Nationale zwemploeg verovert medailles Binkhorst eerste in Star-klasse ANNE HOBBS MAAKT FOUTEN AAN LOPENDE BAND lotto Wimbledon sportpuntiq HUGO PONT HAAKT AF 10,27% NMB NEDERLANDSCHE MlDOENSTANDSBANK paralympics I land NMBKapitaalmarkt-Renterckening Hoge rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* 23 VRIJDAG 27 JUNI 1980 SPORT en lira- van- I k geld blijft opvraagbaar, opgenomen berekent de geleidelijk allen ling, Zonnig Minder games Uitslagen *Uw dagelijks Over de bedragen NMB een afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. De NMB denkt met u mee. TAe NMB Kapitaal- JLx markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. (Van onze sportredactie) LONDEN Betty Stöve heeft i in haar duel in de tweede ronde van het tennistoernooi van Wim bledon tevergeefs naar een tegen standster gezocht. Haar wed- I strijd tegen Anne Hobbs, die een uiterst tijdrovende aangelegen heid leek te zullen worden, kon in werkelijkheid nauwelijks worden gekwalificeerd als een warming- up: 6-0, 6-4. Daarvoor werden de krachten van de 20-jarige Engelse te zeer aangetast door de zenu wen. Het spelen voor eigen pu bliek werkte alleen maar in haar ■nadeel. Wimbledon wéér onder de douche Betty Stöve na overwinning Ik hoefde niets te doen DOOR JAN PREENEN BETTY STÖVE: Toernooi lijkt voor haar afgelopen. IBM liquideert schaaktoernooi Analiste van 1977 onlangs in de halve finale in Chicester nog kansloos was. Ike week b maand vraag. IN- e Tempe- I Jack de Heer verruilt de ijshockeyvere- niging Heerenveen voor de Zwitserse club Arosa. „Zij maakte erg veel fouten. Ik hoefde niets te doen, ik hoefde alleen maar de bal binnen de lijnen te houden. Zij deed het werk wel voor me”, aldus Stöve over de eerste set, waarin de nummer drie van Engeland in 18 minuten niet één game werd gegund. Dat veranderde in de twee de reeks toen de volley van Hobbs wat beter begon te werken en ze de stand tot 4- 4 in evenwicht kon houden. Daarna ser veerde Hobbs zichzelf uit: 0-6, 4-6. Petro Mennea, met 19,72 seconden we reldrecordhouder op de 200 meter, heeft bij de Italiaanse atletiekkampioenschap- pen in Turijn in de series van de 100 meter een tijd van 10.19 seconden gelopen het geen de tweede beste Europese seizoen- prestatie betekent. De van de FC Den Haag afkomstige Jos Jonker zal een tweejarig contract bij AZ’67 tekenen. DEN HAAG. Hugo Pont, die door het Nederlandsch Olympisch Comité voorlo pig was geaccepteerd als deelnemer aan de Olympische Spelen in Moskou op het nummer 400 meter horden, op voorwaar de dat hij uiterlijk 4 juli een tijd van maximaal 50.00 seconden zou lopen heeft besloten zich als deelnemer terug te trek ken, aangezien de door de NOC gestelde voorwaarde door hem als niet reëel wordt beschouwd. In het kader van zijn trainin gen na de ernstige enkelblessure van dit vooijaar is een dergelijke tijd door hem nog niet te realiseren. Het toernooi om het wereldkampioen schap dammen zal op maandag 1 decem ber beginnen in Bamako (Mali) en eindigt op 23 december. 22 spelers zullen van de partij zijn. Van de Nederlanders kwam alleen Stöve op de baan. Tom Okker en Marcel la Mesker, die in de eerste ronde vrij-af Zeven jaar na de oprichting van de WTA, waarvan overigens alleen diegenen lid kunnen worden, die tot de top-100 behoren en minstens 10.000 gulden heb ben verdiend, worden er al 18 toernooien gehouden met een prijzengeld van 200.000 dollar. Het zogenaamde Masters-toernooi van de vrouwen in maart in New York had zelfs de recordinzet van 300.000 dol lar en op Wimbledon is bijna sprake van was, verbleven uren in de wachtkamer en kregen ’s avonds pas te horen dat hun partijen één dag zijn uitgesteld. Eén van die jonge krachten is de 17- jarige Pam Shriver, die Stöve onlangs uit de dubbelspelproblemen hielp. De Neder landse werkte lange tijd samen met Wen dy Turnbull, maar de Australische hield het plotseling voor gezien toen het duo in april in Tokio niet verder kwam dan de halve finale. Stöve: „Turnbull had geen vertrouwen meer in me en ging verder met Casals. Ik kon toen gaan zoeken naar een nieuwe partner. Na veel getelegrafeer en getelefoneer is dat Shriver geworden”. De nieuwe combinatie voldoet tot nu toe goed, zodat het tweetal vermoedelijk niet op korte termijn ontkoppeld zal worden. Stöve en Shriver wonnen twee weken geleden dan ook in Chicester. Van Turn bull en Casals. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Door een 3-0 overwinning op Joegoslavië heeft het Nederlandse zit- volleybalteam zich geplaatst voor de hal ve finale op het Paralympische toernooi in de Rijnhal. Oranje zal dan waarschijn lijk uitkomen tegen de Finnen, die wel licht als tweede eindigen in de B-poule. De Nederlandse zwemploeg heeft don derdagavond tijdens de Olympische Spe len voor gehandicapten drie gouden, vier zilveren en twee bronzen medailles in de wacht gesleept. Voor de Star-zeiler Boudewjjn Bink horst en zijn bemanning Kobus van den Berg was het in de vijfde wedstrijd dan eindelijk raak. De Oostenrijkers Hubert Raudaschl en Karl Ferstel kwamen ach ter de Nederlanders als tweede door de finish. De gebroeders Vollebregt moesten zowel in de vierde als in de vijfde wed strijd in de Flying Dutchman genoegen nemen met respectievelijk de tweede en derde plaats. De Westduitse gebroeders Diesch, hun gevaarlijkste tegenstanders, xyonnen de vijfde wedstrijd, maar konden de Vollebregts niet van de eerste plaats in het algemeen klassement verdrijven. I i I De gemeenteraad van Venlo verstrekt aan de FC VW een extra subsidie van 13000 gulden. Stöve lijkt zich over dergelijke voor vallen echter niet al te druk meer te maken. Zonder aan het einde van haar carrière te denken huldigt ze meer dan ooit het standpunt dat tennis haar plezier moet bezorgen. „Ik laat me niet meer opjagen. Daarom kies ik nu de toernooien uit die ik leuk vind. In de wintermaanden heb ik me vaak lopen ergeren in de Ver enigde Staten. Op zulke momenten zou je willen stoppen, maar aangezien er ook nog toernooien zijn zoals Wimbledon, ga ik nog door. Daarom heb ik juist voor dit toernooi nog het nodige geoefend. Eerst zeven dagen met Dennis Ralston op Ber muda, toen in Parijs en daarna op gras hier in Engeland”. AMSTERDAM. Het twintigste IBM- schaaktoernooi beleefde donderdagmid dag ondanks de aanwezigheid van we- 1. Verenigde Staten 16 12 6 2. Polen 12 11 10 3. Groot-Brittannië 9 2 3 8. Nederland 4 5 3 Voor opnieuw volle tribunes kenden de volgelingen van trainer ’t Hart weinig problemen met de Joegoslaven, die on langs redelijk technisch volleybal lieten zien. De eerste set eindigde in een 15-8 Nederlandse zege. Het tweede speldeel kwam bijna de complete B-ploeg van Ne derland op de vloer. Deze kende eveneens geen genade met de Zuideuropeanen: 15- 4. De beslissende set ging tot 6-6 gelijk op. Darna maakten de oranjehemden het kar wei beheerst af: 15-8. (Van onze sportredactie) LONDEN Wimbledon wordt dit jaar onder een uiterst slecht gesternte afgewerkt. Als gevolg van de regen heeft de organisatie na vier dagen al een achterstand van ongeveer 110 par tijen opgelopen, hetgeen neerkomt op anderhalve dag extra werk. In financi eel opzicht wordt bepaald nog geen nattigheid gevoeld. Donderdagmiddag moesten om kwart over drie de toe gangshekken worden gesloten omdat zich op dat moment maar liefst 31.073 bezoekers op het complex bevonden. Om veiligheidsredenen werd het beter geacht om voorlopig geen nieuwe kij kers toe te laten. Twintig minuten na die ingreep moesten ook de banen wor den afgesloten en werd het publiek weer onder de douche gezet, waardoor voor de tennissers nog maar één slag overbleef: de vrije slag. Een uur eerder had de schier onver- slijtbare Billy Jean King tijdens een Niet alleen voor Hobbs, maar ook voor Stöve lijkt het toernooi daarmee afgelo pen. De volgende opdracht van de dins dag 35 jaar geworden veterane heet name lijk Evonne Cawley-Goolagong, van wie zij alleen in 1970 een keertje tijdens de Westaustralische kampioenschappen heeft weten te winnen. Toch ziet Stöve niet op tegen de confrontatie met de Aus tralische, die tot nu toe in haar ontmoetin gen tegen Walsh en Walker slechts 7 ga mes behoefde af te staan: „Ik heb de indruk dat ze de laatste tijd niet al te zeer in vorm is”. En dat terwijl de Wimbledon- DEN HAAG. In Lotto no. 25 van zondag 22 juni 1980 vielen in totaal 29.163 prijzen. Inleg 3.135.716,-. Prjjzenbedrag 1.489.465,10. Ie prijs: Geen winnaars. Van het bedrag van de le prijs gaat 1/s deel naar de jackpot van week 26. Het overige 4/s deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t.m. de 5e prijs van deze week. 2e prijs: 9 winnaars, die elk bruto 28.134,30 ontvangen. 3e prijs: 147 winnaars, die elk bruto 2.229,10 ontvangen. 4e prijs: 8.249 winnaars, die elk 48,70 ontvangen. 5e prijs: 20.758 winnaars, die elk 19,30 ontvangen. Jackpot bestemd voor week 26 104.262,55. Het tennis wordt gecombineerd met het bestuurlijke werk. Stöve mag dan als voorzitter van de damestennisbond (WTA) eind vorig jaar zijn opgevolgd door Marti na Navratilova, dat neemt niet weg dat zij nog altijd drie functies heeft: bestuurslid van diezelfde WTA, van de Pro Counsil, een overkoepelend lichaam, en als eerste Nederlander van de Internationale Tennis Federatie. Stöve: „Over het werk voor het dames tennis kan ik best tevreden zijn. De orga nisatie is goed, dat blijkt wel uit het feit dat er nooit zulke problemen zijn als bij de heren. Daar zijn de eerste vijf spelers niet lid van de spelersbond. Bij ons is van de topspeelsters alleen Evonne Cawley niet aangesloten. Waarom weet ik eigenlijk niet. Zij werkt haar programma af en we hebben geen enkele last van haar. Als damestennisbond hebben we de afspraak gemaakt dat de speelsters in tegenstelling tot de heren, die soms weken achter el kaar demonstraties spelen, maar drie ex hibities per jaar mogen spelen. Alleen op die manier kunnen wij garanderen dat de officiële toernooien sterk bezet blijven”. ER (N.H.) p. Cam- herlant te 5- en 8- •huur van Wadden al. 02271- hoef. gelijke rechten voor mannen en vrouwen. De winnares ontvangt met 72.000 gulden nog maar 8000 gulden minder dan de winnaar. Aangezien de aanvoer van nieuw talent en daaruit voortvloeiende doorstroming door een grote groep, voor namelijk Amerikaanse, talenten wordt gegarandeerd, ziet de toekomst er voor het damestennis zonniger uit dan ooit. den in pe een goed mers, Uit- iwembad. aanen en n op aan- boven de tel. 09- NEC heeft twee nieuwe spelers aange kocht: Mulderij van Vitesse en Salfisch- berger van de Go Ahead Eagles. Het nationale voetbalelftal van Ijsland speelde gelijk in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Finland: 1-1. Het IJsland se doelpunt was afkomstig van Petur Pe- tursson. Dat geldt ook voor Jim Connors bij de heren. Hij speelde donderdagmiddag met de belangen van zijn landgenoot Sherwood Stewart (6—0, 62, 61) en heeft nu na twee ronden minder games (7) prijsgegeven dan zijn grote concur rent Borg, die pas één keer in actie is gekomen en al elf spellen heeft moeten afstaan. Op de eerste vier wedstrijddagen van de Olympische Spelen voor gehandicap ten in Arnhem hebben Nederlandse deel nemers twaalf medailles veroverd. Vier keer kon er goud worden geïncasseerd, voorts was er vijf keer zilver en drie keer brons. De ploeg van de Verenigde Staten voert nog steeds de medaillestand aan met zestien keer goud, twaalf keer zilver en zes keer brons. De equipe van Nederland is achtste. De medaillestand: WEEK- 6 mt., 12 cabriolet- e, gasst. 4000. Tel Dames enkelspel, eerste ronde: Lesle Charles (GB)Julie Harrington (VS) 6-3, 5-7, 6-1, Wendy White (VS)Pam Whytcross (Aus) 6-2, 6-3, Kate Brasher (GB)Dana Gilbert (VS) 3-6, 6-3, 8-6. Tweede ronde: Betty Stöve (Ned)Ann Hobbs (GB) 6-0, 6-4, Billie Jean King (VS)—A. Smith (VS) 6-3, 7-6, Morse (VS)B. Teacher (VS) 6-4, 6-4, Evonne Cawley-Goolagong (Aus)Jen ny Walker (Aus) 6-2, 6-2, Roslin Fairbank (Zaf) Andrea Buchanan (VS) 6-1, 6-2, Bettina Bunge (VS)—Beth Norton (VS) 6-4, 6-4, Betty-Ann Dent (Aus)Lesley Geeves (GB) 3-6, 6-3, 6-2, Jane Stratton (VS)Dianne Desfor (VS) 7-5, 4-6, 7-5, Nina Böhm (Zwe)Dianne Morrison (VS) 4-6, 6- 2, 6-3. Heren enkelspel, tweede ronde: Ivan Lendl (Tsj)John Sadri (VS) 6-3, 6-4, 6-3, Onny Parun (Nwz)Pascal Portes (Fra) 7-5, 6-3, 6-4, Phil Dent (Aus)Bemie Mitton (Aus) 7-5, 6-3, 6-3, Jimmy Connors (VS)Sherwood Stewart (VS) 6-0, 6-2, 6-1, Adriano Panatta (Ita)—Corrado Barazzuti (Ita) 1-6, 6-3, 6-4, 3-6, 6-1, Paul McNa mee (Aus)Robert van ’t Hof (VS) 6-1, 6-1, 6-3, Johan Kriek (Zsf)John Austin (VS) 6-4, 6-3, 6-1, Balasz Taroczy (Hon)Trey Waltke (VS) 6-3, 6-2, 6- 2, Rames Krishnan (Ind)Mark Cox (GB) 6-7, 7- 5, 7-5, 6-1. Dubbelspel, eerste ronde: Frawley-Masters (Aus)J. Brabenec-S. Meer (Can-Pak) 6-2, 6-3, 7- 6. J i. STACA- arde rij in ige omg >adTel In Veenendaal kwamen de geamputeer- den voor het eerst in actie en deze groep toonde aan, net als vier jaar geleden in Toronto, tot de wereldtop te behoren. De eerste Nederlandse Olympische zwem- kampioen werd Willem van Laar uit Utrecht die de 100 meter vrijeslag (klasse Cl-Dl) winnend afsloot in de tijd van 1.05.81. Van Laar legde beslag op het zilver op de drie keer 50 meter wisselslag. i Rente voor de maand juli. •Cr De Sovjet-deelnemer aan het IBM-schaaktoernooi Anatoly Karpov zet een cavia in die via een soort doolhof een vakje binnenloopt dat correspondeert met de naam van de speler tegen wie Karpov in de eerste ronde zal uitkomen. Het werd Jan van der Wiel. Leon Melchior heeft besloten over te gaan tot verkoop van het paardenbestand van zijn stal Zangersheide te Lanaken omdat hem tijdens het overleg van Minis ter Braks met de vaste kamercommissie van landbouw en visserij is gebleken dat op korte termijn geen realisatie mogelijk is van een paardencentrum. Bij Melchior zijn vier nationale topruiters in dienst. De burgemeester van Montreal, Dra peau, zal niet naar Moskou gaan om de Olympische vlag aan het Internationaal Olympisch Comité te overhandigen. Veelzeggend is in dat opzicht dat zjj Stöve in een van haar specialiteiten, het slaan van dubbele fouten, gemakkelijk wist af te troeven. De Nederlandse deed haar bijnaam „Double Dutch” aanvanke lijk alle eer aan door vier pogingen om de bal in het spel te brengen te laten misluk ken, maar daarna bleef ze op een totaal van 3 steken. Hobbs gooide daarentegen alle hindernissen om, kreeg de bal in haar laatste opslagbeurten niet meer over het net en kwam aan een score van zeven dubbele missers. Het was de enige „overwinning” van Hobbs, die voor het overige nadrukkelijk tot verliezer werd uitgeroepen. Vooral in de eerste set, waar- in zij maar 10 punten vergaarde, waarvan er dan nog 6 door Stöve werden aange reikt. (ADVERTENTIE) reldkampioen Anatoli Karpov, een niet alleen sobere, maar ook trieste opening. De voorzitter van het toernooicomité, Wim Ruth, kon er in zijn openingstoe spraak niet omheen: met dit toernooi wordt een brok Amsterdamse schaaktra- ditie, waarin ook historie is geschreven, afgesloten. De beweegredenen van de IBM, dit ver maarde toernooi, dat tot een van de be langrijkste in de wereld behoort te liqui deren, zijn gelegen in hpt feit, dat de IBM tot een grotere spreiding van activiteiten in de culturele en sportieve sfeer wil ko men. Daartoe zullen de gelden voor het toernooi (de kosten daarvan liggen rond de drie ton) worden aangewend. Een stichting in oprichting zal trachten het toernooi, zij het misschien in gewijzigde vorm, voort te zetten. De verrichte loting had het volgende resul taat: Kroongroep: Zoltan Ribli (Hon.)-Vlastimil Hort (Tsj.), Bent Larsen (Den.)-Sergei Tolmatov (Sov.), John van de Wiel (Ned.)-Anatoli Karpov (Sov.), Jan Timman (Ned.)-Genna Sosonko (Ned.). Grootmeestergroep: Borm (Ned.)-Ree (Ned.), Smejkal (Tsj.)-Böhm (Ned.), Rogoff (Vst)-Ligte- rink (Ned.), Panno (Arg.)-Langeweg (Ned.), Sznapik (Pol.)-Van Wijgerden (Ned.), Hofland (Ned.Minzieker (Wdl). Meestergreep: De Savomin Lohman (Ned.)- Enklaar (Ned.), Duer (Oos.)-Haik (Fra.j, Scheern (Ned.)-Schiffer (Wdl.), Baljon (Ned.)-Van der Sterren (Ned.), Formanek (Vst.)-Tsjemin (Sov), Vogel (Ned.)-De Boer (Ned.) Dat het neerplensende regenwater voor een grote vertraging op Wimbledon heeft gezorgd hoeft na het zien van dit overzicht geen verwondering te wekken. En natuurlijk blijf je als Engelsman geduldig wachten op betere tijden persconferentie nog uitgeroepen dat zij in haar partij tegen de Amerikaanse Anne Smith werd gehinderd door de zon: „Omdat de zon precies in mijn gezicht scheen moest ik mijn service vanmiddag helemaal veranderen”. King won met 63, 76 en zei in een uitste kende conditie te verkeren: „Maar wat wil je. Mijn hotelkamer lijkt net een gymnastiekzaal. Ik doe steeds aan ge wichtheffen en om de dag zit ik op de hometrainer. Daardoor voel ik me prima”. KIEL (ANP) Uitstekend zeilweer heeft de deelnemers aan de Kieler week donderdag in staat gesteld nu eens zon der problemen alle wedstrijden af te wer ken. Hadden eerder draaiende stormwin den (maandag) en windstiltes (woensdag) de zeilers aan de wal gehouden, donder dag blies de wind met windkracht vijf, zodoende ideale omstandigheden schep pend voor een spannende strijd in alle klassen. Gijs van Heumen is benoemd tot trai- ner/coach van het Nederlands dames hockey-elftal.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23