BILLIE JEAN KING MET MOEITE IN KWARTFINALES Doorbraak Jaeger op Wimbledon F 1 in I Rolstoel-basketbalteam Weer financiële bereikt halve finales paralympics] Drie koplopers schaak-toernooi Uitslagen Wimbledon Olympisch congres ’81 toch in Baden Baanploeg valt uiteen Gottfried: geen set verloren Foca en Fisa tot elkaar wimbleclon riveliais vernieuwd middelen WA Remise Karpov en Hort Nederland niet bij ceremonie OS 1 P Overwerk Archief Boeiend r cFrisop z'n Zwitsers, lek^r zondersuiker i y o D1NSDAU 1 JULI arvm 16 D SI rivfcïla’ door Jan Preenen Billie Jan King: winst op Shriver na boeiend duel (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) remise zijn beiden nog steeds ongeslagen. Uit vier partijen hebben ze 2'lz punt Anatoli Karpov: puntendeling De uitslagen van de vierde ronde zijn: Kers won de finale van de 100 meter schoolslag voor geamputeerden in de AMSTERDAM, (ANP). Wereldkampioen Anatoli Karpov, Vlastimil Hort en de jonge Rus Damatov maken voorlopig de dienst uit in het 20-ste IBM-toernooi. Gisteren zaten Karpov en Hort tegen elkaar. Het was geen spannende zaak, omdat beiden weinig aanvallende acties lieten zien. Vrij snel werd tot remise besloten. Dankzij deze Uitslagen van de gisteren gespeelde wed strijden op Wimbledon: Enkelspel achtste finales: Martina Navrati lova (St. Loos)-Kathy Jordan (VSt) 6-4, 6 2; Greer Stevens (ZAf)-Dianne Fromholtz (Aus) 6-2, 6-2; Wendy Tumbull (Aus)-Lele Forood (VSt) 6-0, 6-2; Evonne Goolagong (Aus)-Hana Mandlikova (Tsj) 6-7, 6-3, 6-1; Chris Evert (VSt)-Joanne Russell (VSt) 6-3, 6-2; Billie Jean De zwemmers Martin Kers en André van Buiten hebben gisteren in Veenen- daal tijdens de Olympische Spelen voor gehandicapten voor een dubbele Neder landse overwinning gezorgd. Bij rust had de Nederlandse ploeg een geriefelijke voorsprong van 27-20, maar door onzuiver aanvalswerk van Oranje wisten de Japanners de marge tot 34-32 te verkleinen. Halverwege de tweede helft kregen Peter van Velzen en zijn equipe het ritme weer te pakken. Via 54- 44 werd een eindstand van 64-53 bereikt. ARNHEM(ANP). Het Nederlands rolbasketbalteam heeft zich geplaatst voor de halve finales van het olympisch toernooi. Nadat gisteren in de Rijnhal met 64-53 van Japan werd gewonnen, zal de ploeg van trainer Rob Verheuvel het morgen hoogst waarschijnlijk tegen de Verenigde Staten moeten opnemen. De 100 meter rugslag heren leverde een drievoudige Nederlandse zege op. Weer won Martin Kers (1.18.94) en ein digde André van Buiten als tweede (1.19,74). Brons was er voor de Utrechter Bob Koopman. klasse E. De zwemmer uit Terwolde stel de zijn wereldrecord zo’n drie seconden scherper: 1.22,45. De Zwollenaar Van Buiten bleef slechts 42-honderdste se conden bij hem achter. Beiden hadden een ruime voorsprong op de Pool Janusz Kozak, die in 1.25,52 derde werd. De eveneens geamputeerde zwemster Miri am Sanders uit Gemert veroverde op de 100 meter schoolslag zilver. In de eind strijd met vier deelneemsters zegevierde Lucyna Krakjevska uit Polen in 1.55,49, een nieuw wereldrecord. Sanders liet een tijd van 1.58,57 noteren. (brons op de 100 meter rugslag) en Jolan- da van der Zaag (zilver op de 50 meter vrije slag) completeerden het Neder landse succes in het 50-meterbassin van Veenendaal. Miriam Sanders: zilver op 100 meter schoolslag Haar wijze van spelen doet denken aan die van Stöve, zoals zij ook qua uiterlijk gelijkenis met haar Nederlandse dubbel- spelpartner vertoont. Die beslissende set was nodig gewor den omdat Shriver de eerste met 7-5 had Hans Vonk, Dick van Egmond, René Koppert en Gerrit Sonneveld kiezen voor de weg, Theo van Tol gaat het achter de motor proberen. Hij blijft dus zijdelings nog bij de baansport betrokken. De te leurstelling van taêt niet-uitzenden van de ploeg naar de Olympische Spelen van Moskou ligt ten grondslag aan het besluit van deze renners. HOLTEN. Peter Nieuwenhuis, de bondstrainer van de Nederlandse baan ploeg, valt niet te benijden. Vijf van de zes achtervolgers hebben hem te kennen gegeven dat ze willen stoppen met de baansport. Het gaat om Dick van Eg mond uit Nijverdal, René Koppert uit Honselersdijk, Gerrit Sonneveld uit De Lier, Theo van Tol uit Poeldijk en Hans Vonk uit Arnhem. De Nederlandse afvaardiging naar de Olympische Spelen in Moskou zal niet deelnemen aan de openings- en sluitings ceremonie. Nederland is een van de der tien Westeuropese landen die daartoe heb ben besloten. In Parijs waren negentien nationale olympische comités vertegen woordigd. Daarbij waren ook West-Duits- land en Monaco, twee landen die hebben besloten de Olympische Spelen in Moskou te boycotten. De dertien landen die niet aan de ope nings- en sluitingsceremonie deelnemen zijn: Andorra, België, Spanje, Groot-Brit- tannië, Ijsland, Italië, Luxemburg, Neder land, Ierland, San Marino, Zwitserland, Portugal en Frankrijk. Deze landen heb ben verder besloten geen gebruik te ma ken van de nationale vlag bij de ceremo nie protocollaire. In plaats daarvan zal de vlag met de olympische symbolen worden gehesen. Zweden, Denemarken, Oosten rijk en Griekenland hebben ten aanzien van de zaken die in Parijs aan de orde zijn geweest nog geen standpunt ingenomen. Volgens Claude Collard, voorzitter van het Franse Olympisch Comité die de bij eenkomst in Parijs leidde, neigen de vier landen er evenwel naar hetzelfde stand punt in te nemen. Schmidt naar Moskou maakt daartoe al veel bij”. De overige partijen in de kwartfinale zullen gaan tussen Stevens en Austin en Turnbull en Cawley. Van dit viertal kende Evonne Cawley-Goolagong in de vierde ronde de grootste problemen. Zij verloor de tiebreak van de eerste set met 8-6 en liep in de tweede set een achterstand op van 3-1. Daarna kreeg haar Tsjechische tegenstandster Mand likova nog maar een game: 6-7,6-3, 6-1. gewonnen en King de tweede in de tie break. Dat King ook de laatste ronde winnend aflegde schreef zij na afloop toe aan fouten van Shriver: „Ik heb echt wel geluk gehad”. behoeven af te staan en won ditmaal met 6-1, 6-2, 6-2 van Phil Dent. 1 I 1 i i 1 1 De overige uitslagen bij het rolstoelbas- ketbal: DAMES: Verenigde Staten West-Duitsland 18-27 (8-10). HEREN: Italië-Egypte 96-26 (45-16); Ver enigde Staten-Zweden 82-43 (42-21); Canada- Israel 49-53 (26-28); Egypte-Brazilië 21-70 (11- 32); Frankrijk-Argentinië 53-58 (24-25). H uiti mei reg nis He< i de bel ste wi sin bo ro« sei scl lie moeten spelen, en bleek nu opgebrand: 6-7, 6-3, 3-6, 4-6. Heel wat minder tijd heeft Brian Gottfried tot nu toe aan zijn tegenstan ders besteed. Gottfried, in Londen niet eens geplaatst, omdat hij was terugge vallen naar de 28e plaats op de werel dranglijst, heeft als enige nog geen set E hor aan Bo< dit wei voc ein Sh; Zw Veranderde samenstelling: méér smaak, minder kalorieën Nu 10 kalorieën per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank. „Ik ben ervan overtuigd”, aldus Daume, „dat na de Olympische Spelen de sportie ve verhoudingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland gespannen zullen zijn. Maar de tijd doet dat misschien vergeten en mogelijk kan dan in september van het volgend jaar het olympisch congres nor maal in Baden-Baden worden gehouden. Wellicht draagt de reis die bondskanselier De achttienjarige Frits Hildebrand be haalde goud op de 50 meter vrije slag voor geamputeerden. Hij verwees de Australiër Tapscott en de Nederlander Gerry de Hoop naar de tweede en derde plaats. Willem van Laar uit Utrecht (Ned.)Sznapik (Pol.) 1-0, Borm (Ned.) Panno (Arg.) 1-0, Smejkal (Tsj.)—Rogoff (Vst.) 0-1. Stand:1. Böm 3’/2, 2 Unzicker, Langeweg, Ligtering, Ree 2'12,6 Rogoff en Van Wijgerden 2, 8 Borm, Snejkal, Panno en Hofland 11/z, 12 Sznapik 1/z. Meestergreep: Enklaar (Ned.)Tsjernin (Sov.) 0-1, Van der (Van onze sportredactie) LONDEN Andrea Jaeger en Billie Jean King, die gistermiddag beiden de kwartfinales van het tennistoernooi van Wimbledon binnenstapten, zijn in vele opzichten eikaars tegenpolen. Jaeger is een vertegenwoordigster van het gepro grammeerde tennis, een verdedigster, die weinig initiatief neemt, speculeert op fouten van de tegenstandster en alleen denkt aan overwinningen zonder dat ze de weg naar succes opfleurt met wilde kreten of spectaculair spel. King is daarente gen nog altijd puur natuur, ondanks de littekens op haar benen, die de souvenirs zijn van vier operaties. re. Met haar 15 jaar en 25 dagen kan deze ’Pippi Langkous’ de jongste winnares op Wimbledon worden. In 1887 was Lotte Dod negen maanden ouder toen zij de titel wist binnen te halen. Gistermiddag zette de tiener uit het Amerikaanse Lin colnshire een nieuwe stap in haar prille profloopbaan, die haar onlangs een overwinning opleverde in Beckenham en nu een zege op de bijna 20 jaar oudere Virginia Wade. Sterren (Ned.)De Boer (Ned.) 1-0, Schiffer (Wdl.)Vogel (Ned.) 0-1, Haik (Fra.)—Forma- nek (Vst.) afg., De Savornin Lohman (Ned.)— Baljon (Ned.) Vz-Va, Duer (Oos.)Scheeren (Ned.) Vz-’/z. Stand: Tsjernin 3Vz punten, 2 Van der Ster ren 3 1 afg., 3 Enklaar 3,4 Haik 21/z 1 afg., 5 De Savornin Lohman 2,6 Vogel 11/z 1 afg., 7 Duer, Scheeren, Schiffer 11/z, 10 De Boer 1, 11 Formanek 1/z 1 afg., 12 Baljon 1/z. Jaeger: „Tegen Chris Lloyd zal ik er nu maar het beste van proberen te ma ken. Veel mag ik nu niet meer verwach ten. Wil ik de absolute top halen, en dat wil ik, dan zal ik mijn services en mijn volley moeten verbeteren”, aldus Jae ger, die de toeschouwers op het centre court een heel wat saaier produkt aan bood dan King en Pam Shriver op een van de bijbanen. Jaeger bleek in die botsing van twee generaties te beschikken over een goede lob, goede passeerslagen en een onder koeld denkvermogen. Op die manier won zij de eerste set met 6-2 en liet zij zich in de tweede set bij een achterstand van 5-3 niet van de wijs brengen. In de tiebreak won zij met 7-2, onder meer omdat Wade er weer eens een foutenfes tival van maakte. PARIJS (ANP). Willi Daume, voorzitter van het Westduitse olympische comité, heeft in Parijs tijdens een bijeenkomst van nationale olympische comités steun gekregen voor het normaal laten plaats vinden van het olympisch congres in 1981 in Baden-Baden. De afgelopen weken is van Oosteuropese zijde er enkele malen op aangedrongen het olympische congres niet in Baden-Baden te houden omdat West- Duitsland de spelen in Moskou boycot. Met nog een punt verwijderd van een voorsprong van 5-2 sloeg Shriver dan ook een dubbele fout, hetgeen ze in die sleutelgame nog tweemaal zou herhalen, waardoor zij King de broodnodige assis tentie bezorgde. King zelf putte er de inspiratie uit om terug te breken en haar spel op een nog hoger niveau te brengen, waardoor zij op 9-8 voor de beslissende doorbraak wist te zorgen: 10-8. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De Amsterdamse voetbalvereniging (WA) kan weer be schikken over het geld, waarop oud-trai- ner Van Neck beslag had laten leggen naar aanleiding van zijn ontslag bij de club. De Amsterdamse rechtbank heeft bepaald dat geen redelijke gronden meer aanwezig waren voor het handhaven van de gelegde beslagen nadat WA in de cember van het vorig jaar een bankga rantie van 80.000 gulden had gesteld. De advocaat van Van Neck heeft inmid dels alle gelegde beslagen opgeheven. WA heeft daarop nog dienende procedu res tegen zijn oud-trainer ingetrokken. Alle rechtszaken tussen beide partijen zijn daarmee beëindigd. Ben Hulshoff heeft een eenjarig con tract bij De Graafschap getekend. Hoewel de bebaarde spits nog een jaar bij sport club Amersfoort voor de boeg had heeft voorzitter Van der Vaart van Amersfoort de voormalige NEC’er niet aan zijn ver bintenis willen houden. De eerste divisie- club heeft inmiddels een nieuwe trainer aangesteld. Het is Henk Hofstee, die eer der in die formatie werkzaam was bij de amateur tweedeklasser SDVB uit Barne veld. Franz Beckenbauer (35) gaat aan het einde van de Amerikaanse voetbalcompe titie het New Yorkse Cosmos verlaten. De recordinternational van West-Duitsland (103 interlands) is door HSV voor ruim anderhalf miljoen gulden gekocht. Bec kenbauer zal begin november voor HSV zijn eerste wedstrijd spelen. Frans Bec kenbauer zal met HSV een overeenkomst van twee jaar aangaan. Per jaar is hem een salaris gegarandeerd van een miljoen gulden. LE CASTELLET (ANP). De moei lijkheden tussen de vereniging van formule-l-constructeurs (FOCA) en de sportcommissie van de internationale autosportfederatie lijken binnen niet al te lange tijd te worden opgelost. Beide partijen kwamen gisteren in Le Castellet overeen binnenkort over alle bestaande problemen te gaan praten. In een na de bijeenkomst uitgegeven communiqué stond dat voldoende voorwaarden zijn geschapen voor het normaal doen verlopen van de races van dit jaar, die meetellen voor het wereldkampioenschap van formule-1- coureu-rs. De FOCA werd vertegen woordigd door o.m. Bemie Ecclestone, de FISA door voorzitter Jean-Marie Balestre. King (VSt)-Pam Shriver (VSt) 5-7, 7-6, 10-8; Andrea Jaeger (VSt)-Virgina Wade (GBr) 6-2, 7-6. Dubbelspel derde ronde: Raynolds-Smith (VSt)-Buchanan-Sands (VSt) 6-3, 6-4. Heren: enkelspel achtste finales: Roscoe Tan ner (VSt)-Nick Saviano (VSt) 7-6, 3-6, 6-3, 6-4; Brian Gottfried (VSt)-Phil Dent (Aus) 6-1, 6-2, 6-2. Dubbelspel tweede ronde: McNamara- McNamee (Aus)-Beuhning-McNair (VSt) 7-6, 6- 4, 6-2; Guenthardt (Zwi)-McMillan (ZAf)-Ed- mondson-Warwick (Aus) 1-6, 6-4, 6-4, 6-2; Tony en John Lloyd (GBr)-Drysdale (ZAf)-Kohlberg (VSt) 6-2, 3-6, 7-6, 7-6. Gemengd dubbelspel eerste ronde: Leo- nard-Kiyomura (VSt)-Feaver (GBr)-Harford (ZAf) 7-6, 6-4. Curren en Parun, beiden via het kwalificatietoernooi doorgedrongen tot het hoofdtoernooi, hebben een ach terstand opgelopen in hun afgebroken partijen. Curren wist, nadat hij al twee sets had moeten afstaan, geen raad met een voorsprong van 3-1 in de derde set tegen McEnroe. De stand daarin is 3-3. Parun moet via de verlenging van de vierde set op gelijke hoogte zien te komen met Fleming, die in de totaal stand met 2-1 leidt. Terwijl Jaeger even ingetogen is als een machine, pleegt King zich op de baan regelmatig via felle monologen op te laden, zodra degene die aan de andere kant van het net staat, een uitlooppoging dreigt te ondernemen. In haar geval is geen psycho-analyticus nodig om haar gedachten te lezen. Zij is het open boek, dat je in een keer wil uitlezen. Daar werd 2 uur en 40 minuten topten- nis gespeeld door twee speelsters, die elkaar bijna geen moment loslieten. Aan de ene kant stond de stijl van Shriver garant voor een boeiend spektakel, dat in het herentennis niet zou misstaan. Kroongroep: Hort (Tsj.)—Karpov (Sov.) ’/z-’/a, Dolmatov (Svo)—Sosonko (Ned.) Va, Ribli (Hon.)—Tim man (Ned.) Va, Larsen (Den.Van der Wiel (Ned.) 1-0. Tweede ronde: DolmatovVan der Wiel 1-0. Derde ronde: TimmanDolmatov weer afge broken. Stand: Dolmatov 21/a pt. 1 afgebr., 2 Karpov en Hort 21/a pt., 3 Sosonko 2, 4 Timman 1Va en 1 afgebr., 6 Ribli en Larsen 11/a, 8 Van der Wiel 1 pt. Grootmeestergroep: 1 Ree (Ned.)Van Wijgerden (Ned.) 1/a-1/a, Langeweg (Ned.Unzicker (Wdl.) 1/a-1/a, Lig- terink (Ned.)Hofland (Ned.) 1-0, Böhm - Aangezien King er steeds weer nieu we hoofdstukken aan toevoegt, zal het voorlopig echter nog niet in het archief kunnen worden opgeborgen. Twintig Wimbledon-titels hebben haar nog niet kunnen verzadigen. Integendeel, met haar 36 jaar denkt ze nog lang niet aan een afscheid: „Al vanaf mijn 24e praten de journalisten over het einde van mijn carrière, dus daar ben ik onderhand wel aan gewend”. „Het belangrijkste is hoe je je geeste lijk voelt. Als je de mensen om je heen gaat geloven en zelf ook tot de conclusie komt dat 36 oud is, dan kun je het wel vergeten. Ik weet ook wel dat ik niet meer nummer één van de wereld kan zijn omdat ik niet meer constant op mijn tenen kan lopen, maar ik kan nog wel Wimbledon winnen”. Met de nodige zelfspot noemt King zich de ’old lady’, maar dan alleen in jaren, niet qua instelling. Zoals zij inder tijd op de barricade sprong om het da mestennis populair te maken, zo is zij nog altijd de actievoerster naast het speelveld, waar zij haar linkse ideeën via de politiek tot uiting wil brengen, voor - zover dat in de Verenigde Staten althans mogelijk is, maar vooralsnog voorname lijk op de baan: „Ik wil vooral iets gaan doen voor de rechten van de mens, maar dat zal nog even moeten duren. Óp dit moment kan ik nog heel wat kampioen schappen meepakken in het tennis”. De 21 jaar jongere Andrea Jaeger staat nog aan het begin van haar carriè- LONDEN Nadat bij de dames alle partijen in het enkelspel waren afge werkt, is het programma van de heren op Wimbledon voor een belangrijk deel verwaterd. Slechts drie partijen kre gen een winnaar. Gene Maier werkte in vijf sets Colin Dibley uit het toernooi (3-6, 7-5, 4-6, 6-1, 6-2) en Roscoe Tanner, de finalist van vorig jaar, rekende in vier sets af met zijn landgenoot Nick Saviano. Deze Amerikaan had in de voorgaande ron den maar liefst 13 sets en 131 games Ook Shriver beschikt over harde sla gen, een sterke backhand-volley en een agressieve instelling. Aan de andere kant was daar het impulsieve, alles-of- niets-optreden van King. Zij deinsde er niet voor terug om de bal op het enige matchpoint, dat zij tegen kreeg, hard te retourneren. Zij verloor ook niets van haar scherpte, toen zij in de verlenging van de tweede set een achterstand van 3- 2 opliep en in de derde set gaf zij een demonstratie van haar incasseringsver mogen door zich niets aan te trekken van een negatieve score van 2-4 en 0-4. King, die verraste met prachtige pas seerslagen van de backhand en de fore hand en op zijn tijd nog een opvallende snelheid wist te ontwikkelen, kondigde later aan dat zij tegen de huidige Wim- bledon-kampioene Martina Navratilova nog meer zal gaan ondernemen: „Tegen haar zal ik de wedstrijd aan het net moeten beslissen. Ik hoop alleen dat het weer niet zo’n marathonpartjj zal wor den. Na afloop werd ik door bijna alle andere speelsters toegejuicht, maar ei genlijk ben ik voor dit overwerk te oud”. verzameld. Sosonko blijft in de achtervolging. Vier keer remiseerde hij en die puntendelingen bezorgden hem twee punten. Ook groot meester Jan Timman kan nog op gelijke hoogte komen met het leidende drietal. In zijn hangpartjj tegen Dolmatov staat hij gunstig. De Deen Larsen lijkt zich enigs zins hersteld te hebben na zijn erbarmelij ke start. Hij produceerde een schitterende offerpartij, waar Van der Wiel geen greep op kon krijgen. Vandaag is het een rustdag. A. - SX- V.. .4..;

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 16