NAVO voorzichtig positief over aanbod Moskou Toren steeds schever f Onenigheid over rede van ambassadeur VS Waldheim: sombere economische verwachtingen zijn uitgekomen 'i.:i' Vier Iraniërs Familie vlucht Sovjet-Unie ziet gestenigd Kritiek Luns Russen moeten uit Iran weg Moeders van Voor Russische televisie Amerikaan Kinderen lopen Economische raad van VN in Genève bijeen letsel op door giftige entstof Britse boeren Euro-Israelische Laker dreigt EG-landen op houding Nederland per tweedekker uit Roemenië dialoog van start in Madrid Noorse olievelden plat door staking Maatregelen tegen Portugese pilotenstaking dreigen met „eieroorlog” „vermisten” doen beroep op paus opgeladen „doorbraak’ met rechter - 2 VRIJDAG 4 JULI 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND len 99 >9 •rd ie d (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL-MOSKOU. De NAVO heeft gisteren welwillend maar voorzichtig gereageerd op de mededeling van bondskan selier Schmidt van West-Duitsland, dat Moskou bereid is zonder voorwaarden vooraf onderhandelingen met het Westen te be ginnen over de beperking van middellange-afstandswapens in Europa. lunt nds ndei eg s- 1. id MOSKOU (UPI). Tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten is onenigheid gerezen over de redevoering die ambassadeur Watson vandaag tot het Russische volk zou houden ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhan kelijkheidsdag, die vandaag wordt gevierd. GENÈVE. De pessimistische ver wachtingen van de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Kurt Waldheim, over de ontwikkeling van de wereldeconomie zijn uitgekomen. (Van onze redactie buitenland) le tien nun- spelt l Fi- van voor 1. Er nge- dat ver- ver- ran ord die uit ren no- A1 jaren spreekt de ambassadeur op 4 juli de Russische televisiekijker toe, mees tal in het journaal van 9 uur. Of dat ook dit jaar gebeurt, is nu uiterst onzeker. De Russische autoriteiten hebben Wat son laten weten dat hij bepaalde passages in zijn rede moet wijzigen, wil hij in de ether komen. De ambassadeur weigert dit te doen. Watson zou onder meer willen zeggen: „Het is jammer dat de hoop die er aan weerszijden was op goede betrekkingen, niet in vervulling is gegaan. Ik verneem in Moskou vaak het Sovjet-standpunt dat de Verenigde Staten daarvoor verantwoor delijk zijn. Daar zijn wij het bepaald niet mee eens. Integendeel, naar onze mening is de verslechtering die sinds kort in onze betrekkingen opgetreden is, een direct gevolg van handelingen van Sovjet-Zijde, met name in Afghanistan”. De woordvoerder van de Amerikaanse ambassade zei dat „een functionaris van de Sovjet-televisie geoordeeld had dat Watsons opmerkingen niet uitgezonden kunnen worden zoals ze nu zijn geformu leerd”. De Amerikaanse ambassadeur heeft de Russische autoriteiten er inmiddels op gewezen dat hun zienswijze in de Ver enigde Staten wel ongehinderd uitgedra gen kan worden. Ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsdag heeft de Russi sche president en partijleider Brezjnjev overigens een gelukstelegram gestuurd aan president Carter. en de brek, een geslaagde noodlanding in een drassig bouwland bij Feldbach, 140 kilo meter ten zuiden van Wenen. De Roemenen zijn allen ongedeerd aan gekomen en hebben politiek asiel ge vraagd in Oostenrijk. Zij zullen worden ondergebracht in een vluchtelingenkamp Over het energiebeleid merkte hij op dat de overgang van een periode waarin olie als voornaamste energiebron rijkelijk voorhanden was naar een tijdperk van verschillende en zeer dure energiebron nen zich moeizaam voltrekt. Hij vond dat er te weinig geld beschikbaar wordt ge steld voor de ontwikkeling van nieuwe energiebronnen. ontwikkelingslanden. De toeneming van de inflatie in de industrielanden is volgens de secretaris-generaal van de VN maar voor de helft veroorzaakt door de verho ging van de olieprijzen. Factoren in de industrielanden zelf hebben een even gro te rol gespeeld. Waldheim waarschuwde ertegen de inflatie alleen door middel van beperkende maatregelen te bestrijden. De secretaris-generaal drong er bij de industrielanden en de rijkere landen met klem op aan speciale hulp te verlenen aan Een aantal ontwikkelingslanden heeft al te maken met stagnatie van de produk- tie. De toestand in veel ontwikkelingslan den geeft reden tot ernstige bezorgdheid. De kans is groot dat hun economische situatie de komende maanden verder ach teruit gaat, aldus Waldheim, die erop wees dat alle ontwikkelingslanden die olie moe ten invoeren financiële hulp behoeven in verband met het voortdurend toenemen de tekort op hun betalingsbalans. t dr. het in der, jaar •oep ivië, tagd aen. isch we- elo- tot len- ■de- lap- we- ;en- jer- leef is die tot een nieuwe sociale orde leidt”. De Heilige Vader is vandaag naar Apa- recida Do Norte gevlogen, waar zich het belangrijkste heiligdom in Brazilië be vindt. Toen de paus dinsdag in Belo Hori zonte was is daar een drieling geboren die van de trotse ouders de namen Johannes Paulus I, Johannes Paulus II en Johanna Paula hebben gekregen. i han ingel het geen han- is de cula- ge- (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Secretaris-generaal Luns van de NAVO heeft gisteren kri tiek geleverd op Nederland en België, de twee landen binnen de NAVO die het bondgenootschappelijk besluit van de cember vorig jaar over de produktie van nieuwe kernwapens hebben aanvaard, maar de uitvoering van dat besluit heb ben uitgesteld. Zonder ons land en Bel gië met name te noemen zei Luns, dat een dergelijke aarzelende houding van enkele bondgenoten „ernstige schade kan toebrengen aan de onderhandelin gen tussen de VS en de Sovjet-Unie over beperking van de middellange afstan- draketten”. Deze NAVO-landen moeten volgens Luns nu toch beseffen dat zij het aan het verkeerde eind hebben, omdat juist het besluit van de NAVO om die raketten te produceren en te plaatsen tot gevolg heeft gehad dat Moskou thans bereid is aan de onderhandelingstafel plaats te nemen. v- 50 id ie te )e ■d 1O- be- ne- in m) tie ize m- an :e r- r- 11 d i- de in de de Ji- >e- ek Ir an d. m 1. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Twee mannen en twee vrouwen zijn gisteren in het zuiden van Iran door steniging om het leven ge bracht. Het is voor het eerst dat het revo lutionaire regiem deze oude islamitische straf toepast. De vier waren door een revolutionaire rechtbank ter dood veroor deeld wegens seksuele misdrijven. De veroordeelden werden gemaskerd met de zogenaamde doodskap en vervol gens tot borsthoogte met stenen ingegra ven. Daarna werden ze een kwartier lang gestenigd totdat ze dood waren. Volgens een Iraanse functionaris staat het door een revolutionaire rechtbank uitspreken van de doodstraf door steniging niet nood zakelijk in verband met de oproep die de ayatollah Chomeini enige dagen geleden deed om de islam beter te belijden. In zijn toespraak stelde de Iraanse leider ook dat de islamitische kledingvoorschriften voor vrouwen weer ingevoerd moeten worden. Dat heeft tot agressie geleid tegen onge sluierde vrouwen. Ongeveer honderd vrouwen hebben gis teren voor de presidentiële residentie in Teheran geprotesteerd tegen de verplich ting voor werkende vrouwen om vanaf morgen gesluierd op het werk te verschij nen. De ontevreden vrouwen in Teheran willen morgen hun ongenoegen over de kledingvoorschriften tot uiting brengen door massaal hun sluiers te verscheuren. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Een groot aantal Russi sche diplomaten zal Iran moeten verlaten. Dat heeft de Iraanse minister van Buiten landse Zaken Gotbzadeh laten weten. Als reden noemde hij dat het aantal Russische diplomaten in Iran veel groter is, dan het aantal Iraanse diplomaten in de Sovjet- Unie. „Wij zijn al buitengewoon vriende lijk tegen de Sovjet-Unie geweest door een van hun diplomaten, die werd beschul digd van spionage, te vragen het land te verlaten”, aldus de minister. Iran zal de Russen opdracht geven hun consulaten in de steden Isfahan en Rasht te sluiten. In ruil daarvoor zal het Iraanse coiiculaat in Leningrad verdwijnen. Toen Gotbzkdeh deze maatregelen bekendmaakte, deed hij tevens een aanval op de Iraanse commu nistische partij Tudeh, die op Moskou is gericht. Volgens hem zijn de leden van deze partij agenten van de Sovjet-Unie, die de spanningen tussen Iran en de Ver enigde Staten proberen uit te buiten om de situatie in het voordeel van de Sovjet- Unie te wijzigen. (Van onze redactie buitenland) LISSABON. De Portugese regering heeft de nationale luchtvaartmaatschap pij van Portugal, TAP, in „staat van cri sis” verklaard, waardoor de directie spe ciale bevoegdheden krijgt om de elf dagen oude pilotenstaking te breken. De Portu gese regering heeft tot gisteravond laat over de staking vergaderd. De maatregel, die voor een half jaar geldt, staat de directie van de maatschap pij toe salarissen te bevriezen of te verla gen, ander werk toe te wijzen, het aantal werkuren te verhogen en personeel te ontslaan. In een verklaring van het kabinet staat, dat de luchtvaartmaatschappij door de staking ten gronde wordt gericht. De hui dige pilotenstaking, waaraan door 350 ge zagvoerders wordt deelgenomen, kost Portugal 3 miljoen gulden per dag. Intussen wordt ook met tussenpozen gestaakt bij de Portugese spoorwegen en in de havens. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Britse boeren hebben hun Nederlandse en Franse collega’s een „eieroorlog” aangezegd. Gisteren werd gedreigd met een blokkade van de import van eieren. De boeren willen dat een einde komt aan de invoer van goedkopere Neder landse en Franse eieren in Groot-Brittan- nië. Mevrouw Mayo, woordvoerder van het Engelse verbond van eierdistribu- teurs, verklaarde gisteren dat de leden vastbesloten zijn tot actie over te gaan als de import, tegen een prijs die kunstmatig laag wordt gehouden, niet onmiddellijk wordt gestaakt. Mevrouw Mayo beschuldigde handela ren ervan eieren in te voeren en door te verkopen in een verpakking, die doet ver moeden dat het om Britse eieren gaat. Volgens haar worden wekelijks 12 mil joen goedkope eieren ingevoerd. (Van onze redactie buitenland) SAO PAULO. Een groep moeders van „vermisten” en van mensen die zon der vorm van proces vastzitten in Argenti nië, Chili en Uruguay, heeft gisteren in de Braziliaanse stad Sao Paulo een beroep op paus Johannes Paulus II gedaan het voor haar op te nemen. In een tot de paus gerichte communiqué herinneren de moeders er aan dat hij op 28 oktober vorig jaar op het Sint Pieters plein een pleidooi voor hen heeft gehou den. „Voor ons was dat de eerste straal hoop sedert lange tijd. Maar vandaag ver heffen zich stemmen die uw woord willen bagatelliseren, verdraaien en negeren”, zo stellen zij. De paus heeft gisteren in het Morumbi- stadion in Sao Paulo het recht van de arbeiders verdedigd, zich in vakbonden te verenigen. Maar tegelijkertijd wees hij er in zijn toespraak tot ruim 150.000 arbei ders op dat „de klassenstrijd niet de weg je zlicx nnn nimitira nrrlo de WD’er Portheine en de PvdA’er Voogd, hebben medio april in Den Haag een stich ting „Euro-Israel parlementaire dialoog” opgericht. De stichting is als tegenhanger bedoeld van de Euro-arabische vereni ging, die wordt gevormd door leden van het Europees parlement. Zij krijgt „een paar duizend gulden” steun uit Israel, zo verklaarde de secretaris, mr. B. Levisson. Deskundigen van de VN hebben bere kend dat de arme landen in 1981 zeker vijf miljard dollar nodig hebben om hun in voer op peil te kunnen houden en hun ontwikkeling te kunnen voortzetten. Dat bedrag kan worden bijeengebracht door de industrielanden en andere landen die daartoe in staat zijn, aldus Waldheim. de arme landen die met „bijzonder alar merende” economische problemen wor stelen. (Van onze redactie buitenland) WENEN. Twintig Roemenen zijn gis teren met een klein vliegtuigje van Roe menië naar Oostenrijk gevlucht. De twin tig mannen, vrouwen en 10 merendeels kleine kinderen behoren allen tot de zelfde familie. De Roemenen hadden hun vlucht zorg vuldig voorbereid. Tegen 7 uur ’s morgens stegen zij op in het Roemeense Arad, twintig kilometer van de Hongaarse grens. Zonder problemen vlogen zij ver volgens laag, vanwege radar, over een afstand van ruim 350 kilometer Hongarije over. Na een vlucht van twee uur maakte het toestel, gedwongen door brandstofge- Hjj zei dat gisteren in Genève op de jaarvergadering van de uit 54 landen be staande Economische en Sociale Raad van de VN, Ecosoc. De bijeenkomst duurt 3 weken. Volgens Waldheim zijn de economische vooruitzichten zowel op korte als op lan gere termijn somber en worden ook met de Noord-Zuid-dialoog, de internationale onderhandelingen over betere economi sche samenwerking tussen rijke en arme landen, geen vorderingen gemaakt. Waldheim wees erop dat de recessie in de industrielanden vooral remmend werkt op de economische groei van de bij Wenen. Het vliegtuigje, een dubbeldek ker van het type Anatov 2, is bij de landing licht beschadigd. Het toestel is eigendom van de Roemeense staat en zal worden teruggegeven. Vliegtuigen van dit type worden in de socialistische landen doorgaans gebruikt voor binnenlandse vluchten. Aan boord is ruimte voor twee bemanningsleden en 14 passagiers. De ambassadeur van Roemenië in Was hington heeft overigens gisteren meege deeld, dat acht Roemenen die van econo mische vergrijpen waren beschuldigd, niet langer vervolgd zullen worden en mogen emigreren. de kernwapens. Het NAVO-besluit en de vastberadenheid die het westers bondge nootschap daarbij aan de dag legde is volgens Luns de sleutel geweest tot de veranderde houding van de Russen. Vol gens hem heeft de Sovjet-Unie net zo lang gewacht met het accepteren van het wes ters onderhandelingsaanbod totdat zij er volledig van overtuigd was dat de moder nisering van de NAVO-kemwapens inder daad zou worden doorgevoerd. In zijn gesprek met Schmidt heeft Brezjnjev la ten weten, dat opschorting van het NAVO- besluit niet langer voorwaarde is voor onderhandelingen over de middellange- afstandswapens. (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) PORTLAND. Edwin Robinson, een 62-jarige Amerikaanse ex-vrachtwagen- chauffeur uit Portland in de staat Maine, begint in de VS tot een nationale be kendheid uit te groeien, nadat hij in de tuin van zijn woning door de bliksem was getroffen. Robinson, doof en blind na een onge luk dat hem in 1971 was overkomen, kreeg door de blikseminslag niet alleen het gehoor en gezichtsvermogen terug, ook zijn haar begint weer te groeien. Een mirakel, waarvoor de huisarts van de tot dan toe kale Portlander, geen verklaring heeft gevonden. Televisiemaatschappijen hebben de fortuinlijke chauffeur ontdekt en hij wordt overstroomd door brieven en tele foontjes. Een producer in Hollywood, Drew Cummings, wil er een film over maken en heeft de man 10 procent van de inkomsten aangeboden. Robinson verkeert in de zevende he mel en zegt dat hij weer voor vijftig jaar „opgeladen” is. MADRID (ANP). Op Nederlands initiatief is gisteren in Madrid een Euro- Israelische dialoog van start gegaan met het doel contacten te bevorderen tussen leden van het Israëlisch parlement parlementariërs die zitting hebben in assemblée van de Raad van Europa. Twee Nederlandse Kamerleden, Secretaris-generaal Luns van de NAVO zei gisteren in Brussel dat het westers bondgenootschap het Russische aanbod „zorgvuldig en constructief’ zal onderzoe ken. Hij gaf niet aan of en wanneer de NAVO een concreet gesprek hierover zal voeren met de Sovjet-Unie. Eerder gisteren had ook de Amerikaan se regering gezegd, dat het Russische voorstel op een constructieve manier zal worden bestudeerd. De VS zullen waar schijnlijk een afgezant naar hun NAVO- bondgenoten sturen om de Russische re actie nader te onderzoeken, aldus woord voerder Trattner van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij sloot ook rechtstreekse contacten met de Russische regering niet uit. Ambtenaren van het ministerie noemden de bereidheid van de Sovjet-Unie om te gaan praten over de middellange-afstandsraketten in Europa „een fundamentele en bemoedi gende” verandering in de Russische poli tiek. Radio-Moskou stelde gisteren, dat na de besprekingen deze week tussen Schmidt en de Russische president Brezjnjev de impasse in het gesprek over de raketten „nu voorbij is”. De Luxemburgse minister van Buiten landse Zaken Gaston Thorn zei gisteren dat de EG-landen Schmidts reis „positief’ beoordelen. Het resultaat van die reis moet nader worden onderzocht, aldus Thorn. Hij voegde daaraan toe, dat de zaak echter zo complex is, dat het zeker enkele weken kan duren voor de EG- landen samen met de VS hun „antwoord” op het Russische aanbod hebben uitge werkt. NAVO-secretaris-generaal Luns zei gis teren na de buitengewone vergadering van het bondgenootschap in Brussel, dat de Russische bereidheid tot een gesprek over de kernwapens aantoont hoe juist het NAVO-besluit van december vorig jaar was. Zoals bekend besloot de NAVO toen tot modernisering en opstelling na 1983 van nieuwe kernwapens. Tegelijker tijd stelde de NAVO de Sovjet-Unie on- derhandelineen voor over beperking van (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES. Ongeveer 200 kin deren hebben waarschijnlijk blijvend let sel opgelopen als gevolg van een inen- tingscampagne, die in oktober 1978 werd gehouden in een provincie in het noord westen van Argentinië. De gebruikte ent stof was door gifstof verontreinigd. De autoriteiten in Buenos Aires gaven gisteren toe, dat men het feit had verzwe gen om geen paniek te zaaien en het vertrouwen in verplichte inentingen op het platteland niet te ondermijnen. Het letsel, dat de kinderen opliepen, is van neurologische aard en doet zich ook voor aan beenderen en spieren. Dat de bescha digingen waarschijnlijk duurzaam zijn, valt op te maken uit de mededeling van de autoriteiten dat men „al het menselijke zal doen voor de fysieke en psychische gene zing van de kinderen”. Onderzoek heeft aangetoond, dat de entstof met gifelementen was verontrei nigd. Over de aard daarvan worden geen mededelingen gedaan. Tegen de firma die het vaccin maakte, is door de Argentijnse justitie een strafrechtelijke procedure op gang gebracht OSLO. Alle werkzaamheden in de Noorse olieboorvelden in de Noordzee zijn sinds gisteren lamgelegd door een totale staking. De rond 2000 werknemers op de olieplatforms staken niet alleen voor hogere lonen, maar willen vooral verbetering van de werkomstandigheden. Op de boorplatforms zijn het afgelopen jaar 270 mensen om het leven gekomen. Regeringswoordvoerders lieten gisteren weten dat de resultaten van de onderhan delingen tussen de stakers en een bemid- delingscommissie worden afgewacht. Op dit moment wil de regering nog niet in grijpen. Naast eisen voor betere veiligheids maatregelen wensen de stakers een loons verhoging van 33 procent, kortere ar beidstijden en vervroegde pensionering. Het gaat steeds meer de verkeerde kant op met de vermaarde scheve toren van Pisa. Het bouwwerk zakt veel sneller scheef dan in het begin van de jaren zeventig. Italiaanse experts (zie op de foto professor Gero Geri (I.) en Brunetto Palla bezig met meten) schatten dat de toren binnen 25 jaar zal omvallen, als dit zo doorgaat. De laatste drie jaar is de toren per /aar 1.26 milimeter meer gaan overhellen, tegen een halve milimeter in het tijdvak 1974 tot en met 1976. In 1977 was de toren voor het eerst stil blijven staan De toren hangt nu 5.1 meter uit het lood (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Laker Airways is bereid regeringen van EG-landen die niet instemmen met haar voorstellen voor die uitvoering van goedkope vluchten in Europa, voor de rechter te dagen en zo nodig voor het Europese Hof van Justitie. Freddie Laker, de president van de Britse onafhankelijke luchtvaartmaatschappij, heeft dit gisteren gezegd op een bijeen komst van luchtvaartjournalisten in Parijs. Laker zei te hopen dat zijn vliegtuigen volgend jaar tussen Londen en andere Europese hoofdsteden zullen vliegen met passagiers die maar de helft betalen van de nu geldende tarieven. „Als de regerin gen daar niet mee instemmen, stappen we naar de rechter en ik verzeker u dat we niet kunnen verliezen. De Europese Ge meenschap is er voor de vrije concurren tie. Iets anders is volledig onwettig”. i-iker Airways rekent voor dit jaar op anderu»lf miljoen passagiers, onder wie een miljoen op de Noordatlantische route. Het was Laknr die enige jaren geleden voor een drastische verlaging van de ta rieven op de Noora«itlantische route heeft gezorgd. Hij wil de goedkoper vluchten nu uitbreiden naar alle delen '7an de EG. „Ik denk dat er een goede kans is dat ik in 1981 regelmatige vluchten tussen Lon den en andere steden in West-Europa zal kunnen beginnen. We zijn van plan tickets Londen-Parijs aan te bieden voor dertig pond of driehonderd Franse frank, de helft van de huidige prijs. In elk geval zullen we, als de tarieven omhoog gaan als gevolg van de stijging van de kosten, nog steeds goedkoper zijn dan de grote lijn- dienstmaatschappijen”, aldus Laker. Hij verwacht van de Europese Gemeen schap dat zij een beleid van de „vrije vlucht” zal aanvaarden. Dat zou goede zaken betekenen voor alle betrokkenen. „We willen dat de EG zich houdt aan het Verdrag van Rome, dat staat voor vrije handel en concurrentie. We zijn bereid risico’s te nemen ten bate van onze passa giers. De regeringen van Frankrijk, Engeland en West-Duitsland behandelen hun natio nale luchtvaartmaatschappijen volgens Laker als heilige koeien. „In dat opzicht zijn ze een pot nat. We willen dat niet en zijn erop uit dat monopolie te doorbre ken”, zo verklaarde hij. Laker deelde verder mee dat zijn maat schappij in september een dienst tussen Londen en Hong Kong denkt te openen en ook een dienst vanuit Londen via Los Angeles, Honoloeloe, Tokio naar Hong Kong. „We verwachten dat deze diensten de mogelijkheid van vluchten om de we reld zullen bieden,” aldus Laker.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3