Knappe techniek kan zwak verhaal niet verhullen film amsterdam Aangrijpende tragedie in Bergmans herfstsonate Haarlem Triest verhaal overgangsperiode oude Westen naar moderne tijden Prachtig sobere beelden in Tom Horn siegers haarlem Q Hitchcocks succesvolle North by Northwest UCHIDA BRANDKASTEN VRIJDAG 27 JUNI FILM 1980 EL I Verwarrende Star Trek veroorzaakt verveling Charles Boost Stephen Collins als Milliard Decker en Leonard Nimoy als de buitenaardse Spock in Star Trek. v.v. en ■i ■MM M&t' i weet Steve McQeen als de legendarische spoorzoeker Tom Hom. >rk- Regisseur Ingmar en actrice Ingrid Bergman. jke ien elf- ker jen het tot ien len edt en. ien edt lan idaan. nze n, dat erde af- Dialisten dakiso- isolatie, tien. Het n een en we luren werkt, oei, en is te stuk ituele niet alleen te begrijpen maar wordt in de hele Star Trek-The Motion Picture pijn lijk duidelijk. Uit de chaos van gebeurtenissen waarin het project als tv-serie is uitgelopen heeft geen ordenende geest een filmscript kun nen samenstellen zodat de film voor een groot deel als onbegrijpelijk en verwar rend overkomt. En voor de rest gevuld is met kwasi wetenschappelijke prietpraat die lichtelijk ridicuul aandoet. Van een continu verhaal dat naar een climax toe gaat is geen sprake, er zijn alleen verschil lende incidenten die bedoeld zijn de span ning op te wekken (maar die dit nalaten te doen) en telkens leiden tot eenzelfde reeks van reacties als verbazing, angst, onzeker- misdadig gekleurd verleden. Als Hom zijn taak volbrengt met de hardhandige ma nier van het wilde westen en er doden vallen, beginnen deze nieuwe bezitters van de prairiegronden zich van hem te distanciëren en ze gaan daarbij zo ver dat ze hem een moord öp een jonge cowboy in centrale figuur van een eerzame Ameri kaanse burger die door een groepje bui tenlandse spionnen aangezien wordt voor een gevaarlijke agent van de FBI op wie zij afgestuurd zijn om deze te liquideren. Grant slaat op de vlucht, raakt verstrikt in een net van gebeurtenissen die zo onwaar schijnlijk klinken dat hij er niet mee naar de politie kan gaan. Hij zal zich in z’n eentje moeten verdedigen tegen zijn vijan den en slachtoffers moeten maken die hij aan de buitenwereld niet kan verklaren. de schoenen schuiven om hem te kunnen berechten. In een roerige rechtzitting waarop de onschuldige Horn weigert zich te verdedi gen tegen de aanklacht van de hypocriete boeren wordt het doodvonnis tegen hem In W. Duitsland waar hij nog altijd verbleef na zijn moeilijkheden met de belasting, heeft Igmar Bergman in 1978 Herfstsonate gemaakt, een aangrijpend drama over een moeder-dochter verhou ding die zich tussen Ingrid Bergman en Liv Ullmann afspeelt. Liv Ullmann speelt Eva die getrouwd is met een plattelands- dominee (Gunnar Björnstrand) en die haar moeder Charlotte uitnodigt in de pastorie te komen logeren om wat op orde te komen na de tragische dood van haar vriend en minaar Leonardo. Deze goedbe doelde poging om weer na een lange schei ding in contact te komen met haar moeder komt Eva duur te staan. Charlotte raakt al dadelijk uit balans als ze in de pastorie met haar andere dochter, de geestelijk en lichamelijk inva lide Helena wordt geconfronteerd en dit heeft een nachtelijk gesprek tussen de beide vrouwen ten gevolge waarin Eva bliek dat jarenlang het wel en wee van ruimteschip en bemanning op het tv- scherm heeft kunnen volgen. Maar die veronderstelling gaat niet op voor de mil joenen die om welke reden ook dat schouwspel gemist hebben of in een land wonen waar de serie nooit is aangekocht. Een triest verhaal uit de overgangsperi ode van het oude Westen naar een moder ne samenleving, sober in beeld gebracht door William Wiard, fotografisch prachtig uitgesproken waardoor de film eindigt met Horn’s dood aan de galg. ondersteund door het camerawerk van John Alonzo die zich al onderscheidde in zijn medewerking aan films als Black Sunday, Chinatown en Lady sings the Blues. Steve McQueen maakt een zeer aannemelijke typering van de ontheemde Hom die ook voor zichzelf geen plaats meer ziet in de' snel veranderde rechtstaat. Enfin, men kan lang zoeken naar fouten en misrekeningen die een mislukking als Star Trek moeten verklaren, het feit ligt er, ook al heeft dat in eerste instantie het Amerikaanse bioscooppubliek niet belet de film eert tijdje lang op de Variety lijst van 50 Top-grossing films (films die de meeste dollars aan de kassa hebben ge vangen) te brengen. Men oordele dus zelf in een van de zeventien theaters waar de film thans hier vertoond wordt. Wat Haar lem betreft is dat in Palace, in Amsterdam zijn het Cinema International en Bellevue Cinerama. dijk ing JW ekt de 11. Jansstraat 53 - Tel. 023-327574 k? één in en natron n! 'Ol in de uden ipleet ’n ma en en i het HAARLEM: Amsterdamsevaart 114 Tel. 352450 OVERVEEN: Bloemendaalseweg 329 Tel. 326250 Dealer van Mercedes Bern Mitsubishi De film heet zeer nadrukkelijk Star Trek-The Motion Picture waarmee aange duid wordt dat de tv-serie integraal is omgezet in een film en zelfs zo radicaal (als blijkt uit de persinformaties) dat de complete rolbezetting van tien jaar gele den en ook een gedeelte van de technische staf naar de filmstudio’s is gebracht om toch vooral niets verloren te doen gaan van de sfeer en het aangezicht van de ruimtevaartshow van destijds. Dat dit de invloed van de van buiten ingebrachte filmregisseur Wise sterk beknot heeft, valt De vlucht brengt hem door een groot deel van de VS en vindt zijn hoogtepunt in de beklimming van de Mount Rushmore, een nationaal monument met zijn in de rotsen uitgehouwen koppen van Ameri kaanse presidenten. Grant’s reisgenote is dan inmiddels Eva Marie Saint geworden die hij begint te verdenken van te heulen met de vijand maar die later een agente van de FBI blijkt te zijn. James Mason vertolkt de grote tegenspeler in deze spio- nage-thriller die meer dan twee uur duurt en ditmaal voor MGM gemaakt werd, hoe wel Hitchcock in die periode voorname lijk voor Paramount werkte. Een uitge breide beeldanalyse van de film vindt men in het mei-juni nummer van Skoop van de hand van Wim Verstappen. Het landelijke aanbod van nieuwe films is nog altijd pover en dan heb ben we het nog niet eens over de kwaliteit. Als van de vijf premières van deze week drie alleen al door hun titels gerubriceerd kunnen worden onder het kopje middelmatig amuse ment (Midnight Desire, De Sheriff ziet ze vliegen, Roller Boogie) dan blijft er als aanvaardbare aanwin sten van het bioscoop programma niet veel over. Bij die resterende twee zit dan nog Star Trek - The Motion Picture zodat er uiteindelijk één film overblijft voor de rubriek Films in Amsterdam. Dat is dan Tom Horn, een western van William Wiard met Steve McQueen als de legendarische „spoorzoeker” Tom Horn die in de laatste helft van de vorige eeuw leef de en op alle terreinen van het wilde westen actief is geweest. Steve McQueen heeft zelf een historisch onderzoek van ruim vier jaren verricht om achter alle bijzonderheden van deze schilderachtige figuur te komen wiens dood in 1903 tegelijk het einde betekende van het romantische westen. Als de film begint is Hom een man op leeftijd die moeilijk zijn draai kan vinden in de veran derde wereld waar geen plaats meer is voor vrijbuiters, wildjagers en kleinscha lige bankrovers. Hom is dat allemaal ge weest en nu zit hij verlegen om een fat- soenlijk baantje waarmee hij in zijn sober levensonderhoud kan voorzien. Een onderweg opgedane vriend die een grote veestal bezit en zich tegen diefstal len wil beschermen biedt hem een betrek king aan als gewapend toezichter die de veedieven uit de vlaktes van Wyoming moet verdrijven. Andere boeren doen mee met dit veiligheidssysteem ook al hebben ze bezwaar tegen de man met een nogal Een jaar of tien geleden was Star Trek, naar het schijnt een uiterst populaire tv- serie in Amerika die in een eindeloze reeks van vervolgen de avonturen op het scherm bracht van het ruimteschip Enter prise dat zijn hemden vol had met allerlei indringers buiten het gebied van de Fede ratie der Sterren te houden en/of te ver nietigen. De serie moet ook in ons land te zien zijn geweest maar dat is me jammer genoeg ontgaan zodat ik geen vergelijkin gen kan maken tussen het origineel en wat daarvan nu gemaakt is door regisseur Robert Wise die naar alle waarschijnlijk heid niet veel eigen inbreng in het geheel heeft gehad. heid tot het gevaar voorbij is en ontspan ning en opluchting, nadrukkelijk gespeeld optreden. Dat de technische aankleding van een ruimtevaartfilm, die gedacht is zich om streeks het jaar 2300 af te spelen en die natuurlijk ook weer talrijke visuele stunts noodzakelijk maakt, dat die aankleding een zekere mate van perfectie weet te bereiken, spreekt haast vanzelf nadat op dit gebied films als Star Wars. Logan’s Run, Alien en Close Encounters de revue hebben gepasseerd. Maar de techniek kan nooit een zwakke film goedmaken en zelfs het werk van Douglas Trumbull die als de man van de „special photographic ef fects” in de lijst van medewerkers ver meld staat, kan niet verhullen dat Star Trek een zwakke, om niet te zeggen verve lende film is geworden,,,boring in the grand manner”, zoals een Engelse filmcri ticus het uitdrukte. Die verveling komt dan doordat men nooit precies weet waar het ruimteschip Enterprise zich bevindt waar het voor dient, wat het moet doen, wie zijn vijan den zijn. Waarschijnlijk is men er van uit gegaan dat al die dingen als bekend ver ondersteld mochten worden bij een pu- Tot de zeventien steden waarin deze week na een stevige reclamecampagne de ruimtevaartfilm Star Trek in première is gegaan, behoort ook Haarlem. Palace vertoont sinds donderdag met gewijzigde aanvangstijden (15.30, 18.45 en 21.30) de ze groots opgezette productie van Robert Wise, waarover elders op deze pagina meer. Om zich vrij te maken voor Star Trek heeft Palace de James-Bond-film The Spy who love Me doorgeschoven naar Roxy dat daarmee zijn Lieve Jongens al na een week heeft laten vallen. Voor de rest is het rustig gebleven op het Haarlemse bios- coopfront. Studio heeft Bernardo Berto lucci’s La Luna geprolongeerd. Kramer versus Kramer blijft het goed doen in Luxor en ook de mistige thriller The Fog is gebleven in Lido. Alleen Frans Hals heeft de onbetekende rampenfilm S.O.S. Concorde vervangen door een stoere Hongkong-karatefilm. De (Chinese) Beuk erin met in de hoofdrol de „spirituele” bokser Hsiao Chien. Wat de nachtvoorstellingen betreft, mijn vorige week geuite voorspelling dat Luxor een klein Hitchcock-festival voor de late uren gepland heeft en Roxy het zelfde met Igmar Bergman bezig was te doen, blijkt bevestigd. Luxor gaat na wat minder bekende Hitchcocks als Torn Cur tain, Frenzy, Topaz en Family Plot ko mende vrijdag en zaterdagnacht een van de meest bekende en succesvolle thrillers- van de „master of suspense” vertonen, namelijk diens North by Northwest. En Roxy zet zijn Bergman-cyclus voort met Herfstsonate waarin de Zweedse filmer voor het eerst zijn land- en naamgenoot Igrid Berman die overigens geen familie van hem is, een hoofdrol heeft laten spelen. North by Northwest werd in 1959 ge maakt en komt in het oeuvre van Hitch cock te liggen tussen Vertigo in ’58 en Psycho in ’60. Gary Grant speelt erin de Wie geïnteresseerd is in een van de vroege films van Vittorio de Sica moet zich haasten naar Kriterion waar in de komende week diens Umberto D uit 1952 op de avondvoorstelling van 23.00 ver toond wordt. De Sica, vooral bekend door Fietsendie ven uit’48 en Mirakel in Milaan uit 1951 heeft met Umberto D de periode van het neo-realisme min of meer afgesloten. Zijn films vielen in eigen land niet in de smaak, ook niet bij de autoriteiten die hem van defaitisme en van vervalste uitbeelding van de Italiaanse samenleving beschul digden en hem tegenwerkten. In Umberto D, een film die hij aan zijn vader heeft opgedragen, is het thema dat van de onverzorgde ouderdom. De titelfi guur is een gepensioneerde ambtenaar die van zijn pensioen niet kan leven en zich de vernederingen van ongevoelige pension houdsters moet laten welgevallen. De eni ge steun die hij in die moeilijke laatste levensjaren ondervindt, komt van een keukenhulpje in het pension, Maria (een ontroerende rol van Maria Pia Casilio), die even afhankelijk en rechtloos is als hij. In dit tragische verslag over fatsoenlijke armoede die Umberto D bijna tot zelf moord brengt, ontbreken humor en senti ment niet en overheerst vooral de Sica’s mededogen met de slachtoffers van een toen al harde maatschappij. Daardoor is een van de mooiste films van De Sica ontstaan uit diens samenwer king met de geniale scenarioschrijver Ce sare Zavattini. I ADVERTENTIES) PEUGEOT 504 Tl okt. 1978, 59.000 km, schuifd., I.groen metallic. VOLVO 242 DL jan. 1979, 19.500 km, donker blauw. FORD TAUNUS 2000 Ghia, mei 1978, zilvergrijs. MAZDA 323 ES 5-drs., okt. 77, 41.000 km, licht groen. MERCURY BOBCAT 3-drs., 1978, compacte Ameri kaan met sl. 12.000 km. Veel extra's. OPEL MANTA 19 S, juni 1977, 33.000 km, automatic. MITSUBISHI GALANT 1600 1978, v.v. LPG-install., zilver grijs MITSUBISHI CELESTE 1600 en 2000 keuze uit meerde re uitv. MITSUBISHI Lancer 1200 L 1978, 35.000 km, oranje. Zeer fraai. MITSUBISHI COLT 1400 GLX/3 mrt. '79, blauw metall., 14.000 km. MERCEDES BENZ. Regelmatig keuze uit ca. 30 stuks van alle gangbare typen. Zowel diesel als benz. Bovenstaande automobielen worden met BOVAG-garantiebewijs verkocht. Inruil en financiering mogelijk. B.V. AUTOMOBIELBEDRIJF tegen haar zin gedwongen wordt open kaart met haar moeder te spelen door haar zowel Helena’s handicap als haar eigen mislukt huwelijk te verwijten. Door haar carrière als concertpianiste boven alles, ook boven haar gezin te stellen heeft Charlotte, zo vindt Eva, de ziekte van Helena verergerd en haar andere dochter (Eva) gedwongen tot een abortus en een verwijdering weten te bewerkstelligen tussen haar en haar eerste liefde. Waar door haar tenslotte niets anders overbleef dan te trouwen met dominee Victor die ze respecteerd maar van wie ze niet echt houdt. Charlotte verdedigt zich zo goed en zo kwaad als ze kan met te wijzen op haar eigen, weinig gelukkig leven dat haar dwong zich te concentreren op haar eigen liefhebberij, het pianospel, wat maakte dat ze haar carrière als concertpianiste boven alles is gaan stellen. De vaak hoog oplaaiende discussie verloopt onbevredi gend en als Charlotte de volgende ochtend onaangekondigd afgereisd is, moet Eva toch weer een brief met spijtbetuigingen schrijven en haar moeder bezweren dat zij altijd van haar wil blijven houden en dat genegenheid het enige is wat steun aan de mensen geeft. Herfstsonate is een goed gevonden titel voor deze aangrijpen de tragedie over wrede openhartigheden en over het zinloos ophalen van dingen die voorbij zijn en niet meer te herstellen vallen. Op de nachtvoorstellingen van Palace komt men weer eens Monty Python en de Heilige Graal, tegen, een parodie van het bekende Engelse komiekenteam op de uit de tiende eeuw stammende legende van Koning Arthur en zijn Ronde Tafel. Voor de jeugd zorg Studio met zijn vertoningen op zaterdag, zondag en woensdagmiddag van Bugs Bunny zet de boel op Stelten en Palace met het op het doek brengen van Zorro, de gemaskerde wreker van onrecht.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17