Ijsbaan lijkt voor regio verloren Schmidt vraagt Moskou gesprek over kernwapens nijman lichtrekiame Meubelfabriek S? Oisterwijk toonaangevend in eiken lö pagina's het woord is aan... Mogelijk vandaag in kabinet Ook geen subsidie Heemstede vandaag: Politie laat ETA-bommen Advies gevraagd Brezjnjev zwijgt over Afganistan over controle op kinderbijslag het weer Artsen tegen therapeuten gewaarschuwd HAARLEM 319309 ontploffen Hoger personeel Hoogovens wijst CAO-aanbod af agenda pagina 7 Hinault wint Marvin Gaye En verder Reddingsbrigade Buiig Strandverwachting DINSDAG 1 JULI 1980 (ADVERTENTIE) A. Poirters: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 200 Telefoonbeantwoorders voor exclusieve Herenmode (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Alle salarissen van topambtenaren en politie ke ambtsdragers, die nu nog buiten de normale salarisschalen voor het overheidspersoneel vallen, zullen in drie schalen worden opgenomen. Bovendien worden zij voorlopig min of meer bevroren op het niveau van 1 juli, vandaag dus. Velserbeek Bibliotheek10 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Kunst13 Plaatselijk nieuws5,7 Radio en televisie/Strips11 Sport15,16,17 Weerrapporten2 IJmuider Courant (Van onze stadsredactie) Wiegel bevriest salarissen van top-ambtenaren Zie verder pagina 4 Zie de sportpagina's (ADVERTENTIE) 10 (ADVERTENTIES) 16 ongeveer in k Schaal 154 kent een maximum van 10.763 per maand. Dat maximum geldt nu al voor onder meer directeuren op een departement, een hoofdcommissaris van politie, een generaal-majoor of schout-bij- nacht of de leden van de wetenschappelij ke raad voor het regeringsbeleid. Voor hen verandert er dus weinig. Daarentegen zullen ook burgemeesters van gemeenten tussen 60.000 en 100.000 inwoners en de vice-voorzitter van de We tenschappelijke Raad, die nu iets meer verdienen, in schaal 154 worden onderge bracht. Daarboven komen drie nieuwe schalen, die overigens niet aan één maximum zijn gebonden. Voor de topfunctionarissen die in de drie nieuwe schalen worden inge deeld verandert er dan ook weinig, omdat hun huidige salaris min of meer gehand haafd blijft. Wel zal nu gekeken worden naar het onlangs ingediende, goedkopere herstel plan van de Ijsclub Haarlem. Uitvoering van dit plan kost ongeveer 1,3 miljoen. Het initiatief moet echter uitgaan van de eigenaresse van de wegzakkende ijs baan, de stichting Kunstijsbaan Kenne- merland. De subidiërende gemeenten hebben zich over dat plan, dat in drieë neenhalve maand kan worden uitge voerd, nog niet serieus gebogen. Wel hebben de subsidiënten onlangs het be sluit genomen om de voorgenomen af braak van de betonnen baan uit te stel len. Die zou, bij uitvoering van het plan van de Ijsclub Haarlem, als ondergrond dienen. Voor meer nieuws en reacties op de nieuwste ontwikkelingen zie de plaatse lijke pagina’s Het intrekken van de exploitatiesubsi die, in feite de nekslag voor het druk besproken herstelplan, heeft tot gevolg dat de stichting Kunstijsbaan Kenne- merland geen geld meer krijgt. Daar door komt de werkgelegenheid voor de vier vaste personeelsleden, die in dienst zijn gebleven, op de tocht te staan. De verslagenheid onder alle betrokkenen is erg groot. De gevorderde leeftijd van 41 jaar is Marvin Gaye nog nauwelijks aan te zien. Met soepele, tijgerachtige be wegingen suggereert hij een grote dosis van sex-appeal, die wonderwel past bij zijn zwoele, gladde en zinde rende soulmuziek. Eén van de groten van de zwarte muziek is voor twee concerten in ons land. Zie de kunst- pagina. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft gisteravond een resolutie aangenomen waarin staat dat Israel de status van Jeruzalem niet mag veranderen of tot hoofdstad mag maken. Israel reageerde onmid dellijk fel op de resolutie. Zie verder pagina 3 Morgen nog onstabiele lucht met opklaringen en een bui en een afne mende koele zeewind. Nog te koel. 15 16 graden, zeewater 15 graden. Vanaf donderdag komt hogs druk naderbij, met enige verbetering. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllll Wapens te grabbel Het zou toch wel zeer onbevredigend zijn indien de kwestie van de geheimzinni ge wapenvondsten, zoals die kortgeleden in Limburg, geen nadere toelichting zou krijgen van de kant der regering. Minister Scholten van Defensie, die zijn post ver laat om vice-president van de Raad van State te worden, heeft pertinent gewei gerd zich erover uit te laten, zelfs tegen over de leden van de kamercommissie voor Defensie, die nota bene namens de volksvertegenwoordiging een vertrouwe lijke controlebevoegdheid hebben en des noods tot geheimhouding kunnen worden verplicht. Zeer merkwaardig was dat de leider van de oppositie Den Uyl het volko men eens bleek te zijn met het eigenmach tig zwijgen van minister S cholten, waaruit moet worden afgeleid dat Den Uyl uit zijn ministertijd nog een aanzienlijke dosis overschatting van persoonlijk machtsbe wustzijn heeft overgehouden, een slechte gesteldheid voor een oppositieleider. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, Tel. 020-456456 Grote Houtstraat 59 - Haarlem. Tel. 321965 Donderdag verkoop van 9-21 uur. Die een wijf trouwt om het scho ne lijf, verliest het lijf en houdt het wijf Het jaarverslag 1979 van de IJmui der Reddingsbrigade attendeert op verontrustende hiaten in het strand- bewakingsrooster on op het strand Zuidpier ook de erbarmelijke behui zing. De Zeeloods is als vast onder komen broodnodig aan vervanging toe. Commandanten en bestuur zijn beducht voor instorting van het wrakkige gebouwtje dat op het kust- duin nabij het zogenoemde winkel straatje is gelegen. Dat staat in een voorstel voor de aanpak van de topsalarissen dat minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) aan het kabinet heeft voorgelegd. Mogelijk vandaag al zou het kabinet daarover praten. Het voorstel is het gevolg van de belofte die minister Wiegel aan de Tweede Kamer heeft ge daan om voor 10 september met maatre gelen te komen. (Van onze redactie binnenland) HARDERWIJK. Alle huisartsen Harderwijk zijn gewaarschuwd voor sek sueel misbruik van vrouwelijke patiënten door psychotherapeuten. In een brief aan de Harderwijkse huisartsen vraagt dr. H. Pleiter, geneeskundig inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid in Gelder land, terughoudend te zijn bij het verwij zen van patiënten naar een psychothera peut. Aanleiding tot de brief is een klacht van de actiegroep Vrouwen tegen Seksueel Misbruik Harderwijk. Volgens de actie groep voelde een onbekend aantal vrou wen zich misbruikt en vernederd na be handeling door een Harderwijkse psycho therapeut (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft gisteren tijdens zijn bezoek aan Moskou de Sovjet-Unie opgeroepen, zonder voorwaarden vooraf, onderhandelingen te beginnen met het westen over de vermindering van het aantal middellange-afstandsraketten in Europa. gijzelingscrisis in Iran, en de emigratie van de in de Sovjet-Unie wonende West- Duitsers naar de Bondsrepubliek weer nieuw leven in te blazen. Schmidt legde vanmorgen in Moskou een krans op een begraafplaats voor Duitse ge sneuvelden in de Tweede Wereldoorlog. Bernard Hinault heeft zich gisteren in Francorchamps duidelijk gemani festeerd. De hoekige Breton sloot de tijdrit met ruim een minuut voor sprong op Joop Zoetemelk winnend af. Ondanks de afgelopen achter stand toonde de kopman van de I Post-ploeg zich content met de gang van zaken. „Een minuut verlies had I ik ingecalculeerd", aldus Zoetemelk. I Gerrie Knetemann legde ondanks I een nieuwe aanval van hooikoorts E beslag op de derde plaats terwijl I Johan van de Velde verrassend vier- I de werd. Voor topambtenaren en politieke func tionarissen worden drie salarisschalen in gevoerd boven de hoogste bestaande amb- tenarenschaal 154. Tot nog toe werden de salarissen van deze functionarissen „vrij” vastgesteld en waren zij niet in de schalen vastgelegd. Deze adviesaanvraag komt mede voort uit vragen die van de kant van de PvdA- fractie in de Tweede Kamefr pnlangs zijn gesteld. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond. (Van onze IJmondredactie) VELSEN. De Vereniging van Hoger Hoogovfens Personeel (VHHP) geeft de voorkeur aan het niet afsluiten van een CAO voor het hoger personeel bij het staalconcern boven het aanvaarden van een CAO die tekort doet aan volgens de VHHP gerechtvaardigde verlangens. Dit staat in een brief die de vereniging gisteren heeft gestuurd aan de Hoog- ovens-directie. Door de weigering van de directie tege moet te komen aan de eis tot niveauher- stel van salarissen en salarisschalen per 1 januari volgend jaar, zou het hoger perso neel volgens de VHHP blijvend nadeel ondervinden gezien de beperkende rege ringsmaatregelen ten aanzien van de prijscompensatie. Huize Velserbeek gelegen in het gelijknamige park, krijgt meer en meer het karakter van een complete nederzetting. Een noodgebouw wordt binnen afzienbare tijd toege voegd aan de reeks bijgebouwen in gebruik bij de Velsense Dienst Open bare Werken. Plaatsing ervan op de parkeerplaats in het park lijkt nauwe lijks te rijmen met plannen voor her huisvesting van de dienst ,,op korte termijn”. HAARLEM. Het staat vrijwel vast dat de schaatsliefhebbers in Kennemeriand kunstijs kunnen vergeten. Gisteren deelde een van de overgebleven subsidiegevers, de gemeente Heemstede, mee niet lan ger mee te willen doen aan het zoe ken naar een breder draagvlak voor de financiering van het 3 miljoen kostende herstelplan. Eerder haakten de gemeenten Zand- voort en Haarlemmerliede/Spaarnwou- de af. Voor de twee overblijvende subsi diegevers, de gemeenten Haarlem en Bloemendaal, is de financieringslast niet langer te torsen. Daarover valt de ko mende weken een definitief besluit. Ge hoopt wordt nog op een positief geluid van het ministerie van CRM waar om financiële steun is aangeklopt. De ver wachtingen zijn evenwel niet hoog ge spannen. Natuurlijk zijn er zaken die niet aan de grote klok kunnen worden gehangen, wil men de staatsveiligheid niet in gevaar brengen. Maar de verantwoordelijkheid van één minister verdraagt geen absoluut zwijgen in alle talen tegenover allen. Ge vaar voor de staatsveiligheid houdt tege lijkertijd gevaar voor de algemene bur gerlijke vrijheid in. En het grootste gevaar ontstaat dén pas, wanneer afzonderlijke personen op hoge posten volkomen wille keurig ongecontroleerd kunnen handelen. In de democratische bestuursvorm geldt, dat individueel autocratische machts uitoefening onder alle omstandigheden is uitgesloten. Het is gevaarlijk genoeg dat in oorlogstijd of in situaties van acuut oorlogsgevaar uitzonderingstoestanden kunnen worden afgekondigd, waarin de mocratische controle kan worden afge- schaft of opgeschort. In volle vredestijd zou het een ondenkbare zaak moeten zijn, dat een bestuurder eigenmachtig besluit tot het doen of toelaten van evenementen die indruisen tegen rechts- of ordebegin- selen van de samenleving. Het inrichten van wapendepots buiten het kader van de normale krijgsmacht, bestemd voor niet- militaire groepen van duistere herkomst, van wie niemand weet met welke intenties zij die wapens zullen gebruiken en onder welke omstandigheden zij in actie zullen komen, is een uiterst gevaarlijke en angst wekkende aangelegenheid. het Ijsselmeer in het binnenland krachtig tot matig. Het is mogelijk dat er verband bestaat tussen deze wapenvondst in Limburg en soortgelijke ontdekkingen in Noorwegen en andere landen. Dat zou kunnen wijzen op een subversieve activiteit van de Ame rikaanse inlichtingendienst CIA, met in stemming van onze minister van Defensie. De CIA heeft ook in eigen vaderland een niet onbesmette reputatie en bovendien de faam dat zij niet vrij is van dweepzieke overspanning. Wat zij in Amerikaanse aangelegenheden onderneemt (vaak bui-i ten de macht en controle van de Ameri kaanse regering zelf) is nog tot daaraan toe, maar dat zij de vrijheid zou hebben in het bevriende buitenland met toestem ming van regeringen haar gevaarlijke avonturenromantiek ondergronds bot te vieren, lijkt vooralsnog te absurd om waar te zijn. De vice-voorzitter van de Raad van State (ons hoogste adviescolle ge) zou met een zó ruim democratisch geweten in die functie slecht zijn toege rust. Nlllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaff (Sociale Zaken) heeft de Sociale Verzekeringsraad advies gevraagd over de mogelijkheden voor een scherpere contrrole in het kader van het recht op kinderbijslag voor studerende kinderen. Die scherpere controle moet betrekking hebben op de vraag of die kinderen ook daadwerkelijk studeren. Het ingeschreven staan bij een onder wijsinstelling is namelijk niet voldoende. Om voor kinderbijslag voor deze stude rende kinderen in aanmerking te komen moeten deze kinderen meer dan 20 uur per week aan hun studie besteden. De SVR is verzocht te bevorderen om ook in de gevallen waarin wordt opgegeven dat een kind buitenshuis woont, de controle op het onderwijscriterium te verscherpen. Het buitenshuis wonen #an studerende kinderen kan namelijk'* meer kinderbij slag opleveren. 17 De Tweede Kamer krijgt inzage in een deel van het geheime contract tussen Nederland en de opwerkings fabriek in Frankrijk en Engeland. Dit heeft minister Van Aardenne van Economische Zaken gisteren meege deeld in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer Zie verder pagina 2 (Van onze redactie buitenland) MALAGA. Bomexperts Van de Spaanse politie hebben vanmorgen twee bommen tot ontploffing gebracht, die door de politiek militaire vleugel van de afscheidingsbeweging ETA waren ge plaatst in Mijas en Benalmadena, twee toeristenplaatsen aan de Costa del Sol. Het waren de zevende en achtste bom van de al een week durende bommencam- pagne van de ETA in toeristenplaatsen om de vrijlating van 19 gevangen leden te bewerkstelligen. De bom in Benalmadena was geplaatst langs een weg van hotel Triton naar het strand. De bom in Mijas bevond zich op een golfterrein. De explosies brachten slechts lichte schade toe aan de omgeving. Voordat de bommen tot ontploffing werden gebracht had de politie honderden toeristen uit de nabijheid verwijderd. Beide bommen wa ren door de ETA van tevoren aangekon- digd. Het bestuur van de Andalusische socia listische partij PSA heeft zich gisteren aangeboden als gegijzelden van de ETA in ruil voor stopzetting van de bomaansla gen in de toeristencentra. Veel bewolking en enkele buien. Minimumtemperatuur rond graden. Middagtemperatuur graden. Wind uit noordoost tot noordwest, aan de kust en op hard tot krachtig, ir. De Russische president en partijleider Brezjnjev heeft van zijn kant een drin gend beroep gedaan op het Westen, af te zien van de ontwikkeling van nieuwe wa pensystemen, met inbegrip van de neutro nenbom. Brezjnjev noemde in dit verband zowel het besluit van de NAVO haar kern wapens in Europa te moderniseren als de Franse beslissing om te experimenteren met de neutronenbom. De Russische lei der repte in zijn toespraak met geen woord over de kwestie-Afghanistan. Schmidt had de Sovjet-Unie opgeroepen de Russische troepen uit dat land terug te trekken. Bondskanselier Schmidt werd gisteren geheel onverwacht persoonlijk door Brezjnjev begroet op het vliegveld van Moskou. Waarnemers leiden hieruit af dat Moskou grote waarde hecht aan het twee daagse werkbezoek van de bondskanse lier. De gesprekken tussen Schmidt en Brezjnjev werden gisteren door de West- duitse regeringswoordvoerder Boiling „intensief, zakelijk, vrijmoedig en ern stig” genoemd. Schmidt heeft Brezjnjev ook gevraagd mee te werken aan een oplossing van de X

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1