PLANNOTA VELSERBROEK FIAT RAAD VOOR BOUW AAN BREESAPERHOF Emancipatie vraagt om breder draagvlak IJmuiden wakker door saluutschoten Achterstallig onderhoud als motief voor huurdersprotest politienieuws WERKNEMERS STORK MOGELIJK AAN DE SLAG BIJ HOOGOVENS valt slecht bij FNV n Kritiek Van der Hek Onroerend goed kort ijmonclni€uw5 Velsenaren door cursus Frans naar Borgoin-Jallie Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant 4 5 VRIJDAG 27 JUNI 1980 IJMOND Zestien woningen Velsen-Noord y C. G. M. T. Maes-Janssens (D’66) tot college: WETHOUDER K. W. BIJL ONTVANGT BEZWAARSCHRIFTEN i DIRECTIES BEZIEN VRAAG EN AANBOD Elke dag bij meer dan 75.000 gezinnen op tafel g de rek- Grondpatroon „WEL GEKNOKT VOOR STORK VELSEN" (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Velsense Raad ging donderdagmiddag vlot ac- coord met de nota „Aanpak en ontwikkeling Velserbroek” en overschreed daarmee een belang rijke drempel. Goedgekeurd werd tevens een kredietverstrek king van 4,5 miljoen gulden beno digd voor de opzet van een ont wikkelingsplan. Met het directe vervolg daarop, een globaal be stemmingsplan, wil het college „binnen een jaar na nu” gereed zijn. In gemelde nota springen drie kernpunten naar voren: de organisatie die bij de planvoorbe- reiding te pas komt, het ontwik kelingsplan en tot slot de plan ning of liever de fasering van het zeker voor Velsen zeer omvang rijke nieuwbouwprojekt. afzonderlijk Mo- C. Kranendonk (PvdA) gemeentelijke (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Vanuit de PvdA werden bij monde van mevrouw M. Groot-Water wel enige be denkingen geuit tegen het bouwprject. De socialiste vroeg zich af of de 16 woningen op den duur wel verkoopbaar zullen zijn. Zij voorzag op dit punt problemen aange zien het project met name voor jongeren te duur zal zijn. Mevrouw Groot merkte verder op dat er bij de uitgifte van grond door de gemeente rekening gehouden moet worden met het belang dat hiermee gediend is. „Veel twijfels, veel vragen, maar toch instemming” zo besloot de soci aliste. Hoorngeschal, commando's, kanongebul der. Het hoorde allemaal bij het formele eerbewijs van een schip aan een bevriende natie oftewel bij het binnenvaren van de Engelse oorlogsdoden Intrepid van de pieren bij IJmuiden. De Intrepid brengt een bezoek aan Amsterdam. Vanmorgen om vijf uur lag het schip op de rede van IJmuiden. Aan boord een en al bedrijvigheid om hetNational Gun Salut" stipt op tijd en volgens de regels te laten verlopen. Dat lukte wonderwel. Nauwe lijks waren de 21 daverende saluutschoten verklonken of van de wal werd het saluut met evenveel schoten beantwoord. Nabij het se- mafoor was de Nederlandse marine met drie stukken geschut twee voor gebruik en een als reserve aanwezig om het eerbetoon af te ronden. De Intrepid is uitgerust voor amfibische operaties en heeft daartoe 6 landingsvaartui gen en 2 helikopters aan boord. De 750 koppen tellende bemanning staat onder com mando van kapitein ter zee P. G. V. Dinge- mans. Aan boord bevindt zich als vlagofficier de Rear Admiral (Schout bij nacht) mr. J. M. H. Cox. De socialist C. Kranendonk vroeg na drukkelijk behandeling in de raad van een - na „verkennend” onderzoek - uit te brengen nota van uitgangspunten. Een amendement van die strekking kreeg don derdagmiddag steun van mevrouw C. C. M. T. Maes-Janssens (D’66). Een besluit waarin het bovenstaande is vervat wordt bij de nota gevoegd zonder de tekst daar van verder geweld aan te doen. Dit, als aanvulling op de punten die bij het onder- De Stork-directie probeert de werknemers zo veel mogelijk aan nieuwe banen te helpen. De belangstelling voor het Stork- personeel omschrijft Schatborn als „gematigd”. Volgens hem moet er van de samenwerking met Hoogovens ook weer niet te veel verwacht worden. „Wij geven beslist niet de garantie dat onze werknemers aan een baan geholpen kunnen worden, maar dat neemt niet weg dat je er alles aan moet doen om de mensen een eind op weg te helpen”, aldus Schatborn. VELSEN-NOORD. De directie van Stork Velsen en Hoog ovens proberen zo veel mogelijk werknemers van de te sluiten VMF-vestiging in Velsen-Noord bij het staalbedrijf onder te brengen. De vacatures van Hoogovens worden aangemeld bij Stork en vervolgens doorgespeeld naar het personeel. Een bemiddelingscommissie waarin functionarissen van beide be drijven zitting hebben, probeert de vraag van Hoogovens en het aanbod van Stork enigszins op elkaar af te stemmen. Volgens directeur W. Schatborn van Stork hebben zich inmiddels twee serieuze kopers voor het fabrieksterrein en de opstallen gemeld. Deze hebben ondanks enige oriënterende gesprekken nog geen echte onderhandelingen met Stork geopend. Waarschijnlijk vertrekken 10 tot 15 werknemers naar Stork Amsterdam terwijl er 5 tot 10 bij Stork Werkspoor Diesel, eveneens in Amsterdam, aan de slag hopen te gaan. De Stork- directeur meent overigens dat er onder zijn personeel sprake is van een zekere matheid. „De opkomst bij de informatiebijeen komsten die we gehad hebben, was niet bepaald om over naar huis te schrijven”, zegt Schatborn. Tot op heden hebben zich voor het terrein en de opstallen van Stork Velsen twee gegadigden gemeld. „Daarmee zijn wel con tacten geweest en wij hebben ook mensen ontvangen, maar van werkelijke onderhandelingen is nog geen sprake”, aldus Schat born. Óp het terrein in Velsen-Noord bevindt zich ook het kantoor van Stork Duke, een ingenieursbureau van het VMF- concern. Dit bureau staat er in tegenstelling tot Stork Velsen redelijk voor en zal voorlopig niet gesloten worden. Over een eventuele verplaatsing naar een andere VMF-vestiging is niets bekend. Een woordvoerdster van Hoogovens, dat steeds nadrukkelij ker als kandidaat-koper voor het complex genoemd wordt, deelde desgevraagd mee dat het staalbedrijf vooralsnog niet in Stork Velsen geïnteresseerd is. ook niet telijke ordening beloofde intensivering van al lopende contacten met Beverwijk en Velsen over het projekt Velserbroek dat van meet af aan door Velsen „ver kocht” is als woonvoorziening ten behoe ve van de gehele IJmond. Geëigend ka naal voor dit intergemeentelijke overleg is het periodieke beraad van portefeuille houders in de „Commissie Woningtekort”. Wethouder A. J. P. van Heel-Montijn maakte met een teksttoelichting een eind aan onduidelijkheid over de relatie tus sen eigen ambtelijke staf en de bij het plan betrokken projektbureaus. Velsens gemeentepersoneel wordt voor nog niet nader te bepalen tijd „uitgeleend” ten behoeve van de planontwikkeling. Aan promotiebeleid en salarisschaal komt daarmee ten opzichte van de „achterblij- venden” geen verandering, zo benadruk te zij. Bezwaren tegen de huuropslag hebben als achtergrond plannen voor een „be perkte renovatie” voor de wijken Wijker- oog IV en V waarover de Woningstichting Velsen namens de gemeente het beheer over een te lakse houding van B. en W. werden door wethouder H.J. Scheeper resoluut van de hand gewezen. Volgens hen is pas laat bekend geworden op welke wijze de gemeente subsidies aan konden vragen. Dat er meer geld beschikbaar zou zijn dan Velsen nu toegezegd gekregen heeft, ontkende Scheeper. Hij liet op vra gen van mevrouw E.N. Alderliefste-Haak- ma (CDA) weten dat er binnen het college nog gesproken wordt over een subsidie aanvraag van de CDA-vrouwen. Mochten deze financiële steun krijgen, dan zullen volgens de wethouder ook andere groepen met dergelijke verzoeken komen. Het aangevraagde gesprek wil de woning stichting liever laten plaatsvinden na in diening van het renovatieprojekt Wijker- oog IV en V bij het betrokken ministerie. De beste informatiebron over huizen, hypotheken enz. is uw lijfblad. ordt nde i en ma- ilsel erd, i de aar- •nag van Van egen Van een king voor den, jrt. i zei t zal it te voor hter ;k, en IS den de van de ?lo- het rde ir is aan snt- len. ITA sch >nt- ge- trek reeg en opo- inde oeg, ■Ifde rle- on- len :he tiet dd. de ge- re- los te (Fi- om- den Hij laar n. BOTSING. Een 37-jarige automobi liste uit Beverwijk raakte donderdagmid dag gewond toen zij met haar wagen op de kruising Plantage-Warande-Wijk aan Dui- nerweg onder een truck met oplegger be landde. Deze verleende haar geen voor rang. De vrouw werd naar het Rode Kruisziekenhuis vervoerd dat zij na een kort onderzoek weer kon verlaten. Van de auto bleef weinig meer over. De vrachtwa gen, die bestuurd werd door een 22-jarige inwoner van Kampen, liep nauwelijks schade op. GEVALLEN. Een 18-jarige brom fietser uit Beverwijk kwam donderdag avond ten val op een van de fietspaden langs de Zeestraat. Hij moest met vlees wonden en gebroken tenen naar het Rode Kruisziekenhuis vervoerd worden. Voor de cursus Frans schreven in totaal vijfenvijftig jongeren in merendeels scho lieren. Deelnemers komen uit Velsen, de Duitse gemeenten Bergisch-Gladbach en Rehau en ook de Engelse stad Luton. Voor de cursusperiode staat naast de verplichte studie-uren in de ochtend een aantal ex cursies op het programma. Bezocht wordt onder meer Lyon en in de omgeving van Bourgoin Jallieu een abdijcomplex, be- zienswaardige grotten aan de Rhöne- oever, en als de tijd dat toelaat ook een aantal plaatselijke bedrijven. De nota „Aanpak en ontwikkeling Vel serbroek” geeft voor een verdere planuit- werking het grondpatroon. Veel zaken behoeven nadere invulling. Kritische kanttekeningen vanuit de fracties ontwe ken om die reden de detaillering. C. Kra nendonk (PvdA) wilde een nog vast te VELSEN. Voor een bedrag van 130.800 gulden mag de heer C.P.A. van der Ham uit Velsen-Noord 550 vierkante me ter grond aan de Breesaperhof in Velsen- Noord kopen. Hierop wil hij een bedrijfs pand en 16 woningen bouwen. De gemeen teraad ging donderdagmiddag met alleen de stemmen van D’66 en Progressief Vel sen tegen akkoord met het plan. Een gemeentelijke personeelsnota wordt pas voor 1982 in het vooruitzicht. Vraag en antwoord over het personeels- aspect in de nota „Ontwikkeling en aan pak” bleven daarmee donderdagmiddag een beetje in het vage. De CDA’er Koopman miste in de behan delde nota nadere richtlijnen voor direct contact met de noordelijke IJmondge- meenten. Wethouder K. W. Bijl van ruim- Bij de PvdA-woordvoerder maar bij WD, CDA en D’66 gold al of bedekte kritiek het ontbreken van toege zegde nota’s over inspraak en personeels beleid binnen de gemeente Velsen. Een inspraaknota komt pas komend najaar via de commissie algemene zaken in be handeling bij de raad. Op de inspraaknota wordt daarom in relatie tot de Velser broek ten onrechte gezinspeeld, zo stelden terecht de diverse fractiewoordvoerders. stellen planologisch grondprincipe voor de Velserbroek ook voor de „rest van Velsen” van toepassing verklaren bij ge mis aan een gemeentelijk structuurplan. R. Schoondergang (Progressief Velsen) vroeg instelling van een aparte aspect- groep voor „experimentele” (energiebes parende) bebouwing in het plan. Beide laatste suggesties worden op uitvoerbaar heid bekeken, aldus een toezegging van wethouder Th. C. Witte die donderdag bij afwezigheid van burgemeester P. J. lendijk de raadszitting leidde. Leidraad voor discussies in de raad was donderdag voor de meeste woord voerders het gemeenteblad waarin kort weergegeven de inhoud van de behandel de nota. De kritische commentaren van de diverse fractiewoordvoerders vorm den de herhaling van eerdere uitlatingen in de vakcommissies. Onder het hoofd stuk „Ontwikkelingsplan” in de nota krijgen afzonderlijk aandacht de punten „inventarisatie en onderzoek”, „Uit- gangspunten/doelstellingen” en tenslotte „Planvorming en modellen”. VELSEN. Namens honderddertig huurders woonachtig in Velsen-Noord kreeg wethouder K. W. Bijl van volks huisvesting donderdagavond een bundel bezwaarschriften overhandigd tegen de per 1 juli afgekondigde huurverhoging. Deze huuropslag, 6 procent van het gel dende tarief, wordt door bedoelde huur ders van de hand gewezen onder het motief de slechte onderhoudstoestand van hun woning. VELSEN. Een gezelschap van drieën twintig jeugdige elsenaren vertrekt woensdag 9 juli om vijf uur ’s ochtends vanaf het IJmuidense Plein 1945 voor een reis per bus naar de Franse plaats Bour goin Jallieu. In deze plaats waarmee de gemeente Velsen sinds kort jumelagecon- tacten onderhoudt, wordt een tien dagen durende „werkvakantie” doorgebracht. Kernpunt in het dagprogramma is een cursus Frans waarvoor beschikbaar zijn een leraar Duits aan een plaatselijke school en een collega met Engels als vak richting. D’66 en Progressief Velsen moesten niets van de bouwplannen van de heer Van der Ham hebben. Gemeentegrond dient in handen van de gemeente te blij ven, zo menen deze partijen. Wethouder K. W. Bijl zegde toe de zaak in ieder geval nog een keer in de commissie ruimtelijke ordening aan de orde te stellen. Hij opper de het idee om van de woningen maar zogenaamde Van Dam-eenheden te ma ken, bestemd voor één- en tweepersoons huishoudens. Of dit zal lukken, is echter de vraag aangezien het in Velsen-Nouia om koopwoningen gaat. voert. Overhandiging vond donderdag na afloop van de raadszitting plaats door een afvaardiging van een nieuwgevormde wijkcommissie Wijkeroog. Naast de Huurdersvereniging Velsen werpt deze commissie zich op als pleitbezorger voor de betrokken huurders. „Wijkeroog” acht zich representatief voor 87 procent van de wijk. De Woning stichting Velsen heeft daar zo haar twij fels over zo blijkt uit een recente briefwis seling op gang gekomen na hoorzittingen op 14 en 16 april. De „beperkte renovatie” werd hier door een meerderheid van de aanwezigen van de hand gewezen als foef je om achterstallig onderhoud met gelde lijke steun van het ministerie glad te strij ken. Pogingen om over het bovenstaande met het bestuur van de woningstichting tot een gesprek te komen liepen dood op absolute onwil bij deze beheersinstantie. VELSEN. De gemeente moet probe- reb bij het realiseren van emancipatie- activiteiten een zo breed mogelijk draag vlak te vinden. Dat zei mevrouw C.C.M.T. Maez-Janssens donderdagmiddag bij de behandeling van het collegevoorstel tot subsidiëring van diverse vrouwenprojec ten. Bij de opstelling van een plan en programma voor 1981 dient het college de informatie niet alleen te beperken tot vrouwengroepen. Ook degenen die in de maatschappij werken aan een oplossing van de problemen moeten voldoende geïn formeerd worden. Tot die groep kunnen uiteraard ook mannen behoren. Verwijten van de communiste A. Meijer VELSEN-NOORD. Binnen de Industriebond FNV is enige beroering ontstaan over uitspraken van het PvdA-Kamerlid Arie van der Hek. Deze verweet de vakbon den en het personeel van Stork Velsen onlangs te snel het hoofd in de schoot gelegd te hebben. Dit verwijt is bij de Industriebond FNV nogal hard aangekomen. Bestuurder Wil Wemmers: ,Jk vind die uitspraken van Van der Hek niet correct. Wij hebben ons wel degelijk ingezet voor het behoud van Stork, maar dat is om redenen die geheel buiten onze schuld liggen niet gelukt. Dat had Van der Hek kunnen weten”. Volgens Wemmers is er door het personeel, de ondernemingsraad en de vakbonden drie maanden lang geknokt voor het behoud van de VMF-vestiging. „Wij hebben politici benaderd, de werknemers keer op keer geïnformeerd en samen met de directie diverse alternatieven bekeken. De zaak wordt er natuurlijk niet makkelijker op als je te maken hebt met een minister (Van Aardenne, red.), die drie maanden z’n mond houdt en nauwelijks informatie geeft”, aldus Wemmers. Volgens hem zag het personeel er op een gegeven moment mede door het optreden van Van Aardenne geen gat meer in. „Praten had toen geen zin meer, de jongens waren kapot”, zo meent Wemmers die nog steeds niet overtuigd is van de noodzaak van de sluiting. De FNV-bestuurder heeft wel enigszins begrip voor de teleurstelling van Van der Hek, die zich vrij Intensief met Stork Velsen heeft beziggehouden. „Alleen de manier waarop hij zich uitgedrukt heeft, is wat ongelukkig. De bonden en het personeel krijgen nu in feite de zwarte piet toegespeeld”, aldus Wemmers. deel „ontwikkelingsplan” aandacht krijgen. De communiste A. Meijer zag als tweede een voorstel tot tekstwijziging gehono reerd. Onder eveneens het hoofdje „Ont wikkelingsplan” wordt als afzonderlijke activiteit genoemd „beschrijving en ont werp van mogelijkheden die voor de Vel serbroek haalbaar geacht kunnen wor den.” Het CPN-raadslid zag het begrip haalbaarheid ten onrechte geformuleerd als tevoren vaststaand gegeven en knoop te daaraan een bespiegeling vast over het grofomlijnde begrip betaalbare bouw dat zij hoe dan ook in de planopzet verdiscon teerd wilde zien. „Niet de financiële draagkracht van de plannenmaker, de haalbaarheid, mag de doorslag geven maar de betaalbaarheid voor de toekom stige bewoner. En het laatste moet nog altijd bevochten worden”. Met „wenselijk heid” als teksttoevoeging zag zij haar be nadering ten volle gehonoreerd. De frac ties van PvdA en Progressief Velsen deel den haar zienswijze. •Expositie verlengd. In het Velsense gemeentehuis wordt de expositie „Dub- belgebakken”, gewijd aan de Nederlandse keramiekkunst tussen 1867 en 1940, met een maand verlengd. Vrijdag 1 augustus wordt sluitingsdatum. Openingstijden: werkdagen 9.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Huisbezoek en informatieverstrekking werd in een antwoordbrief aan voorzitter J. Burger van „Wijkeroog” vooralsnog toereikend geacht om de mening van de betrokken huurders te peilen. Raad krijgt beslissende stem bij vaststelling van uitgangspunten

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5