in de vishciïj havenberichKnj r. Vernieling thermopaneglas op bouwplaats gevangen in oude ansichten LI Veer- en Bootdiensten” KOSTEN VERBOUWING GERAAMD OP ANDERHALVE TON [V«| >g I I I I J I I I I I W." W/l I gwip 5 19 8 0 4 DONDERDAG 3 JULI IJMOND ELI VLESSING Optredens Goedkoper (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Zo’n 15 popgroepen, georganiseerd in een project groep, zijn momenteel op zoek naar geschikte oefenruimte waar de aanzienlijke hoeveelheid decibels, die drums, gitaren en andere in strumenten via versterkers naar buiten brengen, geen geluidsoverlast veroorzaakt. In een zojuist verschenen nota „Er zit muziek in de bunker” maakt de projectgroep zich sterk voor inrichting van een voormalige munitiebunker aan de Kromhoutstraat in IJmuiden voor dat doel. Realisering van deze oefenruimte is volgens de projectgroep bij voldoende zelfwerkzaamheid zeer goed mogelijk. I 7 gf» I ^-1 -J Oefenruimte voor muziekgroepen mogelijk in oude munitiebunker nde en handelaren op „de veiling". Aanmerkelijk minder streekgebonden e dat in in Naast de besparingen kunnen de kosten volgens de projectgroep mogelijk verder worden teruggebracht door uitkeringen uit bestaande fondsen bij provincie en uit particuliere steunfondsen. Een deel van de kosten kan vervolgens door de gemeen te worden terugverdiend door het heffen Dit zal volgens hem nog eens gunstig beïnvloed kunnen worden door de toe wijzing van het Velserbad aan het Witte Tejater. Een belangrijk deel van het voormalige PEN-gebouw komt dan vrij waardoor meer mogelijkheden ontstaan voor het open-jongerenwerk, waarin het muziekgebeuren een belangrijke plaats inneemt. Van later datum zijn de kastelen waar van er nog slechts enkele bewaard zijn gebleven. Vooral in de noordelijke IJ- mond hebben de adelijke bewoners hun stempel gedrukt op het maarschappelijk leven. De binnenscheepvaart voor vervoer van personen en vrachtgoed is een duidelij ke voorloper van al die andere middelen van openbaar vervoer die wij nu als zo vanzelfsprekend beschouwen. Het veer- recht is ontsproten aan het feodale sy- En opnieuw is het deze historische ontwikkeling die veel bijdraagt tot de waarde van de verzamelde ansichten van Nederlandse veer- en bootdiensten. tegenstroom. Veel later kregen de boot diensten weer een nekslag door het ver voer per rail of over de weg. Wijk aan Zee omstreeks 1900. Mietje Geurts be heerde in die tijd De Moriaan, een soort logement met zes slaapkamers. Op het strand exploi teerde zij één strandcabine; het begin van Wijk aan nde dat VN- rgo. de ■pe- 'ge- ifri- «Ve- in ring ige- I in- uid- ten- i er Bui- tan- het titer laar i er i te be- >en- ex- mi- iten van al- ■S* De oude munitiebunker aan de Krom- houtstraat in IJmuiden. Achter de twee en een halve meter dikke betonnen muren zijn oefenruimten voor popgroepen volgens de projectgroep „Bunker" zeer goed mogelijk. De laatste honderd jaar heeft het ge bied door deze ontwikkelingen, en niet in de laatste plaats door vestiging van industrieën in het IJmondbekken, ingrij pende veranderingen ondergaan. Dat laatste is een belangrijke bijdrage ge weest voor de herinnering aan de IJ- mond van weleer zoals die is vastgelegd in „De IJmond in oude ansichten”. Het Beverwijkse bouwbedrijf P. Meijer bouwt ter plaatse 135 woningen. Werknemers van dit bedrijf troffen woensdagoch tend bij aankomst op de bouwplaats een spoor van vernielingen aan beginnend aan de kant van het S. P. Kuijperplantsoen. Hekken rond het bouwterrein waren hier omvergeworpen. De vier 166-140; kabeljauw vjjf 102-92; schol één en twee 178-136; schol drie 146-92; schol vier 116-72; wijting drie 110-93; schar 116-63; bot 31-29; horsmakreel 58; rode poon twee 196 en rode poon drie 136. De besommingen waren: UK 129 1.000,-; VD 18 1.200,-; VD 19 3.900,-; WR 71 1.500,-; WR 75 1.200,-; Eén Deens vaartuig de RI 464 21.300,-. In de woonwijk die tussen Bloemstraat en Kanaalstraat in Oud-IJmuiden in aanbouw is zijn dinsdagnacht ergerlijke ver nielingen aangericht. Van een groot aantal deuren en vensters werden de thermopaneruiten kapotgeslagen. De toegebrachte schade bedraagt naar voorlopige raming achtduizend gulden. Een stoomveerpont dat voorop de Nieuwe Waterweg bij Rotter dam. Het rijdek kon door middel van tandheugels op en neer worden bewogen. Noordzakelijk in verband met het tijverschil en de vaste aanlegplaatsen. De 1160 vierkante meter in de bunker aan de Kromhoutstraat biedt volgens hem voldoende mogelijkheden om alle jeugdi ge muziekbeoefenaars in de gemeente on derdak te verlenen. De bunker wordt mo menteel ten dele benut door een groep zeeverkenners voor botenberging. Deze opslag hoeft evenwel niet te wijken voor het plan van de projectgroep. Dit voorziet in opdeling van de beschikbare ruimte in 12 afgescheiden compartimenten, een op namestudio, alsmede een toiletruimte, hetgeen wel de nodige verbouwing vraagt daar de bunker uit een lege ruimte be staat. Met behulp van een bouwkundige en de technische adviezen van de heer Kruisselbrink is de projectgroep „Bun ker” gekomen tot een voorstel, waarin de helpende hand van de toekomstige ge bruikers en enkele bedrijven een belang rijke plaats inneemt. Ook is bezuinigd door een gewijzigde indeling ten opzichte van het oude plan van de gemeente en het gebruik van minder dure materialen. Bovendien is van een maximale geluids isolatie afgezien. Het geluid binnen de tweeëneenhalve meter dikke wanden van de bunker kan volgens de projectgroep worden beperkt door het plaatsen van voorzetwanden en dubbele deuren. Voorts denkt de projectgroep aan het ge bruik van een roulerend oefenrooster, waarbij steeds één oefenruimte tussen twee repeterende groepen niet wordt ge bruikt. Deze doet dan dienst als geluids- sluis. Door dit systeem is dure isolatie overbodig en kunnen de groepen elkaar niet hinderen. die werden gebundeld in „Nederlandse Veer- en Bootdiensten in oude ansich- ten”. Anderzijds maakt de IJmond deel verbinding tussen twee plaatsen die uit van een gebied tussen de waddenei- door een binnenwater waren verbonden, landen en de Zeeuwse wateren dat door zijn waterrijkdom diezelfde veer- en bootdiensten tot grote bloei deed komen. Toen kwamen afspraken tot stand over tijdstip van afvaart en aantallen sche pen die door particulieren in de vaart werden gebracht en waarbij het natuur lijk belangrijk was te weten wiens „beurt” het was om de verbinding te (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 740 kg. tong; 5 kisten tarbot en griet; 178 kisten kabeljauw; 11 kisten wijting; 40 kisten schol; 10 kisten schar en 16 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 12,06-11,74; grote tong 17,72-16,74; groot- middel tong 17,98-16,90; kleinmiddel tong 19,21-17,81; tong één 19,33-18,27; tong twee 16,93-16,60. Per 40 kg.: tarbot 392-310; griet 360-312; kabeljauw één 126; kabeljauw twee 270- 150; kabeljauw drie 172-140; kabeljauw De noordelijke IJmond kreeg een ty- pisch agrarisch karakter waar de aard beienteelt tot bloei kwam. Met het ge- I reedkomen van het Noordzeekanaal ont- I stond aan de zuidkant van deze water- I wegverbinding met Amsterdam een I vissersplaats. gebied. Wijk aan Zee, ooit een vissersplaats, herstelde zich na een economisch verval, tot een badplaats met een zekere reputa tie. Beverwijk is na de verwoesting in de tachtigjarige oorlog een stuk van haar „hoofdstedelijke karakter” kwijtge raakt. De gehele streek beleefde een periode van vernieuwde bloei toen in de zeventiende en achttiende eeuw Amster damse regentenfamilies er hun buiten plaatsen verstigden. van huur van de bunker. Bekeken kan worden of een nog op te richten vereni ging het beheer van de bunker op zich kan nemen en als officiële huurder op gaat treden. Dit als onderdeel van een taken pakket, waarin tevens het verzorgen van optredens in de gemeente deel uit kan maken. De projectgroep denkt daarbij aan het benutten van de popzaal in het voormali ge PEN-gebouw. „Hier kunnen we”, ver duidelijkt de heer Kruisselbrink, „op non- profitbasis optreden, waarmee we berei ken dat er weer levende muziek voor de Velsense jeugd komt”. Hieraan bestaat volgens hem grote behoefte. Eerst moge lijkheden tot oefenen scheppen is volgens Kruisselbrink een vereiste om levende muziek weer een begrip te laten worden in Velsen. „Mede tegen deze achtergrond be zien moet het bunkerproject afgewogen worden. Immers naast de bandleden pro fiteert dan ook een grote groep jeugdigen van een stukje eigentijdse muziek”, aldus Kruisselbrink. Rooswijk, een buitenverblijf uit 1728 in Velsen-Noord dat tijdens de Tweede Wereld oorlog is afgebrand. onderhouden. Die „beurt” werd ge kocht. Technische ontwikkelingen op het vlak van de mechanische voortbewe- steem in een tijd dat polders werden ging brachten de trekschuit en het zeil- aan Kennemerland zijn de afbeeldingen bedijkt. Het begrip „beurtschipper” is schip letterlijk en figuurlijk in een zware terug te voeren naar de tijd dat er be hoefte ontstond tussen een regelmatige Terecht mag de IJmond als onderdeel van Midden-Kennemerland tot één van de meest dynamische delen van ons land onaanvaardbaar. Van gemeentewege wordt thans al naar alternatieve ruimte voor de groepen elders gezocht. DINSDAG AANGEKOMEN: Schoone- beek, Delfzijl; Ingrid Gorthon, Sheemess; Isla Santay, Guayaquil; British Dart, Vlis- singen; Selbydyke, Walkom, Zaandam; Tor Brittannia, Gothenburg; Bolivia, Hamburg; Castle Point, Kingsnorth; En- gelina Broere, Torragana; Elexalde, Ant werpen, IJmuiden; Scheldeborg, Mantu- luoto; Delta, Kotka; West Osprey, Cont. Plat, Velsen; Wilhelm, Noordzee, IJmui den; Gezine H, Noordzee, IJmuiden; Fri- del, Rochester, IJmuiden; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Springbuck, Cont. Plat, Velsen. DINSDAG VERTROKKEN: Kohnan Maru, Tubarao; Wilhelm, Noordzee, IJmuiden; Gesine-H, Noordzee, IJmui den; Jacob v. Heemskerk, Vlaardingen, IJmuiden; Ocean Servant 2, Vlaardingen, IJmuiden; Kindrencè, Shoreham; Harte- beest, Cont. Plat, Velsen; Margreet, Delf zijl, Zaandam; Coral Meandra, Antwer pen, IJmuiden; Defiance, New York; Clio, Siddes Skipper, Cont. Plat, Velsen; Laer tes, Duinkerken; Baltic Link, Hamburg; Neptunes, IJmuiden, Lerwick; Tor Britta- nia, Gothenburg; Tamara, Antwerpen; Kostromales, Gent; Svanur, Oslo; Breant, Iggesund; Transvag, Drammen. WOENSDAG AANGEKOMEN: Raam gracht, Finland; Jacob van Heemskerck, Vlaardingen, IJmuiden; Pacific Marchio ness, Rotterdam, IJmuiden. WOENSDAG VERTROKKEN: Schoonebeek, Mantuluoto; Stirling Brig, IJmuiden, Cont. Plat; Twadika, Malaga. worden gerekend. In de loop der eeuwen deden er zich ontwikkelingen voor waar van herkenbare sporen zeldzaam zijn geworden. De archeologische vondsten I verzameld in het oude raadhuis van het I dorp Velsen vormen de stille getuigen van de oudst bekende bewoners van het Al enkele jaren geleden is de bunker voor een dergelij gebrul onder de loep geweest. In 1977 werd op initiatief van de ambtenaar jeugdzaken, de heer G. J. Kwakkel, door de gemeente een onder zoek ingesteld naar de kosten, die de aan passing van de bewuste bunker voor het gebruik door de muziekgroepen zou ver gen. De raming kwam uit op 286.000 gul den. Een bedrag dat kennelijk door de gemeenteraad onaanvaardbaar werd ge vonden, want de muziekbunker bleef in het papieren stadium. De heer B. Kruisselbrink, die de coördi natie van de projectgroep op zich heeft genomen, heeft in samenwerking met ver tegenwoordigers van de muziekgroepjes en enkele deskundigen het initiatief ont wikkeld om de bunker alsnog in te richten als oefenruimte. In de nota „Er zit muziek in de bunker” draagt hij mogelijkheden aan om met behulp van zelfwerkzaam heid van de projectgroep en vereenvoudi gingen van het bestaande plan de kosten met de helft te reduceren. De destijds door de gemeente becijferde begroting, onder invloed van prijsstijgingen thans geschat op ruim drie ton, kan daardoor teruggebracht worden tot 150.000 gulden. Zodoende is volgens de heer Kruissel brink een aanvaardbaar plan ontstaan om de ruimte in de bunker, die in de laatste oorlog als opslag voor torpedo’s diende, in te richten als oefenruimte voor zo’n 15 groepjes, die zich toeleggen op pop en andere eigentijdse muziekvormen. „Hiermee helpen we zeker 75 mensen aan een onderkomen voor hun hobby, vertelt de heer Kruisselbrink. „Op het ogenblik is nergens in de gemeente plaats te vinden voor de popgroepen. Vanwege de geluidsoverlast is beoefening temidden van de woonbebouwing uitgesloten. De bunker, die op het industrieterrein ligt is daarom een uitstekend toevluchtsoord, al dus de coördinator van de projectgroep. Volgens hem beschikken slechts zeer wei nig groepjes over een vaste oefenruimte in de gemeente. Ook de daarvoor ingerichte kelder van het voormalige PEN-gebouw aan de Kanaalstraat voldoet niet; de ruim te is brandgevaarlijk en de overlast aan andere activiteiten binnen dat gebouw is directie van het Beverwijkse bouwbedrijf achtte bewaking van de deugdelijk omheinde bouwplaats tot nu toe onnodig. Een woordvoerder: „Hier wordt tot zes uur gewerkt. Rondom zijn hekken die tot nu toe voldoende afscherming vormden tegen ongewenst bezoek”. Tijdens de luilakviering daags voor Pink- steren is rond dit stukje nieuwbouw wel wachtgelopen. De vernielingen van dinsdagnacht staan volgens dezelfde woord voerder in direct verband met laat cafébezoek in de aangren zende wijk. Voor instelling van een bewakingsdienst op dit moment, vrij kort voor oplevering van de bewuste woningen, ziet de directie geen aanleiding. 3 J

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5