Fietstocht vereist goede voorbereiding TWEEZIJDIG BEDRUKT Bescherm zonnescherm WÉ VIA DE BUREN OF WOLLEN DRAADJE Lijmtangen K 5 x Sr 20 21 WOENSDAG 25 JUNI 19 8 0 Z De waterautomaat Figuurzagen was in vroeger jaren een populaire vorm van vrijetijdsbesteding, voor jong en oud. Er bestonden talloze figuurzaagclubs, waar ijverig lampe- kappen, wandversieringen, enz. wer den gemaakt. Overal waren complete figuurzaagpakketten, met „patronen” en alle nodige materialen te koop. De belangstelling voor de figuur- zaagtechniek heeft ongeveer een ge neratie „overgeslagen”. Maar nu leeft de interesse weer duidelijk op. Niet alleen de hobbyist of typische „huiska- merknutselaar”, maar ook de prakti sche doe-het-zelver heeft veelal een figuurzaag in huis. Legpuzzel maken Wollen draad touroperators, die het ook niet kun nen helpen dat de brandstoftoesla- gen de pan uitgerezen zijn. Het bete kent dat menigeen zijn vakantie dich ter bij huis zoekt, en wat is er gezon der (en goedkoper!) dan fijne fiets- Aquadraad Machinaal Voor velen is het ieder jaar weer een probleem om een goede „oppas” te vinden voor de kamerplanten in de vakantie. Het allerbeste is natuurlijk een vriendelijke buurvrouw of buur man, die verstand van planten heeft en twee of drie weekjes uw planten wil vertroetelen. Vertel haar of hem voor dat u vertrekt precies hoe u uw planten altijd verzorgt en welke een speciale behandeling nodig hebben. Geef plan ten die extra veel water nodig hebben, zoals de citroengeranium en het para pluutje, een tekentje (bijvoorbeeld een gekleurd plakkertje op de pot) zodat men zich niet kan vergissen. W Noodoplossingen Veel vliegvakanties zijn dit jaar on- pakken dat de fiets bij het „afstijgen” verkocht gebleven; jammer voor de spontaan achterover kiept omdat die tassen een te groot gewicht moeten torsen. Ir Figuurzagen is weer te groot gewicht moeten redelijk. snel-reactief Kamerplanten goed houden in vakantie >t de b I Informatie ues, d en ;en Bij de firma Van der Zalm in Noordwij- kerhout kunt u een zogenaamde waterau- tomaat kopen voor de prijs van 125 gul- Sommige bewerkingen kunnen veel pre ciezer worden uitgevoerd met een figuur zaag dan met welk ander gereedschap ook. De elektrische decoupeerzaag is lang niet altijd een goede vervanger; hij is beperkter in zijn bochtenwerk en geeft een vrij brede zaagsnede. Een van de dingen waarvoor de figuurzaag erg ge schikt is: speelgoed maken. Poppehuizen, winkeltjes, garages en al die dingen waar mee kinderen nog altijd er graag spelen (en die in de winkel vaak veel geld kosten), kunnen van stevig triplex makkelijk zelf worden gemaakt. Het uitzagen van deur tjes, ramen, enz. is typisch figuurzaag- werk. Onder de handfiguurzagen zijn de uit buisstaal gemaakte types van niet al te beperkte lengte het best bruikbaar. De goedkopere uitvoeringen van plat staal- strip kunnen op den duur neiging tot „zwikken” gaan vertonen en dan werkt de zaag niet meer zo prettig. Het leidt ook tot zaagbreuk. Houd de zaagbeugel altijd haaks ten op zichte van de zaagsnede en gebruik de volle lengte van het zaagblad; beweeg de zaag dus zo ver mogelijk verticaal op en neer. Oefen nooit druk uit op het zaag blad; niet uw lichaamskracht moet het werk doen, maar de voortdurende bewe ging van de tandjes. Loopt het zaagje wat stroef in de snede, strijk er dan af en toe wat harde zeep langs. Bij een zeer fijn zaagblad echter nooit teveel, want dan gaat het slippen. Bij de Dremel flguurzaagmachine, een van de meest bekende types, bestaat de mogelijkheid om allerlei accessoires aan te sluiten, zoals een schuurschijfje, een polijstschijf, enz. Afzonderlijk is een flexi bele as met allerlei accessoires (staalbor- steltjes, freesjes, slijpsteentjes, enz.) ver krijgbaar die de machine tot een complete miniatuur werkplaats voor het fijnere werk maken. U kunt er zelfs mee grave ren, in hout, kunststof en metalen. minium. Dat gaat prima met de figuur zaag. Onmisbaar is de figuurzaagklem, die op de rand van een tafel kan worden beves tigd, zodat het werkstuk goed „dragend” buiten het tafelblad kan worden gezaagd. Het maken van een legpuzzel is natuurlijk een voor de hand liggende toepassing van de figuurzaag of de flguurzaagmachine. Houd bij het zagen de figuurzaag heel licht achterover, zodat het zaagje onder een kleine hoek in het materiaal snijdt. Neem bijvoorbeeld eens een vergroting van een zelf gemaakte foto als motief. Het aardige ervan is dat u allerlei pla ten, posters, enz als puzzel kunt verwer ken... En dat is weer eens wat anders dan de eeuwige sprookjes-legpuzzels uit de speelgoedwinkel. boven de grond uitkomt en het vervolgens verwijderen. Nu de draden aan de onder kant iets terugtrekken. De pot komt dan met draden op een bijgeleverde plastic nok in een waterschotel te staan. Daarin giet u water tot onder de bovenkant van de onderzetter. Door de capillaire werking zorgen de draden ervoor dat de potgrond vochtig blijft. Controleer wel na een week of de grond te veel of te weinig water opneemt, zodat u eventueel draden kunt verwijde ren of extra aanbrengen. Als u op vakan- Maar lang niet de enige mogelijkheid! Wel een werkstuk om een beetje thuis te raken in de figuurzaagtechniek, misschien zelfs de ontdekking van een leuke, maar ook praktische hobby. Om te voorkomen dat het triplex krom trekt, plakt u meteen aan de achterzijde stevig papier. Daarop kunt u dan later, als de boel volkomen droog is, de lijntjes voor het puzzel-motief tekenen, bijvoorbeeld met een fijne viltschrijver. U kunt dat motief even „lenen” van een bestaande legpuzzel, of het zelf bedenken. tie gaat kunt u enkele planten bij elkaar op de nokken in een teil plaatsen. Dan kunnen ze er een hele tijd tegen. Aqua- draad heeft een onbeperkte levensduur en kost f2,95 per pakje, waarin materiaal voor 4 potten zit. Hetzelfde effect kunt u bereiken door naast de plant een bakje met water te zetten en daarin een flink stuk wollen draad te hangen. Het andere eind van de wollen draad komt in de bloempot, waar bij u ervoor zorgt dat het waterpeil in het reservoir hoger is dan het uiteinde van de draad in de bloempot. Zo druppelt het water via de draad langzaam naar de plant toe. Ook hier weer eerst een weekje „proefdraaien” om te controleren of niet teveel of te weinig water wordt doorge druppeld en de dikte van de draad dan eventueel aanpassen. Zorg ervoor dat u altijd ruim voldoende zaagblaadjes in huis hebt, in diverse ver- tandingen. Er zijn ook speciale figuur- zaagbladen verkrijgbaar voor het zagen van metalen. Een leuke hobby is het zelf maken van bijouterieën, bijv, uit dun alu- Dit is een eenvoudig systeem dat voor iedere plant afzonderlijk de watergift re gelt. Het bestaat uit glasvezeldraden die zich in een rood staafje bevinden dat schuin door het gat in de bodem van de pot omhoog moet worden gestoken. Dan van boven trekken tot het staafje geheel NB: we hebben moeten vaststellen dat de elektrische figuurzaag niet zo alge meen verkrijgbaar is als hij verdient. Kunt u zo’n ding niet vinden, of wilt u er gewoon wat meer over weten, benader dan de importeur, firma Bakker Junior in Genemuiden, tel. 05208-1885 Een van de nieuwste ontwikkelingen in de „woonmode” is gordijnstof die aan beide zijden is bedrukt in dezelfde of in verschillende dessins, waarin echter wel dezelfde kleuren zijn verwerkt. Het is vrolijk aandoend en speels materiaal waarmee allerlei fantasietjes kunnen worden verwezenlijkt. Bovendien is het geen dure stof. De verwerking is erg gemakkelijk omdat er niet met patronen rekening hoeft te worden gehouden. Dergelijke stoffen zijn verkrijgbaar in katoen en in synthetisch materiaal. De breedten gaan tot 150 cm en dat geeft de mogelijkheid om er ook andere dingen mee te doen dan het maken van gordijnen. Bijvoorbeeld een bedsprei, tafelkleed je, gordijnkapjes, lampekapjes enz. Ook voor het maken van lakens is de stof geschikt. Voor een kleurige, gezellige kinderkamer bijvoorbeeld zijn de mogelijk heden groot. Daarbij is het natuurlijk het aardigst om een aan twee kanten verschillend gedessineerde stof te nemen. Dat geeft afwisseling, terwijl door dezelfde kleuren toch een harmonieuze eenheid wordt bereikt. Zelfs de kameijas kan van die stof worden gemaakt en het is dan nog maar een stap naar het keukenschortje. Wie een beetje fantasie heeft, komt vanzelf nog wel op een aantal andere ideeën. Wanneer u dergelijke stof in katoenen uitvoering koopt, houd dan rekening met de krimp. Dat betekent dat, met name voor gordijnen, een flinke onderzoom moet worden gemaakt zodat de stof na het wassen eventueel kan worden uitgelegd. De synthetische stof is krimpvrij, maar ook als op het labeltje staat vermeld „100 pet krimpvrij” kan de stof nog 3 pet krimpen. Dat is een internationaal afgesproken „tolerantie”. Bij lange gordijnen dus toch maar even rekening houden met een zekere krimp, en een niet te smalle onderzoom maken. Gebruik voor katoenen stof geen synthetisch garen (zoals nylon), en omgekeerd ook niet. Dat kan tot lelijke stiknaden na het wassen leiden. den. Dit is een prima watergeefsysteem voor een behoorlijk aantal planten tege lijk. Zeker als u regelmatig enige tijd weggaat, brengt zo’n waterautomaat zijn geld op. Het systeem bestaat uit 4 meter capillai re watermat van kunstvezel, 4 meter on- derplastic (om doorlekken te voorkomen), een waterautomaat, een reservoir en een verstelbare drager voor het reservoir, compleet met slang en koppelstukjes. Eerst komt natuurlijk het onderplastic en daarop de watermat, waarop de planten komen te staan. Sierpotten of potten zon der gat in de bodem moeten worden ver wijderd. De waterautomaat wordt dan met een slang verbonden met het reser voir en zo kan de mat dan voortdurend vochtig worden gehouden. Iedere plant neemt regelmatig zoveel water op als hij nodig heeft, doordat de pot zich enigszins in de mat vastdrukt. Voordat u op vakantie gaat en het sy steem in werking stelt, moet wel eerst de mat goed worden doordrenkt met water. Dompel de planten even in een emmer water om zich goed vol te kunnen zuigen. De watermat is ook los verkrijgbaar en kost dan 5 gulden per meter. Ook figuurzaagwerk kan worden geme chaniseerd. Er zijn heel handige, compac te elektrische figuurzaagmachientjes te koop. Een van de grote voordelen is dat u beide handen vrij hebt om het werkstuk te sturen. Bovendien gaat het natuurlijk sneller, en de kans op zaagbreuk is heel wat geringer dan bij de handfiguurzaag. Neem een kind vanaf vier jaar liever niet „voorop”; dat is een hele vracht die de bestuurbaarheid ongunstig beïn vloedt. Raadpleeg de fietsenhandelaar In de meeste gevallen zullen uw planten er dan na uw vakantie even florissant uitzien als ervoor. Jammer genoeg heeft niet iedereen zulke buren, of gaan de buren in dezelfde tijd op vakantie. Dat .2 hoeft echter nog niet te betekenen dat u uw planten voorgoed vaarwel toe kunt roepen en bij terugkomst het overgeble- ven vakantiegeld aan nieuwe planten Imoet besteden. Er zijn best enkele moge- lijkheden om uw groene vrienden zo’n week of twee zonder hulp van derden door te laten komen. piiaiii vrachtwagen; let er dus bij het bepak ken op dat hij niet onhandelbaar wordt. Zorg voor voldoende „pech-gereed- schap”: materiaal om lekke banden te plakken (dus ook bandenlichters), na tuurlijk een pomp, een extra binnen band. Voor erg lange tochten eventueel ook een reserve-remblokje, een paar een stukje ventielslang, een verstelbare moersleutel en een schroe- vedraaier. Vooraf moet de fiets echter helemaal nagekeken zijn, en waar nodig ge smeerd. Remkabels, remblokjes, ketting enz. moeten in orde zijn. Laat de fiet- senman ook even kritisch naar de tand wielen kijken. Tenslotte de kinderzitjes. Een eind fietsen is leuk voor een kleuter, maar de lol gaat er gauw af wanneer het zitje te klein is (en de nonstop-afstand te groot). Maar bereid uw tweewieler daarop wel deugdelijk voor. Pech tijdens het fietsen naar werk of om de boodschap pen mag dan vervelend zijn, het is niet zo’n ramp als verstoring van de vakan- tiefietstocht. oQk een Voor grote trektochten per fiets is de spaken, aanschaf van bepaalde accessoires geen overbodigheid. Misschien is een op het stuur gemonteerde kaartklém wel handig. Een „bidon” mag dan naar be roepswielrennerij rieken, hij is voor de doodgewone fietstrimmer toch ook wel handig. De goed gesorteerde fietsen handelaar verkoopt bidons, plus de bij behorende klemmen. Op langere tochten moet heel wat meegesjouwd worden; een stuur-, of za deltas kunnen kleine spullen bevatten, maar zwaar gewicht op het stuur is onhandig, vermoeiend en gevaarlijk als het op snel-reactief stuurwerk aankomt. Tassen die aan weerszijden van de bagagedrager worden gehangen, kun- maar, als u twijfelt aan de doelmatig- nen heel wat meer gewicht meenemen heid van de kinderzit. Let ook op uw zonder dat de bestuurbaarheid van de eigen „zit”; voor langere fietstochten fiets daardoor al te erg wordt bein- kan een ander type zadel veel minder vloed. Maar het moet weer niet zó uit- vermoeiend zijn. Zet de planten zo dicht mogelijk bij elkaar in bakken of teilen die u vult met kattenbakkengrit. Dit grit maakt u zo vochtig mogelijk. Het grit houdt het water lang vast en geeft het geleidelijk af aan de planten. Ook kunt u planten voordat u vertrekt goed watergeven, sproeien en in een tent van doorschijnend plastic zetten. Zo ont staat een soort kasje. Natuurlijk niet op een plaatsje in de zon, maar wel op een lichte plaats zetten. Zaag dan met de figuurzaag (fijn zaag blad) langs die lijnen de stukjes uit. De randen hoeft u slechts heel licht met zeer fijn schuurpapier van vezeltjes te ont doen. En als die puzzel gelukt is, maakt u zonder moeite allerlei andere dingen met Plak deze op een stuk stevig triplex (rond- de figuurzaag; met de hand of elektrisch, om een paar millimeter kleiner dan de foto) met witte houtlijm die met water iets verdund is. Leg de fotovergroting vooraf in een bakje water en plak hem nat op. Strijk de „bubbels” zo goed mogelijk weg, maar overdrijf dat niet. Tijdens het dro gen trekken ze helemaal weg, zodat de foto prachtig strak komt te zitten. y <V Er zijn heel wat lijmtangen in de handel. Verreweg de meeste hebben een gladde geleidestang, waarover de beweegbare bek wordt bewogen. Een weer in de schijnwerper geplaatst type, namelijk met een geleider met nokken, is pas door Wolf- craft gelanceerd. Lijmtangen van dit type worden „ratel-snelspanners” genoemd. Een voordeel is dat de beweegbare bek niet kan verschuiven tijdens het aanklem men; de instelling kan dan ook vooraf worden gekozen, zonder dat het beweeg bare deel tijdens het spannen ineens wegglijdt. Dit type lijmtang is zowel in kleine uit voering verkrijgbaar (in lengten van 15 tot 60 cm) als in grotere maten (75 en 90 cm). De maten tot 60 cm lengte (ook al aardig fors) zijn uitgerust met een vaste en een losse bek. De vaste is een omgebogen deel van de geleider (ook wel rail genoemd). De grote uitvoeringen hebben twee verstelba re en omkeerbare bekken, waardoor ze eigenlijk in de klasse van de kleinere „serre-joints” vallen. Dus eigenlijk een lijmtang „in de rang van sersjant”, want zo wordt die serre-joint populair genoemd. Beide bekken van alle types zijn voor zien van nylon aandrukplaten, om bescha diging van werkstukken te voorkomen. Omdat ze beweegbaar zijn, kunnen ook ronde of a-symmetrische voorwerpen worden ingeklemd. De adviesprijs van de totale reeks lopen van ruim 20 tot onge veer 47 gulden. allerlei lelijke rimpels in. De huidige zomerperiode is een goede tijd om wat aandacht aan dat dure zon nescherm te besteden. Op een warme, men”, wel een stukje duurder, is in dit zonnige dag kan het doek schoonge- opzicht ideaal. Het kan zó worden opge maakt worden (wassen met water waar- hangen, dat niemand zijn hoofd hoeft te in wat wasmiddel is opgelost, naspoelen stoten wanneer het uitstaat; de twee en volkomen droog laten worden voor- bedieningsarmen zitten vlak onder het dat het weer opgerold wordt) en tevens doek. De constructie is zodanig, dat een kan eens naar het mechanisme worden normale wind het scherm niet zal doen gekeken. opwaaien. Een te grote totale breedte van de tassen is eveneens riskant; ook al is het laadgewicht redelijk. Wanneer de breedte boven de 75 cm komt is het gevaar aanwezig dat u met de achtertas tochten te maken. Ver weg Of dichtbij, passerende wielrijders, paaltjes en an- peddelen door het landschap is een dere obstakels raakt. Een fiets is geen herontdekte belevenis. in” De zonneschermen zijn weer in fünc- Onder de kap zit misschien opeenge- tie, na een lange winterslaap die mis- hoopt vuil, wellicht zelfs een restant van schien een flink aantal geen goed ge- een vogelnestje. Kijk ook de bevestigin- daan heeft. Wanneer het, op die laatste gen eens na: zitten ze allemaal nog stevig zonnedag van vorig jaar, wat vochtig is in de muur?. opgerold, kan het doek daarvan geleden Er worden in deze tijd ook weer vele hebben. Ook al is het materiaal van de nieuwe zonneschermen aangeschaft, moderne zonneschermen van betere Wanneer u het zelf bevestigt, zorg dan kwaliteit (rotvrij), een aantal maanden voor een absoluut betrouwbare monta- stijf opgerold zitten met vocht ertussen ge. Let erop dat het op de juiste hoogte (het gevolg van nat oprollen) doet er komt, zodat u zo weinig mogelijk last geen goed aan. Er komen dan minstens hebt van de uitzetarmen. Maar weer niet te hoog, want dat vermindert het scha duwvlak op de ramen. Een scherm met zogenaamde „knikar-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21