Lichten in de tuin Matras moet je in winkel testen Tuinstoel repareren Machine voor Informatie i i DONDERDAG Waterdichtheid Panten en Bloemen Hard Bekleding r J n t maaiveld $tenen muurtje Schijnwerper-— grind voor afwatering Fonteinen en Vijvers Wol Dons Slapen is een belangrijke bezigheid, belangrijk genoeg om het goed te doen. Ongeveer eenderde van ons leven brengen we slapend door, en de Wijze waarop het gebeurt is mede bepalend voor de tijd die wij wakker zijn. Ochtendhumeur tot na twaalven, hoofdpijn, lusteloosheid en andere kwaaltjes kunnen allemaal te maken hebben met een slechte nachtrust. ZZ De verkopers van pepmiddelen, drankjes - al dan niet met alcohol - proberen ons dan wel te vertellen dat hun middel het enig juiste is, maar een behoorlijke slaapplaats is minstens zo goed en bovendien gezonder. De Duitse Stiftung Warentest heeft enige tijd geleden een onderzoek ingesteld naar de kwaliteit van •inatrassen met binnenvering. Een Slecht matras kan meer of minder ernstige rugklachten tot gevolg hebben, een probleem waarop in het onderzoek extra is gelet. De meeste matrassen bevatten een vulling van kunststof schuim. Hoe dichter het ?chuim (polyether) hoe beter de .elasticiteit, draagkracht en 'houdbaarheid en hoe duurder, aldus pen vorig onderzoek. Bomen en Struiken gebouwde 7 In die richting begint het Als koper van een com- De gewone schijnwerpers zijn veel te i Aan de bekleding van de onderzochte 1 2 I Om een geconcentreerde lichtbundel te krijgen, kunnen het best gasontladings- 'feuizen in speciale houders gebruikt wor- <jen. Dit type schijnwerpers wordt op een bepaalde afstand van het te verlichten voorwerp geplaatst. Fluorescentielampen hebben een bredere lichtbundel en wor den dan ook dichter bij het object ge plaatst. Meestal moet de schijnwerper tus sen de toeschouwer en het verlichte voor werp geplaatst worden. Om verblinding te voorkomen wordt vaak een schermpje aangebracht. Het kan de moeite waard zijn om de installatie aan het oog te ont trekken. De lampen kunnen bijvoorbeeld in de grond verzonken worden. Wel moet men hierbij goed op de afwatering letten. De kosten hiervan kunnen nogal oplopen. voor mensen die ’s nachts te snel afkoelen kan een deken van kunstvezels de beste oplossing zijn. Anderzijds kan het soms een „broei”-effect geven en dan is het gauw te warm. Bij erge transpiratie verdienen overigens natuurvezels de voorkeur. De Antwoord: op zich is in de meeste gevallen de breuk wel te lijmen, bijvoorbeeld met tweecomponenten-epoxylijm, maar dat loopt later toch weer fout, omdat het lijmvlak erg klein is en er immers juist op die plaats telkens een „puntbelasting” optreedt. Een op maat gezaagd strookje triplex, dat even lang en breed is als het zittingelement, kan er met genoemde lijm worden ondergelijmd. Toch is het nog de vraag of het definitief „houdt”, want die zittingelementen zijn meestal gebogen, dus er staat tamelijk veel spanning op. Dan desnoods het hulpstrookje maar met zelftappende schroefjes aan het element bevestigen. Aanleiding tot de breuk is veelal dat de stoel een tijd in de kou heeft gestaan. Het is dan ook goed daarmee rekening te houden, om breuk te voorkomen. Het gezegde: „Wat goed is tegen de kou is ook goed tegen de warmte”, slaat niet op donsdekens. Tenzij men in de warme zomermaanden graag smoort. Alle slaapadviezen hebben weinig zin in een rumoerige omgeving. laim, 1. vastgesteld dat de dekbedden met vastgesteld hoogste percentage dons in bepaalde gevallen „te dons” kunnen zijn. Ook acht de stichting het beter bij het aanschaffen van donsbedden de dekens niet weg te doen. ondsen iv. ed.) >2,0® Ische en ■sen. dit i euvel aan. ,,öLiiai\ciAabL ui £.11, eiic liet mogelijk maakt één ma- chinefunctie in bedrijf te stellen, terwijl de andere stil staan. En natuurlijk ook dat het schakelen ge makkelijk gaat; liefst geen tijdrovend en lastig „om bouwen” van de. machine. 4- 131,00 65.» 90$ 91.00 11.30e 41,80 197,00 26.40 74,50 49.00 99.60 41M 64,20 78,00 16.90 110,00 128,00 47,50 101,70 59,60 91,00 46,80 37,00 24,00 290.00 199,00 76,00 41.10 118,40 40,10 52,50 53,50 96.00 S1M 59,50 137,00 102,20 144.00 40,00 52,80 114,00 54,50 51,50e 46,30 78.00 91.50 41.00 140,50 43,30 43.20 73,00 32,50 56.10 147.00 97,40 61,60 149.50 39.20 147,50 82,40 71,50 180,50 31.10e 80.00 164.80 22,50 36,00 35,00 44.60 47.00 101.70e 350.00 175.00 157,00 355.00 redenen: het zou een heel dure grap worden, en bo vendien: waar zet je zo maar even drie of vier van die toch vrij veel plaats vergende machines neer? Het verschil in hardheid was erg groot. De zachtste matras werd 65 procent meer ingedrukt dan het hardste model. Voor een juiste ligging maakt dit volgens de test I Een laken moet veel vocht kunnen opnemen omdat men tijdens het slapen veel transpireert. Daarom acht men het verstandig lakens veelvuldig te verschonen. Het verstevigen na het wassen wordt afgeraden. Gesteven lakens nemen minder vocht op. Door ook nog licht aan te brengen in de vijver kan de tuin een heel aparte sfeer krijgen. Een fontein kan door speciale onderwaterlampen prachtig verlicht wor den. Er bestaat zelfs apparatuur waarbij de fontein afwisselend in verschillende kleuren wordt verlicht. Het naar uit dat de combina- tiemachines waarbij tij dens een van de genoemde bewerkingen alle andere machinedelen niets uit. Dus je hoeft helemaal niet „hard” te liggen om te kunnen slapen zoals het hoort. Een opmerkelijke constatering want niet iedereen voelt zich gelukkig op een harde ondergrond, hoe gezond die ook mag lijken. Stiftung Warentest geeft de consument een advies dat de winkeliers waarschijnlijk niet I zullen toejuichen: „Koop een matras niet op het oog. Probeer hem eerst in de winkel en ga na wat beter bevalt, hard of zacht”. Dat kan een gestoei worden in de winkels! Het zit natuurlijk in de tijd van het jaar dat er nogal wat kapotte tuinstoelen zijn die geheel van kunststof gemaakt zijn. Meestal gaat het om „doorgeknapte” zittingelementen. Wanneer iemand min of meer op het puntje van de stoel gaat zitten, zegt soms het voorste element spontaan: pang! De vraag is: waarmee is dat te lijmen? Men heeft berekend dat nog maar 13 procent van de Nederlanders onder donsbedden slaapt, ofschoon de verkoop ervan de laatste jaren sterk is gestegen. Dat deed ook de prijs trouwens. Op de goede kwaliteit staat uitdrukkelijk vermeld of er sprake is van synthetische vulling, veren, halfdons of echte donsdekens. Zoals blijkt zijn er vele manieren om een tuin een leuk, romantisch, nachtelijk tintje te geven. Dit is echter sterk afhanke lijk van de eisen die u stelt. U kunt de tuin bijvoorbeeld inrichten zoals op de teke ning te zien is. Onder de boom worden twee schijnwerpers geplaatst die de kruin van onderaf belichten. De bloemen aan de zijkant worden verlicht door een padde stoelachtige lamp die naar beneden schijnt. Door de schijnwerpers van de boom niet te fel te laten schijnen, kan de tuin veel ruimer lijken. Als er over tuinverlichting wordt ge sproken, denkt menigeen dat dit slechts weggelegd is voor eigenaren van grote landgoederen. Ook in een kleine tuin kan men echter goed gebruik maken van extra verlichting, om de schoonheid van de tuin te onderstrepen. De tuin kan dan een prachtig Verlengstuk worden van de woonkamer, zelfs ’s nachts. - Bij het bepalen van wat en waar dan wel verlicht moet worden, moet u zich het volgende afvragen: - Wat zijn de belangrijkste objecten of plaatsen die de aandacht moeten krijgen, en hoe komen deze het best tot hun recht? - Wat zijn de kleuren van de bomen en bloemen die verlicht worden? Hoe kun nen we deze het beste uit laten komen? Het effect van de tijd en van het seizoen waarin de installatie moet werken mag .hierbij niet vergeten worden. - Is er nog aparte verlichting nodig voor de paden of geven de „spots” al voldoende licht? 7" - Moet de installatie permanent of tijde lijk werken, bijvoorbeeld als alles in bloei staat? groot voor het verlichten van struiken, planten en bloemen. Hiervoor kunt u lam pen met een reflector gebruiken of specia le bloem-, klok- of paddestoelvormige lampen. Deze lampen zijn zo ontworpen dat ze ook overdag de tuin niet ontsieren. Aangezien het om de kleuren van de bloe men en planten gaat, moeten de gebruikte lampen niet te sterk zijn. De verlichting van bloembedden is vaak tijdelijk omdat de bloemen gedurende een bepaalde tijd in bloei staan. De verlichting heeft alleen in die periode zin. Dit houdt in dat de installatie eenvoudig verplaatst en opge borgen moet kunnen worden. Het is dan ook aan te bevelen weerbestendige flexi bele kabels te gebruiken die met stevige stekkers waterdicht aan elkaar gekoppeld kunnen worden. Bij de test van matrassen met binnenvering bleken er wel wat Verschillen te zijn onder de merken, maar vanuit de gezondheidskant gezien waren ze kwalitatief aan elkaar gelijk. Ze matrassen haperde nogal wat. De katoenen bekleding had een voordeel boven de synthetische, je hebt minder last i van hardnekkige vlekken. Een I duurzaamheidsproef, vergelijkbaar met voldoen allemaal. Vastgesteld werd dat de dikte van de matras niet bepalend is voor de kwaliteit. Ook verhoudingsgewijs dunne modellen gaven de slaper een verantwoord rustvlak. De wervelkolom van de proefpersoon boog gemiddeld één tot anderhalve millimeter minder door bij e^n houten ondergrond dan bij een ondergrond van staaldraad. Iets datje i zelf moeilijk kunt vaststellen. Hoewel wol ideaal is om onder te liggen zijn sommige mensen er allergisch voor. Daarbij kan wol kriebelen, schrijft de Stichting Perscentrum Woninginrichting. Dekens en synthetische garens hoeven niet van mindere kwaliteit te zijn. Vooral Slaaptekort is gevaarlijker dan een tekort aan voedsel, zegt informatiedienst van Bayer Nederland. Zonder eten kan een mens het wel een paar weken uithouden. Slaaptekort heeft al na 4 tot 5 dagen een sterk verminderd reactie- en concentratievermogen tot gevolg. Een vergelijking die ietwat hinkt, want in het ene geval gaat het over „uithouden” en in het andere over .reactievermogen” aanduiding „zuiver scheerwol” op een i deken zegt niets over de hoeveelheid wol I die er in zit. Op het etiket moet vermeld I worden hoeveel wol de deken bevat. De beste lakens zijn volgens het Perscentrum van vlaslinnen, maar die zijn vrij duur, kwaliteit- katoen is ook uitstekend. In vroeger jaren werd nogal geknoeid met dons. Er was veel onzuiver spul bij, zelfs tweedehandsvulling. De Stichting Vergelijkend Warenonderzoek heeft een gebruik van tien jaar, wees uit dat drie exemplaren aan veerkracht en draagvermogen verhezen. Een matras moet ook niet voor het leven worden I gekocht, uit hygiënische overwegingen, i aldus Warentest. Een tuinverlichtings-installatie moet voldoende waterdicht zijn, zodat geen kortsluiting kan ontstaan. De fittingen moet u stevig kunnen bevestigen en moe ten voor buitenverlichting goedgekeurd zijn. De gehele elektrische installatie moet zeer goed geaard worden. Nalatigheid zou zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. Win daarom deskundig advies in bij de elektricien. Mocht het besluit vallen om de tuin ’s nachts bij te lichten, doe het dan met beleid en met mate. Laat het slechts een helpende hand zijn om de schoonheid van moeder natuur te accentueren. teerd 1.63 2.13 4,60 7 419,00 7 320,00 1b 9300 Dat heeft geleid tot een vrij nieuwe ontwikkeling in de „professionele hob bymachine”, namelijk de combinatiemachine. Al vrij lang worden stationai re cirkelzagen uitgerust met een boorkop, zodat di verse andere gereed schappen kunnen worden aangedreven (boor, frees), maar zoiets kun je nog geen combinatiemachine noemen. machinedelen meedraai- Een échte is een com- en, snel achterhaald wor- pact gebouwde werk- den door exemplaren die plaatsmachine die volle- dat opzicht veel veiliger dig is uitgerust voor bij- zÜn- Er worden strenge vier tot zes voorschriften gehanteerd inzake de veiligheid. Ook aanbod op de Nederland- al is bijvoorbeeld tijdens se markt te groeien. Het frezen het zaagblad volle- zlJn uiteraard geen goed- sponninëen dig afgedekt of wegge- k°Pe machines (denk jij jimaar even aan minctanc 9 kope machines (denk draaid, dan nog kan dat maar even aan minstens 2 dan'oök voldoende ‘inidde- gevaren opleveren. mille) maar als je er een len ingebouwd zijn: goede elkaar gespaard hebt, geleiders, ruime instelmo- Als koper van een com- s, a ®r 00 een gelijkheden, verstekmoge- binatiemachine mag «houtbewerkingsfabnek lijkheid, enz. iedereen eisen dat er een ln Je scnuurtje. Als het met het uithouden afgelopen is, is het reactievermogen ook wel minder. I Bayer zegt dat 20 graden de ideale I slaapkamertemperatuur is: 16 graden is te I laag. Volgens de informatiedienst is het I een fabeltje dat warme bedden het I lichaam verzwakken. Als we het in onze I slaap te warm krijgen, bevrijden we ons vanzelf van te warm dek. Als het te koud j is verkrampen we en kan het lichaam niet ontspannen. Bayer maakt onder meer kunstvezels voor synthetische deken. voorbeeld vier tot zes functies: zagen, vlakscha- ven, vandikte-schaven, frezen, langgatboren, groeven en maken. Daarvoor moeten ziet er overigens Overdag is de boom als een silhouet r Jegen de heldere hemel te zien. Als de boom ’s nachts verlicht wordt, draait de situatie om en steekt de boom helder af tegen de donkere lucht. Het dramatisch effect wordt nog versterkt als de licht- bronnen goed verborgen zijn, op enige afstand of aan de voet van de boom. Prachtige effecten kunnen bereikt wor den als licht van verschillende kleur wordt gebruikt. Bladeren die overwegend gèel of groen zijn, kunnen verlicht worden ihet gele natriumlampen. Bij diep groene of blauwgroene bladeren kunnen kwik- lampen of groene fluorescentielampen ge bruikt worden. 'U1 Een bezwaar van zeer praktische aard bij de aanschaf van stationaire machines is dat je moeilijk een hele serie van die din- De laatste tijd is er bij de doe-het-zelver een toene mende belangstelling te constateren voor meer professioneel gereed schap. Met name voor de stationaire machine. Een „echte” werkplaats-cirkel- zaagmachine bijvoorbeeld geeft heel wat meer moge lijkheden dan een hand- cirkelzaag, ook al is die op een zaagtafeltje bevestigd. I 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17