Besluit op conferentie in Anakara n Moskou: dialoog met Onderzoek naar nieuwe energie te bescheiden Zondag toch verkiezingen in Bolivia Populariteit Carter op dieptepunt VS niet uitgesloten achtergrond Over kwestie-Afghanistan in Zuid-Afrika Energiebureau ontevreden in rapport debat over Oost-Jeruzalem bisschoppen In Joegoslavië 120 veroordelingen wegens terreur Paus uitgenodigd door Westduitse Loonsverhoging zwarte arbeiders V-raad hervat 1 3 DONDERDAG 26 JUNT 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND kte ten ten ee -3 »P •gie ■ind- >nin- M. ngs- An- Op stel- idu- i de een ver teld, ner- ng Intensiever contact (Van onze redactie buitenland) tussen NAVO landen (Van onze redactie buitenland) id 4 n af- over deze ihter i elk In de afgelopen vijf jaar zijn de uitga ven voor energie-onderzoek van de IEA- landen reëel met 130 procent gestegen. Het rapport noemt dit een betrekkelijk bescheiden stijging. Wanneer de uitgaven van de Verenigde Staten buiten beschou wing worden gelaten bedraagt het percen tage slechts 57. De reële bestedingen van Canada en Groot-Brittannië zijn het afge lopen jaar zelfs met ongeveer vijf procent afgenomen. Wanneer men rekening houdt met de inflatie is de Britse begroting voor energie onderzoek op het ogenblik kleiner dan in 1974. Het Amerikaanse Congres zal de uitgaven voor volgend jaar in het gun stigste geval op het huidige peil houden. Dit staat in een gisteren gebubliceerd rap port van het Internationaal Energie Bu reau (IEA) óver de ontwikkeling van tech nologie voor de energievoorziening. Bij het IEA zijn 21 niet-communistische indu strielanden aangesloten. Het IEA is ingenomen met het besluit van West-Duitsland om ongeveer een mil jard dollar te besteden aan de ontwikke ling van technieken voor de omzetting van kolen in vloeibare of gasvormige brand stoffen. Ook het gezamelijke project van de Verenigde Staten, West-Duitsland en Groot-Btittannië voor de omzetting van kolen in het Engelse Grimethorpe is bij het bureau in goede aarde gevallen. De ongeveer 2 miljoen kiezers in het Zuidamerikaanse land moeten een keu ze maken uit kandidaten uit alle geledin gen van extreem links tot aan nazi-ach- tig rechts en uit vertegenwoordigers van de Indiaanse bevolking. Ongeveer 75 percent van alle Bolivianen is Indiaans of van gemengd bloed. Bijna 2700 kandi daten van zo’n 65 partijen wedijveren om de 157 zetels in het Congres (27) en in het Huis van Afgevaardigden (130). Waarnemers in de Russische hoofdstad wijzen erop, dat Moskou in de verklaring weliswaar Carters voorstellen voor oplos sing van de crisis van de hand wijst, maar tegelijkertijd de deur voor toekomstige onderhandelingen niet volledig sluit. In het Russische commentaar op Car ters voorstellen wordt gezegd dat de VS niet werkelijk geïnteresseerd zijn in oplos sing van de Afghaanse crisis. „Carters voorstel is opzettelijk vaag en de inhoud is absoluut onduidelijk”, aldus commenta tor Joeri Kornilov van het officiële Russi sche persbureau TASS. Eenerzijds doet Washington alsof het de crisis wil beëindigen, anderzijds gaat het een antwoord op constructieve voorstel len van Afghanistan voor overlegd uit dè weg, aldus de commentator. Nog deze maand eisten de strijdkrach ten dat de verkiezingen met een jaar werden uitgesteld en dreigden zij met Ondanks de delfstoffen als tin, lood, olie, gas, koper, zilver en goud kan het zijn inwoners nauwelijks te eten geven. Meer dan de helft is analfabeet. In de ruim anderhalve eeuw onafhankelijkheid zijn bijna 190 staatsgrepen gepleegd. Bekend is, dat alleen deze maand al zeven Kroatische nationalisten en acht leden van de etnisch Albanese minder heid, tot gevangenisstraffen tot 15 jaar zijn veroordeeld. De minister zei, dat zich sinds begin 1979 geen terroristische incidenten in het land hebben voorgedaan. Herljevic gaf geen bijzonderheden over de ver oordeelden. Overigens heeft Roemenië zich gisteren uitgesproken voor volledige terugtrek king van de Russen uit Afghanistan. Het Witte Huis volgt een zorgvuldige strategie om nog voor de conventie de strijd tussen Carter en Kennedy te ont doen van rampzalige elementen van ver deeldheid. Maar Kennedy heeft id gezegd dat wat er nu is geproduceerd nauwelijks recht doet aan de democratische tradities. Niettemin heeft Carter op het punt van de sociale zorg aan Kennedy enigszins willen toegeven. De republikeinse kandidaat heeft giste ren een plan aangekondigd voor een grote belastingvermindering, om de gevolgen van wat hij noemde de ernstigste recessie van de laatste halve eeuw op te vangen. In doorsnee zou dit neerkomen op belasting verlaging met 10 procent. Ongebruikelijk was het dat Reagan het Congres opriep nu reeds actie in die zin te ondernemen zodat de korting op 1 januari van het volgend jaar kan ingaan. Inmiddels laat het Witte Huis de laatste dagen doorschemeren dat een belasting vermindering zeer waarschijnlijk is, hoe wel Carter tot zeer kort geleden zo’n maat regel nog verwierp. In Carters gebrek aan nationale aanhang speelde de zwakke eco nomische situatie evenzeer een rol als ontevredenheid over het buitenlands be leid. Carters Europese reis, die hem op de Amerikaanse televisieschermen en in de kranten toonde als evenknie van rege ringsleiders die in de VS wèl als staatslie den worden erkend, heeft hem in de opi- nie-onderzoekingen tot nog toe niets opge leverd. eft iel ak ap ■n al de De >e- el- >te van eeft fen- cla- nee tere hti- ïde- oos kan oor 30 op !ede 1OU- de sba- roor nen rijk, 'est- iige de (Van onze redactie buitenland) NEW YORK7JERUZALEM. De Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties heeft vanmiddag het dinsdagavond ver daagde debat hervat over de beschuldi ging, dat Israel het arabische Oost-Jeruza lem officieel wil inlijven. Verwacht wordt, dat vandaag een ont- werp-resolutie wordt ingediend, waarin dit wordt veroordeeld. am- erd ei- rag ge- >rd- i de nog het ge- le ien de ol- an- ide ten lat 3V en de aar jen ge- fde ige ren eer vas EG an- lap te- e- n- et n- le er m .■r- Het IEA maakt in zijn kritiek een uitzon dering voor Nieuw Zeeland en Spanje. Het beleid op het gebied van energieon derzoek is in die landen goed gecoördi neerd en er is daar sprake van een totale energiestrategie. Ook in Zweden gaat het de goede kant op. Verder heeft Japan volgens het rapport opmerkelijke vooruit gang geboekt bij het opvolgen van het advies van het IEA uit 1978 om meer te De kwestie van de modernisering van de NAVO-kemwapens is in Ankara alleen aan de orde gesteld door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Not- homb. Hij verklaarde dat zijn regering nog geen beslissing heeft genomen over de opstelling van Cruise-raketten op Bel gisch grondgebied. België wil wellicht op nieuw' een half jaar om hierover een be slissing te nemen, aldus de bewindsman. Ze zijn met name, aldus waarnemers, op het politieke vlak dichter bij elkaar geko men dan ooit. Onderlinge meningsver schillen eft ruzies zijn terzijde geschoven en men heeft zich gevonden in een gema tigde maar afwijzende houding tegenover de Sovjet-Unie. Het internationale beleid van Moskou wordt duidelijk afgewezen. Tegelijkertijd vinden de NAVO-landen dat de communicatiekanalen met de Sov jet-Unie open moeten blijven. Bolivia met zijn 6,5 miljoen inwoners is evengroot als de 6 oorspronkelijke lidstaten van de Europese Gemeen schap. Het wordt als een van de armste landen in Latijns-Amerika beschouwd. van compromis Walter Guevara Arze aan tot interim-president met de op dracht nieuwe verkiezingen voor te be reiden. Zijn regering duurde tot 1 no vember toen het leger de macht overnam en kolonel Natusch Busch zich zelf tot president uitriep. Hij maakte slecht 16 dagen vol en moest toen aftre den onder druk van de meeste politici, de vakbeweging, studenten, arbeiders, een groot aantal officieren en andere landeh. Meer dan 200 mensen kwamen' om het leven tijdens heftige straatge vechten in La Paz voordat Natusch werd gedwongen af te treden. In zijn plaats benoemden leger en parlement Me vrouw Lidia Gueiler tot interim-presi dent. In de analyse van Robert Strauss, de democratische campagneleider, doet Ken nedy’s volhouden de democrateiji meer kwaad dan Andersons geïnspireerde po gingen om een politieke factor van beteke nis te worden. Andersons inspanningen zijn, zei hij, als een blok ijs: als het war mer wordt in de zomer, wordt het kleiner. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Muskie heeft gisteren in Ankara informele gesprekken gevoerd met de Turkse premier Demirel en met de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Mitsotakis, teneinde beide landen dichter tot elkaar te brengen. Volgens diplomatie ke bronnen zijn er tekenen dat er een nieuwe dialoog tussen Griekenland en Turkije komt. Muskie zei gisteren dat „al le partijen” graag zien dat Griekenland zich weer aansluit bij de militaire vleugel van de NAVO, waar het in 1974 uitstapte na de Turkse invasie op Cyprus. Turkije heeft zich aanvankelijk krachtig verzet tegen hernieuwde aansluiting van Grie kenland bij de NAVO, maar liet onlangs weten dat dit een zaak van de NAVO en van Griekenland is. De Grieken zelf zijn bereid weer tot de NAVO toe te treden als Turkije een aantal concessies doet ten aanzien van de aanspraken die het maakt op de Egeïsche zee. Volgens het rapport moeten de landen die redelijk in hun eigen energiebehoeften kunnen voorzien niet minder aan het ont wikkelen van vervangingsmiddelen voor olie besteden dan het gemiddelde binnen het IEA. Tegen de tijd dat het huidige onderzoek vruchten begint af te werpen zullen namelijk alle IEA-landen te maken hebben met een ernstige vermindering van het energie-aanbod. Tijdens het NAVO-Overleg is duidelijk geworden, dat de tweede vèrvolgconfe- rentie van „Helsinki” over veiligheid en samenwerking in Europa, deze herfst in Madrid geen gemakkelijk start zal heb ben. Er zullen in Madrid harde woorden worden gesproken aan het adres van Mos- BELGRADO. Sinds begin vorig jaar zijn in Joegoslavië 120 mensen veroordeeld wegens staatsgevaarlijke activiteit of het beramen van terreu racties. Dit is gisteren in het Joegosla vische parlement meegedeeld door de minister van Binnenlandse Zaken, Franjo Herljevic. De NAVO-landen hebben sceptisch ge reageerd op de aankondiging van de Sov- jet-Unie dat 10.000 man Russische troepen en 108 tanks worden teruggetrokken uit Afghanistan. De NAVO-landen vinden dat de Sovjet-Unie zich volledig moet te rugtrekken uit dat land. Niet uitgesloten is dat evenals vorig jaar, niemand de benodigde 50 pet van de stemmen krijgt, waarna een nieuwe patstelling volgt. Waarnemers geloven echter dat de politici een lesje hebben geleerd uit de gebeurtenissen van vorig jaar en bereid zijn tot afspraken. Toen na weken van gekibbel het parlement niet tot een besluit over een president kon komen, wees het Congres bij wijze (Van onzë redactie buitenland) MOSKOU-WASHINGTON. De Sovjet-Unie heeft gisteren de voorstellen van president Carter voor een overgangsregeling in de kwestie-Afghanistan „opzettelijk vaag” genoemd, maar een dialoog over deze voorstellen niet met zoveel woorden van de hand gewezen. Hoewel niemand haar veel kans gaf lijkt het erop dat mevrouw Gueiler haar opdracht gaat vervullen en straks de regering overdraagt aan een gekozen president. Zij heeft haar jarenlange poli tieke ervaring vanaf het begin hard no dig gehad. Naast de economische pro blemen van het land, bleef de dreiging van een militaire staatsgreep bestaan. Die cijfers zijn lager dan die van de peilingen kort voordat 53 Amerikanen in Teheran werden gegijzeld, een gebeurte nis die vervolgens leidde tot een kortston dige stijging van zijn populariteit, als sym bool van nationale eenheid in tijden van rampspoed. Wat Carters kansen op herverkiezing aangaat leert het onderzoek van de New York Times en CBS, dat Reagan in een wedloop naar het Witte Huis met Carter als enige mededinger 47 procent van de stemmen zou krijgen tegen Carter 37. Als Anderson ook meespeelt als onafhankelij ke kandidaat wint Reagan met 41 procent tegen 30 procent voor Carter en 18 pro cent voor anderson. Politieke waarnemers in de VS echter hechten aan de cijfers van dit moment weinig betekenis. Carter bijvoorbeeld lag in 1976 ver voor op Gerald Ford, maar de uitslag gaf hem maar net aan de overwin ning en in het algemeen denkt men dat de kiezers in het najaar hun opvattingen zul len wijzigen wanneer Ronald Reagan, de republikeinse conservatief, niet langer kan volstaan met de vaagheden die hem moeiteloze overwinningen in de voorver- kiezingen hebben opgeleverd. n de ntra- ning Voor de onafhankelijk kandidaat John B. Anderson levert het cijfermateriaal de zekerheid op dat hij bij de Amerikaanse kiezers niet genoeg bekend is. Driekwart van de ondervraagden wist over hem niets slechts te vertellen, maar 80 procent kon omtrent deze politicus van republikeinse huize, evenmin iets goeds meedelen. Kennelijk moet Reagans aanhang zich zelf nog vinden. Want bij degenen die nu op hem zouden stemmen zijn tegenstan ders van een grondwettelijk verbod van abortus, hetgeen hij wil voorstellen, voor standers van het grondwetsamendement dat mannen en vrouwen gelijk berechtigt, waar Reagan al evenzeer tegen is. Maar in het algemeen komt Reagan er nu beter af dan voorheen, misschien wel omdat hij minder dan de andere kandidaten met duidelijke programmapunten is te identi ficeren. Hij zei ook dat Russisch gezinde groepen en personen in binnen- en buitenland aandringen op buitenland se inmenging in de zalmen van Joegosla vië. De veiligheid van de staat was echter verzekerd. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Volkswagen, Ford, General Motors, de Zweedse kogel- lagerfabrikant SKF en acht Zuidafri- kaanse staal-, leger- en auto-onderdelen- bedrijven hebben dinsdag met een ak koord over loonsverhoging met hun zwar te arbeiders, voorkomen, dat een uiterst explosieve situatie in de steden Port Elisa beth en Uitenhage tot uitbarsting kwam. Gisteren hervatten de zwarte stakers in dit industriegebied van de Oostkaap, waar eind vorige week nog fel werd ge vochten met de politie, het werk. Hun lonen en andere arbeidsvoorwaarden worden met twintig tot dertig procent verbeterd, zodat zij wat betreft de belo ning wat inlopen op de blanke arbeiders, die in de auto-industrie in Zuid-Afrika tweemaal zoveel per uur verdienen als hun zwarte collega’s. Alleen bij de Amerikaanse bandenfa briek Goodyear in Uitenhage werd giste ren nog gestaakt. Voor de poort trad de politie met traangas en honden op tegen ongeveer 800 stakende zwarte arbeiders. In Hammanskraal, 150 kilometer ten noorden van Pretoria, zou een mandenfa- briek 300 blinde zwarte werknemers heb ben ontslagen, omdat ze meer loon vroegen. Onder druk van het parlement en de machtige vakcentrale COB stemde het leger ermee in de verkiezingen door te laten gaan. De vraag echter blijft wat zij gaan doen als de uitslag hem niet zint of er geen duidelijke overwinnaar uit de bus komt. Belangrijke factoren, waar mee de opperbevelhebber van het leger generaal Luis Garcia Meza rekening te houden heeft, zijn de volksmacht, geor ganiseerd in de COB onder leiding van Juan Lechin en de internationale steun (met name Andes-Pact en de Verenigde Staten) voor het democratische proces in Bolivia. Deze factoren hebben ook een grote rol gespeeld bij het aftreden van Natusch in november. Zoals bekend heeft president Carter dinsdagavond in Belgrado verklaard dat de VS bereid zijn in te stemmen met een „overgangsperiode” voor Afghanistan. Een hoge Amerikaanse functionaris ver duidelijkte later dat deze overgangsperio de is bedoeld om de Russen de kans te geven zich terug te trekken uit Afghani stan, onder de garantie van de VS dat de Russische „legitieme veiligheidsbelan gen” in Afghanistan zullen worden geres pecteerd. „Wij hebben er begrip voor dat de Sovjet-Unie Afghanistan niet veran derd wil zien in een „anti-Russische voor post” zodra de Russische troepen het land hebben verlaten”, aldus deze functionaris. (Door onze redacteur in de Verenigde Staten Henk Kolb) WASHINGTON. De waardering van de Amerikaanse kiezers voor president Carter is tot een ongekend dieptepunt gezakt. Nog slechts 20 procent van de ondervraagden is te vreden met zijn buitenlands beleid en maar 30 procent vindt dat hij in het algemeen een aanvaardbare presi dent is. een staatsgreep als de Amerikaanse am bassadeur in La Paz, Weissman niet werd uitgeleverd. Zij beschuldigden hem van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Bolivia. Zijn ver grijp was dat hij juist een militaire machtsovername zou hebben voor komen. Senator Edward Kennedy is politiek voor dit jaar vrijwel uit het gezicht ver dwenen. In de afgelopen dagen hebben de democraten langdurig vergaderd over hun partijprogramma, dat doorgaans voor een president een nauwelijks binden de richtlijn betekent, maar in elk geval de partij gezicht geeft. Op vrijwel alle punten hebben Kennedy’s woordvoerders de strijd verloren. Alleen op het punt van een verminderd aandeel van nucleaire ener gie in de totale voorziening hebben zij enigszins hun zin gekregen. (Van onze redactie buitenland) ANKARA. De ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO- landen hebben gisteren in Ankara afgesproken elkaar voortaan beter en sneller te raadplegen als zich politiek moeilijke situaties voordoen, zoals de kwestie-Afghanistan. Een besluit waarvoor met name minis ter van der Klaauw van Buitenlandse Zaken zich in Ankara sterk heeft gemaakt. Volgens waarnemers demonstreerden de NAVO- landen gisteren een opmerkelijke eensgezindheid. kou, zo wordt algemeen verwacht. Minis- ter van der Klaauw van Buitenlandse Za ken zei te verwachten dat de toetsingscon ferentie in een „ijzige atmosfeer” zal wor den geopend. BONN. De Westduitse bisschoppen hebben paus Johannes Paulus II officieel voor een bezoek uitgenodigd, zo is giste ren in Bonn meegedeeld door het secreta riaat van de bisschoppen. Rome heeft nog niet gereageerd op de uitnodiging. Volgens enkele Westduitse kranten zou de paus de Bondsrepubliek kunnen bezoe ken tussen 14 en 17 november van dit jaar. De kwestie-Afghanistan was gisteren het hoofdthema van de besprekingen. Se- cretaris-generaal Luns van de NAVO zei in Ankara dat de Russische invasie het politiek-strategische klimaat radicaal heeft veranderd en het vertrouwen dat noodzakelijk is voor een harmonieuze ont wikkeling van de Oost-West betrekkingen, zodanig heeft geschokt dat „positieve stappen van de Sovjet-Unie noodzakelijk zijn om het te herstellen”. Luns zei dat het Westelijk bondgenootschap drie taken heeft: versterking van zijn defensief ver mogen, het openhouden van de communi catiekanalen met de Sovjet-Unie „voor een realistisch gesprek” en het versterken van de. solidariteit en samenhang binnen het NAVO-bondgenootschap. Ondanks de dreigende geluiden van de militairen, een bekend verschijnsel in de geschiedenis van het land, gaat Boli via zondag voor de derde maal in drie jaar een poging doen een stabiele bur gerregering te kiezen. In 1978 werden de verkiezingen door het hoogste kiescolle ge geannuleerd nadat bedrog was gecon stateerd voor en tijdens het tellen van de stemmen. Bij de „eerlijkste verkiezingen in de geschiedenis van het land” in 1979, kreeg geen van de kandidaten voor het presidentschap de benodigde absolute meerderheid waarna het Congres de cri sis oploste door een interim-president te benoemen. De 3 kandidaten voor het president schap met de beste kansen zijn dezelfde als die vorig jaar de meeste stemmen behaalden. Het zijn Hernan Siles Zuazo van de Centrumlinkse Democratische Volksunie (UDP), Victor Paz Estenssoro van de gematigde Nationalistische Revo lutionaire Beweging (MNR) en generaal Hugo Banzer van de rechtse Nationalis tische Democratische Actie (ADN). Alle drie zijn al eerder staatshoofd van Boli via geweest, Paz Estenssoro zelfs drie keer. In 1952 leidde hij de nationalisti sche revolutie waarbij de tinmijnen wer den genationaliseerd en het grootgrond bezit onder de boeren werd verdeeld. Siles Zuazo was president van 1956 tot 1960 en leidt een linkse coalitie binnen de UDP. Hij kreeg vorig jaar bij de verkiezingen de meeste stemmen van de drie, namelijk 35 net. Generaal Hugo Banzer regeerde van 1971 tot 1978 Boli via met harde hand. doen aan onderzoek op de terreinen van fossiele brandstoffen, windenergie, en energiewinning uit biologisch materiaal. De ministers yan Buitenlandse Zaken kiezen positie voor het NAVO-familiekiekje. In het midden secretaris-generaal Luns, rechts naast hem de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Muskie. Luns benadrukte gisteren, dat de NAVO politiek zal moeten optreden overal waar dat mogelijk is, maar dat het militaire gebied van de NAVO niet wordt uitgebreid. PARIJS (Reuter). De westerse landen besteden nog steeds te weinig geld aan de ontwikkeling van nieuwe methoden voor het gebruik van kernenergie, de omzetting van kolen in vloeibare of gasvormige brandstoffen en de toepassing van wind- en zonne-energie. De laatste weken voor de algeme ne verkiezingen die zondag in Boli via worden gehouden, hebben kleur gekregen, niet door de campagnes van kandidaten maar door het drei gen van de strijdkrachten met een staatsgreep, door een mislukte moordaanslag op president me vrouw Lidia Gueiler van een dron ken kolonel en door het feit dat zo’n 60 tot 70 partijen meedoen en er 12 presedentskandidaten zijn, onder wie 5 oud-presidenten. O

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3