Ambassadeur heeft grote vrijheid H Geen buitenlandse deviezen meer tl 13 WOENSDAG 25 JUNI 1980 KINGSTON I I I (Van onze redacteur in de Verenigde Staten, Henk Kolb) KINGSTON De gespan nen aandacht waarmee de lotgevallen van Jamaica in ternationaal worden gevolgd, heeft een andere oorzaak dan op zichzelf zeer gerechtvaar digde pure en menselijke be kommernis. President Carter heeft nog niet zolang geleden duidelijk gemaakt dat de VS hun strategische belangen in het Caribisch gebied niet zul len prijsgeven. 4 CARIBBEAN SEA J A 50 3144* PiAntomo^ Balaclava Frankfield .Black River 7 .Alligator Pond ^Mojt Michael Manley Invloed Cuba op Jamaica met ongerustheid bekeken I A Paradijselijk Jamaica op weg naar ondergang Spoorweg Lucht haven 'ZlJID-X- AMERIKA „ganja” op te pikken en dat mislukt soms). Jamaica met zijn sterke stem in de Derde Wereld, is voor Cuba, de momen tele leider van de ongebonden landen, een kostbaar politiek bezit. Als Manley verliest bij de verkiezingen, betekent dit voor Cuba een enorme nederlaag, vrij wel aan eigen kust, waarmee groot poli tiek prestige is gemoeid. De vraag is of Cuba zich dat laat welgevallen, nadat het in eigen huis on der meer van wijlen Tito heeft moeten horen dat het de ongebonden landen in Moskous armen wil drijven. Manley mag zich op zekere hoogte nog verheugen in de westelijke erkenning dat er voor zijn revolutie alle reden was, in de naar klasse gerangschikte samen leving die de Britten op Jamaica achter lieten (en meerekenend de omstandig heid dat zijn hervorming velen heeft verheven tot waardigheid, ook al raak- 50 50 50 50 50 50 25 25 25 25 25 25 25 X) Savanna—la -Mar o rijs 30 25 25 25 25 25 95 95 25 50 DO >0 >0 ring van Michael Manley echter zwijgt als het graf. Vraagt ook niet om de bewijzen die Cuba zegt te hebben, pro testeert niet tegen inmenging in binnen landse aangelegenheden. Maar als de oppositie plotseling een verslag blijkt te bezitten van een gehei me vergadering van de uitvoerende raad van Manley’s partij, gilt de hele regering moord en brand over een Jamaicaans Watergate. De volgende dag prijkt de secretaris van de PNP dan ook in de krant: een baardig man, met revolutio nair kapsel en hoofddeksel, ernstig le zend in een Amerikaanse boek over Wa tergate. „Hij verfrist zijn kennis”, luidt het bijschrift. lingshulp. Nederland is zelfs voor pro jectenbijstand het grootste donorland. Toch kan die hulp de doorslag niet geven. Manley besloot de onderhande- lingen met het op ingrijpende sanerende economische maatregelen aandringende Internationaal Monetair Fonds af te bre ken, en op zoek te gaan naar alternatieve Jamaica is bankroet, zo niet officieel dan toch naar de maatstaven van het feit dat er geen harde buitenlandse deviezen meer zijn, waarmee de import van grondstoffen, energie en voedsel moet worden betaald. Premier Michael Man- ley stroopt de wereld af op zoek naar kredieten en giften teneinde zijn econo mische machinerie een beetje gaande te houden nadat hij het Internationaal Mo netair Fonds de deur had gewezen. Intussen woedt in Kingston Down town en elders geweld dat in twee weken minstens 29 doden heeft geëist. Niet voor niets kennelijk had de taxichauffeur zich van vliegveld naar hotel voortdu rend door rood licht gerept. Het was, legde hij uit, riskanter om te stoppen, NOORD- amerïka De internationale zorg om Jamaica zit hem niet in de welig tierende drugshan del, hoewel de autoriteiten elders zich daarover zeer veel zorgen maken (voort durend landen kleine vliegtuigen op het eiland om ladingen marihuana, oftewel met binnenlandse aangelegenheden. Hij is de 45-jarige, robuuste en geheel kaal geschoren zwarte generaal-majoor Ulys ses Estrada, voorheen plaatsvervangend hoofd van het bureau voor politieke be trekkingen in de Amerika’s (noord en zuid) te Havana. Dat departement is een onderdeel van de Cubaanse inlichtingendienst en richt zich volgens sommige bronnen vooral op subversieve acties. Ulysses, in zijn kan toor eerst bereikbaar na het passeren van een onophoudelijke reeks portretten van Fidel Castro en Ché Guevara, ont kent dat hij in Cairo hoofd was van de Cubaanse inlichtingendienst („Ik ben er alleen maar op doorreis geweest”), maar hij verbergt allerminst dat hij altijd con tacten heeft onderhouden met de Afri kaanse bevrijdingsbewegingen. Bij de westelijke inlichtingensecties van de ambassade in Kingston staat hij toch te boek als verantwoordelijk voor acties in arabische landen wier taal hij vloeiend zou spreken. Waarom, zó vraagt men zich te Kingston af, is juist deze expert in Jamaica geplaatst, waar hij soms bulderend tekeer kan gaan als hem het vuur al te na aan de schenen wordt gelegd door westelijke collega’s, die zich schertsend afvragen waarom de door Cuba geïnspireerde Jamaicaanse volksbevrijding moet beginnen achter haastig met klodderend cement opge trokken muren, bekroond door glas scherven. ideologieën van de Sovjet-Unie met de Cubaanse zetbaas en die van de (demo cratisch-) Socialistische Internationale. Juist om Manley zoveel mogelijk buiten marxistisch-leninistische invloedsfeer te houden en binnen de marges van de democratie, geven Nederland en andere westelijke landen Jamaica ontwikke- Nog dit jaar, zo heeft hij beloofd, zul len er verkiezingen plaatsvinden. Zowel zijn eigen partij, de PNP, als zijn politie ke tegenvoeters in de Jamaica Labour Party (die van Cuba helemaal niets moe ten hebben) als de diplomatieke waarne mers in Kingston weten dat Manley deze verkiezingen gaat verliezen. Dat wil zeg gen: indien zij plaatsvinden en mits zij niet te veel door intimidatie worden beïnvloed. Moroni Boy N dat Christoforo Columbus (die het in 1494 ontdekte) beschreef als „het schoonste dat mensenogen ooit hebben aanschouwd”. Echte honger is er niet, in het alge meen, er zijn wel tekorten aan bepaalde importprodukten zoals rijst. Maar het gebrek aan deviezen, of liever het vrij wel ontbreken ervan, betekent dat er in de krant voortdurend valt te lezen over fabrieken die moeten sluiten vanwege een gebrek aan reserve-onderdelen, over een schoensmeerfabriek die geen blikjes kan invoeren om z’n produkt in te ver pakken, over kippevlees dat niet kan worden afgeleverd aangezien de verpak kingsmiddelen ontbreken. Door de omstandigheden gedwongen heeft Manley moeten toestaan dat de trottoirhandel, die in zijn plannen voor een heilstaat was verbannen, weer tot leven komt. Daar grijpt de kleinste kleinhandel plaats: van een bosje worte len, een kokosnoot, een staaf suikerriet, een bundeltje dunne uien, wat brood vruchten en mango’s. Van het voorheen zo vriéndelijke Ja maica is weinig meer over. Grimmigheid heeft de glimlach vervangen, ae werk loosheid is veel groter dan de officiële 35 procent doen vermoeden, de desertie van het intellect, de geschoolden en de rijken valt niet op te vangen. Anno 1974 waren er in Kingston 100 architecten. Nu nog 25 volgens het telefoonboek. SVVie Oceaan Linstead'V Ihapeltonk Spanish* lawn Map— voorzieningen. Hij klaagde over het on begrip van door de „internationale reac tie” beheerde financieringsinstituten. Zodoende is hij nu in Libië en onderhan delt hij ook met Algerije en Irak, terwijl hij in eigen land aan het eind is geraakt van zijn politieke mogelijkheden. In de VS bestaat de vrees dat de Rus sen en Cubanen in de Cariben onrust zullen stoken om de VS-strijdkrachten daar te binden, zodat die elders, zoals bijvoorbeeld in het gebied van de Perzi sche Golf, niet kunnen worden gebruikt. Volgens Carter heeft de sociale en eco nomische onvrede in het Caribisch ge bied een brede laan opengelegd voor wat hij noemt „Cubaans avonturisme”. De Sovjet-Unie heeft vanaf bases op Cuba z’n vlootactiviteiten in de wateren ten zuiden van de VS sterk uitgebreid. En het is duidelijk dat Moskou geenszins bereid is zich neer te leggen bij het feit dat Carter zich deze „mare liberum”- politiek wil toeëigenen. De Britten zijn begonnen Barbados, de belangrijkste voorpost van het Westen in het Oostelijk Caribisch gebied, te assisteren bij het opbouwen van een betere defensie. De Fransen hebben pijlsnel 225 poli tiemannen van de Garde Mobile naar Martinique gevlogen om een reeks ge welddadige stakingen te onderdrukken waarachter Castro’s hand werd ver moed. Amerika doet aan vlagvertoon in bevriende havens en heeft om de toe stand niet verder op de spits te drijven een grote vlootoefening afgezegd, al was de officiële reden dan dat de schepen moesten assisteren bij het redden van vluchtende Cubanen. Cuba zelf bewa pent kleine legertjes, zoals dat op Grena da, slechts 1200 man groot, maar een bron van ruime zorg in Washington. En dan is daar Jamaica, waar de Cu baanse ambassadeur in Kingston onge kende vrijheid geniet bij zijn bemoeienis In Key West werd een hoofdkwartier gevestigd van een Caribische strijd macht als uitvloeisel van een te Washing ton nog niet zeer gedefinieerd beleid waartoe Carters ontdekking van een Russische gevechtsbrigade op Cuba de stoot heeft gegeven. (Van onze redacteur in de Ver enigde Staten, Henk Kolb) KINGSTON, JAMAICA. De wind keerde de palmkruinen bin nenstebuiten en plakte lauwe regen tegen de ruiten van het nauwelijks bewoonde hotel. Op de rede van Kingston was, vrijwel voor de deur, net een Russisch vrachtschip voor anker gegaan. De zeer zwarte chauffeur van een lang geleden in Groot-Brittannië vervaardig de taxi, die hij slechts dank zij duivels voetenspel met de pedalen gaande ver mocht te houden, bleek een bijzondere manier te hebben om de aandacht te vestigen op een beperkt inkomen: „Zoudt u misschien iets aan mijn honger willen doen?” Het leek alsof er in de verte werd geschoten of was het een klapperend touw aan een vlaggestok in de verlaten donkere straat? De volgende ochtend werd in elk geval het lijk van een zwan gere 20-jarig^ onder een brug gevonden. En vier mannen waren ook dood. Een van de slachtoffers, hadden ooggetuigen verklaard, was doodgeschoten niet alleen, maar ook gekerfd met messen in handen, voeten en onderbuik door kinderen op een handkar weggereden. „Politieke moorden”, zegt de politie op dit eiland, waarover Harry Belafonte ooit opgetogen ballades zong. dan om, ander verkeer ten spijt, door te rijden. Het is zodoende nauwelijks een troost dat West-Indië aan het andere eind van de wereld in Leeds een cricket match met 24 runs heeft gewonnen. Het Caribisch gebied is in beroering. Als produkt van falende economieën, honger en onmacht van een variëteit aan politieke systemen produceert het hon derdduizenden vluchtelingen. Niet al leen de armoedzaaiers van Haïti in hun wrakke boten of de van Castro weglo pende Cubanen zijn vluchtelingen. Ook de twee miljoen min of meer welgestelde Jamaicanen in Miami en de Canadese provincie Ontario zijn op zijn minst uit gewekenen, al voldoen zij dan niet aan de strikte definitie van het begrip vluch telingen waarmee de wereld zichzelf be schermt. Het resultaat is een vrijwel niet te remmen spiraalbeweging omlaag: dege nen met de beste kansen, de grootste ondernemingsgeest, het meeste geld en de beste opleiding verdwijnen naar el ders. Daaruit volgt verarming, tweede rangs leiderschap, corruptie en de op mars van adviseurs die problemen van praktisch beheer willen oplossen met ideologie. De voormalige Britse kolonie Jamai ca, staat voorheen van betrekkelijke welvaart en in veel opzichten de toon zettend voor andere eilandnaties in het Caribisch gebied, is tot de bedelstaf ver vallen. Eerste minister Michael Manley, aan het hoofd van de Nationale Volk spartij PNP, een sociaal-democraat zegt hij, heeft zich geheel overgeleverd aan opzichtige politieke patronage van Cuba. Van Castro’s eiland, zo’n 150 km naar het noorden, vindt onophoudelijke be moeienis plaats met gebeurtenissen in Kingston. En de Jamaicaanse regering verwelkomt die niet alleen, maar is in het forum van de niet-gebonden landen en in het Caribisch gebied een gretig medegebruiker geworden van de com munistische terminologieën. Dat is een triest einde van de sociale en economische herstructurering die Man- ley voor ogen stond toen hij aan het bewind kwam. Terecht wilde hij een eind maken aan de schrikbarende ver schillen tussen arm en rijk. Onvermijde lijk was het ook dat hij met het machtige en agressieve Cuba niet in conflict mocht raken, teneinde gretige subversie ve inmenging enigszins te voorkomen. De sociaal-democraat Manley kwam zodoende terecht op de breuklijn tussen Het politieke midden is op Jamaica leeg en de noodzakelijke consequentie is dan ook politieke onverzoenlijkheid die leidt tot georganiseerd geweld. En gege ven het totale verval van de Jamaicaan se economie, de ineenstorting van de samenleving tot het niveau van moede loos overleven, biedt een regeringswisse ling zeker op de korte termijn geen uit zicht op wezenlijke verbetering. Onder Manley’s beheer verminderde de bananenoogst in vijf jaar van 120.000 tot 60.000 ton. De suikeroogst is nog maar een vijfde van voorheen. Jamaica wachten op zijn best nog jaren en jaren van betrekkelijke ontbering, in weerwil van een tomeloos natuurschoon, rijke bauxietvoorraden en uiterst vruchtbare grond. Het internationale bankwezen, de in ternationale handel en zo’n potentieel belangrijke bron van inkomsten als het internationale toerisme, zullen eerst weer in Jamaica op grote schaal willen investeren als een zekere politieke stabi liteit kan ontstaan die extremisten, van welke kant dan ook, neutraliseert. Deze omstandigheden maken Jamaica echter niet tot een actueel brandpunt van internationale zorg. Het is in vele ontwikkelingslanden niet anders en vaak nog veel slechter dan op het eiland De Jamaica Labour Party, JLP, laat weliswaar geen gelegenheid voorbij gaan om Manley en zijn volgelingen af te schilderen als door Cuba bestuurde ma rionetten, doch de partij zelf is van ëen rechtse signatuur en zoekt opzichtige steun bij conservatieve instellingen als bijvoorbeeld Ronald Reagan en het „American Enterprise Institute”, een rechtse „think tank” te Washington. -- ten de materiële behoeften erbij in het gedrang). Maar het gaat dan ook vooral om de vraag of Cuba Jamaica desnoods via geweld zal inlijven bij zijn aanhan gers en vazallen. De vraag is in hoeverre Michael Man- ley, de democratische socialist, het slachtoffer wordt van uitholling binnen zijn eigen partij die niet, zoals hij, met het IMF in zee wilde blijven gaan, al thans voor de korte termijn. Maar, zegt een Amerikaan, men moet dan wel in het oog houden dat Manley ook verdiensten heeft. De armoede die je hier ziet was er al en Manley heeft van die armen ten minste notitie genomen. scholen ook voorziet in de bouw van maar liefst 11 sportstadions en in medi sche zorg. Met dat al klagen de vliegveldautori- teiten over een onophoudelijke stroom Cubanen die ongecontroleerd het land in- en uitlopen. Niemand weet nog hoe veel er binnenkomen of hoeveel er weg gaan, niemand weet hoe het komt dat Cubaanse verkeersvliegtuigen bij het vliegveld steevast hun hoogte bij de lan ding een ruime kilometer te hoog opgeven. Ze komen laag binnen over het land. Laag genoeg om het omstandig in kaart te kunnen brengen, zo zeggen helikop- terpiloten die de grote Cubaanse machi nes soms benauwend dicht onder zich door zien schieten. In noordelijker streken, van het eiland worden, zo heet het, „vreemde gezich ten” waargenomen het vermoeden wint veld dat Cuba bezig is een guerrilla strijd voor te bereiden. De minister voor Nationale Veiligheid, juist aan de kant gezet nadat een politiechef openlijk tij dens een vakbondsvergadering had ge zegd dat het zeer onveilig was de man te handhaven en omdat bovendien bleek dat hij ten onrechte in het parlement was gekozen, ging zeker eens per twee weken naar Cuba. Waarom, zo vraagt men zich af. En als een stuk van een bejaardente huis. afbrandt waarbij ruim 140 ten dele demente oudjes gruwelijk omkomen, geeft ambassadeur Estrada een verkla ring uit waarin hij de Amerikaanse in lichtingendienst ervan beschuldigt het vuur te hebben aangestoken. De rege- v Atlantische Oceaan -(JAMAICA Dit resulteerde in herverdeling van landbouwgrond, elektrificatie op het platteland, minimumlonen, gelijke belo ning voor vrouwen, gratis onderwijs, betere gezondheidszorg en nieuwe ar beidswetgeving. Mooie wetten in een land dat functioneert, zinloos echter op de rand van een economische afgrond. Zo gaat, wat voorheen het rijkste land was van het Caribisch gebied, naar de bliksem. De Amerikaanse ambassade heeft dertien consulaire ambtenaren aan de slag om de visumaanvragen te kunnen afwikkelen waarvoor mensen in lange rijen staan. Amerika gelooft ook dat het onzin is om te zeggen dat Manley in de armen van het internationale communisme wordt gedreven als het Westen hem niet helpt omdat Manley’s associatie met die politieke denkrichting in economisch nog niet zo benarde tijden geheel vrijwil lig is geweest. De reële levensstandaard, zeggen de statistieken, is in de afgelopen zeven jaar op Jamaica met 40 procent gedaald. Op de begroting voor dit jaar, die ruim 2 miljard Jamaicaanse dollars bédraagt, oftewel omstreeks 1,75 miljoen gulden, bestaat een financieringstekort van 40 procent. In de komende drie, vier maanden moet de regering geld drukken om de economie gaande te houden en dit gaat, zeggen westelijke rekenaars, leiden tot een inflatie van 30 a 40 procent. Omtrek ken van de ramp zijn zichtbaar aan het worden. Inmiddels gaat het schieten dag aan dag door. Scholen gaan in bepaalde wij ken dicht, busdiensten naar zulke schijnbaar luisterrijk benaamde buur ten als Olympic Gardens rijden niet meer. Dat schieten komt op rekening van de duistere commando’s die door hun poli tieke bazen op pad worden gestuurd. De angst moet erin worden geramd, de inti midatie is begonnen, de terreur zal ont wrichten. Bij het vallen van de duister nis zijn de straten leeg. „Goddank, het regent”, fluisterde een vrouw op weg naar haar met lekkende golfplaten bedakte woning, „want als het regent blijven de „gunmen” thuis”. Van het dak van een bouwval maakten zich drie gieren los na geruime tijd te hebben gestaard naar een meisje dat vrolijk in de weer was met twee geiten op de stoep van een belendende woning. Ze strekten hun rode kale nekken, zwiepten hun zwarte vleugels en verhie ven zich in steeds wijdere cirkels. Ulysses Estrada, een hoffelijk man overigens, weet van niks. Hij houdt toe zicht op scholenbouw en geeft breed op van een hulpprogramma dat behalve in Cuba Mexico Jamaica Haiti Dominican Rep. Honduras 48 i£I Marii Montego Bay^^ Lucea Falmouth Ann\Boy Tobolsk) R|0S km 30

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13