en de leiders van het stembureau vullen Egyptenaren de biljetten bij het referendum -claim, ten. 50 90 90 50 90 90 Vb 00 70 00 00 20 20 50 00 50 00 00 00 10 Sadek bekleedde dat ambt tot 1972, toen hij door Sadat de laan werd uitgestuurd. In zijn rede voor het parlement beschul digde Sadat Sadek de vorige maand van landverraad, omdat de minister in 1972 de mische uten ►ersen. •or dit en euvel is aan. fondsen kdiv. ed.) ,30 J- V V 'O O 0 0 0 0 0 0 o o o o 9 9 9 9 9 9 9 9 9 1 9 1 1 1 89,® 95,® 92,® 11.80 41.S0 zism 25.it 75.» 50, 99,® 65,50 ei.eo U3.® 131.0) 47JX 97.50 59,tl) 92.2) 45,00 36.X 24,% 270,X 205.50 70,X 40. X 114.X 39.X 52, X 52.X 99$ 52.X 59$ 136.X 102.X 142.X 41. X 53.00 108,X 54.70 51,40 46.X 76.X 91,X 42. X 144.X 43. n 42,80 72.X 32.X 56,X 144.X 93.X 61$ 151,X 39,40 147$ 81,X 71.90 178.X 32,20 83.X 15$,20 25.40 36M 36, X 43.X 48$ 104,X 350.X 177.00 153.X 375.X 326,00 Z95 114,00 Shukry is het in bijna alles oneens met Sadat: zijn volledige oriëntatie op het Westen, de beperking van de democratie, de al te liberale economische politiek. Sadat en Shukry zijn het er alleen over eens dat de islam de basis is van de Egyptische samenleving. „Want”, zegt Shukry, „de islam is zelfs nog beter dan socialisme in zijn streven naar gelijkheid tussen de mensen.” Shukry staat een ech te volledige democratie voor, met volledi ge vrijlating van alle politieke partijen, van communisten tot moslimbroeders. Een idee dat Sadat in theorie ook wel aanspreekt (met uitsluiting van de com munisten uiteraard), maar wat hij in de praktijk niet kan uitvoeren. Het grote probleem van president Sadat is dat hij er niet in geslaagd is een succes volle massapartij op touw te zetten. Dat is het regime nog nooit gelukt, ook Nasser nister van Binnenlandse Zaken Abuwil Ismaiel, een man die uit de rijen van de geheime politie komt en gezien zijn veel vuldig televisieoptreden aan invloed wint, en minister van Buitenlandse Zaken Kamle Hassan Ali, een voormalig chef van de geheime dienst. De intellectuelen, voor wie in dit gezel schap geen plaats is, komen vrijwel allen terecht bij de1 loyale of minder loyale oppositie. En hoever die „loyale opposi tie” van Shukry kan gaan, heeft een arti kel in zijn weekblad El Shaab bewezen, geschreven door de voormalige minister van Oorlog, generaal Mohammed Sadek. de Europeanen bezighoudt, voor de Eu ropese problemen”. Extra zorgelijk vindt Van der Stoel het feit dat vanuit Washington is gesugge reerd dat naast de aanpak van de kwes- tie-Iran ook onenigheid tussen Brzezins ki en Vance over de dialoog met de Sovjet-Unie een breekpunt is geweest bij Vance’s aftreden. „Terecht hebben de Amerikanen laten weten dat het Russi sche ingrijpen in Afghanistan onaan vaardbaar is. Maar wat ik niet begrijp, is dat dat, ook zou moeten inhouden dat Amerika en de Sowjet-Unie niet meer met elkaar zouden moeten praten”. „Juist als je problemen met elkaar hebt moet je praten. In de huidige wereldsitu atie is het van het grootste belang dat men weet wat men aan elkaar heeft. aoteerij 1,62 9.50 3.00 7,90 9,00 Het aftreden van Cyrus Vance, die daarmee zijn nederlaag toegeeft als voor vechter van de gematigdheid, van de dialoog, tegenover de man van de con frontatie, Zbigniew Brzezinski, betekent dat de Amerikaanse buitenlandse poli tiek de grenzen heeft overschreden z van wat de loyale diplomaat Vance nog voor zijn verantwoording meent te kunnen nemen. Dat wil zeggen: ook als de actie in Iran zou zijn geslaagd, zou Vance zijn afgetreden. Hij vond de ingreep niet zo zeer technisch-militair, als wel politiek te gevaarlijk. Grote conflicten breken vaak uit doordat men eikaars bedoelingen verkeerd bere kent. Wat dat betreft: je kunt veel kritiek hebben op Kissinger, maar zijn lijn was altijd voorspelbaar, voor de bondgeno ten maar ook voor de Sovjet-Unie. Men wist wat men aan hem had”. De overwinning van Brzezinski in de richtingenstrijd binnen de Nationale Vei ligheidsraad van president Carter duidt erop dat de Amerikaanse buitenlandse politiek in de nabije toekomst nog meer gericht zal zijn op het handhaven van Amerika’s prestige, op machtsvertoon en minder op voorzichtige diplomatie. Waarbij ook Van der Stoel erkent dat in bepaalde omstandigheden diploma tiek optreden ophoudt effectief te zijn. „In Iran heb je te maken met een ayatol lah die aan de macht is en die bij wijze van spreken op een andere planeet leeft. Het is natuurlijk niet mogelijk volledig passief te blijven toezien hoe terroristen, gedekt door het hoogste gezag in het land, door kunnen gaan de regels te overtreden die worden geschraagd door eeuwen van interstatelijk verkeer”. De Nederlandse oud-minister heeft overigens geen goed woord over voor de houding van de Russen in de kwestie- Iran. „Ze hebben geen hand uitgestoken om te helpen bij het oplossen van de Iraanse kwestie. Als het Russische diplo maten zouden zijn, dan zouden wij ook hebben meegewerkt aan hun bevrijding. Ze hadden op die manier bovendien de effecten van hun optreden in Afghanis tan kunnen verminderen”. De rol van Europa is, zoals steeds in het wereldpolitieke gebeuren, slechts gering. In de ogen van Van der Stoel dient het Europese buitenlands beleid, dat zo goed mogelijk wordt gecoördineerd tussen de negen EG-lidstaten in de zgn. EPS (Euro pese Politieke Samenwerking), gericht te zijn op een intensieve dialoog met de Amerikaanse bondgenoten. Het op han den zijnde bezoek van de Duitse bonds kanselier Helmut Schmidt aan Moskou, zou volgens hem uitdrukkelijk geen solo- aktie moeten worden. „Hij zal rugdek king moeten hebben van de bondgeno ten, ook van de VS”. In een wereld waarin de supermachten voldoende wapentuig in huis hebben om elkaar en de rest van de mensheid vele malen te vernietigen, zou de keuze tussen dialoog en confrontatie duidelijk moeten zijn. Ook daarom vindt Van der Stoel, dat de gesprekken tussen Oost en West in het kader van de Europese Conferentie over Veiligheid en Samenwerking moe ten doorgaan. De conferentie in dat ka der in Madrid, gepland voor november dit jaar, moet doorgaan en,zo mogelijk, regelingen treffen voor een Europese ontwapeningsconferentie. Want dat is de voornaamste omstan digheid waaruit hoop kan worden geput, het feit dat niemand het zich kan veroorl oven een Derde Wereldoorlog te begin nen. Van der Stoel: „Washington en Mos kou beseffen beide dat zij bij een wereld oorlog alleen maar te verliezen hebben”. PvdA-Kamerlid Van der Stoel: „De Rus sen hebben de ontspanning zelf heel ernstig schade toegebracht Want een dergelijk optreden zou op nieuw de extremisten in Iran in de kaart spelen; het zou slecht vallen in de islami tische wereld - het zou de So vjet-Unie de kans geven nog meer invloed te krijgen in Iran”. Dat is het oordeel van oud-minister van Buitenlandse Zaken Max van der Stoel over de houding van Europa nu na de mislukte bevrijdingspoging van de Ame rikaanse gegijzelden in Iran en het aftre den van minister Cyrus Vance de behoef te van de Amerikanen aan politieke steun en de internationale vrees voor ondoordacht Amerikaans optreden groot is geworden. Van der Stoel, die overigens de schuld voor de verslechterde internationale situ atie bepaald niet bij de Amerikanen wil leggen („De Russen hebben de ontspan ning zelf heel ernstige schade toege bracht, door hun inval in Afghanistan”) is vrij somber over de huidige toestand. Vooral het feit dat er op het ogenblik op het wereldpolitieke toneel vier crises zijn, die elkaar onderling in ongunstige zin beïnvloeden, vindt van der Stoel „be nauwend”. De vier crises die Van der Stoel onder scheidt zijn: het Palestijnse vraagstuk, de ■voortgaande oncontroleerbare revolu tie in Iran, de kwestie-Afghanistan en de verslechterde Oost-Westverhoudingen. „Als in de ene crisis de problemen niet tot een oplossing worden gebracht, dreigen er reacties die de andere crises weer verhevigen. Vooral het Palestijnse vraag stuk moeten we niet verhevigen. Dat kan alleen worden opgelost door middel van zware Amerikaanse politieke druk, die in dit verkiezingsjaar helaas niet te ver wachten is.” Van der Stoel: „Je ziet dan ook de uitwerking. In Iran zelf staan plotseling de „studenten” (ik zou liever spreken van terroristen) weer in de voorhoede van de revolutie, zij hebben hun centrale plaats in het binnenlandse gebeuren weer inge nomen, de extremistische krachten in Iran zijn door het hele gebeuren ver sterkt”. „In de hele islamitische wereld zijn de reacties op de Amerikaanse actie sterk negatief. De Amerikaanse positie is ver zwakt. Dat maakt overigens duidelijk hoe anti-Amerikaans de reacties zouden zijn wanneer de Amerikanen werkelijk militair zouden ingrijpen, door een blok kade of door mijnen te leggen in Iraanse havens”. Europa moet Carter blijven steunen in zijn pogingen de gegijzelden vrij te krij- jaar geleden vroeg Sadat zijn voormalige minister van Landbouw (tot 1977) of hij er niet voor voelde een „loyale oppositiepar tij” te vormen, een soort democratisch tegenwicht tegen de nationaal-democrati- sche partij van Sadat zelf. Shukry voelde daar wel voor en zijn partij kreeg 30 van de 390 zetels in de Nationale Volksassemblee. Nu, twee jaar later, geeft Shukry openlijk toe dat hij Sadat bij de neus heeft genomen. Want de oppositie is lang niet zo loyaal als Sadat had verwacht en bedoeld. Shukry heeft weliswaar de akkoorden van Camp David gesteund je kan het terugwinnen van Egyptisch grondgebied niet afwijzen maar hij verzet zich tegen het normalise- ringsproces met Israel, boycot de Israeli’s in Cairo en eist het onmiddellijk verbre ken van de diplomatieke betrekkingen met Israel. niet, want de Egyptenaar heeft een diep geworteld wantrouwen tegen de overheid. Ook heeft Sadat geen intellectueel kader kunnen vormen, die zijn politiek van een ideologische basis kan voorzien. Een be langrijke oorzaak daarvan is dat Sadat veel meer pragmaticus is dan ideoloog. Het gevolg daarvan is dat het denkende deel van de natie, professoren, rechters, advocaten, artsen, journalisten, bijna al len in de oppositiebanken zitten. De Orde van Advocaten en de journalistenvereni ging spreken hun ongenoegen ook regel matig uit. Door dat gebrek aan intellectueel kader is Sadat voor zijn regering aangewezen op technocraten en pragmatici, die veelal af komstig zijn uit de verschillende branches van de geheime dienst. Dat geldt voor vice-president Moebarak (hij komt uit de inlichtingendienst van de luchtmacht), mi- De islam wordt dè bron van wetgeving in Egypte, en niet langer „een” bron van wetgeving, de bevoegdheden van de presi- dent worden uitgebreid, zodat hij presi- 4 dent voor het leven kan worden, als hij dat ;wenst, en er komt een soort Senaat, die via een nieuwe „schaamtewet” toezicht moet houden op zeden en gewoonten in Egypte, in het bijzonder excessen in de pers waar- 'hij het nationale belang van Egypte ge- schaad wordt. Een aan banden leggen van - de democratie dus. Die ruim 98 procent was wat aan de lage 5 kant, want zeker 100.000 van de 11 miljoen -stemgerechtigden hebben dit keer tegen- --■gestemd, een ongewoon hoog aantal. Het 2* zijn vooral Kopten geweest die niets voe- len voor de islamisering van Egypte. Maar de andere 10.900.000 Egyptenaren hebben allemaal enthousiast ,ja” gezegd tegen I Sadat. In vrije verkiezingen? Een blik in de stemlokalen leert dat in theorie de verkie- 7 zingen inderdaad vrij zijn. Er wordt in - scholen gestemd, er zijn stembriefjes met i„Ja” en „nee” en er is een commissie die “-toezicht houdt op het stemlokaal. Maar er ontbreken een paar psychologische facto- ren. Zo is er meestal geen gordijn waar- achter de kiezer zich met zijn stem kan terugtrekken. Als hij wil kan hij de ge- jtjeimhouding bewaren, maar je weet nooit Wie er meeloert over je schouder. De meeste Egyptenaren, die geen moei- lijkheden willen met de autoriteiten heb- E ben daarom een andere oplossing: zij tre- t den het stemlokaal binnen, prijzen presi- dent Sadat uitvoerig, en stemmen zeer Copenlijk ,ja”, opdat daarover geen enkel Z misverstand ontstaat. Vandaar dat ge- heim stemmen al een verdachte indruk maakt. Thuisblijven zou misschien voor - 'velen de beste oplossing zijn, ware het niet dat er een stemplicht is op straffe van 1 pond boete (drie gulden) en dat is een - hoop geld bij een maandsalaris van 30 tot 40 pond. - De allerbeste oplossing voor vele Egyp- -'•fenaren is om er zorg voor te dragen dat je helemaal geen stembiljet hebt. Door zo’n ding niet af te halen hoef je helemaal nooit te stemmen. Dat voorkomt moeilijkheden - met de bureaucratie, en het betalen van ,v boetes. - Ibrahim Shukry, leider van de „loyale” Egyptische socialistische oppositie, be hoort niet tot de voorstemmers. Hij heeft bij het afgelopen referendum een pond '..boete verkozen boven stemmen. Want hij vindt wel dat Egypte een islamitische staat moet zijn, maar niet dat de democra tie aan banden moet worden gelegd. Ibra him Shukry lacht in zijn vuistje. Twee heilspellende ontwikkeling. Net als het feit dat de Amerikaanse militairen na hun „afgang” in Iran de neiging zullen hebben zich te revancheren. En de moge lijkheid dat Carter zijn tegenkandidaat, de ex-filmster Ronald Reagan voor zal willen zijn door stoer en daadkrachtig optreden. Om nog maar te zwijgen van de mogelijkheid dat Reagan zelf presi dent zou worden, volgend jaar, hoewel in dat geval natuurlijk veel zal afhangen van de adviseurs met wie de Republikein zich omringt. „Vance was overigens bepaald niet de man van de slappe aanpak”, meent Van der Stoel. „Ik herinner me bijvoorbeeld zijn harde speech tegenover het Ameri kaans Olympisch Comité. Maar hij was wel een man die het belang beseft van openhartige gesprekken met de Sovjet- Unie. Bovendien had hij gevoel voor wat oorlog tegen Israel onvoldoende had voor bereid. En Sadek dient van repliek: „Hoe durft u, Sadat, mij van landverraad te beschuldigen. Bent u soms vergeten dat ik de man ben geweest die u in kritieke uren heeft bijgestaan en zelfs gered bij het onschadelijk maken van nasseristen en marxisten?” Dat is een vorm van kritiek die er niet om liegt en die het bestaan van een pers vrijheid bewijst, die in geen enkel ander Arabisch land mogelijk is. Sadat is in principe een voorstander van een zekere mate van vrije discussie, zolang het onge vaarlijk is. Maar omdat de situatie uit de hand dreigt te lopen, heeft hij een aantal „democratische hervormingen” voorge steld. In de eerste plaats wordt de nood toestand, die sinds 1948 van kracht is geweest, met het uitbreken van de eerste oorlog tegen Israel, afgeschaft. Alle nood wetten met beperkingen van bewegings vrijheid en vrije meningsuiting, die in het nationaal belang van kracht waren, zijn daarmee afgeschaft. In de plaats daarvan wordt de staatsin- deling van Montesquieu, die een scheiding inhoudt van wetgevende, rechtsprekende en uitvoerende macht, omgezet in een indeling in vieren, te weten de toevoeging van een persraad die toezicht moet hou den op het goed functioneren van de pers. Met dat doel wordt er een Shoera gescha pen, een soort Senaat, waarvan een derde door de president benoemd wordt en twee derde gekozen. Onder die Senaat staat een persraad, waar alle kranten bij zijn aangesloten. Teneinde de nieuwsvoorziening te stroomlijnen en te vergemakkelijken komt er een centrale nieuwsinstantie, een soort van „nieuwsbank” waar alle kran ten hun nieuws van kunnen betrekken. Dat is efficiënter en voorkomt onnodige en nutteloze concurrentie. Voor eventuele excessen in de pers komt er een benoemde speciale rechter, die op grond van de nieuwe schaamtewet moet oordelen of een en ander in strijd is met de nationale zeden, of het nationale belang. De onafhankelijke rechter wordt er met opzet buiten gehouden, omdat hij te onaf hankelijk is. Zo worden de beperkende maatregelen van de noodtoestand die met veel tamtam afgeschaft zijn via een ach terdeur weer binnengehaald. En zo hoopt Sadat door deze vierde instantie een even wicht te vinden tussen een zekere vorm van vrije kritiek en handhaven van zijn gezag. Het lijdt geen twijfel dat het afgelopen jaar de oppositie in Egypte in alle geledin gen is toegenomen, zonder dat er van een duidelijk aanwijsbare organisatie sprake is die Sadats positie in gevaar kan bren gen. De pessimisten zeggen dat het een kwestie van tijd is. Dat Sadat alles tegen zit, de groei van het islamitisch verzet, de economische onrust en de politieke oppo sitie. De optimisten zeggen dat Sadat een meester is in het manipuleren van de verschillende groeperingen, die meestal ook nog onderling verdeeld zijn. En dat Egypte, anders dan Iran, vanwege zijn gemoedelijke volksaard geen avant-garde heeft die echt op de barricaden gaat voor een islamitische revolutie, of een andere. Van der Stoel toen hij nog minister van Buitenlandse Zaken was. in gesprek met zijn Amerikaanse collega Vance. gen, en daarbij kan men zich tegelijk zorgen maken over de vraag of de koele hoofde^ het in Washington nog wel voor het zeggen hebben”. Waarbij Van der Stoel overigens wel wil aantekenen dat de Amerikanen wel degelijk het ’’morele recht” aan hun kant hadden, na vijf maanden gijzeling, en dat hij begrip kan opbrengen voor hun „woede en frus tratie”. Het aftreden van Vance duidt er niet alleen op dat de invloed van Brzezinski (die slechts aan de president verantwoor ding schuldig is) te groot is geworden, naar de zin van Vance, maar kan ook een verdere versterking van die invloed in houden, dus van het „confrontatie-den- ken” in de Amerikaanse buitenlandse politiek. Dat is, zo meent Van der Stoel, juist in dit Amerikaanse verkiezingsjaar een on- W in. F 4 a a t e 3

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15