hour de France tourpuntig BELG WEIGERT HULP BIJ ONTSNAPPING GAUTHIER Verlinden 1 °o =d Dagsuccessen staan nu voorop Post-ploeg gelooft niet ■êtRIT 1111164 km A I tour-resultaten Knetemann woedend op meer in zege Zoetemelk IS I J I I I x| I I I I I I I Fff 1' 19 DONDERDAG 3 JULI 19 8 0 SPORT 18 J itie- n I i tele- ?even kun- ver heid r Geklopt I FIERS *38’ atie ST. MALO’ u I I I. Gerrie Kneteman in gezelschap van twee van zijn medevluchters. Links Bernard Bourreau en rechts de latere winnaar Jean-Louis Gouthier. i uit- Etappewinnaar Jean-Louis Gauthier Peter Post: „Ons vertrouwen in Joop blijft gehandhaafd i» Louvigne du Désert A Antram thier in de laatste kilometer uit de achter ste gelederen van de kopgroep weg”, ver telde Knetemann. Cees Priem: „Natuurlijk is er ge kankerd" „Jullie moeten niet bij mij zijn, maar bij Knetemann”, merkte de als tweede geëin digde Verlinden overigens laconiek op. Toen ook hij zijn teleurstelling had ver werkt, wilde hij niettemin kwijt dat hij „met de Kneet niets te maken had” en dat hij „niet in dienst van een Nederlander uit een andere ploeg dan IJsboerke aan de Tour deelneemt”. Het gekibbel tussen de verslagen Belg en een al evenzeer geklopte Nederlander gingen aan het enthousiasme van de Fran- Zonder dat Hinault c.s. er van onder de indruk raakten, mochten vijf man het laatste half uur tenslotte de rol van kop lopers vervullen, alhoewel niet iedereen in het team van gele-truidrager Rudy Pevenage kon begrijpen waarom uitgere kend een ploegmakker (Gerry Verlinden) het sein tot de aanval moest geven. Overigens bleef Pevenage in het geel, maar er was wel een mutatie in de top van het puntenklassement. Yvon Bertin nam de groene trui van Pierre Bazzo over. Na de helse opening van de Tour staat de coureurs in de aanloop naar de Pyreneeën een aantal vlakke ritten te wachten. De eerste is die van Fiers naar St.'Malo over een afstand van 164 kilometer. In het parcours zijn twee klimmetjes opgenomen van de vierde catego rie. Eén na vijf en één na 78 kilometer. Verder is er tijdwinst te boeken met de tussenspurts onderweg, waarvan er maar liefst vijf zijn. Een van de renners in de ploeg van Post heeft aan een aankomst in St. Malo geen al te beste herinneringen overgehouden. Dat is Cees Priem die tijdens een massaspurt in 1974 in botsing kwam met een fotograaf en ernstig gewond raakte. Irote 6187 Canca^ Dol de’ Bretagne iieu- ko- llen, „Ik verwachtte dat er meteen een reac tie zou komen. Tegen Verlinden riep ik: kom op, rij er naar toe. Wat deed meneer? Niets, helemaal niets. Ik was geklopt”. Knetemann had ten onrechte gedacht, dat Verlinden een metgezel zou zijn in de strijd tegen drie Fransen van evenzoveel verschillende ploegen. De hulp zou, zo I ChapeUe Mortain B,che (Van onze sportredactie) COMPIEGNE. Nog voordat de Tour-karavaan op gang was gekomen, was de Westduitser Didi Thurau al uit dat gezelschap geschreven en gespro ken. Toch netst hij nog altijd vrolijk mee over de Franse wegen, hardnekkig volhoudend dat er geen sprake is van een dopinggeval. Voorlopig zal hij ze ker tot het eind van deze week in de Ronde van Frankrijk actief blijven, want pas dan zal officieel het resultaat van de contra-expertise worden be kendgemaakt. Dat tegenonderzoek volgend op de uitspraak „positief’ na een controle tij dens de Westduitse titelstrijd vorige week zondag in het Zwitserse Le Locle is pas maandag aangevraagd en het reglement schrijft voor dat binnen acht dagen de uitslag bekend moet zijn. Het is opvallend hoe lang de zaak Thurau zich voortsleept en hoe de kern van het geval wordt vertroebeld door allerhande rand- gebeurtenissen. Daarom ook moet het niet onmogelijk worden geacht dat Thu rau zelfs na de rustdag in St. Malo blijft meedraaien in de bonte stoet van Felix Levitan. De winnaar van de zesde etappe, Je an-Louis Gauthier, geniet buiten Frank rijk nauwelijks bekendheid. Toch maakt de renner uit Angouleme, die 22 decem ber zijn 25e verjaardag viert, reeds voor het derde jaar deel uit van het peloton professionals. In het eerste seizoen als beroepsrenner verdedigde hij aan de zijde van o.a. Fedor den Hertog de kleu ren van Lejeune-BP. Toen deze formatie ophield te bestaan, werd Jean-Louis Gauthier die als nieuweling en ama teur ruim veertig eerste prijzen verover de opgenomen in de ploeg Miko-Mer- cier. De Tour de France beëindigde hij in 1973 als 69e en in 1979 als 50e. Tot zijn weinige successen behoort de overwin ning in de Grand Prix van Largentiere. In de voorbije maanden zegevierde hij o.a. in Grasse en in de vierde etappe van de Midi-Libre. Henk Lubberding ziet de toekomst niet somber in. Hij huldigt het standpunt dat de vijfde plaats die hij thans bezet, een goede uitgangspositie is voor conso lidatie, ook als er in zijn team ten opzich te van bijvoorbeeld Zoetemelk een ande re tactiek gevolgd gaat worden. „Op dit moment weet ik overigens niet of ik in de ploegentijdrit voor honderd percent kan rijden”, aldus Lubberding. „De valpartij waarbij ik op weg naar Compiègne be trokken raakte, was weliswaar niet ern stig maar door zo’n voorval ga je er toch niet op vooruit. Een paar dagen rustig aan, zou geen kwaad kunnen”. Maurice Demuer, ploegleider van de Franse formatie Peugeot, heeft ontkend dat er sprake zou zijn van de komst van Guiseppe Saronni naar die equipe. „Dat is volledig uit de lucht gegrepen”, vertel de hij. „Onze kopman heet Hennie Kui per en wanneer hij volgend jaar wil blijven zullen we hem zeker houden. Wat liet de Kneet duidelijk blijken, een goed- makertje van de Belg zijn geweest voor de gang van zaken, twee maanden gele den in het kampioenschap van Zurich. Daar had Verlinden de enige Zwitserse klassieker gewonnen ten koste van onder andere Knetemanns ploegmakker Stefan Mutter, die in eigen land de last van de ontsnapping had gedragen en Verlinden als het ware in een fauteuil naar de finish had gebracht. Het goedmakertje van de Belg bleef uit. den vroegen, antwoordde de Kneet kort af: „Mensen, hoe kan ik nu uitleggen wat er allemaal precies is gebeurd. Ze lieten mij gewoon op kop rijden. Kijk, daar staat Verlinden, vraag het hem. Hij weet precies wat er is gebeurd”. En nogmaals liet Knetemann zijn ver ontwaardiging over de ex-kampioen van België blijken. Vele minuten later, toen de Fransman Jean-Louis Gauthier reeds lang als etappewinnaar was gehuldigd, wilde Knetemann wel vertellen hoe de vork precies in de steel had gezeten. Het verrassende van zijn sprintnederlaag was overigens niets anders dan een tactisch spel geweest, waarin de vier andere koplo pers de slimme Knetemann een loer draaiden. Een andere zienswijze over de ontkno ping van de weinig schokkkende etappe viel er niet te melden. Tenzij er werkelijk afspraken hadden bestaan tussen de Kneet en Verlinden, kon eerstgenoemde immers moeilijk verwachten dat de con currentie hem in de kaart zou spelen toen het gevecht om de overwinning begon. Verlinden, Knetemann, Bourreau, Gau thier en Bonnet namen aan de strijd om de ritzege deel. Gezamenlijk hadden ze in de laatste 20 kilometer het peloton op afstand gehouden. „Ineens sprong Gau- ring, bijv.: i be- skor- evt. IBq iinsdaq 39.75 irgolven neskap- J. Luy. UCZ.CUUC CUO kjcau IXCUJ U.UI.UU, AXS7. CU laatste Rol Haller (WDl-Perurena) 6.18.03. Felipe Yanez (Spa-Carrasco) staakte de strijd. I revancheren mislukt. Nietttemin luiden de strategische op drachten sinds de start woensdagmorgen in Lille duidelijk anders. En het ziet er niet naar uit, dat daar de komende dagen van de Ronde van Frankrijk nog verandering in komt. woensdagmorgen weten: „Het accent zal toch liggen op het nastreven van dagsuc cessen”. Natuurlijk werd daar een voor behoud bij gemaakt. Het zou fnuikend zijn voor het moreel van Zoetemelk, Van de Velde en Lubberding om hen publieke lijk af te schrijven. Daarom voegde Raas er aan toe: „We zullen wel proberen de jongens voorin het klassement te houden”. Er werd dinsdagavond niet gescholden op Zoetemelk, hoor”, zei Raas, „dat heeft geen enkele zin”. Maar zijn provinciege- noot en eerste helper in de eindspurts Cees Priem wist wel beter. De Zeeuw, die van zijn hart geen moordkuil maakt en nimmer om de hete brij heen draait, stelde onomwonden: „Natuurlijk is er gekan kerd. Wat kun je anders? We kunnen de Tour niet meer winnen. Maar dat wisten we al van te voren”. De situatie is nu identiek aan die van vorig jaar toen de ploeg zonder uitgespro ken kopman vertrok en alle klassements- renners al op de derde dag in de rit naar Pau ver werden teruggeworpen in 'de rangschikking. Fatalisme heeft zich mees ter gemaakt van de Post-brigade. Ieder een is er vrijwel zeker van, dat Zoetemelk het vermogen mist om Hinault te ver slaan. De etappe van woensdag tussen Lille en Compiègne was daar een spre kend voorbeeld van. Peugeot-kopman Hennie Kuiper, de flonkerende ster van de dag tevoren („Hij was de sterkste en niet winnaar Hinault”, zei Raas), kon daarvan getuigen. „Ik be grijp niet, dat de mannen van Raleigh vandaag niet vroeg hebben aangevallen”, stelde hij. „Hinault had tijdens deze twee etappes de Ronde kunnen verliezen. Gis teren is het misgegaan, vandaag had het anders kunnen lopen.” Overigens wilde be- voor \g te egen itste- Hennie Kuiper nog niet de conclusie trek ken dat men in het Post-kamp het hoofd in de schoot heeft geworpen. „Daarvoor is het nog te lang en kan er nog veel gebeu ren. Aan de andere kant zullen ze in de komende dagen wel wat moeten onderne men, want straks staan we aan de voet van de Aubisque en heeft Hinault een enorme voorsprong. Dan kunnen ze het wel vergeten natuurlijk”, meende Kuiper. Dat de Post-brigade er niet gelijk na het startschot in Lille in is gevlogen, kwam ook omdat de beginfase van de etappe drastisch was gewijzigd. Kuiper wilde niet zo ver gaan dat Lëvitan, door acht kilometer kasseiweg uit het route- boek te schrappen, het Franse idool Hi nault zodoende lastige klippen laat om zeilen, maar wel dat hem een flinke hand is toegestoken. Toch werd een grote last post de laatste voordat men volgende week donderdag de Pyreneeën induikt als een krijtstreep op een schoolbord weggeveegd. Omdat, zo heette het, Lévi- tan de kasseien eigenlijk toch wel onmen selijk vond voor de coureurs. Het zou de eerste keer zijn in zijn leven dat hij rekening hield met de acteurs uit zijn spektaiKv— COMPIEGNE. De uitslag van de zesde etappe van de ronde van Frankrijk, Rijssel- Compiegne is: 1. Jean-Louis Gauthier (Fra-Danguillaume), 219,5 km van Rijssel naar Compiegne in 5 uur 57 minuten en 11 seconden, 2. Gerry Verlinden (Bel-Godefroot) 5.57.12, 3. Bernard Bourreau (Fra-De Muer), 4. Gerrie Knetemann (Ned)- Post), 5. Patrick Bonnet (Fra-Guimard) z.t., 6. Sean Kelly (ler-De Kimpe) 5.57.50, 7. Yvon Ber tin (Fra-Guimard), 8. Jacques Osmont (Fra- Lauwers), 9. Johan van der Velde (Ned)-Post), 10. Frank Hoste (Bel-Lefevre), 11. Jan Jonkers (Ned)-Lauwers), 12. Paul Sherwen (GBr-Crepel), 13. Roger Legeay (Fra-De Muer), 14. Erich Jagsch (Oos)-Lauwers), 15. Jos Jacobs (Bel-Go defroot), 16. Jacques Bossis (Fra-De Muer) 17. Didier van Overschelde (Fra-Crepel). 18. Regis Ovion (Fra-Altig), 19. Mariano Martinez (Fra- Crepel), 20. Philippe Durel (Fra-Lauwers), 21. Benny Vermeulen (Bel-Lauwers), 22. Dirk Heir- weg (Bel-De Bruyne), 23. Gerhard Schönbacher (Oos-Lefevre), 24. Dirk Wayenberg (Bel-Gode- froot), 25. Herman Beyssens (Bel-De Kimpe), 26. Guido van Calster (Bel-De Kimpe), 27. William Tackaert (Bel-De Bruyne), 28. Bernard Hinault (Fra-Guimard), 29. Jean Toso (Fra-Altig), 30. Hubert Linard (Fra-De Muer) allen dezelfde tijd als Sean Kelly 5.57.50, 32. Cees Priem (Ned- Post), 38. Bert Oosterbosch (Ned-Post), 41. Rudy Pevenage (Bel-De Bruyne), 45. Henk Lubber ding (Ned-Post), 52. Leo van Vliet (Ned-Post), 53. Jan Raas (Ned-Post), 55. Hennie Kuiper (Ned-De Muer), 62. Hans Langerijs (Ned-De Bruyne), 64. Joop Zoetemelk (Ned-Post), 66. Jos Schipper (Ned-Lefevre), 91. Hennie Stamsnijder (Ned-De Bruyne), 101 Jo Maas (Ned-De Bruyne), allen dezelfde tijd als Sean Kelly 5.57.50, 119. en Hilaire 1 du Harcouet St. James (g mij betreft, is daar geen enkel bezwaar tegen”. De 67e Ronde van Frankrijk is een ware marteling voor de Spaanse cou reurs. De omstandigheden zoals die zich voordeden in de vijfde en zesde etappe (regen, wind en kasseien) werd een groot aantal Spanjaarden reeds fataal. De tour 1980 is meer op het lijf geschreven van de Belgen, De Nederlanders en de Fransen. De Italianen hadden dat van tevoren reeds ingezien, want zij zijn in het geheel niet vertegenwoordigd in „La Grande Bouclé”. Onder de uitvallers be vond zich Francisco Galdos. De 33-jari- ge coureur heeft in de Ronde van Frank rijk in de loop der jaren een indrukwek kende erelijst opgebouwd. Enkele keren eindigde hij bij de eerste vijf in het algemeen klassement. In deze Tour de France startten zestien Spanjaarden. Na zes etappes is dat contingent gehalveerd. De uitvallers zijn: Francisco Galdos, Ra mon Albelda, Francisco Fernandez, Je sus Guzman, Andres Oliva, Felipe Ya nez, Manuel Esparza en Paulino Mar tinez. Peter Post heeft voor de start van de zesde etappe in Rijssel zijn medewer king niet verleend aan een protest van de ploegleiders omtrent een beslissing van de tour-organisatie. Fred de Bruyne (DAF) en Rudy Altig (Puch) toonden Post een protestbrief tegen de regel, dat vanaf de zevende etappe steeds de laat ste renner in het algemeen klassement uit de koers wordt genomen. Post rea geerde negatief op het verzoek tot onder tekening. sen voorbij. De tienduizenden aan de fi nish vierden feest. Ze juichten Jean-Louis Gauthier toe, als had de ploegmakker van Sven-Ake Nilsson een klassieker van het formaat Parjjs-Roubaix gewonnen in plaats van een etappe, die ondanks de verschillende passages op kasseien niet de echte strijd teweegbracht. Geen wonder. Het peloton had in de vorige dagen zoveel ontberingen geleden en zo furieus slag geleverd, dat een wapenstilstand in de lijn der verwachtingen lag. Het feit dat directeur Felix Levitan het aantal kassei- stroken van 23 tot 15 kilometer had terug gebracht, was hieraan slechts voor een deel schuldig. Op de vaak onmogelijk smalle weggetjes bleef er immers vol doende mogelijkheid om de karavaan op nieuw in een heksenketel te doen veran deren. De kans daarop bestond zeker, omdat het in het begin- van de rit opnieuw en blijkbaar volgens de traditie van de Tour 1980 regende. Na 20 kilometer reed er zelfs een groepje onder aanvoering van Thurau en Hinault aan de leiding zonder dat er iemand van andere kopstukken aanwezig was, maar het in enkele stukken verbrokkelde peloton kwam spoedig tot een hergroepering. Een valpartij van een man of vijftien na 176 kilometer was eigenlijk het enig ande re vermeldenswaardige feit voordat de finale begon. Henk Lubberding en Bert Oosterbosch behoorden tot degenen die met het wegdek kennis maakten, maar evenals Jo Maas (die een paar lekke tubes kreeg) sloten ze weer gauw aan bij de hoofdmacht. Algemeen klassement: 1. Rudy Pevenage (Bel-Godefroot) 33 uur 59 min. 55 sec., 2. Pierre Bazzo (Fra-Crepel op 1.04, 3. Bernard Hinault (Fra-Guimard) op 3.30, 4. Hennie Kuiper (Ned- De Muer) op 6.49, 5. Henk Lubberding (Ned- Post) op 7.06, 6. Joop Zoetemelk (Ned-Post) op 7.11, 7. Ronny Claes (Bel-Godefroot) op 7.20, 8. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel-Crepel) op 7.48, 9. Johan van de Velde (Ned-Post) op 7.48, 10. Patrick Bonnet (Fra-Guimard) op 8.48, 11. Jean- René Bemaudeau (Fra-Guimard) op 8.57, 12. Johan de Muynck (Bel-De Kimpe) op 9.47, 13. Eddy Schepers (Bel-De Bruyne) op 9.50, 14. Jean Chassang (Fra-Guimard) op 10.01, 15. Michel Pollentier (Bel-De Kimpe) op 10.07, 16. Christian Seznec (Fra. Danguillaume) op 10.14, 17. Ray mond Martin (Fra-Danguillaume) op 10.15, 18. Patrick Perret (Fra-De Muer op 10.31, 19. Sven- Ake Nilsson (Zwe-Danguillaume) op 10.48, 20. Gerry Verlinden (Bel-Godefroot) op 10.52, 21. Lucien van Impe (Bel-Lefevre) op 10.54, 22. Guy Nulens (Bel-De Bruyne) op 11.19, 23. Pascal Simon (Fra-De Muer) op 11.21, 24. Graham Jones (GBr-De Muer) op 11.25, 25. Gerrie Knete mann (Ned-Post) op 12.11, 26. Sean Kelly (ler-De Kimpe) op 12.25, 27. Joaquin Agostinho (Por- Altig) op 13.50, 28. Ferid van den Haute (Bel- Crepel) op 13.50, 29. Yvon Bertin (Fra-Guimard) op 14.28, 30. Guido van Calster (Bel-De Kimpe) op 14.51, 42. Jo Maas (Ned-De Bruyne) op 17.57, 49. Jos Schipper (Ned-Lefevre) op 18.27, 51. Jan Jonkers (Ned-Lauwers) op 19.20, 58. Jan Raas (Ned-Post) op 20.25, 68. Bert Oosterbosch (Ned- Post) op 22.53, 75. Leo van Vliet (Ned-Post) op 24.34, 86. Hans Langerijs (Ned-De Bruyne) op 26.45, 99. Cees Priem (Ned-Post) op 31.38, 104. Hennie Stamsnijder (Ned-De Bruyne) op 33.14, 119. en laatste Rolf Haller (WDl-Perurena). Dagploegenklassement: 1. Danguillaume (Gauthier. Friou, Levavasseur en Seznec) 23 uur 50 minuten en 41 seconden, 2. De Muer (Bour reau, Legeay, Bossis en Linard) 23.50.42, 62 punten, 3. Godefroot (Verlinden, Jacobs, Way enberg en Wijnants) 23.50.42, 72 punten, 4. Gui mard 23.50.42, 106 punten, 5. Post (Knetemann, Priem, Oosterbosch en Lubberding) 23.50.42, 119 pnt, 6. Lauwers 23.51.20. Algemeen ploegenklassement: 1 Guimard 141 uur en 52 seconden, 2. Godefroot 141.06.11, 3. Post 141.06.51, 4. De Muer 141.17.07, 5. Crepel 141.17.14, 6 Danguillaume 141.24.39. Puntenklassement: 1. Bertin 129 pnt, 2. Bazzo 111 pnt, 3. Hinault 93 pnt, 4. Rudy Pevenage 86 pnt, 5. Raas 78 pnt, 6. Kelly 67 pnt. Bergklassement: 1. Vandenbroucke 30 pnt, 2. Van Impe 17 pnt, 3. Jones 16 pnt, 4. Pollentier 11 pnt, 5. Hinault en Schepers 9 pnt. Tot strijdlustigste renner van de zesde etappe werd Gerry Verlinden uitgeroepen. De wedstrijdcommissanssen hebben Alain de Saever (Bel-De Kimpe) en Gerhard Schönba cher (Oos-Lefevre) tien strafseconden opgelegd wegens het stayeren achter hun ploegleiders- wagen. (Van onze sportredactie) COMPIEGNE Gerrie Knetemann vloekte. Woedend gooide hij zijn flets tegen het asfalt van de Cours Guynemer, waar de eindstreep van de zesde etappe was getrokken. Hij veegde het zweet van zijn gezicht, trok een trainingsblouse aan die verzorger Ruud Bakker hem aanreik te en staarde vervolgens een halve mi nuut naar oneindig. Toen de verzamelde journalisten vonden dat ze lang genoeg gewacht hadden op een verklaring en hem naar de reden van zijn gramschap aan het adres van vooral Gerry Verlin- (Van onze sportredactie) COMPIÈGNE. Na de vernietigende nederlaag die de ploeg van Peter Post dinsdag in de „Hel van het noorden” werd toegebracht, is de eerste poging van de Nederlanders om zich te Vertrokken met de ijdele hoop dat Joop Zoetemelk met deze ijzersterke, homoge ne equipe een succesvolle machtsgreep zou kunnen plegen tegen het schrikbe wind van Bernard Hinault, is het „Topbe- raad” van de ploeg tot de conclusie geko men dat er een variant op dat concept hoogst noodzakelijk is. Tenminste wan neer Post nog| enigzins een publicitair slaatje zou willen slaan uit deze Tour de France. Vanaf nu zal de jacht op etappe- overwinningen centraal moetn staan. Het heeft er dan ook alle schijn van dat de topcoureurs hun kopman Joop Zoete melk, na zijn door pure angst ontstane falen van dinsdag, als een baksteen heb ben laten vallen. De toprenners uit de ploeg liepen toe al niet over van optimis me over de mogelijkheden van Zoete melk. Ze schroomden niet om soms spot tend en op uiterst ironische toon over hun nieuwe „lijstaanvoerder” voor de ronde van Frankrijk te spreken. En tussen de regels door klonk telkens „hij wint nooit” door. Alleen sportdirecteur Peter Post bleef tot op het allerlaatst vol goede moed. Hij kon moeilijk anders, want hij alleen moest tegenover de Engelse sponsor de peperdu re investering verantwoorden. Toen Zoe temelk in de ronde van Zwitserland en zware klap kreeg (door maagklachten ver loor hij die wedstrijd) en de geloofwaar digheid van zijn rol als aanvaller van Hinault ernstig in twijfel werd getrokken, foeterde de Amstelvener nog tegen de media: „Ons vertrouwen in Joop blijft gehandhaafd.” En zelfs dinsdagavond riep hij nog vers van de lever: „Ik raak niet in paniek.” Na de maaltijd bepaalden Post en zijn belangrijkste werkers-te-velde echter an ders. Wereldkampioen Jan Raas liet - L

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19