Kampioenschap Koene in eindsprint nu binnen handbereik maar net snelste k van Terrasvogels f I Keur produktief in zaalvoetbaltoernooi X Zie je dat... Miele maakt ook komplete keukens «I Prins van Oranje GE R) wollid keukens bv "eerste uitgifte” Miele s ft o WgB.i 25 VRIJDAG 27 JUNI 1980 SPORT end (Van onze honkbalmedewerker) Kopgroep Top boten. (Van onze verslaggever) Volkssport en Toekomst Tij O= er is geen betere I aamhe- ng zijn PARELPOCKETS Bestsellers van wereldberoemde schrijvers. Makkelijk mee met vakantie! Slechts 1 9,90 Bij elke boekhandel P SANTPOORT. In 1974 werd het toenmalige juniorenteam van de Santpoortse honkbalvereniging Terrasvogels tot ieders verbazing kampioen van Nederland, door in een beslissingswedstrijd in Den Haag het Rotterdamse Feyenoord te verslaan. Een opvallend groot aantal spelers die indertijd deel uitmaakten van dit legendarische team spelen nu, vast of regelmatig, in het eerste negental van Terrasvolges: Dick van der Vlugt, Nico Adam, Ron Maurer, Rob Harder, Frank Vos, Peter Clarenburg, alsmede de gebroeders Bert en Frank Koks, die er ook in het belangrijke duel tegen Euro Stars (morgen om half drie in Santpoort) welhaast zeker bij zullen zijn. Als Terrasvogels deze wedstrijd in winst weet om te zetten kan alleen een wonder de ploeg van coach Harry van Berkel nog van het kampioen schap van de tweede klasse afhouden. IJMOND. Met ruw geschat 250.000 beoefenaren heeft de rui tersport een plaats ingenomen in de „top tien” van de meest beoe fende takken van sport in ons land. Een ontwikkeling die met name is voortgekomen uit de toe genomen welvaart, het beschik baar komen van meer vrije tijd en de publiciteit rond het belang van sportieve recreatie. Het aan tal manegebedrijven groeide, on der invloed van die belangstel ling, tot een recordhoogte van t 632, waarvan 437 overdekte. Slechts éénderde deel daarvan lijkt in staat op een rendabele manier te worden geëxploiteerd. zulke perfekte huishoudelijke apparaten maakt, weet natuurlijk ook alles van keukens, indelingen en materialen. Wij leveren en plaatsen komplete Miele keukens. En wij doen dat graag, omdat zij dezelfde kwaliteitskenmerken hebben als alles wat van Miele komt. Miele biedt ook volop keus: fleurig kunststof, massief hout, modern, roman tisch net wat bij u past. Komt u eens bij ons langs om poolshoogte te nemen. U kunt ons ook bellen, dan komen wij bij u de keukenruimte bekijken. Een advies kost u iets. Grijpensteinweg8 - Haarlem. Tel. 023-246864/248281. Zeker! En eigenlijk wel logisch, vindt u niet? Want wie 3 (Van onze wielermedewerker) ade. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Overheid wil voor maneges genormeerd vestigingsbeleid Verhoging van bestaande tarieven lijkt (ADVERTENTIE) ELI VLESSING 3-222829 Zowel Bert als Frank is er zeker van dat als Terrasvogels inderdaad mocht promoveren men met het huidige spelers- materiaal zeker geen gek figuur zal slaan in de eerste klasse. Deze gegevens blijken uit een onder zoek dat door een commissie samenge steld uit vertegenwoordigers van de Ne- Frank Koks hierover: „Terrasvogels is volgens mij goed genoeg voor die eerste klasse. Ik denk zelfs dat we met dit team in staat zijn aan de top mee te draaien.” den zoals die onder meer worden gehan teerd door gemeenten, provincies, Stich ting Sporttotalisator Nederland en de Stichting Fonds Nederlandse Veefokke rij. Een zaak die naar de mening van de rapporteurs dient te worden gecoördi neerd. Om verbetering te brengen in de renta biliteit van de noodlijdende manegebe- drijven wordt reeds op ruime schaal ge bruik gemaakt van subsidiemogelijkhe- derlandse Hippische Sportbond (NHS) en een aantal daarbij aangesloten organisa ties, op verzoek van de Stichting Fonds Nederlandse Veefokkerij, heeft verricht. De commissie komt in haar eindrapporta ge tot een aantal aanbevelingen die wor den gedragen door een inventarisatie in nauwe relatie met de ontwikkelingen zo als die zich de afgelopen twintig jaar hebben voorgedaan. Het ligt nog steeds in de lijn van de ontwikkelingen van de afgelopen decen nia dat het aantal maneges zal toenemen. Naast de 437 geregistreerde overdekte maneges zijn er momenteel nog eens 23 in aanbouw. Probleem is echter om de zoge noemde „wildgroei” in te dammen. Daar om wordt gepleit voor een landelijk beleid voor het opzetten van nieuwe maneges. spelers, maar daar is nu niets meer van te bemerken. Ik denk dat dit ook één van de redenen is dat het dit seizoen zo goed met ons gaat, naast het feit dat zoveel spelers al zolang met elkaar honkballen.” toenemende bereidheid van verenigingen om gebruik te maken van manegebedrij- ven. Daarbij wordt, wat de jeugd betreft, In de ruitersport wordt een aantal nieu we ontwikkelingen gesignaleerd die ook voor het manegewezen van belang kun nen zijn. De commissieleden noemen de Een doorn in het oog van de gebroeders Koks is het veld van Terrasvogels, een veld waar ook het Rotterdamse Euro Stars zich waarschijnlijk hogelijk over zal verbazen. Frank Koks: „Je kan je tegenstander eigenlijk op zo’n knollen- veld niet met goed fatsoen ontvangen. Het wordt tijd dat de gemeente eens iets doet. Een voordeel is echter wel dat wij het veld kennen, terwijl Euro Stars er morgen voor het eerst op zal spelen.” Het programma voor vanavond ziet er als volgt uit: 19.00 uur: strijd om de derde prijs tweede divisie tussen Hongkong en Colpitt; 19.45 uur: strijd om de derde prijs eerste divisie tussen Renout en LT- sis; 20.30 uur: finale tweede divisie tus sen Rinko en DVS; 21.15 uur: prijsuitrei king door wethouder Termes; 22.00 uur: finale eerste divisie tussen Enkabé en Fotolitho. De eindsprint van het leidende vijftal werd fel betwist en op het nippertje door Koene gewonnen. De jonge Huub de Vries, onlangs knap triomferend in Aals meer, maakte het hem heel lastig. Met een derde plaats leverde ook junior Ab Harren een goede prestatie in het gezel schap van de amateurs. De uitslagen: liefhebbers/veteranen: 1. J. Tromp, Uithoorn de 40 km. in 1.01.13; 2. A. Moleman, Zwanenburg; 3. J. v. d. Horst, Haarlem, die tevens in het bezit van de leidersprijs kwam; 4. Hans van Leeu wen, Haarlem; 5. J. v. d. Weyden, Kudel- staart. Profs, amateurs en junioren: 1. W. Koene, Zandvoort, de 80 km. in 2.05,13^2. H. de Vries, Haarlem; 3. A. Harren, Haar lem (1ste junior); 4. G. Kuit, Haarlem; 5. Th. Noy, Uithoorn; 6. Th. Smit, Halfweg; 7. R. Snijders, Zwanenburg; 8. M. Visser, Amsterdam: 9. J. Sparnaay, Aalsmeer; 10. K. Teeuwen, De Zilk. Deze Lisser ronde voor liefhebbers gaat vooraf aan de laatste als persoonlijke tijd rit te verrijden etappe van de 24ste Tour de Lisse. Onder de deelnemers bevinden zich onder andere Wim Looyestein uit Noordwijkerhout, Paul Hoogstraten uit Leiderdorp, dé Haarlemmers Hans de Haan en Marcel Rutte, Ben van Kampen uit Zandvoort, de Noordwijker Sjaak v. d. Meer, J. Szymanowski uit Hillegom, Wim van Velzen uit Leimuiden, Wim Korver uit Wormer, Ton van ’t Schip uit Rijsenhout, J. Schrama uit Nieuw-Vennep en de enige Lisser H. v. d. Horst. De start van de liefhebbers is om 17.00 uur en zij moeten vijftig kilometer afleggen. Een door de HSC de Bataaf gehouden interclubontmoeting op het Kinheimpar- cours in Zwanenburg, is na een massale eindsprint gewonnen door Jan de Jong. Met een kwart wieltje verschil bleef hij aan de winnende hand. De uitslag: 1. J. de Jong (Amstelland), 2. M. Stuiver, 3. T. van Berkel, 4. J. Markus, 5. E. van Eysden (allen Bataaf). Nieuwelingen: 1. C. Mar kus, 2. J. Noy, 3. M. van Geel (allen Bataaf). Dat laatste is iets wat Frank Koks waar schijnlijk meer dan wie ook ambieert: „Ik zou graag op een wat hoger niveau willen honkballen, inderdaad ja. Ik zou dat na tuurlijk het allerliefste met Terrasvogels doen, waar ik per slot van rekening altijd heb gespeeld (zowel Frank als Bert Koks is bezig aan zijn twaalfde seizoen bij de „Vogels” - red.). Als we dit jaar onver hoopt toch geen kampioen mochten wor den zal ik misschien bij een hoofdklasser onder dak proberen te komen, al weet ik het nog niet zeker.” Zijn uitverkiezingen in het verleden voor Jong Oranje bewij zen dat deze uitspraken niet alleen op flauwekul berusten. Frank Koks maakte met Jong Oranje in 1977 en in 1978 het Europees Kampioenschap mee, de eerste keer in Italië („Toen heb ik het hele toer nooi maar één inning meegedaan, als pit cher bij een 12-0 achterstand. Ik was in dertijd de enige speler die in de zon mocht liggen en mocht zwemmen”), de tweede keer in het Brabantse Oosterhout, waar Koks als out-fielder wel alle wedstrijden mocht meespelen. Met nu in de hoofdklas se furore makende spelers als Sidney Hic- kinson (HCAW), Thijs Vervaat, Marcel Joost en Haitze de Vries (allen Haarlem Nicols) werd de beslissingswedstrijd te gen Italië met 7-0 verloren, ondanks 3000 Op het ruim vier kilometer lange par cours aan de Spekkelaan in Lisse houdt de Ren- en Toervereniging De Bollen streek morgen in de vooravond een ronde van Lisse voor liefhebbers. Er gaan daar in welgeteld honderd renners van start. Met nog vijftien ronden in het verschiet - er moesten er veertig worden gereden - sprong de strijdvaardige Huub de Vries weg. Prompt reageerde Wim Koene, ter wijl ook Ab Harren, Gé Kuit en Theo Noy tot actie overgingen. Deze vijf demarran- ten hebben het verdere verloop van de koers beheerst. Acht andere renners gin gen in de slotfase onder impuls van prof Theo Smit nog wel op jacht, maar zij waren daarmee veel te laat. De kopgroep bleef volledig buiten schot. Een vergunningenstelsel, waarbij dui delijke voorwaarden worden gesteld aan bedrijfsvoering, instructie, accommodatie en paardenmateriaal lijkt noodzakelijk. Daarbij zal met name waar het gaat om minimale kwaliteitseisen, gebruik worden Het wielerfeest in Nieuw-Vennep, werd ingezet met een koers voor liefhebbers en veteranen. Daarin wisten de nationale po- litiekampioen John Tromp, Arie Mole man, Jan v. d. Horst, Hans van Leeuwen en Joop Cuvelier een beslissende voor sprong te nemen. Plaatselijk favoriet Joop Cuvelier demarreerde na het luiden van de bel voor de laatste ronde uit de kopgroep en pakte zo’n dertig meter voor sprong. Hij bleek echter wat al te overmoedig en kwam tot schrik van zijn plaatsgenoten ten val en verspeelde daar door zijn kansen volledig. Tromp profi teerde van de verwarring door de val van Cuvelier door te demarreren en kon mede omdat de drie anderen teveel oog voor elkaar hadden buiten schot blijven. Nederlandse supporters op de tribune. Een heel verschil in ambiance met het tweedeklas-honkbal dus. Frank Koks: „Haast alle spelers van die ploeg zitten in de hoofdklasse, waardoor ik eigenlijk het gevoel heb de boot gemist te hebben. Overigens speel ik met enorm veel plezier bij Terrasvogels, mede door de goede sfeer die er in het team heerst.” Ook Bert Koks, die zich dit jaar defini tief een vaste plaats in het keurkorps van Terrasvogels heeft weten te veroveren, signaleert deze goede stemming: „We heb ben ons dit seizoen weten te ontwikkelen tot een duidelijke eenheid. In het begin van het jaar was er nog wel een bepaalde kloof tussen de jongere en de wat oudere In het hoofdnummer van de profs, ama teurs en junioren waren Theo Smit, de debuterende Karei Teeuwen, Martin Vis ser, Ab Harren, Jan van Wijk, Huub de Vries en Bonnie Maas zeer bedrijvig, maar zij kregen geen kans om zich van de hoofdmacht af te zonderen. 50 jaar geleden door de Federatie van Nederlandse Rijscholen (FNRS) is inge voerd. Bedrijven die voldeden aan de door de FNRS gestelde eisen mochten zich Federatierij scholen noemen en (Van een medewerker) ZANDVOORT. In de kruisfinales van de eerste divisie in het tiende Zandvoortse zaalvoetbaltoernooi zijn Fotolitho en Enkabé als winnaars uit het strijdperk getreden. Zij mogen het vanavond in de finale tegen elkaar opnemen. De finale van de tweede divisie gaat tussen Rinko en DVS. Fotolitho zegevierde in de kruisfinale met een score van 5-3 over L’Lisis en Enkabé won met 3-1 van Renout. In dit treffen voerde Pieter Keur van Enkabé met twee doelpunten zijn totale productie in dit toernooi tot zestien op. Rinko en DVS zetten de kruisfinales van de tweede divisie naar hun hand. Door een 5-3 overwinning op de oudgedienden van Ni- hot legde Humps Dinky’s beslag op het Frank Koks (rechts), hier samen met zijn broer Bert, is ervan overtuigd dat Terrasvogels in staat is een afdeling hoger te spelen. die manier zou gebruik kunnen worden gemaakt van diverse regelingen die be staan voor agrarische bedrijven, zoals het Borgstellings Fonds. Overigens wordt op het ogenblik op het departement van lijks controleren) in één klap teniet Landbouw en Visserij de invoering van een vestigingsregeling voor manegebe- drijven bezien. Zoals de (eerste) positie op de ranglijst al suggereert maakt Terrasvogels een bij zonder sterk seizoen door. Men verloor dit jaar pas één wedstrijd, en juist in die partij was Euro Stars de tegenstander. Bert Koks, de 20-jarige tweedehonkman 2r Coura f. van de „Birds” hierover: „We hebben die ran tevoi i geplaai iraard a kreupele paarden zonder begelei- niet uitsluitend gedacht aan het rijden maar evenzeer aan pedagogische waar den die daarbij aan de orde komen. Om gang en verzorging. Niet uitsluitend met uitwedstrijd tegen Euro Stars volkomen onnodig verloren. Ik ben er echter van overtuigd dat dat ons geen tweede keer zal overkomen. Terrasvogels is gewaar schuwd, terwijl we bovendien gewoon over een beter team beschikken.” Opti misme ook bij zijn jongere (19) broer Frank, de afwisselend derdehonkman, kortestop of zelfs pitcher van de Sant poorters: „We winnen die wedstrijd, en ik ben er daarnaast van overtuigd dat we aan het einde van dit seizoen een kampi- oensfeestje kunnen vieren.” Dat „kampi- oensfeestje” is voor Bert Koks heel wat minder vanzelfsprekend: „We zijn er nog lang niet. Als je bovenaan staat doet iede re tegenstander altijd dubbel zijn best om van je te winnen. We moeten op onze hoede blijven en proberen geen ploeg te onderschatten.” NIEUW-VENNEP. Na een spannend koersverloop heeft Wim Koene uit Zandvoort gisteravond de ronde van Nieuw-Vennep voor profs, amateurs en junioren in zijn voordeel beslist. Samen met de Haarlemmers Huub de Vries, Ab Harren en Gé Kuit plus Theo Noy uit Amstelveen had hij een voorsprong van bijna anderhalve minuut op het peloton genomen. In de fel betwiste eindsprint bleef Koene op het nippertje aan de winnende hand. Hij kwam ook in het bezit van de leidersprijs. Als eerstgeborene uit het huweliik van Koningin Beatrix en Prins Claus kreeg Prins Willem-Alexander op 30 april 1980 de persoonlijke titel van 'Prins van Oranje Sinds bijna 100 jaar heeft het Huis van Oranje weer een Kroonpnns. Na het over lilden, in 1884. van Alexander, zoon van Koning Willem III kwam er immers een einde aan de rij van kroongerechtigden in de mannelijke lijn. In opdracht van Monumunt worden door ’s RIJKSMUNT maxi maal slechts 25.000 ex. van deze gelegenheidspenning geslagen. Specificaties: .7 26 mm. kwaliteit .999 fijn zilver, gewicht ca. 8 gram, kwaliteit verzamelaarsuitvoering FDC. voorzien van de officiële Rijksmunttekens Bestelling van deze unieke "eerste uitgifte uitsluitend d m v. betaling van 57.50 per stuk, op postrekening 3981195 t.n.v. Monumunt. Eist (Gld.onder vermelding van nr PWA 29. (Aflevering vindt plaats-vanaf ultimo september) Monumunt, Rijksweg Zuid 2-4, Postbus 23, 6660 AA Eist. aan de inrichting van manegebedrijven en aan de kwaliteit van instructeurs van r overheidswege geen eisen werden gesteld, ontwikkelen van het ruitertoerisme en de Hierover schrijven de samenstellers van het rapport: „Verhuurbedrijven waar on geoefende ruiters op slecht verzorgde, soms 1 ding een buitenrit kunnen maken, komen helaas nog al eens voor. Dergelijke bedrij ven zijn een gevaar voor mens en dier. „Ruiters” die hier hun paarden huren, paard of pony maar evenzeer met hoofd hebben vaak geen enkel besef van de stel, zadel en stalmateriaal. gedragsregels. Zij richten vernielingen aan, hinderen andere recreanten en eisen vaak te veel van de hun toevertrouwde dieren”. len 5 jaar de gelegenheid om te voldoen aan de daarvoor strekkende voor waarden. het gevaar in te houden dat de ruitersport gemaakt van de normering zoals die circa van „volkssport” weer het karakter dreigt te krijgen van een als elitair bekend staan de sport. In dat verband wordt het wense lijk geacht te denken aan verlaging van de BTW en door het gelijkstellen van mane- zien rederatienjscholen noemen en wa- gebedrijven aan agrarische bedrijven. Op ren gerechtigd als zodanig een herkenba re muurplaat te voeren. Door nu alle be staande bedrijven te legaliseren zou het werk dat de FNRS door de jaren heen heeft verzet (systeem van keuren en jaar- wor- den gedaan. Om dat te voorkomen stelt men zich voor een zogenoemde overgangsregeling te hanteren. Alle bij de FNRS aangesloten rijscholen krijgen au tomatisch een vergunning. Overige be drijven kunnen die aanvragen en worden indien noodzakelijk in de gelegenheid ge steld binnen een redelijke termijn veran deringen aan te brengen zodat zij voldoen aan de eisen op grond waarvan een ver gunning wordt verstrekt. Het zonder ver gunning uitoefenen van een manegebe- drijf heeft consequenties in de vorm van sancties. Voor eisen met betrekking tot Vergunning instructie krijgen alle bestaande rijscho- Bij benadering is vastgesteld dat 80 percent van het aantal ruitersportbeoefe- naren behoort tot de categorie van de zogenoemde „recreatieve” ruiters. Een groep die voor het merendeel gebruik maakt van manegepaarden. De meest aantrekkelijke kant van de sportbeoefe ning is het maken van buitenritten. Een van de belangrijkste redenen om vestiging aan duidelijke voorwaarden te onderwerpen is het feit dat momenteel voortgaande belangstelling bij de jeugd voor de ruitersport, het ontwikkelen van de ruitersport als schoolsport, het verder kampioenschap in de klasse van de vete ranen. De uitslagen: veteranen: Hollandia- Sunshine 3-4; Keur-Duysterghast 2-4; Flipper-Starlights 4-4; Nihot-Humps Din- ky’s 3-5; (Humps Dinky’s kampioen). Kruisfinale tweede divisie: Hongkong- DVS 0-3; Colpitt- Moulin Rouge 6-4; Rin- ko-Moulin Rouge 3-1; Hongkong-TZB 6-1. Kruisfinale eerste divisie: LTsis Fotolitho 3-5; Enkabé-Renout 3-1. Ondanks alle noodzakelijk of wenselijk geachte ingrepen die de commissie aan haalt teneinde een gezonde ruitersport te waarborgen concludeert zij dat er voor de inventieve manegehouder die weet in te spelen op nieuwe ontwikkelingen nog wel degelijk toekomstmogelijkheden zijn. ware X grootte C 26 mm

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25