Hinault bouwt voorsprong uit in individuele tijdrit Nicotine in urine Thurau tour-resultatcn Introductie van nieuwe (taaltechniek Nederlandse kopman in Franse dienst houdt rekening met aanval ploeg Post tourpuntiq [tour de France J niemand trouwens voor me doen, voegde ik er nog aan toe”. jfj m Tactiek Verkenningstocht Nerveus 6eRIT 15 DiNSDaU 1 9 U 1 brUhf Hooikoorts Verbazing uranl 316 riën- h I ?m Ou gr 219,5 km B Win COMPIEGNE JULI Zoetemelk tevreden ondanks achterstand (Van onze sportredactie) 3 het es 1 e ies Kuiper:„Hinault lis bang voor -007 g. (Van onze sportredactie) KL te rijdrit om commentaar gevraagd door verslaggevers. De 29. I igids ruis end Xnt- en ize In de gelederen van Pevenages forma tie (Usboerke) toonde men zich boven dien tevreden over het feit dat de witte trui, voor de bestgeplaatste renner in het jongerenklassement, om de schouders bleef van Ronny Claes. „Ik denk dat ze in de rit naar Lille zullen proberen met een groepje weg te komen, om op die manier de mannen van „Ik voelde”, vertelde hij, „dat ik in bepaalde afdalingen geen winst meer boekte door te trappen. Op dat moment besloot ik, net als de schaatsers doen, Zijn verkenningstocht op de kasseien- paadjes naar het Noordfranse Lille kun nen dus niet uitgelegd worden als een voorbereiding op een verrassingsaanval? Kuiper: „Nee, ik zal er vooral voor moe ten zorgen dat ik bij de eersten van het klassement binnen kom. We hebben van daag wel gezien hoe moeilijk dat is. Ik wil ook geen verhaaltjes gaan vertellen dat het nog lang is voor we in Parijs zijn, maar het is natuurlijk wel zo. Na de Pyreneeën praat niemand meer over Pe- venage en Bazzo. Ook niet over Francor- champs. Maar de inspanningen die ploe gen en renners hebben moeten leveren, tellen wel mee. Dat zal de verschillen mede bepalen”. Dat is niets bijzonders. Als kopman van een ploeg voor de Tour moet je zo goed mogelijk voor de dag zien te komen en dien je je dus zo intensief mogelijk voor te bereiden”. Hoewel de zesde etappe Parijs-Roubaix in omgekeerde volgorde lijkt en er net als tij dens de rit Lille-Compiegne toch minder las tig dan de dag tevoren. Dat komt omdat het moeilijke gedeelte in het begin van het par koers ligt en de laatste 120 kilometer (van de 219,5 die moeten worden afgelegd) volledig vlak zijn. Er is dus nog volop gelegenheid om de eventuele gaten die worden geslagen, te dichten. Er zijn drie knelpuntspurts zonder bonificatie en een klimmetje van de vierde categorie. n m. I t (Van onze sportredactie) FRANCORCHAMPS Bernard Hi nault heeft gisteren tijdens de individu ele tijdrit op het circuit van Francor- champs gezorgd voor een noviteit in de professionele wielersport. Tijdens en kele afdalingen bediende hij zich van een nieuwe techniek die alkomstig is uit de schaatssport. Hinault legde één arm op de rug en stuurde met één hand om zo via de wetten van de aërodynami ca winst te boeken. 49.31.70, 49.31.72, 49.34.00, 49.49.81, 49.52.87, 50.05.37, één arm op de rug te leggen. Het lichaam komt dan iets meer scheef op de fiets te zitten en ik had het gevoel dat het me winst opleverde”. i komende dagen Marc Demeyer, die ter elfder ure niet aan de start kon komen vanwege een blindedarmontsteking, is inmiddels in het ziekenhuis van Gent geopereerd. Hij re kent erop dat hij aan de criteria na afloop van La Grande Bouclé kan deelnemen. Hinault nerveus te maken. Ik reken erop, dat ze vanuit bet vertrek wat zullen doen. Alle renners van zijn ploeg zullen dan moeten werken om voor de kasseien te rug te zijn, maar zitten dan wel met de benen omhoog. En wanneer Hinault ook maar iets overkomt op de stenen, staat hij er alleen voor”. Nog fellere strijd verwacht hij woens dag op weg naar Compiegne. „Daar zullen ze ongetwijfeld meteen de gaskraan open draaien en dan maar zien waar het schip strandt. Als de stofwolken dan zijn opge trokken en Hinault de slag heeft gemist, kan een groepje in de laatste 120 kilome ter gemakkelijk minuten voorsprong ne men. Geloof me, dan gaan de minuten snel”. Joop Zoetemelk reageerde laconiek op de uitlatingen van Kuiper. „Het is een leuke theorie, maar de praktijk zal moe ten uitwijzen of het zo loopt”, zei hij. Kuiper weer: „Natuurlijk, Hinault heeft in zijn eentje ook een goeie Parijs-Roubaix gereden, maar hoewel hij helemaal geen (Van onze sportredactie) FRANCORCHAMPS. Het lijkt er op dat Didi Thurau in meer dan één opzicht een zware pijp zal roken. De van gebruik van verboden stimulan tia beschuldigde Duitser, die voor het laatst betrapt werd na afloop van het nationaal wegkampioenschap in het Zwitserse Le Locle, heeft bij de laat ste controle een hoeveelheid urine in geleverd waarin opvallend veel spo ren van nicotine zouden zitten. Hennie Kuiper wordt na afloop van zijn enigszis teleurstellende individuele i Nederlandse kopman in Franse dienst verloor op Bernard Hinault 2 minuten en 24 seconden. De organisatoren van de 67 e Tour vin den het heus geen ramp dat na vijf koers- dagen de gele trui rond de schouders van een Belg zit. Directeur Jacques Goddet toont zich verheugd over de ontwikkelin gen tot dusver. „Een bruisende Tour”, noemt hij de 34e na-oorlogse Ronde waar in hij de baas van het spel is, alhoewel hij de laatste jaren in organisatorisch opzicht J duidelijk in de schaduw van Felix Levitan staat. Bernard Hinault zeer geconcentreerd in actie tijdens de gisteren verreden tijdrit waarin hij de voorsprong op zijn concurrent Joop Zoetemelk fors vergrootte. „De ploeg-Post”, besluit Kuiper zijn voorbeschouwende analyse, „is goed bij de les. Zoals ze in de rit naar Metz hebben gereden. Die tactiek was ook uitstekend. Ik heb niks tegen Hinault, maar dat vond ik toch wel leuk”. In dat alles laat Kuiper wel erg nadruk kelijk zijn eigen rol buiten beschouwing. Alsof hij een toeschouwer is met verstand van wielrennen, meet hij zijn mening over het grillige begin van deze Tour de France erg breed uit. Geen ogenblik vestigt hij echter de indruk zelf deelnemer te zijn. „Mijn eigen rol”, vraagt hij. „Die pas ik zelf wel in. Op de stenen moet ik normaal goed uit de voeten kunnen”. Kuiper heeft vorige week maandag nog getraind op-het parkoers tussen Luik en Lille. „Maar ik heb ook de Alpen verkend. an wal niet op Als tl even. Niet alleen Van de Velde reed ondanks een griepaanval opperbest. Zijn ploegge noot Gerrie Knetemann deed het even eens. Het was een nieuw bewijs van de kracht waarover de ploeg van Peter Post beschikt. „Ik kreeg weer eens een aanval van hooikoorts”, aldus Knetemann. „De omstandigheden waren zelfs zo erg dat ik het parcours, tegen mijn gewoonte in, niet per fiets verkende. Ik maakte een rondje in de ploegleidersauto van Peter Post en zei toen tegen hem dat hij niet op mij hoefde te rekenen. Laat maar een mannetje met een stel reservewielen in een auto achter mij aan rijden. Meer kan „Tegen Hinault heb ik in het verleden vrijwel altijd een minuut per 30 kilometer verspeeld, als een tijdrit op het program ma stond. Dit keer reden we 35 kilometer en de afstand tussen ons beiden was nau welijks groter dan normaal”. Een tevreden verliezer derhalve op het circuit van Francorchamps, waar de 122 overgebleven Tour-strijders de rit tegen het horloge begonnen en eindigden. „Hi nault rukte weliswaar op naar de derde plaats”, aldus Zoetemelk, „maar tusen de vijf man die onmiddellijk achter hem ge klasseerd staan, bevinden zich maar liefst vier renners uit onze ploeg. Voor mij een ideale situatie, die ik in het verleden (bij Miko-Mercier red.) nooit gekend heb”. Zoetemelk sprak vervolgens niet zozeer over het feit dat hij de eventuele aanvallen op Hinault aan bijvoorbeeld Lubberding of Van de Velde kan overlaten, maar deze gedachtengang had toch wel degelijk te maken met zijn koerswijze. Anders ge zegd: Zoetemelk en zijn ploeg hebben het Franse wielerfenomeen in een positie ge manoeuvreerd die men bij de start van de Tour, vorige week donderdag in Frank furt, zeker niet verwacht had. Rudy Peve- nage, de rossige leider van het algemeen klassement, bleef gisteren steken op de twintigste plaats. Zijn gele trui kwam des ondanks niet in gevaar, omdat de onmid dellijke belager, Pierre Bazzo, nog drie kwart minuut meer nodig had dan de man met het sproetengezicht. Tussen Pevena- ge en Hinault gaapt bovendien nog altijd een kloof van bijna zes minuten. De vraag is nu of er geknoeid is met de urine, zonder dat Didi Thurau hier aan schuldig is, of dat hij opzettelijk en via een tussenpersoon de zaak heeft proberen te „flikken”, zoals dat in ren- nersjargon heet. Eerder dit jaar, toen Thurau betrapt was, kon een contra- expertise niet uitgevoerd worden om dat zich een hoeveelheid massage-olie in zijn urine bevond. Thurau heeft overigens toch een on derzoek aangevraagd naar aanleiding van het dopingschandaal dat vorige week positief voor hem uitviel. Vlak voor het verstrijken van de termijn diende Thurau toch zijn aanvraag in. Op zijn vroegst kan donderdag een beslissing vallen of Thurau inderdaad positief is. Indien de Westduitser posi tief wordt bevonden dreigt hem een schorsing van drie maanden waarna hij de Tour wel kan vergeten. FRANCORCHAMPS Hoewel hij zijn achterstand op Bernard Hinault tot ander halve minuut zag groeien, maakte Joop Zoetemelk in tevreden stemming de balans op van de individuele tijdrit. De tevredenheid gold niet zo zeer het feit dat hij achter de weer eens onstuitbare Tour-vedette als best geklasseerde van alle andere concurren ten te voorschijn kwam. Evenmin had de goede stemming waarin Zoetemelk verkeer de, te maken met de twee plaatsen winst die hij in het algemeen klassement maakte. „Of je daarin na vijf dagen zesde dan wel achtste staat, is niet zo belangrijk”, stond er op het gezicht van de Raleigh-kopman te lezen. „Belangrijker is, dat ik mijn verlies tot iets meer dan een minuut kon beperken”, luidde de conclusie van Zoetemelk. Op het moment dat Claes de tijdrit voltooide, zag hij overigens tot zijn stom me verbazing dat ijverige wedstrijdfuncti- onarissen een nieuwe trui reeds aan Jo han van de Velde hadden gegeven. De betreffende functionarissen steeg het schaamrood naar de kaken, toen hun ver teld werd dat niet de Nederlander, maar het talent uit België een betere totaaltijd had. Johan van de Velde tilde niet zo zwaar aan het feit dat Ronny Claes leider van de jongeren bleef. Van de Velde sloeg zo snel mogelijk de weg naar het hotel in. Dat de Westbrabander, achter Hinault, Zoete melk en Knetemann als vierde uit de strijd te voorschijn kwam, mocht een klein wielerwonder genoemd worden. Van de Velde was ziek. „Zwaar verkou den”, zei hij ten overvloede. Zijn stem was nauwelijks verstaanbaar. „Op weg naar de start vreesde ik het ergste. Niet het parcours, dat ik trouwens in de ochtendu ren volledig had verkend, boezemde me ontzag in. Wel het feit dat ik verschrikke lijke keelpijn had. Op sommige momen ten snakte ik naar adem als een oude man”. FRANCORCHAMPS. Kort na de individuele tijdrit op het autocircuit van Francorchamps heeft Hennie Kuiper zijn ergste teleurstelling verwerkt. Hoewel hij bijna een minuut meer heeft verloren op Hinault dan hij had gehoopt, wil de Nederlandse kopman uit de Franse Peugeot-ploeg van Maurice Demuer niet te lang stilstaan bij dat gebeuren. „Ik schiet er niets mee op. Als ik er te lang over nadenk, heb ik er morgen misschien nog problemen mee”. Het enige waar Kuiper zich op kon beroepen was, dat hij zoals een goed kopman betaamt de beste van zijn formatie was. Over die ploeg is na het Franse kampioenschap heel wat te doen geweest. Ploegleider Demuer noemde zijn renners „wielertoeristen, die zich als cou reurs verkleed hebben”. Kuiper vindt dat een erg krasse uitlating. „Het is niet ver standig van Maurice om dat te stellen. Je zult mij dat dan ook nooit in de mond horen nemen”. In de Ronde van Frankrijk zegt Kuiper dan ook niet de indruk te hebben dat hij met een troepje ongeregeld op pad is. „Maar het kost tijd om jonge renners op te leiden. We hebben trouwens in de ploe gentijdrit goed gepresteerd. Pas op hè. Als Duclos-Lassalle niet plat rijdt, duelleren we met de ploeg van Hinault toch om de tweede plaats. En we zijn toch nog voor IJsboerke geëindigd. Dat is toch ook een hele homogene ploeg. Hoe die jongens van ons in het Frans kampioenschap hebben gereden, wil ik niet goedpraten. Ik zou me daar voor schamen. Maar met die Fran sen is het heel raar, in de Tour kunnen ze toch ineens veel meer”. Hennie Kuiper houdt dus ondanks de felle uitlatingen van zijn ploegleider over zijn Franse ploegmaats en zijn tegenval lende optreden in de tijdrit de beminnelij ke glimlach om de mond. Hij beschouwt de komende dagen als uiterst belangrijk voor het verdere verloop van de Ronde. Met de kasseien voor de boeg wordt er intensief gespeculeerd over aanvallen van de Post-ploeg en Hinault. Kuiper, zelf ook geen kleine jongen in het bonken over de kinderkopjes, rekent met name op Post. schrik lijkt te kennen, is hij volgens mij toch wat angstig voor de komende dagen”. Spanje was weliswaar de derde leve rancier van het aantal Tour-deelnemers (16) maar na vijf wedstrijddagen blijkt dat de meesten van de acht uitvallers uit dit land afkomstig zijn: welgeteld vijf. De tijd die Knetemann het afdrukken was niettemin goed voor de derde plaats, pal tussen Zoetemelk en Van de Velde, maar voor de Belgische Tour-top: De Muynck en Pollentier incluis. Knetemann won bovendien een plaats in de totaal- rangschikking, waarin hij Henk Lubber ding („Ik kon niet harder”) voorbij ging. Niet de vierde, vijfde, zesde en achtste stelling van respectievelijk Knetemann, Lubberding, Zoetemelk en Van de Velde, was overigens opvallend. Wel het feit dat de Raleighs zoveel vertrouwen uitstraal den voor de strijd in de komende dagen. „Hinault zal pochen dat hij ons reeds op achterstand heeft gezet”, zei Joop Zoete melk. „Mij maakt hij desondanks niets wijs. Ik heb gemerkt dat hij nerveuzer is dan ooit tevoren. Het is bovendien zeker dat hij, voordat de tijdrit werd verreden, aangevallen zou hebben als hij echt van zijn superioriteit overtuigd was”. Hennie Kuiper, de andere Nederlandse kopman, maar wel in een Franse equipe, hield er vrijwel dezelfde mening op na als Zoetemelk. Het verschil tussen de twee Nederlanders was alleen dat Kuiper in Francorchamps meer tijd (seconden) verspeelde dan hij ingecalculeerd had. Ruim twee minuten in plaats van negen tig seconden. In het kort gezegd kon Kuiper na afloop 'van het loodzware parkoers (evenals Hi- h nault en Zoetemelk bestempelde hij de tijdrit als de zwaarste ooit opgenomen in de Tour) alleen maar vaststellen, dat hij niet goed reed. „Ik heb ook wel fouten ^gemaakt, maar dat is toch meer een ge- volg van het feit dat het niet ging. In de jKeklimming dacht ik op een grote versnel- I ling naar boven te komen. Tweehonderd 8 meter voor de top viel ik stil en moest ik 3 schakelen. Dat kost zeker vijftien secon- S den. Gek hoor, want vooraf was ik ervan J&pvertuigd dat ik een goede tijd zou Knaken”. Opnieuw staat de schaatssport dus model voor een nieuwe ontwikkeling in het wielrennen. Enkele jaren geleden introduceerde Peter Post de aërodyna mische outfit als een mogelijkheid om in tijdritten winst te boeken. Dat verschijn sel is inmiddels gemeengoed geworden. Binnen de ploeg van Hinault wordt ook al geruime tijd geëxperimenteerd met materiaal. Zo kwam vorig jaar de aëro dynamische ’profielfiets’ van de fabriek. Een rijwiel dat zich onderscheidde door de ovale vorm van de buizen, die in windtunnels een aardige winst bleek op te leveren. Ook gisteren in de omgeving van Francorchamps maakte Hinault van die fiets gebruik. FRANCORCHAMPS. Uitslagen van de vierde etappe van de Ronde van Frankrijk, een tijdrit over 34,4 km: 1. Bernard Hinault (Fra-Guimard) 47.28.30, 2. Joop Zoetemelk (Ned-Post) 48.44.48, 3. Gerrie Knetemann (Ned-Post) 48.53.67, 4. Johan van de Velde (Ned-Post) 49.15.31, 5. Johan de Muynck (Bel-Kimpe) 49.19.66, 6. Michel Pollentier (Bel- De Kimpe) 49.22.16, 7. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel-Crepel) 49.27.83, 8. Paul Wellens (Bel-Post) 9. Ronny Claes (Bel-Godefroot)) 10. Henk Lubberding (Ned-Post) 11. Joacquin Agostinho (Por-Altig) 12. Hennie Kuiper (Ned-De Muer) 13. Bert Oosterbosch (Ned-Post) 14. Jean-René Bemaudeau (Fra-Gui- mard) 50.08.82, 15. Christian Seznec (Fra-Dan- guillaume) 50.08.82, 16. Raymond Martin (Fra- Danguillaume) 50.19.02, 17. Lucien van Impe (Bel-Lefevre) 50.20.59, 18. Patrick Bonnet (Fra- Guimard) 50.24.66, 19. Christian Levasseur (Fra- Danguillaume) 50.28.36, 20. Rudy Pevenage (Bel- Godefroot) 50.29.92, 44. Jos Schipper (Ned)-Le- fevre) 51.57.20, 51. Jo Maas (Ned-De Bruyne) 52.14.06, 63. Hans Langerijs (Ned-De Bruyne) 52.33.51, 68. Jan Jonkers (Ned-Lauwers) 52.48.48., 71. Jan Raas (Ned-Post) 52.57.20, 86. Henny Stamsnijder (Ned-De Bruyne) 53.39.08, 98. Leo van Vliet (Ned-Post) 54.09.08, 120. Cees Priem (Ned-Post) 54.46.62. Algemeen klassement na de vierde etappe: 1. Rudy Pevenage (Bel-Godefroot) 19.56.32, 2. Pier re Bazzo (Ita-Crepel) op 1.04, 3. Bernard Hinault (Fra-Guimard op 5.41, 4. Gerrie Knetemann (Ned-Post) op 6.58, 5. Henk Lubberding (Ned- Post) op 7.06, 6. Joop Zoetemelk (Ned-Post) op 7.11, 7. Ronny Claes (Bel-Godefroot) op 7.20, 8. Lean-Luc Vandenbroucke (Bel-Crepel) op 7.48, 9. Johan van de Velde (Ned-Post) op 7.48, 10. Jean-René Bemaudeau (Fra-Guimard) op 8.57, 11. Kuiper (Ned-De Muer) op 9.00, 12. Bonnet (Fra-Guimard) op 9.26, 13. De Muynck (Bel-De Kimpe) op 9.47, 14. Schepers (Bel-De Bruyne) op 9.48, 15. Peeters (Bel-Godefroot) op 9.50, 16. Agostinho (Por-Altig) op 9.58, 17. Chassang (Fra- Guimard) op 10.01, 18. Pollentier (Bel-De Kim pe) op 10.07, 19. Seznec (Fra-Danguillaume) op 10.14, 20. Martin (Fra-Danguillaume) op 10.15, 24. Oosterbosch (Ned-Post) op 10.37, 26. Wellens (Bel-Post) op 10.41, 39. Maas (Ned-De Bruyne) op 12.02, 41. Schippers (Ned-Lefevre) op 12.12, 79. Langerijs (Ned-De Bruyne) op 18.10, 84. Van Vliet (Ned-Post) op 18.49, 86. Stamsnijder (Ned- De Bruyne) op 19.08, 88. Jonkers (Ned-Lauwers) Denain St.- Python Busigny St.- Quentin Ham 2.7.80 Dagploegenklassement: 1. Post (Zoetemelk, Knetemann, Van de Velde, Wellens) 3.16.23, 2. Guimard 3.18.56, 3. De Kimpe 3.21.21, 4. Gode- froot 3.21.44, 5. Danguillaume 3.21.53, 6. De Muer 3.22.52. Algemeen ploegenkiassement: 1. Guimard 84.50.09, 2. Post 84.50.20, 3. Godefroot 84.54.30, 4. Crepel 85.02.40, 5. De Muer 85.06.24, 6. De Bruy ne 82.11.35. Puntenklassement: 1. Bazzo 102 punten, 2. Bertin 91, 3. Pevenage 86, 4. Raas, 78, 5. Hinault 54, 6. Kelly 47, 7. Vallet 43, 8. Bossis 38, 9. Jacobs 36, 10. Sherwen 35. Bergklassement: 1. Vanden Broucke 24 pun ten, 2. Van Impe 17, 3. Jones 16, 4. Pollentier 12, 5. Hinault 9. Jongerenklassement: 1. Claes, 2. v.d. Velde, 3. Bemaudeau, 4. Bonnet, 5. Oosterbosch. 'La Neuvïlle^ Thiescourt 5 .rJpChoisyau-Bac

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15