Minister wil voor Prinsjesdag besluit si Gevaarlijke buurt pr Raad wil commerciële ruimtevaartindustrie Si ee Teveel lood en Eerste CAO in kwik in granen Meer zoekacties naar illegalen E< ov Slotbetoog duurde zeven uren Bundeling nutsbedrijven voordeel voor consument geestelijke gezondheidszorg en dan dit noq het xx/eer] Reformconflict Isi uit de wereld Df Regeringsbeleid veroordeeld Uitvoering kan vijftien jaar duren eii Boekhoudkundige vondst Pais mag Likeuren dreigen te verslechteren” 4 4 SS £- 19 8 0 D 1 bl 5 JU A G JULI 1 BiNMEN- Eh BUITENLAND 2 D I 7 (Van onze parlementsredactie) - DNA-onderzoek Chilenen Elektroshocks NE gistei statu: mag resoli Mammoetopdracht DEN HAAG. De Tweede Kamer krijgt inzage in een deel van het geheime contract tussen Nederland en de op werkingsfabrieken in Frank rijk en Engeland. Woonruimtewet .d •gx Kamer mag deel van geheim V opwerkingscontract inzien (Van onze redactie binnenland) WEERRAPPORTEN Menten blijft bij onschuld 28 Dit heeft minister Van Aardenne van Economische Zaken gisteren meegedeeld in antwoord op vragen uit de Tweede WOENSDAG 2 JULI Zon- en maanstanden Zon op 05.21 uur, onder 22.02 uur Maan op 00.03 uur, onder 10.09 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 07.08 uur en 19.36 uur Laagwater 02.49 uur en 15.21 uur zw z 24 17 11 11 11 10 11 11 11 11 12 11 9 21 18 15 11 11 7 17 19 19 9 9 20 17 12 19 12 11 18 7 7 0 DEN HAAG (ANP). Minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen mag de loonbelasting en sociale premies van leer krachten per 1 juni een maand later uitbe talen aan de schoolbesturen, maar het was wel zijn „maatschappelijke plicht” hierover vooraf te overleggen met de be trokken vakbonden. Dit stelde de president van de Haagse rechtbank, mr. Blaauw, gisteren in zijn vonnis in het kort geding dat de bonden van schoolbesturen van katholiek en pro- testants-christelijk onderwijs tegen de mi nister hadden aangespannen. De minister wil met genoemde ingreep dit jaar 226 miljoen gulden uitsparen, maar volgens de schoolbesturen heeft deze „boekhoud kundige ingreep” een blijvend nadelig ef fect voor de scholen. kercentrale bij Borssele ten hoogste acht jaar kunnen doorwerken. beslag kunnen nemen, zo stelt de commis sie. Aan de hand van het gisteren uitge brachte rapport zal door de commissie een serie concrete aanbevelingen aan mi nister Van Aardenne van Economische Zaken worden voorbereid. De bewinds man heeft inmiddels te kennen gegeven, dat hij nog voor de verkiezingen van vol gend jaar een standpunt hierover aan het parlement zal sturen. DEN HAAG (ANP). De chefs van de politiekorpsen en de hoofdofficieren van justitie in ons land hebben van minister De Ruiter van Justitie richtlijnen gekre gen boor intensivering van de opsporing van illegaal in ons land werkende buiten landers. Dit zal moeten verlopen in goede samen werking met de loontechnische dienst van het ministerie van Sociale Zaken, zo zegt de minister in antwoord op vragen van het PvdA-Tweede Kamerlid Roethof. De be windsman zegt in zijn vragen onder meer, dat bij de in de afgelopen tijd gehouden gerichte acties bij bedrijven, niet meer illegalen zijn aangehouden dan gewoon lijk. „Dit zou kunnen wijzen op een rede lijke naleving van de wet”, aldus De Ruiter. De verdachte zei verontwaardigd te zijn over de aanvullende eisen van de officier om hem naast twintig jaar gevangenis straf een geldboete van honderdduizend gulden op te leggen. „De officier speelt in op een ongezonde volkshetze. Ik ben al genoeg in mijn vermogen getroffen”. nairs moeten uitroeien. Men wil mij laten dienen als symbool voor andermans mis daden”. De Vereniging van Wetenschappelijk Werkers (VWW) heeft zich verontrust ge toond over het feit dat herziening van de richtlijnen voor recombinant-DNA-onder- zoek (erfelijksheidsonderzoek) wordt be studeerd. Dit gebeurt momenteel door een ad-hoc-commissie in opdracht van het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne. De commissie wijst er onder meer op, dat nog geen begin is gemaakt met de evaluatie van de maatschappelijke gevolgen van dit onderzoek. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken is bezorgd over de verban ning van 37 Chilenen, zo laat hij blijken in antwoord op vragen van het PPR-Kamer- lid Waltmans. De bewindsman belooft dat hij de ontwikkelingen op het terrein van de vakbondsvrijheid in het land nauwlet tend zal blijven volgen en stelt dat zijn bezorgdheid daarover bij de Chileense autoriteiten wel bekend is. De 27 Chilenen werden voor perioden van drie maanden verbannen wegens inbreuk op de wet voor binnenlandse veiligheid. Zij zijn vak bondsleiders. Apparatuur voor elektroshocks op psy chiatrische patiënten moet in het vervolg door het rijksinstituut voor onderzoek TNO worden gekeurd. Dit is een van de nieuwe richtlijnen die het Staatstoezicht voor de Volksgezondheid gisteren bekend heeft gemaakt. De andere richtlijnen hou den onder meer in, dat de shocks alleen mogen worden toegepast indien zich be paalde omstandigheden voordoen, welke in de richtlijnen worden omschreven. 5 1 17 0.4 0 0 0 0 10 0 3 8 5 0.3 0 0 0.3 0 0 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parys Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca I stan boel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis regen regen regen regen regen regen regen regen zw. bew. regen regen onbew. L bew. L bew. zw. bew. regen regen h. bew. onbew. onbew. onbew. h. bew. L bew. regen regen regen onbew. 1. bew. onbew. 1. bew. L bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. h. bew. AM tijden le pn zijn Frans jaar. In zei hi buitei zaaml „Daai camp gelen van F sen. I pectie 1981 stellei Vol wordt cent wijl met 6 Det leden uitma ring x gaulli van I nen r< S’? c a BR raad laatst lemei voor kent maan dagei aangt In beslo week niet-x miljo minis staan EG-n geen EG-b word Va: niet den. wege vaarc len d uitga omd< lijks voors Euro Vo het i het 1 same Gem over! park hede ten t Menten stelde in zijn pleidooi, dat hij nooit schuldig kan worden geacht aan de massa-executie van 20è 30 inwoners van Podhorodce, omdat hij daar tussen sep tember 1939 en november 1941 niet meer zou zijn geweest. De verdachte herhaalde nog eens, dat als er een Menten bij de executie aanwezig is geweest, dat zijn broer Dirk moet zijn geweest. De dagvaar ding, die de officier heeft uitgebracht, moet volgens Menten nietig worden ver klaard, omdat er tal van onjuistheden zouden staan. WA recht: gister wegei toeko Des ding zen i overh Siou> Heuv geled On< Siouï stamt ren s goud; Zes j in zijl hun 1 Het dreve ring goud; heeft De werkmaatschappij Nacap BV van Koninklijke Bos Kalis Westminster NV heeft samen met een Westduits en Frans bedrijf de opdracht verworven voor de bouw van een 470 kilometer lange dubbele waterpijpleiding in Saoedi-Arabië. Het to tale project levert de bedrijven 1,8 miljard gulden op, waarvan Bos en Kalis zo’n 460 miljoen verdient. Rechtbankpresident mr. Schipper zei bewondering te hebben voor de manier waarop Menten zijn verdediging heeft ge voerd. Hij verzekerde Menten dat de rechtbank de zaak onpartijdig zal beoor delen. Evenals voor de Haagse rechtbank beloofde Menten na zijn eventuele vrijla ting de zaak verder met rust te laten. „Ik moet aan mijn gezondheid en aan mijn vrouw denken. Ik zal geen revanche ne men. Wat mijn vervolging de laatste vier jaar voor leed heeft veroorzaakt is met geen pen te beschrijven en met geen goud te betalen”, aldus de verdachte. De bijzon dere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank zal volgende week woensdag om tien uur uitspraak doen. Kamer. De bewindsman wil dat de Kamer nog voor Prinsjesdag een oordeel over deze overeenkomst uitspreekt. Het geheime contract geldt de levering van gebruikt uranium door de kerncen trales in Borssele en Dodewaard aan res pectievelijk de Franse opwerkingsfabriek Cogema bij La Hague en de gelijksoortige Britse fabriek in Windscale. De minister deelt mee, dat de opwerking komend jaar moet beginnen. Gaat de Kamer er niet mee akkoord, dan dreigt een ophoping van kernafval bij de centrales te ontstaan, aldus de minister. In zo’n geval zou de Bovendien moet het openbaar ministe rie volgens de verdachte niet ontvankelijk worden verklaard. De rechtbank is vol gens Menten ook niet bevoegd om over de ten laste gelegde feiten te oordelen, omdat die zouden zijn gepleegd in Polen, waar de Nederlandse justitie geen bevoegdheid heeft. Volgens Menten heeft hij de processen die tegen hem zijn gevoerd te danken aan een hetze, aan een „vergiftigde atmo sfeer”. Op de veronderstelling van de offi cier, dat Menten gehandeld zou hebben uit geldzucht, zei de verdachte: „Dit is de waanzin ten top. Dan zou men alle miljo- DEN HAAG (ANP). Indien minder strenge eisen worden gesteld aan de grondstoffen voor Hollandse likeuren (zo als advocaat, boerejongens en -meisjes) dan dreigt de kwaliteit van deze likeuren sterk achteruit te gaan. Dit wordt gesteld door Konsumenten Kontakt in een kritiek op de plannen voor het Produktschap voor Gedistilleerd, dat de regering heeft voorgesteld de eisen voor genoemde likeuren te versoepelen. Hiermee dwarsboomt het produktschap een verbetering van likeuren, zo stelt de consumentenorganisatie. Bovendien I noemt deze het onaanvaardbaar dat de consumenten in deze kwestie geheel bui ten spel blijven. De contracten lopen volgens de minister niet vooruit op de uitkomst van de brede maatschappelijke discussie over kern energie, omdat wordt uitgegaan van de situatie zoals die nu bestaat. Over de mo gelijkheid dat de Fransen en/of Engelsen besluiten het bij de opwerking vrijkomen de afval terug te zenden naar Nederland, zegt Van Aardenne dat hiervoor in elk geval voor 1 januari 1982 een concreet plan op tafel moet liggen, met daarin voorstellen hoe de terugzending zou moe- (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. Granen nabij xzuil- stortplaatsen in de Groningse plaatsen Zuidlaarderveen en Woltersum bevatten veel meer lood en kwik dan volgens de richtlijnen van de Inspectie voor de Volks gezondheid is toegestaan. Dit is een van de conclusies uit het rapport Vuilstorten, Spoorelementen en Landbouw dat is samengesteld door twee studenten van de Rijksuniversiteit Gro ningen. Het rapport is als doctoraalscrip tie gemaakt voor het Milieukundig Studie centrum in Groningen. In Woltersum werd in het begin van de jaren zeventig een zwembad volgestort met chemisch afval. Al in 1974 werd hier voor de volksgezondheid gewaarschuwd, zo stellen de studenten. Het gras op het stort bevat driehonderd maal zoveel broom als volgens wettelijke normen nor maal is. Tot op vijftig meter moet iedere vorm van landbouw worden ontraden, aldus het rapport. Weer in binnen- en buitenland 1111111111111bew. onbew. zzo z zzo o zzw ozo zzw ozo zw z nnw nw windst. wzw w ono zzw zzw nno w windst. no nnw ono nnw zw windst. windst. windst. z nnw z w zzw windst no Lbew. verander. zzo windst. no no 10 12 11 10 8 10 7 8 0 14 14 10 10 14 17 15 7 16 10 13 4 0 0 o o o o o o (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Bundeling van de nutsbedrijven in ons land kan ook voor de gebruiker voordelen hebben. Dit kan bijvoorbeeld door het gelijktrekken van de tarieven en doordat men voor zoxvel gas, water als elektriciteit terecht kan op één adres. Dit werd gistermiddag gezegd door voorzitter Vergeer (wethouder in Utrecht) van de commissie Concentratie Nutsbe drijven over het rapport waarin samen voeging van de ruim 200 nutsbedrijven in ons land wordt bepleit. Per proxdncie of regio zou verstrekking van water en ener gie dan in een hand komen, hetgeen vol gens de commissie wel in de komende twintig tien tot twintig jaar het wegvallen van ruim vierduizend arbeidsplaatsen tot gevolg kan hebben. Momenteel werken ruim 45.000 mensen in ons land in deze sector. Volgens voorlo pige schattingen van de commissie wer ken ruim 1000 tot 2500 mensen aan taken die ondoelmatig zouden zijn. Over de toe komstige werkgelegenheid durfde Ver geer weinig te voorspellen, maar hij wees erop dat de nutsbedrijven meer aandacht zouden kunnen besteden aan voorlich ting, waardoor weer arbeidsplaatsen wor den geschapen. De volledige verwezenlijking van de plannen zouden tien tot vijftien jaar in (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. In een ruim ze ven uur durend betoog heeft Pieter Menten gisteren op de laatste dag van de behandeling van zijn zaak in Rot terdam zijn onschuld bepleit. „Ik ben onschuldig. Ik twijfel er niet aan of ik zal worden xrrijgesproken”, zo zei de bejaarde verdachte. Menten betwistte alle getuigenverklaringen en bewijsstukken die tegen hem waren ingebracht. „De meeste van die stukken zijn vervalst en de getuigen, vooral de Russische, is van tevo ren precies verteld wat zij moesten verkla ren”, aldus Menten. Menten viel tijdens zijn betoog herhaal de malen de getuige-deskundige Van de Leeuw van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie aan. „Die man liegt on der ede. Het hele proces heb ik aan Van der Leeuw te danken”. Rechtbankpresi dent mr. C. Schipper berispte Menten voor deze beschuldigingen en zei geen beledigingen van de getuigen meer te dul den. Menten: „Ik word voortdurend bele digd, terwijl ik de waarheid spreek. Ik vecht alleen voor rehabilitatie en vraag geen gunsten”. Het Tilburgse stadsbestuur waagt de gemeenteraad de woonruimtewet van 1947 weer van toepassing te verklaren voor deze stad. Deze wet maakt vordering van woonruimte mogelijk, hetgeen vol gens de Tilburgse bestuurders een instru ment is om de „desastreuze ontwikkelin gen” op de woningmarkt tegen te gaan. AMSTERDAM (ANP). Het con flict over de kwaliteit van alternatie ve voedselprodukten tussen de firma Smits Reform (Zonnatura) en de stichting Alternatief Warenonder zoek is sinds gisteren van de baan. Een van de medewerkers van de stichting had Zonnatura onlangs in een interview met het maandblad Mi lieudefensie een „oplichtersclub” ge noemd. De man had onder meer ge steld dat reformprodukten met valse aanbevelingen op de markt zouden worden gebracht. Zo zou Zonnatura ten onrechte produkten als „biolo gisch geteeld” verkopen. Hierop had het reformbedrijf ge dreigd met een kort geding, waarna een gesprek volgde. De medewerker van de stichting voor warenonder zoek heeft zijn uitlatingen ingetrok ken. Bovendien hebben de firma en de stichting meegedeeld dat getracht zal worden meer duidelijkheid te scheppen over de reformvoeding in het algemeen. 1 s-i. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De eerste CAO voor de ambulante geestelijke gezondheidszorg is gisteren getekend. Deze geldt voor de ruim 2500 medewerkers van medisch op voedkundige bureaus, de sociaal-psychia- trische diensten, bureaus voor levens- en gezinswaagstukken en consultatiebu reaus voor alcohol en drugs. Op het laatste nippertje wisten de werk gevers van de instituten voor multidisci plinaire psychotherapie (IMF’s) zich aan de nieuwe arbeidsovereenkomst te ont trekken, namelijk door hun lidmaatschap van de werkgeversvereniging die bij het overleg betrokken was op te zeggen. De ambtenarenbonden ABVA en KABO ver wachten echter dat deze bureaus zich als nog bij een CAO zullen moeten neerleg gen, welke naar verwacht een belangrijke vermindering van de extreem hoge sala rissen van psychotherapeuten zal in houden. De gisteren getekende CAO heeft een looptijd van twee jaar en komt in grote lijnen overeen met de arbeidsovereen komsten voor de overige trendvolgers. Intussen zijn ook bij de brouwerijcon- cems Heineken (5000 werknemers) en Skol (2200 werknemers) nieuwe collectie ve arbeidsovereenkomsten gesloten. Ook deze hebben een looptijd van twee jaar en voorzien verder onder meer in herstel van de volledige prijscompensatie in het ko mende jaar. Over invoering van een vijf ploegendienst komt een studie. ten plaatsvinden. De eerste partij afval zou niet voor 1990 in ons land te verwach ten zijn. Over het feit dat bij opwerking plutoni um ontstaat, een stof waarmee atoomwa pens kunnen worden gemaakt, zegt Van Aardenne dat er met dit materiaal niets zal mogen gebeuren voordat vaststaat dat het uitsluitend voor fabricage van splijt stofelementen wordt aangewend. In totaal zal op basis van de huidige contracten 1160 kilo plutonium ontstaan. Een meer gedetailleerd standpunt van de minister is binnenkort te verwachten, zo blijkt uit de antwoorden. eerste plaats moeten richten op de Euro pese markt, bijvoorbeeld door ervoor te zorgen dat ons land een flink aandeel in de bouw van de L-Sat, een satelliet voor experimenten met telecommunicatie. Hiermee zou Nederland zich op commer ciële xvijze kunnen gaan bezighouden met ontwikkelingen als satelliettelevisie, xrideoconferenties en data-overbrenging. Ook zou Nederland moeten deelnemen in het Amerikaanse Spacelab-program- ma, een ruimteonderzoekproject. De overheid zou er volgens de raad verder voor moeten zorgen dat de Nederlandse astronomische onderzoeken op het peil blijven dat zij nu hebben, omdat deze internationaal in hoog aanzien staan. Felle kritiek levert de raad op het ruim tevaartbeleid van de regeringen in de ja ren zeventig. Doordat in Europees ver band onvoldoende alert is opgetreden, zou ons land intensieve deelneming in belang rijke projecten als de ESA hebben misge lopen. De raad stelt dat Nederland als gevolg van deze nalatigheid in de afgelo pen jaren voor 11 miljoen gulden aan hoogwaardige technologische opdrachten is misgelopen. Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI: Overwegend droog en zonnige perioden. Iets hogere temperaturen Aantal uren zon: 2 tot 12. Min. temp, omstreeks 10 graden. Max. temp, om streeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Dit schrijft de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid (RAWB) in zijn advies aan de regering over de ruimtevaart in de jaren tachtig. Nederland moet volgens de raad geen uitvoering geven aan de plan nen die bestaan voor de bouw van een derde satelliet, welke in 1986 door het Amerikaanse ruimtevliegtuig Space Shuttle in de ruimte zou moeten worden gebracht. Er zjjn volgens de raad onvoldoende motieven aanwezig voor de bouw van een derde satelliet. Deze kunstmaan, die al de naam Tixte heeft gekregen, zou voor we tenschappelijke doelen worden gebouwd. Minister Trier van Wetenschapsbeleid zal zijn standpunt over dit project binnen enkele maanden kenbaar maken in de ruimtevaartnota die hij momenteel voor bereidt. Als bedrijfstak is de ruimtevaart naar de mening van de raad interessant, omdat de arbeid hoogwaardig is, het beslag op grondstoffen gering, de produktie nauwe lijks vervuilend en de activiteiten arbeids intensief. Thans werken in totaal ruim zeshonderd mensen in ons land in deze sector, terwijl vorig jaar de netto-omzet van goederen en diensten 86 miljoen gul den bedroeg. Hierin hadden Philips en Fokker tezamen een aandeel van zeventig percent. Nederland zou zich bij het commercieel maken van de ruimtevaartindustrie in de •Cr In Maastricht is de Gebr. Hermanstraat met een verbodsbord voor voetgangers afgesloten. De buurtbewoners moeten deze week elke dag van 8.30 tot 16.00 uur hun huizen uit omdat een bom uit de Tweede Wereldoorlog moet worden gedemonteerd. Grote hoeveelheden water moeten eerst worden weggepompt, hetgeen mogelijk trillingen teweeg brengt die tot ontploffing kunnen leiden. 17 18 18 14 20 15 17 16 17 19 10 28 23 13 18 20 19 20 23 20 20 18 27 23 19 17 32 27 28 17 23 20 21 25 25 21 19 19 22 29 25 niet ontvangen 0 DEN HAAG. De overheid moet van de ruimtevaartindustrie in ons land een economisch rendabele bedrijfstak maken. Hiermee zal in de komende tien jaar tenminste 770 miljoen gulden gemoeid zijn.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2