Regionale COC-afdelingen steeds actiever Nou en Spiegeltent Trimmen in stadhuis brengt weer leven in Buurten de brouwerij Elektronen botsen Nachtshow hoop lol op de radio: ernst en boos Homo’s vieren zaterdag bevrijdingsdag 4'JÉ Vu- ’n 11 I' DONDERDAG 26 JUNI 1980 AMSTERDAM Vernederend Homo-monument f f P Een op de tien mannen en vrouwen is homoseksueel. Die negen hetero’s maken het die ene homo knap moeilijk in de maatschappij. Nog steeds acht de Vereniging tot integratie van homoseksualiteit COC een jaarlijks terugkerende ho- mobevrijdingsdag noodzakelijk. Komende zaterdag 28 juni is het weer zover. Het Roze Front, samenwerkingsverband van alle landelijke homogroepen, trekt op naar Amsterdam voor het vieren van zijn bevrijdingsfeest. Organisator Jan in ’t Hout oogt wat zorgelijk naar het zwerk, waaruit de regen dinsdag met wagonladingen te gelijk naar beneden stort. De ingang van de spiegeltent op het Museum plein is een drassige modderpoel en binnen rennen serveersters van de ene hoek naar de andere met flessen en emmers om de stralen hemelwater op te vangen. Gelukkig kan al deze nattigheid het succes van de spiegel tent niet meer in de weg staan. Voortaan elk jaar Zware straffen /ff p*. I trekt op naar de hoofdstad o* Nog erger is de situatie in diverse onder redactie van Theo van der Kaai] J I Her opbouwen van de antieke danstent duurt drie dagen. Binnen is plaats voor 500 mensen. Na een onderbreking van drie jaar staat de spiegeltent weer op het Museumplein. (Foto’s Lex van Bossen) COC-leden Diane de Conink en Reijer Breed lichten de zeven actie punten toe die tijdens de bevrij dingsdag centraal staan. „Hoofd thema van zaterdag 28 juni is ’’ho mo’s tegen gedwongen heteroseksu aliteit”, zegt Breed. „Anno 1980 is heteroseksualiteit nog steeds een hoeksteenprincipe van onze samen leving. De hele maatschappij is daarop ingesteld. Een homo, of die nu een vrouw of een man is, blijft nog steeds afwijkend. Het COC wil integratie van homoseksualiteit en werkt dus eigenlijk aan het overbo dig maken van zichzelf als bewe ging. Als homo’s zeggen wij: hete ro’s mogen er best zijn. Het kwalij- Za+erdag 28 juni wordt in Amsterdam Homobevrijdings- dag gevierd. Regionale afdelingen van het COC, politieke partijen en andere groeperingen trekken als één Roze Front op naar het Museumplein in de hoofdstad, waar om 14 uur een demonstratie begint. De afdelingen Kennemerland en Zaanstreek/Waterland verzamelen zaterdag respectievelijk om 12 uur op het station Haarlem en om 13 uur bij de Burcht in Zaandam om per trein naar Amsterdam te vertrekken. De mannen en vrouwen van deze COC-afdelingen willen duide lijk maken dat zij meer doen dan een keer per jaar tot een bevrijdingsfeest komen. Zo is de COC-afdeling Kennemerland (Ged. Oude Gracht 24. tel 325453 Haarlem) de laatste tijd meer naar buiten getreden door middel van acties. De Bloemenjongens lieten Jan in ’t Hout speelt met het idee volgend jaar twee spiegeltenten aan elkaar te kop pelen. De tent die er nu staat (was ook te zien bij het Festival of Fools) en die van 1976 (een kwart groter) zijn beide afkom stig uit Herentals en in gebruik geweest als danstent op kermissen. Ze dateren uit 1920 en zijn nog in gave conditie. De tenten zijn nu eigendom van Nederlan ders. Tot 20 juli staat de Spiegeltent op het Museumplein. Er kunnen 500 mensen in, dus plaats is er altijd wel. Hoogtepunten uit het komende programma: elke maan dagavond disco, dichters, komieken, or kesten, beatbands, rock ’n rollbands, shows en zangers. Tenslotte: de spiegel tent zou geen echte Belgische tent zijn wanneer er niet minstens vier soorten bier worden getapt. De COC-afdeling Zaanstreek/Waterland (Voorsterbeek 25, tel 168384 Zaanstad) heeft vrouwenpraatgroepen (ook in Purmerend) die erg goed draaien, algemene avonden en van zich horen en er was een lentefeest waar ook veel hetero’s kwamen. Tijdens Dodenherdenking werd een krans op de Dreef gelegd, die in tegenstelling tot andere plaatsen is blijven liggen. Junioren, senioren en middengroepen kun nen allen terecht in Haarlem. Er zijn vrouwenavonden, avonden voor gemengde groepen en speciale thema-avon- den (pedofilie, relaties, sexistische porno om maar wat te noemen). De afdeling gaat gesprekken aanknopen met ho mo-vijandige groepen, waaronder worden verstaan Youth for Christ, Leger des Heils en ook diverse bars. Diane de Conink: „Toen er ander half jaar geleden een monument voor zigeuners in Amsterdam werd onthuld zijn de gezamenlijke homo groepen gaan denken aan een soort gelijk monument. Hoe dat eruit gaat zien weten we bij god nog niet. Misschien iets levendigs met pane len die verwisseld kunnen worden. Als plek is de Westermarkt aange- Algemeen: homo, hetero of biseksueel, iedereen kan lid worden van het COC die achter de grondbeginselen staat: integratie van de homoseksualiteit in onze voornamelijk op hetero’s afgestemde maatschappij. activiteiten voor junioren én senioren. Ook in deze regio gesprekken met homo-vijandige groepen waaronder zelfs reformwinkels die de filosofie „gezond seksleven” aanhan gen, maar homofilie daarbij verfoeien. Er komt een gesprek met de politie over registratie en de voorlichting over homofilie op middelbare scholen komt goed op gang. Het Happy Homoteam Zaanstreek heeft inmiddels het volleybal len verruild voor een cursus zelfverdediging wanwege het onrustbarend toenemen van de potenrammerij. Breed:„We moeten met zo’n homos- how komen om de mensen duidelijk te maken dat homofilie geen taboe mag zijn en dat iedereen daarvoor uit kan komen. Het komt nu nog te vaak voor dat homo’s zich in deze samenleving nergens in herkennen. De Amerikaanse maatregel om homo’s uit het buitenland een visum te weigeren was vorig jaar het sein voor demonstraties in het hele land. De maatregel is nu opgeheven We houden het dit jaar rustig en komen dan volgend jaar weer met grote dingen.” De kans is groot dat de spiegeltent een jaarlijks terrugkerend fenomeen wordt in de zomermaanden. Dan weten misschien ook jongleurs, muzikanten en vuurvreters de weg naar het museumplein te vinden, want ’s middags mag iedereen zijn kun sten ten beste geven en bovendien nog met de pet rondgaan. Het wijkcentrum ligt inmiddels met de gemeente in de clinch over de toekomst van het Museumplein. Bij het Roze Front is een zwart boek in de maak over het toene mend geweld tegen homo’s. „Pot- tenrammerij” en „potenrammerij” is een toenemend verschijnsel. Ho mo’s spreken over een terreur van markt. Dat kan dit jaar niet omdat de voorbereidingstijd te kort was. Vorige maand is de vergunning pas afgekomen. De veel te brede weg slaat nergens op (Amsterdammers noemen deze plaats de kortste snelweg van Europa) en kan veel smaller. Het Museumplein kan dan weer zijn vroegere functie terugkrijgen van ijs baan en plaats waar circussen worden gehouden. landen in de wereld waar zware straffen staan op uitingen van ho moseksualiteit. Extreme straffen van meer dan tien jaar gevangenis straf voor het onderhouden van ho moseksuele relaties krijgen inwo ners van Bangladesh, Jamaica, Pa kistan, Sri Lanka. Maar dichter bij huis: in Ierland kunnen mannen levenslang krijgen voor anaal con tact. In 27 van de 50 staten van de VS is homoseksualiteit nog geheel verboden, en op papier staan er zware straffen op, evenals in Rus land waar homo’s naar werkkam pen in Siberië worden gestuurd. Sinds Khomeiny in Iran aan de macht is zijn er al tientallen homo fiele mannen door het vuurpeloton gedood. Na een afwezigheid Van drie jaar siert de antieke, uit het Belgische Herentals af komstige, kermistent opnieuw de kale grasvlakte tussen Rijksmuseum en Con certgebouw. In 1975 en 1976 stond het ding daar ook maar geluidsoverlast stond een nieuwe vergunning in de weg „Ik had al bijna opgegeven om het nog eens te organiseren,” zegt Jan in ’t Hout, „maar het wijkcentrum heeft de boel weer aangeslingerd. De vergunning is toch ver leend, we hebben volgehouden ondanks nogal wat moeilijkheden. „De gemeente vond de geluidshinder voor de aan het plein gelegen Boerhaavekliniek onaan vaardbaar. Daar is iets op gevonden. Op gestapelde containerbakken vormen een geluidswal waardoor de rest van het plein minimaal gehinderd wordt. Pikant detail: de containers zijn gratis ter beschikking gesteld door de firma Icova, het bedrijf dat berucht is door de geluidshinder die het zelf in Amsterdam Noord produceert. De firma bedacht deze geste om zich ook eens van een goede kant te laten bekijken. In de Spiegeltent kan iedereen vanaf ’s middags twaalf uur gratis terecht, ’s A- vonds bedraagt de toegang 3,50 omdat er dan voorstellingen op het programma staan. Jan in 't Hout: „Er is elke avond levende muziek of cabaret. De vorige keer waren er grote trekkers zoals een flipper- toemooi, schaaktiendaagse en boeken- Een thema dat door de vrouwen is aangedragen voor bevrijdingsdag is pornografie. Diane de Conink: „Het is begonnen met een porno- blaadje dat de geheime adressen ging publiceren van Blijf-van-mijn- lijf-huizen in het land. Zij deden dit uit een soort angst omdat de invloed van het feminisme steeds sterker wordt. Het is een typische uiting van de manier waarop mannen vrouwen onderdrukken. Over por nografie heeft men nogal eens een verkeerd beeld. Bloot op de voor plaat van de Nieuwe Revu is geen pornografie. Wel pornografisch zijn foto’s waarop vrouwen in vernede rende situaties zijn afgebeeld, zoals verkrachtingsscènes. verschilt van gemeente tot gemeen te. In Den Haag kan de ontmoeting iets langer duren: zes minuten. Reij er Breed: „Door onderdrukking van homoseksuelen zijn er nog steeds mannen bang herkend te worden en durven daarom niet naar homoclubs, sauna’s en bars. Zij zijn dus aangewezen op dit soort plaatsen om toch anoniem contac ten te hebben”. Ook de registratie van personen door de politie schiet het Roze Front in het verkeerde keelgat. Er worden nog steeds lijsten gehan teerd waar een politieman een kruisje kan zetten achter „zigeu ner”, „schandknaap” of „homo”. De bewoners van Amsterdam- Oost en de directie van het aldaar gelegen Instituut voor Kernphy- sisch Onderzoek (IKO) zijn be paald niet nader tot elkaar geko men sinds de laatste confrontatie enkele weken geleden. Het al ja- ren aan de Ooster Ringdijk gele gen IKO gaf indertijd weinig ruchtbaarheid aan de uitbreiding van het instituut met een zoge naamde lineaire versneller, een gi gantisch apparaat dat elektronen op bepaalde stoffen laat botsen waardoor radioactieve straling vrijkomt. Deze straling wordt te gengehouden door metersdikke betonwanden. „Een absoluut veili ge situatie”, aldus de directie van het IKO, dat op korte afstand van de woonwijken Indische Buurt. I Het is een willekeurige greep uit het onrecht waarmee homofielen over de gehele wereld geconfron teerd worden. Uit dit besef van on recht, daarbij ook terugdenkend aan de slachting onder homofielen tijden de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers, is de 'gedachte geboren voor het oprichten van een homo-monument in Amsterdam. ke is alleen, dat iemand die ontdekt dat hij of zij homo is, dus eigenlijk „anders”, in de kou blijft staan in de heteromaatschappij Gedwongen heteroseksualiteit ziet het Roze Front vastgelegd in de Algemene Politieverordening (APV) van elke gemeente. Mannelij ke homo’s voelen zich gediscrimi neerd door de regel dat een langer verblijf dan vijf minuten (geldt voor Amsterdam) in een openbare toilet- gelegenheid strafbaar is. De tijd Dat willen wij proberen te veran deren. Aan de vooravond van de lande lijke demonstratie vanaf het Mu seumplein in Amsterdam brengt de VPRO in de nacht van vrijdag op zaterdag een zeven uur durende ”homo-nacht-show”, te beginnen om middernacht. Naast het behan delen van de thema’s van bevrij dingsdag is er ook een hoop lol te beleven: gesprekken uit de nacht- sauna, lesbische nuziek, flikker- trambestuurders van het Gay VB, The Hard Softies en spannende ver halen. Watergraafsmeer en Diemen gele gen is. Met het fanatisme waar mee de elektronenversneller op 6 juni aan het bombarderen is ge slagen, zijn de bewoners, verenigd in de Anti Radioactiviteitsgroep, een informatiebombardement be gonnen om te trachten de activi teiten van het IKO aan banden te leggen. „De lineaire versneller is een van de grootste stralingsbron- nen van Nederland”, zo zeggen de bewoners. „De gammastralen worden grotendeels door de be tonnen afscherming tegengehou den, maar de neutronen dringen door de betonnen afscherming heen en komen verzwakt in de buitenlucht terecht”. Een mens mag 150 millirem straling per jaar oplopen. Aan de hand van notulen van de ondernemingsraad van het IKO en rapporten komen de be woners tot een straling in de om geving van 400 millirem, wat vol gens deskundigen „een meetbare schade aan de gezondheid” bete kent. Die schade aan de gezondheid wordt in Amerikaanse rapporten als volgt benoemd: verhoging van de kans op kankergezwellen, leu kemie en afwijking in het nage slacht. De bewoners voeren ver der bewijzen aan dat door de radi oactieve straling tritium wordt ge vormd in het grondwater. Hiervan zijn minimale hoeveelheden al voldoende om een mens ongenees lijk ziek te maken. „De angst voor radioactiviteit van het IKO is ongegrond”, zo zegt dr. J. Oberski, staflid van het insti tuut zonder blikken of blozen. Oberski verwijst hiervoor naar een onlangs gereedgekomen rap port van prof. dr. Boeker, hoogle raar aan de VU in natuurkunde, vice-voorzitter van de PSP en voorvechter van de afschaffing van kernbewapening. Boeker vindt dat er bij de bewoners geen reden tot grote bezorgdheid hoeft te bestaan gezien de uitvoerige veiligheidsmaatregelen. De prof zegt wel de veiligheidsrapporten van het IKO kritisch gevolgd moe ten worden. Het transport van ge vaarlijke stoffen vanuit het insti tuut naar Petten zou geen noe- menswaardige gevaren opleveren. De directie van het IKO is gaan glimmen bij het zien van het rap port van Boeker, vooral omdat deze prof door de verontruste buurtbewoners zelf gevraagd is de zaak op veiligheidsaspecten te on derzoeken en daarover zijn me ning te geven. Toch blijft de Anti Radioactiviteitsgroep verre van gerustgesteld. „Onschuldig weten schappelijk kernonderzoek be staat niet”, zo zeggen de omwo nenden, die deze week een demon stratie hielden voor het instituut om totale sluiting van het IKO te bevorderen. hetero’s. Reijer Breed: „Het vari eert van onfrisse uitspraken en re gelrecht fascistische teksten tot per soonlijke aanvallen op mensen. Er komen steeds vaker berichten over invallen in homobars, waarbij iedereen in elkaar wordt geslagen. Dat gebeurt overal. Pas was er in De Meervaart in Amsterdam een voorlichtingsmanifestatie. Leden van het COC zijn daar in elkaar geslagen. Het is ons opgevallen dat het erger is geworden na de film „Spetters”, waar lustig op homo’s ingeramd wordt.” Een internationaal thema van de homobevrijdingsdag is mensen rechten. De immigratiewetgeving is sinds 1927 niet veranderd in Ameri ka. Dat betekent dat vrouwen en mannen met „seksueel afwijkend gedrag” de VS niet inmogen. De wet verstaat daar homofielen onder. Wie een visum aanvraagt en eerlijk zijn of haar geaardheid opgeeft hoeft er niet op te rekenen dat dat visum verstrekt wordt. De wet is een tijdje niet fanatiek toegepast, daarna willekeurig met een hoogte punt in 1979. De stilte rondom het te bouwen complex van stadhuis en opera op het Waterlooplein is weer even verbroken. Het architectenteam heeft tekeningen opgehangen in het oude Amsterdamse stadhuis waarop redelijk te bekijken is hoe alles eruit gaat zien. Het ambtena renkorps mag commentaar leve ren, waarna eind augustus defini tieve besluiten vallen over het to taalplan. B. en W. hebben al laten weten dat ze dik tevreden zijn. Opvallende details uit de schep ping van de heren Holzbauer, Bij voet en Holt zijn een landings plaats voor helicopters, een trim- zaal voor ambtenaren en een kin derdagverblijf. Er komt een on dergrondse garage voor 400 auto’s en een directe toegang naar de metro. Het operagedeelte krijgt 1600 zitplaatsen. Vaste gezel schappen zullen zijn de Neder landse Operastichting, het Natio nale Ballet en het Nederlands Bal- letorkest. Ook andere gezelschap pen kunnen op het Waterlooplein terecht. De opera, ook muziekthe ater genoemd, komt in 1985 klaar, het stadhuis een half jaar laten. De totale kosten bedragen 235 mil joen gulden. wezen. Het monument zal zeker geen zieligheid worden op een sok- keltje. We denken eerder aan een waarschuwend teken naar de toe komst toe”. De gemeente heeft medewerking toegezegd aan de verwezenlijking van het homo-monument op de Westermarkt, er is een speciale stichting in het leven geroepen, een jury beoordeelt ontwerpen, alleen de benodigde 150.000 is nog lang niet bij elkaar. Daartoe wordt een actie in het hele land gevoerd. Steeds meer homofiele mannen en vrouwen weigeren nog langer hun geaardheid te verstoppen. Zij stellen zich radicaler op, worden strijdbaar en actief in homo-eman- cipatiegroepen. Sommige homo’s hebben het met de gevoerde acties wel eens moeilijk. „We stellen ons buiten de maatschappij”, zo wordt gezegd. Reijer Breed: „Dat klopt, we stellen ons buiten de hetero maatschappij”. Op vrijdagochtend draait al een tijdje het radiopro gramma „de homoshow”. Geen pro gramma waarin heterofiele inter viewers homo’s ondervragen, maar een programma dat gemaakt wordt „voor en door potten en poten”. ’t Roze Front Het Instituut voor Kernfysisch On derzoek in Amsterdam-Oost. X-*’

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11