STRAND ’S NACHTS ZONDER BEHEERDER ;n g examens Wethouder graaft „eerste sleuf’ voor aanleg van kabeltelevisie Noodbehuizing voorOpenbare Werken nieuwe aanslag op Park Velserbeek al S t AANZET TOT UITGEBREID VELSENS KABELNET Diplomazwemmen Reddingsbrigade detileduld Leden van verdienste bij reddingsbrigade PLANNEN VOOR DEFINITIEVE HUISVESTING ACHTER RAADHUIS IS 4 5 1980 JULI DINSDAG 1 (Van een onzer verslaggevers) Zeilplanken Financiën L IJMUIDEN. „Het rottings proces van de afgelopen jaren zet zich onverbiddelijk voort. Met een beetje wind slaat het regen water door de ramen. Incidentele reparaties beginnen zinloos te worden. De wand aan de zuidzij de is gestut met lange palen tegen de Zeeloods. Onze „bouwkundi ge” en onze penningmeester ach ten reparatie niet meer haalbaar. Het is een vaststaand feit dat 1980 onherroepelijk het laatste jaar is voor deze post. Wij kunnen als commandanten en met ons het bestuur, niet langer het risico van instorting dragen”. Struikelblok Nieuwbouw WiWSii! - F1» itrf I in miserabele behuizing Meer in het vlak van de taakstelling van meer Circa 1100 mensen, verdeeld over 360 uitbreiding in te dienen. ft de blij- d te ning zor- ti de n de niet 3 had iende ico. in de denk eer op De commandopost van de IJmuider Reddingsbrigade die in geen enkel opzicht meer bestand blijkt tegen de invloeden van de elementen zodat'het bestuur steeds meer vreest voor instorting. VELSEN. In plaats van, overeen komstig reeds lang bestaande plannen, het verwijderen van de lelijke noodge bouwen in het Park Velserbeek kondigt de gemeente Velsen thans het plaatsen van een nieuw noodgebouw aan. Dat zal bestaan uit een achttal eenheden met een breedte van tweeëneenhalve meter en een lengte van ruim zeven meter elk. Het is een zogenoemd containergebouw, per eenheid montabel, schakelbaar en weer gemakkelijk te verplaatsen. Het zal ko men te staan op de parkeerplaats bij de bestaande noodgebouwen. Met deze hartekreet sluit het college van commandanten van de IJmuider Reddingsbrigade (IJRB) het verslag af over het strandbewakingsseizoen 1979. En hoe noodzakelijk een enigszins ruime en solide behuizing voor deze club is, wordt in datzelfde verslag nog eens on derstreept door het 3den ster- plot- nste zijn jval- het mde p een ng op rst 45 in de leden o-een- nacht JOten. kaper g één n gij- ge ge- ng-737 schap- eman- hield, n aan •oot pm- 1 is ster ird. md zier ori- ■&- ale- aar ci. Af- 3ai- iens de nen >rdt che J in s ge- men- Sta- t 59. bos- In De Schouw voerden maandagoch tend verder het woord directeur J. ten Cate van het bedrijf Gas, Reiniging en Water, en directeur C. Wijnsteker van het uitvoerende bedrijf. De laatste somde van de nieuwe voorziening als voordelen op storingvrije tv-ontvangst en daarbij ver ruiming van de ontvangstmogelijkheden. Buitenlandse zenders komen binnen ont- vangstbereik en voor radioluisteraars ook een lange reeks van FM-stations. Velsen hanteert een maandelijks abonnementsta rief van 13,62. Van een reductiemoge lijkheid van 62,04 per jaar op eerderge noemd bedrag door storting van vjjfhon- De gedachten over de nieuwe plaats schijnen zich evenwel nu toe te spitsen op het lange en smalle parkeerterrein achter het raadhuis, vanwege de relatie met de Wethouder A. J. P. van Heel-Montijn hanteert de ..vergulde spade die haar maandagochtend overhandigd werd voor een ceremonieel stukje graafwerk aan de huizenkant van de Grote Hout- of Ko ningsweg (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Wethouder A. J. P. van Heel-Montijn van bedrijven, gaf maandagoch tend in Velsen-Noord het startsein voor aanleg van kabel-tv in de gemeente Velsen. Nabij de kruising Wenckenbachstraat-Grote Hout- of Koningsweg werd het begin van dit kostbare en langdurige karwei gesymboliseerd met het graven van een sleuf van een meter lengte waartoe de stoeptegels ter plekke tevoren vast waren opgebroken. lijn Pontweg-Duinvlietstraat is voor aan sluiting op het kabelnet opgesplitst in eveneens twee delen met als onderlinge grens Stratingplantsoen en Meerweiden- laan. De wijk waarvoor maandag de aan leg officieel van start ging telt 146 aan te sluiten woningen. Het bestek waarnaar D.R.K. in Velsen werkt omvat het leggen van 1700 kilometer kabel waarvoor sleu ven ter lengte van 342 kilometer gegraven moeten worden. rechtvaardigt haar be- strandhuisjes kunnen op een bepaald mo ment een beroep moeten doen op...toeval- ligheden. Het bestuur van de IJRB spreekt zich in het jaarverslag uit tegen deze onbevredigende situatie met risico’s waartegen dient te worden geprotes teerd. meenteraad in april akkoord met aanleg van kabel-tv in de hele gemeente. Strui kelblok vormde het naar verhouding lage tarief in Beverwijk. Dit terwijl de buurge- Het ledental van de IJRB liep in 1979 terug van 675 naar 478. Niet verontrus tend omdat, volgens het jaarverslag, het hoofdzakelijk leden betrof die niet meer zwommen. Nieuwe impulsen en herstel van het teruglopende ledental ontstonden door de opening van recreatiezwembad De Hoogeberg. Veel aandacht werd ook in 1979 besteed aan instructie. Financieel slaagde de IJRB er in het hoofd boven water te houden maar dat was mede dankzij de zelfwerkzaamheid van een aantal leden en de organisatie van evenementen die geld in het laatje brengen, (organisatie strandlopen toto-lotto afhandeling). Het financieel jaarverslag laat over 1979 een batig saldo zien van bijna 10.000 gulden. Daarbij wordt wel aangetekend dat de huur van de zwembaden over datzelfde jaar, ten bedrage van 15.435 gulden nog in 1980 dient te worden voldaan. En natuurlijk is er dan de noodzaak van jaarlijkse vervanging van verouderd of versleten materiaal. Intussen heeft de post wel een telefoonaansluiting gekre gen, waarmee een lang gekoesterde wens in vervulling is-gegaan. Het telefoonnum mer van de IJRB-post op het strand nabij de Zuidpier is 17197. IJmuider Reddingsbrigade if v, Dat verplaatsen zit er de eerste vijf jaren zeker niet in, want dat kan pas als de dienst Openbare Werken, die nu in het fraaie landhuis Velserbeek is gevestigd, verhuist naar een nieuw gebouw elders. Plannen daarvoor zijn al jaren in de maak maar concreet ligt er nog niets op tafel. Er moet nog worden gediscussieerd over de plaats waar dat nieuwe gebouw zal ver rijzen. In de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1978, die dus al in de zomer van 1977 werd geschreven, staat letterlijk: „De mogelijkheid om een nieuw kan toor te bouwen, waarin alle afdelingen van het bedrijf Openbare Werken kunnen worden gehuisvest, is in onderzoek. Ook de vraag waar een dergelijk kantoorge bouw zou moeten worden gesitueerd, is nog in studie. Op korte termijn zullen wij de raad van de resultaten van het onder zoek op de hoogte stellen”. Wat heet in Velsen „op korte termijn?” noemd wordt een periode van vijf jaren om het nijpende ruimteprobleem van de dienst Openbare Werken op te lossen. Overigens wordt de omgeving van het huis „Velserbeek” nog meer onttakeld, want al eerder stelde de gemeenteraad een krediet van 60.500,-- beschikbaar voor uitbreiding van de bestaande nood gebouwen met een lichtdrukkerij. Die wordt niet ondergebracht in het nieuwe noodgebouw, waarvoor nu aan de raad een krediet wordt gevraagd van 297.000. Daar komen de afdelingen stedebouw en buitendienst in, ruimte voor de welstands commissie en een vergaderzaaltje. Die lichtdrukkerij wordt dus nog een extra uitbreiding. Voor deze uitbreidingen behoeven geen bomen te worden gekapt. Alleen het be schikbare parkeerterrein zal er aanmer kelijk kleiner door worden. De discussie over de eventuele vestiging van de Culturele Raad Noord-Holland - nu gevestigd op de bovenverdieping van „Beeckestijn” - in Velserbeek, blijft een theoretische, zo lang er nog niets vaststaat over een nieuw gebouw voor Openbare Werken, terwijl er nog een paar ton wordt geïnvesteerd in tijdelijke voorzieningen ten behoeve van de dienst Openbare Wer ken in Velserbeek. De plaatsing van het noodgebouw is overigens in strijd met de voorschriften van het voor het terrein (park Velserbeek) geldende bestemmingsplan. Als de raad akkoord gaat met de plannen zal er daar na een bestemmingswijzigingsprocedure w van start gaan (artikel 19-vergunning), die „tijdelijkheid”" van het nieuwe noodge- de mogelijkheid biedt bezwaren tegen de bouw bij Velserbeek betrekkelijk is. Ge- uitbreiding in te dienen. derd gulden ineens wordt in Velsen- Noord tot nu toe door slechts een viertal inwoners gebruik gemaakt. Na lange voorbesprekingen ging de Velsense ge- IJMUIDEN. In zwembad De Hooge berg werd door leerlingen „elementair zwemmen” van de IJmuider Reddingsbri gade afgezwommen. Brevet 1 behaalden: Saskia Den Blan ken, Monique Dijkhuizen, Suzanne Groenhart, Ingrid Jansen, Hendrika Kra mer, Laura Smit, Annet Stam, Leonie Wijker, Jacco van Beelen, Jacob Castri- cum, David Dictus, Dennis Paap, Arjen Pals, Sjoerd Ton, Cornells Rademakers, Danny Verswij veren en René de Vries. Voor brevet 2 slaagden: Wendy Hagen, Mascha Kruyer, Johanna Mak, Danielle van der Mey, Esther Potze, Erwin Dubbe- laar, Marco Franse, Nico Kiekens en Erik Korver. meente gebruik maakt van de centrale antenne op de schoorsteen van het PEN in Velsen-Noord waarop binnenkort ook Velsen zelf aangesloten wordt. Na lange tijd van voorbereiding werd de eerste spade voor het tv-kabelnet gezien als een mijlpaal door de betrokken ge meentelijke instantie, het bedrijf Gas, Rei niging en Water, en ook door het bedrijf D.R.K. in Halfweg, dat dit karwei binnen een termijn van twee jaar moet klaren. Over het belang van de nieuwe voorzie ning werd na afloop van het ceremonieel een uiteenzetting gegeven in De Schouw aan de Bleijenhoevelaan. In een korte speech noemde de wethouder een deelne- merspercentage van 82,2 voor het aller eerste bebouwingsblok dat in Velsen- Noord voor aanleg in aanmerking komt. Iliervan is de begrenzing de Wenckebach- straat (noordkant), de Grote Hout- of Ko ningsweg en aan de oostzijde de Noorder- laan. Later in het jaar komt voor aanleg aan de beurt de wijk tussen de Wencke- bachstraat, de spoorlijn en de Grote Hout- of Koningsweg. Voor de bewoners die hier inmiddels met schriftelijke informatie en eén enquêteformulier zijn benaderd, kwam tot dusver een deelnemerspercen- tage van negentig uit de bus. Het woongebied ten zuidoosten van de HAARLEM. Aan de Hogere Techni sche School te Haarlem slaagden de vol gende kandidaten voor het eindexamen. Bouwkunde: J. Lindeman umuiden. Civiele Techniek: C. van der Laan, IJ- muiden. Werktuigbouwkunde: A. J. G. van Breemen, Beverwijk; C. Brummelkamp, Santpoort-Noord; M. G. Dudink, Heems kerk; L. C. M. van Duivenvoorde, Heems kerk; B. Hoek, Umuiden; C. J. Jong, IJ- muiden; J. H. Martens, Velsen-Noord; P. Oortwijn, Velsen-Oost; R. A. Snoek, Drie huis. Elektrotechniek: R. C. Drost, Umuiden; J. N. S. van Duivenvoorde, Heemskerk; A. R. Hillebrink, Beverwijk; A. de Hond, Umuiden; H. J. Kouwenhoven, Heems kerk; F. M. de Vilder, Driehuis; C. W. de Vries, Santpoort-Noord, W. Winter, IJ- muiden. Scheepsbouwkunde: A. Korf, Umui den; T. A. Rijke, Velsen-Zuid. Vliegtuigbouwkunde: A. J. de Graaf, Santpoort-Noord; C. J. Veldhuis, Heems kerk. UMUIDEN. Het bestuur van de IJ- muider Reddings Brigade heeft drie leden onlangs op de algemene ledenvergadering tot lid van verdienste benoemd. Deze eer is te beurt gevallen aan mevrouw H. H. Twellaar-Brongers, mevrouw E. G. A. F. Woudenberg en de heer J. van der Zwet Slotenmaker. Beide dames maakten zich verdienste lijk als zweminstructrice. Daarnaast be hartigde mevrouw Woudenberg 10 jaar lang het secretariaat van de Reddingsbri gade terwijl zij ook actief was in strandbe- wakingsdiensten. De heer Van der Zwet Slotenmaker maakte ruim tien jaar deel uit van het bestuur daarin gevestigde ambtelijke afdelingen en diensten. Centralisatie dus, hetgeen het aantrekken van meer verkeer inhoudt, terwijl daarmee juist een grote parkeer plaats bij het raadhuis zou verdwijnen. De keuze is nog niet gemaakt. Volgens de gemeentelijke voorlichtings dienst zijn het nog maar zeer vage plan nen en bouwtekeningen zijn er ook nog niet beschikbaar. Waaruit mag worden afgeleid, dat de Overigens is de slechte behuizing niet de enige zorg van de club die in 1983 haar 50- jarig bestaan hoopt te vieren. De zorg over het wel, en meer speciaal het wee, van de De achterzijde van het huis Velserbeek. dat er aan de voorkant nog gaaf uitziet, maar waar aan de achterkant steeds meer noodgebouwen een deel van het park ontoelaatbaar ontsieren. Voor dat nieuwe gebouw zijn destijds verschillende plaatsen genoemd, onder meèr het grote gemeentelijke opslagter- rein aan de Velserduinweg en het twee hectaren grote braakliggende terrein aan de Amsterdamseweg bij het terrein van de reinigingsdienst. (Van een onzer verslaggeefsters) gens af, is er dan bereikbaar bij calami teiten in de avond en de nacht?” Gesigna leerd wordt dat hulpzoekenden daarmee afhankelijk worden van mensen die „toe vallig” aanwezig zijn bij hun strandwinkel ders het risico lopen een plank of mast op meer willen dan zij aankunnen en de ervaren plankzeilers die het hele water door overzicht van alle gevallen van hulpver- lijkheid verleend. Plankzeilers vaak een probleem voor zichzelf en voor anderen strandbezoeker staan. Maar er is meer. Een zaak die het bestuur van de IJRB met grote verontrustheid vervult is de vanzelfsprekendheid die men de IJRB toedicht met betrekking tot haar aanwe zigheid op het strand. „Met ingang van het seizoen 1980”, zo meldt het jaarverslag, „zal de strandbeheerder alleen gedurende de ochtend- en middaguren aanwezig zijn’ lxcv vxxx„ ïcxxx Wie”, zo vraagt het bestuur zich vervol- hgt de zorg over de ontwikkeling van het verschijnsel „surfplankvaren De IJRB onderscheidt de problemen die samengaan met de capriolen van de be ginners (waar te oefenen zonder dat ba- chronologisch of paviljoen of de IJRB. En de afhanke- het hoofd te krijgen?), de gevorderden die «--van die toevalligheid wordt nog lening die in datzelfde seizoen werden verhoogd door de mogelijkheid dat die -J. mogelijk toevallig aanwezige nog in het benutten, de vaargeul oversteken en zelfs bezit dient te zijn van een rijbewijs of een de pieren uitzeilen! Een stuk taakverzwa- EHBO-diploma. ring dat misschien wel het duidelijkst tot uitdrukking komt in één gebeurtenis uit het chronologische overzicht van de strandbewaking over 1979. Die gebeurte nis vond plaats op 22 juli.Een pierwande- laar meldde om 14.50 uur dat hij een surfer had zien omslaan en daarna niet meer te hebben gezien. Ook andere strandbezoekers en de Kustwacht beves tigden het gebeuren. Een grootscheepse zoekactie werd op touw gezet. Omstreeks vier uur werd vanuit Zandvoort gemeld dat de gesignaleerde surfer mogelijk Rob de Boer uit Zandvoort kon zijn geweest die aan het trainen was voor een rekord- poging oversteek Engeland-Nederland. Groot alarm met inschakeling van Kust wacht en politie. Half vijf een telefoontje van de heer De Boer die ontkende in de buurt van Umuiden te zijn geweest. Op merkelijk was echter dat degenen die de surfer hadden waargenomen een overeen komstige beschrijving gaven van ’s mans surfuitrusting. De melding van die dag besluit:„Hem, alsmede zijn supporters, desondanks gewezen op de waanzin en onzorgvuldigheid van betoonde gedrag...” En wat te denken van de gebeurtenis op de avond van de vijftiende mei: „Stunten de speedboat, afkomstig uit Beverwijk, overvaart rubberbootje. Twee inzittenden gewond. Grote schade aan kleding en bootje. Woedende strandbewoners in toom gehouden. Politie, Rijkspolitie te Water, GG GD gealarmeerd, EHBO verleend hulp aan gewonden en op de post zaak verder afgewikkeld door politie mid dels verhoor en procesverbaal. Kwart over negen: Einde tumult Vrijwel dagelijks, zo blijkt uit het chro nologisch overzicht, komen de mensen van de IJRB in actie. Bewaking, verzor ging, begeleiding en assistentie. Zoals bij voorbeeld op 11 augustus 's middags om 14.10...: „Wat oudere heer, drijvend op binnenband,,verzocht” de vaargeul te ver laten ter voorkoming van „aanvaringen”.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5