Kathe Kollwitz: diepe beleving Nieuw literair vakblad Werk dichter exposities J M. Gilliams bekroond Uitgezakte presentatie Home Comfort-project Attacca: totaal nieuwe uitdaging voor Beths al uw schoolboeken Lherschi/drinks1 ZOMER INRUIL AKTIE Balletfestival Werk belangrijke Duitse expressioniste op expositie in Frans Halsmuseum van start in Amsterdam Wereldpremière natuurlijk werk van Philip Glass H. COEBERGH SUBARU (meld! Sfeer van een sit-in in Museum Fodor N 17 WOENSDAG 25 JUNI KUNST 1980 Boekhandel voor Het kan haast niet makkelijker. japans vernuft, HAARLEM. Vergeleken bij de impressionisten die de werke lijkheid als het ware tussen de oogharen door bekeken zodat de werkelijkheid zich oploste in kleurvlekken, gingen de expressi onisten nog verder. Zij deden hun ogen bij wijze van spreken hele maal dicht om de blik naar bin nen te kunnen richten op hun eigen innerlijk om van daaruit hun eigen werkelijkheid weer te geven. En die te kleuren met hun eigen kleuren. vul ’t bestelformulier in zend het aan antwoordnummer 62 2000 VB Haarlem (geen postzegel nodig) of breng het even bij ons langs Verder geen zorgen. Op ’t einde van de vakantie krijgt u bericht over ’t afhalen. BOEKHANDEL H. COEBERGH Gedempte Oude Gracht 74 2000 VB Haarlem, tel. 023-31 91 98 F’ I (ADVERTENTIES) werking met het Belgische boekblad. MAURICE GILLIAMS JOHAN VAN KEMPEN Vera Beths is overigens bijzonder en- Maar bij Kathe Kollwitz ontwikkelde zich dit kijken naar de schoonheid van het lijden, naar een werkelijke betrokken heid, om tenslotte zo een diepe beleving te worden dat het werk vanuit een innerlijke noodzaak ontstaat. En daarmee krijgt zij dan haar plaats temidden van de andere expressionisten. Kathe Kollwitz behoorde tot het Duitse expressionisme. Zij leefde van 1867 tot 1945. Vooral door haar grafisch werk is zij beroemd geworden. Het grafiek was erg in de mode bij de expressionisten vanwe ge de dramatische werking van het zwart/ wit-contrast. Herschi Pub van zuiver mineraal water, zuiver plantaardige smaakstoffen en uitsluitend natuurlijke suikers, zonder onnatuurlijke smaak- en kleurstoffen! Maar de manier waarop Phil Glass, met zijn ensemble van elektronisch versterkte blazers en de door hemzelf bespeelde syn thesizers, de traag transformerende ge- luidspatronen op popsterkte de zaal in slingert, heeft hier plaats gemaakt voor Glass geldt als de representant van de zogenoemde minimal music. Een manier van componeren die ook Louis Andries- sen in zijn werk sterk beïnvloed heeft en waarbij gebruik gemaakt wordt van veel vuldige herhaling van slechts enkele mo tieven. Muziek die haar spanning ontleent (die volgens sommigen een soort psyche delische uitwerking heeft) aan de wissel werking tussen dat motivisch repeteeref- fect en de van tijd tot tijd daarbij optre dende harmonische modulaties. Composi ties, in elk geval „waarin met hele beperk te middelen een maximum aan rendement bereikt wordt”, om een typering van Vera Beths over Glass’ werk te gebruiken. wist te geven aan haar maatschappelijke betrokkenheid. Dat werd bevestigd door de conversatie van twee oudere dames die ik opving tijdens de opening. Waarbij de ene dame zei: „ik vind het zo leuk om dit werk te zien, ik ken het zo goed, ik ben er mee opgevoed”. Waarop de iets oudere dame zei: „ik ken het nog beter, want ik heb er mee opgevoed ROMe DUFOUR Van 28 juni tot en met 23 juli houdt Galerie Klein (Krocht 6, Haarlem) een zomertentoonstelling bestaande hoofdza kelijk uit werk uit eigen verzameling. Ge opend woensdag tot en met zaterdag van 12-17 uur. Kathe Kollwitz, Grafiek, tekeningen, beelden in het Frans Halsmuseum tot 27 juli 1980. Originele aquarellen, tekeningen, stu dies en pentekeningen van Cornells Jetses vormen de zomertentoonstelling in het Cultureel Centrum ’t Oude Slot (Ir. Lely- laan 6, Heemstede). Hieronder bevinden zich illustraties voor Afke’s tiental, Ot en Sien en schoolplaten. De tentoonstelling is van 26 juni tot en met 17 augustus inge richt, te bezichtigen van woensdag tot en met zondag van 14-17 uur. Hoe is Philip Glass er toe gekomen om voor deze bezetting te gaan schrijven? Toen Vera Beths vorig seizoen haar muzi kale medewerking verleende aan een over vijf voorstellingen verdeelde, in het Am sterdamse Shaffy-theater gehouden ma nifestatie over de moderne dans, speelde zij daar een in 1967 door Phil Glass ge schreven solostuk „Strung out” geheten, dat de componist in de praktijk zo goed bleek te bevallen dat hij besloot om de viool uitgebreider in zijn werk toe te passen. Dit voornemen resulteerde toen al gauw in het schrijven van Attacca, dat dus deze donderdagavond in de piste van het Am sterdamse theater Carré (aanvang 20.15) zijn wereldpremière beleeft. Die nieuwsgierigheid kon gisteravond niet bevredigend uitgebouwd worden. De dia’s, filmbeelden, uitgezakte presentatie en het ingeslapen tempo waarmee een en ander gebracht werd, zorgde voor een stemming die ondanks alle goede bedoe lingen toch alleen deed denken aan boven staand sit-in beeld. En dat is zo langza merhand toch wel wat achterhaald. Informeer bij de "iF -4 -y dichtstbijzijnde dealer Zoals Kathe Kollwitz schrijft in haar dagboek: Soms zeiden mijn ouders zelfs tegen me: „Er zijn toch ook leuke dingen in het leven; waarom laat je alleen de sombere kant zien?” Daar kon ik geen antwoord op geven. Het inspireerde me nu eenmaal niet. Alleen wil ik nog eens benadrukken, dat ik aanvankelijk slechts AMSTERDAM. Op de dag dat de inter nationale wielertoer in Frankrijk start, moet Vera Beths diezelfde avond in thea ter Carré haar eigen „Tour de France” uitrijden, zoals deze bekende Nederland se violiste het beeldend uitdrukt. Samen met zes vocalisten en een dansgroep (on der leiding van Andy de Groat; de chore ografie van onder meer Einstein on the beach) zal zij zich dan inzetten voor de uitermate veel uithoudingsvermogen ei sende uitvoering van Attacca, een splin ternieuw werk van de Amerikaan Philip Glass. Tekeningen van de Roemeense kunste naar Janos Bittenbinder en schilderijen van Lex Heiligers zijn van 28 juni tot en met 13 juli geëxposeerd in de N.H. Kapel aan de Hoofdstraat in Noordwijk. Maan dag tot en met vrijdag van 14-17 uur, zaterdag en zondag van 13-16 uur. in zeer geringe mate door medelijden, medegevoel door het afbeelden van het proletarische leven ben gekomen, maar dat ik het gewoon als mooi ervoer. Zoals Zola of zo iemand gezegd heeft „Le beau c’est laid”. (Het mooie is het lelijke). En dat is kenmerkend voor die tijd waarin onder meer Tolstoi en Flaubert gewone banale onderwerpen als thema kiezen voor hun werk, inplaats van verheven idealistische onderwerpen. In 1891 trouwde Kathe Kollwitz met de arts Karl Kollwitz die zich in Berlijn ves tigde in één van de armste buurten. Daar thousiast over het speciaal aan haar opge dragen werk, waarvan de begeleidende akkoorden in de zangpartijen liggen en waarin de dans een illustrerende rol ver vult, en dat zij samenvattend beschrijft als „een „romantisch-etherisch, kamer muziekachtig stuk”. Maar in welke ter men zij de artistieke waarde van Attacca ook afschildert; wat het fysieke aspect aangaat wordt er zo extreem veel geëist dat er maar één woord past: doodver moeiend. Maar Vera Beths zegt er die vele energie van harte in te steken omdat zij deze hele onderneming als een „totaal nieuwe uitdaging” ervaart. wijs- en bibliotheekwezen. Maar het moet ook voor leken toegankelijk zijn. We we ten niet of dat aanslaat, maar om het te proberen, worden 1500 exemplaren per week in de kiosken verkocht. Het meren deel van de oplage wordt op abonne- mentsbasis verspreid”, aldus Bemelman. Het Boekblad gaat intensief samenwer ken met de Vereniging ter Bevordering van de Belangen van het Nederlandse Boek. Net zoals het Nieuwsblad voor de Boekhandel. Toch is er geen plaats voor twee bladen. Het is de bedoeling dat in het Boekblad een binnenkatem komt met me dedelingen van de vereniging en een overzicht van die week verschenen boe ken. Ook zijn contacten gelegd met diver se buitenlandse vaktijdschriften als Book seller en Publishers Weekly. In de verre De gespeelde muziek (het hele album werd uitgevoerd) klonk zoals, nou ja, zoals een amateuristisch popbandje klinkt. Het uitgebalanceerde geluid van die elpee in eigen beheer en de melancholieke bijna mystieke sfeer die daaruit sprak werd live geen moment waargemaakt. Dat was voornamelijk te danken aan de slechte akoestiek en het stroeve samenspel waar door elke spanning ontbrak. Er restte slechts een voortdurend op het horloge kijken of het nu nog niet afgelopen was. JOOST NIEMÖLLER. Herscht/Hoensbroek, tel- (045) 21 17 77 Violiste Vera Beths aan wie Attaca is opgedragen. AMSTERDAM. Menigeen zal nog tedere herinneringen bewaren aan de tijd waarin haast wel elk weekend in de zogenaamde jongerencentra bijeenkomsten werden georganiseerd die op aangenaam-amateuristische wijze relaxte popmuziek koppelden aan waterige dia’s, halfblote vrouwen, veel diepgang suggererende symbo liek enzovoorts. De zogenaamde sit-ins of love-ins uit de jaren zestig dus. Het verschijnsel schijnt sommige jongeren nog steeds aan te spreken, getuige het Home Comfort-projekt dat gisteravond plaats had in het Amsterdamse Museum Fodor. dertigste driedaagse Belgische-Neder- landse algemene conferentie der Neder landse letteren vooraf in de Arnhemse Schouwburg. De prijs der Nederlandse Letteren ging in 1956 voor het eerst naar Herman Teirlinck en vervolgens naar Roland Holst (1959), Stijn Streuvels (1962), Jac. C. Bloem (1965), Gerard Walschap (1968), Simon Vestdijk (1971), Mamix Gijsen (1974) en Willem Frederik Hermans (1977). In 1905 werd de schildersgroep „die Brücke” opgericht, onder anderen door E. L. Kirchner. Ongeveer in dezelfde tijd publiceerde Freud zijn onderzoekingen op het gebied van het onderbewustzijn. En dat is niet toevallig. De expressionisten waren op zoek naar de zuiverheid van het diepste gevoel. Het diepste gevoel moest „groots en meesle pend” zijn, zodat het schilderen vanzelf ging, vanuit een innerlijke noodzaak. Daarom zochten de kunstenaars hun in spiratie bij onderwerpen die de heftigheid van het gevoel aanwakkerden. Voor Nol de waren het religieuze onderwerpen. Voor Van Gogh en Kathe Kollwitz was het de schrijnende ellende van het proletari aat waardoor ze bewogen werden. Al eens aan 'n SUBARU dealer gevraagd wat u voor uw huidige auto terugkrijgt bij inruil? Niet te geloven! Niette geloven ook de zuinigheid, het lichtgewicht (wegenbelasting!) en de zeer, redelijke prijs van uw nieuwe, wondermooie Subaru. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Literair Nederland krijgt een nieuw vakblad. Het huidige Nieuwsblad voor de Boekhandel maakt plaats voor het Boekblad. Dit weekblad komt 2 oktober op de markt, een week voor de grote Buchmesse in Frankfürt. Voor 1 augustus staat het nulnummer gepland. Boekblad zal uiteindelijk uit moeten groeien tot een oplage van 8000. sers van de vakopleiding. Met het Ballet Festival komt de gelegenheid voor een openbare uitvoering. De barre in het decor wijst al op het etude-achtige karakter van het werk. Zeer nuttig en plezierig voor de dansers, laat Groenewegje-Octet zich het best karakte riseren als een staalkaart van het dansers- materiaal dat men aan het Groenewegje (repetitie-adres van De Springplank) in huis heeft. Interactions, van Christopher Bruce, kan zonder meer als het interessantste programmapunt van De Springplank aanbevolen worden. Zowel bewegingspa tronen op de dansvloer, als het inlevings vermogen van de individuele dansers, ma ken dit werk een gang naar deze jonge groep waard. Concert: Home Comfort. Bezetting: Bart Zwiers en Mark Glynne plus en kele vrienden en vriendinnen op wis selende instrumenten zoals drums, basgitaar, synthesizer, viool, cello, dwarsfluit, piano en gitaar. Amsterdam, museum Fodor. 24 juni 1980. Marieke Bemelman, voorheen werk zaam als hoofd pers- en public relations- afdeling van het bureau Collectieve Pro paganda voor het Nederlandse Boek, zal de vacature van hoofdredactrice ver vullen. „Boekblad verschijnt in magazine- vorm. Het richt zich op boekhandelaren, toekomst denkt de redactie aan samen uitgeverijen, de media en op het onder- i Kathe Kollwitz: Weversoptocht, 1887 (ets, 21 x 29 cm.) zag Kathe Kollwitz wat het lijden in werk elijkheid was van vrouwen die maar kin deren kregen en die kinderen niet te eten konden geven. In haar eigen leven greep de dood in toen haar eigen zoon in 1914 in de oorlog omkwam. Waar zij het thema moederschap weer geeft is het heel duidelijk voelbaar dat zij „aan den lijve” de rpachteloosheid ge voeld heeft van een moeder om het kind te beschermen tegen de dood. Ik denk dat het werk hierom speciaal vrouwen aan zal spreken. En ook omdat zij toch als één van de eerste vrouwelijke kunstenaars vorm Het Nederlandse Dans Theater op het Ballet Festival 1980. Eerste pro gramma di 24/20 25 juni: Jeugdherin neringen, Mats Ek/Bela Bartók, 1980; Dream Dances, Jiri Kylian/Luciano Berio, 1979; Glagolitische Mis, Jiri Kylian/Leos Janacek, 1979. Tweede programma do 26/za 28 juni: Soldaten mis, Jiri Kylian/Bohuslav Martinu, 1980; Ariadne, Jiri Kylian/Ame Nord heim, 1977; Sinfonietta, Jiri Kylian/ Leos Janacek, 1978. Derde programma (aspirantengroep De Springplank) zo 29/ma 30 juni: Blue Skin, Jiri Kylian/ folkl. muziek, 1979; Interactions, Christopher Bruce/Gary Carpenter, 1980; Groenewegje-Octet, Hilary Cartwright/Maurice Ravel, 1980. Alle voorstellingen in de Stadsschouw burg, Amsterdam. het puur natuurlijke geluid van een zang groep met een (niet versterkte) soloviool- respectievelijk altvioolpartij, waaraan Vera Beths van begin tot eind haar han den vol heeft. DEN HAAG (ANP). De Prijs der Nederlandse Letteren 1980, de hoogste literaire onderscheiding in het Neder landse taalgebied, is toegekend aan de Belgische dichter Maurice Gilliams in Antwerpen. Hij krijgt deze driejaarlijk se prijs (18.000 gulden) voor zijn hele werk. Minister Gardeniers (CRM) en haar Belgische collega, minister de Bac- ker-van Ocken (Nederlandse Cultuurge meenschap), hebben hiertoe besloten. Dit heeft het ministierie van CRM dins dag bekend gemaakt. Koningin Beatrix zal de prijs op 4 oktober in het Koninklijk Paleis in Am sterdam uitreiken. Prinses Juliana zal daarbij aanwezig zijn. Met hun besluit volgen de ministers het advies van een Belgisch-Nederlandse jury. Aan de uitreiking van de prijs gaat de Initiatiefnemers van Home Comfort zijn Bart Zwiers en Mark Glynne, die samen met enkele kennissen in eigen be heer een plaat uitbrachten, waarvan de Fodor-gebeurtenis een voortzetting vorm de. De plaat (tevens Home Comfort ge naamd) draagt duidelijke jaren zestig in vloeden, met name in de teksten waar op diepzinnige wijze geflirt wordt met algemeenheden als natuur contra techno logie. Maar op die plaat zijn tegelijk in strumentale eigenheden te horen die refe reren aan de avant-gardistische new wa- ve-muziek van heden ten dage. Deze eige naardige contradictie maakt nieuws gierig. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. In de Stadsschouw burg is gisteravond het Ballet Festival van start gegaan. Op dit jaarlijkse reprise- festijn worden balletten herhaald uit het afgelopen seizoen. Dat geeft een goede gelegenheid om uit het geboden repertoire alsnog een keuze te maken, of misschien wel op herhalingsbezoek te gaan. Het Ne derlandse Dans Theater opende de serie voorstellingen. Centraal bij de programmering staat het werk van artistiek directeur en veruit belangrijkste choreograaf van het Neder lands Dans Theater, Jiri Kylian. Zes cho reografieën van zijn hand staan op het repertoire voor het Ballet Festival. In een speciaal Kylian-programma staat naast Soldatenmis, het gloednieuwe mee slepende werk voor twaalf dansers, Ari adne, voor zeven danseressen die elk een facet van de ideale vrouw uitbeelden, en Sinfonietta, een uitbundig dansgebeuren in vijf delen, beide al een paar jaar oud. Een andere nieuwe, maar minder ge slaagde choreografie, Jeugdherinnerin gen, van de pas aangetrokken danser en huis-choreograaf Mats Ek, moet het in het eerste programma opnemen tegen Kyli- ans Dream Dances, een tiental schetsen op folksongs van Berio, en de indrukwek kende Glagolitische Mis, voor tweeënt wintig dansers, groot koor en orkest en een kwartet zangsolisten, een werk vol dansdrift en levenslust. De Springplank, aspirantengroep van het Nederlands Dans Theater, verzorgt eveneens een programma. Ook hier komt men de naam Kylian tegen, als maker van Blue Skin, een leuk dansbaar werk op folkloristische muziek, met een aantal treffende solo’s. Groenewegje-Octet, een korte twee-deli- ge choreografie van Hilary Cartwright, heeft de afgelopen week zijn première beleefd, bij een serie speciale voorstellin gen in het Haagse conservatorium, als intermezzo van de uitvoering door de dan- I iau

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17