Slotverklaring „Venetië" gepubliceerd Studenten gewond bij rellen Jordaanoever Vietnam bezet Uit Afghanistan India heeft te veel artsen in Namibië VS: geen aanwijzingen voor vertrek Russen Oud-president India overleden Z-Afrika mag bases behouden Sovjet-Unie wil versterking van strijdkrachten geldtransport: buit 4,7 miljoen vluchtelingen kampen Thailand Relatie Kerk staat Brazilië vol problemen Vreugde bij liberalen ing V-raad praat over Jeruzalem Rovers overvallen Minder werklozen in Gemeenschap Sk 1 r 1 i 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1980 ippels aars ;anen )oiers nten idelen iaals tijdé- laatsté everd, :anten ;s ter n. Die eiden, rerkla- ri een kocht, ruilen 2 DINSDAG 24 JUNI (Van onze redactie buitenland) VENETIE. „De betrek king tussen groei en de econo mie en stijging van het ener gieverbruik moet worden ver broken,” zo staat in de slotver klaring die gisteravond is ge publiceerd na afloop van de vergadering van leiders van zeven Westerse industriesta ten in Venetië. w Westen: meer groei met minder energie (Van onze redactie buitenland) meerit conser- soorten geen imheid dat in ?retaris ;ezond,- aiversi- en van >els en eve ef- De invloed van de olie moet daarom worden verminderd, zo stellen de Wester se leiders. Uit de slotverklaring blijkt, dat zij ervan overtuigd zijn dat dit door onder meer een verdubbeling van de produktie Nu nog betekent één procent economi sche groei een stijging van het energiever bruik met 0,8 procent, maar de leiders in Venetië willen dat dit laatste getal binnen tien jaar wordt teruggebracht tot 0,6 pro cent. De belangrijkste aanleiding hiervoor is, dat door de stijgende olieprijzen een sterke inflatie is ontstaan met alle gevol gen vandien, zoals werkloosheid en terug val van de economie. De vijf behoorden tot een groep van ruim honderd Arabische studenten die de straat optrokken, nadat bekend was ge worden dat een studente was overleden, die vorige week donderdag door Israëli sche kogels was geraakt. Het Israëlische Nu nog is de economie van de Westerse landen voor 53 procent van de energie voorziening afhankelijk van olie, in 1990 moet dit gedaald zijn tot veertig procent. Door alternatieve energievoorziening als In kringen van de Verenigde Naties in New York is gisteren bekend geworden, dat Israel twee posities in Zuid-Libanon, bij Rajar en Metoellah, heeft gevestigd en de stellingen bij Maijajoen heeft ver sterkt. De Veiligheidsraad van de VN zou vanmiddag om vijf uur beginnen aan een debat dat door de Arabische landen is aangevraagd naar aanleiding van Israëli sche plannen tot annexatie van Oost-Jeru zalem. VN-secretaris-generaal Waldheim heeft gezegd „zeer bezorgd” te zijn over berichten dat de Israëlische regering haar kantoren naar dit Arabische deel van Je ruzalem zou willen overbrengen. kolen en kernenergie kan volgens de lei ders in Venetië worden bereikt dat over tien jaar 15 tot 20 miljoen vaten per dag minder olie hoeven te worden geïmpor teerd, wat ruim de helft is van de totale invoer van de zeven belangrijkste Wester se industrielanden op dit moment. Naast inflatiebestrijding door middel van het verminderen van de afhankelijk heid van olie hebben de Westerse leiders ook naar andere wegen gezocht om de Veel aandacht wordt in de verklaring geschonken aan de positie van de ontwik kelingslanden die door de dure olie be roofd zijn van hun toekomstmogelijkhe den. In dit kader wordt steun gevraagd van de Wereldbank en wordt gezegd, dat ook de OPEC en de communistische lan den hun aandeel moeten leveren. De ver houding tussen rijke en arme landen zal centraal staan op de volgende economi sche top van de zeven landen, welke ko mend jaar in Canada wordt gehouden. Het zal de zevende bijeenkomst zijn van de groep, die bestaat uit Japan, Canada, de VS, Groot-Brittannië, West-Duitsland, Frankrijk en Italië. De Organisatie van Olieproducerende Landen (OPEC) wordt verweten de groei van de economie in de wereld te hebben vernietigd door de verhoging van de olie prijzen, waarbij echter wordt gesteld, dat een aantal olie-exporteurs zou beginnen te begrijpen wat de gevolgen van die prijs verhogingen zijn. Canada heeft de VS gisteren de verzeke ring gegeven dat het steun zal blijven geven aan het gedeeltelijke Amerikaanse embargo op de levering van graan aan de Sovjet-Unie. stwei- m ep tocht actie jciale ilden van lienst aking ae de aatre- niste- teren a be- n de nst. nland- dat de aft uit- de oq- arenda ntebe- darok- or die >r Van of het in huh is de derdag ms het Zwolle, ;e, een rijgela- nd vah straf- 'an hét zeggen ;e heb- De Franse president Giscard d’Estaing opperde gisteren de mogelijkheid dat de Russen in de nabije toekomst meer troe pen uit Afghanistan zullen terugtrekken. Giscard verwees daarbij naar de bood schap die hij vorige week vrijdag van Brezjnjev ontving en sprak vervolgens van „een eerste terugtrekking”. De Fran se president zei dat zijn gesprek met de Russische leider „in zekere zin de weg heeft geopend naar een eerste verminde ring”. r zij tl tegen vorig or de rd in- ïmen- an 5,9 aantal ailliet 278 in jaar, De burgemeester van Ramallah, Kha- laf, die begin deze maand bij een aanslag een voet moest missen, is voor verdere behandeling overgebracht naar de Jor daanse hoofdstad Amman. BANGKOK. Honderden Vietnamese militairen zijn gisteren vanuit Cambodja Thailand binnengevallen onder dekking van artillerie en raketvuur. Zij bezetten drie dorpen en twee kampen met Cam bodjaanse vluchtelingen. Thailand wierp infanterie, zware artille rie en bommenwerpers in de strijd, maar slaagde er niet in de Vietnamezen te ver drijven. Minstens dertig Thaise militairen zijn gesneuveld en 120 gewond. Functionarissen van westelijke hulpor ganisaties zeggen, dat de ziekenhuizen in het gebied 200 kilometer ten oosten van Bangkok, „overvol zijn met talloze gewon den”. Het bericht dat ongeveer duizend van de 175.000 Cambodjaanse vluchtelin gen in de kampen zijn gedood, is nog niet bevestigd. De invallers zouden, volgens westelijke diplomatieke woordvoerders, 1.200 tot 1.700 man sterk zijn. Aanleiding tot de inval is vermoedelijk het plan tot vrijwillige repatriëring van Cambodjaanse vluchtelingen. De door Vietnam gesteunde regering in Phnom Penh heeft dit plan krachtig afgekeurd. De aanval begon met een artilleriebe schieting van de drie grote vluchtelingen kampen langs de grens. Ongeveer 75.000 Cambodjaanse vluchtelingen zijn in pa niek het binnenland van Thailand inge trokken. en het verbruik van steenkool in de ko mende tien jaar en door stimulering van het gebruik van kernenergie, een econo mische groei bereikt kan worden die niet meer belemmerd wordt door de stijgende olieprijzen. tid) oorzitter i Agt en e Zaken i minis. dragen n State. ordracht en ver- >ral ver- idsnelle ■ren van <en van (Van onze redactie buitenland) BETHLEHEM/NEW YORK. Vijf Palestijnen zijn gewond geraakt door schoten van de Israëlische grenspolitie bij ongeregeldheden gistermiddag in de stad Ramallah op de door Israel bezette westelijke Jordaanoever. economie nieuwe impulsen te geven. In dit kader wordt voorgesteld aandacht te schenken aan groeisectoren van de econo mie en niet te veel beschermende maatre gelen te treffen voor kwijnende indu strietakken. „Op korte termijn zal dit eco nomische en politieke conflicten veroor zaken, maar het is noodzakelijk voor in standhouding van een economische groei die niet door inflatie geplaagd wordt en voor uitbreiding van de werkgelegen heid”, aldus de verklaring van de zeven. Intussen is Carter in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado aangekomen voor een bezoek van een dag. Hij zal onder meer een krans leggen bij het graf van Tito en verscheidene regeringsvertegen woordigers ontmoeten. Bij de begrafenis van Tito was Carter niet aanwezig. /an de enfond- huisart- >eginsel i beper- schrij- l wordt divep- ;n. Het :ste een irijveri. aange- wordt oet dé an. Als ling op (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Vorige maand is het aan tal werklozen in de negen landen van de Europese Gemeenschap met 140.000 te ruggelopen. Er zitten nu in deze landen ongeveer 6,1 miljoen mensen zonder werk. Dit blijkt uit gegevens die de Euro pese Commissie, het „dagelijks' bestuur” van de EG, gisteren in Brussel heeft ver strekt. Het werkloosheidspercentage voor de gehele Gemeenschap liep terug van 5,7 procent eind april tot 5,6 procent eind mei. Nederland en Ierland waren de enige EG-landen waar in mei de werkloosheid is opgelopen. In Nederland steeg ze met 1,6 procent, terwijl ze bijvoorbeeld in West- Duitsland daalde met 7,1 procent. NEW DELHI (Reuter). De voor malige president van India Varahagiri Venkata Giri is vandaag op 85-jarige leef tijd overleden in de Zuidindiase stad Ma dras. Dit heeft het Indiase persbureau PTI bekendgemaakt. Giri was in 1969 de kandidaat van Indi ra Gandhi voor het presidentschap. Toen hij tot president werd gekozen brak de Congres-partij in tweeën, omdat de con servatieve vleugel tegen de sociale hervor mingen was die mevrouw Gandhi wilde doorvoeren. Tijdens Giri’s president schap dat duurde tot 1974, werden de banken genationaliseerd en werd de grondwet zodanig gewijzigd dat grote rijkdom aan banden kon worden gelegd. Giri werd in 1894 geboren in de deel staat Andra Pradesj. Hij was een vooraan staand vakbondsleider tot hij in 1952 mi nister van Arbeid werd. Voor de onafhan kelijkheid van India in 1947 werd hij door de Britten herhaaldelijk gevangen gezet. Met zijn verkiezing tot president werd een grote slag toegebracht aan de macht van de rechtsgeoriënteerde partij bazen binnen de Congres-partij. Hij was als on afhankelijk kandidaat tegenstander van N. Sanjiva Reddy die de officiële kandi daat was van de partijbonzen. Hij werd gekozen omdat mevrouw Gandhi besloot hem te steunen. (Van onze redactie buitenland) MÖNCHENGLADBACH. Drie gewa pende rovers hebben gisteren bij een overval op een geldtransport in het West- duitse Mönchengladbach 4,3 miljoen mark (ongeveer 4,7 miljoen gulden) buit gemaakt. Volgens de politie hebben de daders de bestuurder en zijn bijrijders opgewacht in de ondergrondse garage van een bankge bouw in het centrum van de stad. Een derde medewerker van het geldtransport bedrijf werd bedwelmd met een verdo vend middel en daarna achtergelaten. La ter werden ook de chauffeur en de bijrij der van de geldtransportauto met een verdovend middel bewerkt. Daarop werd de miljoeneninhoud overgeladen in een andere auto waarmee de daders vluchtten. Pas een uur na de overval ontwaakte een van de geldwagenbestuurders ver bui ten de stad uit zijn verdoving. Hij alar meerde de politie. Van de daders ontbrak vanmorgen nog elk spoor. '«-'.'Sit L (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Secretaris-generaal Waldheim van de VN heeft de Zuidafri- kaanse minister van Buitenlandse Zaken Roelof Botha toegezegd, dat Zuid-Afrika twintig bases in Namibië kan behouden tijdens het bestand dat vooraf gaat aan de in Namibië te houden verkiezingen. In zijn brief aan Botha zegt Waldheim verder, dat Angola en Zambia hem hebben verze kerd, dat tijdens het bestand geen infiltra ties van gewapende leden van de guerril labeweging SWAPO vanuit die landen in Namibië zullen plaatsvinden. Zoals be kend zullen de VN burgers en militairen sturen naar Namibië om toezicht te hou den op de verkiezingen. Namibië wordt momenteel nog beheerd door Zuid-Afri- ka. leger had hierover gezegd, dat het schot per ongeluk was gelost, maar de demon stranten spraken over „opzettelijke agressie”. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-MOSKOU-VENETIË. Volgens de VS wijst niets erop dat de Sovjet-Unie bezig is een deel van haar troepen terug te trekken uit Afghanistan, zoals tijdens het weekeinde door Moskou werd gemeld. open dat de Sovjet-Unie nieuwe militaire hulp geeft aan Afghanistan als dat nood zakelijk wordt geacht. (Van onze redactie buitenland) RIO DE JANEIRO. Het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Brazilië, dat maandag begint, komt op een moment dat de verhouding tussen het militaire bewind en de kerkelijke Autoriteiten in dat land slechter is dan ooit. Brazilië staat voor enorme binnenland se problemen zoals diepgaande sociale conflicten en een hevige inflatie, die door de stijgende olieprijs en de hoge internati onale rentevoet is opgelopen tot 80 pet. De hoge kosten van het levensonder houd vormen de oorzaak van een toene mend aantal sociale conflicten. In Brazilië wonen ongeveer 110 miljoen mensen, ze zijn bijna allemaal katholiek. De armen maken 80 procent van de bevol king uit. Zij konden in 1970 nog beschik ken over 45,5 procent van het nationaal inkomen, maar in 1978 maar over 24,3 procent. De allerrijksten, die één procent van de bevolking vormen, hadden in 1970 de beschikking over 11,7 procent van het nationaal inkomen, in 1978 over 24,2 pro cent. Veel mensen zijn verstoken van de elementaire voorzieningen. In het noord oosten van Brazilië heeft 72 procent van de 5 miljoen woningen geen stromend water, geen licht en geen sanitair. Uit een bisschoppelijk studierapport blijkt dat tussen 1968 en 1978 minstens 30 braziliaanse bisschoppen zijn vervolgd, omdat zij een einde wilden maken aan armoede en sociaal onrecht. De bisschop pen werd het leven zuur gemaakt door de regering en door groeperingen die het niet eens zijn met de maatschappelijke activi teiten van de kerk. In genoemde tien jaren werden minstens 122 priesters en religieu zen opgepakt. Eveneens werden tegen de 300 leken gearresteerd die meewerkten aan projecten die door de roomskatholie- ke kerk werden geleid. Volgens het studie rapport werden 34 priesters gemarteld en zeven vermoord. Kardinaal Aloisio Lor scheider, bisschop van Fortaleza, werd in 1970 gevangen genomen, en dom Helder Camara, aartsbisschop van Olinda en Re cife, werd enige jaren verboden in het openbaar te spreken. Vorig jaar kwam de Braziliaanse bis schoppenconferentie met een document waarin zij felle kritiek uitte op de econo mische en sociale politiek van de regering. De bisschoppen verweten de regering dat zij al het geld concentreert bij de rijken, dat zij geen moed heeft de ellende in de beruchte krottenwijken (favelas) aan te pakken en dat zij de inflatie niet doeltref fend bestrijdt. Volgens de bisschoppen doet de regeringspartij alles om leden te winnen, maar komt zij nooit eens met fundamentele oplossingen. De bisschop pen keurden de neiging van de regering af om de economische situatie voortdurend als een wonder („het Braziliaanse won der”) af te schilderen en stelden voor de lonen reëel te maken, de prijzen van de meest noodzakelijke levensmiddelen te stabiliseren en te zorgen voor deugdelijke huizen, goede kleren en effeciënte zieken zorg. De grond moet volgens hen opnieuw en eerlijker worden verdeeld. Het docu ment werd ondertekend door alle 280 bis schoppen van Brazilië, ongeveer tien van deze bisschoppen zijn overigens Neder lander. De bisschoppenconferentie van Brazilië heeft wel vaker documenten samenges teld met richtlijnen voor met name de landbouwhervorming, maar die zijn, zo zegt zij zelf, een dode letter gebleven. Met het stuk van vorig jaar wilden de bis schoppen eindelijk de belofte inlossen die zij de armen hebben gedaan tijdens de derde Latijns-Amerikaanse bisschoppen conferentie in het Mexicaanse Puebla (be gin 1979). „Het volk leeft niet van theori eën, maar het sterft wel van de realiteit”, zo menen de bisschoppep. Zij beschou wen zich als valse herders, zo lang zij niet de moed hebben om de sociale problemen het hoofd te bieden. Zij vinden het kwalijk dat er voor het handjevol rijken wel luxe artikelen worden geproduceerd, maar de basisbehoeften van het volk niet worden bevredigd. In het blad van het aartsbisdom Sao Paulo, het bisdom van kardinaal Paulova- risto Ams, wordt erop gewezen dat in Brazilië 199.092 landgoederen met een to tale oppervlakte van 41,9 miljoen hectare braak liggen en niet worden bebouwd. In Sao Paulo arriveren elk jaar zo’n 300.000 mensen in de hoop er een baantje te krijgen, die hoop blijkt meestal ijdel, zo dat de meesten een ellendig bestaan voe ren in de favelas. In het blad van het aartsbisdom Sao Paulo was vorig jaar te lezen dat paus Johannes Paulus II zijn instemming had betuigd met het beleid dat de elf bisschop pen van de miljoenenstad voerden ten aanzien van de staking der metaalarbei ders. Van de 400.000 metaalarbeiders in Sao Paulo legden er toen 350.000 het werk neer, waardoor tachtig procent van alle industriële bedrijvigheid van de stad lam kwam te liggen. In en rond Sao Paulo (12 miljoen inwoners) is 65 procent van de hele Braziliaanse industrie geconcen treerd. Aartsbisschop Ams besloot, sa men met zijn tien hulpbisschoppen, de kerkgebouwen ter beschikking te stellen voor de vergaderingen van de stakers Ams kreeg hiervoor de steun van de Bra ziliaanse bisschoppenconferentie onder voorzitterschap van kardinaal Ivo Lor- scheiter. Het beleid van kardinaal Ams leidde tot botsingen met de regering. Een heden van de militaire politie bestormden een kerk, waarin stakende arbeiders ver gaderden. Daarbij werden zo’n 100 men sen gewond. De militaire politie sloeg alles in de kerk kort en klein. Het voorval was voor de bisschoppenconferentie aanlei ding tot een verklaring van solidariteit met de stakers. Paus Johannes Paulus II zal tijdens zijn bezoek niet ontkomen aan een confronta tie met de problemen van de armen. Dit dankzij de sociale bewogenheid van de rooms katholieke kerk in Brazilië. Maar de autoriteiten zullen alles in het werk stellen om deze confrontatie binnen de perken te houden. gtekens e derde /an Agt linisters iriessen (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. India heeft 80.000 art sen te veel, onder wie een groot aantal dat te hoog is gekwalificeerd voor de behoefte in het land. Volgens een rapport van de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) worden in India te veel artsen opgeleid voor werk in de stedelijke, westersgeoriënteerde ge zondheidszorg, terwijl juist een grote be hoefte bestaat aan artsen op het platte land. De slechte image van het verpleeg- stersvak heeft ertoe geleid dat er meer artsen zijn in India dan verpleegsters, aldus de WHO. Volgens officiële gegevens werken 15.000 Indiase artsen in het buitenland en staat het land te boek als de grootste exporteur van medische deskundigen ter wereld. India telt 180.000 artsen. Van hen zijn er 11.400 werkloos. Leiders van de Japanse liberale partij LDP vierden gisteren uitbundig de overwinning bij de verkiezingen. De LDP behaalde daarbij de absolute meerderheid: 284 van de 511 parlementsze tels. Thaise soldaten nabij de plaats waar Vietnamese troepen het land binnenvielen. Op de weg staan voertuigen van het Internationale Rode Kruis. Dit hebben Amerikaanse functiona rissen vannacht verklaard. De Ameri- kaansde regeringswoordvoerder Thomas Reston zei, dat het ministerie van Buiten landse Zaken geen onpartijdige bevesti ging heeft van de door de Sovjet-Unie gemelde terugtrekking van 10.000 man Russische troepen en 108 tanks uit Afgha nistan. Reston voegde daaraan toe, dat de afgelopen weken eerder sprake is van versterking van de Russische troepen in Afghanistan. President Carter van de VS had eerder gisteren in Venetië verklaard, wel de in druk te hebben dat Russische troepen worden teruggetrokken. Volgens hem gaat het om minder dan 8.500 man en worden de manschappen teruggetrokken tot vlak achter de Russisch-Afghaanse grens. De Russische televisie liet gisteren beelden zien van de terugtrekking. De Amerikaanse minister van Land bouw zei dat het besluit van Moskou mo gelijk is ingegeven door het Amerikaanse graanembargo tegen de Sovjet-Unie. De Russische president en partijleider Brezjnjev verklaarde gisteren in Moskou, dat de reden waarom de Sovjet-Unie tot een gedeeltelijke terugtrekking heeft be sloten is, dat de opstandige groeperingen in Afghanistan de laatste tijd een „ernsti ge nederlaag”is toegebracht. De situatie in het land wordt nu geleidelijk aan weer normaal, aldus Brezjnjev. De Russische leider hield overigens de mogelijkheid (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De communistische lei ders in de Sovjet-Unie willen een verster king van de Russische strijdkrachten. Daarnaast roepen ze de bondgenoten van het Warschau-Pact op het hoofd te bieden aan, wat zij noemen, de plannen van het Westen om militaire superioriteit te krijgen. In een belangrijk beleidsdocument, goedgekeurd tijdens een zitting van het centrale partij-comité in Moskou, wordt gesteld, dat de „algehele versterking van het verdedigingspotentieel van onze staat” noodzakelijk is in de huidige situa tie in de wereld. Volgens de leiders van het Kremlin heb ben de landen van de NAVO en vooral de Verenigde Staten „een koers uitgezet om het militaire evenwicht in de wereld in hun voordeel te doen omslaan”, ten nade le van de Sovjet-Unie en haar bondgeno ten. De VS, zo wordt eraan toegevoegd, heb ben anti-communisme gemaakt tot een Instrument om de wapenwedloop te inten siveren; een instrument van strijd niet alleen tegen communisten, maar tegen alle tegenstanders van oorlog, tegen alle vredelievende krachten en tot een middel om de ontspanning te ondermijnen. ■ft X

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3