examens (politienieuws >ep in de vishalj Kritiek Stisa op definitie in begeleidende tekst FNV schoorvoetend akkoord met aantrekken 150 vrouwen hcivcn- berichten Ouders op Herhaling” verder onder meer eigentijdse naam OPVANG BOOTVLUCHTELINGEN IN VELSEN KRIJGT GESTALTE n ea in Js stel dat er geen krant was Reddingsbrigade van start met cursussen 4 5 DINSDAG 24 JUNI !S VOLKSUNIVERSITEIT HANDHAAFT SUCCESFORMULE PERSONEELSNOOD HOOGOVENS MAAKT UITZONDERING MOGELIJK e IJMOND 1980 o INSPRAAKNOTA VELSEN 1 Onderwijs i» dan wist U niet dat er zo’n goeie film draaide - Alfabetisering Rapport (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een commissie „Opvang Bootvluchtelingen” be kijkt momenteel de mogelijkhe den om elf Vietnamese gezinnen in de gemeente Velsen onder te brengen. De groep maakt deel uit van het contingent bootvluchte lingen dat vorig jaar september in het Heemskerkse opvangcen trum arriveerde. De commissie zal voor de in totaal 40 Vietname zen onderdak moeten vinden bui ten het nieuwbouwbestand in de gemeente waarvan normaliter vijf percent kan worden gebruikt voor de opvang van vluchtelin gen. Het ministerie van volks huisvesting heeft hiervoor in dit geval geen toestemming ver leend. Commissie zoekt naar woningen voor elf Vietnamese gezinnen 00 1 90 85 00 70 00 80 eaanse 'oorge- en ge rs van vinden plaats, erd op Deze afwijzing is voor de commissie „Opvang Bootvluchtelingen” een tegen valler. De commissie staat op het stand punt dat de groepsgebondenheid van de Vietnamese gezinnen niet door gespreide huisvesting verdwijnt. Onderdak in een nieuwbouwproject had daarom de voor keur. Nu moet worden gezocht naar elf wooneenheden binnen een stadsdeel. In de contacten met het gewestelijk ar beidsbureau is gebleken dat van de 19 bootvluchtelingen, die voor plaatsing op de arbeidsmarkt in aanmerking komen, het merendeel uit de technische sector afkomstig is. Deze wensen werk te vinden als technisch monteur, eventueel in de automobielbranche. In de commissie overheerst de mening dat op het ogenblik het zoeken naar een arbeidsplaats niet relevant is daar de Viet- namezen, gezien de geleden ontberingen voorlopig nog behoefte hebben aan rust. Daarnaast ontbreekt het hen aan vol doende kennis van de Nederlandse taal en samenleving. Het gewestelijk arbeidsbu reau wil daarom een cursus in het leven roepen met als doel inpassing in het ar beidsproces, die voornamelijk bedoeld is voor Vietnamezen, die moeilijk aan de slag komen. De groep, voornamelijk Chinese Vietna mezen, telt 22 leden onder de 21 jaar. Hieronder bevinden zich leerplichtigen, studerenden of kleuters, die onder de zorg van de afdeling onderwijs vallen. Voor hen zal zo mogelijk binnen de gemeente een plaats in de schoolbanken worden gevonden. Tevens zal vervoer moeten worden gezocht voor de kinderen die in Heemskerk onderwijs blijven volgen. wordt een grote groep Marokkanen, Tur ken, Italianen en Spanjaarden bedoeld. De derde groep die aan het alfabetise ringsproject kan deelnemen zijn de Velse- naren, die de lees- en schrijfkunst nog niet naar behoren beheersen. De aanloopkosten van het project zul- B en W schuiven de burgerij in casu de insprekers een brok medeverantwoorde lijkheid toe voor het proces van besluit vorming; iets wat het bestuur van de Stisa toch wat te ver gaat. De inspreker kan hiervoor pas worden aangesproken wan- Inbraken. In het afgelopen weekeinde is ingebroken bij een garagebedrijf aan de Da Costalaan in Driehuis en bij een benzi nestation aan de minister van Houtenlaan (Velsen-Zuid). Buitegemaakt werd bij het garagebedrijf een geldkistje inhoudend duizend gulden aan contant geld. Bij het benzinestation werden autoradio’s ont vreemd ter waarde van circa duizend gulden. Tussen Hoogovens en de Industriebond FNV zal voortdu rend overleg plaatsvinden over de wijze waarop de nieuwe arbeidskrachten in het produktieproces ingezet worden. „Ei genlijk is het aantrekken van vrouwen voor mannenberoepen waaraan minder mooie kantjes kleven geen werkelijke oplos sing. Omdat wij als vakbond hieraan bij Hoogovens voldoende voorwaarden kunnen verbinden, gaan wij toch akkoord. Mocht Hoogovens die voorwaarden alsnog afwijzen, dan is de zaak van de baan. Gaat de directie daarentegen akkoord dan zal er regelmatig een terugkoppeling plaatsvinden. Wij houden de vinger aan de pols en zullen het verloop van dit project per afdeling nader toetsen.” aldus Martin Neesen. Binnen de bond is volop overleg gevoerd met de FNV- vrouwengroep die bestaat uit Hoogovens-werkneemsters. Ook deze stemt onder stringente voorwaarden in met de plannen. Van Hoogovens verlangt de vrouwengroep dat voldoende sanitaire voorzieningen getroffen worden. Verder willen de vrouwen de beschikking over een sauna krijgen. Het staalbedrijf is inmiddels begonnen met een onderzoek naar de mogelijkheid tot 24-uurs opvang van „Hoogovens- kinderen”. Dit is echter alleen mogelijk in gemeenten waar meer dan 1000 werknemers wonen. Ook zal begonnen moeten worden met het aanpassen van een aantal machines dat ingesteld is op de spierkracht van de man, een kracht waar niet alle vrouwen in voldoende mate over beschikken. van de cursussen, het aantrekken van docenten en tolken alsmede vrijwilligers, die met name de sociale begeleiding van de deelnemende Vietnamezen op zich zul len nemen. Ook zal er nog naar ruimte gezocht dienen te worden voor de cur sussen. afd. Schilderen René Anema, Harry de Boer, Peter Borst, Ton Hollander, Jos Pekel, Milko Punt, Lorenzo Romero To scano, Jaap Venhuis. afd. Mech. Technieken Dick v.d. Aar, Frans Bersee, Paco Blay, Peter de Boer, Gerrit Burgos, Theo Buur, Sjon Castri- cum, José Degado Leal, Kees Jan Duiven voorde, Peter Groen, Wilco Hietbrink, Er ic Kesteloo, René Koehorst, Fred Kranen burg, Henk Kunnen, Angelo Miccoli, Er win Molenaar, John Pekel, Harry Frum mel, Gerard Ravenhorst, Arnold Res, Jan van Roon, Aart de Ruiter, Johan de Ruij- ter, Jan Rijke, Harry Schoenmaker, Milko Smedinga, Francesco Tatti, Jos Theunis- sen, Ronald Twisk, Hennie de Vries, Rob Wagner, Kees Welboren, Olof de Wit, Jo nathan de Wijs, Hans Zonneveld. afd. Elektrotechniek Kees Jan Aarden burg, Marcel Acquoy, Steef Ardesch, Jos Bakkum, Harry Baltus, Rudie Beentjes, Rob de Boer, Alex Brakenhoff, Wil Brou wer, Jeroen Daan, Erik Dekker, John Der- ez, Gerard van Egmond, Jacky Gerritsen, Erik Heins, Wouter van Heusden, Robert v. ’t Hof, Adrie Hollenberg, Ike de Hoop, Peter Jansen, Herman de Jong, Johan Jongbloed, René Kelder, Cor Koedijk, Ben Kuijl, Arjan Kuijs, Fred van Lies hout, Roland Portegies, Wout Sieveking, Erwin Spelbos, Juan Tobarra Perez, Bert Veldhuis, Ed Verdonck, Emile Verwoerdt, Arnold Zonneveld, Hans Zonneveld, Pe ter van Zijp. mtrale beider oen er lij is ft het irussel st her ik ge- ■sneld Eaires, Daar- nster- aatste rd en rst in iksac- pelre- ender erend iwen, eigen (d> van de ide ille- ir. Van chtshof sns als- i de 84 eerder otaris- g van i wor- 1s op led. J, die Lonin- orden ing is >mdat iuide- oegd- d van UMOND. De Industriebond FNV gaat zij het onder een groot aantal voorwaarden - akkoord met de werving van 150 vrouwen voor de ploegendienst door Hoogovens. Volgens districtsbestuurder Martin Neesen is de personeelsnood in IJmuiden dermate hoog dat het onverantwoord zou zijn om bij voorbaat „nee” tegen de plannen van het staalbedrijf te zeggen. Bovendien meent de Industriebond FNV de Hoog- ovens-directie op een aantal punten tot concessies te kunnen dwingen. Zo wordt onder meer de eis gesteld dat een begin wordt gemaakt met een meerjarige aanpak voor het instellen van een vijfploegendienst. Ook wil de bond dat er op de werkvloer voor de vrouwen diverse voorzieningen getroffen worden. Bij Hoogovens wordt sinds 1976 door vrouwen nachtarbeid verricht. In dat jaar kreeg het bedrijf een ontheffing op het uit 1919 stammende verbod op nachtarbeid voor vrouwen en konden de eerste twintig kraandrijfsters in dienst genomen worden. In het voorjaar van 1979 volgden er nog eens 50, terwijl in dat jaar ook 100 vrouwen voor andere produktie- fiincties geworven mochten worden. Als Hoogovens en de vakbonden het deze week eens worden over de voorwaarden zal minister Albeda van sociale zaken gevraagd worden opnieuw een ontheffing te verlenen. Volgens een woordvoerdster van Hoogovens is de belangstelling onder vrouwen voor een baan in IJmuiden goed. Het kost betrekke lijk weinig moeite de vacatures tijdig op te vullen. De vrouwen die Hoogovens binnenkort hoopt te werven, kunnen aan de slag in de warmbandwalserij 2, de koudwalse- rij 2 en de blokbandwalserij 3. Daarnaast zoekt het staalbe drijf ook nog vorkheftruckchauffeuses en kwaliteitscontroleu- ses. Volgens de Hoogovens-woordvoerdster betreft het hier functies waarvoor in Nederland onvoldoende mannen gevon den kunnen worden. Het is overigens niet de bedoeling dat de vrouwen door het wegblijven van 500 Joegoslaven nog steeds vacante banen voor hun rekening nemen. Deze liggen in de wat zvzaardere produktiesector. Aanhouding. De Beverwijkse politie stelde dinsdag een 20-jarige Beverwijker in verzekerde bewaring op verdenking van diefstal. Op zijn woonadres werd een rubberboot aangetroffen die in het week einde werd ontvreemd uit een tuinhuisje aan de Aagtendij k. HEEMSKERK. Aan de r.k. Scholen gemeenschap De Die behaalden de vol gende leerlingen het diploma. afd. Naaldvakken Carla Aalten, Rinie Boele, Mariska Dam, Sandra Daniel, Nel ly Duin, Anja v.d. Eng, Dorien Goeman, Gerda Goeman, Yvonne de Haas, Moni que Koper, Trudy Koper, Dorothé Kuijl, Diana de Laat, Matjan Lensen, Irma Piro- vano, Janette Roekens, Marianne San ders, Joke Weterings, Imi Zomermaand, Monique Zonneveld. afd. Naaldvakken/Zorgvakken Maribel Alonso, Saki Barbier, Annette de Bruijn, Anja Dam, Ingrid Duinker, Els Fatels, Astrid van Gooi, Margret de Graaf, Yvon ne v.d. Graaff, José Guit, Monique Hof stee, Marjan Jonker, Anita Korhom, Eri ca Romijn, Henny Verhoeven, Agatha Zonneveld, Tineke Zonneveld. afd. Zorgvakken Mary Aardenburg, Ir ma Beentjes, Rinus Boontjes, Anita van der Eng, Meriam Flecken, Els van ’t Ge loof, Yvonne Hollenberg, Jackie Hurd, Marina Lamping, Lucia Léon, Ella Mui, Jacqueline v.d. Poel, Gerda Ronde, Jozet- te Tuin, Ella van Tunen, Jolanda Vader, Inge Veddes, Astrid Witte, Willeke Wjjte. afd. Winkel Corina Baltus, Marieke Dam, Marion Duin, Marja Fiseler, Caro- lien Groot, Patty van Haasen, Els Jonker, Imca Kunnen, Ilse Mulder, Nicoline van Tunen, Carla de Wit, Joke de Wit. afd. Stage Annemieke Berkhout, Jolan da Brakenhoff, Matja Bruins, Jolanda Bijman, Astrid Druyven, Ankie Geuts- kens, Carola v.d. Kolk, Riekie van Lierop, Willie Luiten, Marijke Lute, Monique du Maine, Astrid Marinus, Jozé Meijer, Maria Romero Toscano, Maaike Tegeler. afd. Timmeren Theo Admiraal, Frank Baanders, Ton Bakker, Hans Brakenhoff, Ton Brasser, Robert Brink, Leo van Don gen, Bart Duin, Martien Duin, Wiet van Duin, Hans Duijn, John Fatels, Gilbert van Garsel, Ben Glim, Nico Glorie, Dick de Goede, Lau de Graaf, Dennis Hoek, Jaco Knol, John van dej,Kolk, Jos Korte- kaas, Richard Korthout, Harry van der Krogt, Hans Loojjenga, Ben Lute, André Marcker, René Nanne, Nico Nijman, Fred Palmboom, Gert Reijerse, Hans Schram, Paco Serrano Saavedra, Paul Twaalfho- ven, Ron Vredenburg, Frank Wesselman. afd. Metselen Dick Adrichem, Edwin Bok, Hans Daan, Pirn Dam, Jos Gaart- huis, Frank Glorie, Rinus Kolthof, John Laan, Jan van Lieshout, Peter Lindsen, Dirk Meester, Harry Meijer, Fred Nijman, John van Rijn, Wim Paul Taats, Nico Zonneveld. ns mr. r Albe- stelling Eerder irlemse rise hof De werkgroep plaatselijk ontwikke- lings- en vormingswerk is momenteel drukdoende met de realisatie van een alfabetiseringsproject dat in eerste in stantie voorziet in het taalonderwijs aan Vietnamezen die niet meer leerplichtig zijn. Deze hebben in Heemskerk al zo’n 400 uur Nederlands achter de rug. Voor een permanent verblijf in ons land is dit niet voldoende. Het project wordt tevens ontwikkeld voor andere buitenlanders bo ven de 17 jaar in de gemeente. Hiermee Volgens de heer Huisman van het ge meentelijke bureau woonruimteverdeling en tevens lid van de commissie gebeurt dit in goed overleg met de Vietnamezen, die in de maanden augustus tot en met okto ber naar Velsen komen. De aandacht is daarbij gericht op flatwoningen in IJmui- den-West. Mogelijk zal de oplevering van de eerste nieuwbouwwoningen in Oud- IJmuiden voor doorstroming zorgen waardoor in de gemeente binnenkort wat ruimte op de woningmarkt ontstaat. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Volksuniversiteit Vel sen overweegt voortzetting van het scho lingsprogramma „Ouders op herhaling” onder een nieuwe naam op één centraal gelegen plek: het Umuidense Cultureel Centrum. Aanleiding is de minimale deelname aan dit programma-onderdeel in het nu afgelopen cursusseizoen 1979- 1980. Na drie seizoenen met verheugend grote deelname is dit volwassenenonder wijs ineengeschrompeld tot twee cursus groepen van elk tien deelnemers. De Volksuniversiteit bleef daardoor een heel eind beneden de kostenraming voor dit cursuswerk. Een bedrag van 24.850 was hiervoor opgenomen in de gemeente begroting 1980. Niet meer dan eenderde van dit begrotingsbedrag is werkelijk be nut. Voor nieuwe activiteiten ontstaat daardoor ruimte in het jaarprogramma 1980 van het Plaatselijke Vormings- en Ontwikkelingswerk Volwassenen, overkoepelend orgaan voor dit Velsense volwassenenwerk. Voorzitter J. D. Groeneveldt van de Volksuniversiteit ziet de huidige cursus- naam Ouders op Herhaling te beperkt waardoor een te grote groep volwassenen ongehuwden, kinderlozen, al bij voorbaat opzij geschoven wordt. „Geheel ten onrechte zo stelt hij met nadruk vast. „Bij inschrijving heeft op het punt van de burgerlijke staat nooit enige beperking gegolden”. De cursus biedt in sterk geactualiseerde vorm het leerprogramma van de lagere school. Deelnemers worden terugge bracht op het niveau van de schoolverla ter door hernieuwd inzicht in de fijne kneepjes van de hoofdvakken Nederland se taal en rekenkunde. Motief voor deel name is in veel gevallen het kunnen funge ren als huiswerkhulp bij opgroeiende kin deren. Voor een aantal cursisten speelt op de achtergrond mee de mogelijkheid later in de tijd, voor deelname aan voortgezette opleidingen waarvoor binnen het volwas senenonderwijs in Velsen eveneens moge lijkheden bestaan. De heer Groeneveldt noemt opvijzelen van het zelfvertrouwen bij het bovenstaande als belangrijke bij komstigheid. neer de inspraak aantoonbaar effect heeft gehad in de besluitvorming, aldus de Stisa in een schriftelijke reactie op de ontwerp- inspraaknota die mede via eigen inbreng haar voorlopige vorm kreeg. Ook in een aantal andere gevallen worden gehanteer de formuleringen in de begeleidende tekst van B en W weinig fraai en evenmin volledig sluitend genoemd. Gemist wordt daarbij een duidelijke afbakening van de diverse inspraakfasen en een begrijpelij ke toelichting daarop. Eerdergemelde in- spraaknota kwam tot stand via een amb telijke werkgroep waaraan toegevoegd een staflid en het dagelijks bestuur van de Velsense opbouwstichting. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De IJmuider Redding- brigade start vanavond met de cursus voor diverse strand wachtdiploma’s en brevetten. Deze cursus begint om 19.00 uur op de strandpost bij de Zuidpier en staat onder leiding van mevrouw T. Haas noot. Er wordt opgeleid voor: brevet strandwacht; minimumleeftijd 16 jaar of als men brevet 4 KNBRD heeft 13 jaar, strandwachtdiploma A; minimumleeftijd 15 jaar, in het bezit van Eenheidsdiploma voor EHBO dan wel een gelijkwaardige verklaring, Strandwachtdiploma B; mini mumleeftijd 16 jaar, in het bezit Eenheids diploma EHBO of gelijkwaardige verkla ring, in het bezit van strandwachtdiploma A. De examens voor de diploma’s en bre vetten worden op 24 augustus gehouden. Voor de praktische opleidingen moet de bereidheid bestaan enkele dagen mee te draaien in de strandbewakingsdiensten van de IJmuider Reddingsbrigade. De commissie „Opvang Bootvluchtelin gen”, die voorts bestaat uit vertegenwoor digers van het gewesteljjk arbeidsbureau, de secretarie-afdeling onderwijs en de ge meentelijke sociale dienst heeft naast huisvesting tot taak te zorgen voor finan ciële hulpverlening, onderwijs, opname in het arbeidsproces en integratie in de sa menleving. Wat dit laatste onderdeel be treft heeft de commissie voordat besloten werd de Vietnamezen bij elkaar in één stadsdeel onder te brengen zich al gebo gen over de vraag in hoeverre concentre ren van de gezinnen de juiste opvang is. De commissie had daarbij de beschikking over een rapport dat werd samengesteld aan de hand van een onderzoek onder bootvluchtelingen, die in de Duitse plaats Osnabrück zijn ondergebracht. Daar bleek namelijk dat gespreide huisvesting bevorderlijk kan zijn voor de acceptatie door en de contacten met de bevolking. Volgens de commissie geeft het rapport echter onvoldoende gegevens om van een duidelijke tevredenheid van de Vietname zen met de woon-leefsituatie te kunnen spreken. Een reden voor de commissie om toch meer waarde aan het behoud van de groepsgebondenheid van de Vietnamezen te hechten. Bovendien is het voor het onderwijs gewenst dat de kinderen zoveel mogelijk van één school gebruik kunnen maken. De commissie tekent daarbij aan dat de gezinnen het groepsverband en de daaruit voortkomende onderlinge steun weleens hard nodig zouden kunnen hebben. Na een jaar in de beschermde omgeving van het Heemskerkse opvangcentrum te heb ben doorgebracht zal, gezien de culturele achtergrond van de Vietnamezen, de con frontatie met onze samenleving niet zon der spanningen blijven. Volgens FNV-bestuurder Martin Neesen is het inschakelen van vrouwen in de ploegendienst onaanvaardbaar als niet geprobeerd wordt dit systeem te verbeteren. Werk dat voor mannen onaantrekkelijk en ongezond is, dient volgens Neesen ook niet door vrouwen verricht te worden. Alleen als Hoog ovens ernst maakt met het verbeteren van de arbeidsomstan digheden gaat de Industriebond FNV akkoord met de werving. VELSEN. Het dagelijks bestuur van de Stisa (Stichting Samenlevingsopbouw Velsen) plaatst een aantal kritische kant tekeningen bij de inleidende tekst van B en W gevoegd bij een nog vast te stellen gemeentelijke inspraaknota. In een schriftelijke reactie toont het Stisabe- stuur zich weinig content met de opgeno men definitie van het begrip inspraak. IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werd aangevoerd: 2950 kg. tong; 250 kis ten tarbot en griet; 1342 kisten kabeljauw; 8 kisten schelvis; 944 kisten wijting; 1588 kisten schol; 101 kisten schar; 16 kisten makreel en 188 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 13,24-11,75; grote tong 15,31-14,30; groot- middel tong 15,39-13,57; kleinmiddel tong 15,79-15,39; tong één 16,35-15,54; tong twee 16,08-15,37. Per 40 kg.: tarbot 367-233; griet 334-260; kabeljauw één 132-102; kabeljauw twee 132-90; kabeljauw drie 110-86; kabeljauw vier 90-86; kabeljauw vijf 88-63; schelvis één 64, schelvis twee 67; schelvis vier 67; schol één 100-84; schol twee 110-90; schol drie 84-61; schol vier 82-57; wijting drie 76- 52; makreel twee 77-67; schar 57-40; hors makreel 47; steenbolk 47-24; haai 134-94; poontjes 37-24; krab 34-26. De besommingen waren: KW 4 21.200; KW 11 19.300; KW 22 ƒ33.900; KW 29 15.600; KW 45 13.200; KW 51 14.700; KW 77 17.000; KW 88 17.000; KW 113 12.400; KW 117 17.900; KW 137 9.000; KW 145 23.200; KW 149 13.200; KW 152 16.200; KW 173 5.700; KW 185 30.200; KW 189 30.700; KW 194 15.300; KW 214 12.700; KW 221 19.300; KW 226 16.800; SCH 256 ƒ9.100; WE 32 ƒ9.900; IJM. 44 15.600; IJM 115 25.200; IJM 207 7.100; één Deens vaartuig de: VE 244 15.900. DEN HELDER. In de week van 16 tot en met 20 juni werden door 77 kotters de volgende hoeveelheden vis aangevoerd. Tong 28.457 kg 404.795,39 van 17,69- 11,10; Tarbot 15.132 kg 116.490,62 van 13,10-4,52; Schol 114.440 kg ƒ215.420,87 van 3,51-1,14; Kabeljauw 32.725 kg 60.743,94 van 5,45-1,14; Griet 3.968 kg 28.112,73 van 7,94-5,37; Schar 10.475 kg 10.451,05 van 1,59-0,63; Wijting 2.995 kg ƒ4.833,74 van 2,69-0,94; Diversen 157.710 kg 552.625,88. Totaal 365.902 kg 1.393.474,22. afd. Motorvoertuigentechniek Ron Ad miraal, Menno Bakker, Gert Jan Beentjes, Caspar Bouwer, Yvonne Coster, Eric Driesten, Harry Floris, Arjan v.d. Gragt, Bert Groentjes, Michel Haanraads, Hans v.d. Helm, Arnold Herf, Nico Heijnen, Marco Houtwipper, Bruno Mol, Jos de Munck, Dick Poel, Ronald Raaphorst, Martien van Roon, Henk Schoonenberg, Ruud Sinnige, Ronald de Vries, Egbert van Wendel. mder meer at in Ook itiger cties, 1 ma- i met ositie Zaterdag aangekomen: Situla, Rouen, Beverwijk; Telebar, Goole; Sheermess; Eest Eagle Cont Plat, Velsen; Pergo,Par, Velsen; Hartesiel, Karlstad; Alliance, Ro chester, IJmuiden; Latona, Dungarva; Ju piter, Kristiansandt; Sota Di Ramon; Ant werpen; Paulina Brinkman, Hamburg, IJ muiden; Jaraman Gothenburg; Haywa, Zaandam, Halmstad; Kindrence, Shore jam; West Osprey, Cont Plat, Velsen; Tor Scandinavai, Ghotenburg; Rudof Kar stens, Boston, IJmuiden; Resolute, New York; Choko Maru, Mobile; Jemrix, Sea ham, IJmuiden; Bohemund, Ghotenburg; Jemrix, Seaham, IJmuiden; Pluto, Peter head, IJmuiden; Aagir, Buchanan; Ken- rix, Poole, IJmuiden, Fridel, Poole, IJmui den; Helene Graebe, Mantuluoto Zaan- damZaterdag vertrokken Rio Sal, Ter- neuzen; Biene, Breeman; Bielstein St. Michel; Skokonoi, Rode ZEE0 Carpe Diem 2,IJmuiden Nantes; Helena Sche pers, IJmuiden, Mentelyoto; Jaco Warm ton, Zaandam, Helsin Situala, Beverwijk, D’Anvere; Geeda Coast, Lagos; Castle Point, Londen; Star Dover, Vel Velsen, Brake; Penelope Everhard, St Malo; Boe kanier, Mistley; Telebar, Brest; Jupiter, Kristiansand; Seismic Surveyor, Cont Plat; Andrea GR Yarmounth; Cam Bu- binga, Bremen; Radcliff Trader, Mathil, West Eagle, Velsen, Cont Plat; tor Scnadi- navia, Ghotenburg; Larina, IJmuiden, Tu- barao;Juraman, Grangemounth;West Osprey, IJmuiden, Cont Plat. Zondag aangekomen: Belgarco, Seven Islands, IJmuiden; Vlieree, Selby; Jacque- ville, Rotterdam;West EAGLE, Cont Plat Velsem; Truso Rensburg; Friessenstein, Bremen; Falkenberg, IJmuiden; Union jupiter, Rochester; Thea K, Frederiks- vaerk, IJmuiden; Otto Malmoe, IJmui den Ines, Besland Schwabenstein, Bre merhaven; Venus, Bergen; Springbuck, Cont Plat IJmuiden; Baam, Antwerpen; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; West Eagle, Cont Plat, Velsen. Maandag aangekomen: Novo Lisboa, Vinassa; Nordwik, Noordenhamm; Bre- ant, Iggesund; Coral Meandra, Rotter dam, IJmuiden; Engel Klein, Hamina, Zaandam; Sun Coast, Aarhus; Swan La ke, Shellhaven; Wellington, Hartlepool; Barge, Hartlepool; Firethom, Warsen point; Neptunes, Aberdeen, IJmuiden; West Osprey, Cont. Plat, Velsen; Mos- brook, Narvik, IJmuiden; Ekfjord, Rotter dam; Jacob v. Heemskerk, Vlaardingen, IJmuiden; Wilhelm, Noordzee, IJmuiden; Autoweg, Grimsby; Donnington, Thames; Martin Dyke, Fromsö. Maandag vertrokken: Corrie Broere, Stade; Belcargo, IJmuiden, Seven Is lands; Alcudia, Havle; Wilhelm, IJmuiden, Noordzee; Vliemree, Str. Briard; Ilichovo, IJmuiden, Kleipeda; Pluto, IJmuiden, Dundee; Union Jupiter, St. Malo; Ligato, Delfzijl; Aril, Sauda; Cymbeline, Kings- north; Springbuck, Velsen, Cont. Plat; Lizzonia, Hull; Falkenberg, Antwerpen; West Eagle, Velsen, Cont. Plat. Dinsdag aangekomen: Hartebeest, Cont. plat, Velsen; Mobil Jade, Wilhelms haven; Bavaria, Genoa’ Dinsdag vertrokken: Finn Forrest, Rot terdam; Jacquesville, Hamburg; Ocan Seagull, Canada; Breant, Iggesund; Titan Service, IJmuiden, cont. plat; Truso, Seemalon; Baam, Georgea Town; Heljo, Rotterdam; Kindrence, Yarmouth. „Ouders op herhaling” is bij de Velsen se Volksuniversiteit een opleidingsmoge lijkheid uit een scala van vijftig cursussen met jaarlijks circa tweeduizend deelne mers. Voor de „herhalingscursus” liep het letterlijk storm bij de start in de jaren zeventig. Na een enquête via de plaatselij ke scholen, waaruit een verheugend grote animo bleek, moest zelfs een wachtlijst worden aangehouden. De Volksuniversi teit kan educatieve en vormende activitei ten grotendeels kostendekkend houden door ontbreken van een betaalde staf en een eigen gebouw. Vietnamese kinderen vonden vorig jaar oktober een plaatsje in de schoolbanken van een naast het Heemskerkse opvangcentrum gelegen school. Voor enkele kinderen zal het onderwijs vanaf augustus in Velsen vervolgd worden. len gefinancierd worden uit een bedrag van ruim 16.000 gulden, dat de werkgroep overhoudt op de ingediende begroting voor dit jaar. Op het ogenblik weet de werkgroep nog niet hoe het project zal uitpakken. Er zal nog terdege aandacht besteed moeten worden aan de inhoud Voor terugloop van het aantal cursisten binnen een vrij kort tijdsbestek heeft hij geen steekhoudende verklaring bij de hand. De kwaliteit van het geboden onder wijs laat hij in dit verband hoe dan ook buiten beschouwing. De commercie biedt hem daarbij bruikbaar vergelijkingsma teriaal. „Als kleuren-tv’s plotseling min der goed verkocht worden kan dat wijzen op verzadiging van de markt. Iedereen heeft zo’n ding al. Daarmee is niet gezegd dat die toestellen niet deugen”.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5