I r Voor opvolging vice-voorzitter Zeeleeuwbaby doodgegooid Bomexplosie verwoest Frans toeristenbureau Hulp bij zelfmoord niet meer straffen DamiatePers 9 KW I Weer aanslagen in Spanje aangekondigd FNV-secretariaat Akkoord over voor werklozen Sloop van huizen in Lekkerkerk ANWB wil eind toch niet nodig Maand cel voor desertie naar leger Haddad Discussienota euthanasiestichting: IJmuider Courant Beleidsraad FNV achter CAO’s Koffieverdachte Besluit over Postbank in enkele weken Inschrijfgeld universiteiten Massagraf in India ontdekt aan testprogram in vakantietijd gaat ook in hoofdstad vrijuit Stichting KNIL: 7500 „grote stap voorwaarts Broer moordenaar King verdacht van aanslag Strijd aan grens Thailand geluwd meldingsplicht van vacatures later omhoog h L *7 H J DONDERDAG 26 JUNI 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND D X de pe va zo sti ve Gi pe gr di he dr tn ve m ve wi c ci B K rr s] A C n P b 4 De stichting maakt onderscheid tussen „crisis-zelfdoding” en „balans zelfdoding”. Het overgrote deel van de zelfmoorden (97 procent) zoals die thans worden gepleegd, valt onder de eerste categorie. Het gaat bij crisis-zelfdoding om ting. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Raad van State heeft vorige week' twee van zijn leden, de PvdA’er Van der Hoeven en de CDA’er Veringa, voorge steld als kandidaten voor het vice-president- schap van de Raad. Voorkeur Raad van functie van vice-president. Zij moeten nevengeschikt worden •T. 155,00 De stichting denkt, dat als zelf moord bespreekbaar wordt gemaakt en hulp daarbij van bijvoorbeeld een „gruwelijke zelfdodingen” afneemt. Een weloverwogen zelfmoord staat baar iemand vanuit een voor hem blijvend ondraaglijke situatie het voor en tegen van doorleven heeft QUINCY (AFP). John Ray, de broer van James Earl Ray, die in 1968 Martin Luther King vermoordde, is in de VS aangehouden in verband met de aanslag eind vorige maand op de zwarte leider Vemon Jordan. Agenten van de federale politie FBI hebben Ray aan de tand gevoeld over diens activiteiten ten tijde van de aanslag. Ray heeft geen alibi en de aanslag op Jordan vertoonde grote overeenkomst met die op de negerleider King. James Earl Ray zit voor de moord op King een lange gevangenisstraf uit. Het wapen dat tegen Jordan werd gebruikt, een 30 mm-geweer, is van hetzelfde type als waarmee Martin Luther King in 1968 werd gedood. gelezen en worden in alfabetische volgorde genoemd: mr. J. van der Hoeven en dr. G. H. Veringa”. Overigens bevat de brief van de Raad geen kritiek op het feit dat het kabinet toch Scholten heeft benoemd. Minister Wiegel liet gisteravond in de Kamer bij het debat over de benoeming van Scholten aanvankelijk de namen van Van der Hoeven en Veringa niet eens vallen. Daarop werd hij fel aange vallen door Den Uyl, die zei dat het kabinet het advies van de Raad om een van deze twee te benoemen, had genegeerd. Minister Wiegel reageerde zeer boos op deze Opmerking. „Den Uyl suggereert dat ik mij oneerlijk heb opgesteld”, aldus Wiegel. In tweede instantie zei Wiegel dat de namen van Veringa en Van der Hoeven inderdaad zijn gevallen, maar dat de Raad alle leden, Het college van B. en W. van Den Bosch heeft geëist dat de met cyanide vergiftigde grond, die is gestort in de uiterwaarden van de Maas, zo snel mogelijk, maar uiter lijk voor 1 augustus wordt afgevoerd. Het college besloot gisteren een procédure in te stellen tegen Rijkswaterstaat om dit te bewerkstelligen. De grond bevat gemid deld 7,6 gram cyanide per kilo vaste stof. De Nijmeegse arts Joke van Ballegooij- en heeft gisteren gezegd dat de Arbeids inspectie alle werknemers van het metaal bedrijf Ten Have in het Gelderse Vorden zou moeten onderzoeken op vergiftigings verschijnselen. Drie door haar onderzoch te ex-werknemers van het bedrijf hebben last van buikklachten, huidaandoeningen en stoornissen van het zenuwstelstel. Zij hebben in het bedrijf veel met tolueen gewerkt. (Van onze redactie buitenland) BIARRITZ-MADRID. Na de bomaanslagen gisteren in toeristengebieden aan de Spaanse Middellandse Zeekust is vannacht het toeristenbureau in Biarritz in Frans Baskenland, geheel verwoest door een explosie van kneed- bommen. Er zijn geen slachtoffers, maar de schade is aanzienlijk. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije mt vei m< he bel tai ov I wil feil vo< gel wii zar tie: gei hei ge1 die te en: de sai ne: pa wc de on bei bo zo toi no ge: ke vij taak op zich te nemen. De raad verwacht dat het aantal ingeschreven vacatures door de verplichte melding zal verdub belen. FNV-woord voerder C. Commandeur benadrukte het dubbele voordeel van de verplichte melding. Aan de ene kant kan de arbeidsbemiddeling beter verlopen en anderzijds komt er veel statistisch materiaal beschikbaar dat noodzakelijk is om een goed arbeidsmarktbeleid te kunnen voeren. Verhalen over moeilijk B rr IJ n: h ir I. d tt F n Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Reisorganisatoren in de Bondsrepu bliek reageren met prijsverlagingen en bijzondere aanbiedingen voor de betrok ken gebieden. Er werden afzeggingen tot 50 procent geregistreerd. De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus in Haarlem concludeert daarentegen na een bliksemenquête, dat de Nederlanders hun reizen naar Spanje nog niet annu leren. Het Spaanse ministerie van Binnen landse Zaken te Madrid heeft gisteren verklaard, dat men maandag twee bom men in toeristische gebieden heeft gevon den. Het ministerie gaf er de voorkeur aan de plaatsen niet bekend te maken „om geen onnodige paniek he veroorzaken”. Iemand die zei te spreken namens de ETA zou intussen gisteren aan een dag- DEN HAAG (ANP). Werkgevers en werknemers zijn het vandaag in de Raad voor de Arbeidsmarkt eens geworden over de manier waarop de verplichte melding van vacatures door werkgevers vorm moet krijgen. De raad, een zelf standige commissie van de Sociaal-Eco- nomische Raad, slaagde erin tot een unaniem advies te komen aan minister Albeda van Sociale Zaken, die hierover een wetsontwerp klaar heeft. Over het beginsel van de verplichte melding van vacatures bij de gewestelij ke arbeidsbureaus waren werkgevers en vakbeweging het overigens al eens in de commissie die het advies voorbereidde. De regeling moet volgens de Raad voor de Arbeidsmarkt uiterlijk op 1 januari 1983 ingaan, maar dan moeten de ar beidsbureaus ook voldoende personeel en uitrusting hebben om deze nieuwe (Van onze redactie binnenland) LEKKERKERK. In de op chemisch afval gebouwde woonwijk Lekkerkerk- West hoeft waarschijnlijk geen enkel huis te worden gesloopt. Het lijkt mogelijk om alle giftige grond onder de woningen weg te graven, zonder de funderingen aan te tasten. Alleen de school moet tegen de vlakte. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De krijgsraad in Arnhem heeft gisteren de 23-jarige korporaal Max Kroes uit Den Haag wegens desertie - hij meldde zich als huurling bij de strijd krachten van majoor Haddad in Zuid- Libanon veroordeeld tot één maand militaire detentie en daarna ontslag uit de militaire dienst. Tegen de korporaal was twee maanden cel geëist. Max Kroes probeerde twee keer bij de christelijke militie van Haddad in dienst te komen. Ook meldde hij zich bij het Vreemdelingenlegioen, waarvoor hij op zijn ogen werd afgekeurd. De korporaal verklaarde zijn gedrag uit verveling. Hij was chauffeur van een ta kelwagen en monteur. In Libanon had hij het naar zijn zeggen voor het eerst wel naar zjjn zin. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Hulp bij weloverwogen zelfmoord moet niet langer strafbaar zijn. De Stichting Vrijwillige Euthanasie heeft gisteren in Den Haag een discussienota gepresenteerd, waarin deze zienswijze wordt verdedigd. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De Amsterdamse po litie is teruggekomen van het idee, dat een vorige week in Kiel gearresteerde en weer vrijgelaten Westduitser toch verantwoor delijk zou zijn voor de recente gevallen van koffievergiftiging in Düsseldorf, Am sterdam, Antwerpen en Rotterdam. Dit blijkt uit een gemeenschappelijk communiqué, dat politiemensen uit die vier steden vannacht hebben uitgegeven. De vier korpsen hebben gisteren bijna de hele dag in Rotterdam overleg ge pleegd over de onbekende, die in totaal 28 mensen ziek heeft gemaakt in de periode tussen 12 en 20 juni. De Amsterdamse politie heeft moeten toegeven dat de aan vankelijk verdachte inwoner van Kiel een sluitend alibi heeft. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet zal nog voor het einde van het zomerreces van de Tweede Kamer een besluit nemen over de toekomst van de Postbank, de samenvoe ging van de gelddiensten van de PTT. Minister Van der Stee (Financiën) zei van daag het „uiterst onwaarschijnlijk” te vin den dat er geen Postbank zou komen. „Voor de rest kan het besluit nog alle kanten op”. De minister zei dat de besluitvorming van het kabinet binnen enkele weken zal worden afgerond. Het wachten is nog slechts op het rapport Nationaal Beta- lingscircuit, dat door een interdeparte mentale werkgroep wordt gemaakt. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De FNV gaat een speciaal secretariaat voor werklozen, WA- O’ers en gepensioneerden stichten. FNV- leden kunnen in het secretariaat ook voor individuele dienstverlening terecht. De Federatieraad heeft besloten voor dit se cretariaat mensen en financiën beschik baar te stellen. Het secretariaat krijgt o.m. tot taak het begeleiden en aanzetten van het plaatse lijk werk op het gebied van dienstverle ning en WAO-groepenwerk. In de komen de vier jaar zullen met een speciaal scho lingsprogramma kaderleden worden op geleid. De leden van de betrokken ondernemin gen hebben wel met de onderhandelings resultaten ingestemd, ook al omdat die een herstel van de automatische prijscom pensatie na afloop van de loonmaatregel en extra beloningen voor vuil en zwaar werk inhouden. Zij bleken niet bereid, alsnog in actie te komen voor arbeidstijd verkorting. DEN HAAG (ANP). „Met de eenmali ge uitkering van 7500 gulden hebben we eindelijk erkenning gekregen voor het vervullen van onze plicht in de oorlog. Dat stond voor ons boven aan de lijst.” Voor zitter Gillebaard van de stichting Rechts herstel KNIL (waarbij 14 verenigingen van ex-KNIL-soldaten zijn aangesloten), reageerde hiermee op de uitspraak van minister Wiegel gistermiddag in de Twee de Kamer. Wiegel zei daar dat „de rege ring van ganser harte bereid en in staat is aan de wil van de Kamer tegemoet te komen om de uitkering aan de gewezen KNIL-soldaten te verstrekken”. Voorzitter Gillebaard noemde de maat regel „een grote stap voorwaarts”. Voor vijfzesde deel van de betrokkenen bete kent dit „rechtsherstel”. Maar, zo meent Gillebaart officieren en onderofficieren hebben recht op meer. Het proces dat de stichting voor deze groep al enkele jaren voert, wordt dan ook gewoon doorgezet, aldus de voorzitter. Hij verwacht dat omstreeks september de zaak opnieuw door de rechtbank in Den Haag wordt behandeld. De uitspraak zal volgens hem tegen volgend voorjaar vallen. De uitkering geldt voor ruw geschat 27.000 ex-KNIL’lers of hun weduwen. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Dit blijkt uit een vanmorgen gepubliceerde brief van de Raad van State aan minister Wiegel van Binnenlandse Zaken. PvdA-fractieleider Den Uyl had gisteravond in het debat over - de~ benoeming van Defensieminister Scholten tot vice-president inclusief Scholten, acceptabel achtte. Overigens is de regering niet verplicht het advies van de Raad van State over de benoeming van een vice-president op te volgen. In de wet staat dat de Raad alleen moet worden gehoord. Vanavond zal de Kamer stemmen over de door Den Uyl De afscheidingsbeweging ETA wil met de aanslagen onder meer de vrijlating bewerkstelligen van 19 politieke gevange nen. De regering heeft politieversterkin- gen naar de toeristengebieden gezonden. Tot nu toe heeft geen enkele organisatie zich voor deze aanslag verantwoordelijk gesteld. In het verleden zijn aanslagen gepleegd op vijf toeristenbureau? in Frankrijk door Frans-Baskische organi saties. Naar aanleiding van de bomaanslagen die gisteren in Spanje zijn gepleegd door de politiek-militaire vleugel van de Baski- sche afscheidingsbeweing ETA, is onder de tienduizenden vakantiegangers in Zuidoost-Spanje een sfeer van vrees en boosheid ontstaan. Na twee bomexplosies gistermorgen in een hotel in Alicante en in een onbewoond vakantiehuis bij Javea ging de derde bom aan het eind van de middag af op het terrein van een tennis club in Javea. CDA-Kamerlid mevrouw Heel-Kasteel heeft dit gisteren gezegd tijdens het overleg over Lekkerkerk in de Tweede- Kamercommissie voor milieuhygiëne. Staatssecretaris Koning (Binnenlandse Zaken) kon dit niet keihard bevestigen, maar zei wel dat het met de funderingen inderdaad „erg lijkt mee te vallen”. Naar zijn mening zal slopen niet of nauwelijks noodzakelijk zijn. (Van onze redactie buitenland) BANGKOK. De strijd aan de Thais- Cambodjaanse grens is vanmorgen enigs zins geluwd. Er was slechts enig artillerie vuur te horen in de buurt van het vluchte lingenkamp „204”. De rust is naar de mening van een hoge Thaise officier stilte voor de storm. Vol gens zijn inlichtingen verzamelen zich in het grensgebied nieuwe Vietnamese troe pen voor een aanval op de Cambodjaanse Pol Pot-geurrilla’s, die vanuit Thailand tegen het door Vietnam gesteunde Cam bodjaanse regime van Heng Samrin strijden. Doel van de Vietnamezen is de repatrië ring van Cambodjaanse vluchtelingen, voor een belangrijk deel Pol Pot-aanhan- gers, te desorganiseren. De regering van Thailand heeft gisteren alle uitvoer naar Cambodja door de lucht en over zee verboden. De internationale hulporganisaties kunnen nu geen goede ren meer sturen naar Cambodja. State genegeerd (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. In de Indiase deelstraat Tripoera is in het dorp Athara Card een massagraf met duizend lijken gevonden. Kort geleden werd in het dorp Mandi een massagraf met 400 lijken aangetroffen. De slachtoffers zijn uit Bangladesj afkomstige hindoes en islamieten die zijn omgebracht door de tot het christendom bekeerde ""bevolking van Tripoera. LEERSUM (ANP). Een meerderheid 'van de beleidsraad van de Industriebond FNV heeft zich gisteren in Leersum uitge sproken voor het voorstel van het federa tiebestuur, de CAO‘s waarover tot nu toe bij de onderhandelingen een principeak- koord is bereikt (zoals bij Akzo, Philips, Hoogovens, Vredestein, Pennwalt, Douwe Egberts en Mobil Oil) te tekenen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De verhoging van het inschrijfgeld voor universiteiten van 100 naar 150 gulden per jaar, gaat pas 1 juni 1981 in. Minister Pais (Onderwijs) wilde de verhoging al dit studiejaar laten gel den, maar hij boog voor de meerderheid van de Tweede Kamer. De verschillende sprekers wezen op de administratieve bezwaren tegen de on middellijke invoering van de wet. De meerderheid van de studenten hebben zich immers al ingeschreven, waardoor de studenten zich opnieuw in moeten laten schrijven als het inschrijfgeld verandert’ De minister zwichtte voor de eensge zindheid van de Kamer. Het gat dat hier door in de begroting voor 1981 valt, bijna vijf miljoen gulden, „moet dan maar op een andere wijze gedekt worden”, aldus Pais. Minister Pais zal overigens voor het komende studiejaar één procent van het aantal studieplaatsen waarvoor een stu dentenstop geldt, beschikbaar stellen voor aspirant-studenten die meerdere ma len zijn uitgeloot. Pais volgt daarmee het advies van de stichting Uitgeloot-lotge- noot, dat door een meerderheid -van de Tweede Kamer met instemming is begroet. van de Raad gezegd, dat niet Scholten maar Van der Hoeven en Veringa de voorkeur van de Raad genoten. Dat blijkt juist te zijn. In de brief zegt de Raad van State unaniem van mening te zijn dat uit alle mogelijke kandidaten voor de functie (de huidige leden en het oud-lid Scholten) „twee namen naar voren komen van leden van de Raad die geschikt worden geacht voor de ingediende motie waarin de procedure die het kabinet ten functie van vice-president. Zij moeten nevengeschikt worden aanzien van de benoeming heeft gevolgd, wordt’veroordeeld. Het voorstel van een minderheid, een ondertekening uit te stellen tot november, haalde het niet. Die minderheid had er bezwaar tegen, dat in de akkoorden wei nig terug te vinden is van het uitgangs punt werktijdverkorting. DEN HAAG (ANP). De ANWB heeft zich bij minister Scholten (defensie) be klaagd over het feit, dat in de vakantiepe riode een testprogramma met de F16 straaljagers zal worden afgewerkt. „Wjj begrijpen niet, dat juist in de tijd dat het binnenlandse toerisme weer zo sterk wordt gepropageerd, geen mogelijk heden gevonden konden worden om deze geluidshinderlijke defensieactiviteiten op een ander tijdstip te laten houden.” In de brief aan de minister verzoekt de ANWB mét klem „om in het belang van stilte en rust rust voor de vakantiegangers” te pro beren het oefenprogramma te verplaatsen of zoveel mogelijk te beperken. In de periode van 23 juni tot 7 augustus wordt een testprogramma van F-16 straal jagers afgewerkt. Dat houdt een verhoog de luchtmachtactiviteit in boven de Wad deneilanden, de Peel en de omgeving van een aantal militaire vliegvelden. blad in Valencia hebben meegedeeld, dat komende nacht een bom tot ontploffing wordt gebracht in een hotel m die stad en in het kustplaatsje Cullera. Tot nu toe deed de ETA dergelijke mededelingen al tijd aan de pers in Bilbao. Valse bommeldingen leidden gisteren in San Sebastian in Spaans Baskenland tot de ontruiming van twee hotels. Dinsdag avond dreigde het uiterst rechtse „Spaan- se-Baskische Bataljon” bommen te plaat sen in Baskische toeristengebieden, wan neer de ETA de aangekondigde aanslagen op Spaanse hotels inderdaad zou uit voeren. Hulp bij, of aanzetten tot crisis- „Op zelfdoding rust natuurlijk een zelfdoding moet volgens de discussie- veel zwaarder taboe dan op euthana- nota strafbaar blijven. Dat geldt niet sie. Er zullen nogal wat groepen zijn voor hulp bij balans-zelfdoding. die zeggen dat het niet mag. Maar wij Daarvan is sprake als een toereken- zijn geen morele of religieuze argu menten tegenkomen die tegen ons uitgangspunt pleiten”, zo vult voorzit ter prof. ir. A. J. Pekelharing van de overdacht, met als conclusie de wens stichting aan. nu te sterven. Het gaat bijvoorbeeld om ernstig lijdende zieken, om zwaar invaliden, maar ook om mensen die blijvend diep ongelukkig of eenzaam zijn, kortom om allen die vinden dat hun leven voorgoed ondraaglijk of zinloos is geworden, zo heet in een toelich- vervulbare vacatures kunnen dan tot hun ware proporties worden terugge bracht, aldus Commandeur. Namens de werkgevers waarschuwde ,mr. J. Hollander (VNO) voor het gevaar van bureaucratisering: „We kunnen slechts akkoord gaan met een werkbare regeling”. Hij wilde daarom, bijgevallen door drs. B. Vonk (KNOV), een aantal uitzonderingen op de verplichting. De vakbeweging wilde zo weinig mo gelijk uitzonderingen. Haar vertegen woordigers'gingen er niettemin uiteinde lijk mee akkoord dat de vacature niet onmiddellijk hoeft te worden gemeld als de werkgever buiten zijn eigen bedrijf gaat werven, maar pas na zeven dagen. Deze regeling was met name bepleit door de KNOV-vertegenwoordiger, om dat dit vooral voor de kleinere bedrijven een hoop administratieve rompslomp zou voorkomen. mensen die, geconfronteerd met een hopeloos lijkende situatie, zich het leven willen benemen. Bij hen gaat arts niet strafbaar meer is, het aantal het volgens de stichting veelal om een kreet om hulp. „Een crisis-zelfdoder moet in de eerste plaats levenshulp daarbij voor de stichting op één lijn krijgen”, aldus de stichting. met euthanasie. M o BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantóórtijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 f 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 Oppasser en verzorger Jos Peters van Burgers Dierenpark in Arnhem bijhet lijkje van eendode 8 dagen oude zeeleeuwbaby. Het diertje werd gistermiddag door onbekende bezoekers van de dierentuin met een tegel doodgegooid. Het jonge zeeleeuwtje was de trots van het dierenpark, omdat het nog niet eerder is gelukt een boreling van een zeeleeuw in gevangenschap zo lang in leven te houden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4