Welkom in Belgrado L I nijman 4 4 4 4 lichtreklame '■■i Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken I het woord is aan... Andriessen wilde VOOR 1980 EN ’81 VOOR 17 MILJARD GULDEN vandaag: aftrek hypotheek van provincie OAE roept op tot olieboycot Zuid-Afrika w Van Agt vrijwel Gunstig besluit zeker CDA- gegijzelden Iran Geding tegen Pais lijsttrekker snel verwacht om salariskwestie het weer HAARLEM Voor restauratie Bavo 2,1 milj. „Geen top met arme landen” aan banden leggen” Vietnamezen Ophof naar Ajax Export over'79 steeg met 9,5% k Marquette doctrine agenda pagina En verder DINSDAG 24 JUNI 1980 Seneca: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMÜIDEN 70ste jaargang no. 194 pagina's 1 fosw*** 22 Telefoonbeantwoorders (ADVERTENTIE) Exclusieve damesmode Koel en wisselvallig Strandverwachting (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Ongeveer ze ventig procent van de Neder landse bedrijven heeft serieu ze investeringsplannen voor dit en volgend jaar. Het gaat daarbij in totaal om 17 miljard gulden. begijne boetiek Beurs Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 15 Kunst13 Plaatselijk nieuws5,6,7 Radio en televlsle/Strlps..9 Sport ...j.17,19 Weerrapporten2 •t Mgj 1 Umuider Courant Aantal investeringen 14 neemt sterk toe Andriessen Zie pagina 3 Zie ook pagina 2 (ADVERTENTIES) Zie pagina 3 (Van onze redactie binnenland) 18) Ook dit jaar zal veel geld in besparing van energie worden geïnvesteerd, met name in de metaalsector. Daarnaast zal betrekke- Het aantal arbeidsplaatsen zal door de ze investeringen toenemen met 13.500. Het leeuwedeel van de 17 miljard wordt geïn vesteerd door kleinere bedrijven met niet meer dan vijftig personeelsleden. De gro tere bedrijven (met meer dan vijfhonderd personeelsleden) zorgen voor slechts 1,6 miljard gulden in het investeringstotaal. VENETIË (Reuter). De staatshoof den en regeringsleiders van de zeven wes terse industrielanden die tot gisteren ver gaderden in Venetië, hebben een voorstel voor een topconferentie met arme landen afgewezen. Dit voorstel was gedaan door de com- missie-Brandt die zich heeft beziggehou den met de mogelijkheid van een dialoog tussen de arme en rijke wereld. De kwes tie komt volgend jaar in Canada ter spra ke, zo is door de vergadering in Venetië besloten. DEN HAAG. De bonden van school besturen van het katholiek en protestants- christelijke onderwijs hebben gisteren in kort geding voor de president van de Haagse rechtbank geëist, dat minister Pais van Onderwijs zijn besluit om in te grijpen in de maandelijkse voorschotten op salarissen, terugdraait. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Premier Van Agt zal vrijwel zeker tot lijsttrekker van het CDA bij de komende verkiezingen gekozen worden. Dit is een gevolg van zijn verkie zing tot eerste kandidaat op de definitieve lijst van de KVP. De huidige CDA-fractie- leider Lubbers staat op de tweede plaats. Het CDA zal pas eind dit jaar een besluit nemen over de definitieve kandidatenlijst. Omdat de KVP de grootste partij van de drie christelijke is, levert deze partij ech ter traditioneel de lijsttrekker. De keuze voor premier Van Agt als CDA-lijsttrek- ker lijkt daarmee vast te liggen. Het KVP-partijbestuur heeft de defini tieve kandidatenlijst vastgesteld. Opval lend is dat na de samenvoeging van de landelijke en regionale lijsten het bestuur toch reden zag de huidige minister van Landbouw, ir. G. J. M. Braks, een derde plaats op de kandidatenlijst te geven. Daarna volgen achtereenvolgens het hui dige Kan erlid Van der Linden, n inister Gardeniers van CRM, het Kamerlid ir. P. Cornelissen, de KVP-voorzitter Van Zeil en de Kamerleden Van der Sanden en mevr. Cornelissen. De grootste partij is altijd de slechtste, omdat zij de grootste is. Depressie met koele lucht en een bui trekt langzaam naar Denemarken weg. Morgen nog zeer matig weer met een kleine kans op een bui. Frisse zuidwestenwind. In de middag 16 17 graden, zeewater 16 graden. In de tweede helft van de week gelei delijk aangenamer weer. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: 4 KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m NATEBO-AMSTELVEEN, Tel. 020-456456 Hengelsportartikelen Natuurshop Schalkwijk Winkelcentrum Schalkwijk Tel. 023-334948 Na Hamberg en de Deen Ziegler te hebben gecontracteerd heeft Ajax zich versterkt met de 21-jarige Edo Ophof van NEC die deel heeft uitge maakt van het UEFA-elftal en Jong Oranje. Er is een tweejarig contract getekend. Tegenover het aantrekken van deze veelbelovende speler staat het vertrek van Guido Pen - vrijwel zeker - naar FC Den Haag, terwijl het waarschijnlijk lijkt dat Simon Taha- mata gaat spelen voor Standard Luik. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De provincie Noord- Holland zal de Kerkvoogdij van de Grote of St. Bavokerk in Haarlem een bedrag van 2,1 miljoen gulden betalen als bijdra ge in de restauratiekosten. Alle staten fracties hebben gisteren ingestemd met een bestuurlijk voorstel van die strek king. Rivièradreef 5 Schalkwijk (naast C A) Anegang 11 Centrum Haarlem (t o C A) Alle provincies krijgen van het rijk geld om twee extra milieuambtena ren aan te trekken voor controle en toezicht op de naleving van de wet chemische afvalstoffen. Zie pagina 2 Paus Johannes Paulus II gaat maandag naar Brazilië. Het bezoek komt op een moment dat de verhou ding tussen het militaire bewind en de kerkelijke autoriteiten in dat land slechter is dan ooit. In de bouw wordt 3,3 miljard geïnves teerd, in de metaal 3,2 miljard, in de transportsector 3,6 miljard, in de chemie 0,6 miljard en in de rest van de industrie in totaal 6,3 miljard gulden. Deze bedragen zullen onder meer worden besteed aan de aanschaf van kantoormachines (ruim 4 miljard), terwijl ruim 7,4 miljard aan ge bouwen wordt besteed. In het vervoer wordt 2,8 miljard gestoken en anderhalf miljard wordt bestemd voor aankoop van grond. Naast de toeneming van het aantal ar beidsplaatsen wordt echter ook een sterk verlies verwacht, vooral in de trans portsector, waar voorzien wordt dat zes duizend arbeidsplaatsen zullen verdwij nen. In de administratieve sector wordt een verlies van duizend banen verwacht. In het afgelopen jaar pleegde slechts 55 procent van de Nederlandse bedrijven investeringen. Het meeste geld werd ge stoken in energiebesparing, waarbij de terugwinning van warmte voorop stond. In de nacht en ochtend opklarin gen, enkele mistbanken en mini mumtemperatuur ongeveer 8 gra den. Overdag veel bewolking en mo gelijk een bui. Middagtemperatuur omstreeks 16 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Plantengroei en dierenleven op het door de provincie aangekochte bui tengoed Marquette in Heemskerk kan afgezien van de zeldzaamheids- waarde karakteristiek genoemd wor den voor waterrijke landgoederen langs de duinrand. De soortenrijk dom van het vroegere „gebruiksbos” (eike- en essehakhout) wordt door botanici aangeduid als „stinseflora”. Door de stijging van de energieprijzen, die de Nederlandse invoer veel duurder maakt, groeide het tekort op de handels- balans vorig jaar van 2,3 naar 4 miljard gulden. De invoer steeg met 6,5 procent, vooral door een sterke groei in de handel met Portugal. De grootste bijdrage aan het herstel van de Nederlandse export werd geleverd door de chemische industrie en de aard- olieraffinaderijen. De groei heeft zich ech ter over vrijwel de gehele linie voltrokken, omdat ook sectoren als de metaalindus trie, de kleding-, papier- en voedings- en genotsmiddelenindustrie meer aan het buitenland verkochten. Ook bij de dien stensector was een duidelijke groei merk- baar. Duizenden Joegoslaven verwelkomden vanmorgen president Carter van de VS Het Amerikaanse staatshoofd maakte samen met zijn Joegoslavische collega Mijatovic een rit door de hoofdstad Belgrado. Carter bracht vanmorgen ook een bezoek aan het graf van president Tito. lijk veel geld worden besteed aan het scheppen van deeltijdbanen. Deze gege vens zijn afkomstig van een onderzoek dat is gepleegd door het Nederlands cen trum voor industrieel en distributief mar- ketingonderzoek (Indis) in Amsterdam in opdracht van het Economisch Dagblad. (Van onze redactie buitenland) i FREETOWN-GENÈVE. De ministers van de Organisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) hebben gisteren op een verga dering in Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone, besloten tot diplomatieke stappen van de OAE bij de Westerse lan den om gedaan ge krijgen dat deze landen een olieboycot afkondigen tegen Zuid-Af rika. „Zonder olie kan Zuid-Afrika zijn on derdrukkende maatregelen niet voortzet ten en kan het geen aanvallen doen op buurlanden”, aldus de plaatsvervangend secretaris-generaal van de OAE, Peter Onu. De ministers hebben voorts besloten een „oliebank” in het leven te roepen, die de zwarte buurlanden van Zuid-Afrika moet beschermen als dat land vanwege een boycot vergeldingsmaatregelen tegen hen zou nemen. De Internationale Federatie van Metaal arbeiders (IMF) heeft gisteren in Genève besloten, 60.000 gulden te geven aan de stakende arbeiders (zwart- en kleurlin gen) van de Volks wagenfabriek in Zuid- Afrika. De metaalbonden in de westerse landen worden door de IMF opgeroepen, de stakers zoveel mogelijk financiële steun te geven. In totaal zijn ongeveer 10.000 arbeiders van 16 autofabrieken in staking. Intussen heeft de Zuidafrikaanse vestiging van de autobandenfabriek Goodyear meer dan 1000 stakers ont slagen. De minister wil uit bezuinigingsoverwe- gingen de loonbelasting en sociale pre mies van leerkrachten per 1 juni een maand later via de schoolbesturen aan de leerkrachten uitbetalen. Hiermee be spaart de bewindsman dit jaar 226 mil joen gulden. Volgens de bonden komen de scholen door die ingreep in financiële problemen, is de maatregel van Pais onwettig en heeft de bewindsman hierover geen enkel overleg gepleegd, hetgeen door de lands advocaat (de „verdediger” van de minis ter) werd bestreden. De rechter doet uit spraak op 30 juli. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Venetiaanse De economische topconferentie in Ve netië, waar zeven belangrijke geïndustria liseerde landen van het westen hun staats leiders deden overleggen over de moeilijk- ste problemen van internationale allure, heeft een slotverklaring opgeleverd die nu eens niet behoeft te worden beschouwd als een doekje voor het bloeden. Er zijn concrete besluiten genomen, die van in grijpende betekenis zullen zijn voor de verhoudingen op de wereld en het per soonlijke leven van mensen, indien ten minste de aanwezige regeringsleiders we zenlijk van plan zijn de consequenties uit hun overleg te trekken. De belangrijkste uitkomst is zowel poli tiek als economisch van vèr-strekkende betekenis: in internationaal overleg wil men de gehele energiestructuur van de industriële wereld op een nieuw spoor zetten, door in zo kort mogelijke tijd de olie tot een tweede- of derderangs brand stof te degraderen. De politieke gevolgen hiervan zullen de olieproducerende lan den aan den lijve ondervinden, doordat de j Arabische en met de Middenoostelijke landen sympathiserende landen van hun politieke oliewapen zullen worden be roofd. In de plaats daarvan komt steen kool op het eerste plan, aangevuld door kernenergie, met een duidelijke trend op lange termijn naar een volledig overheer sende kolenvergassingstechniek en ande re energievormen en een afnemende be langstelling voor energiewinning uit uranium. Voorlopig is in Venetië de kernenergie nog in ere gebleven, maar de argumenten en mogelijkheden van kolengebruik heb ben het overleg niet alleen beheerst maar ook bezield. Daaruit bleek wel hoe verlan gend men in het westen is naar een onaf hankelijke positie tegenover de olielan den, vooral uit politieke overwegingen. Het is duidelijk dat men ruim genoeg heeft van de oliedwingelandij en van de funeste invloed die de olie op de wereld economie uitoefent. Merkwaardig genoeg kwam in Venetië het vredelievend gebaar van de Sovjet-Unie (terugtrekking van troepen uit Afghanistan) als een welkome stimulans voor een nieuwe economische planning een rol spelen. Want hoewel men daar geen woord over heeft gesproken, is het duidelijk dat bij een wereldwijde her vorming van de economische structuren en energiewinning de Sovjet-Unie met haar onmetelijke voorraden kolen en aardgas niet gemist kan worden. Het is overigens geen geheim dat weste lijke landen (waaronder ook Nederland) hun best doen contracten met de Sovjet- Unie af te sluiten voor aardgasleveranties. Wat kolen betreft staat de Sovjet-Unie eveneens in de voorste rij der „rijke” landen. Venetië heeft geleerd dat voor herstel van de economische groei en de westelijke welvaart een koude oorlog tijd- en ener gieverlies betekent. Men wil Afghanistan niet vergeten en vergeven, maar verlangt kennelijk toch naar een andere invulling van het wereldleiderschap der grote mo gendheden dan die, welke in de „Carter- doctrine” wordt gepredikt. Carter was in Venetië weliswaar niet de grote verliezer, maar in politiek opzicht zeker niet de winnaar. De harde realiteit van de econo mische noodsituatie zette hem in de schaduw. iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii Voor hqt eerst sinds de oliecrisis van 1973 heeft de Nederlandse uitvoer terrein winst geboekt ten opzichte van de wereld- invoer, zo heeft staatssecretaris Beijen van Economische Zaken meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer. De om vang van de Nederlandse export groeide met 9,5 procent in het afgelopen jaar, hetgeen twee procent meer is dan de groei van de totale wereldinvoer. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Oud-minister van Fi nanciën mr. Frans Andriessen heeft des tijds tot tweemaal toe in het kabinet voor stellen gedaan om de aftrek van de hypo theekrente voor de belastingen aan ban den te leggen. Beide keren stuitte hij ech ter op een muur van verzet van zijn col lega’s. Dat onthulde het CDA-Tweede-Kamer- lid Martin van Rooijen gisteren tijdens het debat over de Hofstra-voorstellen in de Tweede Kamer. Overigens tot verbazing van de oppositie en tot ergernis van minis ter Van der Stee (Financiën), die het niet op prijs stelde dat Van Rooijen uit het (immers geheime) kabinetsberaad klapte. Letterlijk zei Van Rooijen het volgende: „Ik verklap geen nieuws als ik hier ver meld dat minister Andriessen destijds het voorstel heeft gedaan tot beperking van de renteaftrek inclusief de hypotheekren te voor de eigen woning, uiteraard met een zeer lange overgangstermijn. Dat voorstel werd door het kabinet niet aan vaard”. Van Rooijen werd daarop onmiddellijk door de PvdA’er Kombrink geïnterrum peerd, die wilde weten hoe hij aan dit „nieuws” kwam. Minister Van der Stee riep zelfs uit „verbijsterd” te zijn en van niets te weten. De tweede onthulling sprak Van Rooijen daarop niet meer uit, maar die stond wel in zijn vooraf rondgedeelde tekst en luidde: „Vervolgens heeft minis ter Andriessen een tweede voorstel ge daan tot beperking van de renteaftrek, ook voor de eigen woning los van de inflatieneutraliteit. Maar ook dat werd in het kabinet niet aanvaard”. Zie verder pagina 2. PARIJS (Reuter/UPI). De Iraanse mi nister v^n Buitenlandse Zaken, Gotbza- deh, heeft gisteren in Parijs op doorreis vanuit Genève verklaard, dat het nieuwe parlement „biiinen vier of vijf weken een gunstige beslissing zou kunnen nemen” inzake de kwestie van de gijzeling van de Amerikanen in Iran. Een onvoorwaarde lijke vrijlating is niet mogelijk. De Ver enigde Staten zullen concessies moeten doen, sommige economisch, andere poli tiek, zo zei hij. Het lot van de gijzelaars hangt af van het gedrag van de VS, aldus Gotbzadeh. „De Amerikanen hebben in de afgelopen twee maanden geen domme dingen gedaan en dat is al een prestatie voor de Amerikaanse politiek”, zo zei hij. u> Een begeleidingsgroep met des kundigen uit hoofdzakelijk de wel zijnssfeer ontfermt zich in Velsen over veertig Vietnamese bootvluch telingen die binnenkort in de ge meente worden verwacht. De huis vesting geldt als grootste knelpunt. Momenteel is de groep nog in Heemskerk gehuisvest. w

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1