tour-resultaten tourpuntiq 99 tour de France Demonstratie bij Tourstart 5 BERT OOSTERBOSCH RELEVATIE IN PROLOOG lil 2eRIT l 20 v VRIJDAG 27 JUNI 21 1980 SPORT Moeras Profetisch 28.6.80 276 km Slechte conditie kwalificeert was groot. Gerrie Knetemann moest vier seconden prijsgeven. Wereldkampioen achter volging Bert Oosterbosch verspeelde zestien secon den. Tussen Hinault en Ludo Peeters, Didi Thurau, Hennie Kuiper, Lubberding, Bernaudeau, Duclos- Lassalle, wereldkampioen Jan Raas alsmede Joop Zoetemelk gaapte een kloof die in tijdsspanne ge meten minimaal 20 en maximaal bijna 30 seconden breed was. Onjuist (Van onze sportredactie) FRANKFURT Hoewel hij benadrukte dat het zeker niet zijn bedoeling was de gele trui reeds in het prille begin van de Tour te verdedigen, heeft de krachtsexplosie van Bernard Hinault in de proloog een duidelijke weerspiegeling gegeven van zijn su pervorm. De voorsprong die het Franse wielerfeno- meen in amper zeven kilometer veroverde op ren ners, die men onder de verzamelnaam concurrenten 1 FRANKFORT® s Darmstadt® Ebertslwm^rms KI Kaiserslautern HOMBURG/SAAR ’'-’^Saarbrucken >.Crniv FZ1 z K®«o< Thurau alsnog positief bevonden (Van onze sportredactie) Hinault Zoetemelk - gewoon in voordeel [>teerd w I BERNARD HINAULT op weg naar zijn fantastische prestatie in de openingstijdrit. JONKERS NU AL FIGURANT 14 1 I >3 n 10 o Alhoewel de achterstand van 26 secon den hem tot een duidelijke verliezer be stempelde, wilde Joop Zoetemelk niets weten van een nederlaag. „Hinault was gewoon in het voordeel”, meende de eeu wige tweede van vorige jaren. „Op het laatst stond er tegenwind. Echt iets voor hem om dan zijn tegenstanders zware JAN JONKERS: „Ik gok op dagsuc- cesje'' (Van onze sportredactie) FRANKFURT Met gummiknup pels en waterkanonnen heeft de op roerpolitie van Frankfurt donder dag kort voor de proloog van de Ronde van Frankrijk een massale betoging uiteengedreven. Zo’n dui zend fietsende jongeren dreigden het parcours op te komen om op die manier uiting te geven aan hun onge noegen over de grote som geld, die de stad uit heeft gegeven om het spekta kel van Lévitan te laten vertrekken. Het geval-Thurau heeft in de renners- wereld heel wat teweeggebracht. Gerrie Knetemann vond het „een heel rare zaak”. „Stel je nu eens voor dat Thurau had vrijwel niemand verwacht dat hij in zesde stelling zou finishen. Zal de kopman van De Muer straks, bij het opmaken van de balans, dan toch nog als beste Nederlander uit de bus komen? Kuiper waagde zich niet aan een voorspel ling. Hij huldigde het standpunt dat het secondenspel van de proloog niet direct als beslissend mocht worden gezien. Het optimisme van de blonde Braban der is niet te stuiten. „Ik hoop dat er etappes bij zijn waarin wij kleintjes ons de proloog had gewonnen en mij had geklopt. Wanneer hij dan over een paar dagen de ronde wordt uitgezet blijft hij toch winnaar van zo’n wedstrijd en ik ben altijd tweede”, aldus Knetemann die deze gang van zaken op de korrel nam. menig wielrenner onthutst ten hemel heffen bij het toch een beetje kunnen laten zien. Ik gok op een klein dagsuccesje”. Hoe het moet wanneer eens een echte ploegmaat van hem voorop komt te zitten met een „Ami du Tour” weet Jonkers niet. Ondanks zijn enthousiasme heeft hij zover nog niet door durven denken. „Dan zien we wel”, mompelt hij zachtjes. Wel wil hij voor de Fransman Tesnière (een snelle spurter) zijn uiterste best doen. Of dat zo’n gelukkige greep is valt te betwijfelen. Tesnière is een geboren pechvogel. Vorig jaar duelleerde hij in de Ronde van Frankrijk om de laatste plaats. Hij deed dat zo rustig aan, dat hij buiten de tijdscontrole aankwam en uit de wedstrijd werd genomen. Het hoofddoel van Jonkers, die als amateur niet al te veel wedstrijden won, is echter om Parijs te halen. „Ik heb als amateur de Ronde van de Toekomst gereden en dat is goed gegaan. Dan zaten we toch ook twee weken in de Alpen. Ik vertrouw er dan ook op dat ik de Tour zal uitrijden. Als dat niet lukt is het de eerste keer dat ik uit een etappe- wedstrijd voortijdig naar huis ga”. Commentaar van Jan Raas: „Er zat voor mij niet meer in dan de tiende plaats. De rugklachten en het slechte weer voor dat ik afreisde naar Frankrijk, bezorgden mij een achterstand. Ik kon twee dagen niet eens trainen”. Het Belgische contingent is nog vóór de start zwaar getroffen. Allereerst moest Etienne de Wilde, een van de knechten in het team van Michel Pollentier, wegens een blessure verstek laten gaan. Alain de Saever werd zijn vervanger. Vervolgens moest Noël de Jonckheere thuisblijven omdat hij tijdens een laatste trainingsrit een arm brak. Rolf Haller, de Westduitser, nam zijn plaats in. Tenslotte haakte Mare Demeyer af wegens een blindedarmont steking. Zijn vervanger is Eric van de Wiele. i ©v Belle Croix METZ 3 DIDI THURAU: binnenkort uit de Tour? 67,80 93,00 92,30 11,90 4130 210,00 26,20 74,80 50,10 100,00 42,00 66,00 80,00 15,00 109,00 132,50 46,00 99,80 59,10 8850 46,00 3730 2430 28050 200,00 76,00 39,80 115,00 39,50e 53,10 5250 9750 51,10 57,00 137,50 103,00 144,00 40,70 5250 54,00 52,00 4650 7850 91,00 41,60 144,00 43,10 42,50 74,00 32,30 57,50 149,50 93,00 61,50 153,00 41,00d 149,00 8150 73,50 177,00 32,70 83,40 16350 2450 36,10 3550 4450 5050 10150 350,00 175,00 151,00 360,00e 1,64 428,00 320,00 8.00 95,00 laim, n. ischc rsen. r dit i euvel aan. Elf nationaliteiten zijn vertegenwoor digd in het Tourpeloton van Felix Lévitan en Jacques Goddet. Met 48 renners levert Frankrijk het grootste aantal deelnemers. België heeft 38 man in koers, Spanje 16 en Nederland 15. De overigen komen uit West-Duitsland (4), Portugal (2), Groot Brittannië (2), Oostenrijk (2), Zweden, Ier land en Noorwegen (allen 1 deelnemer). Opvallendste constatering hierbij: behal ve Italië heeft ook Zwitserland dit jaar geen renners in de 67e uitgave van La Grande Bouclé. Joop Riethoven voerde na afloop van de proloog een gesprek met de Tourdirec tie over de mogelijkheid om Leiden op nieuw als startplaats van de Ronde te krijgen. De kans dat zoiets gebeurt in 1982 is overigens niet groot, omdat Lévitan reeds toezeggingen deed aan Fleurance, dat ook al in 1977 en 1979 de karavaan zag vertrekken. Volgend jaar 1981 is Nice de startplaats. Drieëntwintig renners komen in aan merking voor de witte trui. Het zijn dege nen die de leeftijd van 24 jaar nog niet hadden bereik op 1 januari 1980. Het ontbreekt de formatie nu eigen lijk aan alles wat een wielerploeg nodig heeft: leiding, geld, materiaal en kop man. In die sfeer is Thurau, die een grotere passie heeft voor geld dan voor de sport, nog dieper in het moeras ge zakt. De voortdurende moeilijkheden rond de dopingcontroles tonen wel aan dat het flink scheef zit met de Duitser. FRANKFURT Didi Thurau, die dit seizoen al herhaaldelijk in de publici teit kwam in verband met perikelen rond de dopingcontrole, heeft positief gereageerd op een controle op gebruik van stimulerende middelen na het kam pioenschap van Duitsland. Dat nieuws werd gisteren enkele uren voor de start van de proloog van de Ronde van Frankrijk in Frankfurt bekend. De Duitser, die met een asgrijs gezicht de opening van de Tour door zijn woon plaats reed, heeft een tegenonderzoek gevraagd. Joop Zoetemelk durfde, nahijgend van de krachtenslopende kilometers rond het Messegelaende-complex, reeds over een aanvalstactiek te praten. „We moeten”, aldus Zoetemelk, „hem het leven zo zuur mogelijk maken. Als we steeds jongens het gat in sturen, krijgen hij en zijn ploeg- makkers het lastig. Bovendien, de Tour de France duurt ruim drie weken. Er kan van alles gebeuren”. Hans Langerijs en de al zeven jaar bij de profs fietsende Jos Schipper) is Jan Jon kers de onbekendste. Mogelijk dat er na de 3900 kilometer die de coureurs van Parijs scheiden verandering in komt. Niet dat Jonkers op het vinkentouw zit voor een klinkend succes, maar hij maakt wel deel uit van een bijzonder van de Duitser werd geschreven, omdat hij het afgeleverde urinemonster zou hebben „vertroebeld” met massage-olie. Zondag in het Zwitserse Le Locle, waar de gezamenlijke nationale titel strijd van Duitsland, Zwitserland en Luxemburg werd afgewerkt, kwam na de medische controle het bericht in de wereld dat Der Didi (die vijfde werd in de wedstrijd en derde in zijn landskam pioenschap) een te geringe hoeveelheid urine zou hebben geproduceerd. Ook dat staat gelijk aan positief bevonden worden. „Men geeft wel een miljoen marken uit voor de Tour de France, maar het stadsbestuur doet niets voor de eigen fietsers. Er zijn nauwelijks fiets paden”, aldus een betoger. Voordat de vreedzame betoging het wieler spektakel ook maar een ogenblik kon verstoren greep de Frankfurter poli tie hardhandig in. bont gezelschap. Met drie andere ploeg genoten uit de Belgische formatie van Robert Lauwers werd hij toegevoegd aan de zogenaamde Amis du Tour de France, een ratjetoe van Franse be roepsrenners dat dit seizoen geen spon sor heeft. Verschillend materiaal, ver schillende shirts, aparte ploegleiders, naast elkaar opererende begeleidingst eams. Kortom: de hutspot-ploeg. Jos Schipper: nieuwe fiets Jos Schipper krijgt vandaag of morgen een nieuwe fiets. De maat van het race- karretje dat de in Zeeland woonachtige Tourdebutant daags voor de proloog kreeg, deugde niet. Inmiddels werd chef d’equipe Patrick Lefevre de toezegging gedaan dat de enige Nederlander uit zijn ploeg niet hoeft te wanhopen. Knetemann: „Ik had een profetische blik. Ofschoon ik in zo’n korte tijdrit altijd goed voor de dag kom, wist ik dat Hinault vooral op dit parcours, met wei nig bochten en lange rechte stukken, de grootste kanshebber was. Overigens kwam slechts een deel van mijn voorspel ling uit. Ik had namelijk ook verwacht dat Didi Thurau in het eerste gelid zou eindigen. Weet je, zo’n Duitser krijgt voor eigen publiek meestal vleugels”. klappen toe te brengen. Hij kwam in supervorm uit de Ronde van Italië. Ik daarentegen begon op het einde van de Ronde van Zwitserland te sukkelen. De achterstand verontrust mij niet. Ik on dervond geen last meer van de maag- en darmstoornissen. Dat ik desondanks bij na een halve minuut verspeelde, had lou ter en alleen te maken met gebrek aan pure kracht. Ik kon de grootste versnel ling niet rondkrijgen, maar ik weiger om aan de proloog conclusies te verbinden. Hinault mag dan weliswaar de grote fa voriet zijn, het wil niet zeggen dat hij onverslaanbaar is”. Toch zou de handen aanschouwen van zo’n troepje ongere geld. Het is niet bepaald een hoopvolle basis om aan de moordende wedstrijd te beginnen. Voor Jonkers komt daar nog bij dat hij lichamelijk niet in een al te beste conditie verkeert. Hij heeft ec zeem in zijn liezen en kampt met een zware bronchitis. „Ach”, zegt hij opge wekt, „ik ben over mijn gezondheid dan wel niet zo heel erg tevreden, maar als ik de eerste vijf, zes dagen goed door kom zal het wel over zijn. Zo’n bronchi tis fiets je er gewoon uit”. vooral in de eerste bochten. Grote risico’s wilde ik niet nemen trouwens, met de derde plaats en de witte trui als best geklasseerde van de jongeren ben ik te vreden”. Johan van de Velde keek evenmin in pessimistische stemming terug op de eer ste kilometers van zijn tweede Tour de France, ofschoon hij van wie velen beweren dat hij vóór Kuiper en Zoete melk in Parijs zal arriveren iets meer wat geeft het? Ik ben al blij dat ik het kan meemaken. Laten we nou eerlijk zijn, als wielrenner hoop je toch alle maal een keer te kunnen starten in de Tour?”. Didi Thurau slaagde niet. Een van de meest besproken renners in de karavaan was hij niettemin toch, maar dat had weer te maken met perikelen in dopingaangele- genheden. Voor Bert Oosterbosch was de derde plaats royaal voldoende om een van de eretricots aan te trekken. De enige debu tant in de ploeg van Peter Post kwam als best geklasseerde renner van de jongeren uit de bus. Dat betekende de witte leiders trui in dit extra-klassement. „Ik zou be slist nog sneller geweest zijn als ik niet zoveel hinder had ondervonden van glad de wegen”, zei Oosterbosch. „Op het mo ment dat ik aan de start kwam, had het weliswaar opgehouden met regenen, maar het was toch nog uitkijken geblazen; Wanneer Thurau inderdaad binnen enkele dagen vier maanden op non-ac- tief staat is zijn wielerseizoen helemaal kapot. Hij mist dan niet alleen de Tour de France, maar ook het wereldkampi oenschap eind augustus waarin hij tot nu toe twee keer tweede is geworden (in 1977 achter Francesco Moser en vorig jaar in Valkenburg achter Jan Raas). Het zal mogelijk niet alleen bij een verlo ren seizoen blijven. Waarschijnlijker is dat Thurau het professionele fietsen op de weg voor goed de rug zal toekeren. Het hele sei zoen zit hij al in de versukkeling en bracht hij het tot slechts één overwin ning: een ritje in de Ronde van de Tarn in Frankrijk. Een uiterst schamele oogst voor zijn nieuwe sponsor Puch. Een for matie die toch al niet tot de stabielsten behoort, want zelfs in het begeleidingste am worden om de haverklap kleine veldslagen geleverd. Er zijn financiële en materiële proble men en via achterdeuren trachten de ploegleiders Serge de Vries (een tot Rond Thurau circuleerden de laatste tijd heel veel berichten. Nadat hij in de klassieker GentWevelgem al niet op de dopingcontrole was verschenen, hetgeen éven zwaar wordt gerekend als betrapt worden op dopinggebruik, had hij een voorwaardelijke straf gekregen. Die dreigde na de Ronde van Romandië, toen hij positief werd bevonden, te wor den omgezet in een schorsing van vier maanden, maar omdat er procedurefou ten waren gemaakt ontsprong hij de dans. Thurau was te laat geïnformeerd om nog een contra-expertise te kunnen aanvragen. Een procedurefout die door het laboratorium echter op het conto Een schorsing zou dus best eens een versnelling van zijn meerjarenplan kun nen betekenen. Hij hoopte nog drie jaar als wegrenner actief te kunnen zijn om daarna alleen als baanrenner (waarmee kapitale bedragen te verdienen zijn) door te gaan. De belangstelling voor Thurau is door de dopingschandalen alleen maar afgenomen, evenals zijn successen. De aftakeling tekent zich snel af. En daarmee ook het einde van Thurau. „We zijn feitelijk helemaal geen ploeg”, aldus de coureur uit Oud-Gastel. „We hebben geen kopman, van die Fran sen ken ik er niet een, de tactiek is helemaal nog niet besproken en we zul len ongetwijfeld vaak in de tweede of derde groep binnenkomen. Ik weet bijna zeker dat onze ploeg het minste zal ver dienen van allemaal in deze Tour. Maar Hoewel Knetemann en Oosterbosch, met hun tweede en derde plaats achter de ongenaakbare Hinault, voor betere klas seringen zorgden dan Hennie Kuiper, was de prestatie van laatstgenoemde niette min opvallend. Ook het verlies van Kuiper moest weliswaar in tientallen van secon den worden uitgedrukt, maar behalve hij Het gerucht van de „zuinige plas” bleek echter niet juist. Het was voor het Zwitserse laboratorium voldoende om vast te stellen dat Thurau de wetten van het dopingreglement had overtre den. Het tegenonderzoek is inmiddels op gang gebracht en wanneer ook de uitslag daarvan in het nadeel van Thu rau zou zijn zal hij mogelijk al binnen enkele dagen uit de Tour moeten stappen. ’ondsen iiv. ed.) 10 12,00b De uitslag van de proloog, een individuele tijdrit over 7,6 kilometer is: 1 Bernard Hinault (Fra-ploeg Guimard) 9.14.00 (gem. snelheid 49,38 km/u), 2 Gerrie Knetemann (Ned-Post) 9.19.00, 3 Bert Oosterbosch (Ned-Post) 9.30.00, 4 Ludo Peeters (Bel-Godefroot) 9.34.00, 5 Didi Thurau (Wdl-Altig) 9.35.00, 6 Hennie Kuiper (Ned-De Muer) 9.36.00, 7 Henk Lubberding (Ned-Post) 9.37.00, 8 Jean-René Bernaudeau (Fra-Guimard) 9.37.00, 9 Gilbert Duclos-Lassalle (Fra-De Muer) 9.38.00, 10 Jan Raas (Ned-Post) 9.38.00, 11 Joop Zoetemelk (Ned-Post) 9.40.00, 12 Ronny Claes (Bel-Godefroot) 9.43.00, 13 Graham Jones (GB- De Muer) 9.45.00, 14 Jean-Luc vandenBroucke (Bel-Crepel) 9.45.00, 15 Pierre-Raymond Villemi- ane (Fra-Guimard) 9.45.00, 16 Ludo Delcroix (Bel-Godefroot) 9.46.00, 17 Gery Verlinden (Bel- Godefroot) 9.56.00, 18 Johan van de Velde (Ned- Post) 9.46.00, 19 Joaquim Agostinho (Por-Altig) 9.47.00, 20 Jacques Bossis (Fra-De Muer) 9.47.00, 32 Cees Priem (Ned-Post) 9.55.42, 36 Jo Maas (Ned-De Bruyne) 9.56.07, 45 Jan Jonkers (Ned- Lauwers) 9.59.60, 52 Jos Schipper (Ned-Lefevre) 10.03.05, 62 Bert Pronk (Ned-Post) 10.06.56, 72 Hans Langerijs (Ned-De Bruyne) 10.09.36, 101 Leo van Vliet (Ned-Post) 10.17.32, 121 Hennie Stamsnijder (Ned-De Bruyne) 10.32.35. PLOEGENKLASSEMENT: 1 Ploeg-Post (Knetemann, Oosterbosch, Lubberding, Raas) 38.03 minuten, 2 Ploeg-Guimard (Hinault, Ber naudeau, Villemiane, Bonnet) 38.25 min., 3 Ploeg-De Muer (Kuiper, Duclos-Lassalle, Jones, Bossis) 38.46 min., 4 Ploeg-Godefroot 38.49, 5 Ploeg Altig 39.19, 6 Ploeg-Crepel 39.35. Fransman genaturaliseerde Nederlan der) en Rudi Altig elkaar het leven zuur te maken. Jean Gribaldy, een van de belangrijkste sponsors die zich aanvan kelijk nadrukkelijk met de begeleiding bemoeide, maar zich later terugtrok, zet te op die wijze Altig weer voor het blok. Zichtbaar onder de indruk van de am biance van dit gigantische circus peda- leerde Jonkers donderdagmiddag door het centrum van Frankfurt. Een van de vele naamlozen in het peloton. Niet al leen voor de Duitsers, die uitsluitend de door een aaneenschakeling van doping schandalen achtervolgde Frankfurter Didi Thurau kennen, maar ook voor zijn eigen landgenoten. Van de vijf Nederlandse debutanten in deze 67e Ronde van Frankrijk (wereld kampioen achtervolging Bert Ooster bosch, veldrijder Hennie Stamsnijder, I» dan een halve minuut verspeelde. Het was alsof Van de Velde wilde zeggen: „Ik ben nu eenmaal geen specialist in het rijden van een proloog”, toen hij de weg naar het hotel insloeg. (Van onze sportredactie) FRANKFURT- De helblauwe ogen van Jan Jonkers stralen verwondering uit. Schuchter en onzeker als de Friese boerenknecht die het eerste kievitsei aan Hare Majesteit komt aanbieden, beweegt hij zich tussen de groten van het internationale wielerpeloton. Twee maanden geleden was de 24-jarige Bra bander nog amateur in een onbeteke nend ploegje uit Bergen op Zoom en nu al is hij figurant in de jaarlijkse voor stelling van Felix Lévitan. I 1-J De rit van Frankfurt naar Metz is de eerste met een groot aantal vliegende spurts, die bonificaties opleveren. Na de start, 's morgens om kwart over negen, zijn er op het 276 kilometer lange par koers (het is de langste rit van deze Ronde van Frankrijk) maar liefst op vijf plaatsen bonificaties van acht en vier seconden te halen. De etappe is vlak en kent een beklimminkje van de vierde ca tegorie. De aankomstplaats Metz speelde in de vorige Ronde een belangrijke rol, omdat Hennie Kuiper op weg daarheen in een kamikaze-ontsnapping trachtte Hinault te verrassen, maar een dag erop de gevolgen van die krachtsinspanning zwaar moest bekopen. f 1 I \OBER-. Saar- FELSBERGUou'S

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21