Kamerlid D’66 Huren door puntenstelsel vaak omlaag naar VN-raad over Namibië Verzetsleider Salarissen Ijsland krijgt eerste vrouwelijke president v Stijgend dodental door hitte in VS Amnesty: speldje dragen bij Spelen Afghanistan wil westerse wapens DamiatePers Meer begrip kweken voor positie politie gijzeling in bank Spreidingspian PTT te laat Luchtbrug naar Cambodja hervat Nieuw systeem in voordeel kamerbewoners Kaping Boeing beëindigd Scherpschutters maken einde aan CHIN A SEN EIST NIEUW ONTWIKKELINGSBELEID r VAX KINHEIM - HAARLEM NICOLS r MET LINKSE SYMPATHIEËN Umuider Courant GELD 5.50 Le bij 19 80 DINSDAG JULI BINNEN- EN BUITENLAND 1 4 Dl NIEUWE HOOFDCOMMISSARIS AMSTERDAM: W. F. BUDDING (Van onze redactie’buitenland) PARAMARIBO. In een geladen sfeer is gisteren in Paramaribo het overleg begonnen tussen premier Chin A Sen van Suriname en dé Nederlandse minister van Ontwikkelingssa menwerking De Koning. dtiinrelll,wassenaar NS; y^tel. 01751-19212 duinrell, daar kikker je van op!/ i T» ItM Uit dc tabel kan ook blijken dat de geldende huur ongeveer juist is. De huur mag dan omhoog met het percentage van de wetteiijke huurverhoging. Wanneer de huur aan de hoge kant ia saat de redetaj ke huunanpassing Toelichting: Links staan de geldende huren. Daar zoekt u de regel op met dc bedragen die op de huur van de kamer van toepassing zijn. Rechts staan de percentages waarmee de huur eventueel kan worden aangepast Hier zoekt u de kolom op met het aantal punten, waarmee de kamer wordt gewaardeerd. Daar vindt u dan op de regel waar ook de geldende huur staat, het percentage waarmee de huur eventueel omhoog kan. Dit percentage is hoger naarmate de huur verder bij de kwaliteit achterblijft In die gevallen kan de huur met 7% of meer omhoog, maar nóóit met meer dan 10%. (ADVERTENTIE) Geladen sfeer bij overleg Suriname (Van onze redactie binnenland) De ingegaan, zal voor veel kamerhuurders een verbetering inhouden. 270en*er (ADVERTENTIE) f 155,00 Woensdagavond a.s., half acht, voor Badmintonpad - Haarlem (Van onze redactie buitenland) REYKJAVIK. De zondag tot presi dent van Ijsland gekozen Vigdis Finnbogadottir is het eerste vrouwe lijke gekozen staatshoofd in Europa. In tegenstelling tot de drie mannelijke kandidaten voor het presidentschap was zij niet aan een politieke partij gebonden. Zij staat echter bekend om haar linkse sympathieën. Haar verzet in de verkiezingscampagne tegen de Amerikaanse basis in Keflavik veroorzaakte een grote polemiek, wat er toe leidde dat zij haar standpunt enigszins afzwakte. Ook het feit dat mevrouw Finn bogadottir gescheiden is en een geadop teerd dochtertje heeft, is in rechtse krin gen onderwerp van discussie geweest. Dit heeft haar niet kunnen afhouden Bijvoorbeeld wanneer de woonruimte on veilig is, er onvoldoende daglicht in de kamer komt, de elektrische bedrading en gasleiding ondeugdelijk zijn en indien er geen lichtpunten in het woonvertrek zit ten. Andere nulpunten: geen stromend water, ramen in woon- en slaapkamer die niet open kunnen, geen ventilatie in keu ken, bad- of doucheruimte, geen afsluitba re toegangsdeur. 'Klekr met Kodak 10 10 10 10 9 8 7 6 6 6 scherming van directe belangen in de buurt en van zichzelf. Valken: „Ik denk dat het goed zou zijn als de politie meer op deze behoefte zou inspelen”. en VERZEKERINGEN Leidsevaart 92 - Haarlem Telefoon 023-317479 tol 86 86 tot 102 102 tot 119 119UM136 136 tot 158 158 tot 186 186 tot 220 220 tot 260 260 tot 304 304 tot 355 355 en meer 165 tot 195 10 9 8 7 6 6 6 120 tot 140 9 8 7 6 6 6 105 tot 120 8~~ 7 6 6 6 90 tot 105 7 6 6 6 75 |60 tot 90 6 6 6 tot 60 6 HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr H C. van der Mije AMSTERDAM. De Nederlandse af deling van Amnesty International heeft sportlieden, officials en journalisten die deze maand in Moskou zijn voor de Olym pische Spelen opgeroepen, een badge te dragen met de naam van een politieke gevangene in de Sovjet-Unie. Doel van de actie is, aandacht te vestigen op het lot van deze gevangenen. Het speldje zou gedragen kunnen worden op momenten dat de te leveren prestaties dat toelaten, aldus Amnesty. 140 tot 165 ïo 9 8 7 6 6 6 Nieuw: Insektenshow en Kikkershow. ^Entree: VE tend Nabi dit li eeni Na eerst als e meer rrigin D.R.l een 1 Ov mng een i aan speei mers eerst Nooi Hier straa ning: laan, aan bach ofK< inmii een kwar tage He TOPHONKBALWEDSTRIJD LONDEN-ISLAMABAD. De Af ghaanse verzetsleider Sayed Achmed Gai- lani heeft gisteren in Londen om wapens uit westerse landen verzocht teneinde de Russische troepen in zijn land te kunnen blijven bestrijden. Volgens hem wordt zonder dergelijke hulp het islamitische verzet tegen de Russische aanwezigheid in Afghanistan zeer zwakker. De verzetsleider voorspelde een groot Russisch offensief na afloop van de Olym pische Spelen in Moskou. In Londen is Gailani ontvangen door onderminister van Buitenlandse Zaken Douglas Hurd. Hij gaat verder nog naar West-Duitsland en Frankrijk. In een gevangenis in Kaboel zijn vier oud-ministers uit het kabinet van de vori ge president, Hafizoella Amin, terechtge steld. De executie heeft twee weken gele den plaatsgevonden, aldus gisteren naar Islamabad uitgeweken Afghaanse politici. HA sche gend Bo Civ muid We Breei Sant] kerk; kerk; muid Oort' huis. Ele J. N. R. I IJmt kerk Vries muic Sc] den; Vli Sant kerk IJ] mui< onla tot 1 is te Twe Wou Slot» Be lijk harti lang gade wak: Sloti uit Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 195 M 230 10 10 10 9 8 7 6 6 6 Vergelijking methuurpeil ter plaatse doch niet meer dan 10 De Surinaamse bewindsman heeft duidelijk gemaakt dat Suri name een heel andere opzet wil van het ontwikkelingsbeleid en van de rol die ons land hierin speelt, terwijl De Koning er geen doekjes om wond dat de Nederlandse regering zich bij de steun aan Suriname laat leiden door de wens zo spoedig mogelijk te komen tot herstel van de democratische rechtsstaat in Suriname. Premier Chin A Sen zei gisteren dat zijn regering nadrukkelijk de ontwikkelingsstrategie uit het verleden verwerpt. „In de achter ons liggende jaren zijn tientallen miljoenen uitgegeven aan doeleinden, die nu daar liggen als stille getuigen van een verwerpelijk ontwikkelingsbeleid”, aldus Chin A Sen. Hij ver weet vorige Surinaamse regeringen, altijd klakkeloos te zijn uitgegaan van economische ontwikkeling gebaseerd op Neder landse ontwikkelingshulp. In plaats daarvan moet Suriname voortaan uitgaan van economische ontwikkeling door en dankzij eigen inspanning, zo betoogde hij. De premier sprak overigens de hoop uit, dat Nederland bereid zal blijven hulp te geven. Hij zei verder dat de staatsgreep van 25 februari „de uiteindelijke en onafwendbare afrekening was van het volk met een regiem dat dit land en dit volk ten gronde richtte. Wij hebben na 25 februari van een overwinning op haar naaste con current Thorvaldsson. Zij kreeg 33,6 pro cent van de stemmen, 1,4 procent meer dan Thorvaldsson. De nieuwe president heeft haar verkiezing onder meer te dan ken aan de stemmen van de vrouwen, die op Ijsland een meerderheid vormen. Zij noemde haar verkiezing gisteren daarom „van grote betekenis voor de gelijkbe rechtiging van de vrouwen.” Mevrouw Finnbogadottir werd op 15 april 1930 in Reykjavik geboren als doch ter van een hoogleraar. Na haar studie letteren in Parijs en Grenoble volgde zij een theateropleiding in Scandinavië. Van af 1972 was de nieuwe president directeur van de schouwburg in Reykjavik. Zij kreeg in haar land vooral grote bekend heid door culturele televisieprogramma’s en een serie uitzendingen over de Franse taal. De IJslandse president heeft een ceremoniële functie. WÜRZBURG. Militaire scherpschut ters hebben vannacht een 30-jarige Ame rikaanse sergeant doodgeschoten, die twee mensen in gijzeling hield in een bank op het terrein van een Amerikaanse leger plaats in het Westduitse Würzburg. De 30-jarige man, sergeant Willie Plitt, overleed bij aankomst in een ziekenhuis. Hij was door scherpschutters in hoofd en bovenlichaam geschoten. De gijzeling in Würzburg duurde 17 uur. De sergeant eiste ongeveer 1 miljoen dollar om een operatie te kunnen bekostigen van een indiaanse vriend in de Verenigde Staten. De gijzeling begon rond acht uur gister morgen, toen Plitt het kantoor van Ameri can Express op het hoofdkwartier van de derde Amerikaanse infanteriedivisie be zette, waar op dat moment veel geld aan wezig was in verband met uitbetaling van de salarissen aan de ongeveer duizend Amerikaanse personeelsleden. De twee gegijzelden een sergeant en een vrou welijke bankbediende bleven onge deerd. De vrouw liep slechts een shock op, als gevolg van de schietpartij, waarmee aan de gijzeling een einde werd gemaakt. Een Westduitse schoonmaakster in de bank bleek zich de gehele dag van de gijzeling verscholen te hebben gehouden op een toilet in het gebouw. Zij werd vlak voor het einde van de gijzeling door de politie uit haar benarde positie bevrijd via een kelderraam. DEN HAAG (ANP). Het plan voor de spreiding van de Centrale Directie van de PTT dat gisteren had moeten verschijnen, is er nog niet. In maart van dit jaar bepaalde het kabi net dat het plan, waarin moet staan welke functies op welke tijdstippen van Den Haag naar Groningen zullen verhuizen, voor 1 juli bekend moest zijn. Staatssecretaris Smit-Kroes zou af gelopen vrijdag het concept-plan be spreken met minister Van Agt. Dat overleg ging echter niet door omdat het debat in de Tweede Kamer over een olieboycot van Zuid-Afrika veel tijd vergde. Ook in het weekeinde was Van Agt niet voor de bespreking beschikbaar omdat hij in Hamburg verbleef. Een woordvoerder van een van de betrokken vakorganisaties toonde zich gisteren zeer teleurgesteld over de gang van zaken. „Het is mij volko men onduidelijk waarom het con cept-plan eerst met de premier moet worden besproken”, zo zei hij. Volgens de huidige plannen moet de nieuwe hoofdzetel van de PTT in Groningen in 1985 klaar zijn. Met de verhuizing zijn enkele honderden ar beidsplaatsen gemoeid. DALLAS. Het aantal doden als ge volg van de verzengende hitte die momen teel het zuidwesten van de Verenigde Sta ten teistert, is gisteren opgelopen tot 59. Ook de door de hitte veroorzaakte bos branden woeden onverminderd voort. De overheid van de staat Texas heeft de bevolking aangeraden binnenshuis te blij ven en de koelsystemen voortdurend te laten draaien. Over electriciteitsrekening hoeven de Texanen zich daarbij geen zor gen te maken. Er is een regeling in de maak die voorziet in het voldoen van de electriciteitsrekening in termijnen. Terwijl in de Verenigde Staten doden vallen als gevolg van ongewone hitte, ster ven in Zuid-Afrika mensen door een plot seling ingevallen vriesperiode. Tenminste 16 personen zouden al door de kou zijn geveld. De meeste slachtoffers zijn geval len onder de niet-blanken, omdat zij het meest te lijden hebben van het nijpende tekort aan kolen. BANGKOK. Thailand heeft inge stemd met hervatting van de internationa le luchtbrug voor voedsel en medicijnen hulp naar Cambodja. Deze was eerder stilgelegd vanwege de gevechten met Viet namese troepen langs de Thais-Cambod- jaanse grens. Dit heeft Prasong Soonsiri, vandaag bekendgemaakt. Het verdreven regime van premier Pol Pot heeft vandaag via de radio meege deeld dat in de maand mei 12.285 tegen standers buiten gevecht zijn gesteld. De guerrilla-eenheden van Pol Pot strijden in Cambodja om de macht met het door Vietnam gesteunde bewind van Heng Samrin. Op dit moment bevinden drie Vietname se leiders zich in Moskou. Partijleider Le Duan, regeringsleider Pham Van Dong en de chef van het leger, generaal Giap, voe ren besprekingen met de leiders van de Sovjet-Unie, naar men aanneemt over de gespannen situatie aan de Thais-Cambod- jaanse grens. Ook de minister van Buiten landse Zaken van Cambodja, Hun Feng, is in Moskou. 75 6 6 BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het nieuwe puntenstelsel voor kamerhuren dat vandaag is 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Doordat in het nieuwe systeem meer rekening wordt gehouden met het onge rief dat veel kamerbewoners hebben (bij voorbeeld geen eigen keuken of wasgele genheid), komt de huurprijs in bepaalde gevallen enkele tientjes lager uit. Neder land telt naar schatting zo’n 200.000 tot 300.000 kamerbewoners. Bepaald is, dat de huurcommissies het nieuwe stelsel zullen toepassen op geschil len die op 1 september aanhangig zijn en waarover nog niet is beslist. Dat betekent in de praktijk dat de huurprijswijzigingen die met ingang van vandaag worden aan gezegd, met het nieuwe stelsel in overeen stemming moeten zijn. Het nieuwe puntenstelsel ziet er als volgt uit. De oppervlakte van de kamer en eventuele eigen keuken krijgen per vier kante meter 5 punten. Verwarmde, ge meenschappelijke ruimten van minstens 15 m2 per m2 5 punten. Alleen de opper vlakte wordt gerekend waar het plafond minstens 1,50 meter hoog is. Bij centrale verwarming, per m2 van de verwarmde kamer(s) en eigen keuken 3 punten. Bij een gasaansluiting en een schoorsteen of rookafvoer voor gaskachel(s) 3 punten. Een aparte, eigen keuken of keuken in woonvertrek van ministens 25 m2 wordt gewaardeerd met 20 punten. De eigen keuken in woonvertrek van 15 tot 25 m2 10 punten. Eigen keuken in gemeenschappe lijk vertrek 10, gemeenschappelijke keu ken voor niet meer dan vijf wooneenhe den 4 en voor meer dan vijf wooneenhe den 0 punten. Een eigen toilet 12 punten en een gemeenschappelijke wc voor hoog stens vijf wooneenheden 2 punten. Eigen douche of bad 15 punten, gemeen schappelijke douche (hoogstens acht wooneenheden) 3 punten. Een eigen was tafel krijgt 10 punten. Wastafel in gemeen schappelijk, afsluitbare ruimte (hoog stens vijf wooneenheden) 2 punten. Extra punten moeten worden bijgeteld voor thermostatische regelknoppen op de cv 3 punten, eigen balkon, plaatsje, tuin of terras groter dan 10 m2 9 en van 4 tot 10 m2 3 punten. Gemeenschappelijke buiten ruimte levert resp. 6 en 2 punten op. Eigen fietsberging 6 punten en gemeenschappe lijke stalling 3 punten. (Vervolg van voorpagina) In de onderste schaal komen de direc teuren- en secretarissen-generaal van de ministeries, de voorzitter van de octrooi- raad, de directeuren van diensten Open bare Werken in de grote steden, de leden van de Raad van State, de raadsheren en procureurs van de Hoge Raad, de presi dent van een gerechtshof, een luitenant- generaal of vice-admiraal en de griffier van de Tweede Kamer: allen maximaal 11.776 per maand In diezelfde schaal komen ook de direc- teur-generaal van Rijkswaterstaat 12.145), een rector-magnificus 12.377), burgemeesters van steden tussen 100.000 en 150.000 inwoners (van 12.396 tot 13.077), de hoogste ambtenaren in de buitenlandse dienst, de voorzitter van de wetenschappelijke raad voor regeringsbe leid, de Academische Raad en de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid (allen 13.589). Daarboven komt een tweede nieuwe schaal die de staatssecretarissen 11.932), de president van de Algemene Rekenkamer 12.456), de voorzitters van de afdelingen van de Raad van State 13.406), een generaal of de chefs van staven bij de krijgsmacht 13.496), de burgemeesters van steden tot 375.000 in woners (maximaal 14.533) en de voorzit ter van de Rijnmondraad 15.392) omvat. Ten slotte komt er een topgroep waarin ministers 13.541), de vice-president van de Raad van State, de president van de Hoge Raad en de directeur-generaal van de PTT 14.800) alsmede de commissa rissen der koningin 15.454) en de burge meesters van de drie grote steden 15.623) - de hoogst betaalden - zijn on dergebracht. Uit deze cijfers blijkt dat vooralsnog het doel van de regering om het ministerssala ris als het hoogst haalbare te beschouwen, niet wordt bereikt. Omdat wordt uitge gaan van de bestaande situatie verdienen voorlopig minstens twintig topfunctiona rissen nog meer. BUENOS AIRES. Een 25-jarige ge wapende man, die gisteren een Boeing-737 van de Argentijnse luchtvaartmaatschap pij kaapte en 52 passagiers en 7 beman ningsleden enige tijd in gijzeling hield, heeft zich gisteravond overgegeven aan de politie. De man, die het toestel kaapte op een binnenlandse vlucht, liet na de landing op het vliegveld van Buenos Aires eerst 45 passagiers uitstappen. Een deel van de overige passagiers en bemanningsleden kon vluchten, nadat een commando-een- heid van de Argentijnse luchtmacht traangas in het vliegtuig had gespoten. Toen de met een pistool gewapende kaper zich tenslotte overgaf, hield hij nog één passagier en vier bemanningsleden in gij zeling. De Argentijnse overheid wenste niet met de kaper te onderhandelen. Deze had 200.000 gulden gevraagd en voldoende brandstof voor een vlucht naar Mexico. Voorts is aftrek mogelijk voor: wanneer oppervlakte van woon- en slaapvertrek minder is dan 10 m2 (15 punten), ernstige overlast door gehorigheid wanneer vloe ren of scheidingswanden dunner zijn dan 5 cm (10 punten). Ernstige overlast vanuit omgeving (aftrek 15 punten), woonruimte of toilet is alleen te bereiken via woon- of slaapvertrek van een ander (10 punten), woonvertrek ligt op de 5e verdieping of hoger en er is geen lift (5 punten). Wan neer geen warme maaltijden bereid mo gen worden, kunnen 20 punten in minde ring worden gebracht. Ook 20 punten af trek wanneer het aanrecht in een gemeen schappelijke keuken de enige wasgelegen heid is. Zonder centrale verwarming, schoorsteen of rookafvoer kunnen 20 pun ten worden afgetrokken. Wanneer er bij na geen licht in de kamer kan komen, geldt een aftrek van 10 punten. Tot slot geldt een aantal nulpunten. De ze hebben betrekking op ernstige gebre ken die een huurverhoging niet toelaten. besloten de oude orde te vernietigen en de samenleving geheel te vernieuwen op basis van sociale rechtvaardigheid”. De Surinaamse premier beloofde opnieuw dat zijn land zal terugkeren naar de parlementaire democratie. Minister De Ko ning zei dat de Nederlandse regering volledig herstel van de parlementaire democratie van essentieel belang acht voor Suri name en voor de Surinaams-Nederlandse betrekkingen. De Nederlandse regering is vast van plan het verdrag van 1975 over ontwikkelingshulp aan Suriname uit te voeren, aldus De Koning. Gisteren betoogden voor het hotel waar de besprekingen worden gehouden duizenden studenten en scholieren. Zij eisten dat een eind wordt gemaakt aan wat zii noemden „de Nederland se bevoogding en het Nederlandse neo-kolonialisme”. De jonge ren droegen spandoeken mee waarop leuzen stonden als „Geen chantage met ontwikkelingsgeld” en „Stop het wegdragen van onze rijkdommen”. Voorts eisten zij de uitlevering van de in Nederland verblijvende Surinaamse oudminister van Landbouw Kasantaroeno, die betrokken zou zijn bij een mislukte coup in Suriname enige tijd geleden. Overigens heeft het Surinaamse kabinet vorige week een geheim wetsontwerp behandeld, dat voorziet in de instelling van een bijzonder gerechtshof dat politici en ambtenaren die sinds 1970 profijt hebben getrokken uit hun positie, moet berechten. Het gerechtshof kan geldboeten, ontzetting uit bepaalde rechten en verbeurdverklaring van het vermogen opleggen. De Suri naamse Raad van Advies moet zich nog over het ontwerp uitspreken. Voor invoering van het wetsontwerp is geen toestem ming vereist van het Surinaamse parlement. DEN HAAG. (ANP) Het D’66-Tweede- Kamerlid Lambers-Hacquebard is door de VN-raad voor Namibië gevraagd op 9 juli een toelichting te geven op de moge lijkheden die er in het Nederlandse parle ment bestaan de illegale uraniumwinning in Namibië te veroordelen. Zij is hiervoor benaderd vanwege het stellen van vragen over deze zaak aan de Nederlandse regering. Volgens het Kamerlid is door VN-reso- luties bepaald dat het winnen van urani um in Namibië een illegale zaak is. Het wordt momenteel gewonnen door Zuid- Afrika in samenwerking met een Engelse maatschappij. De VN-raad voor Namibië is ingesteld in afwachting van het verle nen van onafhankelijkheid aan Namibië. De winning van uranium moet dus eigen lijk gebeuren onder verantwoordelijkheid van de VN-raad, aldus mevrouw Lambers. Voor sterk verwaarloosd onderhoud kan 15 punten worden afgetrokken. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal AMSTERDAM. De nieuwe hoofd commissaris van politie in Amsterdam J. Valken wil meer begrip kweken bij de bevolking voor de „vaak moeilijke positie waarin de politie haar werk moet verrich ten”. Valken, die vanmiddag in de RAI werd geïnstalleerd als opvolger van San ders die met pensioen gaat: „Ik denk aan een actief voorlichtingsbeleid, gericht op een positievere beeldvorming van de poli tie bij de burger en een opwaardering van ons werk en functioneren”. Valken acht het een prioriteit van de eerste orde dat public relations grote aan dacht krijgen in het voorlichtingsbeleid. Hij gaat streven naar een goed contact met de pers en goede verhoudingen tussen pers en politieleiding. Tot burgemeester Polak zei Valken, dat deze niet aan zijn loyaliteit hoeft te twijfelen, wel acht hij het zijn plicht ervoor te zorgen dat in het beleid van het bevoegd gezag de moeilijk heden voor en de bezwaren van de politie voortdurend worden meegewogen. De hoofdcommissaris verklaarde zich voorstander van een volgens vast plan zoeken naar vernieuwing, maar het op gang brengen van veranderingen uitslui tend omdat het een modieus verschijnsel zou zijn verwierp hij. Volgens Valken zijn er signalen uit de samenleving die wijzen op behoefte aan een bepaald soort politie zorg. Dat zou meer veiligheid zijn in de eigen dagelijkse omgeving, betere be- f 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4