st ui Velsen geeft Stork op en voor Van Gelder strijdt examens s van praag i GLENNY Bouwplan Kalverstraat enthousiast ontvangen I r hcivcn- berichten WILSON VI-RUHR van uitsluitend NIEUWE OPI-IS Kadett, Ascona, KADETT Rekord. 1 I lllll igd s lïi O id HARDE CONCLUSIE BODEMKUNDIG ONDERZOEK KLEDING 79,= Veel interesse voor appartementen d nt 25,= i 85,- feP*" ,-r I DONDERDAG 26 JUNI 5 1980 IJMOND U HAARLEM Hl WETHOUDER TH. C. WITTE TIJDENS COMMISSIEVERGADERING: repatriê- elingen, aanhan- ebieden reau in kneed- Effect Keukencentrum khaki shorts 4 i I 1 Ui 1 Het Motorhuis IJmond Autoverhuur FIORUCCI witte strakke a ns (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In opdracht van de gemeente Velsen is de afgelo pen twee jaar de bodemstructuur van de Velserbroekpolder onder zocht vooruitlopend op toekom stige bebouwing. Het in Delft ge vestigde Laboratorium voor Grondmechanisch Onderzoek peilde de geschiktheid als bouw grond door sondering - tot op een diepte van vijftien meter onder het maaiveld - voor meting van de draagkracht. Gegevens over zet ting (inklinken) bij druk van bo ven werden verkregen via be monstering waartoe buizen tot ze ven meter diepte in de bodem werden gebracht. - Samenstelling - SWiifts Als er Wilson Glenny in uw pak staat, weet u dat u goed zit. Een kostuum dat de merk naam Wilson Glenny voert is uw geld dubbel en dwars waard. Zuiver Schotse scheerwol. Perfecte snit. Soepel dragend. Getemperd modieus. Kortom, hèt kostuum voor iedere man die geen compromis wil tussen prijs en kwaliteit. Informeer: tel. 02550 15501 zuiver scheerwol SCHAGCHELSTRAAT 5 MARTIN GUM katoenen truien v.a. (ADVERTENTIE) Kans op hoogbouw in Velserbroek minimaal door slappe ondergrond o (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers nd om- i5.00 - iiiïftïïaj IJMUIDEN MARKTPLEIN (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De omwonenden van het braakliggende terrein waar drie jaar geleden de bedrijfspanden van de Zaanlandse Houtimport en Tay-Plast door brand werden verwoest reageerden woensdagavond tijdens een informatie bijeenkomst enthousiast op een bouwplan dat voorziet in 80 appartementen in vier woonlagen. ur ur gisteren le lucht ationale i goede- en hoge ■m. Vol- zich in ;se troe- )djaanse Thailand ie Cam- Samrin steren in iland tot Dinsdag- „Spaan- te plaat- en, wan- anslagen zou uit- Dinsdag aangekomen: Hartebeest, cont. plat, Velsen; Mobil Jade, Wilhelmshaven; Bavaria, Genua; Oppama Maru, Yokoha ma; River Rima, Bremen; Fridel, Poole, IJmuiden; Ante Topic, Tampa; Hammo- nia, Bremerhaven; Faneos, Delfzijl; Wil helm, Noordzee, IJmuiden; Vedette, Im- mingham; Boston Sea Lance, Shoreham, IJmuiden; Stirling Brig, cont. plat, IJmui- den; Ingrid Leonard, Liverpool; Tor Brit- tannia, Gothenburg; Gertrud Hausschild, Portsmouth; Osterheide, Rotterdam, IJ- muiden; Subro Valour, Great Yarmouth. Dinsdag vertrokken: Ocean Seagirl, Canada; Breant, Iggesund; Titan Service, cont. plat, IJmuiden; Truso, St. Malon; Baarn, Georges Town; Heljo, Rotterdam; Kindrence, Yarmouth; Coral Meandra, IJ- muiden, Rotterdam; Botten Viken, Vent spils; Latona, Husem; Bellary, Gibraltar; Autoweg, Drunnen; Nordwick, Donnes Clarente; Ines, Antwerpen; Resolute, Bre merhaven; West Ospray, Velsen, cont. plat; Friesschenstein, Antwerpen; Harte- beest, Velsen, cont. plat Mobil Jade, Bre men; Ignation, Noordzee; Schwabenstein, Bremen; Sahara, Scheveningen, IJmui den; Lijnbaansgracht, Noordzee; Helena Graebe, Noordzee. „puntspanning” van twintig tot vijftig kilo per vierkante centimeter. VELSEN. Aan het Erasmuscollege afdeling avond-Mavo behaalden de vol gende kandidaten het Mavo-4 diploma: H. Brondijk, E. M. Kaandorp, mevrouw M. G. Koster-Stevens, mevrouw C. Leew- ens-Bouwman, J. Nierop, mevrouw B. Schong-van der Brul. Eén of meerdere deelcertificaten be haalden K. A. Bezemer (3), V. Kluwen (3), A. M. van Leen (4), mevrouw W. M. Oly- Stegens (3), J. J. Schouten (1), mevrouw M. M. Sponselee (3), W. van Veelen (2), A. Wals (3>) en P. Zuurbier (1). Woensdag aangekomen: Springbuck, cont. plat, Velsen; Wedloper, Dordrecht; Baro, Invergordon; Oshea Express, Felix stowe. Voor de Velserbroek speelt op het punt van de waterhuishouding mee de directe nabijheid van duingebied en geestgron den (aan de westkant) zonder nauwkeuri- Witte schetste in het kort de gang van zaken rond de aangekondigde sluiting van Stork. Aanvankelijk trok Velsen veelvul dig op met Haarlem en Amsterdam, waar eveneens bedreigde VMF-vestigingen te vinden zijn, maar toen daarvoor regelin gen getroffen konden worden, kwam Vel sen alleen te staan. Op vragen van de socialist A. Schiltmeijer deelde Witte mee dat de opstallen en ter reinen van Stork bij diverse gegadigden volop in de belangstelling staan. „Een heel groot bedrijf uit de IJmond heeft enige interesse getoond” zo zei de wethouder. Bekend is dat Hoogovens zich onder de ge regeling van de eigen waterstand. Een lager polderpeil zou met een veranderde drukverhouding oppervlaktewater- grondwater wel eens wateronttrekking uit omliggende gebieden tot gevolg kunnen hebben. Essentieel is in dat kader de door laatbaarheid (zeefwerking) van de bodem; ook een punt van (aanvullend onderzoek voor specialisten op het punt van de wa terhuishouding. gegadigden bevindt. Witte zegde de com missie een notitie over de ontwikkelingen rond het Stork-terrein toe. Nu het doek bij Stork Velsen is gevallen, probeert Velsen volgens Witte met de be perkte middelen die de gemeente daarbij ter beschikking staan het naderend onheil bij Van Gelder af te wenden. Het buiten gebruik stellen van papiermachine 18 zou in het gunstigste geval enige tientallen Wel plaatsen de bewoners van de huizen die direct aan de Kalverstraat, Piet Hein- straat en Frans Naereboutstraat grenzen enkele opmerkingen bij de wat klein uit gevallen groenstroken langs het apparte mentengebouw. Graag zouden zij die wat groter uitgevoerd zien. Ook de parkeer voorzieningen voor de toekomstige bewo ners stonden in de aandacht. Op dit punt kon de initiatiefnemer van het plan, de heer R. A. G. K. Kwint, de omwonenden geruststellen. Hij wees op de ruime par keergelegenheid, die op de binnenplaats van de gebouwen zijn geprojecteerd. Wethouder K. W. Bijl van ruimtelijke ordening, als vertegenwoordiger van het college aanwezig, verklaarde gelukkig met het bouwplan te zijn en volledig te zullen meewerken aan de bouwvergun ning. Deze zal nadat Gedeputeerde Staten een verklaring van geen bezwaar afgeven, op z’n vroegst eind november te verwach ten zijn. Pas daarna kan de sloper de resten van de bedrijfspanden aan de Kal verstraat met de grond gelijk maken. Twee maanden later kan dan met de bouw worden begonnen. Makelaar Kwint is er niet in geslaagd het gehele terrein van de Zaanlandse Houtimport en Tay-Plast dat in eigendom was van mevrouw Neuteboom uit Bergen, arbeidsplaatsen kosten. Als echter ook machine 21 opgeofferd moet worden, be tekent dit volgens Witte een zeer aanzien lijke afname van de werkgelegenheid. Pogingen om over de situatie bij Van Gelder in Velsen-Noord in gesprek te ko men met de vaste Tweede Kamercommis sie voor economische zaken leden diverse malen schipbreuk. Volgens Witte wil deze wachten op verdere ontwikkelingen en de uitkomst van een gesprek dat met minis ter Van Aardenne aangevraagd is. De wethouder zei de houding van de commis sie te betreuren. De communiste A. Meijer adviseerde Witte al het mogelijke te doen om toch een gesprek tot stand te brengen. Sprekend over eventuele grondtransac- ties met Van Gelder Papier merkte de wethouder op dat de onderhandelingen hierover op het moment vrijwel stilliggen. eeld, dat tploffing J stad en nu toe ingen al- 15,90 15,85 >0,00 10,70 13,00 0,80 de tijd reer zo agelijk- m deze ten op In de ANWB tilte en te pro- taatsen B heeft iie) be- ntiepe- ie F16 igustus i straal- srhoog- e Wad ing van 4 B De samenstellers van de „grondnota” bieden bij toekomstige bebouwing van de Velserbroek keus uit peilverlaging (tot 0,9 meter - NAP) en een uitermate kostbare terreinophoging. Bij voorkeur voor het laatste zijn cijfers opgenomen van zetting van de bodem. Bepalend is daarbij wel de bestaande maaiveldhoog- te, die van oost naar west in de Velser broek nogal varieert, en de grondlagen- opbouw ter plekke. id) e Thais- n enigs- irtillerie- vluchte- bij het bouwproject te betrekken. De ern stige brand werd door twee bedrijfspan den overleefd. In een van deze panden aan de Kalverstraat is momenteel een garage bedrijf gevestigd. Toen vorig jaar de eer ste voorbereidingen voor het bouwplan werden getroffen bleek de garagehouder zojuist een 10-jarig huurcontract met de eigenaresse van de grond te hebben afge sloten. Zodoende kon het bouwplan slechts beperkt blijven tot het terrein met de afgebrande resten van het houtimport- bedrijf. In een aan het garagebedrijf gren zend pand dat nog in eigendom is van het pensioenfonds van de Zaanlandse Hout import zal vermoedelijk op de begane grond een keukencentrum worden onder gebracht. Ook de panden op de hoek Kalverstraat-Frans Naereboutstraat blij ven bestaan. Bij de uitgifte van de appartementen, waarvoor blijkens de reacties op de infor matieavond veel interesse bestaat, zal on der voorwaarde dat de koper reeds woont of werkt in de gemeente Velsen plaatsvin den nadat de bouwvergunning voor het project is verleend. Wijkermeerweg 48, Beverwijk Telefoon 02510-29162 (tst. 19) Getracht zal worden werknemers bin nen het VMF-concern via overplaatsing aan een nieuwe baan te helpen. Met het arbeidsbureau is afgesproken dat alle va catures in de IJmond bij de directie in Velsen-Noord aangemeld worden. Deze kan vervolgens proberen in eigen kring hiervoor geschikte kandidaten te vinden. Het onderzoekresultaat, een solide met cijfers gefundeerde nota, is een be vestiging van reeds lang bestaande ver moedens omtrent de bodemkwaliteit. In het deel van de Velserbroek dat voor bebouwing in aanmerking komt (250 hec tare op een totaal van 465 hectare) is overal een paalfimdering noodzakelijk. Bij de keuze hoogbouw-lagere bebou wing zal medebepalend moeten zijn het feit dat aanwezige zandlagen, „eindpunt” voor paalfunderingen, niet overal in het gebied op gelijke diepte liggen. Bovendien wisselt de dikte en vastheid van deze zandformatie. Tot op een diepte van vijf tien meter werden vierentwitig sonderin gen geplaatst, gelijkmatig gespreid over het nu nog groene poldergebied. In drie gevallen bleek de bodem tot op genoemde diepte nóg geen draagkrachtige zandlaag te bevatten. Met de onderzoeksnota wordt enig inzicht verschaft in het karakter van de ondergrond. Meer waarde willen de samenstellers hieraan beslist niet toeken nen. Voor vaststelling van noodzakelijke paallengten en toelaatbare paalbelasting worden per bouwfase afzonderlijke on derzoeken noodzakelijk geacht. Verrichte onderzoeken geven slechts een globaal beeld dat door de uitermate wisselvallige bodemstructuur nadere invulling behoeft, zo wordt in de nota gesteld. Als voorbeeld is bij toepassing van be- tonpalen een cijferbeeld in de nota opge nomen van toelaatbare paalbelasting op gemelde vierentwintig sonderingsplek- ken. Op diepten variërend van zes tot vijftien meter wisselt de toelaatbare W8& VELSEN. Het Velsense college heeft alle hoop op een al dan niet gedeel telijk behoud van Stork Velsen laten varen. Wethouder Th. C. Witte liet woens dagavond tijdens een vergadering van de commissie economische zaken weten dat de aandacht van Velsen nu hoofdzakelijk op Van Gelder Papier gericht zal wor den. Dit bedrijf maakt moeilijke tijden door en zal niet aan een drastische in krimping kunnen ontkomen. Volgens Witte moet in het ergste geval een aan zienlijk deel van het personeel in Velsen- Noord verdwijnen. Onderhandelingen met Van Gelder over de aankoop van gronden staan momenteel op een laag pitje. De belangstelling vanuit het be drijfsleven voor het Stork-terrein is vol gens Witte redelijk. de omgeving Dammersweg (westelijk deel van het gebied). De druk van het grond water en daarmee stijging in de peilbuis in de richting van het polderpeil bleek in zomer en winter geringer dan tevoren verondersteld werd. Bij bebouwing van de Velserbroek lijkt drastische verlaging van het polderpeil onvermijdelijk om tus sen maaiveld (nu slechts een 0,3-0,5 - NAP) en polderpeil voldoende niveauverschil te verkrijgen. Voor voldoende inzicht over het effect van zo’n peilverlaging wordt bij Openbare Werken een aanvullende hy drografisch onderzoek pure noodzaak genoemd. Toen duidelijk werd dat de vakbonden en de ondernemingsraad van Stork Vel sen geen heil meer zagen in voortzetting van het bedrijf, haakte ook de gemeente - volgens Witte teleurgesteld - af. Voor het personeel wordt in samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau IJmond werk gezocht. De belangstelling voor de goed gekwalificeerde arbeidskrachten schreef Witte als „tegenvallend”. Stork Velsen: voor het terrein ende opstallen bestaat in het bedrijfsleven volop belangstelling Het onderbrengen van de werknemers bij andere bedrijven verloopt tot nog toe wat stroef woensdag vertrokken: Oppama Maru, Tokio; Fridel, Poole, IJmuiden; Fire Thorn, Thames. Het resultaat van verrichte grondbe- monstering verschaft naast informatie over de zetting bij belasting van bovenaf ook een goed beeld van de steeds wisse lende - samenstelling van de poldergrond. De Velserbroek bevat in de ondergrond kleilagen, veen, schelpresten en zandfor- maties, zoals gezegd op wisselende diepten. Een hoofdstuk apart was in het kader van de onderzoekingen bepaling van de druk in de grondwaterstroom; dit in nau we relatie met het polderpeil dat voor de Velserbroek momenteel nog 0,55 meter - NAP bedraagt. Hiertoe plaatste de Dienst Openbare Werken drie open peilbuizen in De Velserbroek. goede voedingsbodem voor puikbest gras, maar naar nu blijkt minder geschikt voor bebouwing op grote schaal Kostbare paalfunderingen zijn noodzakelijk zo blijkt uit het resultaat van recent bodemonderzoek in dit weidegebied ■- X- 4c? "G:'

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5