Buggy ter ere van jubileum Canon AF 35 M: scherp met infra-rood-straal Foto puzzel van de week prijswinnaars J Veel apparaten op de markt tegen autodiefstal en inbraak I wcq en wiel v boeken Elke dag een foto of filmtip E NIEUWS IN ’T KORT Talbot bereidt nog meer auto’s voor Dit najaar nieuwe Fordmotor in serie Fotoclub Hoofddorp si 19 19 8 0 VRIJDAG 4 VARIA 18 i*r 7 8 14 17 15 27 28 29 37 47 48 58 68 66 67 73 70 69 72 77 74 76 79 78 Zeventien jaar geleden lan ceerde Canon op de Photokina een volautomatisch scherpstel- lende fotocamera. Een knaap van een apparaat, want de elek tronische technologie vroeg toen nog om ruimte. Onlangs is het bedrijf met een infrarood af- standbepaling op de markt ge komen. Twee chips en een infra- rooddiode doen het werk. Ze zijn ondergebracht in een auto matische compactcamera van rond 400 gram: de AF 35 M. jir* Onder redactie van J.P. Bos 10 9 3 2 5 6 1 4 11 12 13 16 19 |20 18 21 22 PUZZEL NUMMER 27 24 23 25 26 30 31 32 33 34 35 39 40 38 36 41 50 46 49 42 43 44 !4 5 51 52 53 54 55 56 57 59 60 61 Oplossing puzzel nummer 26 ■65 62 63 64 71 75 2. 76. 79. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: DAMIATE PERS B.V., POSTBUS 18, 1970 AA. IJMUIDEN. Van lieverlee is er voor de amateurfo- tograaf een ontzagwekkende hoeveel heid lectuur opgebouwd en daaronder neemt een serie „grote boeken” een mar kante plaats in. De amateurfllmer is in dit opzicht duidelijk stiefmoederlijk be deeld. Maar ook voor hem (of haar) is er nu een instructief totaalboek: Elseviers Grote Boek voor de Smalfilmer. David Cheshire (de Nederlandse ver taling is van Daan Helfferich) heeft het boek geschreven voor de beginnende en de gevorderde smalfilmamateur, maar ook voor de semi-professional staan er behartigenswaardige zaken in beschre ven. Het werk volgt dezelfde formule als de reeds verschenen „grote boeken” voor de foto-amateur: de stof is in duide lijk afgebakende hoofdstukken, maar toch behoorlijk gedetailleerd behandeld. Kiezend uit het uitvoerige materiaal kan de amateur op het niveau, waarop hij zich op dat moment bevindt, op de moei- 15,- A. M. Hoogland-Siemer, Kruisweg 913, Hoofddorp 15,-: Mw. T. de Beurs, Lijsterlaan 21, IJmuiden Op smalfilmgebied is het moeilijk iets te bedenken dat niet in dit boek wordt besproken. Ook in de filosofie dat een vi sueel medium als film zo visueel moge lijk onder de aandacht moet worden gebracht, zijn auteur en uitgever zonder meer geslaagd. Honderden en nog eens honderden foto’s en tekeningen begelei den de populaire tekst. (Prijs 69,50). Bosch heeft een controle-relais voor remlichten ontwikkeld, dat door mid del van een lampje waarschuwt voor een defect aan één of beide remlichten. Het lampje dooft pas na het uitschake len van de ontsteking en gaat opnieuw branden bij de eerstvolgende keer, dat er wordt geremd. In september dit jaar zal in het Rai- gebouw voor de eerste maal een nieu we vaktentoonstelling voor de fietsen- handel worden gehouden, fabrikanten en importeurs willen zich dit najaar gezamenlijk presenteren aan de detail handel. De tentoonstelling wordt ge houden van 28 september tot en met 1 oktober. De expositie is alleen bedoeld voor de vakhandel. vervaardigen van nieuwe fabrieken investering komt miljard dollar. Het hele jaar door zijn er evenementen die een foto of een aantal meters film waard zijn. Er is een motorwedstrijd in Assen of een boerenbruiloft in Markelo, waar u met uw camera welkom bent. In Tilburg wordt een race van antieke au to’s gehouden en elke donderdag is er in het seizoen in het Noordhollandse Scha- gen een historische markt waar van alles te beleven is. Als u de foto-tiplijn belt, krijgt u de tip, waar het die dag goed fotograferen of filmen is met daarbij ook een zinvol advies hoe u het beste resultaat kunt bereiken. De tips worden, voor wat betreft het toeristische deel, samengesteld in nauw overleg met het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag. 25.-: Mw. J. Haamans, Spoelderstraat 26, Haarlem 25,-: R. Peereboom, Konijnenberglaan 1, IJmuiden Bij Talbot is men thans volop aan het werk om een uitgebreide modellen reeks te ontwikkelen, die van klein tot luxe loopt. Het bedrijf poogt deze reeks binnen de vier jaar klaar te hebben, wat een investering van zo’n zeshon derd miljoen gulden per jaar vergt. Talbot neemt inmiddels deel aan een overeenkomst met zes andere autocon cerns in Europa, wat de investerings kosten belangrijk zal inperken. Inmiddels is Talbot al weer enige tijd op de markt met de Solara, een wagen van bijna zeventien mille met naar keuze een 1,5 liter of een 1,6 liter motor. Op de laatste uitvoering kan eventueel een vijfbak worden gemonteerd. De Solara wordt geleverd met onder meer een garantie van zes jaar tegen roest- vorming op het koetswerk. Aan boort van de Solara is een zoge noemde trip-computer ingebouwd: een klein rekenbrein dat onder meer de reistijd sinds het vertrek aangeeft, de gemiddelde snelheid, het brandstof- verbuik, enz. Handig speelgoed, waar van binnenkort een tweede generatie met nog meer afleesbare digitaalcij- fers op de markt komt. Talbot is van plan dit jaar 110.000 Solara’s te maken, De liefhebbers van dit merk wacht dan nog een nieuw luxe model, dat vermoedelijk wel boven de dertig mille zal gaan kosten. Erg ingenieus is het ultrasoon-alarm tegen diefstal: in de wagen is een zen dertje geplaatst, dat een ultrasoonge- luidsveld opwekt, Slaat iemand een ruitje stuk en komt er een hand met een arm het auto-interieur binnen, dan wordt dit geluidsveld verstoort en gaat de alarmsirene. De kosten van al deze apparatuur varieert natuurlijk enorm: zo’n een voudige stang die stuur en koppeling- spedaal vastzet kost circa dertig gul den. Een totale beveiliging, dus ook een beveiliging tegen de poging een alar minstallatie buiten werking te stellen, komt al gauw op zo,n 1700, Het klinkt misschien gek, maar het enige eigen Nederlandse autobedrijf dat we nog hebben, staat in Amsterdam en maakt buggies. Deze vrijetijdsautootjes, vaak opgebouwd uit een VW-motor van 1200 cc, een VW-versnellingsbak en een VW-chassis hebben intussen toch flink wat populariteit verworven. Het Ruska- bedrijf in de hoofdstad levert nu al 12 jaar deze buggies aan de Nederlandse liefhebbers. En ter ere van dit jubileum komt er nu een jubileumversie op de markt, voorzien van felrode kleur, 1300 cc motor, witte linnen kap, jodium schijnwerpers en valbeugel. Tot medio november is deze versie verkrijgbaar. Op de buggies wordt overigens een jaar garantie gegeven op het technische gedeelte en vijfjaar op bodemplaat en carrosserie. De kosten bedragen rond de negenduizend gulden. Het Ruska-bedrijf in Amsterdam is een familiebedrijf, waar men met een aantal medewerkers zo’n driehonderd auto’s per jaar vervaardigt. De foto toont de jubileum-buggy die dit jaar verkrijgbaar is. (afk.); 48. duur van eb en vloed; 49. zang- noot; 50. verstandhouding; 52. Frans voeg woord; 53. in memoriam (afk.) 54. per adres (afk.); 56 per persoon (afk.); 58 buit; 60. muziekterm; 63. in margine (afk.); 64. bundel wol; 66. deel van het dak; 68. soort onderwijs (afk.); 71. jong dier; 72. mandje; 74. lidwoord; 77. grondtoon. Tenslotte betaat er nog een systeem, dat de bestuurder in staat stelt binnen tien of vijftien seconden de wagen te verlaten, voordat het zichzelf in wer king stelt, dat wil zeggen op scherp zet. Maar autodieven hebben nog andere trucs in huis. Met diepladers weten zij binnen de kortste keren hele auto’s achterover te drukken. Daartegen helpt alleen een alarminstallatie met hellingsindicator: een elektronisch ge heugen houdt de normale stand van het voertuig in „gedachten”; gaat de wagen plotseling hellen, dan gaat het alarm over. Dit is ook een beveiliging tegen het opkriken van de auto, met de bedoeling de wielen te verwijderen. Een ander soort alarm is het pendel- alarm. Dat treedt in werking bij een schok of stoot tegen de wagen. Dat kan echter ook vaak vals alarm geven, bij voorbeeld als een kind tegen de wagen stoot of valt. Vertikaal: 1. Groningen; winter; 2. roe; adviseur; Ot; i.o.; 3. eelt; egel; elegant; 4. nr.; Eem; Oran; p.r.; Aa; t.s.; 5. Agamem non; egoïst; 6. darm; reedsel; kaar; 7. innen; brein; iel; Aa; 8. ego; n.s.; lor; mm.; er; arg; 9. relatie; laar; k.b.; te; 10. kr.; driftig; asla; om; 11. Adam; n.t.o.; sol; t.a.; mei; 12. proost; etter; pand; 13. parel; Utah; e.o.; Po; d.d.; 14. ent; dalen; enter; ra; 15. rage; gereed; traag. In de EEG-landen gezamenlijk wordt elke minuut een auto gestolen, en elke vijftien seconden wordt er ingebroken in een auto. Geen opwekkend beeld, maar wel zo reëel, dat de automobilist op reis er rekening mee moet houden. Er zijn allerlei apparaten en mechanismen in de handel die inbraak in auto’s en diefstal van auto’s tegengaan, of althans bemoeilijken. En misschien is het wel verstandig de auto met de hulp van dergelijke apparatuur beter te beveiligen. Tot de eenvoudigste middelen behoort een stang die om stuur en koppelingspedaal wordt gehaakt en vergrendeld. Een meer technisch anti-diefstalmid- del is het zogenoemde elektromagneti sche ventiel, dat de toevoer van brand stof kan onderbreken, Bij diefstal komt de wagen dan na een paar hon derd meter tot stilstand. Het blokkeren van de remleiding, waardoor alle rem men muurvast worden aangetrokken is een ander middel. Technisch ge schoolde dieven weten er wel raad op, al levert het opheffen van deze blokka des natuurlijk wel vertraging op. En dat kan uiterst nuttig zijn en preventief werken. Met dit alles is men echter nog niet beveiligd tegen inbraak in de auto. De middelen die hiertegen zijn ontworpen, zijn nu eenmaal wat luidruchtiger. Ze werken op verschillende manieren. Zo is er apparatuur die de claxon of een afzonderlijke sirene in werking stelt, meestal gedurende dertig seconden. Dat kan worden gecombineerd met een blokkade van ontsteking of start motor. Bij zo’n installatie worden de deurschakelaars die in normale ge vallen het binnenlicht laten branden benut voor de beveiliging. Er dienen dan aparte schakelaars te worden ge monteerd voor de beveiliging van kof- ferdeksel en motorkap. Het aan en uit uitschakelen van der gelijke systemen kan gebeuren door een schakelaar met veiligheidsslot aan de buitenzijde van de auto. Of men kiest voor een systeem waarbij een magneetsleutel volgens een bepaalde code over een elektrisch oog (meestal achter de voorruit aangebracht) wordt gestreken om de installatie in werking te stellen. 10,-: Mw. E. van Loon-Tengbergen, Schouwbroekerstraat 17, Heemstede 10,-: Mw. F. J. Post, Boerhaavestraat 25, IJmuiden Hoe gaat het fotograferen met deze camera in z’nwerk? Bij het indrukken van de ontspanknop wordt niet alleen met de infraroodstraal de afstand inge steld, maar op datzelfde moment be paalt een siliciumcel die veel sneller werkt dan een CdS-cel de juiste be lichting. Meteen wordt automatisch, na melijk door middel van een elektromo- tortie, de film een beeldje verder getran sporteerd. Terugspoelen van de film ge beurt eveneens motorisch. Canon heeft het infrarood-systeem gekozen, omdat dit, in tegenstelling tot het tot dusver toegepaste Visitronic-systeem dat met spiegeltjes werkt technisch veel min der ingewikkeld is. Het biedt bovendien het voordeel dat ook het instellen onder zeer slechte lichtomstandigheden, bij voorbeeld ‘s nachts, geen problemen geeft. Er is bij al het bedieningsgemak toch één restrictie. Het bovengenoemde O’tje in de zoeker moet door het motief worden gedekt. Bevindt zich het hoofd motief bijvoorbeeld aan de zijkant, dan zou dit bij onmiddellijk afdrukken on scherp worden. Dit wordt ondervangen door eerst het O’tje op dat hoofdmotief te richten, dan de zelfontspanner in te schakelen, de ontspanknop in te druk ken, het zoekerbeeld te zwenken en nog eens af te drukken. Maar dat is dan ook het enige waaraan bij deze camera moet worden gedacht. Tenslotte enige technische gegevens. De sluitertijden lopen van 1/8 tot 1/500 sec. en het diafragma van 2.8 tot 16. Het brandpunt is 38 mm. dus groothoek. Bij het afdrukken schuift in de zoeker een signaal naar de afstandscategorie, waar op is ingesteld, zodat men daarop con trole heeft. De hele elektronica van de camera wordt gevoed door twee pen light buffertjes. Het gewicht van de camera is 400 gram en de afmetingen zijn 132x77x53 mm. De adviesprijs, inclusief etui, bedraagt rond 400 gulden. Horizontaal: 1. vergissing; 6. steensoort; 11. groet; 12. bedorven; 13. bijwoord; 15. deel van een uurwerk; 16. reus; 17. tot en met (afk.); 18. gezet; 20. de oudere (afk); 21. displaced person (afk.); 22. herkauwer; 23. of dergelijke (afk.); 25. lekkernij; 27. aarts bisschop (afk.); 28. uitgesloten aansprake lijkheid (afk.); 29. planeet; 32. stuk goed; 34. armbeweging; 36. voorzetsel; 37. uit roep; 39. bevel; 40. deel van een etmaal; 41. hondennaam; 42. plaats in België; 45. mili tair (afk.; 46. de lezer heil (Lat. afk.); 48. meisjesnaam; 51. livreibediende; 53. boom; 55. zuigelingenattribuut; 57. beken de motorraces (afk.); 58. per meter (afk.); 59. reeds; 61. platina (afk.); 62 meisjes naam; 64. vreemde munt; 65. N.V. (Duits); 67. dunne; 69. lengtemaat (afk.); 70. iemand die zich voordoet als kunstken ner; 72. wel; 73. Frans onbepaald voor naamwoord; 75. vrouwelijk zoogdier; ik (Latijn); 78. van geest getuigend; aantekening. lijkheidsgraad inspelen. En zo kan hij, aan de hand van de instructie, al experi menterend en ervaring rijker wordend, het niveau van zijn kunnen verhogen tot het hoogste niveau van dit standaard werk. En dat niveau ligt zeer hoog. Het boek begint met de geschiedenis van de film en dan komen achtereenvol gens aan de orde: het meer technische hoofdstuk Film en camera, de creatieve hoofdstukken Uitdrukkingsmiddelen, Verlichting en Geluid maar ook hier komt een flink stuk techniek aan te pas het praktische gedeelte Films maken met een serie uiteenlopende opname- onderwerpen en verder Trucages, Af werken en monteren, Geluidsmontage, Projecteren en Technische informatie. Dit laatste sluit af met tabellen, verkla ring van technische termen en register. Vermoedelijk al dit najaar zullen nieu we Ford-modellen worden uitgerust met een nieuw ontwikkelde motor, die volgens de fabriek door een verbeterde verbranding een lager verbuik te zien geeft, Zowel in Amerika als in Europa komt de nieuwe motor in produktie, in versies van 1100 cc, 1300 cc en 1600 cc. De nieuwe krachtbron bezit een cilin- derkop van aluminium, en hydrauli sche klepstoters die het nastellen van de kleppen overbodig maken. Voor het deze motor worden gebouwd. De totale neer op ruim een Deze tips worden elke morgen inge sproken. Daardoor kan steeds worden ingehaakt op de actualiteit. Bijvoor beeld: hoe u op een donkere regendag toch goede resultaten kunt bereiken of hoe u uw camera en kleurenfilms moet bewaren als het erg warm is. Ook een advies over het maken van sneeuwfoto’s kan straks, op een dag dat er sneeuw wordt verwacht, goed van pas komen. Er is een belangrijk sport-evenement op de televisie: de foto-tiplijn vertelt hoe u goede beeldbuisfoto’s kunt maken. Als ’t Sint Nicolaas is, zijn er die dag tips voor flitsfoto’s binnenshuis. Op oude jaarsdag: zo fotografeert u het vuur werk. Enzovoort. Noteer ergens in uw agenda of voor in het telefoonboek het nummer van de foto-tiplijn. Want al is dat nummer 020-227222 gemakkelijk te onthouden, ’t is goed het bij de hand te hebben als u op een morgen bedenkt, dat het vandaag een goede dag is om iets leuks te gaan beleven, waar ook uw foto- of filmcamera een actieve rol in kan gaan spelen. Indertijd is in deze rubriek vermeld dat er plannen bestonden voor een foto club in Hoofddorp. Deze club is nu een feit. Op 2 september start de Amateurfo- tografenvereniging „Objectief’ haar ac tiviteiten. De clubavonden worden ge houden op dinsdag en wel een maal per twee weken op een nog nader te bepalen adres. Voor verdere informatie kunt u terecht bij: F. Dörr, Lindholm 60, Hoofd dorp, tel. 02503-10898 (voorzitter); F. Blu- emink, Hasebroekstraat 15, Amsterdam, tel. 020-168887 (penningmeester); R. v. Lier, v. Walbeeckstraat 7’”, Amsterdam, tel. 020-165348 (secretaris). Vertikaal: 1. lastbrief, volmacht; zangnoot; 3. wapen; 4. scheepsschade; 5. mal; 6. meisjesnaam; 7. deel van een wed strijd; 8. Indische dakbedekking; 9. voor zetsel; 10. lijmerig, zeurig; 14. bolgewas; 17. voorzetsel; 19. niet lang; 22. advies; 24. de dato (afk.); 26. te zijner plaatse (Lat. afk.); 27. waterhoogte (afk.); 28. bezittelijk voornaamwoord; 30. anno (afk.); 31. getij; 33. wandeldreef; 34. op deze wijze; 35. water in Brabant; 38. kloostervoogd; 39. rotswoning, ondergronds verblijf; 42. niet netjes; 43. familielid; 44. deel van een toneelstuk; 45. Chinese maat; 47. vaartuig Omdat het hier om een principieel- technisch nieuwe vinding gaat, hebben wij van het aanbod van de importeur ons deze camera in bruikleen te geven teneinde haar in de praktijk te beproe ven, maar eens gebruik gemaakt. En aan wie konden we beter dit apparaat voor dit doel in handen geven dan aan iemand in onze onmiddellijke nabijheid die graag en veel wil fotograferen, als het maar probleemloos kan: vrouwlief. Dat in handen geven geschiedde met de volgende simpele instructie: „Midden in de zoeker zie je een O’tje, zeg maar O van oog. Dat richt je op het onderwerp en dan druk je maar af. Twijfel je eraan of er voldoende licht is, druk dan de ontspanknop half in. Als je een rood lichtje in de zoeker ziet, dan schuif je dit knopje opzij en dan komt de verborgen elektronisch flitser tevoorschijn. Tussen 90 cm en 5 meter altijd goed.” Vier films schoot onze gade tijdens de vakantie in Italië vol en aangezien het ook daar, zoals in vrijwel geheel Europa, somber der en natter was dan in voorgaande jaren, moest ze nogal eens die flitser eruit laten floepen. Althans met de vrij langzame films, met de ene 400 ASA-film in de voorraad kwam de camera niet zo gauw „in het rood”. Wat er dan nog bij bestaand licht mogelijk is... Maar al heb je een camera die het fotograferen kinderlijk eenvoudig maakt, het gaat wèl om de resultaten Welnu, die zijn zonder meer goed, qua beeldscherpte niet opmerkelijk beter dan met een vergelijkbare camera zon der infrarood. Maar en dat is toch het belangrijkste het aantal missers was nihil. Er is met niet een vakantiekiekje, wat de omstandigheden ook waren, iets fout gegaan. Horizontaal: 1. grenadier; kapper; 2. roerganger; drang; 3. oele; Arnold; aorta; 4. nat; Emmen; armoede; 5. idem; Ernst; inslag; 6. n.v.; gom; eb; lift; tule; 7. gier; ne; roe; toeter; 8. esla; Oder; list; ane; 9. ne; Enns; imago; thee; 10. wulp; eenmaal; eend; 11. ir.; erg; lier; stro; t.t.; 12. noga; oker; klapper; 13. t.t.; aai; Alabama; ora; 14. ein; tsaar; toendra; 15. rots; trage; middag. Waar is vandaag iets te beleven wat ook leuk is voor mijn camera? En op welke wijze kan ik daar de meest ge slaagde foto’s of filmscènes maken? Dat zijn twee vragen, die veel mensen zich stellen als ze er een dag of een weekend op uit willen trekken. Op die vragen kunnen ze vanaf vandaag een antwoord krijgen dankzij de zojuist gestarte foto- tiplijn, die onder nummer 020-227222 te bereiken is. Die foto-tiplijn is een nieuwe service van de Stichting Amateurfotografie in Amsterdam. Een organisatie die is opge richt om fotografen en smalfilmers zo veel mogelijk voorlichting te geven over het goede gebruik van de camera. Dat gebeurt al via informatieve artikelen in de pers. Nu is deze service uitgebreid tot de telefoon. 70J A*

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19