Mits compensatie lagere inkomens n 1 IRA tegen nieuwe Bakkers breken wereldrecord v< Nederlandse oproep tot regering-Begin DamiatePers Britse voorstellen Even proberen ■lil K( Inzake Noord-Ierland Nog geen mening België over olie-embargo Landbouwschap bezorgd over Spanje in EG Ambassadeur in Saoedi-Arabië gaat vissen Zendamateurs Kamerleden plaatsen advertentie Zeggen „Ik schiet wellicht naar je dood” mag 900 Mc-band Duurder vlees leidt tot onrust in Polen Moskou tijdens Spelen terug Egypte ontkent poging tot coup Premier Jordanië vannacht overleden „Europa moet in VS blijven vertrouwen” IJmuider Courant fciii DONDERDAG 3 JULI 1980 BINNEN- EN BUITENLAND D s Burgemeester Vonhoff: (Van onze redactie buitenland) UI groe aanz strut veroi bunl voor dat bij v (Van onze redactie binnenland) UTRECHT-HILVERSUM. De plannen van minister Albeda van Sociale Zaken en diens staatssecretaris De Graaf om de belastingaftrek van betaalde sociale premies af te schaffen, betekent vol gens de FNV een achteruit gang voor de laagste inko mens. Daarom is de vakbewe ging niet zo erg enthousiast over de plannen van de beide bewindslieden, hoewel be stuurder Herman Bode er ook een gunstige kant aan ziet. Omdat de hoogste inkomens namelijk het meest moeten in leveren als de plannen door gaan, kunnen ze bijdragen aan de herverdeling van inko mens. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 11 lil i c FNV niet afwijzend over belastingplan Britse voorstellen inzake een nieuwe bestuursstructuur van het gebied, veroordeeld resolutie die oproept tot een olie-embargo. (Van onze redactie binnenland) 155,00 AD DAMMAM (ANP). Saoedi-Arabië is bezig een visserijmaatschappij op te richten die met haar activiteiten zal star ten in de Perzische Golf en de Rode Zee. Het is de bedoeling in de toekomst met Zij zullen geen invloed hebben op de guerrillacampagne, zo werd meegedeeld. Ierland is van mening dat alleen Ierse eenheid voor duurzame vrede kan zorgen. ning van de FNV zal een minimumloner er door de plannen ongeveer twintig gul den netto per maand op achteruit gaan, terwijl iemand met een modaal inkomen tachtig gulden per maand moet inleveren. Gisteren werd bekend dat op het minis terie van Sociale Zaken wordt gestudeerd op de mogelijkheid de aftrekbaarheid van In dit dringende appèl spreken de parle mentsleden hun ongerustheid uit over de weigering van de regering-Begin de uit wijzing van de burgemeesters van Hebron en Chalchoel en de kadi van Hebron te herzien. de premies voor AOW, AWW en AWBZ (zelfstandigen) af te schaffen. De op brengsten zouden enige miljarden bedra gen. Het plan zou als noodmaatregel moe ten dienen voor het geval het kabinet niet bij machte blijkt de begrotingsproblemen voor volgend jaar de baas te worden. Binnenkort zal het in de ministerraad ter tafel komen. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse ambassadeur in Moskou, F. J. Th. J. van Agt, zal gedurende de Olympische Spelen in Nederland verblijven voor een vakan tie. Volgens het ministerie van Buiten landse Zaken is zijn verblijf hier een lo gisch gevolg van het regeringsstandpunt dat de Spelen moeten worden geboycot. „Als de regering er anders over had gedacht, zou de ambassadeur zeker bij de Spelen aanwezig zijn geweest”, aldus een woordvoerder. Het overige ambassadepersoneel heeft de instructie gekregen weg te blijven van de wedstrijden en de ceremonies. (Van onze redactie buitenland) AMMAN. Koning Hoessein van Jor danië heeft vanmorgen bekendgemaakt, dat de Jordaanse premier, Sjarif Abdel- Hamid Sjaraf, in de afgelopen nacht aan een hartaanval is overleden. De 40-jarige Sjaraf was eind december vorig jaar na het aftreden van het kabinet- Badran, premier geworden. Sinds 1960 bekleedde hij verscheidene ministerspos ten. Vanaf 1977 was hij hoofd van de koninklijke hofhouding. Sjaraf is ook Jor daans afgezant bij de Verenigde Naties en ambassadeur in de VS geweest. Deze grootste pannekoek ter wereld slokte maar liefst 53 liter melk, 32 kilo bloem en 106 eieren op. Tijdens het bakken werd het gevaarte dat een doorsnee heeft van drie meter omgekeerd met behulp van een telescoop-kraan. De nijvere bakkers vestigden hun record gisteren in Nibbixwoud. Tijdens deze termijn zal een geleidelijke integratie dienen plaats te hebben om de tuinbouw in de EG de mogelijkheid te geven zich aan de veranderende omstan digheden aan te passen. Niet alleen de termijn, maar vooral de inhoud van de overgangsmaatregelen vindt het Land bouwschap van belang. Wat dit betreft zijn slechte ervaringen opgedaan met de toetredingsonderhandelingen met Grie kenland. Toen is met de land- en tuin- bouwbelangen onvoldoende rekening ge houden, zo meent het bestuur. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Belgische regering heeft nog geen duidelijk standpunt inge nomen ten aanzien van het eventueel in stellen van een olie-embargo tegen Zuid- Afrika. De Belgische minister van Buiten landse Zaken Nothomb, toonde zich er gisteren in de Kamercommissie voor Bui tenlandse Zaken geen duidelijk voorstan der van. Hij liet de mogelijkheid van het afkondigen van een olie-embargo echter open. De socialist Louis van Velthoven diende een motie in waarin wordt gesteld dat België positief moet reageren op de VN- Maar dan moet er nog in nationaal ver band over worden gesproken en zal er wellicht een overgangsperiode worden in gesteld”. De ondertekenaars dringen er bij de Israëlische regering op aan de drie onmid dellijk te laten terugkeren op de westelij ke oever van de Jordaan in de overtuiging dat de willekeurige verbanning een schen ding betekent van de universele Verkla ring van de Rechten van de Mens en niet Humphrey Atkins, heeft een aantal voor stellen ingediend. De belangrijkste zijn: -Noord-Ierland zal weer eigen parle ment krijgen, dat gekozen moet worden volgens een stelsel van evenredige verte genwoordiging. De regering zou ook op basis van evenredigheid moeten worden samengesteld. -Het alternatief is dat de grootste partij de regering vormt. Dit is in Noord-Ierland de protestantse. Een raad zou daarover het vetorecht moeten hebben. In de raad wil Atkins dan de helft van de zetels bezet zien door katholieken. Het is de derde poging van de Engelse regering in zeven jaar tijd om de katholie ken en protestanten in Noord-Iterland te bewegen hun politieke zaken zelf te regelen. BEZORGKLACHTEN: maandag t/rn vrijdag van zaterdags van Het wonit tend aan Hekk bijdraagt tot een vreedzame en rechtvaar dige oplossing van het Israelisch-Pales- tjjnse conflict. De verklaring is ondertekend door par lementariërs van de vier oppositiepartijen PvdA, PSP, D’66 en CPN, onder wie Jan Pronk, Ed van Thijn, Laurens Jan Brink horst, Fred van der Spek en Marcus Bakker. De drie Palestijnen zijn vanuit Israel verbannen naar aanleiding van een aan slag door een groep Palestijnen op Israë liërs in Hebron twee maanden geleden. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije In Oud-i nielir wer&t schab Oude weg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Al voor i gewet ambtt Kwak zoek passii gebru gen. 1 den. gemet vondt het p: De natie genon tegen’ en en wikke als oe in de aan c heid i ginge: met door onder gesch terugi Zodot brink de ru oorlof te ric groep ander „Hi aan t vertel ogenk te vir de ge van c bunkt daaro dus c Volge nig gi de ge kelde aan d te is ander Ook de reacties van protestantse zijde in Noord-Ierland zijn afwijzend. Dominee Ian Paisley, de leider van de democrati sche Unionisten, zei het ondenkbaar te vinden dat de katholieke minderheid meerderheidsrechten krijgt. De leider van de kleinere officiële Unionisten, James Molineux, zei geen enkel heil in de voor stellen te zien. De eerste reacties van de katholieke SDLP zijn voorzichtig. „Wij zijn blij dat minister Atkins de dialoog hoopt voort te zetten”, aldus SDLP-leider John Hume. De Britse minister voor Noord-Ierland, PARIJS (Reuter). De Westeuropese bondgenoten moeten blijven vertrouwen op Amerikaanse militaire steun, omdat zij alleen niet in staat zijn de enorme Russi sche macht het hoofd te bieden. Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie, Harold Brown, gisteren gezegd in een vraaggesprek met de Franse televisie. De Amerikaanse minister voerde dins dag besprekingen met de Franse presi dent, Giscard d’Estaing. Eerder bezocht hij andere Westeuropese leiders om hen te informeren over de defensiestrategie van president Carter. Minister Brown toonde zich bezorgd over een mogelijk afglijden naar neutrali teit van West-Europa. Hij zei ook dat tij dens zijn bezoeken aan Bonn, Londen en Parijs, bezorgdheid was uitgesproken, dat de VS zouden verzwakken en hun invloed in de wereldpolitiek zouden verliezen. „In dien die foute gedachte in Europa zou postvatten, kan dat gemakkeljjk leiden tot neutraliteit”, aldus Brown. „Dat zou bete kenen dat weer een voorwaarde is vervuld voor overgave aan overheersing door de Sovjet-Unie, omdat Europa weinig te kie zen heeft. Alle buurlanden van de Sovjet- Unie zijn op een enkele uitzondering na onder Russische invloed gekomen en ik geloof niet dat, gegeven de enorme Russi- che militaire kracht, West-Europa zelf in staat is haar politieke onafhankelijkheid te handhaven. West-Europa en de VS ge zamenlijk kunnen de Russische militaire kracht echter wel het hoofd bieden”, al dus minister Brown. De Amerikaanse minister zei voorts dat Amerika en West-Europa hun defensie- inspanningen moeten verhogen en dat de jaarlijkse groei van de defensie-uitgaven gedurende minstens vijf jaar de inflatie moet overtreffen. Sprekende over nieuwe uitdagingen voor de alliantie in Zuidwest- Azië en het gebied van de Perzische Golf wees minister Brown erop dat dit gebied voor West-Europa nog belangrijker is dan voor de Verenigde Staten, omdat de Euro peanen meer olie uit het gebied be trekken. Ezer Weizman, die vorige maand ontslag nam als minister van Defensie van Israel, klimt in de cockpit van een nieuwe F-16-straaljager. Gisteren werd het toestel geleverd aan de Israëlische luchtmacht. Weizman, een voormalig piloot en luchtmachtcommandant, werd hartelijk verwelkomd bij de ceremonie rond de aankomst van het nieuwe gevechtsvliegtuig. De toetreding van Spanje zal in het bijzonder gevolgen hebben voor de Ne derlandse glastuinbouw, omdat Spanje op dit gebied een groot produktiepotentieel heeft. Het gevolg kan zijn dat de prijsont wikkeling in de Gemeenschap onder toe nemende druk komt te staan. Het Land bouwschap dringt daarom aan op een overgangsperiode van tenminste tien jaar. Voorzitter Van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen wees het plan dat voorlopig alleen nog maar onderwerp is van studie binnen het kabi net, voor de radio scherp van de hand. „Het betekent opnieuw het afwentelen van de problemen op het bedrijfsleven, terwijl we juist om vermindering vragen van de druk die de gemeenschapsuitga- ven opleggen”, aldus de VNO-voorzitter. „Dit kan niet”, was dan ook zijn korte conclusie. FNV-bestuurder Bode is van mening dat wanneer de plannen van Albeda en De Graaf doorgaan, er compenserende maat regelen moeten komen voor de laagste inkomensgroepen. Volgens een bereke- JERUZALEM. Een groep van 22 Nederlandse parlementariërs heeft in het Israëlische ochtendblad The Jerusalem Post een advertentie geplaatst, waarin de Israëlische regering wordt opgeroepen de drie uitgewezen Pales tijnse burgemeesters te laten terugkeren. (Van onze redactie binnenland) RIJSWIJK— Het Landbouwschap maakt zich ernstige zorgen over de gevol gen van de toetreding van Spanje tot de Europese Gemeenschap. Dat bleek giste ren tijdens de openbare vergadering van het bestuur in Rijswijk. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur UTRECHT. Een politieman, die door een groep met stokken bewapende heden wordt aangevallen, mag zijn pistool trek ken en roepen „ik schiet je dood”. Een dergelijke reactie is gerechtvaardigd en in overeenstemming met de geweldsin- structie. Dat meent burgemeester Vonhoff van Utrecht, blijkens zijn antwoord op schrif telijke vragen van vier progressieve raadsleden over het optreden van een poltieman tijdens een kraakactie, begin mei. De raadsleden vonden dit optreden, waarbij met stokken bewapende krakers door politiemensen met vuurwapens op een afstand werden gehouden en waarbij de kreet „Ik schiet je dood” door een agent werd gebruikt, „volstrekt onverant woord en buiten alle proporties”. Het incident deed zich voor bij een po ging om een ruim één jaar leegstaand kantoorpand aan de Utrechtse Maliebaan te kraken. De politie wist de kraakpoging te verijdelen, omdat ze van tevoren op de hoogte werd gebracht. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Als de belangstelling van zendamateurs om via de 27 Mc-band te communiceren blijft groeien, valt te verwachten dat deze golflengte „te vol” raakt, aldus een woordvoerster van de PTT. De zendamateurs zouden om die reden binnen enkele jaren moeten overgaan naar een nieuwe golflengte (900 Mc). Overbelasting van de 27 Mc-band doet zich volgens de PTT al voor in Amerika en Canada. In deze landen onderzoekt men al enige tijd de mogelijkheid de Citizen’s Band van 27 naar 900 Mc te laten „verhui zen”. Communiceren op deze hogere fre quentie zou met andere apparatuur meer mogelijkheden bieden. Volgens de woordvoerster van de PTT wordt de verandering van golflengte op internationaal niveau besproken. „Dat kan binnen twee tot vijf jaar rond zijn. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA), dat vecht voor losma king van Noord-Ierland van Groot-Brittannië, heeft de gisteren gepubliceerde KOEWEIT-CAIRO. Opnieuw doen geruchten de ronde over een poging het bewind van de Egyptische president Sa dat omver te werpen. Volgens een in Koe weit verschijnende krant zouden de Egyp tische autoriteiten 600 hoge officieren hebben gearresteerd nadat ze afgelopen maandag een mislukte poging zouden hebben ondernomen Sadats bewind om ver te werpen. Gisteren heeft de Egypti sche minister van Voorlichting de bewe ringen van de Koeweitse krant echter met klem tegengesproken. Egyptische functionarissen hebben in het verleden al herhaalde malen de be schuldiging geuit, dat Arabische regerin gen die gekant zijn tegen de vredesbespre kingen met Israel, de indruk willen wek ken dat er onrust heerst onder de Egypti sche strijdkrachten. Sinds het begin van de vredesbesprekingen heeft vooral de Libische leider kolonel Kadaffi de Egypti sche strijdkrachten opgeroepen „hun ver raderlijke regime” omver te werpen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal WARSCHAU (REUTER). In twee Poolse fabrieken is arbeidsonrust ont staan nadat de Poolse regering zonder voorafgaande aankondiging de vleesprij- zen heeft verhoogd, zo is uit kringen van dissidenten vernomen. Dinsdag trad een nieuw systeem voor vleesprijzen in werking dat geheel past in het soberheidsprogramma van de Poolse premier, Edward Babiuch. Pas gister avond werden de Polen hierover officieel geïnformeerd. Volgens KOR, het Comité voor Maatschappelijk Zelfverweer, heb ben arbeiders in een traktorenfabriek in Warschau en een fabriek voor auto-onder- delen in Tczew bij Gdansk het werk on derbroken uit protest tegen de prijsstij ging. buitenlandse bedrijven gezamenlijke maatschappijen op te richten. Daarover zijn al contacten met onder andere Noor wegen, Engeland en Frankrijk. Dat is vandaag bekend gemaakt door Nassar Al- Saleh, de directeur van de nieuwe maat schappij. Met de oprichting van het bedrijf is een bedrag van ruim 190 miljoen gulden ge moeid. De Saoedische staat gaat voor veertig procent van dat kapitaal zorgen. De Kamercommissie vergadert volgende week verder. Sean MacBride, Nobelprijswinnaar voor de vrede, heeft de NAVO-landen er gisteren van beschuldigd Zuid-Afrika te helpen een kernmacht te worden. Dit be leid zou uitgewerkt zijn tijdens een bijeen komst in Zurich in 1976. Daar waren ex- premier Vorster van Zuid-Afrika, ex-mi nister Kissinger van de Verenigde Staten en de voormalige opperbevelhebber van de NAVO, Alexander Haig, aanwezig, al dus MacBride. Afdelingen van de PvdA, de PSP en de CPN in Zuid-Limburg en andere groepe ringen, hebben gisteren een comité opge richt dat actie gaat voeren om Zuidafri- kaanse bridgers uit te sluiten van de We- reldbridgeolympiade, die dit najaar in Valkenburg wordt gehouden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4