VVD akkoord met voordracht 5 OR-Bayer vraagt hulp van Schmidt Gasreserve Suiker wellicht 8 cent duurder IJmuider Courant Politiek gedrang bij bezoek Carter aan Portugal LOK: ontwerp rechtshulp deugt niet Overleg tussen premiers Korea voorgesteld Lubbers: Van Agt onze eerste man Bloedbad gemeld in El Salvador Actiegroep wil stop stortingen Krimpenerwaard DamiatePers achtergrond Man gewond in Belgische kerncentrale Notaris krijgt strakkere regels moeten sterk omlaag” „goed op peil” Illegalenproces in hoger beroep Lozen afval in zee moet doorgaan” Salarissen bij IMP’s Brand in wolkenkrabber ÏVv 0 Ziekenfondsraad hakt donderdag knoop door DINSDAG 24 JUNI 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 4 D (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De tweede- kamerfractie van PvdA, CDA en D’66 eisen dat de regering nog vandaag laat weten waar om premier Van Agt in het G V ,,Oi kijl der in i bre var linj in trui zal zen ten ger vijf voc ger hui gev leei afgelopen weekeinde akkoord is gegaan met voordracht van de Luxemburger Thorn voor het voorzitterschap van de Eu ropese Commissie. Wl Uitleg geëist over kandidatuur Thorn 155,00 (Van onze redactie binnenland) HAAKSBERGEN. „Van Agt is onze eerste man. Wij hebben hem niet voor niets lijsttrekker gemaakt en daarna pre mier. We moeten niet de weg opgaan dat we personen „weggooien”. Zolang hij be schikbaar is, is hij onze eerste man, als we het programmatisch steeds met elkaar eens kunnen worden”. Dit zei CDA-frac- tievoorzitter Lubbers gisteravond op een spreekbeurt in Haaksbergen. Lubbers zei de indruk te hebben dat de programma’s van de politieke partijen naar elkaar toegroeien en dat daarom een brede samenwerking na de verkiezingen mogelijk moet zijn. „De partijen moeten elkaar niet uitslui ten en we moeten er vanaf dat partijen een veto over eikaars personen uitspre ken”, aldus Lubbers. De CDA-fractielei- der zei verder dat „de hitte van het con flict over de hypotheekrente voorlopig wel is afgekoeld”. Met de kwestie van de olieboycot tegen Zuid-Afrika ligt dat vol gens hem iets moeilijker, al bestaat vol gens Lubbers hierover in de CDA-fractie geen crisissfeer of wantrouwen. (Van onze redactie buitenland) TEGUCIGALPA. Rooms-katholieke geestelijken hebben gisteren in Honduras verklaard, dat het leger van El Salvador vorige maand 600 mensen heeft gedood die wilden vluchten naar Honduras. Het leger van Honduras is volgens hen mede schuldig aan de massamoord. De militaire autoriteiten van El Salva dor hebben gisteren bekend gemaakt, dat bij een aanval van regeringstroepen op een kliniek acht doden zijn gevallen, vier patiënten, een verpleegster en drie artsen. Volgens de autoriteiten ging het om een clandestiene kliniek van een linkse guer rillabeweging. De linkse oppositie in El Salvador heeft voor vandaag en morgen opgeroepen tot een nationale staking. De regering heeft gedreigd alle ambtenaren onder de krijgs wet te plaatsen als zij gehoor geven aan de stakingsoproep. (Door Jan Halkes) Het bezoek van president Carter aan Portugal, donderdag, is belang- rijker voor Portugal dan voor de Verenigde Staten. vergeefs gewacht op een openlijke pluim van Carter voor zijn volgzaamheid. Met het oog op de komende parlementsver kiezingen kan Sa Cameiro die best ge bruiken. Sa Cameiro’s politieke rivalen, de socialist Mario Soares en president Eanes, benadrukken meer Portugals on afhankelijkheid en volgen de Ameri kaanse politiek niet tot elke prijs. Zij zoeken een middenweg die beantwoord aan de politieke positie van Portugal: met één been in de NAVO, het andere in de Derde Wereld. overleg tussen de Benelux-partners in Brussel. Premier Van Agt vergaderde toen met zijn Belgische collega Martens en Luxemburgse collega Wemer. De VVD in de Tweede Kamer heeft zich overigens achter de kandidatuur gesteld. Thom is momenteel minister van Buitenlandse Za ken in Luxemburg en fungeert verder onder meer als voorzitter van de Federa tie van Europese Liberale Partijen. Mario Soares lijkt hierbij een goede kanshebber. Carter wil met hem praten; ook al heeft de socialistische leider geen regeringsfunctie meer. President Eanes kan er prat op gaan de Amerikaanse president uitgenodigd te hebben, terwijl Sa Carneiro zijn slag wil slaan met het voorstel een Amerikaans vliegdekschip op de Taag te stationeren. Volgens betrouwbare bronnen in Lis sabon speelt ons land al sinds de laatste zitting van de Verenigde Naties in New York een rol bij het tot stand komen van informele contacten tussen de Indonesi sche en Portugese autoriteiten. Vi mee ent in g in d ber daai den de IJm waa ruin De fracties vragen zich onder meer af waarom Van Agt zich niet heeft uitgespro ken voor een Nederlandse kandidatuur. PvdA en CDA steunden vorige week een voorstel van D’66-Kamerlid Brinkhorst, die de regering vroeg oud-minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken als kan didaat naar voren schuiven. Van der Stoel is op dit moment lid van de Tweede Ka mer voor de PvdA. Hij geniet internatio naal veel aanzien. Tot de kandidatuur van Thom werd in het afgelopen weekeinde besloten tijdens HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van 'der Mije BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van D gen digt de s met huis ciëli het mei tref wer stac gen ren De ove: aan boo Osr biet bev doo V ech duii zen sprt E met groi te ond mo| mal D gez voo han een het ben ach froi der I lin| dn alfi sta Vit zijl 40C eer nie on1 vei 11 bei, boe de het afk als aut Ii dat arb nar voc E dot san rea roe bei voc sla| E me Hit stu var hei eer get wo He Dt «Op vall pun Viel huis niet keu: won Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 De Amerikaanse president zal met de Portugezen praten over het Portugese aanbod een Amerikaans vliegdekschip op de Taag te stationeren. Verder zal de kwestie Oost-Timor ter sprake komen. De Premier van Portugal, Sa Camei ro, is altijd een trouw volgeling van de Amerikaanse politiek geweest. Portugal was het eerste land dat zijn ambassa deur uit Moskou terugriep voor overleg naar aanleiding van de Russische inval in Afghanistan. Het eerste land ook dat de handelsbetrekkingen met Iran op schortte als ondersteuning van de Ame rikaanse boycot. Toch heeft Sa Carneiro tot nog toe (Van onze redactie buitenland) PANMOENJONG. Zuidkoreaanse functionarissen hebben vandaag voorge steld, in augustus of september een ge sprek te houden tussen de premiers van Noord- en Zuid-Korea. Tot nu toe vinden alleen gesprekken op lager niveau plaats. Noord Korea heeft nog niet gereageerd op het voorstel. werken die in nauw overleg met Neder land tot stand moet komen. Tijdens zijn bezoek aan Den Haag, vorige week, heeft de Portugese minister van Buiten landse Zaken, Freitas do Amaral, twee uur lang overleg gepleegd met zijn Ne derlandse collega Van der Klaauw. Frei tas do Amaral verklaarde later aan het Portugese persbureau ANOP dat zijn ministerie binnen twee weken een voor stel inzake Oost-Timor zal voorleggen aan de ministerraad. De Nederlandse regering heeft intussen tegenover het Indonesische persbureau Antara ont kend van plan te zijn een bemiddelende rol te willen spelen tussen Portugal en Indonesië. 9.700. Dat bedrag zou in zeven stappen terug moeten naar maximaal ƒ6.150, in een aantal gevallen naar ƒ4.500 en in sommige gevallen zelfs naar 4.000 per maand. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Nederlandse notaris sen zullen, waarschijnlijk met ingang van het komende jaar, bij hun handelen wor den gebonden aan strakkere regels op financieel, particulier en fiscaal gebied. Dit staat in een ontwerpregeling, die binnenkort naar de leden van de Konin klijke Notariële Broederschap zal worden gestuurd. „De aanzet voor de regeling is vorig jaar in eigen kring gegeven, omdat behoefte bleek te bestaan aan een duide lijker omschrijving van taken en bevoegd heden”, aldus secretaris P. Hengeveld van de broederschap. De komst van de richtlijnen is versneld door enkele geruchtmakende affaires, waarbij notarissen zijn betrokken. Daar bij ging het onder meer om een Amster damse en een Haagse notaris. De laatste werd door de broederschap geroyeerd en door de Kamer van Toezicht geschorst in afwachting van rapport door de rjjksac- countant. Volgens de voorgestelde spelre gels zullen notarissen terughoudender moeten zijn bij beleggingen in onroerend goed. Wordt er toch belegd in gebouwen, dan mag de notaris niet zelf zijn eigen zaak behandelen. Als een notaris geld van cliënten onder zich heeft, mag hij dat straks niet meer zelfstandig beleggen, maar moet dat in overleg met de cliënten gebeuren. Ook zullen de notarissen straks voorzichtiger moeten omspringen met nevenfuncties, terwijl ze die verder bekend moeten ma ken aan cliënten als deze zaken doen met het bedrijf waarin de notaris een positie bekleedt. meerderheid van de 49 man sterke onder nemingsraad echter acht de „werkgele genheid nader dan de Noordzee of de Rijn” en vindt daarom dat Bayer haar afval naar de Noordzee moet mogen blij ven brengen. Slechts negen van de onder nemingsraadsleden hebben het voorstel om de hulp van de bondskanselier in te roepen, afgewezen. In een brief schrijft de ondernemings raad, dat Schmidt zoveel aanzien heeft, dat hij bij de Nederlandse autoriteiten mogelijk met succes begrip voor de pro blemen van Bayer zou kunnen bepleiten en de vergunning voor Bayer veilig zou kunnen stellen. DEN HAAG (ANP). Nog deze week wordt een besluit genomen over een mo gelijke verhoging van de suikerprijs per 1 juli met acht cent per kilo. De stijging houdt verband met de verhoging van de interventieprijzen van de EG voor suiker, die met ingang van 1 juli van kracht wordt. Het Centraal Bureau Levensmiddelen- bedrijf onderhandelt momenteel over de verhoging met het ministerie van Econo mische Zaken. Overigens is er voor de verhoging geen toestemming van de overheid nodig, er geldt alleen een mel dingsplicht voor. BRUSSEL (AFP). In de kerncentrale in Doel bij Antwerpen heeft een arbeider gisteren brandwonden opgelopen toen er radioactieve stoom ontsnapte. Hij is „licht” radioactief besmet, zo heeft het ministerie van Gezondheid in Brussel meegedeeld. De man was bezig met her stelwerkzaamheden toen het ongeluk ge beurde. (Van onze redactie binnenland) AMSTELVEEN. De salarissen van de medewerkers bij IMP’s (Instituut voor Multidisciplinaire Psychotherapie) moeten drastisch omlaag, aldus een advies aan de Ziekenfondsraad, dat donderdag wordt behandeld. De Italiaanse premier Cossiga heeft de regeringsleiders van Frankrijk, Groot- Brittannië en West-Duitsland gisteren tij dens de laatste dag van het topoverleg in Venetië meegedeeld dat de Benelux-lan- den vasthouden aan de kandidatuur van Thom. President Giscard d’Estaing van Frankrijk had eerder bezwaren tegen Thom geuit, met wie hij een aantal malen politieke geschillen heeft gehad. (Van onze redactie buitenland) KEULEN. De ondernemingsraad van het Westduitse chemische concern Bayer heeft de hulp van bondskanselier Schmidt ingeroepen. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Ook het vraagstuk van Oost-Timor zal ter sprake komen. De Portugese rege ring is druk bezig een oplossing uit te Als dit voorstel wordt aangenomen, zul len sommige IMP-medewerkers in drieën half jaar tijd hun salarissen gehalveerd - of zelfs meer dan dat - zien. Volgens het advies van de commissie ambulante geestelijke gezondheidszorg moeten de te hoge salarissen in maximaal drieënhalf jaar en in zeven „stappen” naar het niveau van de inkomens bij ver gelijkbare hulpverlenende organisaties. De Ziekenfondsraad heeft de IMP’s al eerder laten weten dat de salarissen terug moeten naai’ het peil van die bij de Medi sche Opvoedkundige Bureaus en de Soci- aal-Psychiatrische Diensten. Mede op aandrang van het ministerie van Volksgezondheid dient nu de Zieken fondsraad de knoop door te hakken. En kele voorbeelden geven de gevolgen voor de te verlagen salariëring aan: bij de nu 25 erkende IMP’s verdienen veel psycholo gen een maandsalaris van ongeveer Het aantal poliklinische bevallingen zonder medische oorzaak neemt sterk toe: van 2,5 procent van het aantal normale bevallingen in 1970 tot naar schatting 17 procent vorig jaar. De Ziekenfondsraad gaat ervan uit, dat een poliklinische beval ling alleen voor wat de plaats betreft verschilt van een thuisbevalling en dat de moeder het „kraambed” thuis door brengt. De leden van de raad hebben Schmidt gevraagd bij de Nederlandse autoriteiten zijn invloed aan te wenden om te bereiken dat Bayer chemisch afval in de Noordzee mag blijven lozen. Tegen die vergunning is bij de Raad van State beroep aangete kend door de Stichting Natuur en Milieu. Het beroep dient vandaag. De vergunning geeft Bayer de mogelijk heid om een half miljoen ton chemisch afval volgens milieu-organisaties zware metalen en kankerverwekkende stoffen, volgens Bayer verdund zuur in de Noordzee te lozen. Zou de vergunning worden ingetrokken, dan komen 4000 ba nen op de tocht te staan, zo heeft de directie van het concern laten weten. Overigens wil Bayer desnoods op de Rijn lozen. Nederlandse milieu-organisaties be schouwen dat als pure chantage en bluf van de kant van de concemleiding. De De Ziekenfondsraad vergadert donder dag ook over het voorstel om poliklinische bevallingen in de toekomst door het zie kenfonds te laten betalen, ook al gebeurt de bevalling niet op doktersvoorschrift in het ziekenhuis. GRONINGEN (ANP). De Nederland se gasreserve blijft goed op peil. De laat ste vijf jaar is de voorraad voor het bin nenlands gebruik niet afgenomen. Dat is te danken aan een verruiming van het aanbod, voornamelijk door opwaardering van het Groningen-veld en door sinds 1975 afgesloten importcontracten. Dit heeft de Gasunie vandaag in het plan van gasafzet 1980 bekendgemaakt. De Gasunie rekent in de komende jaren op een extra hoeveelheid aardgas van 890 miljard kubieke meter. Met het verzeker de aanbod van 1740 miljard kubieke me ter per 1 januari betekent dat een totaal verwacht aanbod van ruim 2600 miljard kubieke meter aardgas aan het begin van dit jaar. Het verzekerde aanbod van 1740 miljard kubieke meter is opgebouwd uit 1570 miljard kubieke meter aardgas uit Nederland en het Nederlandse deel van het continentale plat en voor 170 miljard kubieke meter aardgas uit importcontrac ten, aldus de Gasunie. Ds Gasunie blijft in het plan van gasafzet 1980 uitgaan van het, ook door de regering goedgekeurde contract voor de levering van vloeibaar aardgas uit Algerije. Van Algerijnse zijde is het contract niet opgezegd, aldus de Gasunie. Op dit ogenblik staat vast dat de geplande aanvang van levering van gas uit Algerije, medio 1983, minstens een jaar vertraging ondervindt. Het verwachte extra aanbod van 890 miljard kubieke meter aardgas denkt de Gasunie te krijgen uit herwaardering van bekende gasvelden, uit resultaten van ex ploratie in Nederland en het Nederlandse deel van het continentale plat en uit nieu we importen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De raadsman van de 84 in Velsen en Tilburg verblijvende ille gale buitenlandse werknemers, mr. Van Driel, heeft gisteren voor het Gerechtshof in Amsterdam geëist dat Hoogovens als nog ingaat op de sollicitaties van de 84 voor banen die het staalbedrijf eerder wilde gunnen aan Joegoslaven. Hoogovens beroept zich volgens mr. Van Driel ten onrechte op minister Albe- da van Sociale Zaken, die tewerkstelling van de illegalen zou verbieden. Eerder wees de president van de Haarlemse rechtbank de eis af. Het Amsterdamse hof wijst op 17 juli arrest. (Van onze redactie binnenland) LEKKERKERK. Alle vuilstortingen in de Krimpenerwaard moeten worden stopgezet. Alle bestaande stortplaatsen moeten worden opgespoord en ontruimd. De producenten van illegaal gestort afvai moeten voor de financiële gevolgen op draaien en moeten worden verplicht hun afval zo te verwerken dat er geen bezwaar bestaat voor woon- en leefmilieu. Met deze eisen heeft een aantal bewo ners uit de Krimpenerwaard een initiatief genomen om de bevolking van deze pol der te mobiliseren. Zij willen met steun van de bevolking druk uitoefenen om weer te komen tot een „schone, gezonde en leefbare Krimpenerwaard.” Gebruikers van 35 volkstuintjes in Mij drecht hebben overigens vanmorgen het advies gekregen voorlopig geen produk- ten van eigen bodem te eten, omdat in een aantal gewassen chemische verontreini ging is geconstateerd. Volgens een onder zoek van de Plantenziektenkundigedienst is die verontreiniging afkomstig van groeistof, een bestanddeel van onkruidbe strijdingsmiddelen. President Carter heeft steeds verme den een keuze te maken tussen de rivali serende partijen in Portugal. De partij gebonden pers in Lissabon zal Carters bezoek dan ook met argusogen volgen. Met de stopwatch in de hand zullen de journalisten de gesprekken van Carter met Eanes, Sa Cameiro en Mario Soares volgen. Winnaar wordt degene die Car ter het langst aan de praat houdt. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Landelijk Overleg Koördinatoren Rechtshulp (LOK) en de medewerkers van de bureaus voor rechts hulp, verenigd in het LORS, zijn fel tegen het voorontwerp van wet op de rechtshulp van minister De Ruiter van Justitie. Het ontwerp dient het belang van de rechtszoekenden niet en het maakt de bureaus minder toegankelijk, aldus beide organisaties. Gevreesd wordt verder, dat de minister bij invoering van zijn plannen greep krijgt op de inhoud van de rechts- hulpverlening. Als De Ruiter het vooront werp niet drastisch wijzigt, komen beide organisaties zelf met een alternatief ontwerp. Volgens het WD-Tweede-Kamerlid Nijpels moet de minister maatregelen ne men om te voorkomen dat de bureaus voor rechtshulp functioneren als politieke actiecentra. In schriftelijke vragen aan de bewindsman wijst hij erop, dat in een bureau in Rotterdam affiches hangen met een politieke strekking. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 Zwarte rook en grote vlammen slaan naar buiten op de twintigste etage van een wolkenkrabber van 42 verdiepingen vanmorgen in de Newyorkse wijk Manhattan. De brandweer had drie uur nodig om het vuur onder controle te krijgen. Toen bleek dat meer dan honderd mensen gewond waren geraakt; de meesten liepen rookvergiftiging op. Veel mensen raakten tijdelijk opgesloten op hogere verdiepingen van het immense kantoren complex.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4