VERKADE EXPOSEERT IN MONACO Stroomlijnen in de windtunnel m Suffen buitengaats Gesol op Schiphol Pech-pakket voor vakantieverkeer Nieuwe ontwikkelingen steunen stijgende interesse in motor ring aart 10; r ;surantiêi> iO) 31220 o -w co ^kg lf7JlH.DE VRIES boeken VRIJDAG 27 JUNI 1980 EUROPA MEUBEL BEVERWIJK CD O 1 KOM KIJKEN NAAR DE GROOTSTE COLLECTIE SLAAPKAMERS VAN BEVERWIJK. -CC 112 11 VARIA 10 voor alle soorten van onderwijs en studie. I Een zorgeloze vakantie wanneer u nu uw bestellijst inlevert of opstuurt aan: H. de Vries, studieboek- centrum van kennemerland Antwoordnummer 277, 2000 VB Haarlem (een postzegel is niet nodig). Gedempte Oude Gracht 27 (In de Kalfsvelpoort) 2011 GK HaarlemTelefoon 023-319458 Voor de aanvang van het nieuwe schooljaar ontvangt u bericht wanneer uw boekenpakket gereed ligt. Bovendien hebben wij in onze schoolboekwinkel het gehele jaar door school- en studieboeken in voorraad! I Al 75 jaar zijn wij gespecialiseerd in het leveren van CÜ b.v. algemene boekhandel en antiquariaat studieboekcentrum van kennemerland I IsX. v j een HAD Wim Wegstapel: cadeautje An it ra Kaan op Ibiza: lesje windsurfen (ADVERTENTIES! i®*- 70J meubelen, slaapkamers, woningtextiel en tapijt Het zou weinig moeite kosten om dit Ook Haarlemmer Hans van Capelle, bedrijfsleider van Samson in de Gierstraat, beleefde een sportieve vakantie op Ibiza en liet zich in het zwembad van Montemar de kneepjes van het waterskien bij brengen. Het ging hem goed af zo aan de twee fotootjes te zien. het zestigjarig bestaan van de lucht - haven. EUROPA MEUBEL wielen en andere onderdelen onder de auto zien te verminderen. En vaak gaat het daarbij om onderdelen die nu een maal een vaste fabricagevorm kennen. De foto toont de windtunneltest van de nieuwe Opel Kadett. Deze wagen bezit overigens een Cw factor van 0.39, wat algemeen geldt als een zeer gunstig gegeven. cilinders die loopt tot de 1100 cc. De zogenoemde choppers (motorfietsen met verlengde voorvork en meestal in lekkere kleurtjes gestoken) maken in toenemende mate deel uit van het Hon da programma. rijtje nieuwigheden op de markt voor motorfietsen te vervolgen. Interssant is echter ook, wat er onder druk van de toegenomen polulariteit geschiedt in de toeleveringsindustrie, of dit nu gaat om motorkleding, of banden, enz. Zo hebben sommige integraalhel- men nu een nieuwe veiligheidssluiting voor de kinband gekregen. Misschien lijkt dit onbelangrijk. De kinband vormt aan de helm echter het zwakste punt en elke poging om hier verbete ring te brengen, is een stap vooruit. waaruit beide banden worden vervaar digd vertonen verschillen. Zo wordt thans voor de voorband rayon toege past in het karkas, terwijl achter het karkasmateriaal wordt opgebouwd uit nylon. Dit alles vormt slechts een greep uit de verschillende nieuwe ontwikkelin gen die de markt voor motorfietsen thans kenmerken. Waar het op aan komt is, dat de motorfiets zo langza merhand weer een vaste plaats in het verkeer heeft gekregen. Dat dit ook gevolgen heeft op het gebied van de verkeersveiligheid is vanzelfsprekend. Een motorrijder is kwetsbaar in het verkeer. Velen trachten dit te verbete ren door overdag met groot licht te rijden. Opvallende motorkleding in re flecterende kleuren kan ook een bij drage leveren aan de veiligheid van de berijder, evenals trouwens de bescher mende constructie aan de motor zelf. Meer en meer ziet men motorfietsen die zijn voorzien van een soort carros serie, die niet alleen uit een oogpunt van vormgeving is aangebracht, maar ook de benen van de motorrijder be schermt. zijn. Als zeer regelmatig gebruiker van de luchthaven weet ik zo’n file te omzei len en zonder gedoe in de (dure) parkeer garage te komen, maar veel meer men sen weten die weg niet en zitten doodner veus achter hun stuur te wachten tot de file over is en ze hun „vrachtje” op tijd af kunnen leveren. Per jaar verplaatsen zich ruim acht miljoen mensen, waarvan zestig per cent naar het buitenland reist. Van dat aantal gaat 65 percent met de auto. En dat wil zeggen, dat de auto die normaal voor het woon-werkverkeer wordt ge bruikt, plotseling duizenden kilome ters over Europese snelwegen wordt gejaagd. Vooral bij gebrekkig onder houd kunnen pechgevallen dan ook niet uitblijven. Tot de bekendste pech behoren „kokende” motor, lekke radi- ateur, gesprongen waterslangen en ka potte uitlaten. DE ZANDVOORTSE BEELDHOUWER KeesVerkade exposeert van 10 tot 23 juli in de galerie Fine Arts in Monte Carlo. Zijn eerste expositie in Monaco staat onder bescher ming van prinsRainierenprinsesGracia. Verka- de raakte bevriend met het prinselijk paar door zijn huwelijk met Ludmila, barones v o n F a 1 z-F e i n, wiens moeder hofdame is van Gracia. Ludmila’s stiefvader is de Ameri kaanse schrijver Paul Gallic o. NAAST HET INRICHTEN van zijn tentoonstelling heeft Schooien Studieboeken EEN VAN DE ARGUMENTEN van Wegstapel om de maatregelen te veror donneren, was om in het hoogseizoen filevorming bij de voorrijwegen tegen te Een knap cadeautje voor het publiek bij gaan. De werkelijkheid wil dat er nu echter zelfs in het voorseizoen al files Verkade kennelijk nog tijd voor ontspanning, want afgelopen zondag belde hij verhit op naar Pierre Bloemen van Kraantje Lek in O verveen, een enthousiast sjoelbakker, om hem de juiste spelregels voor dit spelletje te vragen. Zijn tegenstander bleek Willem D u y s, die ook een optrekje in het zuiden heeft, en er een heel andere telling op na hield. „In ieder geval kwamen de heren er samen niet uit”, aldus scheidsrechter Bloemen, „dus ik heb vanuit de verte kunnen bemiddelen”. Nu is dat stroomlijnen van de auto niet zo gemakkelijk als het misschien lijkt. Een leuk koetswerk met vloeiende lijnen op papier schetsen, is maar een deel van dit werk. De ontwerpers moe ten ook de luchtweerstand van assen, :ken enz aamsteeg i.D. Poort ontainers !32. Alles lag u alle krijgt van rkeer. De Japanse concurrent Kawasaki kwam als eerste op de markt met een motorfiets, voorzien van injectie. BMW het Duitse fabrikaat blijft wat behoedzaam volgen met de bekende boxermotoren, hoewel voor dit jaar een noviteit op de markt is gekomen: een terreinmotor speciaal bestemd voor de zesdaagse. Technisch is nieuw bij BMW de achtervering met automa tische niveauregeling. Deze vering zorgt er onder alle omstandigheden voor, dat de afstand tussen spatbord en achterwiel gelijk blijft. II PR W H I rn 11 111 Wat de banden betreft: Dunlop ontwik kelde een nieuwe band voor de motor fiets, waarbij karkas en wang steviger werden uitgevoerd. Ook het loopvlak werd vergaand aangepast, terwijl thans ook vaak voor- en achterband van de motorfiets verschillende uitvoe ringen hebben. Ook het materiaal UITSTAPPEN VOOR de bestuurder is er dus niet bij, ook niet wanneer het tachtigjarige grootmoedertje eigenlijk even met het inchecken moet worden geholpen. Tuurlijk, het kan, maar dan eerst grootmoeder er uit, „even” naar beneden rijden, parkeerplaats zoeken, dat kan flink ver weg zijn, want de dichtsbijzijnde parkeerplaatsen zijn ab soluut ontoereikend, en terug hollen om het mensje te assisteren. AFGELOPEN ZONDAG, rond het middaguur, was het ook weer eens raak en stond de file zowat tot het Schiphol Hiltonhotel. De agenten moeten het dan ontgelden, want vriendelijk zijn mensen die je door moet jagen nooit. Volgens een Schipholwoordvoerder zijn bus- en taxipassagiers er wel wel op vooruitge gaan door de nieuwe maatregel. Voor de automobilisten is het tegendeel waar. Er is nu echter een pech-bestrijdings- pakket op de markt gekomen, dat on derweg eventueel goede diensten kan bewijzen. De inhoud van dit pakket wordt gevormd door een aantal midde len, zoals chemische middelen die lek kages stoppen en bandages voor ge sprongen waterslangen, die de eerste pech kunnen bestrijden. Het pakket is verkrijgbaar in de autoshops. reeks andere bestem mingen functioneren. VERLINDEN HEEFT de zaak van het begin af aan professioneel bege leid en heeft voor de be geleiding van de vele soorten sport waarvoor gekozen kan worden bij na allemaal CIOS-men- sen in dienst. „Wat me aan hen opviel was dat ze zeer gemotiveerd zijn, ze deden allemaal din gen die ze niet eens hoef den,” aldus Anitra, die behalve een windsurf- cursus ook zeilles nam. „We waren zo druk be zig, dat uitgaan er eigen lijk nauwelijks van is ge komen. Maar vlakbij was een goede disco theek, dus als we dat wil den konden we ons ook op dat gebied uitleven,” lachte ze. HOEWEL SCHIPHOLS president-di- recteur en oud-burgemeester van Zoe- termeer Wim Wegstapel wel het beste zal hebben voor gehad met de maatregelen, gaat het hier natuurlijk om heel wat anders dan om het vrijmaken van het winkelcentrum in de dorpskom. Voor wie de situatie niet kent: in mei werd het bestaande parkeerverbod op de voorrijwegen uitgebreid tot de (nu verdwenen) parkeermeterstroken. Dat betekent dat wegbrengers hun passagier met bagage nog wel mogen afleveren, maar dan vliegensvlug moeten verdwij nen. De luchtvaartpolitie ziet daar op toe en heeft als dreigende waarschuwing ook een takelwagen bij de hand. Nederland bezit thans een mo torfietsenpark van zo’n 100.000 stuks. Dat zegt al iets over de po pulariteit van de motor, al wordt de toename van deze interesse nog duidelijker als we enige verkoop cijfers naast elkaar leggen: in de jaren zestig kwam in doorsnee de verkoop per jaar niet uit boven de 2500 eenheden. Twee jaar geleden werden er 18.500 motorfietsen ver kocht. Motorfietsen zijn er thans te kust en te keur. Het valt op, dat de belangstelling vooral uitgaat naar de zogenoemde terreinmotoren. Hoe hebben nu de verschillende mo torfietsfabrikanten gereageerd op de toegenomen belustheid van het pu bliek om motor te rijden. De grootste fabrikant is nog steeds het Japanse Honda-concern. Het programma van deze producent is zeer veelomvattend: men levert tweetaktmotoren met één cilinder tot 250 cc, viertakten met een cilinder tot 500 cc en dan nog een hele serie viertakten met twee, vier of zes DE RECENTE VERKEERSMAAT REGELEN bij de aankomst- en vertrek hal op Schiphol, lijken regelrecht tot een chaos te leiden. „Ik heb zelden zo vaak in een file gestaan. Het is een regelrechte ramp wat daar is gebeurd”, zei me dezer dagen een Amsterdamse zakenman, die, toen hij naar Schiphol werd gebracht, met koffer vroegtijdig de auto verliet om in ieder geval nog op tijd te kunnen inchecken. Sneek, maar toen we hoorden van de moge lijkheden op Ibiza, het weer speelde natuurlijk ook een rol, hebben we daar voor gekozen,” al dus Anitra, die met een vriendin een bungalow- tje deelde in Club Monte mar in Cala Llonga. Zelfs de obers en de kok spreken er een beetje Nederlands, want de Club staat al enkele ja ren in het programma van de Rotterdamse rei sorganisatie Relax, die er de exclusiviteit heeft. Directeur Robert Verlinden heeft er, onder de noemer „Spor ting Special”, alweer wat seizoenen geleden zijn eerste sportieve project in onder gebracht. Met zo’n succes dat de „Spe cials” nu oök op een HOEWEL LANG NIET IEDEREEN kiest voor een sportieve va kantie, is de vraag naar die zogenaamnde „doe- vafcanties” de laatste ja ren flink toegenomen. Er is op het ogenblik een groeiende groep die het zonnebad combineert met wat daagjes actief bezig zijn. Ook de 27-ja- r ige Anitra Kaan koos bewust voor zo’n actieve vakantie. „Dat is me geweldig bevallen’ Ik wil nooit meer an ders. Het is in ieder ge val zeker niet de laatste keer,” vertelde ze me de zer dagen enthousiast, toen ze op Schiphol te rugkeerde van weekje Ibiza. De af geheelde slaapkamer Marco is slechts één van de tientallen slaapkamers die Europa meubel Beverwijk voor u heeft. Meubel Boulevard Beverwijk, Parallelweg 43. Tel. 02510-29018. Geopend van maandagmiddag t/m zaterdag. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. Een auto, net zoals trouwens elk voor werp dat zich voortbeweegt, ondervindt weerstand van de lucht. Naarmate die weerstand groter is, moet er meer kracht worden opgebracht om die weer stand te overwinnen. Bij een auto bete kent dit meer motorische kracht en dus meer verbruik van brandstof. Om dit verbruik nu te verminderen, zonder daarbij de prestaties van de auto aan te tasten, gaan de autoproducenten er steeds meer toe over hun wagens zo gestroomlijnd mogelijk te ontwerpen. weg en wiel WINDSURFEN op het Spaanse eiland haar grootste aandacht. „We wilden eerst naar Friesland gaan, naar Een goed hulpmiddel daarbij is, het toekomstige model te testen in een windtunnel. Dan pas kan worden bere kend welk weerstandscoëfficient de nieuwe wagen bezit. Eenvoudig gezegd, geeft zo’n weerstandscoëfficient aan hoe makkelijk of moeilijk het is bij een snelheid van meer dan 50 km per uur de lucht vóór de wagen opzij te drukken. De doorsnee Cw factor voor de moderne auto ligt rond 0.44. Een auto die minder oplevert, bijvoorbeeld 0.40 geldt al als een zeer gestroomlijnd voertuig. «x

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11