VS: Russisch leger verstevigt positie Begrafenis Sandjay Gandhi Israel normaliseert toestand in Hebron r Vietnam stuurt versterkingen NAVO kan Spanje best gebruiken Seoel: noorden moet afzien van invasieplannen Zesduizend soldaten uit Afghanistan Vanavond VN-debat Jeruzalem Werkloosheid in Groot-Brittannië op recordpeil er Zomertijd begint volgend jaar overal gelijk „Britten moeten Europees olie- gesprek starten” Lp 2 3 WOENSDAG 25 JUNI 1980 BINNEN- EN BUITENLAND paring scheid iabwe iden ?inen tooling zijn ingezet op twee nieuwe fronten, ten noorden en ten zuiden van de stategisch gele gen Thaise stad Aranyapra- thet. zering chting >n Justitie eld dat entiaire s. Hier aan de il plast en. Vcfl- n deze 'functie ineerde pij. Het in een moge- n plaat- gd. i-t* (Van onze redactie buitenland) BANGKOK-WASHINGTON. Vietnam heeft vandaag tienduizend man nieuwe troe pen en tanks van Russische makelij gestuurd naar het Cambodjaans-Thaise grensge bied. De militairen en de tanks Strijd in Thailand breidt zich snel uit (Van onze redactie buitenland) Intussen heeft de Veiligheidsraad van de VN het debat over de kwestie-Jeruza lem verdaagd tot vanavond. Verwacht wordt dat een resolutie wordt ingediend waarin het Israëlische streven het Arabi sche oostelijke deel van Jeruzalem in te lijven, wordt veroordeeld. Pakistan heeft gisteren de Veiligheidsraad opgeroepen, verplichte sancties tegen Israël in te stel len als dit land Jeruzalem tot zijn hoofd stad maakt. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken protesteerde fel te gen eventuele verplaatsing van het kan toor van premier Begin en de vergader- De strafmaatregelen bestonden onder meer uit afsluiting van de telefoonverbin dingen en stopzetting van de handel met Jordanië. LONDEN. De werkloosheid in Groot- Brittannië is gestegen tot 1,66 miljoen, ofwel 6,9 procent. Hiermee is het peil van de crisis van de jaren dertig opnieuw bereikt. babwe, sk aan woorok 3uitenr Hij zal •r Van Zaken, lei en nischg rïr J Volgens ooggetuigen worden Cambod jaanse vluchtelingen -die geen gehoor ge ven aan het bevel van Vietnam om terug te keren naar Cambodja, zonder pardon neergeschoten. De Thaise minister van Buitenlandse Zaken Sithi Savetsila heeft vandaag op de conferentie van de ASEAN, de organisatie van Zuidoostziatische landen, in Koeala Loempoer de Vietnamese aanval op het grensgebied tussen Cambodja en Thai land scherp veroordeeld. Intussen hebben VS besloten, spoed te zetten achter de levering van 35 tanks van het type M-48 aan Thailand in verband met de aanvallen van de Vietnamese troe pen. De tanks hebben grotere kanonnen en sterkere motoren dan de modellen die Thailand nu in gebruik heeft. De levering zal tussen september en december plaats vinden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken zei gisteren dat de VS hun verplichtin gen ten aanzien van de territoriale on schendbaarheid van Thailand zullen na komen. Hij sprak van een „nieuwe agres sie van Vietnamese zijde”. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. Volgend jaar zullen alle lidstaten van de Europese Gemeen schap voor het eerst op hetzelfde tijdstip de zomertijd invoeren. Het einde van de zoifiertijd zal echter nog niet op één datum vallen. Een gelijktijdig verlopen de zomerperiode voor alle EG-lidstaten wordt van groot belang geacht voor bij voorbeeld lucht- en treinverkeer en voor de communicatiemiddelen. De Europese Commissie, het „dage lijks bestuur” van dg EG, heeft dan ook sinds 1976 voor zo’n gelijke zomertijdpe- riode gepleit. Haar wens is gisteren in Luxemburg, door het besluit van de Europese ver keersministers, voor een deel in vervul- Het Thaise opperbevel maakte gisteren bekend, dat bij de gevechten 21 Thaise soldaten om het leven zijn gekomen, maar westerse diplomaten zeggen dat de Thaise verliezen veel groter zijn. Gistermiddag werden een Thais verkenningsvliegtuig en een helicopter neergehaald, waarbij drie vliegers omkwamen. Over het aantal doden aan Vietnamese kant bestaat geen zekerheid. Volgens Thailand zouden gisteren 400 Vietname- zen zijn omgekomen. Het aantal Cambod jaanse vluchtelingen dat bij de strijd aan de grens is omgekomen, werd gisteren door een geestelijke geschat op 300. ling gegaan. Wat gisteren in Luxemburg werd besloten is het volgende: in elke lidstaat van de Europese Gemeenschap begint volgend jaar de zomertijd op 29 maart om 02.00 uur. Een jaar lager, dus in 1982, begint de zomertijd in alle EG- (Van onze redacteur in Spanje Peter Hattink) MADRID. „Als Spanje morgen vraagt om toegelaten te worden tot de NAVO, dan zullen we overmorgen ja zeggen”, verklaarde Joseph Luns, se- cretaris-generaal van de NAVO, op een persconferentie vorige week in het Amerikaanse Annapolis. eonomj- i toege- cten op iet gaat :rs voer anbouW ngsplan in e^i i in een en Wa- ervarin- rzoeken i/orderd, >orbeeld un auto an naar ligt zijn gen van pels en i onder- rswegèn ie autö- jhr. mr 1 geno pvolger idsredj „Laat 'egeven j nieu- ek jp alleen ft OOK iet de ppara. in de er in den gr Overigens heeft Vietnam gisteren de berichten over de al drie dagen durende Vietnamese aanvallen in het grensgebied „lasterlijke beweringen” genoemd'. Vol gens Hanoi zijn de berichten bedoeld om te verhullen dat de VS en China bezig zijn met steunverlening aan de guerrillastrij ders van Pol Pot, die gekant zijn tegen het huidige Cambodjaanse regiem. Buitefl- ambas- loseph, nieuw and-jn ‘t nieti- it 18Ê7 Üe pak- rlandse larvoor i medfi.- mland- jeheje g een lat dé n AÏ- fkoirf lamer Zuidr frac- PSP legétt mom n der i Van lat zó moét (Van onze redactie buitenland) MÜNCHEN. Groot-Brittannië zou het initiatief moeten nemen om een overeen komst tot stand te brengen tussen oliepro ducerende en -verbruikende landen om de olievoorziening te waarborgen. Dit heeft de Europese commissaris voor energie, Guido Brunner, gisteren gezegd op de jaarvergadering van een Westduits instituut voor economisch onderzoek. Brunner zei zich voor te kunnen stellen, dat het Groot-Brittannië als olieproducent én lid van de Europese Gemeenschap goed uitkomt de eerste stoot tot zo’n ak koord te geven. Hij deed een beroep op de olie-exporterende landen toe te zeggen dat zij hun produktie de komende jaren op het huidige niveau zullen handhaven. Volgens Brunner moeten de EG-landen in totaal voor ongeveer 110 miljard gulden investeren in programma’s voor de ver mindering van de afhankelijkheid van olie. West-Duitsland streeft ernaar het aandeel van olie in zijn energieverbruik te verminderen van 53 procent nu tot 40 procent in 1987, zo zei hij. lidstaten op 28 maart, eveneens om 02.00 uur. Nederland, maar ook België, Luxemburg, West-Duitsland, Frankrijk en Italië zullen volgend jaar de zomer tijd laten eindigen op 27 september om 02.00 uur en in 1982 op 26 september, op hetzelfde uur. Denemarken heeft nog geen besluit over de einddatum van de zomertijd in de komende twee jaar genomen. Het Verenigd Koninkrijk en Ierland zullen volgend jaar hun zomertijd laten aflo pen op 25 oktober om 02.00 uur en in 1982 op 24 oktober, op dezelfde tijd. Dit jaar is er een zomertijdperiode die voor het Verenigd Koninkrijk en Ierland loopt van 16 maart tot en met 26 oktober en voor de rest van de EG-landen van 6 april tot en met 28 september. Thailand is intussen van plan in ver band met de Vietnamese aanval een be roep te doen op de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, zo is vandaag van Thai se zijde in New York vernomen. De Thaise vertegenwoordiger bij de VN zei dat zijn land zich het recht voorbehoudt „doeltref fende legitieme verdedigingsmaatrege len” te nemen tegen Vietnam en het door Vietnam gesteunde Cambodjaanse be wind van Heng Samrin. Het departement bevestigt dat sinds het afgelopen weekeinde tussen vijf- en zes duizend militairen Afghanistan hebben (Van onze redactie buitenland) HEBRON-NEW YORK-DEN HAAG. De Israëlische militaire autoriteiten in Hebron, op de westelijke Jordaanoever, hebben alle strafmaatregelen opgeheven die sinds begin mei van kracht waren na een bomaanslag waarbij zes Israëliërs om het leven kwamen. Dit is gisteren meegedeeld door de Brit se regering in een parlementsdebat over de economie van het land. Minister Prior van Arbeid, die deze cijfers bekendmaak te, zei dat de werkloosheid nog verder zou stijgen. De in de oppositie verkerende Labour- partij was echter zeer verontwaardigd over het hoge werkloosheidspeil. Oud-mi- nister van Financiën Healy noemde de nieuwste cijfers „volstrekt weerzinwek kend” en wees erop dat tijdens het laatste Labourkabinet de werkloosheid jaarlijks met gemiddeld honderdduizend is toege nomen, terwijl bij de conservatieven een toeneming van driehonderduizend per jaar zich voordoet. Binnen vier jaar zullen drie miljoen mensen in Groot-Brittannië werkloos zijn, zo waarschuwde hij. Onderminister Biffin van Financiën noemde de werkloosheid „de overgangs- prjjs die betaald moet worden om de inflatie te drukken”. De geldontwaarding in Groot-Brittannië bedraagt nu 22 pro cent per jaar. Als oorzaken noemde hij de loonsverhogingen van twintig procent en meer die in de afgelopen maanden bij vele particuliere bedrijven zijn toegekend. Zijn regering blijft echter bij het stand punt, dat de vrijheid van onderhandelen over de lonen en arbeidsvoorwaarden moet blijven bestaan. stop- i mor- Olynj- Spea- de NS die ’s ig vet- éfi ndaal, (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON—DEN HAAG. De Verenigde Staten hebben de afgelopen dagen een „duidelijke versteviging” geconstateerd van de posities die de Russische troepen in Afghanistan innemen. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington gisteravond meegedeeld. verlaten, maar ongeveer dertigduizend soldaten zouden zich op dit moment in de Sovjet-Unie dicht bij de grens met Afgha nistan bevinden. „Niets van wat tot nu toe gezegd en gedaan is, heeft voldoende in houd om de VS het vooruitzicht te geven op een oplossing voor het Afghaanse pro bleem”, aldus een woordvoerder van het ministerie. De Nederlandse regering beschikt over slechts summiere gegevens over de Russi sche mededeling dat tienduizend soldaten en 108 tanks uit Afghanistan zullen wor den teruggetrokken, zo is gisteren gezegd door een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Het is niet duidelijk of het gaat om een takti- sche terugtrekking, om aflossing door verse troepen of het begin van een volledi ge terugtrekking die Nederland zou toe juichen.” De VN-Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen Poul Hartling heeft giste ren in Genève gezegd, dat dit jaar tenmin ste tweehonderd miljoen gulden nodig is om de Afghanen die in verband met de strijd in hun land naar Pakistan zijn uitge weken te helpen. Vorige maand waren er naar schatting al 875.000 Afghaanse vluchtelingen in Pakistan, zo zei hij. Overigens waarschuwde Hartling, dat zijn organisatie voor bijna alle hulpacties geld tekort komt, met name door econo mische moeilijkheden in donbrlanden. Hij heeft in totaal een miljard gulden nodig, maar de bijdragen belopen op dit moment niet meer dan 600 miljoen gulden. PANMOENJON (AP/UPI). Bij de her denking van het uitbreken van de Korea- oorlog, nu dertig jaar geleden, heeft Zuid- Korea het noorden opgeroepen „zijn agressieve plannen” te beëindigen en meet te doen aan „een eerlijke dialoog”. De Zuidkoreaanse minister Lee Kwangpjo verklaarde als officiële woord voerder van de regering in Seoel, dat Noord-Korea blijft doorgaan met voorbe reidingen voor een invasie van het zuiden. „Een tragisch conflict” kan volgens de minister elk ogenblik uitbreken. Delegaties van beide landen boekten geen vooruitgang bij de besprekingen in de grensplaats Panmoedjon, waar overleg wordt gepleegd over een ontmoeting van de premiers van beide landen. Noord- Korea veroordeelde de onderdrukking van de opstand in Kwangjoe door het Zuidkoreaanse leger en stelde dat een ontmoeting van de premiers van beide landen nog op zich kan laten wachten, omdat het zuiden „geen volledig gekwali ficeerde premier heeft”. ruimte van het Israëlische kabinet naar Oost-Jeruzalem. Een Israëlische rege ringsfunctionaris sprak gisteren overi gens berichten hierover, eergisteren gepu bliceerd door de New York Times, tegen. De Nederlandse regering deelt de be zorgdheid van de VN-secretaris-generaal Waldheim over mogelijke verplaatsing van Begins kantoor naar Oost-Jeruzalem, aldus een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gisteren. „Nederland keurt iedere hande ling af die kan leiden tot een eenzijdige wijziging van de status van Jeruzalem”, aldus de woordvoerder. Overigens is het voortbestaan van de regering-Begin opnieuw ernstig in gevaar. Gisteren hebben opnieuw twee parle mentsleden van de Democratische Partij, die vertegenwoordigers heeft in Begins coalitiekabinet, het vertrouwen in de rege ring opgezegd. De kleine oppositionele Sheli-partij zal vandaag een wetsontwerp indienen dat vraagt om ontbinding van het parlement en hei uitschrijven van verkiezingen. In feite is het voorstel erop gericht, de regering-Begin ten val te brengen. De Internationale Arbeidsorganisatie ILO, waarvan ongeveer 150 landen lid zijn, heeft gisteren in Genève van Israël geëist dat het zijn nederzettingen in bezet Arabisch gebied onmiddellijk opruimt. „Spanje zal in 1981 de toetreding tot de NAVO in het parlement aan de orde stel len”, zei de Spaanse minister Marcelino Oreja in een interview met het Madrileen- se dagblad El Pais. „Spanje moet op militair terrein neu traal blijven. Het Spaanse volk moet over het NAVO-lidmaatschap geraadpleegd worden door middel van een referen dum”, was de onmiddellijke reactie van de Spaanse linkse oppositie. De NAVO heeft twee jaar geleden een rapport samengesteld, waarin wordt aan getoond dat Spanje in het geval van een confrontatie met de landen van het War- schau-Pact een eleketronisch platform kan zijn, vanwaaruit men de strijd kan leiden. Spanje kan in een oorlog met de Oostbloklanden als laatste vluchtschans permanent 2.000.000 goedgetrainde en modern bewapende soldaten herbergen. Het Iberische schiereiland is de meest ideale logistieke opslagplaats en de lucht macht- en marinebases op de twee Spaan se eilandengroepen, de Balearen en Cana- rische Eilanden, bestrijken Europa. Afri ka, de gehele Middellandse Zee en een groot gedeelte van de Atlantische Oceaan. Als argumenten om Spanje bij de Navo te betrekken, voert het rapport onder meer de volgende redenen aan: de „Force de Frappe” van de zuidflank van de NAVO is zwaar onder de maat en ligt deels geïsoleerd van de rest van de allian tie door de keten die wordt gevormd door Joegoslavië, Oostenrijk en Zwitserland. De Zuideuropese NAVO-partners ken merken zich door politieke instabiliteit en worstelen met economische problemen. Portugal is een zwakke broeder. De defen sie van de westerse belangen zou in Italië niet bepaald gestimuleerd worden door de aanwezigheid van ruim 3.000.000 Euro- communisten. Spanje zal een meer be trouwbare partner kunnen zijn dan Italië. Volgens dit rapport kan de Amerikaan se Zesde Vloot, die permanent actief is in de Middellandse Zee, onmogelijk het iso lement van de zwakke zuidflank van de NAVO opheffen. Bovendien is de Zesde Vloot niet in staat een werkelijke dreiging vanuit Afrika de kop in te drukken. Als mogelijke conflict-gebieden, die een be dreiging voor de NAVO-landen kunnen vormen, noemt het rapport onder meer: het Midden-Oosten, de voormalige Spaan se woestijnkolonie Sahara en de twee Spaanse enclaves aan de Marokkaanse Middellandse-Zeekust, de havenstad Ceu ta en Melilla. De ontbrekende NAVO-schakel tussen Portugal en de rest van de Europese NAVO-lidstaten wordt in Spanje opge vangen door de bijna 9.000 Amerikaanse militairen die op grond van het in 1953 tussen Spanje en de Verenigde Staten gesloten vriendschaps- en samenwer kingsverdrag de beschikking hebben over militaire faciliteiten. Ongeveer 5.000 Amerikaanse militairen zijn gestationeerd op de luchtmachtbases Torrejon de Ardoz en Zaragoza, ruim 3.000 op de marinebasis Rota en een hon derdtal verrichten werkzaamheden op het indrukwekkende radarstation op de top van de 1445 meter hoge berg Puid Mayor van het eiland Mallorca. Het Spaans-Amerikaans vriendschaps- en samenwerkingsverdrag, dat op het ogenblik 150.000.000 dollar per jaar aan huur voor Spanje opbrengt, loopt in juni 1981 af. De Amerikanen zijn in principe bereid het verdrag volgend jaar voor de termijn van vijf jaar te verlengen, maar zien liever dat Spanje lid wordt van de NAVO. Pikant detail in deze enquête-uitslag is dat van het militair-actief leidinggevende kader 88 procent voor de aansluiting is en dat van de ondervraagde officieren en onderofficieren slechts 43 procent achter het Spaanse lidmaatschap staat. Aange zien het actief leidinggevend kader in het Spaanse leger, net zoals in elk ander Euro pees land, een laag percentage is op het totaal van de 230.000 Spaanse militairen, kan men op grond van deze enquête con cluderen dat het Spaanse leger niet voor de aansluiting is bij de NAVO. Een volwaardig lidmaatschap van de NAVO staat voor veel Spanjaarden echter gelijk met het bekennen van een kleur, die in een tijd van economische crisis betaald moet worden met financiële offers. De Spaanse luchtmacht en marine, die sinds een jaar hun inkopen beginnen af te stemmen op het NAVO-materieel, staan positief tegenover de aansluiting bij de westerse militaire alliantie. De land macht, die zijn materiaal in hoofdzaak dankzij enkele clausules in het vriend schaps- en samenwerkingsverdrag met de Verenigde Staten kon moderniseren, heeft zijn bedenkingen over het lidmaat schap. Volgens zowel conservatieve als pro gressieve militairen is de NAVO er nooit op uit geweest om de belangen van Euro pa te beschermen, maar is het alleen maar een vehikel om de Verenigde Staten zelf en de Amerikaanse belangen in Europa te verdedigen. Onlangs wees een enquête onder de lezers van het Spaanse militaire tijd schrift Defensa uit dat 52,3 procent van deze geselecteerde groep voor de aanslui ting van Spanje bij de NAVO is. Veertig procent van de antwoorden was afkom stig van militairen, de overige 60 procent van burgers, die zich verwant voelen met het leger of werkzaam zijn in een de- fensie-industrie. Met blinddoeken om het hoofd en gebonden aan een paal zitten drie Vietnamese soldaten, krijgsgevangenen gemaakt door het leger van Thailand, in een kooi van prikkeldraad. Volgens onbevestigde berichten heeft Vietnam ook MIG-gevechtsvliegtuigen ingezet. Internationale organisaties die zich be zig houden met de Cambodjaanse vluch telingen schatten dat 90.000 Cambodjanen die in kampen in het grensgebied verble ven, intussen achter het Vietnamese front terecht gekomen zijn. Over hun lot is niets bekend. Vele duizenden mensen sloegen gisteren in New Delhi de processie gade waarmee Sanday Gandhi, zoon van premier Indira Gandhi, naar de oever van de rivier de Jamoena werd gebracht om daar op een stapel sandelhout te worden verbrand. Sandjay kwam enkele dagen geleden bij een vliegtuigongeluk om.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3