BIJ SNELLE AFWIKKELING FORSE SUBSIDIE n I mc politienieuws in de v ishaf] Echtpaar Zijlstra na zege koploper in A-lijn „Witte Tejater houdt deur gesloten” ag t f JK „Op de loop” voor fietsspektakel h 5 WOENSDAG 25 JUNI 1980 i i Schilderijen terecht r Stoomclub hervat ritten over Hoogovensterrein Pastoraal werkenden kiezen eigen bestuur RAAD OORDEELT IN SEPTEMBER OVER PLANNEN l J f 7 ■BW I 4 IJMOND ZOMERCOMPETITIE „DE KENNEMERS” i elgra- i voor oepen Terrassen igp (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het bouwplan voor 80 appartementen in de pre- miekoopsfeer op het braakliggen de terrein tussen de Kalverstraat en de Piet Heinstraat lijkt in een definitief stadium te komen. Als Gedeputeerde Staten geen be zwaar zien in het bouwplan en zo snel mogelijk met een goedkeu ring komen kan dit jaar nog de premiebeschikking worden ver leend, waardoor de gunstige sub sidieregelingen, die voor 1980 zijn afgekondigd, van toepassing zijn. In januari 1981 hoopt de bouwer met het project te kunnen be ginnen. i I F Opzet lölll O» sz r™ HJL* Ld j en Bouwplan premiewoningen aan de Kalverstraat in eindfase Initiatiefnemer voor het project waarin i Een perspectivische schets van het appartementengebouw gezien vanuit de Kalverstraat. Kinderdagverblijf kost Velsen ruim vier ton Werkgroep Theater wil deelname in Velserbad )0 90 35 90 70 90 30 I mei paalt mo- voor binet n de jaar wijze zoals svin- en na t Joe- d zjjn en en leelde terna- esties osten, en de (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Werkgroep Theater is verontrust over de eventuele invulling van het voormalige zwembad aan de Brini- ostraat. Het Velserbad, zoals het al twee jaar leegstaande gebouw nog steeds te boek staat, zal mogelijk na een ingrijpen de verbouwing als onderkomen van het Witte Tejater een nieuwe toekomst tegemoet gaan. Beenletsel. - Een 26-jarige Beverwe ker, werkzaam bij een plaatselijke trans portfirma, is maandag met een dubbele beenfractuur öpgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis na een ongeval bij de Hoogovens-sinterfabriek. De man kreeg een lading schroot tegen het linkerbeen doordat een hijsstrop brak bij laadwerk. Het bouwplan dat door de Santpoortse architect P. van Duyn op papier is gezet zal door de bouw- en exploitatiemaat- schappij Henaka worden uitgevoerd. De het kader van de Rijksbijdrageregeling Kinderdagverblijven het personeel van het dagverblijf betalen. Door het minis terie wordt niet bijgedragen in de ver- bouwingskosten. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Bij een 29-jarige inwoner van Zandvoort heeft de politie gistermor gen vijf schilderijen aangetroffen, waar van enige in april vorig jaar gestolen waren bij een inbraak in Aerdenhout. De andere schilderijen waren eind 1977 ge stolen in Haarlem. De Zandvoorter is ingesloten. (Van een onzer verslaggevers) UMUIDEN. Met het verbouwen van de voormalige Emmaschool aan de Beu- kenstraat in Umuiden-Oost tot een inter nationaal kinderdagverblijf is een be drag van 415.000 gulden gemoeid. Het is de bedoeling dat de gemeente Velsen dit bedrag voor haar rekening neemt. De gemeenteraad zal hierover in haar verga dering van september een beslissing moe ten nemen. Het ministerie van CRM zal in t I Mjato- nistan ies en legen- pleit- il. is een jn be dstad. in een \fgha- :t zijn lan de Lmeri- - en id- ?d- le- en iet ak ns wat spanningen als gevolg van het lange verblijf in de school. De buitenlanders kunnen zich tot nog toe vrijelijk buiten het gebouw begeven zonder opgepakt te wor den. „Het optreden van de politie in Vel sen is over het algemeen bijzonder soepel en sympathiek”, aldus de woordvoerder van het begeleidingsteam. elang s on- vloed 1 lan- i kri- ureau le VS inden deze ft be- meri- Ame- iwaar nigde Secretaris van de Werkgroep Theater, Kees Koffeman, is bang dat hierbij de accommodatieproblemen van vooral de kleinere amateurtoneelverenigingen buiten beschouwing worden gelaten en de deur voor hen gesloten blijft. Volgens Kees Koffeman is er onder de amateurverenigingen een duidelijke behoefte naar een schouwburg van klein formaat. Veel verenigingen is de ruimte waarvan in de Stadsschouwburg gebruik wordt gemaakt te groot. Vaak moet er noodgedwongen gespeeld worden voor een half gevulde zaal. Naast de schouwburg beschikken de vereni gingen niet over goede alternatieven. Met name de kleinere toneelgroepen vallen volgens Kees Koffeman uit de boot en moeten van de ruimte die buurthuizen en kerken bieden gebruik maken, hetgeen niet alleen organisatorische maar ook inhoude lijke consequenties heeft. „Als een toneelvereniging van een kerk gebruik maakt voor repetities en uitvoeringen dan kan men moeilijk met een experimenteel stuk voor de dag komen omdat de omgeving dit eenmaal niet verdraagt. Bovendien is zo'n gebouw tijdens „christelijke uren” niet beschikbaar. Evenals in buurthuizen moet voortdurend met roosters worden gestoeid om grond, waarop tot een ernstige brand in 1977 het bedrijf De Zaanlandse Houtim- port en de Handelsonderneming Tay- Plast waren gevestigd, wordt door een in het leven geroepen stichting van de eige naresse verworven. Deze stichting zorgt voor de uitgifte van de appartementsrech- ten aan de kopers. De appartementen worden in twee, drie en vier woonlagen opgetrokken. Op plaat sen waar het appartementengebouw in het uitzicht van omwonenden komt heeft de architect zich beperkt tot twee woonla gen met een kap. Het betreffen zogenoem de portiekflats waarbij steeds twee naast elkaar gelegen appartementen beschik ken over één trappenportaal. De bewo ners van de bovenste bouwlaag krijgen de beschikking over dakterrassen van circa 50 vierkante meter. Ook de eerste woon laag wordt van terrassen voorzien terwijl de overige verdiepingen met ruime bal kons worden uicgevoèrd. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In het bisdom Haarlem is een Vereniging voor Pastoraal Wer kenden opgericht, waarvoor nu het eerste bestuur gekozen is. Als voorzitter is Henk van Wel aange steld, medewerker van het Diocesaan Pas toraal Centrum in Haarlem. Secretaris van de vereniging is Jan van Diepen, pastor in Diemen en penningmeester is dr. Leo Aarts, pastor in De Kaag. Voorts hebben in dit bestuur zitting Henk Baars, in het dagelijks leven pastoraal werker bij het bedrjjfsapostolaat in Beverwijk, zus ter Ria Odijk, pastoraal werkster in Hil versum, Dirk Visser, diaken in Almere en drs. Hans van Zijderveld, dekenaal op bouwwerker in Alkmaar. Binnen de Nederlandse kerkprovincie van de rooms-katholieke kerk is de Ver eniging voor Pastoraal Werkenden in het bisdom Haarlem de derde in haar soort. van de A-lijn zegevierde met duidelijke voorsprong het Umuidense echtpaar Zijlstra (112). De dames Kroone-Berk- hout (108) bleken in de tweede groep het sterkste duo te zijn. In totaal hadden 34 koppels voor deze ronde ingeschreven. Zij waren over vier afdelingen verdeeld. Zestien paren speel den een dubbele Howell, acht teams vormden de B-lijn en tien combinaties maten hun krachten in de C-lijn. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 480 kg tong; 27 kisten tarbot en griet; 116 kisten kabeljauw; 2 kisten schelvis; 5 kisten wijting; 156 kisten schol; 58 kisten schar en 34 kisten di versen. Wethouder J. W. Meyer gaf dinsdagavond het startsein voor de Tour de Velsennoord, die voor het derde achtereenvolgende jaar in Velsen-Noord wordt gehouden. Na een vrij ongemakkelijke tocht bereikte de wethouder, zichzelf voorttrappelend op een loopfiets, de startlijn waar het eerste peleton fietsers ongeduldig op het startsignaal stonden te wachten. Aan de Tour de Velsennoord nemen dit jaar 112 kinderen deel, die tot en met vrijdag op het driehonderd meter lange parcours op de Grote Hout-of Koningsweg hun „peddelkrachten” de vrije loop kunnen laten. Doordat de koopsommen van de appar tementen rond de 125.000 gulden komen te liggen valt het project in de premia A- sfeer waarin gebruik kan worden ge maakt van aanzienlijke subsidies. Deze houden in dat bij intekening direct 5000 gulden belastingvrij door het rijk wordt uitgekeerd. Daarnaast ontvangen de ko pers 21 jaar lang een subsidiebedrag dat bij een bruto jaarinkomen van rond de 30.000 gulden het eerste jaar 10.900 gulden bedraagt. In totaal zal over 21 jaar een bedrag van rond de 128.000 gulden wor den uitgekeerd. De premies verminderen ieder jaar met 500 gulden. Na belastingaf trek zullen de maandlasten in het eerste jaar inclusief de servicekosten op totaal 350 gulden komen. In principe komt iedereen met een inko men boven de 18.000 gulden bruto in aan merking voor de appartementen. Het ei gen geld dat bij de koop verplicht is be draagt 100 gulden. Na drie jaar wordt het inkomen opnieuw getoetst in verband met de premie-uitkering. Neemt het inkomen toe dan wordt de subsidie verlaagd. Dit betekent dat bij een jaarinkomen van 35.000 gulden de totale maandlasten stij gen tot 485 gulden en bij 40.000 gulden zo’n 600 gulden, gebaseerd op de huidige rentevoet en inclusief de servicekosten, die ongeveer 60 gulden bedragen voor onderhoud aan de gebouwen. (Van onze bridgemedewerker) UMUIDEN. In het open zomertoer- nooi bridge van De Kennemers werd de vijfde ronde gehouden. In de eerste groep De uitslagen luiden: A-lijn (eerste groep): fam. Zijlstra 112, fam. Kramer 90, fam. De Jong 85, fam. De Vries 83, Fortgens-Bode 82, Huyg-Van der Vlugt 79, fam. De Vries (Schalkwijk) 74, Wareman-De Meij 67. A-lijn (tweede groep): Kroone-Berkhout 108, Gorter-Giessen 100, fam. Muller 95, fam. Vreeswijk 84, Kleve- Van Thiel 82, Van Sprang-De Vries 77, fam. Maagdelijn 6T, Wijers-Wijers 59. B-lijn: Kion-Pippel 94, Kauff man. Heere 93, Doomenbal-Sivers 92, Arpad- Kesting 87, Persijn-De Vries 86, Van der Kuil- Kulman 83, fam. Eyking 77, Van Kooten-Doeden 60. C-lijn: Koningstein-Van der Vlugt 137, fam. Horbeek 123, Gordijn-Handgraaf 120, Smak- man-Vonk 111, fam. Hoorn 108, Donken-Veuger 104, Wajon-Elenbaas T02, Dekker-Van der Zand 99, Need-Fatzer 92, fam. Heere 88. Prijzen in guldens. Per 1 kg: tarbot 12,10-10,62; grote tong 16,00-13,45; groot- middel tong 17,00-13,99; kleinmiddel tong 18.32- 16,37; tong één 18,12-15,54; tong twee 16.33- 15,43. Het echtpaar Zijlstra (SOC) bleek met een puntentotaal van 112 in de eerste afdeling van de A-lijn voor de andere paren onbereikbaar te zijn. Verwonder lijk is dat niet want Douwe Zijlstra is oud- bridgekampioen van Nederland. Plaats genoten, de heer en mevrouw Kramer (eveneens van BOC) die ook in de derde ronde bijzonder sterk hadden gespeeld en toen de eerste plaats in de hoogste afde ling voor zich hadden opgeëist, noteerden 90 pnt en daarmede werden zij tweede. De echtparen De Jong (BOC) en De Vries (Boekenroode) konden zich met hun der de respectievelijk vierde plaats niet voor de finale plaatsen die op 28 september in de „Wintertuin” in Haarlem zal plaatsvin den. De dames Kroone-Berkhout (De Ken nemers) vergaarden in de tweede afdeling van de a-lijn 108 pnt en werden eerste. Hun clubgenoten Gorter-Giesen (100) ne men de tweede plaats in bezit. In de B-lijn ging de zege naar Kion-Pippel (94) van De Jump. De dames Kaufftnan-Heere (De Kennemers boekten 93 pnt en dat was voldoende zich in de rij der finalisten te scharen. Koningstein-Van der Vlugt (137) en het echtpaar Horbeek (123) werden in de C-lijn respectievelijk een en twee en gaan dus eveneens naar de „Wintertuin”. Donderdagavond wordt in ’t Velserhooft de volgende zitting gehouden. Aanmelden bij mevr. Giesen (244233). Het besluit van het ministerie om steun te verlenen bij de financiering van het project is in IJmuiden met grote vreugde ontvangen. De initiatiefgroep die eind vo rig jaar bij CRM om een subsidie aanklop te, zal nu in overleg met de gemeente bezien of er mogelijkheden zijn om te komen tot een tijdelijke huisvesting van een kinderdagverblijf in bijvoorbeeld een leegstaand schoollokaal. De behoefte aan het dagverblijf is in Velsen met name in de Turkse gemeen schap groot. Veel ouders moeten om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen bei den buitenshuis werken, waardoor de kin deren tussen de wal en het schip dreigen te komen. In sommige gevallen wordt ten einde raad besloten het kroost tegen een geldelijke vergoeding onder te brengen bij Nederlandse gezinnen die zo een aar dig centje bijverdienen. Aan deze onhoud bare toestand wilde de initiatiefgroep die begin dit jaar omgezet werd in een stich ting snel een einde maken. Er zal in de Emmaschool gestart wor den met twee groepen van 15 kinderen. De stichting hoopt op korte termijn vast met een groep in een tijdelijk onderkomen van start te kunnen gaan. Al in januari was bij degenen, die zich ingezet hebben voor de realisering van het kinderdagverblijf be kend dat CRM genegen was financieel over de brug te komen. Als gevolg van een tussentijds opgelegde bestedingsbeper king bij het ministerie is de zaak echter aanzienlijk vertraagd. Het bericht uit Den Haag komt op een1 wat ongelegen moment aangezien het in verband met de vakanties moeilijk zal zijn al op korte termijn tot afspraken te ko men. De stichting zal in ieder geval probe ren twee leidsters voor het kinderdagver blijf aan te trekken, die desnoods in de noodvoorziening aan de slag kunnen. De definitieve realisering van het project zal waarschijnlijk pas volgend jaar plaats vinden. De illegalen, die inmiddels al drie maan den in de voormalige Emmaschool ver blijven, zijn ruim van te voren door burge meester Molendijk op de hoogte gesteld van de plannen. Een woordvoerder van het team dat de groep begeleidt, liet desge vraagd weten dat voorlopig gewacht wordt op de dingen die gaan komen. Tus sen de illegalen onderling ontstaan soms IJMUIDEN. De Stoomclub van Hoog ovens hervat in juli de gebruikelijke trein ritten op woensdag per stoomtrein. Extra lange treinen worden op de data 2, 9, 16, 23 en 30 juli ingezet voor een twee uur duren de rit over het bedrijfsterrein. Beginpunt is het NS-station Beverwijk. Treinkaart jes voor de speciale rit zijn hier op ge noemde data verkrijgbaar voor de tijd stippen van vertrek om tien uur 's mor gens en half een 's middags. Aanrijding. - Een 19-jarige motorrijder uit Heemskerk belandde dinsdag met een kaakfractuur in het Beverwijkse Rode Kruis Ziekenhuis na een aanrijding op de Reijndersweg in Velsen-Noord. Bij het passeren botste hij tegen een personenau to die op hetzelfde moment linksaf wilde slaan. Bestuurder van dit voertuig was een 21-jarige Duitser. andere activiteiten niet in de wielen te rijden; aldus Kees Koffeman die een middentheater zoals men bij de herinrichting van het Velserbad voorstaat als een goede oplossing ziet voor de accommodatieproblemen. Hij noemt hei ronduit teleurstellend dat de Werkgroep Theater op geen enkele wijze betrokken is bij de plannen voor het Velserbad. „Dat is kennelijk een alleenrecht van het Witte Tejater”, voegt hij toe. Vertegenwoordiger van het Witte Tejater, Jan Borst, verduide lijkte dinsdagmiddag tijdens een bestuursvergadering van de Velser Gemeenschap dat het Witte Tejater in principe nooit de deur heeft dicht gehouden voor amateurtoneel. Wel houdt het Witte Tejater volgens hem het recht voor om te bepalen wat wel of niet kan. Hij noemt daarbij het vaak conventionele amateurto neel moeilijk te combineren met de doelstelling van het Witte Tejater. Overigens is volgens Jan Borst de idee om het Velserbad als middentheater in te richten afkomstig van het Witte Tejater. Overleg over de invulling van het gebouw is slechts een zaak van wethouder Scheeper. „Maar ik ben bang dat het moeilijk zal zijn om ook voor de bedoelde amateurgroepen een plaats te vinden in het voormalige zwembad”, besluit Jan Borst. De heer J. W. van de Aar, voorzitter van de Velser Gemeen schap zegt toe dat hij tijdens een overleg met Wethouder Scheep er op 7 juli de wensen van de Werkgroep Theater, die volgens hem op het gemeentehuis al bekend zijn, nogmaals ter sprake te brengen. Nu de behandeling van de prioriteitenlijst is verscho ven zal pas in september een bsluit vallen over het Velserbad. Per 40 kg: tarbot 366-260; griet 316-236; kabeljauw één 96; kabeljauw twee 130- 120; kabeljauw drie 110-82; kabeljauw vier 106-98; kabeljauw vijf 98-80; schol één 114; schol twee 116-112; schol drie 90-84; schol vier 86-70; schelvis vier 62; wijting drie 82; schar 70-40; bot 27-25; tongschar 150; krabbepoten 148; horsmakreel 88; rode poon drie 150-44. De besommingen waren: KW 175 f 18.400; VD 18 4360; VD 19 4730; WR 13 1060; WR 75 1660; verder één Deens vaartuig de RI 541 11.500. De appartementen zijn niet alleen be doeld voor alleenstaanden. Bij de opzet is getracht door zoveel mogelijk driekamer woningen in het plan aan te brengen - 48 tegen 32 tweekamerwoningen - om te voorkomen dat overwegend alleenstaan den zich in de appartementen vestigen. Mogelijk eind 1981 zal de eerste woning worden opgeleverd. Bij grote belangstel ling voor het project wordt overwogen met de belangstellenden een voorovereen- komst af te sluiten, hetgeen inhoudt dat men tot een nader te bepalen datum recht tot koop heeft. De uitgifte vind nu al plaats via het makelaarskantoor Kwint in Santpoort-N oord. Woensdagavond kunnen de omwonen den van het voormalige terrein van de Zaanlandse Houtimport kennismaken met het bouwplan. Hierdoor wil de bou wer voorkomen dat in een later stadium bezwaren tegen de bouw ontstaan. De informatieavond wordt om 20.00 uur ge houden in de bovenzaal van café-restau- rant Royal aan de Kennemerlaan. Hier zal een maquette van het appartementenge bouw te bezichtigen zijn. twee- en driekamerappartementen zijn opgenomen is makelaar R. A. G. K. Kwint, die al eerder in opdracht van de eigena resse van het terrein, mevrouw Neute- boom uit Bergen, een bouwplan ontwik kelde. Dit plan haalde destijds niet de eindstreep. Volgens de heer Kwint liggen de kansen nu heel wat gunstiger, daar van gemeentezijde gerekend kan worden op voldoende steun om de benodigde goed keuringen voor het bouwplan op korte termijn te verkrijgen. Dit is noodzakelijk willen de toekomstige bewoners gebruik maken van de zeer gunstige subsidierege lingen, die onlangs werden afgekondigd om de verkoop van woningen te stimu leren.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5